Wol Wol VOOR FIJNE KOUSEN Wire-recorder Monument aan de Westergracht wordt volgende week onthuld FOTO VOORWALT J. M. VISSER v/h Westra Co. CLUBKOUSEN SOKKEN Kaan's wol is 100% zuivere wol Oen. Cronjéstraat 129 Overdracht gronden aan „De Kennemer Duinen" QKort en Bondig Ook mot PUDDING is Pudding pakje 10c Amsterdamse Beurs Vrijdag 20 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 7 Ter nagedachtenis aan tien slachtoffers van de Duitse terreur Op Donderdag: 26 October, zes jaar nadat aan de Westergracht in Haarlem de salvo's weerklonken die een einde maakten aan het leven van tien Nederlandse verzets strijders, zal op die plaats een indrukwek kend monument ter nagedachtenis aan deze slachtoffers worden onthuld. feasant Het in hardsteen uitgevoerde gedenkteken. Het is een werk van de beeldhouwer prof. L. O. Wenckebach uit Noordwijker- hout, dat een in boetekleed gehulde, medi terende vrouwenfiguur voorstelt. De officiële onthulling door Haarlems burgemeester, die om half eif 's morgens plaats heeft, zal worden voorafgegaan door een plechtige Requïmmïs voor de zielerust van de slachtoffers in de Kathedrale Basi liek van Sint Bavo. Bij de onthulling zal plebaan H. W. Ag- terof een korte herdenkingsrede uitspreken. Het Kathedraal zangkoor onderleiding van dr. A. Kat, zal enkele gezangen uit voeren. Nadat de burgemeester het beeld onthuld heeft, zullen aan de voet kransen worden gelegd. Vervolgens zal een minuut stilte in acht worden genomen, waarna nog enkele sprekers uit het voormalige verzet het woord zullen voeren. Zoals men zich zal herinneren werd op 25 October 1944 de beruchte chef van de Inlichtingendienst aan het Nassauplein, Fake Krist, door leden van de verzetsbe weging uit de weg geruimd. De Duitsers hebben toen als wraak vier huizen aan de Westergracht, waar de liquidatie plaats had, in brand gestoken en tien in Amster dam gevangen gehouden illegale werkers ter plaatse doodgeschoten. De namen van de gefusileerden zijn: W. Böhler, Deventer, geboren in 1895; F. Maaswinkel, Amsterdam, geboren in 1911; G. Fambach, Amsterdam, geboren in 1912; J. de Vries, Amsterdam, geboren in 1917; G. Erends, Amsterdam, geboren in 1912; J. Wuthrich, Coevorden, geboren in 1903: mr. C. Vlot, Koudekerken, geboren in 1906: W. de Boer, Hoensbroek, geboren in 1918; K. Tempelman, Schoonhoven, geboren in 1913 en R. Loggers, Utrecht, geboren in 1915. Hun nabestaanden zijn voor de plechtig heid uitgenodigd. Men zoekt echter nog de adressen der families Fambach, De Vries en Erends. Het comité, dat zich zeer veel moeite getroost heeft om tot de totstand koming van het zeer fraaie monument te komen, bestaat uit plebaan Agterof (op volger van mgr. Filbry, die tijdens zijn leven in het comité zitting had), de heer F. Beerkens en de chirurg W. C. van dei- Laan. Er is evenwel nog geld nodig; bijdragen kunnen nog gestort worden op rekening van dr. W. C. van der Laan bij de Rotter damse Bank in Haarlem. ADVERTENTIE weerlegt al de ontkenningen van verdachte, zo leest men in de Haarlemse dag bladen van Donderdag 19 October. Dit apparaat werd geleverd door OVERVEEN- TEL. 16012 Teraardebestelling A. J. Boskamp Zeer vele collega's, vrienden en beken den hebben de plotseling overleden direc teur van het Algemeen Handelsblad, de heer A. J.' Boskamp, hedenmiddag op Wes- terveld de laatste eer bewezen. Toen de met bloemen bedekte kist was opgebaard, in de grote aula van het Crematorium, be trad mr. H. M. Planten, hoofdredacteur van 't Algemeen Handelsblad, het podium. „Het is," zo zeide spreker, „namens de raad van commissarissen en uit naam van allen, die aan het Handelsblad