c Jj&op' De radio geeft Zaterdag MACHINESTIKSTERS HANDWERKSTERS BIJPERSEIS KLEERMAKERS f 15.95 PANDA EN DE MEESTEIDGEMASKERDE Q Wereldnieuws J Vrijdag 27 October 1950 Republiek Zuid-Molukken procedeert tegen de KPM Troepenvervoer naar Ambon een onrechtmatige daad? Donderdag zijn de pleidooien voor de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. C. W. Thöne, in het proces dat door de vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, dr. J. P. Ni- kijuluw, aanhangig is gemaakt tegen de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. De K.P.M. was vertegenwoordigd door mr. Th. P. J. Masthoff, de republiek der Zuid-Molukken door mr. dr. C. Berkhou wer te Alkmaar. De republiek der Zuid-Molukken had de K.P.M. doen dagvaarden wegens het ver voer van troepen der R.I. naar Ambon. In de dagvaarding werd de eis gesteld dat de K.P.M. zal worden veroordeeld tot staking van haar medewerking bij het troepen- en materiaalvervoer, aangezien dit door de eisende partij wordt beschouwd als een schending van artikel 2, lid 1 van de over gangsovereenkomst, welke is afgesloten ter Ronde Tafel-conferentie. De aanval op de republiek der Zuid-Molukken wordt door de eiseres als een onrechtvaardige daad beschouwd en de medewerking der K.P.M. daaraan als medeplichtigheid. Mr. dr. Berkhouwer betoogde, dat de status van Ambon als onderdeel van Oost- Indonesië is bepaald door het accoord van de Ronde Tafel-conferentie. Hierbij zag het volk van Ambon zich verzekerd van het recht tot zelfbeschikking. Voorts refe reerde pleiter aan het oordeel van de Ne derlandse Vereniging voor Internationaal Recht welke een rechtsbeschouwing uitgaf op verzoek van de vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken in Nederland over de rechtstoestand van de op 24 April 1950 uitgeroepen republiek. Uit deze rechtsbeschouwing zo zeide mr. Berk houwer mag blijken dat de republiek het recht had de onafhankelijkheid uit te roepen en gerechtigd is die onafhankelijk heid tegenover iedereen te handhaven. De republiek Indonesia gedoogt echter niet dat eiseres haar onafhankelijkheid tot gelding brengt en haar eigen status bepaalt ten opzichte van de uniepartners. De R. I. dwingt de republiek der Zuid-Molukken tot inlijving bij de R. I. Daartoe is een aan valsoorlog ondernomen. Op of omstreeks 28 September zijn vijf K.P.M.-schepen in convooi met oorlogs schepen van de R. I. naar Ambon gevaren. Na een bombardement voeren de K.P.M.- schepen onder de wal en werden troepen en oorlogsmateriaal aan wal gezet met motorboten en laadbakken van de K.P.M.- schepen. Tijdens deze actie is vanaf een der K.P.M.-schepen een protesttelegram geseind naar Nederland, maar daar werd dit telegram geweigerd, ter voorkoming van verontrusting in Nederland, zo zeide mr. Berkhouwer. Omstreeks 14 October hebben drie K.P. M.-schepen aan de tweede landingsactie deelgenomen. Mr. Berkhouwer concludeerde, dat de R. I. aggressie pleegt, waaraan de K.P.M. collaboreert. De K.P.M. heeft deelgenomen aan oorlogshandelingen en hierdoor schade toegebracht aan de vermogensrechten van eiseres. Mr. Masthoff, die voor de K.P.M. optrad, achtte de Nederlandse rechter niet be voegd te treden in de vraag of het optre den van de republiek Indonesia al of niet onrechtmatige overheidsdaden inhoud. De eisende partij is volgens mr. Masthoff een zich noemende republiek, die op gener lei wijze als internationaal rechtssubject is erkend. Noch de Nederlandse regering, noch die van enig ander land heeft door handelingen of gedragingen zelfs stilzwij gend deze republiek erkend. De dagvaar ding, zei mr. Masthoff, is nietig, zo de eisende partij geen rechtspersoon is. Erkent de rechter wel de republiek der Zuid-Molukken als de eisende partij, dan rijst de vraag of de republiek Indonesia onrechtmatige daden zou plegen tegen eise res en zo ja, in hoeverre de K.P.M. zich mede daaraan schuldig kan maken. In privaat-rechtelijke betrekkingen tussen ADVERTENTIE ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Metropole-orkest. