Haarlems Dagblad rn <©pretbte Daarientótbe <£outant Otorno 165-6) Mat debat Nog steeds gevechten in en om Pjongjang, het laatste bolwerk Verdachte blijft hardnekkig ontkennen 65e Jaargang No. 19683 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Doiiderrt/ig 19 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom EEN matter en makker vertoning dan het Kamerdebat over de resoluties van Straatsburg is geweest zou men zich moei lijk kunnen voorstellen. In een sfeer als jcze kunnen geen besluiten van enig be lang tol stand komen. Die bleven dan ook ml. Er was een motie ingediend door de vjif ieden der Tweede Kamer, die zitting hebben in de Straatsburgse Assemblée. Daar werd instemming met de resoluties in uifesproken. Nu, de Kamer aanvaardde óle= motie nadat minister Slikker er ook :Cn bezwaar tegen geuit had. Maar hij il er zijn eigen uitlegging op loepassen. Er was enige ophef van gemaakt dal het Nederlandse parlement het eerste was dat 'en debat aan de Straatsburgse resoluties „ijd.le. Als dit zou moeten bewijzen, dat het de meeste belangstelling heeft, zou het pet de geestdrift voor hervorming en een heid 'au West-Europa wel droevig gesteld sjn. De vijf „Straatsburgers" lichtten hun houding toe, één van hen vroeg mi nister Stikker, eens nader te verklaren wat ach eigenlijk in het ministers-comité had afgespeeld (hetgeen hij met enige nadruk weigerde te doen) en de communist Gortzak toomde plichtmatig tegen alle West-Euro- jese eenheid. Dat kennen we: alleen het Oosten mag zich aaneensluiten en dat is can vredelievend. Als het Westen het doet, zeggen de communisten, is het oorlogs zuchtig. Verder waren er nog een paar leden die aan het debat deelnamen en hun persoon lijke visie op de zaak gaven. Behalve jhr. v.d. Goes van Naters. die Straatsburger is, zwegen alle fractieleiders. En het aantal in de Kamer aanwezige leden tijdens het debat was niet meer dan twintig tot dertig. Er waren meer journalisten dan Kamer leden. Minister Stikker hield tenslotte de naar ce vorm beste rede. Het was hem wel heel gemakkelijk gemaakt en dat liet hij ook merken. Hij zei dat hij Europees federalist is en dat hij dal ook in het comité van mi nisters had verklaard. Maar hij is het zoals onze parlementaire redacteur het van daag in zijn Kameroverzicht noemt - „op termijn". Hetgeen welbeschouwd niets in houdt. De minister had ook kunnen ver laren dat hij wereldfederalist is (even eens op termijn). Met dergelijke plato nische liefdesbetuigingen komt de daad werkelijke vereniging der landen niet ver der. Minister Slikker wil alleen maar langzaam en voorzichtig voorwaarts gaan". Ongelukkigerwijze is dit geen zaak, die men met langzame voorzichtigheid tot een beslissing kan brengen. Dat is hier en elders al meermalen uiteengezet: als men tot federatie wil komen moet men het risico van een koen besluit nemen: de sprong durven maken. De minister vroeg de Ka mer min of meer [tartend, of zij zelf bereid was de gevolgen van afstand van nationale souvereiniteit en van veto-recht te aan vaarden. Hij haalde er de vloot als voor beeld bij. Ja, als iemand dit standpunt in neemt, in hoeverre is hij dan eigenlijk fede ralist en op welke termijn zou hij ooit tot de (gedeeltelijke) afstand van souvereini- leit willen, meewerken, als hij reeds op het punt van defensie niet bereid is? Dat van een „debat in grote stijl" geen sprake was werd niet alleen bewezen door het zwijgen der fractieleiders en door het gebrek aan belangstelling in cle Kamer, maar ook door de inhoud der redevoeringen. In de grote lijn wat is de toekomstige po sitie van ons land en van West-Europa als het laatste niet tot eenheid komt? wer den geen beschouwingen gehouden. Op deze vraag zou men, met gepaste eerbied en aandacht naar regering en volksver tegenwoordiging luisterend, toch zo gaarne eens een antwoord willen horen. Wat stelt men zich van de toekomstige ontwikkeling van zaken voor als die kleine