verbonden zijn,1 dat ik het woord voer. We weten dat het menselijk leven een voortdurend af scheid nemen is, doch men vergeet dit en wordt, er vaak plotseling bij bepaald. Men moet het afscheid kort maken om de secon den geen eeuwigheid te doen worden. Dit afscheid echter is te kort geweest. Wij hadden hem gaarne bij zijn leven oprecht en hartelijk dank gebracht voor wat hij deed. De heer Boskamp was een zeer ge voelig mens, die gaarne gehoord had, hoe hij werd gewaardeerd." De heer Planten vervolgde: „de slag is uitermate groot. Boskamp was een vriend, een medewerker, hij was de leider van ons allen. Wij zijn het lot dankbaar, dat hij inderdaad tot het laatste ogenblik in ons midden heeft ge werkt." Nadat de heer J. A. Boskamp, broer van de overledene, woorden van herdenking had gesproken, zong mevrouw Gerda Rece- veur-Pons, aan het orgel begeleid door Egbert Vos, het Ave Maria uit Othello van Verdi. Onder orgeltonen werd de kist naai de door talrijke bloemstukken omringde groeve gedragen, waar aan het einde dei- plechtigheid de heer J. A. Boskamp de aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstelling. ADVERTENTIE Voor Uw kleuter REGENPAKJES Amerikaans model, in blauw f oc en rood29.75 - 32.20 J *o.yb SKIPAKKEN in grijs en blauw, met capu chon in rood, iets bijzonders - 31.10 - 34.50 J INTERLOCK HEMDJES en BROEKJES voor 1, 2. 3 en 4 jaar 1.00 - 1.15 - 1.35 - 1.45 0-7Ö Bijzondere aanbieding in x JASJES en MUTSJES 13.95 J 15.50 VOOR DE BABY ANEGANG 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 19 October 1950 ONDERTROUWD: 19 Oct., L. T. Raar en A. G. Eken; C. M. Osinga en A. S. M. Stoelinga. GEHUWD: 19 Oct.. S. van der Weide en M. Heppenhuis; J. H. E. Heerding en H. Smit; C. A. Broks en L. de Jonge: S. Kalf en M. S. Jong; C. C. van Woudenberg en L. Pos; K. van Marie en L. E. Reef: H. A. van der Werff en A. M. Tabak; K. Sala en H. C. Voorbraak. BEVALLEN van een zoon: 18 Oct., H. G. SpeeHermans; M. F. KokVan Dam. BEVALLEN van een dochter: 18 Oct., C. van VelzenVerkaaik: M. H. de Ridder Dieleman; K. Bauer—Meeuwig; 19 Oct., A. van LoevezijnZurhaar. OVERLEDEN: 16 Oct., B. H. Terhoeven, "4 j., Harmenjansstraat: 13 Oct.. P Stijn- man, 78 j., v. Wickevoort Crommelïnstraat; L. ter Haar, 70 j., Gasthuisyest. ADVERTENTIE ..Eer gauw je bordje leeg, Kitty, dan word jc net zo flink als Mama.' chocolade smaakt beter! Vereniging voor Paedagogiek Eerste lustrum-concert van Haarlems Chr. Mannenkoor Aanbieding van een vaandel Donderdagavond werd het vijfjarig be staan van Haarlems Christelijk Mannen koor met veel, luister gevierd. In de ge- méentelijke Concertzaal werd een feest - concert gegeven met medewerking van de H.O.V. en met Annie Woud als soliste. Ook Toon Verihey nam als dirigent van een enkel orkestnummer aan de uitvoe ring deel. Maar er was meer; want nadat de Vöbfzitter, de. heer D. A. J. Spek, de avond met gebed had geopend, werd door dé heer Kreeft als geschenk van de leden een fraaie directie-katheder aangeboden en later op de avond droeg de heer J. van Dongen een prachtig vaandel aan de ver eniging" en een miniatuur-vaandel aan de dirigent Bernard Verboom over. Dit laatste als blijk van .erkentelijkheid voor het Vaandellied dat hij ter gelegenheid van het jubileum voor het mannenkoor geschreven heeft. Er was dus ruimschoots stof tot het wisselen van hartelijke woorden en daar aan ontbrak het geenszins. Voorzitter Spek vatte het alles samen in één zin, namelijk in het devies dat op het vaandel geborduurd staat: „Al wat geest en adem heeft looft den Heer die eeuwig leeft". Dirigent Verboom beloofde zijn beste krachten aan Haarlems