ncituiic£ij& I leuwe aven Kort en Bondig FRIS, KELLER en MACDONALD PHILIPS en IELEFUNKEN Geen Blijvende Stad Vrijdag 27 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant i Critiek op het karakter van de jongste Troonrede Vele Tweede Kamerleden betreurden het, dat de Troonrede een stuk is geworden, dat maar heel weinig tot het volksver- stand en de volksverbeelding spreekt. Zij wezen er op, dat ..Prinsjesdag" de dag van de staat blijft, de dag van de twee-eenheid van regering en volk. Het hoogtepunt on die dag moet derhalve niet zijn de Ko ninklijke rit naar de Ridderzaal, maar het woord van de constitutionele Vorstin in de Ridderzaal, aldus verklaren zij in het Voorlopig Verslag óver de rijksbegroting Ook de regering zelf, aldus deze leden, zal wel niet de mening zijn toegedaan, dat de Troonrede van dit jaar ook maar in de verste verte aan deze eis heeft voldaan. Vele andere leden vroegen zich af, of deze critiek op de Troonrede wel geheel rechtvaardig is te noemen. Wel zouden zij deze rede gaarne meer gezien hebben als een politieke daad dan als een admi nistratief stuk. Zij herinnerden zich echter geen Troonrede, welke door het volk ooit met groot enthousiasme is ontvangen. De aangevoerde bezwaren gelden dus, naar het hun voorkwam, meer tegen Troonre den in het aigemen dar. tegen deze Troon rede in het bijzonder. Verscheidene andere leden konden zich bij deze critiek aansluiten. De ingrijpende wijziging, welke in het karakter van de Troonrede is gebracht, moet ook huns inziens worden betreurd. De Belgische koningskwestie en de Partij van de Arbeid In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1951 gaan enige politieke beschouwingen aan ce financiële vooraf. Sommige leden wil den piet verhelen, dat het hen met zorg had vervuld dat het naar hun mening re volutionaire optreden van de Belgische socialisten in de koningskwestie daar, te lande, nadat een meerderheidsbeslissïng in een door hen niet gewenste zin was ge vallen, bij vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid hier te lande verde diging had gevonden. Daardoor moet im mers de vraag rijzen, of in critieke om standigheden wel ten volle op de demo cratische gezindheid van de Partij van de Arbeid kan worden vertrouwd. Ook van andere zijden werd door onder scheidene leden om dezelfde reden ernstige critiek geoefend op de verdediging door leidslieden van de Partij van de Arbeid van het optreden der Belgische socialisten. Vele leden waren van oordeel, zelfs ge heel afgezien van deze critiek, dat het bepaald onverstandig zou zijn de binnen landse politiek in een naburig land op een ol andere wijze twistappel te doen zijn in de Nederlandse politiek. Vele leden, die zich overigens bij deze geuite critiek in het algemeen aansloten, meenden, dat het te ver ging om uit de gewraakte houding in de kring van de Partij van de Arbeid twijfel te puren om trent haar democratische gezindheid. Voorontwerp van de Bedrijf svergunningenwet Aan de Sociaal Economische Raad is advies gevraagd omtrent, een voorontwerp van wet ter vervanging van de Bedrijfs- vergunningenwet 1938 en het Bedrijfsver- gunningenbesluit 1941. Volgens het thans geldende bedrijfsvergunningenbesluït 1941 is in beginsel voor iedere vestiging van een onderneming op het gebied van de industrie en de groothandel een vergun ning noodzakelijk. Deze regeling is in de afgelopen jaren geleidelijk te niet gedaan door de verlening van een algemene dis pensatie voor vele bedrijfstakken. Het voorontwerp Bedrijf svergunningen wet 1951 treedt in het voetspoor van de Bedrijfsvergunningenwet 1938. Volgens dit voorontwerp wordt aan de overheid de bevoegdheid toegekend om, gelet op de omstandigheden welke zich in een bepaal de bedrijfstak voordoen, tol sluiting van een bedrijfstak over te gaan en daarmede de vestiging van nieuwe ondernemingen en de uitbreiding van bestaande aan een vergunning van overheidswege te onder werpen. De werkingssfeer van de voorgestelde regeling is ruimer dan die van de bedrijfs vergunningenwet 1938 en van het bedrijfs vergunningenbesluït 1941. COMMISSARIS DER KONINGIN BEZOCHT DE EFFECTENBEURS. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft Donderdagmid dag een bezoek gebracht aan de Amster damse effectenbeurs, waar hij door hel dagelijks bestuur en een aantal leden van de raad van bijstand der Vereniging voor den Effectenhandel is ontvangen. Bij de ontvangst was ook de burgemeester van Amsterdam, mr, Arn. J. d'Ailly. aanwezig. „NEW AUSTRALIA" IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. Te Rotterdam begon hedenmorgen aan de Lloydkade de ontscheping van gere patrieerde militairen en hun gezinsleden, in totaal 1584 personen, die met de „New 1 Australia" uit Indonesië zijn gekomen. ADVERTENTIE Een slapende baby zou we! in een porceleinen wieg kunnen liggen. Maar baby's slapen (gelukkig) niet altijd. Daarom is het verstandig bij de aanschaffing van een wieg er rekening meê te houden, dat wiegen behalve mooi ook wel solide behoren te zijn Kom naar v£lJjeeKt_ VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 October 1950 GEHUWD: 26 Oct., N. A. Buskermolen en B. Klein: A. Mcegdes en H. H. Blankert; J. Revers en D. Kool. BEVALLEN van een zoon: 21 Oct.. W. J. KlaverChristiaans; 25 Oct., T. van de Voo- renBoekhold; A. SmolenaarsStolvoort: J. C. cr'.ye Kok: J. C. van der Klaauw— De Vos: E. Martens—Ter Weeme. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct.. H. J. HooijHuijboom; 25 Oct., H. KosterVan Roon: 26 Oct., G. A. Driessen—Van .Tol. Directeuren van „De Schelde" voor de Bijzondere Strafkamer De bijzondere strafkamer van de Rot terdamse rechtbank is te Middelburg be gonnen met de zaak tegen ir. H. C. W. en H. W. van T,, directeuren van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen, die ervan beschuldigd worden in de periode van Mei 1940 tot October 1944 in opdracht, voor rekening en ten behoeve van Duitse militaire en burger lijke organisaties werkzaamheden te heb ben laten verrichten. Als getuige werd gehoord prof. H. E. Jaeger te Delft, die in bezettingstijd bij De Schelde werkzaam is geweest en die mededeelde dat dr. Hirschfeld destijds zou hebben verklaard, dat vliegtuigvleugels mochten worden gefabriceerd, mits zij niet bewapend waren. De materialen-boekhouding klopte niet met de werkelijke toestand. Velen hebben bij De Schelde asyl gevonden. De perso- neeluitbreiding moet in dat licht worden gezien. In scheepvaartkringen vond men de houding var. De Schelde goed. Ir. G. de Rooy, directeur van scheepsbouw van de Koninklijke Marine, verklaarde, dat De Schelde veel materiaal na de bevrijding ter beschikking van de Koninklijke Ma rine heeft gesteld. De heer J. J. C. van Dijk, president-commissaris der maat schappij, zei, dat de commissarissen vol ledig' vertrouwen in de directie hadden. De wijze, waarop de „Willem Ruys" uit banden van de Duitsers werd gehouden, noemde de heer Van Dijk bewonderens waardig. De heer J. H. Keller van de Kflninklijke Rotterdamse Lloyd deelde mede, dat voor twee millioen gulden ma teriaal in het casco van de „Willem Ruys" werd verborgen. Tenslotte verklaarden tal van perso neelsleden, dat er op de maatschappij ge saboteerd en getraineerd werd. De zitting werd daarna verdaagd. Oneerlijke mededinging Twee firma's, een in Amersfoort en een in Venlo, importeren een rijwielhulpmotor, die van Duits fabrikaat is en op petroleum loopt. Via het Noorden van ons land zijn echter ook enkele losse motortjes in ons land gekomen. Een daarvan kwam in het bezit van een Amsterdamse rijwielfabri kant, vertegenwoordiger van een fabriek van Italiaanse rijwielhulpmotoren. Deze hield in Amsterdam een demonstratie met het Duitse en het Italiaanse motortje. Bij deze demonstratie voldeed het Duitse mo tortje niet. Naar aanleiding hiervan diende de Amersfoortse importeur een klacht in, hetgeen voor de politie reden was het Duit se motortje onverhoeds in beslag te nemen. Een onderzoek van deskundigen bracht aan het licht dat een bepaald onderdeel uit het motortje was verwijderd. Op grond hier van is tegen de Amsterdammer proces ver baal opgemaakt wegens oneerlijke mede dinging dat in de wet als een misdrijf wordt omschreven. Stakingen in België Hel gehele personeel van de fabrieken „Carbo-Chimique", „Carbonisation Cen trale" en „Carburants de Tertre" te Ber gen in België hebben Vrijdagochtend het werk neergelegd. Het eist aanpassing dei- lollen aan het indexcijfer. Ook in de fabrie ken van Solvay te Couillet zijn 