Haarlems Dagblad Massale opkomst bij verkiezingen, maar thuisblijven was gevaarlijk Snelle opmars naar Pjongjang Truman en MacArthur bereikten volledige overeenstemming op Wake 65e Jaargang No. 19680 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Maandag 16 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Sprctfjte Daarlemstije «Courant (Inno t6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „Dag van het ja-knikken" in Oost-Duitsland Stembiljetten op naam, inlevering betekende „Ja' BERLIJN. (Reuter). De Zondag in de Oostelijke zóne van Duitsland gehouden verkiezingen zijn zonder incidenten ver lopen, zo verklaart A.D.N., het Duitse nieuwsbureau in de Russische zóne. Des morgens om acht uur loeiden fa- bi iskssirenes ten teken, dat de verkiezing begonnen was. De treinen waren versierd me: de rood-goud-zwarte vlag en leuzen van Stalin en Lenin. De Oost-Duitse bla den noemden de dag „een feest van het volk en een vacantiedag voor de natie". De Berlijners hebben niet gestemd doch er waren demonstraties georganiseerd. De politie hield zich hier, zoals ook elders in de Oostelijke zóne, paraat voor eventuele incidenden. Iedere kiezer ontving een stembiljet met de candidaten eenheidslijst. Hem werd ge vraagd of hij openlijk of in het geheim wenste te stemmen, waarna zijn naam op de kiezerslijst aangestreept werd. Volgens een ooggetuige stemden bijna alle keizers openlijk. Er werden geen potloden of enveloppen verstrekt. De stembiljetten lieten aan de kiezers slechts de mogelijkheid „ja" te stemmen. Volgens ooggetuigen droegen zij geen andere vermelding dan „ik stem voor de candidaten van het Nationale Front, van wie de namen volgen, voor de vrede en voor de verwezenlijking van het vijfjaren plan". Er was geen plaats gelaten om de can- didatenlijst te wijzigen of het program van de hand te wijzen. De tekst van de stem brieven was voor de verkiezingen niet bekend gemaakt. De West-Duitse radio verklaarde, dat er kiezers waren, die stembiljetten ontvingen waarop hun naam was geschreven. Niet communisten in Oost-Duitsland werd door de radio van West-Berlijn ge adviseerd openlijk hun stem uit te bren gen teneinde de Oost-Duitse veiligheids politie „onkundig te houden van het aan tal anti-communisten". Binnen een uur na het opnenen der stembureaux onderbrak de Noord-West- Duitse radio-omroep zijn programma met de mededeling, dat „de eerste voorbeelden van gedwongen stemming" waren gesigna leerd. In twee stembureaux te Potsdam kregen de kiezers stembiljetten met hun naam en adres er op, aldus dit bericht. Het officiële Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. heeft, nog geen drie uur na het begin van de verkiezingen, medegedeeld, dat in 11 gemeenten van de staat Bran denburg alle kiesgerechtigden hun stem hebben uitgebracht. Dit is niet zo verwonderlijk wanneer men bedenkt dat de inwoners der Russi sche zóne geen enkele kans hadden hun stemplicht te verzaken, aangezien zij door thuis te blijven zichzelf als „staatsgevaar- Nieuw plan voor Nederlands-Duitse economische samenwerking BONN, 15 October. De president der Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, prof. dr. ir. H. Galissen, heeft in het dagblad „Die Welt" een voorstel ge daan tot het instellen van een nieuw Ne derlands-Duits orgaan tot het bestuderen van de ontwikkeling der economische be trekkingen tussen beide landen. Het orgaan zou volgens prof. Gelissen moeten worden samengesteld uit vertegenwoordigers van industrie, scheepvaart, handel en landbouw van Nederland en Duitsland. Als voorloper van een toekomstige engere samenwerking op economisch gebied wil prof. Gelissen voortaan geen handelsovereenkomsten tus sen beide landen meer sluiten. „Wij