Christelijk Man nenkoor te geven en er voor te zorgen, dat de vereniging zou worden hoog ge houden in een gepaste geest. De belang stelling voor deze avond was, zoals men verwachten kon, heel groot en de heer- Spek toonde zich in zijn openingswoord zeer dankbaar onder de aanwezigen de Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk en de nestor der Nederlandse koordirigenten, de heer Fred. Roeske, aan te treffen. Het muzikale deel van de avond was een waardige poging om iets bijzonders te presteren. Het programma verdiende veel lof en leverde het bewijs dat een man nenkoor-concert een kunstmanifestatie van goed gehalte kan wezen. Het begon met het a capella gezongen Wilhelmus, gevolgd door Schuberts „Standchen" voor alt-solo met mannenkoor en strijkorkest. De rol van het koor is in dit stuk een ondergeschikte en juist daarom een zeer delicate. Dil heeft de directeur goed be grepen. Zijn „sotto voce"-zingend en semble deed goed werk. Vervolgens werd door het. koor de ge loofsbelijdenis uit de Magdalena-mis van Philip Loots gezongen. Dit gebeurde met een orkestbegeleiding, waar Loots beslist niet mee ingenomen zou zijn geweest. Enfin, men wete dan dat de componist dit niet wenste: hij schreef zijn werk met be geleiding van orgel en daar had men het ook maar bij moeten laten, tenzij dat de bewerker het bewijs had geleverd dat hij het vak orchestreren met kunde en smaak beheerst. Het zou ook wel aardig zijn ge weest de originele versie van dit. mis- fragment voor deze uitvoering te gebrui ken; deze heeft namelijk een knap ge schreven slolfuga. Het dient echter gezegd te worden, dat het koor zich in dit Credo dapper weerde. Maar het artistieke hoogtepunt van het lustrumconcert was buiten kijf de onvol prezen Alt-Rhapsodie van Brahms.. Dit dankte men in de eerste plaats aan het rijpe werk en aan de sublieme vertolking van de solo-partij door Annie Woud, maar ook aan het toegewijde zingen van het koor en aan de volgzame begeleiding van het orkest. Later wekte de fleurige Fantasie over een oud-Nederlands volks lied van Johan Wagenaar de echt feeste lijke stemming, die eigenlijk weinig nodig had om tot geestdrift op te laaien. Daar had de door Toon Verhey stevig geleide en bezielde uitvoering van „Les Préludes" van Liszt niet weinig toe bijgedragen. Met het gezamenlijk zingen van Psalm 150 3 werd het gedenkwaardige feestconcert be sloten. En nu. na deze eerste mijlpaal, maar weer dapper verder! En aan dirigent Ver boom. die deze avond goede beloften gaf. de taak om waar te maken wat hij onder het vaandel beloofde. JOS. DE KLERK Voordracht en film over „moeilijke ouders" De „Vereniging voor Paedagogiek" heeft na een openingsavond op 5 October over de vraag: „Hoe onze kinderen in deze wereld staan", gisteren de eerste lezing met dis cussie gehouden in de sectie „Jeugd en ge zin". Ook deze keer was de zaal van de Protestantenbond in de Jacobstraat geheel gevuld, toen de voorzitter, de heer D. de Boer met een enkel woord de zenuwarts J. W. Bos uit Overveen mocht inleiden. Deze had de wel zeer zware taak op zich genomen de honderden aanwezige ouders enigszins duidelijk te maken, dat en waar om ze voor hun kinderen dikwijls „moei lijke ouders" zijn en door hun houding en daden" een evenwichtige groei en geeste lijke ontwikkeling eer in de weg staan dan bevorderen. Zeer tactisch begon spreker met het aan halen van enige woorden van deskundige schrijvers uit de tijd van de vóór-vorige generatie, toen „vaders wil wet was" en men schijnbaar geen paedagogische pro blemen kende. Vele ouders van thans hebben in hun jeugd de kans gemist, enigszins normaal