900 arbei ders in staking gegaan. Zij eisen een loons verhoging van 3.14 l'rancs per uur. Uit andere delen van België komen even eens berichten binnen van stakingen, on der andere in de schoenindustrie te Ver- viers en de glasfabrieken te Jemappe. In vele andere bedrijven hebben de ar beiders zich bij meerderheid uitgesproken voor staking. In de Vlaamse metaalindustrie dreigt een algemene staking uit te breken. De ar beiders in de metaalfabriek Carels te Gent hebben het werk reeds neergelegd. Zij eisen.een aanpassing der lonen aan die, welke in de Waalse metaalindustrie worden betaald. ADVERTENTIE Ssjrcrjrrr: RSffiHI Brandweerauto's hebben voorrang in het verkeer De chauffeur van een brandweerauto, die op 25 Juni op het kruispunt Nassau- kadeDe Clercqstraat te Amsterdam een oranje stoplicht negeerde, tengevolge waar van zijn wagen in botsing kwam met de Sloterdijker tram, is door de kantonrechter te Amsterdam van alle rechtsvervolging ontslagen. De ambtenaar van het O.M. had veertien dagen geleden een boete geëist van tien gulden. Op die zitting was gebleken, dat de auto terugkeerde van een brand, het geen de kantonrechter deed opmerken, dat er dus geen bijzondere haast was. Een brandweercommandant verklaarde echter dat de ihstructies voor chauffeurs van de brandweer inhouden, dat de auto's zowel op weg naar als terugkerend van een brand niet gebonden zijn aan verkeersbepalingen. In de overwegingen van het vonnis staat onder andere „dat artikel 41 van de wegen- verkeersregeling voor brandweerauto's ruim ïhoet worden uitgelegd, aangezien brandweerkazernes zo kort mogelijk zonder brandweerwagens mogen 2ijn". De chauffeurs, aldus het vonnis, dienen derhalve ook na afloop van een brand zo snel mogelijk terug te keren en moeten dus, ook na de blussing, voorrang hebben bo ven elk ander verkeer. Kamerleden vragen maatregelen tegen gezagsondermijning „Het vraagstuk van de bescherming dei- binnenlandse, burgerlijke vrijheid kan niet worden gescheiden van de vraag, hoe de internationale bedreiging van het com munisme, welke duidelijk ook tegen ons land is gericht, kan worden bestreden", zo verklaren verschillende Tweede Kamer leden in het Voorlopig Verslag over de rijksbegroting 1951. Vele leden zouden gaarne vernemen, welke plannen de rege ring op dit gebied heeft. In het bijzonder vroegen zij naar het standpunt der regering ter zake van de vervulling van ambtelijke functies door communisten. Ook wezen zij er op, dat als er één ding in Nederland ondermijnend werkt, het wel is de dagelijks weerkeren de inhoud van „De Waarheid". Naar hun oordeel kan en mag deze opzettelijk leu genachtige voorlichting, welke dag aan dag werkt aan de ondergraving van onze samenleving, geen voortgang hebben. Vele andere leden achtten het in begin sel juist, dat maatregelen worden geno men tegen hel gezag ondermijnende ele menten, doch dan behoort dit huns inziens te geschieden binnen het kader van de voorgestelde burgerlijke staat van beleg, als deel van het bestuursbeleid en onder parlementaire controle. Een verbod van het gezag ondermijnende dagbladen mag naar hun mening in elk geval slechts na afkondiging van de uitzonderingstoestand worden uitgevaardigd. Gedenksteen. De V.V.V. van Stads kanaal koestert plannen in hel geboortehuis van de componist Cornells Dopper (de man van de „Ciaconna gotica'' en de „Zuiderzee- symphonie"), het hotel Dopper, een gedenk steen aan te brengen. Zwemmen Onderlinge wedstrijden HVGB De Haarlemse Zwem en Polovereniging HVGB hield onderlinge wedstrijden voor aspiranten. De meisjes en jongens, allemaal tussen de acht en zestien jaar toonden dat zij met het wedstrijdzwemmen vorderingen hebben gemaakt. De afstand die zij moesten zwemmen bedroeg 25 meter. Bij de jongsten tot en met dertien jaar, werden wel bijzondere prestaties geleverd. De rugslag gaf een spannende strijd en de gemaakte tijden verschilden niet veel. Na afloop werden de deelnemers toege sproken door de voorzitter de heer J. J. Hogeland Sr. Waterpolo Om de Vrijheidsbokaal Zaterdagavond zal HVGB een waterpolo- tournooi voor hoofdklassers om de „Vrij heidsbokaal" in het Sportfondsenbad Haarlem houden, Het tournooi heeft eeri sterke deelname met de ploegen van H. Z. P. C. (Den Haag). De