stre ven naar economische vei-dragen op veel bredere basis, teneinde de structuren der beide landen op elkaar af te stemmen. Een handelskamer, die vertegenwoordigers van het economische leven van beide landen omvat, zou de regeringen bij zulk een ont wikkeling naar bredere samenwerking waardevolle adviezen kunnen geven," al dus prof. Gelissen. Hij deed dit voorstel in een aan Nederland gewijd nummer van het dagblad „Die Welt", waarin ook minister president dr. W. Drees en minister Van den Brink bijdragen hebben geleverd. „Een verdere toenadering tussen West-Duitsland en Nederland kan een deel zijn van dat gene, wat voor de vrijheid, veiligheid en welvaart van de Europese volken een ge biedende eis is," zo schrijft dr. W. Drees. lijk" zouden hebben gebrandmerkt. Neen- stemmen was ook niet mogelijk daar men, door de wens te kennen te geven om in het geheim te stemmen, zichzelf reeds als tegenstander van het Nationale Front ken merkte. Over de uitslag behoeft dan ook weinig onzekerheid te bestaan. De candidaten van het Nationale Front zullen de vooraf reeds vastgestelde meerderheid verkrijgen en de rest der stemmen zal worden verdeeld over kleine, voor het oog getolereerde partijen. Prins Bernhard deze week naar huis De toestand van Prins Bernhard, die enige tijd geleden in het Academisch Zie kenhuis te Utrecht een lichte operatie on derging, is goed. Zijn terugkeer naar Paleis Soestdijk kan tegen het midden van deze week tegemoet worden gezien. Nederlander te Djakarta door inbreker vermoord Zaterdagnacht is de heer J. G. Larive in een woning aan de Kebonsirih in Djakarta- centrum door inbrekers doodgeschoten. Hij zat in een kamer te lezen en hoorde in de aangrenzende kamer gerucht. Hij betrapte daarna een indringer, die op het punt stond er met zijn radio vandoor te gaan. Toen hij de inbreker naar buiten volgde, werd hij door een schot in de buik dodelijk getrof fen. De inbreker wist te ontkomen. De heer Larive logeerde bij familie, in afwachting van zijn vertrek naar Nederland. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Zuid-Koreaanse regering accepteert geen beperking van haar gezag Maandenlang heeft het Afrikaanse stam- hoofd-in-ballingschap Seretse Khama met zijn vrouw en dochtertje in een Londense hotelkamer gewoond, nu heeft het gezin eindelijk een eigen flatwoning in Zuid- Londen gekregen. Op de foto Ruth Khama met baby Jacqueline die nu vijf maanden is, in de nieuwe woning. De burgemeester van V/cst-Berlijn, prof. Ernst Reuter, heeft bekend gemaakt dat 375.712 ingezetenen van de Russische sector van Berlijn gehoor hebben gegeven aan de oproep van de drie politieke partijen in de Westelijke sector voor een plebisciet ten aanzien van het vraagstuk van vrije verkiezingen voor geheel Berlijn. De oproep werd via de Britse radio Hamburg tot de Oost-Berlijnse bevolking gericht. De Oost- Berlijners antwoordden door de identiteitsbladzijde van hun verlopen distributie boekjes af te scheuren, en het restant in brievenbussen in de Westelijke sector te deponeren, geadresseerd aan het stadhuis aldaar. Op deze foto toont burgemeester Reuter aan leden van de gemeenteraad en vertegenwoordigers van de drie partijen de dozen waarin de binnengekomen biljetten gesorteerd zijn. TOKIO, (Reuter). De strijdkrachten der Ü.N.O., die snel langs de hoofdwegen naar Pjongjang optrekken en steeds minder tegenstand ondervinden, bevinden zich op ongeveer 60 kilometer afstand hemelsbreed van de Noord-Koreaanse hoofdstad. Zij heb ben het wegenknooppunt Soean bereikt. Generaal MacArthur heeft na zijn terug keer van het eiland Wake verklaard, dat thans een vijfde deel van het gebied van Noord-Korea door zijn strijdkrachten be zet is. De