Haarlems Dagblad Laatste bolwerk voor Pjongjang, Koemtsjon, door Amerikanen bezet Prinsesjes poseerden voor „Pro Juventute' De Amerikaanse plannen voor het bestuur van Noord-Korea Snelle wapenleveranties toegezegd Haarlems Dagblad 65e Jaargang No. 19679 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 14 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie en <©prertjte tlaatlemsclje Courant (2lruto *6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Zuid-Koreanen rukken eveneens op naar de Noord-Koreaanse hoofdstad Volgens in het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger ontvangen be richten bevinden Zuid-Koreaanse voorhoe den. op weg naar Pjongjang, zich thans op 100 kilometer afstand van de Noord- Koreaanse hoofdstad. Zij zijn 8 kilometer voorbij Intsjon getrokken naar het gebied len Zuid-Oosten van Pjongjang. Ten Westen van Wonsan trekken de Zuid-Koreanen naar het Noorden om de zijweg naar Pjongjang af te snijden. De Amerikaanse 1 Divisie heeft de stad Koemtsjon veroverd, die door Amerikaanse militaire kringen „het kleine Stalingrad" genoemd werd, omdat daar de Noord- Koreaanse tegenstand geconcentreerd was ter bescherming van de hoofdstad Pjong jang. Men gelooft, dat een duizendtal Noord- Koreaanse soldaten nog in Koemtsjon is ingesloten. Zij trachtten tevergeefs zich strijdende naar Pjongjang uit de voeten te maken. De Zuid-Koreanen, die Pjongjang uit het Oosten naderen, zijn tot 29 kilometer ten Westen van Wonsan gekomen. (Reuter). Een niet geïdentificeerd vlieg tuig heeft twee kleine bommen laten vallen op het vliegveld Kimpo bij Seoel. Indien dit een Noord-Koreaans vliegtuig was, zou dit de eerste Noord-Koreaanse luchtaanval zijn geweest sinds de landing der UNO- troepen te Intsjon, die verleden maand gedaan werd. Te Tokio circuleren geruchten, dat Mac Arthur van plan is ver naar het Noorden op de Noord-Koreaanse Oostkust een nieu we grote landing te doen. In het uiterste Zuid-Westen van Korea, bij de haven Mokpo, zou een grote Noord- Koreaanse troepenmacht zich gereorgani seerd hebben. Ambonezen richtten zich tot Koningin Juliana ,'s-GRAVENHAGE, 13 October (A.N.P.) Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „Op 10 October landden in Namlea 5 Da- kota's rnet een compagnie R.I.-troepen aan boord. Op 14 October zal de R.T". een com plete batterij artillerie op het Toelehoe- front trachten aan te voeren. Vertegenwoordigers van verschillende kerken en humanitaire verenigingen op Ambon hebben aan Koningin Juliana de volgende boodschap gezonden: „Wij roepen hierbij eerbiedig de hulp van Uwe Majesteit in, opdat het vuren in de Zuid-Molukken gestaakt wordt en een justitieel en rechtvaardig onderzoek kan plaats hebben. Moge God, de Almachtige, Uwe Majesteit kracht en wijsheid schen ken om in onze strijd de beslissende stap te nemen in belang van rust en vrede en ook als blijk van waardering en bewondering voor-een volk, dat evenals het Uwe boven alles vrijheid van godsdienst, land en volk bemint". De Radja's van Soja en Moesa Nive zon den het volgende telegram aan Koningin Juliana: „Namens radja's van Ambon ver zoeken ondergetekenden Uwe Majesteit eerbiedig hulp voor het door aardbevingen en oorlogsgeweld getroffen Ambonse volk". Wetsontwerp in Frankrijk voor nieuw kiesstelsel Om communisten en Gaullisten uit te schakelen PARIJS (Reuter) Het Franse kabinet heeft op een Vrijdag gehouden bijeenkomst besloten het parlement, zodra het de vol gende week weer bijeenkomt, een wets ontwerp voor te leggen tot wijziging van het parlementaire kiesstelsel. Het wetsont werp houdt een compromis in tussen het bestaande stelsel van evenredige vertegenwoordiging en het vooroorlogse stelsel van verkiezing bij meerderheid met een tweede stemming ingeval geen enkele candidaat bij eerste stemming een absolute meerderheid heeft behaald. In een communiqué zegt de regering, dat herziening van het kiesstelsel nodig is „om