Jubileumportretten Hyacinthen op gigzen Ook met TAAI-TAAI 6 flinke poppen 25 c Geen Blijvende Stad "Woensdag 25 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarïemsche Courant J1. e}. raadhuis van Zandvoort is op liet ogenblik een fraaie maquette te zien van de nrL L >OU1^ tussen de Zee~ en de Kerkstraat aan de thans in aanleg zijnde Middenboulevard zullen verrijzen. Eén van de gebouwen zal reeds voor hel seizoen van net volgend jaar gereed zijn, de twee overige volgen in de loop van 1951. De maquette zal in de vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad, die op Maandag 30 October wordt gehouden, aan de raadsleden geloond worden. De drinkwatervoorziening in Noordholland In ons vorig nummer deelden wij mede dat er plannen zijn tot samenwerking tus sen de gemeente Amsterdam en de pro vincie inzake de drinkwatervoorziening: het transporteren van water uit de Lek naar het wingebied der Amsterdamse Wa terleiding in de duinen tussen Zandvoort en Noordwijk en het leggen van een transportleiding naar Castricum, opdat zo wel de Amsterdamse als de Provinciale Waterleiding daarvan kunnen profiteren. Thans is het desbetreffende voorstel van Ged. Staten aan de Provinciale Staten verschenen. Daaruit blijkt dat de provincie haar eerste plan om water uit het IJselmcer naar het wingebied harer waterleiding on der Castricum te brengen, heeft oDgege- ven. De hoeveelheid water die uit de Lek naar de duinen getransporteerd moet wor den, wordt voor 1954 geraamd op 39.000.000 kub. m., namelijk voor Amster dam 21.000.000 kub. m., voor de provincie 12.000.000 kub. m.. en voor de industrieën in Velsen 6.000.000 kub. m. Voor 1984 zal 75.000.000 kub. m. nodig zijn, respectieve lijk Amsterdam 40, provincie 20 en Velsen 15 millioen kub. m. Uit een bijgevoegde kaart blijkt dat de transportleiding voor rivierwater gelegd zal worden dwars door de Haarlemmer meerpolder. even ten Zuiden van Hoofd dorp. Reeds eerder deelden wij mede aat in Heemstede de buis gelegd zal worden door Groenendaal of Meer en Berg. De transportleiding die van Leiduin naar Castricum gelegd wordt zal lopen over Bloemendaal en Beverwijk. Provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort De ontwerp-exploitatiebegroting van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor het dienstjaar 1951 sluit met een bedrag van f2.785.272 (vorig jaar f 2.507.3841Het totaal aantal patiënten wordt geraamd op 1480 of 30 meer dan voor het jaar 1950 werd aan genomen, terwijl het aantal inwonende per soneelsleden eveneens is toegenomen. De ontvangsten aan verpleeggelden en de te houden vergoeding voor kost, inwoning enzovoort op de salarissen van het personeel konden dientengevolge hoger worden ge raamd. De post salarissen is gebracht van f 1.489.816 op f 1.535.572. De beloning van de patiënten zal verhoogd worden. De kostende prijs per verpleging voor de derde klasse B wordt voor het jaar 1951 berekend op f4,50 per dag of f 1642 per jaar. Over 1949 bedroeg deze f1613. ADVERTENTIE RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Telefoon 13472 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLSM, 24 October 1950 ONDERTROUWD: 23 Oct., J. M. Vosse en A. Maselli; 24 Oct., N. G. van Lieshout en B. M. Hetem. GEHUWD: 24 Oct., F. Hille en L- J. Breet- hoff. BEVALLEN van een zoon: 21 Oct.. A. A. C. LohmanKroone; 22 Oct.. C. Boerée Oomen; 23 Oct., A. C. PrentVan Biezen; P. A. van der WorpAntonisse; J. C. Schipper —Van den Heuvel: 24 Oct., L. Antonisse Kelderman; H. SpiersRompa. BEVALLEN van een dochter: 23 Oct.. J. W. HouwelingBoerée. OVERLEDEN: 21 Oct., S. KnijperKuiper, 75 j„ Bilderdijkstraat: 22 Oct., M. A, P. van Ingen, 66 j„ Middenweg; 23 Oct.. A. Wilde- boer, 64 j., Indischestraat; A. Hessels. 