Zuid-Koreanen,.die van Wonsan op trekken, bevonden zich Zondag op 32 kilo meter afstand van Hansoeng. Volgens een samenvattend bericht van MacArthurs hoofdkwartier is alle georga niseerde tegenstand in het gebied van Koemtsjong geëindigd. Zaterdag werden in alle sectoren meer dan 4.000 Noord-Korea- nen gevangen genomen. Zwaargewapende commandogroepen van de Britse marine hebben de laatste dagen aanvallen gedaan op verschillende plaatsen van de Noord-Koreaanse kust, zo is te Tokio meegedeeld. Op 150 km van de Russische grens heb ben zij een spoorwegtunnel opgeblazen, de volgende dag namen zij ten Zuiden van Songdjin een spoorburg en een tunnel on derhanden. Een woordvoerder van generaal Mac Arthur heeft Zondag Noord-Koreaanse be schuldigingen, dat de Zuid-Koreanen of de Amerikanen van Japanse troepen gebruik maakten in de strijd op Korea, tegenge sproken. MacArthurs woordvoerder verklaarde, dat er „absoluut geen Japanners in de strijd zijn betrokken". De enige Japanners die enigszins te maken hadden met de oorlog waren zij, die Japanse schepen bemanden, welke door de UNO waren gecharterd om voorraden aan te voeren. Sommige in Ame rika geboren Japanners dienden bij de Amerikaanse troepen, doch zij hadden het volledige Amerikaanse burgerschap, aldus de woordvoerder. Twee- a drieduizend personen uit Seoel zijn door toedoen van de Noord-Koreanen omgekomen in 9e tijd tussen de aanval bij Intsjon en de bezetting van Seoel, zo ver klaren functionarissen der U.N., die een onderzoek hiernaar instellen. Velen werden in de stad zelf gedood doch anderen kwamen om op ..dodenmarsen" uit Seoel, toen zij als gijzelaars Noordwaarts werden gevoerd. De lijken van vele omge komenen zijn gevonden en men verwacht nog meer graven te vinden. De Zuid- Koreaanse autoriteiten pogen de hiervoor verantwoordelijke personen te vinden. De Zuid-Koreaanse regering onder lei ding yan dr. Syngman Rhee heeft een be perking van haar gezag tot het gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad verwor- Slot-vuurwerk te Blackpool Churchill sprak op de laatste dag der conferentie Winston Churchill richtte Zaterdag de waarschuwing tot het Westen dat hei niet al te zeer verwikkeld mag worden in de strijd tegen het communisme in het Verre Oosten, „want, zo zeide hij, de grootste ge varen voor de Westelijke beschaving be vinden zich nog altijd in Europa zelf." Churchill, die herhaaldelijk luide door zijn publiek werd toegejuicht, verklaarde op de laatste dag van de conservatieve con ferentie te Blackpool dat hij nog steeds de mening was toegedaan dat de oorlog niet onvermijdelijk is. Doch tegelijkertijd waar schuwde hij: „Het krachtig optreden in Korea mag ons niet tot een gevoel van valse veiligheid verleiden. Wat in Korea gebeurd is heeft de wereldvrede op krachtiger grondslagen geplaatst. Er is mogelijk nog tijd om een Europees leger op te bouwen met de krach tige hulp van Engeland, de Verenigde Sta ten en Canada". Oefening noodtoestand in Israel In de loop van de nacht is in Israel de noodtoestand afgekondigd. Reserves van alle drie onderdelen der strijdkrachten zijn vanochtend onder de wapenen geroepen. Het gaat hier slechts om een plan om de doelmatigheid van de strijdkrachten op grote schaal te beproeven, in het bijzonder de nieuwe structuur van de reserve. Het begin der manoeuvres was geheim ge houden. Weer avondklok in West-Java Met ingang van heden wordt de avond klok van 01.00 tot 05.00 weer van kracht voor geheel West-Java (te Djakarta is zij niet opgeheven geweest), aldus een be kendmaking van de territoriale comman dant van West-Java. Hiertoe werd overge gaan in verband met de toenemende on veiligheid. Aneta vernam, dat in regeringskringen de