uit te groeien, omdat hun individualiteit niet werd herkend of erkend en daardoor onderdrukt, zodat ze in hun onderbewustzijn bleven zitten met veel moeilijkheden. De medische psychologie heeft in de laatste decennia geconstateerd, dat vele ouders de sporen daarvan in zich di-agen en maar al te vaak vervallen in dezelfde fouten die hun ouders in hun onwetend heid maakten. Des te verheugender is de thans merkbare belangstelling van ouders en beroepsopvoeders voor cursussen en le zingen, waarin getracht wordt betere in zichten aangaande de geestelijke groei van het. kind bij te brengen. In de eerste vijf levensjaren wordt het karakter reeds in hoofdzaak gevormd. Die periode is de bloeitijd van het. emotionele leven en onderzoekingen hebben aange toond dat het nog niet schoolgaande, nor male kind reeds tot logisch denken en zuiver concluderen in staat is, al beschikt het nog niet over de woorden om zijn me ningen en gevoelens aan anderen mee te delen. Oudere mensen beseffen veel te weinig, dat ook het jeugdige kind hun hou ding, hun gebaren, hun ogen (en daarmee hun innerlijk) en heel hun gedrag scherp gadeslaat, doorgiet en tracht te verwerken. Niet voor onze woorden (te vaak een zede- preekje), maar veel meer voor onze claden en voor onze persoonlijkheid interesseert het kind zich. Het korte, verhelderende betoog werd ge- illustreerd door een documentaire film: „Preface to a life" (Voorbeschouwing tot het leven). Op meesterlijke wijze wordt hierin een beeld gegeven van de invloed die het onderbewuste op het leven van de mens heeft. In korte scènes maakte men de levensgang van een borelingske tot zijn volwassenheid mee. Zijn te bezorgde moe der en zijn eerzuchtige vader, beiden vol verwachtingen en verlangens, moeien tot hun leedwezen constateren, dat zij de na tuurlijke ontwikkeling van hun kind maar al te vaak in de weg slaan. Als tegenhanger van deze foutieve instelling van de ouders en de noodlottige gevolgen daarvan (een geborneerd, verbeten en innerlijk geschon den jongeman) vertoont de film de ont wikkeling van dezelfde knaap, indien de ouders wèl begrip hadden gehad voor de eigen individualiteit van hun kind. Helaas werd de uiteraard schetsmatige film niet in het Nederlands doch in het Engels toegelicht, waardoor de rijke inhoud voor sommigen niet geheel tot zijn recht kwam. Opnieuw werd er echter een bewijs van geleverd, dat de moderne techniek ook op dit belangrijke terrein van voorlichting onschatbare diensten kan bewijzen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. De inleider slaagde er in zakelijk en toch gees tig, beknopt en toch niet al te vaag, de opgeworpen problemen nader te behande len. Als ideaal beschouwde spreker het harmonische gezin met de liefde als sou- verein opvoedingsmiddel, waarin het kind naar ingeboren krachten en aanleg tot vol wassenheid kan groeien. Medegedeeld werd dat wegens de grote belangstelling de in begin November te houden lezing van dr. L. M. van Dis over moeilijkheden bij het leren in een grotere zaal zal plaats hebben. ADVERTENTIE OO3O0O0000G0O000000Q000G0OO01 O Voor al uw Servieswerk Glaswerk o Sola zilver - Sola massiel Keukenuitrustingen Luxe. en Huishoudelijke artikelen gaat U naar Anegang 44 a - Haarlem - Tel. 15725 QO0OQQQOOQQQ0QQGGOQGQQQQQCQO ADVERTENTIE IJZERSTERKE VOOR 20 TINTEN VOOR TEL. 11385 Dr. J. E. baron de Vos van Steemvijk heeft vanmorgen als voorzitter van de raad van bestuur van de stichting ,.De Kennemer Duinen" de akte van overdracht getekend. Van links naar rechts de heren ir. E. C. M. Roderkerk. directeur der