Europese naties alle inderdaad klein, tussen de kolossen die de macht in»de wereld bezit ten krampachtig blijven weigeren iets van hun kostbare „souvereiniteit" af te staan? Meent men dat zij tot in lengte van dagen zullen worden ontzien, en met hulp van andere zijde economisch op de been gehouden ook? Hoe denkt men, in het Nederlandse geval, het vraagstuk der over bevolking op te lossen als alle volken maar achter hun grenzen moeten blijven zitten, elkaar met nimmer verflauwende achterdocht beloerend? Er zijn zoveel vra gen. Wat verwacht men van de ontwikke ling van zaken in West-Duitsland als het, in zijn verwachting van deelneming aan een Europese federatie, niets anders te horen krijgt dan „langzaam en voorzichtig voor waarts"? Van alle West-Europeanen zijn zij juist degenen die het minst tot lang zaamheid en voorzichtigheid zijn geneigd, zcals de historie der laatste halve eeuw bi zonder duidelijk heeft aangetoond en zoals óe verschijnselen van deze tijd opnieuw bewijzen. Zij zullen niet blijven stilzitten tot andere volken een klaarder inzicht in hun eigen positie hebben gekregen. Hoe denkt men over dat vooruitzicht? Deze en andere vragen zijn in Den Haag niet beantwoord. Het is een mat en mak debat geweest. Maar ontmoedigend zal het voor de federalisten niet- zijn. Een Neder lands Kamerdebat over resoluties van een slechts-adviserend lichaam als de Raad van Europa te Straatsburg beslist niet over de toekomst. Ontmoedigend is het niet. Ont stellend wel. Ontstellend is het gebrek aan belangstelling in de grote vragen, welker beantwoording voor de toekomst beslissend zal zijn. En die veel meer inhouden dan het resultaat van een oorlog in Korea, dat over niets beslist. R. P. Politiek Jongerencontact Te Utrecht is opgericht het Politiek Jongerencontact door de A. R. Jongeren Studieclubs, de Chr. Hist. Jongeren Groep, óe jongeren-organisatie in de K. V. P., de jongeren-organisatie „Vrijheid en Demo cratie" ert de „Nieuwe Koers", de jongeren organisatie van de Partij van de Arbeid. Kinderen in de Balkan-kuiperijen Joegoslavië heeft de Cominform ervan beschuldigd, dat zij 200 uit Griekenland geëvacueerde kinderen opruit tot sabotage ■n de Joegosïacische Rode-Kruistehuizen. Volgens de Joegoslavische verklaring nebben Griekse kinderen in Tsjechoslowa- sije in opdracht van hun onderwijzers bneyen aan Griekse kinderen in Joego slavië geschreven, waarin zij deze opriepen jot ontvluchting naar Tsjechoslowakije, hongerstaking, vernieling van inventaris on demonstraties tegen de Joegoslavische autoriteiten. Grote UNO-strijdmacht rukt op voor beslissende slag (Reuter). Een bataljon van de Ameri kaanse eerste cavaleriedivisie is heden morgen Pjongjang binnengetrokken. In de straten woeden gevechten. Ook gister avond hadden verwarde gevechten in en om de Noord-Koreaanse hoofdstad plaats. De Noord-Koreanen, die in de minderheid zijn, bieden op sommige plaatsen hevige tegenstand doch weken op andere. Vol gens een bericht van radio-Poesan zijn Zuid-Koreaanse voorhoeden na de ver overing van het vliegveld de rivier de Taedong ten Noorden van de stad overge stoken. Deze voorhoeden richten zich vol gens het bericht na2r het centrum van de stad (het grootste deel is aan de Noord zijde van de rivier gelegen). Britse en Amerikaanse versterkingen rukken snel naar de stad op. Het Ameri kaanse zevende cavalerieregiment vormt1 de voorhoede. Het laatst werd het op 16 km. van de stad gemeld. In totaal rukken 75.000 a 100.000 man schappen van de UNO thans tegen het laatste belangrijke Noord-Koreaanse bol werk op. De woordvoerder van het achtste leger gaf geen communiqué uit „omdat de be wegingen zo snel zijn, dat de feiten steeds achterhaald worden". Een woordvoerder te Tokio zeiae, dat geen bekendmakingen gedaan zouden worden, voordat Pjongjang hecht in handen van de UNO is. Een Noord-Koreaans communiqué, om geroepen door het Sovjet-agentschap „Tass", zegt, dat de