onveiligheid in West-Java het belang rijkste onderwerp van bespreking is. Korea en Japan de onderwerpen van de conferentie Israëlisch kabinet afgetreden De Israëlische premier David Ben Goe- rion heeft bij president Chaim Weizmann het ontslag van zijn kabinet ingediend als gevolg van een crisis welke is ontstaan door het opeisen door het religieuze blok van de portefeuille voor handel en in dustrie, die Ben Goerion had willen toe vertrouwen aan een partijloze zakenman. De president heeft Ben Goerion belast met de vorming van een nieuwe regering. Verwacht wordt dat Ben Goerion reeds morgen in het Knesset (parlement) een nieuwe regering kan voorstellen. (United Press). pen, zo wordt uit Seoel gemeld. Het besluit hiertoe werd Zaterdag na een spoedverga dering van het Zuid-Koraanse kabinet op Vrijdag bekend gemaakt. De vergadering hield zich bezig met persberichten volgens welke op een besloten zitting van Donder dag van de commissie der U.N.O. voor Korea besloten was Noord-Korea niet onder het gezag van Syngman Rhee te plaatsen, in ieder geval niet voordat algemene ver kiezingen zouden zijn gehouden. Waarnemers hechten betekenis aan het feit, dat ten minste twee Zuid-Koreaanse ministers met generaal Walker, bevelheb ber van de landstrijdkrachten der U.N.O. op Korea, hebben geconfereerd voordat de •egering haar verklaring uitgaf. Zeventien doden bij de oefening „Emperor" In de laatste 24 uur van de oefening „Emperor" (de gecombineerde manoeu vres van de Westelijke luchtmacht) zijn 17 personen omgekomen. Bij een botsing tussen twee Wellington-bommenwerpers werden acht bemanningsleden gedood en twee ernstig gewond. Eén piloot kwam om bij een botsing tussen twee Britse straal jagers en zes bemanningsleden vonden de dood bij een botsing tussen een Britse bommenwerper en een Belgische jager. De jager stortte in zee en zijn twee inzitten den zijn niet meer gevonden. Men heeft het zoeken opgegeven. Terugtocht der Fransen in Indochina SAIGON (Reuter). De Franse hoofd macht, die het fort Thatkhe aan de Chi- nees-Indochinese grens verlaten heeft, is thans a! strijdend teruggevallen op Mats- jam, ongeveer 48 km. Zuidwaarts. Tezelf dertijd zijn meer dan 700 leden van het Franse leger, die een „bloedig grensge vecht" hadden geleverd, naar Langson, ten Zuidoosten van Natsjam, teruggetrokken, zo deelt een Frans communiqué mede. Eenheden van het Rode Kruis onderhiel den nog contact met de Vietminh ten einde gewonden weg te voeren. In een slag, die acht dagen duurde en welke tussen Dangke en Coabang woedde, gebruikten de Fransen 3.500 manschappen. In een plaatselijke strijd bij Haiphong in de Tonkindelta werd de guerillastrijders een verlies van 100 man toegebracht, die deel uitmaakten van een geïnfiltreerde strijdkracht. In „hevige botsingen" in de nabijheid van Saigon werden enkele honderden gue rillastrijders gedood. Bij Hadong, even ten Zuiden van Hanoi, de hoofdstad van de rijstdelta van Tonkin, stootten de Fransen op een sterke tegen stand. Het Franse Rode Kruis meldde Zater dag, dat het Rode Kruis van de Vietminh heeft toegestemd in evacuatie per vliegtuig van de Franse soldaten, die in de slag aan de grens bij Thatkhe gewond zijn. De evacuatie van de gewonden, die thans op het vliegveld van Thatkhe worden be handeld, zal 18 October beginnen. De vliegtuigen zullen Rode-Kruistekens dra gen en ongewapend zijn. Volgens de Washingtonse correspondent van „Le Monde" zullen de Verenigde Sta ten onmiddellijk een escadrille van de tac tische luchtmacht naar Indochina zenden. President Truman en generaal Mac Arthur hebben gisteren bijna twee uur geconfereerd op het eiland Wake in de Stille Oceaan. Zij spraken over Korea en het Vredesverdrag met