5 m., Roemer Visscherstraat; J. ReijndersVer hagen, 80 j., Koudehorn. Brandweer rukte vele malen uit Sinas Dinsdagmiddag half vijf is de Haar lemse brandweer niet minder dan vijf maal uitgerukt. Allereerst werd haar assistentie ingeroepen aan de Garenkokerskade, waar een schoorsteenbrandje woedde. Twee minu ten later vloog in de Spoorstraat een zuur- stofeylinder in brand en om acht uur brak in de Crayenesterlaan de tweede schoorsteen brand uit. Vannacht rukte men uit naar de Gedempte Oude Gracht, In de afgelopen nacht brak brand uit op de archiefzolder van de Rotterdamse Boek en Kunstdrukken) aan de Gedempte Oude Gracht. De brandweer was spoedig met een motorspuit en een ladderwagen ter plaatse en wist het vuur tot de zolder te beperken. Het gehele archief, alle fotolito's, boekwer ken, zetterijmateriaal. de steendrukhand- pers en de donkere kamer met gehele instal latie gingen in vlammen op. De kantoren, de copie-afdeling en de zetterij liepen water schade op, De vermoedelijke oorzaak van de 'brand is kortsluiting. De verzekering dekt de schade. Vanmorgen werd in de Kloosterstraat een schoorsteenbrandje gemeld. Nu de winter weer in aantocht is dient men er voor te zorgen dat de schoorstenen schoon zijn. Dat kan heel wat narigheid voorkomen. Brand in de Corodexfabriek Vanmorgen omstreeks half acht is de Z-andvoortse brandweer uitgerukt voor een brand in de Corodexfabriek, die ontstaan was door het warm lopen van de motor van een afzuiginstallatie. Na een half uur was het vuur gedoofd. Het bedrijf zal ongeveer een halve dag stagnatie ondervinden, overigens is de schade niet aanzienlijk. ADVERTENTIE bloembollen voor de kamer BLOEMENMAGAZIJN alï UNO-herdenking in de Waalse kerk In de Waaise kerk hadden zich gister avond vele leden van de Haarlemse vredes- verenigingen, samenwerkend in de Vredes- raad, verzameld ondanks de winterse tem peratuur, om de viering van het eerste lustrum der uNO bij te wonen. Het be stuur van de naarlemse Vredesraad was er in gselaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen en de aanwezigen werden in de stemmige sfeer van dit helaas on verwarmde kerkgebouw op deels ar tistieke wijze tot meditatie van de vredes- gedachte gebracht, welke gedachte de basis van de UNO uitmaakt. Als omlijsting van de herdenkingsrede, uitgesproken door de journalist J. Lode- wijks, gaven Bep de Vries en Tob de Bordes een proeve van hun declamato rische talenten, de eerste met gedichten die de vredesgedachte vertolkten, onder andere van Adama van Scheltema en Garmt Stui veling, de laatste met een werk van een onbekend auteur dat Gods liefde voor de mens als leidend motief inhield en een boeiende diaioog omvatte tussen God en de satan. Tob de Boraes is een jonge voordrachts kunstenaar met veel talent, die er in slaag de deze figuren in hun samenspraak te doen leven in een verrassend getypeerde tegenstelling van licht en duisternis. Hij bereikte een goed effect met uiterst sobere middelen van décor en gewaad, waardoor de dialoog indrukwekkend geaccentueerd werd. Ook mevrouw Bep de Vries vond een dankbaar publiek voor haar gevoelig voorgedragen verzen. De heer Loaewijks legde in zijn rede de nadruk op hei feit dat de volken der wereld bij hun vurig verlangen naar vrede wel licht een miraKel hebben verwacht van de UNO, die tenslotte niets anders dan een product van menselijke makelij is en een instituut, dat nog lang niet toe is aan zijn vervolmaking. Een vervolmaking die voor waarde is voor de doeltreffende vervulling van haar taait. een permanente en gesta biliseerde vredestoestand op de wereld te vestigen. De uNO is thans nog slechts een podium waarop regeringen elkander tref fen en waar de machtsstrijd in geconcen treerde vorm voortgaat, een machtsstrijd die weliswaar op zich geen onnatuurlijk verschijnsel is, doch die helaas gevoerd wordt door totale souvereiniteiten, inplaats van door staten die tenminste een deel hunner souvereiniteit offerden aan een ge zamenlijke aucoriteit. Met veel waardering sprekende over de prestaties der niet-politieke organen van de UNO, die ae weg effenen waarlangs de staten tenslotte tot het aanvaarden van een internationale rechtsorde moeten komen, wekte