Noord-Koreanen he vige strijd leveren met een numerieke meerderheid. Noord-Koreaanse vliegtuigen maakten dagelijks vluchten achter de Zuid-Koreaanse linies en bomdardeerden militaire doelen te Seoel, Kimpó, Kaesong en langs de weg Seoel-Intsjon. United Press meldt nog: De Noord- Koreaanse minister-president Kim il Soeng, die verleden week een beroep op de troepen deed om te vechten tot de laatste man, zou naar Mandsjoerije ge vlucht zijn of naar de Sovjet-Unie. Waar schijnlijk zijn al zijn voornaamste advi seurs meegegaan. Men meent in Tokio, dat een van de redenen waarom de Noord-Koreanen te velde de wapens nog niet gestrekt heb ben, is, dat geen enkele autoriteit in Pjongjang achter is gebleven om hen te zeggen dat zij zich moeten overgeven. Massamoorden In de gevangenis van Hamhoeng zijn 700 lijken van vermoorde burgers gevon den. Deze massamoord, die ontdekt werd door de Zuid-Koreaanse tïöëpen, doet het getal van de slachtoffers, die deze week ontdekt werden, stijgen tot- meer 'dan 1800. Sommige van de vandaag ontdekte slachtoffers waren- in een 60 voet diepe put van de gevangenis geworpen, doch het merendeel lag in een .tunnel in een berg achter de gevangenis. Conferentie op Wake Generaal MacArthur heeft president Zuid-Molukken doen K.P.M. 111 kort geding dagvaarden Staking van het vervoer van R.l.-troepen naar Ambon geëist De republiek der Zuid-Molukken heeft door bemiddeling van haar bureau in 's-Gravenhage en haar vertegenwoordiger aldaar, dr. J. P. Nikijiluw, de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in kort geding laten dagvaarden wegens het vervoer van troepen der R. I. naar Ambon. Dit kort ge ding zal op Donderdag 26 October des mor gens om half elf worden behandeld door de president van de Amsterdamse rechtbank. In de dagvaarding wordt de eis gesteld, dat de K. P. M. veroordeeld zal worden tot staking van haar medewerking bij het troepen- en materiaalvervoer van de R. I. naar Ambon. Mr. dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar, die als raadsman van de repu bliek der Zuid-Molukken optreedt, deelde mede, dat de aanval op Ambon beschouwd wordt als een schending van artikel 2, lid 1 van de overgangsovereenkomst, zoals die is afgesloten ter Ronde Tafel-conferentie en aldus een onrechtmatige daad is. Door schepen beschikbaar te stellen voor het vervoer van troepen en materiaal pleegt dus ook de K. P. M. een onrechtmatige daad, aldus mr. Berkhouwer. De situatie in Korea ziet er thans uit zoals op bovenstaande tekening is aangegeven. In Pjongjang wordt nog gevochten doch de 'hoofdmacht der Noord-Koreanen is op verspreide plaatsen in het boven Pjongjang gelegen berggebied teruggetrokken. Truman op het eiland Wake meegedeeld, dat hij geloofde, dat noch communistisch China noch de Sovjet-Unie in Korea tus senbeide zullen komen, aldus verklaren hoge regeringsambtenaren te Washington. Zij .zeiden voorts, dat de president en de generaal overeenstemming bereikten over alle belangrijke vraagstukken met betrek king tot het Verre Oosten. Voorts zou overeenstemming bereikt zijn over% de af stand, die de verbonden troepen verwij derd zouden blijven van de grenzen van Mandsjoerije en de Sovjet-Unie, en over de kwestie-Formosa. De modernste Amerikaanse wapenen naar Indochina Dongdang ontruimd, Hanoi bedreigd De Franse minister van Financiën, Mau rice Petsche, heeft Woensdag zijn bespre kingen met de Amerikaanse autoriteiten voltooid. Zoals gisteren reeds gemeld zal Amerika voor 200 millioen dollar tussen tijdse hulp aan de Franse militaire pro ductie leveren, hetgeen een onderdeel is van de totale Amerikaanse militaire hulp aan Frankrijk, die op 1,8 a 2,4 milliard dollar wordt geschat. Dit zal Frankrijk in staat stellen aan het eind van 1952 tien legerdivisies in het veld hebben. Nadat Petsche en Moch hadden aange drongen op onmiddellijke hulp voor Indo china, besloot Washington Frankrijk het grootste gedeelte van het 500 millioen