stichtingJ. S. M. Vrijland, P. J. Fuyk, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, jhr. mr. J. V/. Röell, J. A. II. Bode, mr. M. van Manen en mr. M. A. Stufkens. Hedenmorgen zijn in een bijeenkomst in het gebouw der Provinciale Griffie te Haarlem de gronden van de Erven Van der Vliet ten Westen van de Noordzee, ten Zuiden van de Zeeweg, ten Noorden van Duin en Kruidberg en ten Oosten van „Bleek en Berg", de begraafplaats en het Openluchttheater aan de stichting het na tionale park „De Kennemer Duinen" over gedragen. De overdracht geschiedde aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en jhr. mr. J. W. Röell, respectievelijk voor zitter en secretaris van de raad van be stuur. Namens de Erven Van der Vliet waren aanwezig de heren J. S. M. Vrij land, rentmeester te Overveen en J. A. H. Bode te Bussum. Als getuigen traden op mr. M. A. Stufkens, griffier der Staten en mr. M. van Manen, chef van de eerste af deling van de Provinciale Griffie. Nadat de heer P. J. Fuyk, als candidaat- notaris-plaatsvervanger van notaris H. M. van Weel te Bloemendaal de acte had voorgelezen en de partijen haar hadden getekend, sprak dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk als voorzitter van de raad van bestuur der stichting er zijn voldoening over uit, dat de zaak waarmee men zich zo lang had bezig gehouden, beklonken was. Hij wenste de vertegenwoordigers van de Erven Van der Vliet geluk met de goede totstandkoming van de verkoop. Dat betekent, dat zij van de zorgen af zijn, maar daartegenover staan de zorgen voor de stichting. Vooral in deze tijden is het een zware opdracht de goederen te be heren. Spreker richtte zich met woorden van waardering tot de heer J. S. M. Vrijland voor de wijze, waarop hij het complex zo vele jaren zorgvuldig beheerd heeft. Deze dag is daarom voor de heer Vrijland een bijzondere. Hij draagt de gronden over aan de stichting. Spreker heeft onder lei ding van de heer Vrijland de gronden be zocht en hij heeft groot respect gekregen voor de kennis en voor de liefde, waarmee hij het beheer gevoerd heeft. Voorts dank te dr. baron De Vos van Steenwijk de no taris voor de zorgvuldige voorbereiding van de stukken. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de koop der gronden bevor derlijk zal zijn voor het doel, dat men zich gesteld heeft, namelijk enerzijds behoud van het natuurschoon en anderzijds be vordering van de recreaties voor de grote stadsbevolking. Jubilerende Albert van Raalte dirigeert bij Nederlandse Opera Op Dinsdag 24 October geeft de Neder landse Opera in de Amsterdamse Stads schouwburg een opvoering van Beethovens „Fidelio" welke onder muzikale leiding zal staan van Albert van Raalte. die veertig jaar geleden zijn loopbaan als dirigent begon. Aan deze opvoering onder regie van Abr. van dei- Vies werken onder anderen mee de solisten Gré Brouwenstijn. Marjo Ingen Soet. Frans Vroons, Otakar Kraus cn Gerard Groot. CABARET WIM SONNEVELD Zaterdag, Zondag en Maandag geeft het cabaret-gezelschap van Wim Sonneveld in de Haarlemse Schouwburg een serie voorstellingen van 't programma ,.'t Is mij een raadsel". Hieraan werken mede Conny Stuart. Emmy Arbous, Lia Dorana, Heity Blok, Wim Sonneveld en Guus Verstraete. De muziek is geschreven en wordt uitge voerd door de pianist Han Beuker. Sport in 't kort DE OLYMPISCHE DAG 1951. De Olympische dag 1951 zal op Zondag 17 Juni in het Olympisch Stadion le Amsterdam worden gehouden. Heemstede Zilveren feest Onder veel belangstelling werd Donderdag het feit herdacht dat 25 jaar geleden de broe ders van St. Jan Baptist de la Salie zich te Heemstede vestigden, teneinde onderwijs te geven aan de mannelijke jeugd. De