spreker zijn gehoor op tot onver saagd werken in dienst van de vredes gedachte. dat wil zeggen in dienst van de totstandkoming ener internationale en al gemeen aanvaarde rechtsorde, die de enige mogelijkheid Diedt om de machtsstrijd af te flauwen tot een gereglementeerde en hu mane strijd om net bestaan zonder oorlog dreigingen. De heer F. S. Noordhoff, voorzitter van de Vredesraaa, die de declamatrice, de de clamator en ae spreker had ingeleid, sprak een dankwoord en wekte op tot ononder broken steun aan het streven van de orga nisatie. Dertienjarig meisje aangereden Toen het dertien-jarig meisje J. H. Dins dagmiddag zonder op het verkeer te letten, de Gaelstraat overstak, werd zij door een personenauto, bestuurd door een arts, aan gereden. Het meisje kreeg een hersenschud ding en brak haar linker heupbeen. Zij is naar de Mariastichting vervoerd. Ex-gevangenen uit het „Vernichtungs- lager Natzweiler" houden een reünie in Boschlust, Bezuïdenhoütscheweg 2 te 's Gra- verhage, op Zaterdagmiddag 23 October. Voor de kinderen Wel een half uur hield de sneeuwstorm aan. Rick en Bunkie waren geheel buiten adem en doodmoe. Ze sjokten maar voort, vlak naast elkaar. Toen ging de storm even liggen en werd het sneeuwen wat minder. Maar al konden ze nu tenminste even voor zich uitkijken, het kwaad was al ge beurd. ze waren verdwaald! Dat was erg, want het bos was groot en er lag een dikke sneeuwlaag, waarin ze tot hun knieën wegzakten bij het lopen „Wat nou?" zuchtte Bunkie buiten adem. „Ik kan haast niet meer vooruit door die hoge sneeuw!" „Ik ook niet," zei Rick. „Foei, wat 'n weer! Mijn ogen zitten vol sneeuw!" ..En hei ziel er naar uil, of we nog meer storm en sneeuw krijgen, kijk maar eens naar die grauwe lucht.' Konden we maar ergens onderdak krijgen, maar ik zie nergens een Kabouterhuisje!" Moeizaam gingen ze voort door de dikke sneeuwlaag. De lucht werd nog donkerder. „Daar is 'n holle onder die boomwortel!" zei Bunkie opeens. „Laten we daaronder schuilen, want 't begint weer!" Toneeluitwisseling Haarlem-Oostende Opvoering in België van „Achter wallen en poorten" Naar wij vernemen zijn op het ogenblik onderhandelingen gaande tussen toneel kringen in Haarlem en Oostende om tot een uitwisseling te komen. Het ligt in de bedoeling, dat het gezel schap van Haarlemse amateurspelers dat ter gelegenheid van de viering van het zevenhonderdjarig bestaan van Haarlem als stad het toneelstuk „Achter wallen en poorten" van Jan van Dam opvoerde, be houdens enkele wijzigingen, op 13 Januari in de Belgische badplaats van dat histori sche spel een voorstelling zal geven. Wanneer nog enkele financiële bezwaren uit de weg zijn geruimd, zullen de repe tities in December onder leiding van Wim Paauw beginnen. Het is nog niet bekend wanneer de Oostendenaren naar Haarlem komen. Men zou er in Haarlem de voorkeur aan geven wanneer zij hier een representatief Vlaams stuk opvoerden. leder kind een dierenvrind Haarlemse kinderen wonnen prijzen in plaatjeswedstrijd Ruim veertig kinderen uit vete delen van het land waren Dinsdag met hun ouders naar "Utrecht gekomen waar de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, in het Centraal Museum de prijzen uitreikte die de kinderen met de plaatjes-actie van de stichting „Ieaer kind een dierenvrind" ge wonnen hadden. De opbrengst van de plaatjes is ten goede gekomen aan het Opbouwcomité Moerdijk, aan de Bona van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Voordat de minister de prijzen uitreikte dankte de secretaris van de stichting, de heer K. Kooie, de zakenlieden voor %un medewerking zonder welke deze geldin zameling niet had kunnen slagen. Het tweede doel van de actie noemde de heer Koole het bijorengen van meer liefde voor het dier aan ae Nederlandse jeugd. Als een kind goed is voor het dier is het ook goed voor de mens, zo zei hij en hij hoopte dan I ook dat deze actie niet alleen tot heil van het dier, maar ook tot heil van het Neder landse volk zou