c J. TH. KORT fc. Voorstel tot steunverlening aan het toneel buiten de standplaatsen der gezelschappen Wethouder Geluk nam initiatief tot besprekingen ...5.75 5.95 8.85 4.» WANT: Bloemendaalse raad wijst verzoek tot stichting van school voor IVO af LclUalon Vrijdag 20 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 Zoals men weet, worden sedert enkele jaren de vijf grote toneelgezelschappen door het Rijk gesubsidieerd. De gemeenten 's-Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en Utrecht hebben dit voorbeeld °evolgd. Voorts zijn er nog enkele andere -gemeenten, die steun verlenen aan het toneel, zij het niet in de vorm van recht streekse subsidies, doch door middel van bijdragen in de kosten der uitkoopvereni gingen, welke kunnen leiden tot verlaging der toegangsprijzen, doch waarvan de ge zelschappen slechts indirect profijt trek ken. In totaal genoten de gezelschappen in het seizoen 1948-1949 een gezamenlijke sub sidie van f 784.000. Dit bedrag is echter niet voldoende ge bleken om in de tekorten op de exploitatie volledig te voorzien. Daarom nam de heer D. J. A. Geluk, wethouder van kunstzaken der gemeente Haarlem, in Maart van het vorig jaar het initiatief tot een overleg met een vrij groot aantal besturen van andere oemeenten over de vraag of de subsidie regeling niet kon worden uitgebreid. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft daarop een studiecommissie samen gesteld. waarvan wethouder Geluk het voorzitterschap bekleedt en waarin ook het Centraal Coördinatiebureau voor het Toneel is vertegenwoordigd. Ten behoeve van deze commissie heeft het genoemde bureau een rapport opge steld. waaruit blijkt dat voorstellingen in de standplaats van een gezelschap gemid deld een tekort van f 14.en voorstel lingen daarbuiten van f 270.opleveren. Temeer daar gebleken is dat de toneel directies alles in het werk stellen om een zo gunstig mogelijke exploitatie te berei ken, heeft de commissie haar uitvoerig verslag van de gehouden besprekingen aan de besturen der in aanmerking komende gemeenten besloten met een dringend ver zoek het tekort der gezelschappen, dat op niet lager dan f 200.per voorstelling ge steld mag worden, met een subsidie, uit- ADVERTENTIE GROTE VERSCHEIDENHEID WOLLEN DAMES- ONDERKLEDINC bj KORT Wollen fantasie da- meshemden, met inge- L jj weven taille en ronde hals vanaf idem met smalle schouderbandjes de bijpassende dames- h 8 directoires Zeer mooie fantasie dameshemden, pas met ingeweven patroon, smalle schouder bandjes de bijpassende dames- K 45 directoires Zware zuiver wollen dam,escamisoles met ronde hals, kleur rose de bijpassende dames- directoircs met ver- sterkt zadclkruis, en I 45 pijpen met boordje, m. f 44 t.m. 50 Fijne wollen jaeger m 55 damescamisoles Ui idem met korte R 75 mouwen U bijpassende dames- directoires, met elas- L 93 tiek in de pijpen, mt. y„ 44 t.m, 48 Gemoltonneerde ft 4 G damesdirectoires, met J 40 elastiek in de pijpen, yt elastiek mt. 40 t.m Zeer fijne gebreide dames-onderblouses, zonder mouwen HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Défilé reserve-formaties van „Steun wettig gezag" Zaterdagmiddag 4 November zullen reserve formaties van „Steun Wettig Gezag-' uit Noordholland, bestaande uit de nationale reserve en de reverve grensbewaking, beide uit het district Noordholland, de reserve rijkspolitie, district Amsterdam en de reserve gemeentepolitie uit Haarlem en Omstreken een mars en een défilé in Haarlem houden. Omstreeks vier uur worden de troepen in de Ripperdakazerne verzameld. Vandaar wordt vertrokken voor het maken van een mars door de stad. De route is als volgt: Schoterweg, Kenne merplein, Kruisstraat, Stadhuis, Gierstraat, Grote Houtstraat. Grote Markt, Zijlstraat, Raaks. Krelagehuis. De