de republikeinse instellingen te redden". Dit betekent volgens Reuters correspon dent, dat men door het nieuwe stelsel, waarbij partijen bij de tweede stemming samen kunnen gaan, een groot aantal com munisten denkt te kunnen uitschakelen. Bij het huidige stelsel van evenredige vertegen woordiging behaalden de communisten in de assemblée 181 van de 621 zetels. Het nieuwe voorgestelde stelsel zou ook kunnen dienen om Gaullistische candidaten uit te schakelen. Krachtens het voorgestelde nieuwe kies stelsel zou iedere partij een candidatenlijst voor elk van de 90 departementen moeten indienen. Elke lijst, die 50 van het totaal aantal stemmen in een departement bij eerste stemming zou halen, zou alle zetels in het departement krijgen. In geval van een herstemming zou 40 van het totaal aantal stemmen in een departement vol doende zijn voor de candidaten van de be trokken lijst. Als geen enkele lijst de 40 zou behalen, zouden de zetels worden toe gewezen volgens het stelsel van even redige vertegenwoordiging. Volgens de grondwet moeten nieuwe al gemene verkiezingen over een jaar gehou den worden. Sommige politici echter, on der wie vele socialisten, wensen deze reeds in Mei of Juni. Einde staat van oorlog met Duitsland op komst Volgens welingelichte kringen te Lon den verwachten Engeland, Frankrijk en de Verengde Staten in Januari of Februari a.s. officieel een einde te kunnen maken aan de staat van oorlog met Duitsland. Intussen hebben de drie regeringen aan de andere Westelijke landen die in staat van oorlog met Duitsland zijn, voorgesteld de nodige maatregelen te nemen om, samen met de Westelijke grote drie, een einde aan de staat van oorlog met Duitsland te maken. Thans wijzen drie „speerpunten" in de richting van de Noord-Koreaanse hoofd stad. De eerste wordt gevormd door de troepen van Amerika en het Gemenebest in het gebied van Koemtsjon, de tweede door de Zuid-Koreaanse troepen die zich van het gebied van Intsjon uit naar Pjongjang richten en de derde door de Zuid-Koreaanse troepen die zich aan de Oostkust bijna op dezelfde hoogte als de hoofdstad bevinden. Spreekkoor in Blackpool: „Wij willen 300.000 woningen per jaar" De tweede dag van de jaarlijkse confe rentie van de Britse conservatieve partij werd gekenmerkt door bittere critiek op de woningnood in Engeland. Er was een reso lutie ingediend, die „het trage bouwtempo en de hoge huren" betreurde en aandrong op meer armslag voor particuliere woning bouwers. Bij de indiening van de resolutie riepen de afgevaardigden in koor: „Wij willen 300.000" (huizen per jaar). Het ru moer hield niet eerder op dan toen de partijvoorzitter, Lord Wooltonu, opstond en er mee accoord ging, dat het cijfer in de resolutie zou worden genoemd. (Het streef getal van de labourregering is op het ogen blik 200.000 huizen per jaar). Slechts één afgevaardigde stemde tegen de geamen deerde resolutie. Hij werd uitgejouwd. Sprekers verklaarden, dat het grote aan tal echtscheidingen van de afgelopen jaren te wijten was aan de woningschaarste. Op het congres van de Britse conserva tieve partij te Blackpool werd de invoer oorzaak geacht van de moeilijkheden voor landbouw en visserij in Engeland. Het congres sprak als zijn wens uit, dat de Britse regering op de tarievenconferentie, die op het ogenblik te Torquay wordt ge houden, iedere verlaging der rechten op tuinbouwproducten zou weigeren. Volgens de afgevaardigden werd door de aanvoer van buitenlandse vis een crisis in de Britse visserij veroorzaakt. Het congres sprak zich uit ten gunste van het principe van een gegarandeerde markt voor landbouw producten. Hatto vice-president van de R.I.S. DJAKARTA, 14 October (Reuter) Het Indonesische parlement heeft met grote meerderheid van stemmen de voormalige minister-president Mohammed Hatta tot vice-president van de republiek gekozen. De communistische leden verlieten uit pro test de vergadering, daar naar hun mening