zijn. Minister Rutten noemde in een kort toe spraakje de actie een edel werk en een aardige zaak en reikte daarna de prijzen uit aan de jongens en meisjes. Kees Vervooren uit Utrecht kreeg de hoofdprijs: een radiotoestel. Renée de Bock uit Haarlem, ontving een fiets uit handen van minister Rutten. Zij dankte met een aardig vers, waarin een pleidooi voor de dieren vervat was. Giel van Diggelen uit Rijnsburg kreeg eveneens een fiets en Nelly Doeters uit Utrecht een horloge. Gert Jan van Caspel uit Overveen en Anneke Leussenaar uit Haarlem kregen ieder een fototoestel. V ijl-snoek De heer H. Vellinga uil Bennebroek, een enthousiast beoefenaar van de hengelsport, heeft in de Leidsevaart bij het station Vogelenzang een snoek j gevangen van drie en een half pond. Toen hij, thuisgekomen, liet zoetwater- roofdier slachtte, trof hij in diens in- ij wendige een vijl aan met een gewicht van 260 gram, een lengte van 20 centi meter, een breedte van 3 centimeter en j j een dikte van zes millimeter. Behandeling beroep spelers van Zandvoortmeeuwen Maandag 30 October vergadert in hotel Lion d'Or te Haarlem onder leiding van dr. C- Spoelder de commissie van beroep van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond ter behandeling van het beroep van de spelei-s van Zandvoortmeeuwen, die geschorst zijn naar aanleiding van het feit, dat zij op 29 Juli te Zandvoort hebben deelgenomen aan de voetbalwedstrijd InwonersBadgasten elftal, waarvoor de K.N.V.B, geen toestem ming had verleend. Geschorste spelers zullen in de gelegenheid worden gesteld hun stand punt uiteen te zetten. Zoals bekend is aan andere spelers een voorwaardelijke straf opgelegd. Zij zijn niet in beroep gegaan. Cricket De Engelsen in Australië Het Engels cricket-elftal is goed begonnen op de Australische tour. Spelend tegen Wesl- Australië te Perth (zonder zijn vermaarde openings-batsman Len Hutton) heeft het in de eerste innings 434 voor 9 (gesloten) ge scoord. Compton (Middlesex) met 106 en Close (Lancashire) met 108 not out maakten centuries; de amateur J. G. Dewes (Middle sex) bracht het met 98 bijna evenver. West- Australië bracht het daarop tot 236 (Langdon 60, Carmodv 59). De Australiërs bleken niet bestand tegen het bowlen van Douglas Wright (Kent), die in zijn beste vorm bleek te zijn en vooral met zijn googly succes had. Hij nam zeven wickets voor zestig runs; verder noteerde Bedser (Surrey) 2 voor 62 en Close 1 voor 23. Wright behaal de zijn succes op een typisch batsmans- wicket. Toneel „De getemde feeks" Twee goede bijrollen Het Amsterdams Toneelgezelschap gaf onder regie van Albert van Dalsum in de flink bezette Haarlemse Schouwburg een opvoering van het zogenaamde blijspel „De getemde feeks" door William Shakespeare een lustig spel van vrolijkheid en jool onder het motto: vergeet de wereld, maar eenmaal zijn we jong, zoals in de proloog wordt gezegd. Men mag op goede gronden aannemen dat Shakespeare slechts in een klein gedeelte van de tekst de hand heeft gehad, waarschijnlijk alleen in de scènes waarin de beide hoofdpersonen Petrucio en Katharina optreden. Het is een bewer king uit 1597 of daaromtrent van een in 1594 door een dichter van geringe beteke nis herschreven en met een nevenintrige over de zuster Bianca vermeerderd Ita liaans blijspel, eveneens handelend over een ruwe klant die zijn eigenzinnige echt genote tot gehoorzaamheid bekeert. Shake speare nam dit stuk uit het répertoire van zijn gezelschap over, er slechts betrekkelijk weinig veranderingen en verbeteringen in aanbrengend, hetgeen hij alleen deed „om geld te slaan uit de vulgaire smaak van die tijd", zoals Shaw eens beweerde. Het zou onhoffelijk zijn tegenover het publiek, dat zich gisteravond vaak uitbun dig amuseerde, dit oordeel klakkeloos te handhaven. Het stuk is trouwens door de eeuwen heen populair gebleven. Dat was het direct al, want in het jaar 1606 schreef de bekende Fletcher een soort vervolg on der de titel „De temmer getemd" over