Meeuwen (Amster dam), Zwemclub Haarlem en HVGB. Verder zal er een 10 x 66 meter vrije slag estafette heren om de „Afrika"-wisselbeker verzwommen worden. De dames zullen uit komen in de 100 meter schoolslag en vrije slag. Aan de start komen o.a.: IJ. Buffart (HZ PC). J. Spoor. M. Cassee en J. v. Waard (DWR), E. Hölsken (Haarlem) en D. Turkenburg (DWT) Automobilisme Grote belangstelling voor de herfstrit Voor de herfsttocht der K.N.A.C. die op 3 en 4 November a.s. zal worden gehouden, bedroeg het aantal inschrijvingen1 ruim 260. Aangezien het reglement echter een maxi mum aantal deelnemers van 200 had voor geschreven, heeft de Sportcommissie van de K.N.A.C. door loting vastgesteld wie Vrijdag avond 3 November aan de start zullen mogen verschijnen. Als vertrekpunt is ditmaal Arnhem gekozen, waar de deelnemers Vrijdagavond 3 November van zeven uur af bij café-restaurant De Rotonde op het Vel- perplein op weg zullen worden gestuurd. Evenals in vorige jaren wordt ook deze herfsttocht onder de langzamerhand tradi tionele voorwaarden verreden, d.w.z. dal de route, die voor de deelnemers onbekend is, in drie trajecten is verdeeld, en dat telkens bij het vertrek voor elk dezer trajecten de route aan de deelnemers bekend wordt gemaakt Het eindpunt van de tocht is Avifauna te Alphen aan de Rijn. waar de deelnemers Zaterdagochtend 4 November van 7 uur af aankomen. Motorsport Kampioensrit der KNMV De eerste nachtvorst had de bomen aan de Schelmseweg te Arnhem, die in fraaie herfst tinten prijkten, een bijzondere kleur gege ven. Daar startten vanmorgen om acht uur de eerste drie rijders voor de kampioensrit 1950 van de K.N.M.V., een zware betrouw- baarheidsrit van' 1000 km. lengte. Na hen volgden iedere twee minuten drie deelnemers. Het duurde geruime tijd voordat alle rijders ongeveer 150, waarvan 20 politierijders waren vertrokken. Als laat ste kwam de Heemstedenaar Moeke die in de zware klasse na de twee voorgaande rit ten als tweede .gtaat genoteerd achter Waayenberg uit Veenendaal, aan de beurt Het eerste traject, van Arnhem naar "val kenburg, een afstand van bijna 360 km.. moet in negen en half uur worden afgelegd. Voetbal Dokter Lindenbergh sprak voor jeugdleiders De commissie voor Jeugdvoetbal der af deling Haarlem van de KNVB hield gister avond de eerste bijeenkomst voor jeugdleiders. Als spreker trad op dokter C. E. Linden bergh, die het onderwerp ..Jeugd en puberteit" behandelde. Hij besprak de moei lijkheden. waarmede het kind reeds in ziin eerste levensjaren bij de verschillende stadia van ontwikkeling te kampen heeft. De jeugd heeft tekortkomingen en gebreken, welke de ouders of leiders dikwijls niet aanvoelen Bij de sportclubs is het de taak van de leiders de jeugd in goede banen te leiden. Deze taak eist stellig veel tact en aanpassingsvermogen van de jeugdleider. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen en de jeugdleiders be spraken hun problemen. De heer Linden bergh toonde daarbij veel begrip voor de moeilijkheden te hebben. Er bestond voor de eerste bijeenkomst van jeugdleiders zeer grote belangstelling. De heer H. van Turnhout dankte dokter Linden bergh voor zijn bereidwilligheid als spreker op te treden. Zaterdagmiddagcompetitie In de Zaterdagmiddagcompetitie worden morgenmiddag gespeeld: derde klasse: IJmui- denSSVU; CSV/DinduaKennemerland. Vierde klasse: ZandvoortmeeuwenPVWA; SIZO—D.eGeuzen; KromhoutSVJ. Sport in 't kort HAARLEM NAAR GOUDA. Haarlem neemt Zondagavond in Gouda deel aan een waterpolotou mooi met Barcelona, GZC en dè Robben. Woensdagavond speelt Haarlem ïn Gouda tegen GZC voor de Centrale win tercompetitie, WATERPOLOWEDSTRIJDEN. Dinsdag 31 October worden in het Sportfondsenbad de volgende waterpolo competitiewedstrijden gespeeld: tweede klasse, dames: DWR 2 HZV 1; DWT 3—HVGB 2. Er was juist genoeg plaats in het holletje onder de boom, dat ze gemakkelijk naast elkaar konden zitten. „Fijn, hè?" zei Rick. „Het is net, oj 't hier veel minder koud is! We zijn nu tenminste uil die storm.Ik kon bijna geen adem meer halen!" „Ja", zei Bunkie. „En we rusten nou gelijk lekker uit. Je wordt zo moe van dat slappen door die hoge sneeuw! Maar zouden we de weg naar het Kabouterdorp nog terug kunnen vinden, als we hier weer