waarnemend burgemeester, de heer D. J- A. Geluk, de directuer van de Nationale reserve, kolonel Termaten, de voorzitter van Steun Wettig Gezag van de Prov. commissie Noordholland, de heer Bouman, de hoofd commissaris van politie te Haarlem, de heer J. Fontijne en andere burgelijke autoriteiten zullen het défilé, dat voor het Krelagehuis gehouden wordt, afnemen. Daarna volgt in het Krelagehuis een bijeenkomst. De secretaris van Steun Wettig Gezag van de Provincie Utrecht, de heer Vander zal het woord voeren. De Haarlemse politiekapel zal medewerking verlenen. gaande van dat bedrag als basis, te dekken. Naar gebleken is, staat een aantal gemeen tebesturen sympathiek tegenover dit plan. De commissie wijst erop dat de steun in de eerste plaats moet dienen om goed to neel in ons land mogelijk te maken, maar ook om het toneel tot de mensen te brengen. Anglo-Amerikaaus répertoire Wij hebben deze gegevens ontleend aan het zojuist verschenen rapport van de stichting Centraal Coördinatiebureau voor het Toneel over de uitkomsten van het speelseizoen 19481949. Daarin lezen wij verder dat er door de vijf gesubsidieerde gezelschappen 48 stukken werden opge voerd. waarvan er 10 door Nederlandse auteurs zijn geschreven. Van de 33 bui tenlandse stukken, het klassieke réper toire buiten beschouwing gelaten, waren er nota bene 27 van Engelse of Ameri kaanse herkomst. Van de Franse stukken werd er slechts één in Nederland vertoond! Zowel de Haagse Comedie. als het Rotter dams Toneel en het A.T.G. verzorgden in het genoemde seizoèn ieder elf premières, Comedia dit keer slechts negen. De vijf grote gezelschappen hadden te zamen een artistiek personeel van 160 acteurs en actrices, waarvan het grootste gedeelte een salaris tussen f 3000,en f 7200,genoot. In totaal werden er 2047 voorstellingen gegeven, dat is 31 minder dan in het daaraan voorafgaande seizoen. Het aantal voorstellingen „in de provincie" is echter gestegen van 778 tot 818. Stijgend bezoek in Haarlem Het aantal bezoekers is min of meer con stant gebleven. Volgens de raming van bovengenoemd bureau bedroeg dit 1.249.000 tegen 1.242.000 in het seizoen 19471948. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek wijzen echter een teruggang aan. In 1947 werden er 5.028.100 afgestempelde toegangsbewijzen uitgereikt, in 1948 slechts 3.130.000. In Haai-lem evenwel nam het aantal bezoekers in de genoemde jaren toe van 57.200 tot 59.000. Ook in Amsterdam en Den Haag trokken de schouwburgen meer belangstellenden. De scherpste daling had in Rotterdam plaats. De belastingopbrengst over het gehele land daalde van f 1.310.300 tot f 969.000 en in Haarlem van f 22.600 tot f 19.000. Het Centraal Coördinatiebu reau tekent echter aan dat er bij de vast stelling van deze cijfers niet overal onder scheid is gemaakt tussen voorstellingen van beroepsgezelschappen en amateurvereni gingen. „Pleidooi voor het pathos" In de gewelven van de Haarlemse so ciëteit Teisterbant heeft de kunstcriticus en dichter-tekenaar H. L. Prenen Woens dagavond een inleiding gehouden, getiteld „Pleidooi voor het pathos". De heer Pre nen maakte er met droefenis gewag van, dat het pathos tegenwoordig als iets „gênants" wordt gevoeld, dat het dezelfde indruk maakt als een man die huilt in het openbaar. En hij beschuldigde met name de aanwezigen van een gebrek aan pathos. Ware dit een Italiaanse sociëteit, zo zeide de heer Prenen. dan zou het hier anders gaan. Dan zou zij vervuld zijn van een dergelijk gedruis, dat men zou menen met het begin van een revolutie van doen te hebben. Een van de dingen, waarin de inleider het pathos het meeste miste, is het toneel. Vroeger had dat twee polen, de „pointe" en het pathos, thans heeft het zich ont wikkeld tot het