dollar bevattende militaire hulpfonds te geven, dat het Congres voor het Verre Oosten heeft goedgekeurd. Amerika zal moderne Amerikaanse straalgevechlsvlieg- tuigen, tanks, kanonnen en schepen leve ren voor spoedige verzending naar de Franse strijdkrachten in Indochina. Vol gens de huidige plannen zullen de strijd krachten van Frankrijk en Vietnam in Indophina straalvliegtuigen^ en jagers en bommenwerpers met propelloraandrijying krijgen tot een waarde van 75 millioen dollar en tanks, artillerie, kleine wapens en gevechtsschepen tot een waarde van 100 millioen dollar. Ook zullen hulpsche pen, zoals kanonneerboten, en militaire voorraden worden gezonden. Hanoi bedreigd Wat de militaire situatie in Indochina betreft, de ontruiming van Dongdang dooi de Franse troepen brengt het gevaar voor een directe aanval van de opstandelingen op Langson. dat toegang geeft tot het rijke rijstgebied in de Tonkin-delta. De evacua tie van burgers uit Langson is thans vol tooid. Een aanval op Hanoi dat door oprukken de guerilla-eenheden bedreigd wordt, ligt in de lijn der verwachtingen. De inbraak bij Velsens ontvanger Politieverhoor herleefde door wire-recorder Toen het personeel van het kantoor van de Velsense gemeente-ontvanger aan de Heidiestraat in IJmuiden-Oost op Maandag morgen 20 Maart na het week-einde weer aan het werk wilde gaan, ontdekte liet dat er was ingebroken. De daders hadden zich door de achter deur toegang tot het pand verschaft en hadden met zuurstofbranders gepoogd de goedgevulde kluis met 36.000 te openen. Tevergeefs echter, want er werd niets vermist. Bij hun vertrek waren de daders klaarblijkelijk gestoord, want er werden verscheidene gereedschappen (waaronder twee acetyleencylinders en een snijbrander) aan de achterzijde van het kantoor gevonden. De omvang van de meegebrachte werk tuigen liet er geen twijfel aan bestaan, dat het hier om een complot ging. Tot nu toe is er slechts één verdachte in voorarrest gehouden, de 61-jarige machinebankwer ker J. M. D. uit Dinteloord, die echter hardnekkig iedere schuld ontkent. Uit de talrijke door de president voor gelezen verbalen aangevuld met vele foto's en tekeningen bleek, dat de ge bruikte gascylinders enkele dagen tevoren van een bouwwerk in Rotterdam waren gestolen. In de rechtzaal stond trouwens nog een niet vaak gezien apparaat bij processen, namelijk een wire-recorder. Arno aarzelde niet De rijksspeurhondgeleider H.deGroot uit, Santpoort verklaarde, dat hij de politie hond Arno een sorteerproef had laten doen. Arno had eerst aan het handvat van een der gevonden snijbranders geroken, waarna de speurhond uit een hoeveelheid voor werpen zonder aarzeling een sok van de verdachte uitkoos. Een herhaling van deze proef leverde hetzelfde resultaat op. De verdachte kon voor die „toevalligheid" geen redelijke verklaring vinden. Hij meende, dat men ook met zijn zakdoek of handschoenen de proef had moeten nemen. De verdediger, mr. I. Ivens uit Rotter dam, meende dat de proef aan waarde zou hebben gewonnen, indien ook de „neutrale" voorwerpen sokken waren geweest. De verdachte vertelt uit zijn „praktijk" een frappant voorbeeld van een beste hond, die zich ook had vergist De heer De Groot verklaarde nog, dat de verdachte reeds dezelfde Zondagmiddag blijk had gegeven van de inbraak af te weten, hoewel de politie toen nog van mets wist. Een typisch beeld van Korea onder de storm van de oorlog. Deze storm heeft duizenden mensen losgeslagen van hun grond en hun erf en hen verstrooid over het verwoeste land. Een boer, die zijn schamel bezit met zich voert, als een der velen uit de karavanen vluchtelingen, die in de grootste nood een heenkomen zoeken Alibi klopte niet ,De verdachte heeft geprobeerd een alibi M±. te geven, doch dat gebeurde met heel wat verbeteringen en toen klopte het nog niet", vertelde commissaris J. P. Weijburg. D. had een uitgebreid verhaal opgehangen over een uitstapje met een vrouw