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Gods dienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Musicerende dilettanten. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Kamerorkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film. 18.15 Platen. 18.30 Lichte muziek. 18.48 Sport, Dit is leven en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Bariton en orgel. 19.40 Platen. 19.52 Journalistiek weekover zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er :t zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Licht baken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Ge varieerd programma. 21.45 Wal zou u doen?. 21.55 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in esperanto. 23.2224.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7,15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-ensemble. 1345 Platen. 14.00 Actualiteiten. 14.15 Vrouwen koor. 14.30 Kwintet. 14.50 Uitzending in dialect. 15.15 Voor de jeugd. 16.00 Van de wieg tot het graf. 16 00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Causerie 13.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke staal kaart 19.30 Passeaartout. 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Musical Cbmedy. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Strijkorkest. 22,25 De commissaris vertelt verder. 22.45 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30—24.00 Dansmuziek. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en piano. 13.30 Platen. 14.00 Causerie. 14.10 en 15.00 Platen, 15.30 Orgel. 16.15 Ethnische muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon- muziek. 17.20 Platen. 17.30 Zang. 17.50 Platen. 18.00 Accordeon. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21,15 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.15 Nieuws. 23.20 Jazzmuziek. 23.30—-24.00 Platen., een staat en een onderneming kan niet verlangd worden, dat deze onderneming haar verplichtingen zou toetsen aan vol- kenrechterlijke normen. Mi-. Masthoff betoogde, dat de K.P.M. gebonden is door een contract dat de ver houding van de K.P.M. iot de R.I. bepaalt en dat haar gebiedt schepen voor troepen vervoer ter beschikking te stellen. Zou de K.P.M. dat niet doen, dan zou de R. I. het recht hebben dit vervoer op kosten van de K.P.M. te doen verzot-gen. Zou eiseres in het gelijk worden gesteld, dan zou het ver voer van troepen de K.P.M. op een dwang som van 250.000 per dag komen te staan. Scherp ontkende mr. Masthoff de beschul diging, dat de K.P.M. materiaal ter be schikking zou hebben gesteld voor het aan land brengen van troepen en aldus mee zou hebben gedaan aan oorlogshandelingen. De president van de rechtbank bepaalde de uitspraak in dit geding op 2 November. De „Skaugum" komt naar Amsterdam Het troepentransportschip ..Skaugum" dat oorspronkelijk Zaterdag in Rotterdam zou worden ontscheept, vaart, naar Am sterdam. Daar zal. onvoorziene omstandig heden voorbehouden. Zondagmorgen om elf uur met de ontscheping worden be gonnen. Het troepentransportschip „Groote Beer" wordt eveneens Zondag in Amsterdam verwacht. De ontscheping begint waar schijnlijk Zondagmorgen om acht uur. Zware