naturalisme, dat uit vrees voor de valse of holle soort, het ganse pathos heeft laten varen. Als voorbeelden van schrijvers, die het pathos in hoge mate beoefenden, noemde hij Shakespeare en Vondel en hij voegde daaraan toe, dat de vrees voor het pathos bijvoorbeeld bij het opvoeren van de Gijsbreght in deze tijd tot de grootste moeilijkheden heeft geleid. Een van de gronddwalingen van het ogenblik, aldus de inleider, is dat men het natuurlijk effect wil bereiken met natuur lijke middelen. Dit is volgens hem een vol slagen misvatting, want de „poëzie op stel ten", de jambes en alexandrijnen, heeft wel degelijk bewezen dat natuurlijke ef fect doeltreffend te kunnen verwezen lijken. En datzelfde geldt voor de opera, waarvan men toch waarlijk niet kan zeg gen, dat zij natuurlijke middelen gebruikt. De spreker behandelde daarna het kan- sel-pathos, of liever gezegd het uitsterven daarvan. Hij betreurde het, dat de woor den van de predikers heden ten dage niet meer de hoogte halen van de kerken en dat zij niet meer gebruik maken van de mogelijkheden van het visuele pathos. Wat het pathos in de litteratuur betreft, zei de heer Prenen, dat de pogingen die hier en daar nog worden aangewend om het te doen herleven, er een soort dun bier van maken. Het is onnatuurlijk en vals. Hij wees er daarbij op, dat de poëzie van thans kennelijk niet meer gemaakt is om gesproken maar om gelezen te worden. En ook dat was voor hem weer een reden tot treurnis. Hij eindigde zijn inleiding De 9 Muzen Chaja Goldstein komt terug. Chaja Goldstein, de beroemde danseres en zangeres van het Joodse lied. die vele jaren in ons iand woonachtig is geweest en sinds 1946 in Amerika gevestigd, waar zij vooral in New York met buitengewoon veel succes optrad, zal na een grote tournée door de Verenigde Staten van Mei tot November een rondreis door Europa maken. Zij geeft ook een aantal voorstellingen in Nederland. ADVERTENTIE Ik lijm met Collall Tij lijmt met Collall Hij lijmt met Collall Wij lijmen met Collall Gij lijmt met Collall Zij lijmen met Collall Ik lijm tegels met Collall Tij lijmt leder met Collall Hij lijmt glas met Collall Wij lijmen hout met Collall Gij lijmt plastic met Collall Zij lijmen nog veel meer met Collall met een zeer uitgebreide beschouwing over Carlyle's werk over de Franse revo lutie, naar zijn mening één van de tref fendste voorbeelden van puur en schoon pathos en een methode van geschiedschrij ving, die de moeite waard is, niet om de nauwkeurigheid, maar om de levende en indrukwekkende emoties, die zij oproept. Bij het zeer levendige debat, dat op de inleiding volgde, kreeg spreker Prenen een lading harde noten te kraken. Men verweet hem zeer in het bijzonder, dat hij had nagelaten een definitie van het pathos te geven en daarmee voor zich zelf de weg had opengehouden om allerlei aantrekkelijke zaken onder het pathos te rangschikken. Maar de inleider hield braaf en vol vuur stand en diende zijn aanvallers niet zonder pathos van repliek. ADVERTENTIE ■rf'J'P vindt steeds de fijnste smaken De gemeenteraad van Bloemendaal heeft Donderdagmiddag met 12 tegen 5 stemmen, overeenkomstig het voorstel van B. en W„ besloten het verzoek van het bestuur der Bloemendaalse school voor „Individueel Voortgezet Onderwijs", om medewerking volgens artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 te verlenen voor stichting van een school in perceel Bloemendaalseweg 249, af te wijzen. Bij de g'edachtenwisseling over het voor stel merkte mr. Wildt Meyboom (V. V.D.) op, dat het I.V.O. een apart karakter heeft en een bijzondere plaats bij het on derwijs inneemt. Voor de school, die thans te. Haarlem is gehuisvest, bestaat veel be langstelling en ook de minister van Onder wijs steunt het streven, blijkens