naar Haarlem, maar de door hem opgegeven details over het station in Haarlem, waar verdachte toch een kaartje naar Velsen zou hebben gekocht, weken wel heel sterk af van de werkelijke situatie. De verdachte, op al deze onjuistheden gewezen, wond zich danig op en putte zich uit in tal van verklaringen. Commissaris Weyburg bood aan de loop van dit verhoor via de wire-recorder nog maals te laten horen. Mr. Muller gaf daartoe, hoewel de ver dediger wel bezwaren had tegen deze methode, toestemming. En zo kon de recht bank en de goed bezette publieke tribune, die bewogen dialoog tussen de steeds kalm blijvende heer Weyburg en de soms zeer driftig en onlogisch-reagerende ver dachte opnieuw volgen, alsof het een radio- luisterspel was. Als verklaring gaf de verdachte daarop, dat hij Haarlem voor Velsen en Velsen voor Haarlem had aangezien Bij het verhoor van inspecteur A. Kuntkes kwamen de „stukken van over tuiging" ter tafel: rolletjes ijzer- en koper draad en snoeren, die hij in de wonmg van verdachte in beslag had genomen en die wonderwel overeenstemden met het draad dat bij het kantoor van de gemeente ontvanger was gevonden. Verder waren er een schroevendraaier, een stalen pen en enige andere gereedschappen aangetroffen, die afkomstig bleken te zijn van de fa briek in Dinteloord, waar verdachte werk te. Bovendien had de heer Kuntkes een col lectie nijptangen en boren ontdekt, die slechts voor de bewerking van ijzer of staal van de grootste dikte geschikt waren. Hierna werd de zitting geschorst. Greenglass bekent atoomspionnage David Greenglass, de 28-jarige voorma lige sergeant van het Amerikaanse leger, heeft Woensdag bekend schuldig te zijn aan samenzwering in oorlogstijd met de bedoeling geheime inlichtingen over de Amerikaanse defensie aan de Sovj et-Unie uit te leveren. Greenglass, die aan het atoombompro ject te Los Alamos werkte, was oorspron kelijk gedaagd voor een rechtbank in New Mexico. Zijn naam kwam echter weer voor in de tenlastelegging ten aanzien van vier anderen, onder wie de voormalige Russi sche vice-consul te New York, Jakoflef. Op grond van zijn bekentenis verwacht men, dat Greenglass voornaamste getuige zal zijn en zodoende aan de doodstraf zal ontkomen. Joseph Pembauer overleden Naar nu pas bekend werd gemaakt, is Joseph Pembauer, pianist van internationale vermaardheid, die beschouwd werd als een van de grootste vertolkers van de werken van Beethoven en Liszt, vandaag een week geleden op 75-jarige leeftijd te München ge storven. Pembauer werd op 20 April 1875 te Innsbrück geboren. Dat hij een leerling van Franz Liszt zou zijn geweest, gelijk wel eens beweerd wordt, is onjuist. Hij was hoog leraar aan de academie voor muziek te München. Nieuw-Amsterdam in New York De „Nieuw Amsterdam" van de H.A.L. is Donderdag te New York aangekomen. Een aantal Duitsers en Oostenrijkers werd door de imigratie-autoriteiten aangehou den, doch alle Nederlandse passagiers kon den ongehinderd debarkeren. India zal Indonesië steunen in de kwestie-Ambon De heer Dsrmasetiawan, woordvoerder yan het ministerie van buitenlandse zaken van Indonesië, heeft tegenover het blad „Pedoman" bevestigd de berichten, dat India Indonesië zal steunen, indien de kwestie-Ambon aan de Veiligheidsraad wordt voorgelegd. Het bureau der Zuid-Molukken in Den Haag deelt mede: „De voorzitter en secre taris der Zuid-Molukse studentenvereni ging te Djakarta, die bij de regering der R.l. namens 10.000 Ambonnezen op Java protesteerden tegen de gevechten in de Zuid-Molukken, hebben telegrafisch aan minister P. W. Lokollo, die thans in Ne derland is, alsmede aan de andere Molukse leiders hier te lande, gevraagd, of deze de belangen der Zuid-Molukse bevolking bij de Veiligheidsraad willen behartigen. Zij eisen dat onmiddellijk de gevechten in de Zuid-Molukken worden gestaakt en een plebisciet onder de hele Molukse be volking, na herstel van de status quo van voor 25 April 