herdenking begon met een H. Mis in de kerk van de H. Bavo, waarna zich in een versierde zaal van het R.K. Verenigings gebouw een gezelschap verenigde teneinde de broeders te huldigen. Hier werd het woord gevoerd door de voorzitter van het feestcomité, de heer S. Overdijk, die de broeders hulde toezwaaide en namens vele ouders en vrienden een geschenk onder cou vert, groot f 1500, overhandigde, dat naar verkiezing van de jubilarissen kan worden gebruikt. Vervolgens voerden pastoor C. y. Mierlo, de burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rapoard. wethouder H. W. Disselkoen en nog vele" anderen het woord. Allen brachten hul de aan het uitstekende werk dat in deze 25 jaren ten dienste van het onderwijs is verricht. Daarna feliciteerden de aanwezigen de broeders en intussen hadden de leerlingen van de St. Jozefschool bezit genomen van de grote zaal, om feest te vieren. Na het aan bieden van het geschenk, een fraai beeld en een 'toespraak door een der leerlingen, wer den enige films gedraaid. Des middags vond een soortgelijk festijn plaats in dezelfde zaal. ditmaal voor de leer lingen van de Jacobaschool. Ook hier werden eerst geschenken aangeboden, bestaande uit een beeld en een electrische klok en daarna werden weer enige films gedraaid. Eerst te 6 uur behoorden de feestelijkheden van deze eerste dag tot het verleden. BURGERLIJK ESTAND ONDERTROUWD: J. J. van Haastrecht en J E. Driessen; P. Ruifrok en I. Tempelman; A M Smits en M. H. van den Berg. GEHUWD: P. Suijkcrbuijk en S. E. Posthu- aa: E. de Graaff en I' J. J. B. Dijkzeul. GEBOREN: Grietje, d. van Th. Korver en E. Veerman. OVERLEDEN: Wed. G. van Trojcn-Hcenk, 85 j.; Wed. E. M. A. van' Kampen—Boolman, 85 ij.; C. W. Met—Wes'lenburg, 73 j.; J. Spik- mans, 84 j,; J. M. Veltcns, 68 j. SCHEEPVAART Akkrumdijk, 18 v. Mombassa n. Aden. Altair, pass. 18 Madeira. Alwaki, 18 te Baltimore. Amsteldiep, 19 te Djakarta v. Chenbon. Annenkerk, 19 te Port Kcmbla. Aagtedijk. 19 te Boston v. New York. Alchiba, 19 v. Eniden n. Lulea. Amstelland, 19 v. Las Palmas. Appingedam. 18 v. Lissabon n. Barcelona. Arkeldijk, 19 v. Havanna te New Orleans. Alamak, 19 v. Hamburg n. R'dam. Alcinous, 20 te Napels. Aldabi, 19 dwars Bahia. Almdijk, 18 v. Port o£ Mexico n. Tampico. Alnati, 19 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Amstelkerk, pass. 19 Las Palmas. Andijk. 19 pass Miami. Arendskcrk. pass. 19 Cocos eil. Atlantis, pass. 19 Minicoy. Alderamin. 20 te Tabou v. Dakar. Alphafd, pass. 19 Ouessant. Arnedijk. 19 te Houston. Barenörecht. 17 v. New York n. Aruba. Bennekom, 18 v. Manta n. Cristobal. Bloemfontein, 18 te Kaapstad. Blitar. 18 700 m. O. ZO. Guardafui. Bali. 19 V Port Said n. Genua. Bantam. 19 v. R'dam n. Djakarta. Boissevain. 19 v. Durban n. East London Boschfontein, 19 v. Lorenzo Marques n. Durban. Baarn, 20 v. Antofagasta n. Valparaiso. Beverwijk, pass. 20 Gibraltar. Caltex Leiden, pass. 18 Kp. Bon. Caltex Utrecht. 18 bij Kp. St. Vincent. Caltex Delft, 19 v. Port Said. Caltex Pernis. pass. 19 Finislerre. Caltex The Hague, pass. 19 Malta. Celebes. 19 v. Djeddah n. Aden. Ceram, pass. 19 Ouessant n. Antwerpen. Cistula. 20 te Curacao v. Paranagua. Coryda, pass. 19 Gibraltar. Ceronia, 17 v. Madras n. Calcutta. Corilla. pass. 19 Perim. Congostroom. 19 v Bordeaux n Dakar. Delfshaven, 18 Kp. Verdische eil. Danae. 19 v. R'dam. Diemerdijk, 19 v. San Francisco n. Los Angeles Drente. 20 te Bongabong Duivendrecht (O. 19 v. Dakar. Esso Den Haag ft). 19 v R'dam n. Aruba. Farmsum, 20 te IJmuiden. Friesland. 