zijn be sluit om-gelegenheid te geven af te wijken van het rooster en het leerplan. B. en W. merken in hun prae-advies op, dat te wei nig leerlingen in de gemeente wonen. Met dit standpunt is spreker het niet eens. Het is te betreuren, dat er niet spontaan mede werking aan de stichting verleend wordt. De. school is van belang voor de streek en aan de instandhouding werken inwoners krachtig mee. Aan het hoofd staat een bekwaam iemand en met vertrouwen kan de toekomst tegemoet worden gezien. Mejuffrouw Nolten (K.V.P.noemde het I.V.O. aantrekkelijk en voor vele kin deren een goede oplossing. Toch is zij het eens met het advies van B. en W. De financiën laten het bovendien niet toe aan de stichting medewerking te verlenen. Meer zou zij voelen voor de aanstelling van boventallige leerkrachten. Mr. Vliegen (Arbeid) zei, dat primair is of voldaan wordt aan de wet. De finan ciële consequenties komen op de tweede plaats. Volgens spreker moeten 24 leerlin gen in de gemeente wonen. Aangezien er slechts 11 in Bloemendaal woonachtig zijn, kan geen medewerking verleend worden. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) betoogde dat de gemeente moet zorgen de belangen van alle inwoners ten aanzien van het onderwijs te bevorderen. Hij zette uiteen, dat de wet wel de moge lijkheid biedt medewerking te verlenen en hoopte, dat de raad dit zal doen. Wethouder Rohling (K.V.P.) was van mening, dat de Lager Onderwijswet niet duidelijk is. Volgens hem bedoelt de wet gever, dat 24 leerlingen in de gemeente moeten wonen. Dat is niet het geval en daarom moet op de aanvraag afwijzend worden beschikt. Over een streekschool spreekt de wet niet. Spreker deelde mee, dat hij waardering heeft voor het I.V.O. en voor het kranige werk van het bestuur. Met 125 stemmen besloot de raad af wijzend op het verzoek te beschikken. Het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de straatbelasting, waarbij een tegemoetkoming wordt verleend aan eige naren van op de monumentenlijst geplaat ste eigendommen, werd met algemene stemmen verworpen. Alvorens tot stem ming werd overgegaan, merkte de heer Smidt van Gelder (V.V.D.) op, dat de vooruitzichten van de financiële toe stand van de gemeente ongunstig zijn. Daar de voordelen niet groot zijn, verklaar de hij zich tegen het voorstel. Bij het voorstel tot vaststelling van de verordening, regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Bloe mendaal, zeide mr. Wildt Meyboom, dat hij geen toelage wilde geven aan amb tenaren die diploma's hebben behaald. Andere leden bestreden deze mening en mr. Wildt Meyboom ontving geen steun. Het voorstel van B. en W. werd aanvaard. Voor de invoering van deze verordening is 29.561 nodig. B. en W. vroegen de raad medewerking te verlenen aan de bouw van veertien één gezinswoningen door de Woningbouwver eniging „Bloemendaal-Noord" aan de Donkerelaan. De heer Smidt van Gelder wenste het voorstel eerst in de financiële commis sie behandeld te zien, waarmede mr. D e JongS chouwenburg zich verenigde. De heren S c h u 1 z en ir. De V a s s y (Arbeid) waarschuwden tegen deze ver zoeken. Als de raad nu het besluit neemt zal het nog twee maanden duren, alvorens rijksinstellingen goedkeuring hebben ver leend. Indien de goedkeuring niet vóór 31 December verleend is, betekent het, dat het bouwvolume aan een andere gemeente toe gewezen wordt en dat Bloemendaal geen arbeiderswoningen kan bouwen. Het voorstel van de heer Smidt van Gelder, om de zaak in de financiële commissie te behandelen, werd verworpen met 107 stemmen en het voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond in erf pacht, tot het verlenen van een bouwvoor- schot van 126.000 onder hypothecair verband, het vragen van een rijksbijdrage en