1950. Zij verklaren dat Leimena, Pelaupessij en andere kopstukken op Java, die thans nog meewerken aan de huidige gevechten, niet meer als vertegenwoordigers van het Molukse volksdeel op Java worden be schouwd. De 10.000 Ambonnezen hebben in een verklaring aan de regering van de R.l. het aftreden van Leimena c.s. geëist. Inmid dels werden adheasiebetuigingen ontvan gen van de Molukse studentenverenigingen te Bandoeng en Soerabaja. In telegrammen aan de Veiligheidsraad, minister Spender, Warren Austin en Tru man is verklaard, dat het hier niet gaat om een binnenlandse aangelegenheid, doch dat het een strijd is tussen twee naties. Ook aan Pandit Nehroe en Palar werd getelegrafeerd om beter begrip voor de zaak der Zuid-Molukken. Britse handelsbalans toont fiks overschot Engelands betalingsbalans gaf over de eerste helft van 1950 een overschot te zien van 52 millioen pond. Dit was het hoogste batige saldo sedert het einde van de oor log. De „zichtbare" handel met het buiten land leverde een tekort op van 108 mil lioen pond, waartegenover echter een over schot op de „onzichtbare" handel scheep vaart, interest en verzekeringen stond van 160 millioen pond. Algemene staking in Finland afgewend Een algemene staking in Finland is Woensdagavond door een overeenkomst tussen werkgevers en vakbonden afge wend, aldus melden vakverenigingsfunctio narissen. De staking zou Zondag beginnen. Gemeld wordt, dat de vakbonden hun eisen, die loonsverhogingen tot 50 procent omvatten, hebben gematigd na een bijeen komst met werkgevers en regeringsbemid delaars. De stakingsdreiging was de climax van een geschil van zes weken, waardoor 120.000 arbeiders in de metaal-, hout- en bouwbedrijven het werk hebben neerge legd Ier verkrijging van hogere lonen. De stakingsdreiging had tot gevolg, dat vele levensmiddelen schaars werden. Repatriëring H-brigade is thans begonnen Op 16 October is uit Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „Nelly", met 1515 passagiers. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten onderdelen: 432ste bataljon infanterie, 43ste R.V.A., 43ste Ge nie Veldcompagne, 43ste Genie Parkcom pagnie en de 43sle Zelfstandige Mitrail leurcompagnie. Al deze onderdelen bekoren tot de H- brigade, de laatste brigade van de Konink lijke Landmacht, die zich nog in Indonesië bevindt. Op 12 October is van Tandjong Priok vertrokken de „Castel Bianco" met 899 passagiers, allen militairen met gezinnen. Trein ontspoord bij de Moerdijkbrug Woensdagavond om kwart over twaalf is de laatste trein van Eindhoven naar Den Haag nabij de Moerdijkbrug ontspoord. De trein had op het ogenblik der ontsporing een zeer geringe snelheid. De reizigers zijn met autobussen verder vervoerd. Om vier uur hedenmorgen was het spoor vrijgemaakt. Omtrent de oorzaak van de ontsporing tast men nog in het duister. Het woord is aan. And ré de la Roche: Men verwondert zich te veel over wat men zelden ziet en niet genoeg over wat men elke dag ziet. De K.RO. in November 25 jaar in de aether Tal van feestelijkheden omlijsten het zilveren jubileum Het zal 24 November vijf-en-twintig jaar geleden zijn dat de Katholieke Radio Om roep voor het eerst in de aether kwam. Om dit feit feestelijk te herdenken heeit de K.R.O. een feestprogramma samengesteld dat Zaterdag 18 November begint met een kerkelijke plechtigheid. Tijdens een persconferentie hebben de directeur van de K.R.O.de heer P. Speet en de heren P. de Waart, T. Rammelt en M. Willemsen, het een en ander meegedeeld over de komende feestelijkheden. Een hoogtepunt van de viering vormt de uitzending van de voor deze gelegenheid door Oscar van Hemel gecomponeerde opera „Viviane", op Zondag 19 November in het avondprogramma. Louis Lutz schreef voor deze opera het libretto. Op Vrijdag 24 November zal ten gala avond worden gehouden in het Concert gebouw te Amsterdam. Het Concertge bouworkest, onder leiding van Eduard van Beinum die in 1927 zijn radiodebuut voor de K.R.O.