het ambt van vice-president overbodig is. Kleurlingen in parlement van Zuid-Afrika? De Zuid-Afrikaanse premier, dr. Daniël Malan, en de Zuid-Afrikaanse minister van financiën, Havenga, hebben respectievelijk als leider van de nationalistische partij en leider van de Afrikaanse partij een over eenkomst bekend gemaakt aangaande een aparte parlementaire vertegenwoordiging van de kleurlingen in de Kaapprovincie. Volgens de overeenkomst zullen de kleur lingen voor het eerst vier vertegenwoordi gers krijgen in de volksraad, één in de se naat en twee in de Kaapse provinciale raad. De gekleurde bevolking van de Kaap provincie, die voldoet aan de eisen met be trekking tot eigendom en inkomsten, en de blanke bevolking hebben op het ogenblik een gemeenschappelijke verkiezingslijst. Daar de wet bepaalt, dSft slechts blanken zitting mogen hebben in het parlement wordt de gekleurde, bevolking in de senaat en de volksraad door blanken vertegen woordigd. Het aftreden van minister Schokking 's-GRAVENHAGE, 14 October. Naar aanleiding van het bericht, waarin „van welingelichte zijde" nadere mededelingen werden gedaan over de motieven, die mi nister Schokking tot zijn aftreden hebben bewogen, stelt de minister het op prijs te verklaren, dat deze mededelingen niet van hem persoonlijk afkomstig zijn en dat hij het betreurt, dat daarin zijn verhouding tot zijn ambtgenoten in het geding is ge bracht. Onze parlementaire redacteur meldt nog, dat er geen sprake van is, dat het kabinet niet accoord zou gaan met de op 26 Sep tember door de te Washington gehouden bijeenkomst van ministers van Buiten landse Zaken genomen besluiten. Aan die bijeenkomst heeft de Nederlandse minister mr. Stikker deelgenomen. Met stelligheid kan worden verklaard dat het kabinet alles zal doen om hetgeen ten aanzien van Ne derlands aandeel in de verdediging van het Westen is besloten, te verwezenlijken. OORLOG EN MARINE Mr. H. L. 's Jacob wordt als opvolger genoemd Onze parlementaire redacteur seinde vanmiddag: Naar ik verneem zou voor minister van Oorlog en Marine, als op volger van mr. W. F. Schokking, die zijn ontslag gevraagd heeft, ernstig in aanmer king komen mr. H. L. 's Jacob, secretaris generaal van het departement van Finan ciën. Hij staat bekend als een man van grote bekwaamheid, werkkracht en door zettingsvermogen en een brede visie. Ge durende enige tijd heeft hij met een re geringsopdracht als financieel adviseur in Indonesië vertoefd. Mr. 's Jacob is geen lid van de Christelijk Historische Unie, zoals mr. Schokking. Natuurlijk zou de nieuwe minister, als hij spoedig benoemd zou worden, deelnemen aan de conferentie van ministers van Defensie der landen van het Atlantisch pact, die op 26 October te Washington zal bijeenkomen. Westerling mag blijven De Belgische vreemdelingenpolitie heeft de verblijfsvergunning van Westerling met drie maanden verlengd. Hij zal thans voor onbepaalde tijd in België mogen blijven, doch zal om de drie maanden zijn verblijfs vergunning moeten laten verlengen, een maatregel, die voor alle vreemdelingen geldt. De leden van ons vorstenhuis hebben bij herhaling blijk gegeven, dat het welzijn van de jeugd van ons volk hen zeer ter harte gaat. Koningin Juliana in het bijzonder heeft steeds weer getoond hoe zij begaan is 7net kinderen die het moeilijk hebben. Gedreven door die liefde tot het hulp en steun behoevende kind gaf zij aan de vereniging „Pro Juventute" het voorrecht speciale foto's te maken van haar zonnig viertal, die in de vorm van een kalender verkocht mogen worden ten bate van Pro Juventute. Wij publiceren hierbij een van deze foto's^ die straks in menige huiskamer een fleurig plekje aan de wand zullen vormen. De oudste drie Prinsesjes ziet men op bovenstaande foto tijdens een vrolijk spel in de Paleistuin. Hef woord is aan. Taxile Delord De staat moet terugtreden tegen over het individu naarmate dit in beschaving vooruitgaat. Russen