het toekennen van een jaarlijkse bij drage uit de gemeentekas voor de bouw der woningen werd aanvaard. „Dag der Verenigde Naties" Op initiatief van de Werkgroep Haarlem van de Werkgemeenschap voor Jeugdher bergen zal Zaterdagavond 21 October voor leden van de N.J.H.C. en genodigde jeugd organisaties, in de Haarlemse Jeugdher berg aan de Jan Gijzenkade een herden king plaats vinden van de oprichting van de Verenigde Naties, welke wereldorgani satie 5 jaren geleden tot stand kwam en die, als landen samengebundeld, de stem weergeeft van hen, die hier deel van uit maken om tezamen de weg te bewandelen naar het door de gehele mensheid gewen ste doel: de uiteindelijke en permanente vrede. Mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Cop- pello uit Amsterdam zal het onderwerp behandelen: „Het belang der Jeugd in het werk der Verenigde Naties", waarna film strips van het Unesco Centrum Nederland een beeld zullen geven van de doelstellin gen der Verenigde Naties, alsmede van de voorlopers hiervan. Voor zover plaatsen beschikbaar zijn, zijn ook andere jongeren die belang stel len in het werk der U.N.O. van harte welkom. Demonstratie met Engelse tanks nabij Amersfoort Op het terrein van de Vlasakkers bij Amersfoort heeft een detachement van een Brits tankregiment, dat deel uitmaakt van het Britse leger aan de Rijn, Woensdag middag een demonstratie voor Nederlandse officieren gegeven met een drietal tanks: de Cornet, de Centaurion, een vijftig-ton ner, en de Churchill, een tank, welke niet meer als vechtwagen wordt gebruikt, maar die dienst doet als er stukgeschoten tanks weggesleept of gerepareerd moeten worden. De demonstratie begon met het verdekt opstellen van de tanks, die daarna in het terrein zelfs door het scherpste oog niet konden worden ontdekt. Daarna werden de tanks van hun camouflage ontdaan en demonstreerden zij hun wendbaarheid en snelheid. De Centaurion, welke pas na 'de oorlog is vervaardigd en het allernieuwste type is, dat bij de Britten gebruikt wordt, kan ook als bulldozer uitgerust worden. Het is een 50 ton tank, met êen bemanning van vier koppen en een snelheid van 35 km per uur. Deze tank is uitgerust met een gyro-stabi- lisator, waardoor het kanon automatisch op het doel gericht blijft, ook al maakt de tank de meest onverwachte bewegingen. De Comet is een tank van 30 ton, die een snelheid van ongeveer 50 km per uur kan bereiken. Voordat de oefeningen begonnen, bracht Prins Bernhard, die van zijn geneesheren in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht een „uurtje vrij" had gekregen, een bezoek aan de Engelsen in de kazerne te Amers foort. De Prins woonde de demonstraties op de Vlasakkers echter niet bij. De heer S. Groenendaal, Indischestraat 101 te Haarlem, viert op 23 October zijn 25- jarig jubilé bij de N.V. Droste's cacao- en chocoladefabrieken te Haarlem. ADVERTENTIE natuur^i ALKALIVRIJ Modeparade in het Openluchttheater Een charm<mt mantiequinkwar tet voor de filmcamera. Toen gisteren omstreeks het middaguur de zon achter de wolken vandaan kwam en daarmede ook het speelveld van het Openluchttheater te Bloemendaal in het zonnetje zette, kwam de cameraman van Cinex te Amsterdam, de heer J. P. W. Tjepkema, in actie. Zoals wij reeds in ons blad van Woens dag schreven, wordt in opdracht van het Internationaal Wolsecretariaat, waarvan in Nederland directeur is de heer W. A. Lin- ting, een geluids-smalfilm in kleuren van ongeveer een uur speeltijd vervaardigd. De film is bedoeld als onderwijsfilm en zal tevens propagandafilm voor de indus trie zijn. Het ontwikkelen geschiedt in En geland en daarna zal Nederland omstreeks eind December de première kunnen bele ven. De titel is „De weg van de wol"; een herder, die zijn schapen hoedt, valt