Haarlems Dagblad Huis Bernadotte West-Duitsland staat afwijzend tegenover het Franse legerpian 65e Jaargang No. 19691 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Zaterdag 28 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©prerijte ÏSaartatiartje Courant (2tnno 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Er is MINDER GOED NIEUWS omtrent de gezondheids-toestand van de 91- jarige Koning Gustaaf V van Zweden. Het bulletin van zijn geneesheren spreekt van grote vermoeidheid en andere onrustbaren de verschijnselen. De oude Koning, wiens merkwaardige vitaliteit min of meer spreekwoordelijk is geworden, heeft giste ren nog een kabinetszitting bijgewoond, maar na de vergadering verloor hij het bewustzijn. Ieder herinnert zich hoe hij indertijd verbazing wekte door zijn schier onuitputtelijke activiteit ook als sportsman: jager en tennisspeler. Op zijn tachtigste verjaardag, nu dus al elf jaar geleden, be stond hij het nog bij een parade te1 zijner ere in galop langs het front van zijn troe pen te .rijden. Hij is een door zijn volk geliefd 'koning. De belangstelling die het laatste nieuws omtrent zijn toestand dat bij een man op zo hoge leeftijd natuurlijk alarmerend is - wekt, doet herinneren aan de merk waardige opkomst van zijn dynastie. Het Huis Bernadotte is pas het Zweedse Ko ningshuis sinds 1818, toen de laatste koning uit het Huis Gottorp kinderloos stierf. Hij was een oud man en al jaren voor zijn dood had Zweden naar een troonopvolger ge zocht. Het vond hem in 1810, toen Keizer Napoleon op het toppunt van zijn glorie stond in Europa, onder de achttien maar schalken van Frankrijk. En het was Jean Bapiiste Bernadotte, geboren in 1763 en ioen dus al 47 jaar oud. Hij was de zoon van een gewone burger: van een advocaat te Pau in Zuid-Frankrijk. Toen zijn vader in 1730 stierf was de zeventienjarige jon gen in militaire dienst gegaan als grena dier. Hij doorliep de onderofficiers-rangen en werd in 1792 luitenant, toen de rang van officier geen voorrecht van de adel meer was. Daarna klom hij door zijn mili taire begaafdheid en zijn vastberaden op treden in critieke omstandigheden zo snel, dat hij binnen twee jaar divisie-generaal was. Eerst drie jaar later ontmoette hij keizer Napoleon voor het eerst. De positie van generaal Bernadotte was toen zo be langrijk dat het scheen alsof de beide man nen als mededingers naar de macht zouden streven. Maar tegenover de ijdelheid, zuciit-naar-roem en licht-bewogenh.eid van de Gascon Bernadotte deed Napoleon zich toch door groter en veélzijdiger begaafd heid en sterker karakter gelden. Bernadotte moest voor dit machtige genie wijken. Aan beleid ontbrak het hem niet; door zijn huwelijk met cle Marseillaanse Désirée Clary,verbond hij' zich min of meer aan de familie Bonaparte. En daarop bleef hij zich onderscheiden als een groot legeraanvoer der, die dan ook in 1804, toen Napoleon tot keizer gekroond was, de maarschalksstaf kreeg. Zijn daden in Italië bezorgden hem in Napoleons nieuwe adel de titel van prins van Pontecorvo. Het was dus .de prinsvan Pontecorvo, met de familienaam Bernadotte, die in 1810 door de Zweedse Rijksdag tot de troon opvolging werd' geroepen. Zweden, tyas er slecht aan toe. Het had pas Finland ver loren. Het verkeerde in zware zorgen. De nieuwe kroonprins wist te bewerken, dat men v'an -een poging, tot herovering afzag. Hij begreep ;dat een strijd tegen de Russen hopeloos zou zijn. Hij zocht vergoeding voor het verlies van Finland door te stre ven naar de annexatie van Noorwegen, waarin hij binnen weinige jaren zou sla gen, Ook voorzag hij Napoleons ondergang en richtte zich daarnaar. Hij was het die in de slag bij Leipzig (1813), die Napoleon verloor en die tot zijn eerste verbanning (naar het eiland Elba) leidde, een der voornaamste aanvoerders van de geallieer den. was. Hij, die sinds drie jaar Zweed geworden was en ook tot de godsdienst van zijn nieuwe vaderland, de