straf geëist tegen onvoorzichtige chauffeur De officier van justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste Donderdagmiddag twee maanden hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs, tegen de groentenhan- delaar P. K. uit IJmuiden-Oost, die zich te verantwoorden had wegens het feit dat hij op 25 Augustus met zijn vrachtwagen op de Schoterweg in Haarlem een wielrijder' had aangereden, die tengevolge van dit on geluk een bekkenfractuur opliep en nog niet in staat is zijn werkzaamheden te her vatten. Uit de getuigenverklaringen bleek dat verdachte zich na het ongeval niet om zijn slachtoffer heeft bekommerd. Verdachte verklaarde niet te hebben gemerkt dat hij iemand aanreed. Hij had pas gestopt, nadat hij een gil had gehoord en merkte dat er iemand op de grond lag. Tot zijn verdediging voerde hij aan dat hij was af geleid door de chauffeur van een jeep die aan de linkerzijde van de weg was gepar keerd. De president, mr. II. J. Ferwerda, wees er op dat de afstand tussen de jeep en de plaats waar de fietsers reden, te smal was voor een vrachtwagen. Verdachte had dus moeten stoppen totdat de wielrijders waren gepasseerd. K. gaf dit toe. De rechtbank zal in deze zaak 7 Novem ber uitspraak doen. ADVERTENTIE Geef Uw kinderen een Gezondheidskapitaal mee. Hun leven lang zullen zij rijke lijk rente trekken van de ge zondheid, die zij nu opbouwen met het ideale zenuwsterkende voedsel: SANATOGEN Wederom doodstraf geëist tegen beruchte V-man Mr. baron van Voorst tot Voorst, Officier bij de Bijzondere kamer van de Haagse arrondissementsrechtbank, eiste gister middag wederom de doodstraf tegen de 72-jarige J. F. C. H„ aan wie ten laste was gelegd dat hij gedurende de Duitse bezetting zowel in Nederland als in België als lid van de Duitse „Abwehrstelle" heeft medegewerkt aan het oprollen van Neder landse en Belgische illegale organisaties. Gedurende de laatste zitting-van het Bij zondere' Gerechtshof te 's-Gravénhage, enige maanden geleden, recfuireerde mr. baron van Voorst tot Voorst eveneens de doodstraf tegen H. Na behandeling voor de Bijzondere Raad van Cassatie werd de zaak terugverwezen naar de Bijzondere Kamer en gisteren wederom uitvoerig, on der anderen door het horen van elf ge tuigen a charge, behandeld. Verscheidene getuigen uit Luik en om geving hadden de reis naar Den Haag ondernomen om in de zaal van het voor malige paleis aan de Kneuterdijk veelal zeer bezwarende verklaringen tegen de bejaarde verdachte af te leggen. In September van het jaar 1942 wat tussen Nederland, België en Frankrijk een goed functionerende „pilotenlijn" ont staan. De „Abwehrstelle" kreeg er echter lucht van en bij de nietsvermoedende Bel gische organisatie meldde zich een Ne derlandse V.-man die zich als illegaal werker voordeed. Deze (de beruchte Stel- brink) kreeg in September gezelschap van „Oncle Jean" (alias de verdachte) en zo begon het „Hannibal-Spiel". In Pa rijs, Rotterdam en Luik sloegen de Duit sers toe en 24 personen werden gearres teerd en vonden voor Duitse vuurpelotons de dood. Vele anderen verbleven tot het einde van de oorlog in concentratiekampen. De echtgenoten van de gefusilleerde Belgen getuigden gisteren omtrent de sluwe methoden die „Oncle Jean" had toegepast om zich in hun organisatie te dringen. De verdachte bracht daar tegen in dat hij slechts als tolk in dienst van de Duitsers was geweest. Hij bekende lid te zijn geweest van de „Abwehrstelle", doch persoonlijke acties had hij niet on dernomen. Bezwarende verklaringen legde ook af de inmiddels ter dood veroordeelde voormalige V.