een tweede huwelijk van Petrucio, waarin de rollen radicaal werden omgedraaid en de bruut zijn trekken thuis kreeg. Maar een meesterwerk is het geenszins, eerder een maakwerk. Men kan zich dan ook volledig accoord verklaren met Justus Meyer, die in het derde deel van zijn boek „De Schoonheid van Shakespeare" onder meer opmerkt: „Op het gebied van persifleren van menselijke gebreken was Molière minstens zo goed, zo niet beter." John Masefield is een van de weinige Shakespeare-commentators, die getracht heeft in „De getemde feeks" een diepere zin te ontdekken. Volgens hem zou er sprake zijn van een soort filosofische ironie. In zeker opzicht kan men het stuk volgens hem beschouwen als de in komische vorm gegoten tragedie van een vrouw met de geest van een man, die geen vrede heeft met de tyrannie van haar vader en gekweld wordt door jalouzie op haar algemeen be minde, maar in wezen volstrekt onbedui dende zuster, die trouwens helemaal niet zo'n doetje blijkt te zijn als ze aanvanke lijk voorgeeft. Katharina is door en door eerlijk, ze geeft spontaan en onversneden uiting aan haar opwellingen, maar zij wordt tenslotte vernederd door een haar opgedrongen lompe man, die alleen en on bewimpeld zijn eigen genoegen en haar geld najaagt, tot de gebruikelijke staat van vrouwelijke onderworpenheid en veinzerij. Wat men hier ook van denkt, iets daar van is zeker waar en zou uit de voorstel ling moeten blijken. Doch Albert van Dal sum en zijn A.T.G. maakten er een regel rechte klucht van, zo druk en drastisch mogelijk. Maar al die bepaald lelijk zwaaiende armen en benen van de zich chaotisch op het toneel verdringende per sonen verjoegen het minimum aan mense lijkheid, dat men tussen de regels van de tekst zou kunnen vinden. Al dat geforceer de tumult en krampachtige plezier be zorgde de toeschouwer af en toe het gevoel dat men eigenlijk al bij voorbaat moest lachen, of men het leuk vond of niet. Mis schien was dat de reden waarom het voor spel (het begin van een onvoltooide raam vertelling) werd weggelaten, waaruit wij hierboven reeds citeerden en waarin de edelman de comedianten vraagt: „Kan ik uw ingetogenheid vertrouwen?" Waarop de spelleider antwoordt: „Wees niet bang, wij kunnen ons beheersen!" Waarlijk komisch spel, in de goede zin van het woord, opgebouwd uit fijne détails, zag men alleen van twee bijfiguren: in de eerste plaats van Cruys Voorbergh als de grommende, oude afgewezen minnaar Gre- mïo en van de bijna even droge Dick van Veen als diens rivaal Hortensio, die ten slotte met een weduwe genoegen neemt. Ook Henk Schaer als de vader en Jo Stern- beim als de clowneske bediende verdienden waardering. De jongere krachten gaven weinig reden tot tevredenheid. De hoofdrollen werden vervuld door Jenny van Maerlant en Johan Schmitz, fel en met een bruisende vaart. Eerstgenoem de maakte van Katharina een kijvende snibbe, die langzamerhand de weg tot zelf verloochenende overgave vindt, voortref felijk tijdens de boswandeling, waarbij zij zich zelfs bereid verklaart de zon voor de maan aan te zien als zij maar te eten krijgt. Toch vulde zij de rol niet helemaal. Johan Schmidtz was naar mijn mening veel te sympathiek en vertoonde aan het slot geen spoor van vermoeidheid na de uitputtende strijd. Maar deze acteur beschikt nu een maal over meeslepende middelen, waarmee hij altijd weer imponeert. Men zou zich Petrucio overigens barser en afschrikwek kender kunnen denken. Liane Saalborn voldeed als Bianca. Het décor had wat kleuriger mogen zijn en bood soms te weinig ruimte aan al het vertoonde gedoe. De vertaling was van mr. Onno van den Berg en de aardige muziek, die veel sfeer bracht, van Maurice van Yzer. Er was veel en geestdriftig applaus. DAVID KONING. binnenland Dc Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" is Dinsdagavond in Curacao aan gekomen. In een woning aan de Schotwcg te Apcl. doorn, speelden twee kinderen op de grond Een driejarig jongetje trok aan een poot van de