Lutherse, was overgegaan, streed tegen zijn vroegere Keizer, die hem maarschalk van Frankrijk had gemaakt en zijn fantastische carrière bevorderd. In 1818 werd Bernadotte koning van Zweden en Noorwegen onder de naam Karei XIV Johan. Hij regeerde tot 1844, in welk jaar hij op 77-jarige leeftijd stierf. Hij was de enige van al de koningen, prin sen en hertogen van Napoleon, die een dynastie schiep. Een „soldat de fortune"', die zelfs daarin slaagde. Op hem volgden Oskar I, Karei XV, Oskar II en daarna de thans nog regerende koning Gustaaf V, die in 1907 werd gekroond en in 132 jaar tijds de vijfde koning uit het Huis Bernadotte is. Van de maarschalk van Napoleon stamt hij evenwel niet in de rechte lijn af: de opvolging is in de vorige eeuw op een zij tak overgegaan. Het Huis Bernadotteeen dier won- derlijke, volkomen onvoorziene gebeurte nissen der historie. Een gewone jongen uit Pau wordt soldaat en schept een Konings huisR. P. Franco-Spanje onderwerp van discussie in de UNO De politieke commissie der UNO, waarin zestig landen vertegenwoordigd zijn, is Vrijdag begonnen met de behandeling van het vraagstuk of de UNO-leden moet wor den aanbevolen wederom diplomatieke be trekkingen met Spanje tot stand te bren gen. Basis der besprekingen vormde een desbetreffende, door een aantal landen ge zamenlijk ingediende resolutie, die thans door vertegenwoordigers van zeven dei- ondertekende staten werd verdedigd. Franse Assemblée accoord met verlenging diensttijd PARIJS, 28 October. (Reuter). Na een debat van twee dagen heeft de Franse Nationale Vergadering hedenochtend vroeg een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de dienstplicht van 12 maanden tot 18 maan den wordt verlengd en waarbij alle uitzon deringen, behoudens die om redenen van gezondheid, komen te vervallen. Slechts de communistische afgevaardigden en enige onafhankelijken stemden tegen het wets ontwerp. De Assemblée besloot, dat dienstplichti gen naar alle delen van de Franse Unie kunnen worden gezonden, behalve naar plaatsen waar militaire operaties aan de gang zijn. Premier Pleven onthulde tijdens het de bat dat tot op heden aan een derde van elke jaarklasse vrijstelling verleend was. Het wetsontwerp, dat met 417 tegen 185 stemmen werd goedgekeurd, houdt de voorziening in om de dienstplicht in Frank rijk te beperken indien Europese landen, die niet tot de Raad van Europa behoren, dit eveneens zullen doen. „De vrees voor Duitsland is uit de tijd"/ aldus West-Duits minister BONN, (ANP). De Duitse reacties op het plan-Pleven zijn in het algemeen in afwijzende toon gesteld, doch men be schouwt het niet zozeer als een definitief plan dan wel als een nieuw uitgangspunt voor Atlantische onderhandelingen. Men wacht de mening van de raad van het Atlantisch pact af en inmiddels bereiden de regering en partijen zich voor op bepaling \an haar standpunten voor het op 8 November te houden parlementair debat over deze kwestie. De regering heeft nog geen officiële mening doen publiceren over de Franse opvatting van een Duitse mili taire rol, doch twee liberale ministers, Dehler en Schaefer, hebben reeds gemeend scherpe eritiek op de Franse zienswijze te moeten oefenen. De niet-officiële uitingen in Bonn zijn talrijk genoeg om van een zekere ontgoocheling in regeringskringen te doen blijken. Men is kennelijk verstoord over de wijze waarop Parijs het plan- Schuman aan de militaire kwestie gekop peld heeft. In Duitsland gaan meer en meer stemmen op, die waarschuwen tegen de economische lasten, die het plan-Schuman ;an Duitsland zou opleggen. De regering heeft daarentegen bij herhaling verklaard, dat zij desondanks aan het plan wil vast houden bij wijze van politieke demon stratie. Men heeft zich hier er blijkbaar over verwonderd, dat men in Parijs met deze betuiging geen genoegen heeft willen nemen en zich niet zeker voelt vooraleer de economische binding verzekerd is. Heb Franse plan zou naar de opvatting