steunden stakers in Wiener-Neustadt De Sovjet-Russische plaatsvervangende Hoge Commissaris in Oostenrijk, generaal- majoor Tainjef. heeft Vrijdag toegegeven, dat Sovjet-Russische officieren bij de jong ste stakingen in Oostenrijk tussenbeide gekomen zijn, waardoor stakers de kans kregen het postkantoor van Wiener Neu- stadt weer te bezetten. Hij verklaarde op een bijeenkomst van de geallieerde raad, dat een dergelijk optreden gewettigd was, daar „politieversterkingen uit Wener, de verontwaardiging van de bevolking hadden gewekt en terecht". Volgens generaal Tainjef was het aan het snelle en juiste optreden van de Russische commandant, die de politie terugstuurde, te danken ge weest, dat de ongeregeldheden beperkt bleven. Generaal Fry, de Amerikaanse plaats vervangende commissaris, verklaarde, dat de Britse, Amerikaanse en Franse verte genwoordigers ter vergadering de klach ten van de Oostenrijkse regering over on rechtmatige inmenging van de Sovjet-Rus sische autoriteiten in de binnenlandse Oostenrijkse aangelegenheden hadden ge steund. De Commissaris der Koningin in Noord holland zal aanstaande Donderdag geen audiëntie verlenen. Overeenstemming in Libye De Libysche commissie van een-en- twintig, bestaande uit vertegenwoordigers van Cyrenaica. Tripolitanië en Fezzan, is het eens geworden over de samenstelling van een nationale vergadering voor Libyë van zestig leden. De Hoge Commissaris voor Libyë, de Nederlander A. Pelt, heeft dit meegedeeld aan de UNO. De Libysche commissie heeft haar werk bijna beëin digd. Zeven landen, waaronder Indonesië, dienden in de politieke UNO-commissie een resolutie in waarni wordt verzocht de onaf hankelijkheidsverklaring van Libye te be spoedigen. De resolutie vraagt op één Januari een nationale vergadering te vor men, die de politieke stromingen op juiste wijze weerspiegelt. Twee maanden later zou dan een voorlopige- regering moeten worden gevormd, die onmiddellijk in functie moet kunnen treden. Trttman en MacArthur op het eiland Wake Gezag der Zuid-Koreaanse regering „nief over de breedtegraad" President Truman is Vrijdag te Hono- loeloe aangekomen waar hij verklaarde, dat de ontmoeting tUssen generaal Mac Arthur en hem zelf zal worden gehouden op Wake, een klein koraaleiland in het Noorden van de Stille Oceaan, aldus meldt de New Yorkse radio. Wake ligt ongeveer halverwege Hono- loeloe en de Philippijnen. De afstand die Truman voor dit onderhoud moet afleggen, bedraagt 11.000 kilometer. Men verwacht, dat Truman Maandag weer uit Honoloeloe naar San Francisco zal vertrekken en Dins dag aldaar verslag zal uitbrengen van zijn onderhoud met MacArthur. Te San Francisco werden alleen de noodzakelijkste formaliteiten verricht en te Honoloeloe wees hij een „lei", de bloe menslinger van Hawaii die als welkom dient, van de hand. Zijn veiligheidsgarde verbood een Hoela-dans van de eilandbe woonsters. Dit alles wordt door Reuter De Franse en Vietnamese strijdkrachten, die in Indochina een harde strijd voeren tegen de communistische troepen van Ho Tsji Min, zagen zich genoodzaakt hun stellingen in en om de stad Caobong te verlaten. Franse soldaten tijdens hun moeilijke terugtocht uit Caobong naar andere stellingen. Franse ministers te Washington uitgelegd als een teken dat de president ernstig gestemd was. Vrijdagochtend hebben de Verenigde Staten voor de tussentijdse commissie voor Korea de beginselen belicht, die naar hun mening ten grondslag moeten liggen aan de bezettingspolitiek ten aanzien van Noord-Korea door de troepen der UNO. Deze algemene gedachten zouden door president Truman en generaal MacArthur worden besproken. Drie fasen Volgens de mening van de Amerikaanse regering, die werd toegelicht door John Ross, lid van de Amerikaanse delegatie, moeten er „zo weinig mogelijk verande ringen" worden aangebracht in de funda mentele structuur van Noord-Korea, voor dat de commissie der UNO een beslissing heeft