brandende kachel. Daardoor viel een pan kokend water, die op de kachel stond, op het ventje, dat ernstige brandwonden opliep en in zorgwekkende loestand in een zieken huis moest worden opgenomen. Zijn twee jarig zusje dat er minder ernstig aan toe was, werd eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. In dc staatsmyn „Wilhelmina" te Ter- winselen is de 51-jarige ongehuwde houwer J. J. Lürken uit Terwinselen door vallend gesteente getroffen tengevolge waarvan hl] is overleden. De Nederlandse Spoorwegen hebben aanbesteed het bouwen van een stations gebouw te Leiden met aansluitende tunnel op een bestaande fundering. Er waren 52 inschrijvers, waarvan N. van der Bent te Wassenaar de laagste was met f 649.400. Hoogste inschrijfsler was de fa. Jac. Tromp te Alkmaar met f 918.880. Op de Ketelplaat in de Wcslerschelde is het s.s. „Alcantara" gestrand en gebroken. De lading van het schip bestaat uit kolen, waarvan getracht zal worden zo veel moge lijk te bergen. De bemanning is van boord gehaald. De Koninklijke Bond van Christelijke zang- en oratorïumvcrenigingcn hoopt m 1951 een nationaal zangfeest te houden in Doorn, waaraan wordt deelgenomen door koren uit het gehele land. HAARLEM EN OMGEVING In de Ned. Herv. Kerk te Overveen wordt een nieuwe verwarming aangelegd die binnenkort gereed zal zijn terwijl ook het orgel grondig zal worden gerestaureerd, De offervaardigheid der gemeente heeft deze dingen mogelijk gemaakt. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal op Vrijdag 27 October geen spreekuur houden. Bazar Arbeid Adelt. Op Donderdag 2 en Vnjdag 3 November zal de vereniging Arbeid Adelt in restaurant Brinkmann op de Grote Markt een bazar houden van hand werken, vervaardigd door minvermogende dames. De bazer zal op 2 November te 2 uur n.m. worden geopend. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heren H. A. Hiem- stra en H. Wernik te Haarlem, ADVERTENTIE voordeliger! Wethouder Geluk gaat niet naar Dordrecht „Ik heb nooit gesolliciteerd naar Dord recht en ik voel ook niets voor die post", In die krachtige termen liet Haarlems wethouder van Onderwijs, de heer D. J, A, Geluk, zich uit naar aanleiding van het bericht in een ochtendblad, dat zijn naam genoemd werd in verband met de burge meestersvacature in Dordrecht. De heer Geluk liet zich daarom zo perti nent uit omdat reeds maanden geleden het gerucht ging, dat hij voor Dordrecht ern stig in aanmerking kwam. Ondanks her haalde ontkenningen is het hem blijkbaar niet mogelijk geweest het de kop in te drukken. Fietspad door de duinen Het rijwielpad Zandvoort naar de provin ciale grens van Zuidholland door de duinen zal vermoedelijk in de loop van het volgend jaar gereed komen. Op de begroting van het wegenfonds 1951 wordt tenminste een bedrag van f 60.000 uitgetrokken voor verharding en afrastering. Voorts wordt meegedeeld, dat de gemeente Amsterdam een bijdrage heeft toegezegd voor de afrastering, welk bedrag boven het geraamde bedrag moet worden besteed. Het rijwielpad is reeds voor negen tiende gereed en verwacht wordt, dat voor de zomer het pad in gebruik genomen kan worden. In de provincie Zuidholland is het rijwielpad tussen Noordwijk en Den Haag reeds geopend. Een aansluiting met het pad in Noordholland moet nog gemaakt worden. Het zal dus niet lang meer duren of er be staat een pad tussen Zandvoort en Den Haag. Zoals bekend bestaan er ook plannen de weg door de duinen tussen Bloemendaal en IJmuiden open te stellen. Nieuwe werken van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen, blijkens de ontwerp begroting van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, aan de Provinciale Staten voor in 1951 een aantal uitbreidingswerken te laten uitvoeren, waar voor een bedrag van f2.985.000 nodig is. De uitbreiding van plaatselijke leidingsnetten wordt op f 1.000.000 geraamd, bebossingswer- ken op f 50.000, het maken van een transport leiding van het pompstation Leiduin af tot de IJweg in