vandaan gaan?" „Dat komt wel goed!" stelde Rick hem gerust. „Dat vinden we wel. Als eerst dat sneeuwen maar wat opgehouden is!" Terwijl ons tweetal daar veilig geborgen zat, verkeerde hun gastheer Pilon in onge rustheid. Hij had al telkens naar buiten gekeken of Rick en Bunkie nog niet thuis kwamen, maar het werd steeds later en nog altijd kwamen ze niet opdagen. En die vreselijke sneeuwstorm, die was opgestoken! Als hun maar niets overkwam! ADVERTENTIE Ui tg Wol was je VEILIG in Lcltfafon A L K A L I V R SCHEEPVAART Aagtedijk, 25 te Baltimore v. Philadelphia. Aaglekerk, 25 v. Aden n. Suez. Altair, 26 te R'dam v. Buenos Aires. Aludra, 25 bij Porto Praya. Annenkerk, 25 v Port Kembla te Brisbane. Averdijk, pass 25 Scillies. Ainstelland, 26 te A'dam v. Buenos Aires. Arnedijk, 2(i v. New Orleans n. Lake Charles. Asturias. 25 pass Socotra. Atlantis, 26 pass Perim. Appingedam. 25 v Tarragona n. Valencia. Alhena, 25 te R'dam v. Antwerpen. Alpherat. 25 700 m O. Macelo. Anöijk, 25 320 m. ZO. Kp. Race. Ariadne, pass. 25 Kp. Spartivento. Akkrumaiik, 26 te Suez. Alamak. passé 26 Gibraltar n. Marseille. Alblasserdijk. pass. 26 Str. Florida. - Aldabi, 27 te Montevideo. Algorab, 26 te A'dam. Alioth, 26 te Bahia. Almdijk, 26 te Mobile. Alnati, 26 bij Fernando Noronha, Ahvaki. 25 v. New York n. Trinidad. Amsteldijk, 2(i v. R'dam n. Cuba. Amstelpark, 20 v. Aden n. Suez. Abbedijk, 26 te New York v. Buenos Aires. Alphard, pass, 27 Kp. St. Vincent. Arhstelkerlc. 26 V. Le Havre. Arundo, 26 te Rio de Janeiro. Atlas. 26 v. Gallipoli n. Catania. Bah, 26 te Marseille. Bantam, pass. 25 Kp. de Gata. Blitar. 3 Nov verw. te R'dam, 26 v. Port Said. Bennekom. 26 v. Curacao n. Azoren. Beverwijk. 25 70 m. O. Malta. Blomir.ersdijk. 25 300 m. N.NO. Flores. Bonaire. 26 v Madeira n. Plymouth. Britsum, pass 26 Gibraltar. Borneo, 25 v Penang n. Colombo. Barenörecht. 23 v. Aruba n. Engeland. Cistula. 25 te Havanna v. Curacao. Cronenburgh, 25 v. Bilbao n. R'dam. Caltex Leiden (t), pass. 25 Jebelteir. Caltex Nederland t;). 25 150 m. O. Malta. Caltex Utrecht (t), 25 in Suez kanaal. Caltex The Hague, pass. 26 Perim. Caltex Delft, pass. 27 Ouessant, Caltex Pernis, pass. 27 Gibraltar. Ceronia, 26 V, Calcutta n, Miri. Congostroom, 26 te Dakar. Cory da (t). 26 te R'dam v. Singapore. Clavella. 27 v. Suez n. Abadan. CoriUa. 27 v. Menaalahmadi n. Le Havre. Delfland. 25 v. Las Palmas. Delft. 26 v A'dam n. Cristobal. Danae. 25 v Gibraltar n. Savona. Duivendrecht. pass 27 Landsend n. Barry. Edam. 25 te Norfolk. Eemland. 25 190 m. Z.ZO. Bahia. Esso Den Haag et). 25 620 m. ZW FayaL Felipes (d. nass 24 Singkep. Groot.ekerk. 25 te Mombassa. Gaasterkerk. 25 v Hamburg n. Antwerpen. Gouwe, 25 sluis Holtenau. Garoet, 25 v. Djakarta n. Singapore. Gooiland, pass. 27 eil. Palma. Groote Beer, pass. 26 Finisterre. Gadila. 23 v. Grangemouth te New Oi'leans. Hector, 25 v Mostaganhem n. R'dam. Hoogkerk, pass. 25 Kp. La Hague, Hera. 26 te Trinidad verw. Hersilia. 25 v. Trinidad n Paramaribo. Hercules v Istanboel n. Izmir. Heelsum, 25 280 m. W Bermuda Hest.ia, 25 320 m. N. Mona Passage. Heemskerk. 23 v. Durban n. Lorenzo Marques. Hydra. 26 v. Ciudad TrujiUo n. Puerto Plata. Ittersum. 26 v. Savanna n. Le Havre. Johan v Oldenbarnevelt, 25 v. Makassar te Soerabaja. Jobshaven, 25 te Mondah. Jupiter. 26 v. Lissabon n, Savona. Jagersfontein, 26 te Kaapstad. Kota Baroe, 26 te Dieddah. Kertosono, pass. 25 Kp. Bougaroni. Kota Gede, 25 v. Cheribon n. Semarang. Keilehaven, 26 v. Douala n. Port Gentil. Loppersum, pass. 25 Finisterre. Langkoeas. 25 v. Soerabaja n. Semarang. Lucita (t), 25 v Hevsham n. Belfast, Laertes, pöss. 26 Colombo. Leopoldskerk. 26 v Genua n. Barcelona. Lindekerk, 26 in Suez kanaal. Lissekerk, pass. 26 Ouessant n. Genua. Lombok. 27 te Manilla. Loosdrecht. 27 te Aden. Lekkerkerk, 27 v Suez n. Karachi Lawak, 27 v "Manilla n. Los Angeles. Leuvekeïk. 26 v. Dubai. Malvina (tl, 25 v. Miri n. Aden. Marken. 25 v Calcutta n Bombay 27 ver\y. Mataram. 26 te Soerabaja v. Djakarta. Metula it), 25 v. R'dam n. Napels. Marisa. 24 Newcastle te Townsville. Mitra ft). 