Japan. Truman werd vergezeld door Averell Harriman, generaal Bradley en andere hoge func tionarissen. Hij arriveerde met zijn eigen vliegtuig, de Independence en werd op het vliegveld verwelkomd door generaal Mac Arthur. Zij vertrokken met de enige op het eiland aanwezige auto naar het kan toorgebouw, waar de bespreking werd ge houden. Eerst spraken Truman en Mac Arthur elkaar onder vier ogen, daarna werden ook de adviseurs in de conferentie betrokken. Voor zijn vertrek zei Truman, dat de bespreking hoogst bevredigend was. MacArthur verklaarde dat geen comman dant te velde ooit vollediger door zijn re gering is gesteund dan hij tijdens de veld tocht in Korea. In een verklaring zegt de president, dat de bespreking zo kort geduurd heeft, om dat hij generaal MacArthur niet langer dan nodig van het strijdterrein in Korea wenste te houden. De volledige overeenstemming maakte het mogelijk de besprekingen spoedig te voltooien. Hiertoe had ook de „uitsteken de samenwerking" tussen MacArthur en Washington bijgedragen. President Truman had een duidelijk beeld gekregen van „het heldendom der strijdkrachten van de UNO, die onder het commando van generaal MacArthur strij den". Er was ook een aanzienlijk deel van de tijd besteed aan het „zeer belangrijke vraagstuk van de wederopbouw van Korea". Het is van belang, aldus de ver klaring, dat men de Koreanen geestelijk en materieel steunt in de opbouwende taak, die zij zelf beter dan iemand anders kunnen volbrengen. De UNO dient de Koreanen bij te staan bij het herstel van het onderwijsstelsel. Ook had men het vredesverdrag voor Japan „waar het recht op heeft en waar over reeds voorbereidende besprekingen worden gevoerd" besproken. Zowel de president als generaal MacArthur zagen in de toekomst een vredelievend en wel varend Japan. „Het deed me groot genoegen de presi dent te ontmoeten en met hem en zijn ad viseurs te spreken", aldus MacArthur. ,Het bezoek van de president in de Stille Aftreden van staatssecretaris mr. Fockema Andraea waarschijnlijk (Van onze parlementaire redacteur) Het is zeer waarschijnlijk dat mr. W. C. Fockema Andreae na zijn terugkeer uit Washington als staatssecretaris zal heen gaan. De kans is groot dat hieromtrent reeds na afloop van de ministerraad van hedenmiddag een mededeling zal worden verstrekt. Mr. Fockema Andreae heeft reeds bij de aanvaarding van zijn tegenwoordige func tie uitdrukkelijk verklaard, dat hij deze slechts tot het einde van dit jaar op zich kon nemen. Daarbij schijnt nog mede een overweging te zijn dat het na de critiek die er in het algemeen op het beleid van het ministerie van Oorlog is uitgeoefend, wellicht de voorkeur verdient thans aan anderen de leiding van dit ministerie toe te vertrou wen. Zelf is mr. Fockema Andreae van oordeel dat men nu aan oorlog op de goede weg is, zodat hij uit dien hoofde met een zekere tevredenheid zijn post zou kunnen verlaten. Minister Mansholt heeft „plan- Schuman" voor de landbouw In een vergadering ie Utrecht, gehouden ter gelegenheid van het feit dat twintig jaar geleden de wettelijke controle op de uitvoer van Nederlandse eieren werd in gevoerd, heeft minister Mansholt gewezen op de toenemende geneigdheid van ver schillende landen om de vrijmaking van de West-Europese handel weer te beperken door verhoging van invoerrechten. Import van goederen welke men liever niet wenst, wordt op die manier onmogelijk gemaakt. De Nederlandse regering heeft zich met dat probleem zeer ernstig bezig gehouden en haar goedkeuring gehecht aan een door minister Mansholt ontworpen plan om een dergelijke verkeerde en zeer betreurens waardige ontwikkeling der West-Europese economie te voorkomen. Bij de opstelling van zijn plan heeft