de Haarlemmermeer op f600.000 en de aanleg van een transportleiding van Aalsmeer (toren) naar Uithoorn op f 200.000, FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 24) Er schijnt wat meer wind te komen. Duidelijk ziet hij door het open raam de boomtoppen heen en weer gaan. Het heeft 's middags geregend. Dat komt goed met zijn plannen overeen. Nooit zou hij het zichzelf vergeven, wanneer door zijn toe doen een stuk van het dorpse natuurschoon verloren ging.De rode haan zal straks victorie kraaien, de rode haan, die alles vernietigt, alles wegbrandt, al het oude aan de vergetelheid" prijs geeft en de weg vrijmaakt voor het nieuwei In de keuken suist het gas. Goeie Kazan. Beste hond. Altijd trouw en aanhankelijk, ook als zijn baas, ver dronken in zijn werk, dagenlang geen mond tegen hem open deed, vaak niet op tijd zijn etensbakje vulde. Het zou.nu zou het toch wel haast. vlug raadpleegt hij nogmaals zijn hor loge, heeft geen begrip van tijd, kan niet uitrekenen, zelfs niet bij benadering, hoe lang de kraan al open slaat, hoe lang het dodelijke gas al binnenstroomt. Een half uur is voldoende, moet voldoende zijn. De keuken is maar klein. En een hond is maar een hond. Vijf minuten over elf? Hij heefthet is toch zeker ach, welnee, het lijkt hem zo lang, omdat, nu ja. omdat er in deze laatste minuten van het dierenleven daar naast hem in de keuken zoveel door zijn hoofd is gegaan. Omdat hij weet deze nacht voor het laatst in de woning te zijn, die hem vijftien jaar lang heeft geherbergd, waarvan de wanden en de zoldering geladen zijn met de gedach ten, die hij er heeft gedacht, de dromen, die hij er heeft gedroomd. Vijftien jaar lang In de keuken suist het gas. Daar-even hoe had het dier hem aangezien met bijna menselijke ogen, met een blik van bijna menselijk begrijpen, menselijk voorvoelen van de komende dood, de komende scheiding. Het had hem herinnerd aan een ander ogenpaar, waar- In hij had gekeken, eens, jaren geleden. De ogen van zijn moeder. Ach na haar is de hond eigenlijk de enige geweest, die hem trouw is gebleven, het enige wezen, waarvan hij heeft gehouden, meer dan van iemand anders, meer dan van zijn burgerlijke broers en zustersBehalve dan behalve dan van haarvan haar. In de keuken suist het gas. Zou Kazan nog steeds gehoorzaam met de kop op de voorpoten liggen? Zouden zijn ogen reeds gesloten zijn, de dodelijke dampen hun werk hebben gedaan? Hij moest nu toch al wel bewusteloos zijn. Achttien minuten over elf? Nee, nog twaalf minuten zou hij zichzelf verman nen en wachten, wachten. Als hij de hond nog levend aantrof hij wist het zeker dan zou hij hem niet opnieuw kunnen op sluiten en de kraan opendraaien, niet op nieuw afscheid kunnen nemen.... Toch is er een innerlijke vrede nu zijn eigen hand het dier doodt en niet de hand van een vreemde. „Afmaken" noemden ze dat. Dit, wat hij deed, was geen afmaken. Het was een uit liefdevol inzicht eindigen van een dierenleven, dat zijn dienst had gedaan. Hij staat op en snuift. Gas! schrikt hij. Hemel, straks wordt hij ook zelf nog bedwelmd. In twee passen is hij bij het andere raam en werpt ook dat met een vlugge handbeweging wijd open. Of is het misschien toch beter tegelijk met zijn vriend te sterven? De gaslucht wordt erger in plaats van minder. Onzeker werpt hij een blik door de kamer. Wat te doen? Rij ziet op zijn horloge: half twaalf. Vliegensvlug bindt hij de zakdoek voor zijn mond. Hij zal de adem zo lang moge-! lijk inhouden, de kraan sluiten, alle ramen en de deur opengooien en dan naar buiten lopen. Snel opent hij de keukendeur een windvlaag doet de petroleumlamp walmen, blaast hem uit.Ontzet deinst hij terug, niet voor de verstikkende, dikke gaswalm, die hij heeft verwacht, maar voor de in dolle vreugde op hem toespringende hond, die bij het eerste piepen van de deurknop is opgevlogen, blij uit zijn eenzaamheid te worden verlost. De deur van de keuken naar buiten toe staat open De zwerver wankelt in het