-man P. Rothert uit Heem stede, die door Hoosemans als V.-man zou zijn aangenomen en uitsluitend van H. zijn opdrachten zou hebben ontvangen. Nog drie andere voormalige V.-lieden werden gehoord en zij hadden allen direct of indirect met H. te maken gehad. Verdachte ontkende dit. De Officier wees er in het requisitoir op dat II. reeds voor de oorlog contact had met een Duitse spion. Nauwelijks waren de Duitsers de Nederlandse grens over of H. kreeg dix-ect contact met men sen van de Duitse Abwehr en trad spoe dig daarna bij deze organisatie in dienst. „Deze hele zaak is afzichtelijk en af schuwelijk. het aantal doden waarvoor H. verantwoordelijk moet worden gesteld be draagt enkele tientallen". Spreker achtte dan ook geen andere straf dan de dood straf voox" H. op zijn plaats en voegde er aan toe dat alleen door gratie deze dood straf in levenslange gevangenisstraf zou kunnen worden veranderd. De verdediger, mr. R. Oosterhof, voerde in zijn pleidooi aan dat zijn cliëiït zijns inziens bij de „Abwehr" slechts een on dergeschikte rol had gespeeld. Hij verzocht de rechtbank dé uiterste clementie toe te passen. Jeep botste tegen autobus Canadees omgekomen, Amerikaan ernstig gewond Donderdagmiddag' is op de rijksweg MaastrichtVaals onder de gemeente Ca- dier en Keer een Amerikaanse jeep tegen een autobus van de Limburgse Tramweg Maatschappij gereden. De bestuurder van de jeep, een Amerikaan, werd gewond aan hoofd en benen. De naast hem zittende Canadees was op slag dood. De jeep werd geheel vernield. Beiden waren werkzaam bij het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten. West-Duitsland en het Saargebied naar vergadering ministers-comité 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. Op 3 No vember wordt, zoals bekend, in hel Palazzo Barberini te Rome de zesde bijeenkomst gehouden van het comité van ministers van de Raad van Europa. De Nederlandse delegatie naar deze bij eenkomst zal als volgt zijn samengesteld: mr. D. U. Stikker, minister van Buiten landse Zaken. mr. S. G. M. baron van Voorst tot Vooi'st, chef van de directie Europa van het ministei'ie van Buitenland se Zaken, mr. H. Scheltema, hoofd van het bureau Westelijke samenwerking van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens een communiqué uit Straats burg zijn de regeringen van West-Duits land en het Saargebied, die niet in het ministei'scomité vertegenwoordigd zijn, uit genodigd een afgevaardigde naar de ver gadering van 't ministerscomité te zenden. West-Duitsland zal thans de leider der delegatie die aan de onderhandelingen over het Schumanplan deelneemt, staatssecre taris Walter Halstein, naar Rome sturen. De „Kortenaer" vóór Kerstmis in Nederland terug Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" in de loop van de volgende maand via Cairns, Port Darwin, Singapore, Colombo, Aden en Malta thuisvaart. Het schip brengt thans bezoeken aan Australische en Nieuw Zeelandse havens en doet Brisbane. Sydney, Wellington en Auckland aan. Vóór Kerstmis wordt de torpedobootjager in Den Helder verwacht. Het ligt in het voornemen van de Pro vinciale Onderwijsraad voor Friesland be houdens koninklijke goedkeuring aan de rijksuniversiteit te Leiden een bijzondere leerstoel te vestigen in de Friese taal- letterkunde. ADVERTENTIE HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit. ADVERTENTIE Damesmantelconfectiebedrijf EGOBE vraagt voor direct Aanmelden dagelijks 85 uur bij de portier Gasthuisstraat 3 - Haarlem ADVERTENTIE Iedere 14 dagen speciale DIANA-aanbieding Prachtig glad tuigle-Jeren schouderhandlas me< rits en binnenvalt* SUPERKLASSE