26 verw. Curacao v. Southampton. Mijdrecht (I), 25 550 m. O.NO. St Paulsroeks. Mapia', 26 v. Aden n. Port Soedan. Mentor, 26 v, Heraklion te Megara. Midas, 26 v. Adam n. Savona, Maaskerk, 26 v. A'dam n. West Afrika. Mèliskerk, 26 v. Marseille. Meerkerk, 26 te Port Swettenham. Musi, pass. 27 Finisterre. Nelly, pass 26 Socotra. New Australia. 26 te R'dam v. Djakarta. Nigerstroom, 26 v. Smnebach n. Takoradi. Nieuw Amsterdam. 27 v. Plymouth n. Le Havre. Oranje. 26 te Djakarta v. A'dam. Overijsel. pass 25 Gibraltar. Omala it), pass. 25 Sabang. Oranje Fontein. 25 380 m. Z, Kp Palmas. Otranto. 26 v. Port Said. Orion. 26 v. Saloniki n. Istanboel. Papendrecht. 27 te Hamble v. Punta Cardon. Parkhaven. 25 bij Fernando Noronha, Prins Willem III, 23 v. Toronto n, Hamilton. Prins Willem v Oranje, 26 in Str, Belle Isle. Prins Joh. W. Friso, 25 780 m. O,NO, Belle Isle. Prins Willem II, 25 Bitter meren. Prins Fredenk Hendrik, pass. 26 Lizard, Prins Philips W., 26 v. Southampton n. Antw. Prins Alexander, 26 te Montreal v. R'dam. Rad.ia, 25 v Coosbay n Portland. Riouvv, pass. 25 Mona eil. Rotula (t), pass. 25 Gibraltar. Reyniersz. 25 rede Menado. Rijnland, 26 v. St. Vincent n. Montevideo. Roebiah, 25 v. Port Swettenham n. Djakarta. Ridderkerk. 23 te Antwerpen. Salatiga. 26 te Soerabaja Sommelsdijk. pass 25 FayaL Straat Malakka, 24 v Zanzibar Sumatra, pass. 25 Perim. Saidja. 25 Musi rivier. Sloterdijk. 25 te Singapore tot 30, Stanvac Djirak (t). 25 n Sungeigerong. Sunetta (t), 31 verw. te Tokio v. Menaalahmadi. Stad Dordrecht. 26 te R'dam v. Sagunto. Stad Haarlem, 25 v. Gibraltar. Stad Arnhem, pass 26 Finisterre. Stad Leiden, 22 le Port Alfred v R'dam. Stad Arnhem, pass. 25 Burlings. Stad Maastricht, 26 v. Gibraltar. Sibajak. pass. 26 Kp. La Hague. Skaugum. pass 26 Finisterre. Slamat. 26 te Bahrein. Joseph W. F. Stoppelman: Er is geen gerechtigheid De Arbeiderspers, Amsterdam. Wie op grond van Joseph W, F. Stoppel- man's New Yorkse correspondenties deze roman geheel ernstig wil nemen, zal teleur gesteld worden. Ware de titel niet zo opzien barend. men zou eerder vrede hebben mei de inhoud, die in dat geval zonder meer geacht zou kunnen worden een ander doei na te streven dan het plezieren van littera tuur-liefhebbers. Onder de huidige omstan digheden moet men echter zo niet vallen, dan toch even struikelen over de gebreken van dit beuzelachtige verhaal. Dat in de begaafde, gevoelige Maarten Verlinden, die opgroeit in een armoedig, verdrukt, bij voortduring door ziekte lastig gevallen gezin, niet meer te zien is dan een gemiddeld jongetje dat het moeilijk heeft, bezwaart de lezer al enigszins. Maar erger is, dat Maarten ook in die geringere ge daante niet tot leven gewekt wordt dat wat zijn kinderlijke verbeelding voor moet stellen een fantasieproduct is van een lach- loos-sentimentele oudere. Het meest doet de brave Maarten denken aan Cornells, die een glas gebroken had, voor aan de straat. Wanneer Maarten tot knaap is opgegroeid, ontmoeten beschrijving en beschrevene elkaar in de sfeer van het jongensboek. Held wordt dan mede fle Engelse leraar George Barker, die slordigs tweed-jasjes draagt en een pijp rookt, waarnaar hij name lijk geurt, Die helpt Maarten tenslotte aan een baantje op het Londense kantoor van papa Barker, waar het hem hopelijk beter zal vergaan. Dat er geen gerechtigheid is, zal daarmee echter nog steeds niet .aan getoond zijn, S.M. BINNENLAND By Oeffeit (N.B.) vond men langs de weg. het stoffelijk overschot van de land bouwer M. F. Een eind verder stonden zijn paard en wagen. Men vermoedt dat het paard op hol geslagc-i is en dat F. van de wagen is gevallen. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. Ter gelegenheid van de 136ste verjaar dag van het wapen der Koninklijke Maré- chaussée is een gedenkplaat aangebracht op het monument, dat vorig jaar onthuld werd op het voorplein van de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn, ter herinnering aan de gevallenen in de wereldoorlog, De thans onthulde bronzen plaat herinnert asn de mannen van het wapen, die in de jaren 19461950 in Indonesië het leven lieten. Een kleine schare in Nederland woon achtige Tsjechen heeft Donderdagavond in Amsterdam het feit herdacht. dat de Tsjechoslowaakse republiek 32 jaar geleden werd gesticht. De bijeenkomst, die onder auspiciën stond van de vereniging „Thomas Masaryk", werd gepresideerd door de vroe gere