de minister zich gespiegeld aan het plan- Schuman. Wat mogelijk is op het gebied van kolen en staal, moet ook op het terrein van de landbouw kunnen. Het plan-Mansholt. is in de eerste plaats gericht op een stabiele prijsontwikkeling in West-Europa, op een voor producent en handel redelijk peil. Oceaan zal niet nalaten groot enthousias me te verwekken in het gehele Verre Oosten, waar het zal worden uitgelegd als het symbool van een vaste overtuiging, dat de vrede in het gebied van de Stille Oceaan zal worden verzekerd en dat Azië vrij zal zijn, geen slaaf". Mr. H. L. s'Jacob minister van Oorlog en van Marine De Koningin heeft aan mr. W. F. Schok king op zijn verzoek met ingang van heden op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als minister van Oorlog en van Marine, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en den lande bewezen. Eveneens met ingang van heden heeft de Koningin benoemd tot minister van Oorlog en Marine mr. H. L. s' Jacob, secretaris generaal van het ministerie van Financiën, die heden door Hare Majesteit is beëdigd. Mr. H. L. s'Jacob. Mr. H. L. s' Jacob is de tweede zoon van de oud-Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Hij is op 5 April 1906 te Driebergen geboren. In 1931 werd hij ambtenaar ter secretarie van de gemeente Vreeswijk (Utrecht) en vervolgens aan de Provinciale Griffie te Arnhem. In 1939 werd hij benoemd tot burgemeester van Valburg (Gelderland), welke functie hij tot 1942 vervulde. In dat jaar werd hij door de Duitsers gearresteerd en achtereen volgens in verscheidene kampen gevangen gehouden. Na de bevrijding keerde mr. s'Jacob als burgemeester naar Valburg terug. Sedert 1945 is hij secretaris-generaal van het ministerie van Financiën. Hij is tijdelijk vertegenwoordiger van de minis ter van Financiën te Djakarta en gedele geerde van de Kroon in Indonesië geweest. Mr. s' Jacob is voorzitter van enige staats commissies en commissaris van de Neder landse Spoorwegen. Het woord is aan. De Zakenwereld: Een manier om zelf niet omhoog te komen is: voortdurend anderen neer te halen. Ambon meldt: Djakarta bereidt nieuwe landingen voor Het bureau der Zuid-Molukken in Den Haag deelt mede: „De republiek Indonesia bereidt nieuwe landingen voor. Verster kingen van meer dan vijf bataljons zijn onderweg met de schepen Van Swoll. Wai- nerang, Kaimana en Waingapoe. Onder de bataljons bevindt zich een pantsereskadron en een batterij artillerie. Uit Saparoea is bericht ontvangen, dat de schade door aardbeving en vloedgolven aldaar geraamd wordt op vijf millioen gul den. Vele huizen zijn zwaar beschadigd. Ook voor Saparoea wordt hulp van het internationale Rode Kruis verzocht." DJAKARTA (Aneta). De Molukse studenten-organisatie in Djakarta heeft een telegram gezonden aan „alle Amerikaanse studenten". Hierin wordt gezegd: „De Mo lukse studentenbeweging doet een drin gend beroep op haar Amerikaanse collega's inzake het verlenen van de noodzakelijke hulp aan de slachtoffers van de bombar dementen, de aardbeving en de vloedgolf op Ambon". Volgens een bericht van Radio-Ambon heeft de regering van de „republiek der Zuid-Molukken" een beroep gedaan op 3lle Zuid-Molukkers buiten de republiek der Zuid-Molukken om hulp te verlenen. Radio Ambon meldde heden de be schieting van het Zuidelijke deel van Sa paroea door Indonesische korvetten. Het bureau Zuid-Molukken deelt mede het volgende telegram aan de UNO-com missie te Djakarta gezonden te hebben: „Namens de regering van de republiek Zuid-Molukken protesteer ik tegen wan daden van de TNI te Soeli, waar gepen sioneerde militairen en kinderen vermoord en vrouwen verkracht werden. Burgers werden gedwongen munitie naar het front te brengen. De