AMSTERDAM: VAN WOUSTRAAT 82 F E R D. BOLSTRAAT 54 DE CLERCQSTRAAT 28 HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 168 Gemeente-ambtenaar in Den Helder verdacht van fraude De politie te Den Helder heeft een ge meente-ambtenaar gearresteerd onder ver denking van valsheid in geschrifte en po ging tot verduistering. In samenwerking met een brandstoffenhandelaar kocht hij brandstoffen in voor de gemeente. Hij zou echter hogere leveringen hebben genoteei-d dan in werkelijkheid werden gedaan. De fraude zou ongeveer 1500 belopen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (9 Nov.); Nieuw Guinea: s.s. „Groo te Beer" (8 Nov.); Antillen: s.s. „Farm- sum" (30 Oct.); Suriname: s.s. „Bonaire". (8 Nov.). 46. Eén ogenblik schrok Panda, toen er zo hard op de poort van Malpertus werd gebonkt, maar toen herstelde hij zich. Het kan me ook niets schelen wie daar zei hij. „11c ga weg! Ik heb er niets mee te malcen! Doe maar geen moeiteJoris ik zal wel open doen en dan ga ik meteen!" „Kom", suste Joris Goedbloed, „dat meent ge niet, makkertje! En bovendien doe ik mijn plicht als kasteelheer nog niet verge ten! Immer ijl ik persoonlijk toe, wanneer een lieve gast zich aandient!" Intussen sjorden ze elk aan een kant van de zware poort, en ze riepen elkaar toe dat: ze geen moeite hoefden te doen. Maar eindelijk wa ren beide deuren dan open, en toen zei Panda: „Dan ga ik nu maar..." en Joris zei: „Wees welkom, bezoekermaar ze samen een gil! Want wie was daarDe verbitterde Graaf Isen Grim, die hun weer op het spoor was gekomen! Maar deze keer vertrouwde hij niet meer op zijn zwaard neen, nu had hij een heel kanon meege bracht om er zeker van te zijn, dat hij Joris en Panda kon verslaan! „En nu heb ik je!" bulderde hij. „Nu ontkom je me niet meer, schurken, oplichters en bedriegers!" En het natuurlijk persoonlijk open! Zozeer ben ik toen sagen ze pas wie er was en toen gaven zag er naar uit} dat hij gelijk had Dr. J. Schouten over samen werking en federalisme Motie van A.R. deputaten- vergadering over Ambon Op de buitengewone deputatenvergade ring van de Anti-Rèvoliitionnaire partij, gehouden in Tivoli te Utrecht hield dr. J. Schouten een rede, waarin hij onder meer zei, dat het heden een nog chaotischer ka rakter vertoont dan de vooroorlogse pe riode. De politieke en economische zelf- stai^dighgid yei;minder.cle. pa de oorlog en samenwerking wercl eéji gebiedende eis. Hij. hoopte dat eng nationalisme döor de Marshalï-huip en de voortschrijdende libe ralisatie van een groot deel van Europa onmogelijk zal worden gemaakt. De buitenlandse economische politiek is tegenwoordig een deel van de buitenlandse staatkunde. Samenvoeging van de econo mische en politieke macht verdient echter geen aanbeveling, omdat daaruit machts misbruik kan voortvloeien. Voorshands is echter geen andere oplossing mogelijk. Van groot belang is een tijdige en parlemen- taire invloed op het buitenlands beleid. De samenwerking tussen Oost en West, nodig tijdens de oorlog, leidde tot concessies aan Rusland,, waardoor het machtsgebied van dit land werd vergroot. Het Westen keert zich tegen verdere groei. Dit dwingt even eens tot samenwerking. We kiezen de zijde van het Westen, aldus dr. Schouten, ook omdat wij op schriftuurlijke gronden het totalitaire systeem afwijzen. Hieruit volgt onze medewerking aan de Westelijke unie, de Benelux en de Raad van Europa. Spreker ging breedvoerig in op de vraag .,hoe moeten we staan ten opzichte van het federalisme?" Medewerking en bevorde ring van het federalisme noopt soms tot beperking van dë eigen souvereiniteit. In nationale