Tsjechische gezant in Nederland, de heer K. Erban. HAARLEM EN OMGEVING Enige weken geleden is in de duinen bij Overveen een vogel gevonden en men veronderstelde met een bèstaardarend te doen te hebben. De vogel bleek een wespen- dief te zijn. Zij is destijds naar Artis over gebracht en daar overleden. De vogel bevindt zich nu als balg in de collectie van hét Zoölogisch Museum te Amsterdam. De vondst van een baslaardarend behoort tot de uiterste zeldzaamheden. Donderdagmiddag om kwart over een is een twaalfjarige jongen, die .op het Staten Bolwerk in de richting van het Kennemer- plein fietste, van de rechter kant van de weg naar het midden gereden. De jongen werd door een auto aangereden en liep een lichte hersenschudding op. Per ziekenauto is hij'naar zijn woning vervoerd. De heren A; W. Kelderman uit Over veen en H. Th. Zoetmulder uit Beverwijk zijn aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam geslaagd voor het examen hogere bouwkunst. Ds. J. F. L. Brummclkamp, predikant in algemene dienst te Haarlem, is beroepen als predikant bij de Ned. Hervomde Gemeente te Westervoort. De heer P. M. Schouten, Spaarnhoven- straat 16, viert op 30 October zijn 25-jarig jubilé bij de N.V. Droste's Cacao en Choco ladefabrieken te Haarlem. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 56 Toestellen uit voorraad leverbaar Vraagt demonstratie. Zeer deskundig personeel steeds ter beschikking. Soestdljk, pass. 26 Gibraltar. Straat Soenda. 26 v. Penang. Schiedtfk, pass. 2G Scillies. Sibajak, pass. 26 24 u. Ouessant. Saparoea. pass. 26 Ouessant. Tjlbesar. 25 v. Soerabaja n. Semarang. Tjibodas. 26 te Nagoya v. Shimizu. Tamo, 26 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Tiba, pass 26 Kp Santa Maria Grande. Tjisa'dane. 26 v. Hongkong. Tamoni. 28 verw. Colombo. Titus, 27 v. Beiroeth te Alexandrië. Tosarl. 27 v. Halifax n. Boston. Venus, 25 v. Lissabon n Hoek v. Holland. Van 't Hoff, pass. 20 Ceylon. Vulcanus, pass. 26 Casquets. Veendam, 26 te New York v. R'dam. Volendam, pass. 26 Kreta. Waterland, 25 Teilheos. Wlckenburgh, 26 te R'dam v. Casablanca, Westland, 26 v. Paranagua n. Santos. Willem Barendsz, 26 v, Curagao n. Kaapstad. Willem Ruys, pass. 27 Kp, Tenez. Zijpenberg, pass 25 Finisterre. Zeeland, 26 verw. Charleston v. New Orleans Zwljndrecht, pass. 26 Ouessant. FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 26) „Brand!" roept de één luidkeels. De ander neemt zijn alarmschreeuw over. Beiden zetten de handen als een toeter voor de mond en laten hun roep in de richting van het dorp schallen. Dan. na kort overleg, loopt de één zo hard hij kan terug, terwijl de ander met ontstelde ogen naar de laaien de vuurgloed blijft staren. Ofschoon hun geroep is gedemd door de spattende vonkenregens en verloren gaat in de nacht, komen ze nu toch van alle zijden aangelopen, de Schellingers. Won derlijk uitgedost zijn ze: de vrouwen, met de witte, blote benen onder de inderhaast omgeworpen wintermantels uit, de kraag met de handen zo hoog mogelijk dicht houdend tegen de frisse nachtwind; de mannen en jongens nog in hun ondergoed met het korte buisje over het bovenlijf. Dwaas scheef zijn de boerenpetjes op de verschrikte koppen gedrukt. Het is een pracht van een voorstelling, een onvergetelijk schouwspel voor het een mans-publiek boven in de den. Japik spot. Spot met de angst, die dui delijk op de gezichten te lezen staat. En het wordt hem ineens, als bij tover slag, duidelijk, hoe deze mensen hem nim mer hebben begrepen, zomin als hij hen ooit heeft kunnen doorgronden. Hun we reld was niet de zijne, zou nimmer de zijne kunnen worden, Hij weet, dat dit niet een tijdelijk afscheid is, maar een afscheid voorgoed. Er zal geen weerzien op volgen. Schellingen heeft hem geduld al die jaren, maar niet gewenst. Toen het verlies van Hetty hem te zwaar werd, is hij naar dit dorp gevlucht, heel't hij er zich begraven met de zilte tranen van het verdriet nog op de wangen, maar met de staalharde wil in het hart voortaan alleen voor zijn kunst te zullen leven. En deze wil heeft hij vol bracht. Zijn geesteskinderen zwerven alom in het land. Nu Hetty opnieuw in zijn wereld is gelreden, zal hij andermaal vluchten. Vluchten in de eenzaamheid. Maar met diezelfde staalharde