19 v. Belawan n. Singapore. Gemma it) 19 v. Avonmouth te Heysham. Ganymedes. pass. 19 Lizard. Garoet, 19 v. Probohnggo n. Semarang. Groote Beer, 19 Suezkanaal. Grootekerk, 20 te Aden. Helena. 18 v. Curacao n. Aruba. Helicon. 19 te Laguaira. BINNENLAND De rechtbank te Utrecht heeft de hoofd inspecteur van politie te Zuilen, H. V., tot drie maanden gevangenisstraf ve: lordeeld wegens mishandeling van arrestanten, meer malen gepleegd, en wegens misbruik van gezag door ondergeschikten tot mishandeling aan te zetten. Er was acht maanden gevan genisstraf tegen hem geëist. Van Nederlandse zijde worden bij de geallieerde autoriteiten in Duitsland stappen gedaan om te komen tot uitbreiding van het Nederlandse grensgebied in Limburg. Zou den deze plannen worden verwezenlijkt, dan zou vrijwel geheel Zuid-Limburg, met inbe grip van Maastricht, onder het grensgebied komen te vallen. Dc gemeenteraad te Rotterdam besloot het aanbod van de N.V. Nederlandse Kaiser- Frazer fabrieken tot aankoop van het ge meentelijk deel van haar fabriekscomplex aan de Siuisjesdijk voor een bedrag van 1.100.000.— te aanvaarden. De gemeente zal door dit besluit alle door haar in de bouw van de fabriek geïnvesteerde gelden terug ontvangen. Dezer dagen is een 32-jarige controleur van een metaalwarenfabriek in Amsterdam er met een geldkistje met f 2200 vandoor ge gaan. De man is gisteravond in de Foelie straat te Amsterdam in bewusteloze toestand aangetroffen. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De politie weet nog niet wat er met hem gebeurd is. Van 27 tot 29 October wordt in ..De Pietersberg" te Oosterbeek een Duits-Neder landse studieconferentie gehouden over het onderwerp „Duitsland en Nederland in Europa". Deze bijeenkomst wordt georga niseerd door de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland en de coördina tiecommissie voor culturele betrekkingen met Duitsland. Op 23 October zullen dc Amerikaanse fregatten ..Gustafson" en „O'Neill" in Boston door de Koninklijke Marine worden over genomen. De „Gustafson" wordt Hr. Ms. ..Van Ewijck", de „O'Neill" Hr. Ms. „Dubois". Tot commandanten v;fh de schepen zijn aan gewezen de luitenant ter zee der eerste klasse O. V. P. van Willigen en de luitenant ter zeer der eerste klasse W. A. de Looze. HAARLEM EN OMGEVING De heer D. Brink, in dienst van het Pro vinciaal Eleeli'iciteitsbedi'ijf Noordholland te Haarlem, viert op 1 November zijn 25-jarig ambtsjubileum. Aan dc Gcmeentelüke universiteit van Amsterdam slaagde voor het candïdaats- examen medicijnen mej. M. J. G. Flury te Haarlem. Voor het candidaatsexamen van de Sociaal Politieke Faculteit aan de universi teit te Amsterdam is geslaagd de heer G. H. Scholten te Haarlem. De heer P. J. C. Kapte.vn te Aerdenhout is aan de Leïdse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen rechten (tweede ge deelte). Het bouwen van twee woningblokken, bestaande uit 4 maal 6 flatwoningen aan de Nicolaas Beetslaan te Voorburg, architect Romke de Vries te 's-Gravenhage, is onder hands opgedragen aan firma v. d. Putten, aannemers te Haarlem. Het bouwen van 15 woningen en een garage aan de Geleenstraat en Eemstraat in IJmuïden-Oost is ook'onder hands opgedragen aan firma Van der Putten. Donderdagmiddag verleende een auto mobilist op de Rijksstraatweg geen voorrang aan een dame en een heer die ieder op een fiets met hulpmotor van de Zaanenlaan kwamen en de Rijksstraatweg wilden oprij den. Beiden werden aangereden. De heer liep een bekkenfractuur op en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd; de dame werd aan het hoofd gewond. ADVERTENTIE voordeliger! Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 293 292)4 Unilever 22314 223 230 )4 A. K. U 175)4 175)4 132 Nederlandse Ford 305 Nederlandse Kabel 266 v. Berkel'è Patent 117 X Scheepvaart-Unie 162)4 162)4 Holl.Amerika Lijn 17314 Deli Maatschappij 115 X H. V. A 119 1187s A'dam Rubber 131 129)3 Ned. Handel Mij. 149)4 Nat. Handelsbank 86)4 Billiton Mij. II. 225 Hercules, 18 v. Malta te Piraeus. Heemskerk, 20 te Durban. Hector. 18 v. Izmir n. Messina. Indrapocra, 18 v. Semarang n. Soeiabaja. Ittersum, 19 n. Jacksonville. Java, 19 vcrw. Makassar. Jagersfontein, pass. 19 Evenaar. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 39 Thursday eil. Kola Agoeng. pass 18 Anderlialfgraadkanaal. Kertosono, 20 tc Suez. Kota Baroe, pass 20 Messina. Langlcoeas, 19 verw. Socrabaja. Leuvekerk, 13 v. Aden n. Muscat. Lindekerk. pass. 18 Gibraltar. Loosdreclit, 19 v. Bombay te Karachi. Leopoldskerk, 19 v. Port Said n. Genua. Laertes. 20 te Aden. Lemstcrkerk. 19 v. Dubai. Laurenskerk, 20 te R'dam v. Abadan. Lieve Vrouwekerk, 19 n. Khorramshar. Limburg. 19 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Locncrkcrk. 19 v. Aden n. Banderabbas. Lekkerkerlc, 20 v. Genua n. Port Said. Larenbcrg, 19 te Huelva v. Bagnoli. Luna, 19 te Tanger. Mapia, 18 v. Colombo n. Aden. Merwede, 17 v Jacksonville te Houston. Marisa. 20 te Newcastle v. Sydney. Mentor. 19 v. Famagusta le Izmir. Molenkerk, 19 v. Rivercess n. Takoradl. Myonia. 19 v. Aden n. Koweit. Muiderkerk. 17 v. Adelaide te Fremantle. Napoli, 19 te Marseille v. Djakarta. New Australia. 19 v. Port Said. Nieuw Amsterdam, 18 te New York v. R dam, Nigerstroom. 19 v. Oran n. Gibraltar. Odysseus. 18 v. Napels tc Oran. Oranjestad. 19 v. Trinidad n. Barbados. Oberon, 19 v. Pampatar te New York. Oranje. 20 te Colombo. Oranje Fontein. 17 v. Port Elisabeth n. Kaapstad Otranto. 19 360 m. O.ZO. Guardafui. Orion. 19 v. Algiers n. Patras. Polydorus. 20 te Djeddah. Parkhaven, pass. 20 St. Vincent Prins Philips Willem 19 pass. Z. van Fayal. Prins Willem IV, 18 v. Chicago n. Montreal. Prins Willem V. 19 v. Montreal n. Antwerpen. Prins Fred. Hendrik. 18 v. Hamburg n. Antw. Prins Job. W. Friso. 18 v. Quebec n. Port Alfred. Prins Willem II. pass. 20 Perim. Raki, 19 tc Djakarta. Rossum. 19 v. R'dam n. Lissabon. Renrpang. 19 v. Algiers n. Port Said. Rondo. 18 te Calcutta v. Bombay. Samarinda. 18 v Calcutta n. Rangoon. Stentor, pass. 19 Gibraltar. Streefkerk, pass. 13 Rasfartak. Sarpedon. 19 v Puerto Cabello te Guanta. Streefkerk, pass. 19 Kuria eil. Samarinda. 21 verw. Rangoon. Sandenburgh. 18 v. Hamburg te Bremen. Stad Breda. 19 v. Hamburg n. R'dam. Stad Schiedam, pass. 19 Finislerre. Stad Haarlem. 18 v. Genua n. Bona. Stad Dordrecht, 19 v. Gibraltar. Salatiga. 20 te Manilla. Sarangan, 20 te Makassar v. Calcutta. Singkep, 19 v. Port Sid n. Aden Slamat, pass. 19 Brothers. Sumatra. 19 v. Colombo n. Suez. Sunetta. 19 v. Singapore. Skaugum, 20 v. Port Said, 28 verw. R'dam. Sloterdijk. 18 v. Djakarta n. New York. Tjisaaane. 18 v. Singapore n. Hongkong. Tegelberg, pass. IS Chagos eiL Tosario. pass. 18 Azoren. Tamo, 19 v. Rio de Janeiro n. Santos. Tarakan. 20 te Soerabaja. Tawali, 19 Ouessant. Themisto, 19 te R'dam v. Sharpness. Titus, 20 te Piraeus v. A'dam. Tomini, 19 Perim; Trompenberg, 19 v. Le Havre n. Antwerpen Tjipanas. 18 v. Balikpapan. Talisse. 20 v. Djeddah rs. Aden. Tero, 20 te Antwerpen. Voléndam, pass. 19 Ouessant. Vulcanus, 19 v. Algiers n. Antwerpen. Willemstad. 17 v. Madeira n. Laguaira. Willem Ru vs. pass. 19 Aden. Winterswijk. 16 ie San Francisco. Waterland, 19 v. Montevideo n. Ilheos. Westland. ID anker Itajai. Zwjjndrecht, pass. 19 Kp. BougaronL Zijpenberg, pass. 20 Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9