zaken zijn wij echter souverein en in internationale zaken niet. In dit op zicht dient het volkenrecht bevorderd en geëerbiedigd te worden. Dit alles kan on christelijke machten, waarop wij minder invloed hebben, steunen, aldus dr. Schou ten, doch wij mogen niet louter negativis me betrachten, omdat een instrument ten goede ten slechte gebruikt zou kunnen worden. Wij moeten blijven beïnvloeden en stimuleren. Tenslotte noemde dr. Schouten het een bezwaar, dat zijns inziens medewerking aan de federalisatïe van Europa een sterke vermindering van de invloed der christe lijke geloofsovertuiging op bestuur en wet geving zou hebben. Motie inzake Ambon. De vergadering nam een motie aan, waarin wordt gezegd, dat hetgeen de be volking van Ambon door de regering van Indonesië wordt aangedaan in strijd is met het recht door God verordend en met het geen ten aanzien van de status der volken van Indonesië is bepaald in de overeen komsten, die aan de overdracht der souve- reiniteit door Nederland aan Indonesië ten grondslag zijn gelegd; voorts, dat de Ne derlandse regering deswege de plicht had en heeft in woorden en door daden te be vorderen dat aan de bevolking van Ambon recht wordt gedaan. Verder wordt het gevoelen uitgesproken, dat het regeerbeleid, dat mede heeft geleid tot de huidige diep schokkende toestand, veroordeeld moet worden en dat de rege ring alsnog maatregelen van effectieve strekking heeft te nemen ten behoeve van recht en leven van de Ambonese bevolking. ADVERTENTIE SNELNAAIMACHINES voor huisindustrie en thuisnaaisters s Compleet met motor, geheel bedrijfsklaar S 2200 steken per minuut. Hoge productie. Prijs slechts 469,50 Schriftelijke garantie! Vraag eens vrijbl. inlichtingen bij: Fa ENGEL EN KUIPERS Naai- en speciaalmachines KI. Houtstraat 113 - Tel. 14444 - Haarlem Tsjang Tsjang Tsjiang. Wie het nieuws omtrent Azië geregeld volgt moet wel eens moeite hebben met de Tsjangs. Tot dusver waren er twee, namelijk de maarschalk Tsjang-Kai-Sjck, eerste heerser over China, later-met zijn nati onalistische aanhang naar het schone eiland Foi'mosa uitgeweken. Zijn rege ring woi'dt in de Veiligheidsraad ver tegenwoordigd door dr. Tsjiang. Let op de i. Dat is een verschil. Ook is hij geen maarschalk, maar doctor. Inmid dels is te Lake Succes nu ook John Tsjang, vertegenwoordiger van Zuid- Korea, verschenen. Er zijn dus drie op de voorgrond tredende Tsjangs: de maarschalk, de doctor en John. Wellicht zullen er nog meer komen. Dan wordt het nog moeilijker. Als opdissers van het nieuws zijn wij er ons van bewust. Maar wij fleunnen er ook niets aan doen, Protest. De communistische Chinese mi nister van Buitenlandse Zaken Tsjoe- En Lai heeft opnieuw bij de UNO ge protesteerd tegen grensschendingen door Amerikaanse vliegtuigen. Tussen 13 en 24 October hadden deze vlieg tuigen vex-scheidene malen Chinees ge bied gebombardeerd en beschoten. Tsjoe eiste, dat de Veiligheidsraad onmiddel lijk zou optreden. De Amerikaanse troepen moesten uit Korea worden te ruggetrokken „teneinde de vlammen van een zich uitbreidende oorlog te doven." Ironie. De Deense minister-president Hans Hedtoft, wiens socialistische minder heidsregering Donderdag is afgetreden, heeft de Koning verzocht de oppositie partijen uit te nodigen om een nieuwe regering te vormen. Afkomst. Een 72-jarige hoofdredacteur van een Amerikaans blad. Karei Leit- ner, is uit New York te Praag aange komen. Hij verklaarde van zijn Ameri kaanse burgerschap af te zien en in Tsjechoslowakije te willen blijven „om dat ik altijd voor democi-atie en vrede opgekomen ben." Leitner was van