genomen. Dit is een hoofdbeginsel, aldus Ross, maar het zal misschien nodig zijn het gezag van de centrale Noord- Koreaanse regering tijdelijk te vervangen en een zekere controle te oefenen op de bestaande plaatselijke autoriteiten. Ross noemt drie fasen in de bezettingsperiode voor Noord-Korea. In deze drie fasen zal de Zuid-Koreaanse regering geraadpleegd worden over practische kwesties indien haar medewerking in nauwkeurig bepaalde en technische aangelegenheden nuttig mocht blijken, maar zij zal niet deelnemen aan de vaststelling van de politiek. De eerste fase van de bezetting, aldus de Amerikaanse regering, zal tamelijk kort zijn en samenvallen met de laatste fase van de militaire operaties. De opperbevel hebber van de strijdkrachten der UNO is verantwoordelijk voor het verzekeren van de binnenlandse veiligheid, de burgerlijke maatregelen voor de hulpverlening aan de bevolking en het herstel van het bestuur van het land. De tweede periode loopt tot aan de verkiezingen, waardoor een nieuwe regering zal kunnen worden gevormd, die haar gezag zal kunnen doen gelden over het gehele land. Het zal noodzakelijk zijn, dat de opperbevelhebber blijft instaan voor de binnenlandse rust, maar hij zal rekening houden met het advies van commissie der UNO. Alles zal worden gedaan om het bedrijfsleven opnieuw op gang te brengen. Ook het politieke leven zal zijn belangstelling hebben. In de derde •periode zal een nationale regering voor geheel Korea het gezag uitoefenen. Een minimum aan troepen der UNO zal ter plaatse blijven totdat de doelstellingen van de UNO een democratische regering en binnenlandse orde verwezenlijkt zullen zijn. Daarna zullen de strijdkrachten der UNO Korea verlaten en zullen Koreaanse eenheden hun taak overnemen. Op een besloten bijeenkomst van de interim-commissie van de UNO voor Korea is een resolutie ingediend door de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Spender, goedgekeurd. In deze re solutie wordt bepaald, dat het gezag van de regering van Syngman Rhee alleen tot Zuid-Korea beperkt is. De resolutie is Vrijdagavond bekend ge- maajct en generaal MacArthur is er van op de hoogte gesteld. WASHINGTON, 13 October (Reuter) Frankrijk heeft Amerika Vrijdag dringend verzocht om met de meeste spoed mili taire uitrusting naar Indo-China te zen den, nu de Franse troepen onder zware druk van de Vietminh moeten terug trekken. De Franse minister van Defensie, Jules Moch, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Marshall een nota doen toekomen, waarin hij verzoekt het Amerikaanse versche pingsprogram voor de zendingen wapens, uitrusting, landingsvaartuigen en voer tuigen te versnellen. De Franse minister voor de verbonden staten van Indo-China, Jean Letourneau, heeft na een kabinetsvergadering ver klaard, dat men de militaire toestand „goed in handen heeft". Er is geen aan leiding te spreken yan een paniek of cata strofe, hoewel de verliezen bij Caobang „een belangrijke, wrede en pijnlijke tegen slag" vormden. Binnen een paar weken zullen versterkingen, zowel manschappen als materiaal, van Frankrijk en elders haar naar Indo-China worden gezonden, aldus Letourneau. Washington heeft de Franse regering verzekerd, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de militaire uitrusting aan de Franse strijdkrachten in Indo-China snel te leveren, aldus werd Vrijdag officieel te Washington medegedeeld na besprekingen over het Franse herbewapeningsprogram tussen Franse en Amerikaanse ministers. In gezaghebbende kringen te Washing ton wordt medegedeeld, dat Frankrijk van plan is het aantal divisies tegen het einde van 1951 van vijf .op tien te brengen. De Franse minister van Defensie, Jules Moch, had dit op bovenbedoelde conferentie medegedeeld. Frankrijk zou aan het eind van dit jaar zeven divisies in actieve dienst hebben. De besprekingen werden gevoerd tussen de Franse ministers van Defensie en Financiën, Moch