-microfoon maakte zal twee Nederlandse composities ten gehore brengen en wel het zojuist gereed gekomen concert voor orgel en orkest van Hendrik Andriessen, waarbij de componist als solist zal optreden en het Adore Te voor alt en orkest van Rudolf Mengelberg, dat zal worden gezongen door Roos Boelsma. De pianist Jan Odé, vertolkt daarna de Variations Symphoniques van César Franck. Het omroep-koor, het Concertge bouw-orkest en vier Nederlandse solisten zullen de Kröningsmesse van W. A. Mozart uitvoeren. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst die Zaterdag 18 November in theater Gooi land in Hilversum wordt gehoudep, zullen onder meer prof. dr. J. B. Kors O.P., voor zitter van de K.R.O., Kardinaal De Jong, minister-president dr. W. Dvees en de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, het woord voeren. Vele uitzendingen zullen tijdens de jubi- leumweek een bijzonder karakter dragen. Zo wordt ook een klankbeeld uitgezonden, waarin de oprichter van de K.R.O., pastoor L. H. Perquïn O.P. zal worden herdacht. In het school-radioprogramma verzorgen verscheidene afdelingen van de K.A.J. een uitzending welke gewijd zal zijn aan de geschiedenis en de werkwijze van de K.R.O. Tegelijk met de K.R.O. jubileert de di recteur, de heer P. A. M. Speet, die van de oprichting af pastoor Perquin in verschei dene bestuursfuncties terzijde heeft ge staan. Politieke commissie aanvaardt Amerikaanse resolutie LAKE SUCCESS, 18 October (United Press) De politieke commissie van de UNO keurde Woensdag het Amerikaanse voorstel goed om strijdkrachten ter be schikking le stellen van de Algemene Ver gadering ten behoeve van gebruik tegen aggressors, wanneer de Veiligheidsraad door een veto niet in staat is op te treden. Rusland wees ieder onderdeel van de resolutie der zeven landen van de hand met uitzondering van de oprichting van een „vredespatrouille" van de UNO. De resolutie zal thans naar de Algemene Vergadering worden gestuurd, waar men over deze resolutie in haar geheel zal moeten stemmen. De nieuwe maatregel zou machtiging verlenen om de Algemene Vergadering in een spoedzitting bijeen te roepen op ver zoek van de meerderheid der leden: „in ieder geval waarin er een dreiging voor de vrede bestaat, een inbreuk op de vrede of een daad van aggressie". Voorts zou een vredes-commissie in het leven worden geroepen die elk gebied kan bereizen waar internationale spanning dreigt en verslag uit zal brengen aan de Algemene Vergadering indien de Veilig heidsraad niet in staat is te handelen. De Sovjet-Unie ging wel accoord met de oprichting dezer commissie, doch wenste dat de grote mogendheden er deel van zou den uitmaken, wat niet in de Amerikaanse resolutie voorzien was. HET WEER AFGEBEELD Om het hoge drukgebied, waarvan het Engelse kanaal was gelegen, stroomt zachte centrum Donderdagochtend boven hel Oceaan-lucht via de Britse Eilanden naar onze omgeving. Boven Scandinavië stij gen de barometers voortdurend: er ont wikkelde zich in die richting een uit loper van het bovengenoemde hoge drukgebied. Intussen trekt een depressie, gelegen ten Zuiden van IJsland, in O.N.O. rich ting naar Noorwegen. Het bijbehorende koudcfront doet de barometers in Ierland dalen, maaj- het dringt slechts langzaatn in Oostelijke richting op. nri:cixccooooooo03ocoococ aeoooeooooocococoooocoooaooc Weerbericht PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot zwakke wind, aanvan kelijk Westelijk, later hoofdzake lijk tussen West en Zuid. !n do nacht en ochtend plaatselijk mist overigens zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. 20 October: Zon op 7.12 uur, onder 17-37 uur Maan op 16.08 uur, onder 0.35 uur Hoog en laag water te IJimiiden Donderdag 19 October Hoog water: 10.05 en 22.50 uur. Laag water: 5.12 en 17.46 uur. Vrijdag 20 October Hoog water: 11.43 uur. Laag water: 6.51 en 19.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1