Tsjechoslowaakse afkomst. Tweede phase. Het Amerikaanse nationale gezagsorgaan voor productie heeft het uitvoeren van bouwkundige werkzaam heden ten behoeve van amusement en recreatie verboden, teneinde materialen voor de bewapening te sparen. Onder het verbod valt onder meer het bouwen van nieuwe theaters, nacht clubs, schaatsbanen en zomerkampen. Deze verordening luidt de tweede phase van de productiecóntröle in. Er is reeds een algemene order uitgevaardigd, vol gens welke de industrie voorrang moet verlenen aan defensieopdrachten en geen materialen gehamsterd mogen worden, welke voor de defensie ge bruikt kunnen worden. Weer een. Donderdag is de waarnemende Poolse consul-generaal te Londen, Zyg- munt Schrieber, als zodanig afgetreden. Hij heeft de Britse regering om asyl verzocht. Schrieber is de vijfde functio naris'van de Poolse ambassade te Lon den, die in de afgelopen maanden ont slag heeft genomen om politieke rede-' tien. Het oog van de meester. Onmiddellijk na zijn redevoering in het nieuwe Lager huis slapte Churchill Donderdagmiddag in het vliegtuig naai" Newmarket, waar hij' juist op tijd aankwam om zijn paard Colonist als eerste door de finish te zien gaan Het was de zesde overwin ning van Colonist, die voor Churchill een bedrag van 1170 pond sterling op leverde. „Chez Westerling". Oud-kapitein "Wester ling is volgens Reuter van plan een nachtclub in Brussel te openen, welke gefinancierd zal worden door een voor aanstaande Belgische industrieel. Wes terling zou onderhandelen over de aan koop van de club „Porte Royale", een der centra van het Brusselse nacht leven. Terug. De Sovjet-Unie heeft Donderdag voor het eerst na een boycot van negen maanden weer een bijeenkomst van de militaire stafcommissie, waarin Enge land, Frankrijk, nationalistisch China, de Sovjet-Unie en de V.S. zitting heb ben, bijgewoond. De commissie heeft tot taak plannen op te stellen voor een internationale UNO- strijdmacht. De Sovjet-vertegenwoordiger maakte gistex-en bezwaar tegen de aanwezigheid van het nationalistische Chinese lid, maar voegde er aan toe, dat hij, de Rus, desniettemin de vergadex-ingen zou bij wonen. Deklanding. Voor de eerste maal zijn zware bommenwerpers, die atoombom men kunnen vervoeren, op een vlieg- dekschip geland, zo deelt de Ameri kaanse marine mede. Het waren bom menwerpers die ruim 17 ton wegen en een snelheid van bijna 600 km per uur kunnen ontwikkelen. Herstel. De dokters van Maurice Thorez, secretaris-generaal der Franse commu nistische partij, die reeds zestien dagen ziek is, hebben medegedeeld, dat de toestand van de communistische leider zodanig is, dat hij binnen enkele dagen zijn bed zal kunnen verlaten. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Schroefje verwijderd uit long van driejarig kind In Leiden doet men niet voor Amerika onder Onlangs vloog mej. Johanna Tijsterman uit Amstelveen naar Amerika om daar een speld uit een long te laten verwijde ren. Prof. dr. P. H. G. van Gilse te Lei den vestigde er in het tijdschrift van de Maatschappij tot Bevordering van de Ge neeskunst de aandacht op dat men daartoe ook in de kliniek van het Academisch Zie kenhuis te Leiden in staat is. Deze kliniek beschikt ook over instrumenten voor het verwijderen van voorwerpen ook uit fij nere vertakkingen van de long. Dezer da gen heeft men een bijna driejarig meisje behandeld ,dat een schroefje ter lengte van ongeveer eeix centimeter in de longen had gekregen. Zonder operatieve ingreep is het sehoef- je met eerx bronchoscoop uit de long ver wijderd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2