donker, ter wijl hij de tranen achter zijn ogen voelt branden en een woeste vreugde in hem naar boven breekt.Het gas suist nog. Met een snelle handbeweging draait hij de kraan dicht. Och, mijn jongen, mijn lieve hond, ben je niet dood? Ben je daar nog, mijn beste Kazan? Twee bevende handen tasten in het donker naar de kop van het dier, leg gen zich om zijn levendige ogen, strelen zijn spitse snuit. Kwispelstaartend en met trillende neusvleugels laat Kazan zich zijn liefkozingen welgevallen. Zó heeft hij de baas nog nooit meegemaakt. Zó heeft de baas nog nooit tot hem gesproken Straks gaan ze misschien nog een heer lijke tocht maken óók Ze gaan een tocht maken. De laatste. De baas zal niet weer stout zijn, niet weer je opsluiten, nee hoor. Jij gaat mee met de baas. Voor de laatste nachtelijke tocht door de bossen. Om afscheid te nemen van het dorp. En dan gaan we op reis, ja- ja, jij en ik samen". Nu weet hy ook, waarom hij daar straks geen gat kon graven, een uur geleden, een donker gat om het dier in te stoppen, als het. als het.Nu weet hij ook, wat voor geluid hij hoorde: het was de deur die open waaide. Nu weet hij ook, waarom de gaslucht erger werd in de kamer, nadat hij het tweede raam had opengeworpen: de wind heeft het gas om het huis heen gevoerd en zo in de kamer, door de open vensters doen stromen. Tien minuten later sluit hij, de breed gerande hoed op het hoofd, de deur achter zich voor de laatste tocht. Kazan vliegt als een dolleman 't smalle heuvelpad af. Een uur daarna houdt hij weer een toe spraak tot het dier. Hij heeft het met een leren riem stevig vastgelegd aan een kleine den, temidden van laag, dicht struikgewas. „Je mag met de baas mee. Heel lang en heel ver gaan we. Maar eerst moet je nog een poosje zoet zijn, want de baas moet iets doen, waarbij hij jou niet kan gebrui ken. Versta je mij, Kazan? Je moet kóést zijn, hier wachten totdat de baas kómt". Woord voor woord duidelijk uitsprekend en op sommige woorden de klemtoon leg gend, instrueert de zwerver zijn hond. Tot driemaal toe herhaalt hij het bevel, telkens als sprak hij tot een mens, met de geheven wijsvinger vlak voor de schrandere snuit van het dier aan zijn woorden kracht bij zettend. Op twee meter afstand ligt de rugzak; vlak daarnaast de gitaar Kazan schijnt het te hebben begrepen. Rechtop zit hij, met de kop in de wind, als Japik met stevige pas in het donker verdwijnt, in de richting van zijn woning. Daar aangekomen heeft hij een volledige gedaanteverwisseling ondergaan, innerlijk zowel als uiterlijk. Geen spoor van zacht heid, van emotie meer, van overpeinzing of aarzeling. Grimmig en verbeten staat zijn gezicht. Een grijns van spot en sarcas me graaft de groeven in zijn gelaat dieper, maakt de vouwen om zijn mond als met een mes gesneden. Het gelaat krijgt iets demonisch in het schaarse licht van de bijna uitgebrande petroleumlamp. „Ha-ha, jij wilt niet meer branden, hè? Jij wilt geen licht meer geven, hè? Nu, het is niet meer nodig. Het zal spoedig licht zijn, lichter dan je het ooit maakte. StraksIk heb nog wel wat voor jou, om jou te vullen, maar dat krijg jij dit keer niet. Dat is voor het bedja, voor het bed Met zware passen loopt hij naar de keu ken, tilt twee vijfliter blikken olie onder de schoorsteen vandaan en sjouwt ze naar de kamer. Tegen de binnendeur gooit hij het grove veren bed, schroeft de dop van een der blikken. Klokkend stroomt de vloeistof over het bed. Hij grijpt de tafel, de stoel, de wilgetenen hondenmand, zet alles er boven op, laat ook het tweede blik leeggulpen, smijt de olie over de houten vloer, door drenkt het behang, de deuren, de venster banken, met een wild, duivels welbehagen. Een vreemd vervaren licht op in zijn grijze ogen. Zijn rug is rechter dan anders, de schouders hoekiger, het hoofd fierder geheven. Ha-ha, zij zullen weten, dat Japik hen gaat verlaten. Hel zal een afscheid worden om nooit te vergeten. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6