in slaap en in zijn droom ziet hij de weg die de wol volgt, na het scheren van een schaap via de machines en weefgetouwen der fabrie ken tot aan het eindproduct, dat door de modeshow-in-Franse-stijl wordt getoond. De show toont japonnen, mantelpakjes, „De mensen van hiernaast" Film van de Europese eenheidsbeweging Muziekfestivals, gemeenschappelijke sport manifestaties, tourisme, het verzorgen van kinderen uit door de oorlog getroffen lan den dragen bij tot de totstandkoming van de Europese eenheidsgedachte. Hiervan zijn de makers van de film „De mensen van hiernaast" uitgegaan. Deze film, ver vaardigd door de British Pathé, die thans in ons land in roulatie is, heeft op vele punten een Nederlandse inslag gekregen door de stukken, die Polygoon-Profilti er in heeft gelast, zoals de bijeenkomst voor Europese eenheid op de Dam in Amsterdam en de grote bijeenkomst in Den Haag. Het filmpje, dat een kwartier duurt, suggereert dat deze eenheidsgedachte niet slechts in Straatsburg verwezenlijkt moet worden, maar vooral in de harten van de mensen zelf. De idee van het vervaardigen van een dergelijke propagandistische film is onge veer. gelijktijdig ontstaan in ons land en in Engeland. De Engelsen waren echter bij hun voorbereidingen in een verder ge vorderd stadium, zodat werd overeenge komen, dat zij de film zouden maken en in ons land enige veranderingen zouden worden aangebracht. Voor onze ogen spe len zich gebeurtenissen af, die de evolutie naar een Europese samenwerking door de eeuwen gestalte geven. Wij zien in Londen de burcht, die eens bolwerk der Engelsen tegen de Schotten was en die van waar men thans neerziet op een stad, waar Schotten en Engelsen tezamen leven en werken. De camera heeft een flits opgenomen van het Nooi"dzee-water, eens de barrière tussen Engeland en het vaste land van Europa. Een nog immer duchtige scheidingslijn, die thans echter in luttele minuten door straal jagers wordt overbrugd, en waarover vreedzame helicoptères in 49 minuten tijds de post van Londen naar het hartje van de Franse hoofdstad brengen. De film laat de verschillen, maar nog meer de overeen komst zien tussen de markt in Rochdale en die in Rouen, de huisvrouw in Lille en die in Alkmaar. Zij laat zien hoe door een overeenkomst tussen de Zwitserse en En gelse regeringen thans de Britten profite ren van het Zwitserse vakmanschap en de precisie-uurwerken thans ook op het Britse eiland worden vervaardigd. Tussen al deze beelden door rijzen op de figuren van Maxïmillien de Bethune, William Penn en Hugo de Groot, voorvechters van Europese samenwerking. De film, voorzien van Ne derlandse tekst, heeft geen climax. Zij eindigt in Straatsburg, in de veel omstreden stad, waar de vertegenwoordigers der de mocratische landen in de Universiteit de eenheidsdroom gestalte trachten te geven. Een Brits tankregiment verblijft op het ogenblik in Nederland om door enige oefeningen dc Nederlandse officieren de ver schillende types van tanks te demonstreren, die in gebruik zijn bij het Britse Rijnleger. De foto toont de demonstratie met een tank van het model „Cornet", in het kamp Vlasakkers bij Amersfoort mantels en andere dameskleding, alles ver vaardigd van uitsluitend zuivere wol. In het Bloemendaalse Openluchttheater heeft Cinex een reis door ons land, die in Texel begon en vandaar naar vele fabrie ken voerde, met de opname van een kleine honderd meter film besloten. Als de kleu renfilm straks in andere landen vertoond zal worden, zal de buitenlander „en pas sant" de prachtige herfstkleuren van het Openluchttheater op de achtergrond kun nen bewonderen. ADVERTENTIE Verbeteringen in Haarlems Gemeentelijk Concertgebouw Een vast ensemble voor lichte muziek In de naaste toekomst zullen in het Ge