Zuid-Molukkers zijn geen rebellen. Zij wensen slechts hun onafhan kelijkheid te verdedigen op het militaire front in de Pacific en op het politieke front voor de Veiligheidsraad te Lake Success". Het telegram was getekend door de ver tegenwoordiger van de „repoeblik Maloe- koe Selatan". Volgens genoemd bureau zijn op Ceram alle belangrijke plaatsen weer in handen der Molukse troepen. Slechts hier en daar is men langs de kust bezig RI-soldaten, die niet meer geëvacueerd konden worden, on schadelijk te maken. De „Times" wijst de weg De „Times" van Zaterdag schrijft, dat er slechts één manier voor de Indonesische regering bestaat, waarop zij haar houding inzake de kwestie-Ambon in het oog der wereld zou kunnen rechtvaardigen. Het blad schrijft, dat Indonesië thans „bot geweigerd heeft" het aanbod van de UNO-commissie om tussen Djakarta en Ambon te bemiddelen, te aanvaarden. „De republiek zegt thans met vertrouwen, dat de opstand zeer binnenkort gebroken zal zijn en dat om deze, zo niet om andere reden, bemiddeling geen nut zou hebben. Radio-Ambon doet echter nog een beroep op de UNO-commissie, zich zelf een oor deel te vormen omtrent de steun, die de verzetsbeweging onder de plaatselijke be volking heeft en het resultaat, dat de ver dediging heeft. Ambon moet tenslotte terug keren tot Indonesië, waarmede zijn belan gen samenvallen, doch de Indonesische regering kan haar houding in het oog der wereld slechts rechtvaardigen, indien zij de UNO-commissie tenminste de gelegenheid geeft de feiten in ogenschouw te nemen en, indien het redelijkerwijze mogelijk is, een modus Vivendi te bereiken. Enige an dere politiek zou een staat, die op het punt staat zowel de verplichtingen op zich te nemen als de voordelen te genieten van de toelating tot de UNO, schaden", aldus be sluit de „Times". Omroepverenigingen nemen strijdkrachtenprogramma over Zondagavond heeft over Hilversum II de laatste uitzending plaats gehad van het radio-programma voor de Nederlandse Strijdkrachten. Bij deze gebeurtenis hebben achtereenvolgens het woord gevoerd de voorzitter van de verenigde chefs van staven, generaal mr. H. J. Kruis, de minis ter van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schok king en prof. dr. J. B. Kors. voorzitter van de Federatie van Omroepverenigingen. HET WEER AFGEBEELD In het Zeegebied tussen IJsland en Groenland is een actieve depressie in ontwikkeling, waarvan het frontensys teem zich beweegt in de richting van de Britse eilanden. Het warmtefront was vanmorgen Ierland tot op enkele hon derden kilometers genaderd. Tussen dit warmtefront en het oude front boven West-Europa, dat hedenoch tend in ons land plaatselijk enige regen veroorzaakte, bevindt zich een rug van hoge druk, waarin opklaringen voorko men. Weerbericht O0NBEW0LKT LICHT BEW 3 HALFBEW ZWAAR 8EW. GEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K 0Y.VEEP IPTEMP£RA7UUR 1005 ISOBAAR SCHEIDlNGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DErWINDRICHTING - J AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP «S EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE OVERDAG MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend wei nig wind, plaatselijk mist en tame lijk koud. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met later voor namelijk in het Westen van het land enige lichte regen of mot regen, ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag en tot matig toe nemende Zuidwestelijke wind. 17 October: Zon op 7.07 uur, onder 17.43 uur Maan op 14.59 uur, onder 21.45 uur Hoog en laag water te I.Tmuiden Maandag 16 October Hoog water: 6.35 en 18.58 uur. Laag water: 2.20 en 14.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1