en Petsche, en de Ameri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en Defensie, Acheson, Snyder Het telefoonnummer van is 15295 voor alle afdelingen Dit nieuwe nummer staat nog niet in de gids. Alle oude nummers zijn vervallen en Marshall. Volgens het communique zette Petsche de financiële toestand van Frankrijk uiteen in verband met het ont worpen Franse herbewapeningsprogram. Acheson verzekerde Moch en Petsche, dat de Amerikaanse autoriteiten goede nota zullen nemen van de verstrekte gegevens. Chinese dreiging Volgens Chinese kringen te Hongkong worden 150.000 Chinese manschappen samengetrokken aan de grens tussen China en Indo-China. Te Lioetsjou, 325 kilometer van de grens, bevinden zich 470 vrachtautos om wapens en munitie naar het grensgebied te brengen. Ook zouden Chinese autoriteiten 12.000 mannen en vrouwen in dienst genomen hebben om met spoed een nieuwe spoorweg aan te leggen van Lioetsjou naar de grensstad Tsjennankwan. Het werk zou aan het eind van deze maand voltooid .moeten zijn. Manifest tot de mensen achter het IJzeren Gordijn Met het oog op de verkiezingen die Zondag in Oost-Duitsland worden gehou den, heeft de internationale van ex-poli tieke gevangenen, waarin verzetsstrijders uit België, Frankrijk, Luxemburg, Neder land en West-Duitsland zijn vertegenwoor digd, een manifest gericht tot de mensen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn. Het manifest laakt in felle bewoordingen het gevangen houden van al diegenen, die niet met het communistische regiem sym pathiseren. Aan degenen, die, zoals het manifest zegt, in Oost-Duitsland lijden onder een systeem van geweld en onder drukking, wordt de verzekering gegeven, dat zij in hun strijd niet alleen staan. Meer dan 30.000 exemplaren van het ma nifest zullen over Oost-Berlijn worden verspreid. De Verenigde Staten en de Europese betalings-unie Naar Vrijdag te Londen vernemen werd. hebben de Verenigde Staten nog niet de 350 millioen Marshall-dollars betaald, die de Europese betalingsunie in staat moeten stellen haar werkzaamheden uit te voeren. In plaats van het geld ter beschikking te stellen als „bankkasgeld" voor deze valuta unie der Europese Marshall-landen, zou Washington het geld vasthouden en zou de unie er telkens wanneer dit nodig mocht blijken, over kunnen beschikken. Daardoor zou het bedrag onder toezicht van Wash ington blijven. In niet-officiële kringen zag men deze wijziging als een concessie aan het Amerikaanse ministerie van financiën en het internationale monetaire fonds. HET WEER AFCEBEELD O ONBEWOLKT 0LICHT BEW O HALFBEW 9 ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR 8ELANG9U* '//ft NEERSLAG- GE8IED CENTRA H MOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCMT VAN VERSCHILLENDE HESKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT 0£ WINDRICHTING AAN- IEDESE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND- SNEL8EID VAN VIJF METER PEP SECONDE Het hoge drukgebied boven Oostenrijk neemt nog verder in betekenis af. Het koudefront van de depressie bij IJsland is in de afgelopen 24 uur langzaam over Engeland getrokken en bracht vanmor gen al enige regen op de Engelse Oost kust. Het bewoog zich verder in de richting van ons land. Wanneer dit front gepasseerd is, komt ons land mor gen onder invloed van wat koelere lucht. Weerbericht AANVANKELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk enkele opklaringen, later half tot zwaar bewolkt met kans op enige regen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 15 October: Zon op 7.04 uur. onder 17.47 uur Maan op 12.56 uur. onder 19.26 uur 16 October: Zon op 7.06 uur. onder 17.45 uur Maan op 14.08 uur. onder 20.27 uur Hoog cn la3g water te IJmuiden Zaterdag 14 October Hoog water: 5.05 en 17 25 uur. Laag water 0.56 er> 13 10 uur. Zondag 15 October Hoog water: 5.48 en 18.09 uur. Laag water: 1.38 en 13.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1