meentelijk Concertgebouw van Haarlem enige verbeteringen worden aangebracht, die niet zullen nalaten die instelling voor het publiek aantrekkelijker te malven. In de eerste plaats is men bezig in de bovenzaal het podium weg te breken en te vervangen door een buffet. De boven zaal wordt dus foyer, een belangrijke ver betering voor de talrijke concertbezoekers, die zich niet meer in de hal behoeven te verdringen. Vervolgens zullen de „Bonte avonden", die het Concertgebouw op Zater- en Zon dagen arrangeert, wat gepolijst worden. Men zal er naar streven het niveau van deze kleinkunst,programma's op te vijzelen. Voorstellingen van het gooi- en smijt- of het melodramatische genre zullen tot het verleden behoren, daarentegen zal het volkstoneel, zoals bijvoorbeeld de Boubers dat brengen, een goede kans krijgen. De bezoekers die aanstaande Zondag avond het variétéprogramma met Henriëtte Davids en Willy Vervoort en vele andere sterren uit cabaret en revue bijwonen kunnen tevens kennis maken met het vaste ensemble voor de lichte muziek, dat de entre-actes zal vullen en de begelei dingen verzorgen, dat het Concertgebouw in dienst heeft genomen en dat zeker tot een pleizierige sfeer zal bijdragen. Het be staat uit enige leden van de H.O.V. Voorlopig zal dit orkestje voor het podium plaats nemen, doch er bestaan plannen voor het volgende seizoen om een avant-scène te bouwen, waartoe de eerste twee rijen stoelen moeten worden opge offerd. Hierdoor zal de acoustiek verbeterd worden. Bovendien zal de vleugel voortaan voor, in plaats van ter linkerzijde van de dirigent worden geplaatst bij de concerten van de H.O.V. Bij dit alles moet men wel bedenken, dat deze verbeterïgen mogelijk zijn gewor den nu de gemeente ook een deel van het risico bij de exploitatie draagt. Vroeger draaide de pachter alleen voor de verlie zen op. De Concertzaal is nog steeds goed bezet, wat de verhuur betreft aan verenigingen en organisaties. Wel is echter aan de om zetten van het buffet bij feestavonden „met bal na" te merken de koopkracht van het publiek sterk geslonken is. Met de H.O.V. gaat het evenwel uitste kend: de Vrijdagavond-serie is uitver kocht, voor de duurdere concerten op Dinsdagavond zijn niet minder dan 1100 abonnementen genomen. Het ware te wensen dat de muzieklief hebbers nu ook nog wat meer belangstelling gingen tonen voor de goedkope orgelcon certen, want daarvoor is de toeloop nog maar matig. In het gezin van de heer J. de Bruin, Van der Spiegelstraat 62 te Delft, is een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen maken het goed. Sedert 21 Augustus 1831 werd geen drieling in Delft geboren. ADVERTENTIE O.V. FRIS, KELLER MACDONALO ZIJLSTRAAT 56 - TELEFOON 11828 Uw adres voor: Electrische straalkachels en haarden Gaskachels en gashaarden Zeer ruime sortering Agenda voor Haarlem Gemeentelijk Concertgebouw: Opvoering van „Gevecht met de zoon" voor de stichting Jong Haarlem.... vooruit. Brinkmann: Les conférences Frangaises, lezing over „Villon, premier des modernes", 8 uur. Huis Van Looy: Kunst Zij Ons Doel, tentoonstelling (tot 29 Oct.) 10 tot 5 uur. City: „Er was eens een meisje loos", alle leeft., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Remember Pearl Har bor", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Voor wie de klok luidt", 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „The Barkleys of Broadway", alle leeft,. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Walzer der Liebe", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: .Alarm in de Nacht express", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 21 OCTOBER Stadsschouwburg: .,'t Is mij een raadsel" (Wim Sonncveld's Cabaret) 3 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5