wil van binnen om verder te arbeiden, verder te gaan met de gehoorzame uitvoering van zijn innerlijke opdracht. Vijftien jaar lang heeft Schellingen hem geherbergd, hem in de gelegenheid gesteld zijn werk te doen. Het was genoeg. Meer dan genoeg. Het werd de hoogste tijd Nu stonden de dorpelingen daar, druk delibererend over de oorzaken van de brand. Ook de dokter had zijn overjas ge grepen en was naar de heuvel gereden. Weer even later: de brandweer. De mannen van het vrijwilligerscorps. Maar zij staan voor een hopeloze taak. Tegen deze vuur zee is met één of twee primitieve, dunne slangen van de door handkracht voortbe wogen spuiten niets uit te richten. Boven dien: hoe aan water te komen? De dichtst bijzijnde aansluiting van de waterleiding is zó ver af, dat zij, ook al zouden ze al hun slangenmateriaal aan elkaar koppelen, nog niet voldoende lengte hebben. Hun chef, de gemeente-architect, is er ook. Hij staat te schreeuwen tegen de dok ter de enige man van zijn „stand" in dit nachtelijk gezelschap, gesticuleert naar alle zijden, probeert zich verstaan baar te maken boven het geloei van de hoog oplaaiende vlammen uit, boven het kraken van binten en neerstortende zolder balken. Met om het hoofd sliertende haren staan de vrouwen op veilige afstand. Het vuur zet zijn laatste aanval in. De voorgevel helt naar binnen toe over, staat op het punt om te vallen. Wat er nog van het dak over is half verkoolde spanten, op sommige plaatsen zover weggebrand, dat zij dun als een rietje lijken begint te verzakken en -zal spoedig naar beneden komen. Als drukte een reusachtige hand boven op het huis, zo gaan gelijktijdig met het dak ook de voorgevel en twee zijmuren omver. Brullend en tierend werpen de vlammen zich op hun laatste prooi. Een brede vonkenregen spuit als een fontein omhoog, om daarna ver verspreid in zijn weg terug uit te doven. Het loeien bedaart. Een stilte legt zich over de heuvel. Nu klinken de stemmen op, waaien omhoog naar de man boven in de den. Zeggen woorden en zinnen. Woor den en zinnen, die hem als geselslagen treffen, hem diep van binnen wonden „Dat is de straf", zegt de kostersvrouw, naast vrouw Geurts langzaam huiswaarts gaand en juist onder Japiks hoge verblijf plaats doorlopend. „Daar moest iets op volgen. Zo krijgt iedereen loon naar wer ken „Ik weet het niet", zegt vrouw Geurts hoofdschuddend. „Het was toch wel de rest gaat voor Japik verloren. Nog een half uur lang houdt hij zich schuil. Totdat alle geluiden uit de omge ving zijn verstomd, de brandweerlieden met wat schoppen zand de laatste vuur- resten hebben gedoofd en zich er van heb ben overtuigd, dat er geen enkel gevaar meer is. Dan begint hij langzaam af te dalen. Kazan, mompelt hij. Kazan zal ongedul dig worden Aan de Oostelijke hemel tintelt aarze lend het eerste licht naar omhoog. Gida, kom bij mij. Leg jouw hand in mijn hand. Laat ons weer samen als twee kleine kinderen tegen de heuvel op stor men, de dag tegemoet. Laat ons weer samen de zon begroeten met die blijdschap, die altijd jong blijft, die geen ouderdom kent. omdat zij deel is van het altijd voortgaan de, altijd zich vernieuwende leven. Gida waar ben je? Slechts de echo van de heuvel geeft ant woord Als tegen de avondschemering van de zelfde dag in de herberg van een dorp, ruim 30 kilometer Zuidelijk van Schellingen, een man zich vermoeid achter een tafeltje zet en voor zich en zijn hond een goed maal bestelt, zoeken twee dorpsagenten onder het puin van zijn woning nog naar de ver koolde overblijfselen van de zwerver en zijn viervoeter. En als de predikant van Schellingen het portier van de taxi, waarmede hij zijn vrouw van het station haalt, dicht slaat en haar teder tegen zich aantrekt, omdat zij na zóveel oneindige weken weer bij hem is, dooft het laatste stukje vuur, juist bij het ijzeren beslag van de buitendeur van Japiks woning, door gebrek aan voedsel sissend uitDe deurknop ligt scheef tegen een zwartgeblakerde steen. De spij kers zijn krom getrokken door de hitte. De deur, door welke de predikant bin nenging in het huis. Dc knop. die hij in de hand hield, toen de zwerver drie woorden tot hem sprak, de laatste woorden: „Vaarwel dominee Rijpstra!" EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6