an West-Duitse regeringszijde een sterke vertraging van de beveiliging van West- Europa betekenen. De West-Duitse minister van Justitie, dr. Thomas Dehler, heeft tegenover Reuter verklaard, dat het plan-Pleven voor een gemengd Europees leger naast de nationale legers van de Westelijke geallieerden, tech nisch onuitvoerbaar en psychologisch niet voor het Duitse volk aanvaardbaar is. Dehler is een vooraanstaand lid van de vrije democratische (liberale) partij. „Men kan de Duitsers nauwelijks verzoe ken op inferieure basis aan de vorming van eendergelijk leger deel te nemen zonder veel van de trots van het land prijs te geven", zo vervolgde, hij. „Indien de Westelijke mogendheden Duitsland als een militaire geallieerde wensen moeten zij Duitsland hun vertrou wen schenken en het als gelijke behande len. Het plan-Pleven, dal: voorziet in het toetreden van kleine Duitse eenheden tot het Europese leger, getuigt van een geest van angst. De wees voor Duitsland en alle daaruit voortvloeiende maatregelen zijn uil de tijd. Men moet thans aan de toekomst denken. Thans komt. het gevaar van de Sovjet-Unie. Het is absurd te veronder- steHen dat Duitsland ooit weer een oorlog tegen wie dan ook zal beginnen. De moeilijkheid is echter de openbare mening •in het buitenland hiervan te overtuigen." Dehler, aldus Reuter, wekte de toorn der geallieerden en vooral van de Fransen op, Chinese opmars in Tibet gemeld CALCUTTA (A.F.P.1. Naar de cor- respondent van de „Statesman" meldt, zou den de Chinese communistische strijd krachten in de provincie Kharn, het Noor delijke door Tibet beheerste gebied, zijn doorgedroegen. De Tibetaanse troepen, die de Dongmapas op een hoogte van 5000 meter verdedigden, zouden verslagen zijn en de Chinezen zouden op mars zijn naar Riwotsje. De correspondent voegt er aan toe. dat in een wanhopige poging om Riwotsje,waar een weg naar Lhassa begint, te houden, 10.000 manschappen van de Tibetaanse keurtroepen in allerijl zijn aangevoerd. De weg RiwotsjeLhasa wordt, volgens de Tibetanen, niet beschouwd als de beste toegangsweg tot de hoofdstad, daar hij door bergen loopt die meestal met sneeuw zijn bedekt. De Chinese troepen bereikten de Dongma pas via de Tsjamöopas. Hoewel de Tibeta nen volgens de correspondent van de „Statesman" vastbesloten zijn tot de laatste man te strijden, laat de Chinese superiori teit aan manschappen en uitrustingen geen twijfel over het uiteindelijk verloop. Men rekent met de mogelijkheid, dat de Dalai Lama en andere Tibetaanse persoonlijkhe den Lhasa zullen verlaten. toen hij eerder in dit jaar verklaarde dat Frankrijks schuld aan de oorlog even groot als de Duitse was. De Westelijken dienden hierop een protest in en Adenauer gaf Dehler een reprimande. India waarschuwt China Te Lake Success is vernomen dat de regering van India de Chinese commu nistische regering heeft gewaarschuwd dat elke militaire inval in Tibet het voor India moei!ijk zal maken de zaak van Peking in de UNO te blijven steunen. Het verluidt dat aan de vertegenwoordi ger van India te Peking, Sardar Pannicker, is opgedragen volledige inlichtingen te verzoeken omtrent de berichten, volgens welke de Chinese communistische troepen Tibet zijn binnengevallen. Hem is ook op gedragen de autoriteiten te Peking mede te delen dat, indien deze berichten bevestigd zouden worden, India zal moeten overwegen of het nog wel steun kan blijven verlenen aan de eis van 't communistische China, om als lid van de UNO te worden toegelaten. De Indiase regering heeft de autoriteiten te Peking ook nog haar belofte in herinnering gebracht dat het Tibetaanse waagstuk slechts door middel van onderhandelingen en op vreedzame wijze tot oplossing zou worden gebracht en niet door toepassing van geweld. De ambassadeur van India te Peking heeft de Chinese communistische regering een „in krachtige bewoordingen gestelde nota" van zijn regering overhandigd. Nederlandse planters voor Indonesische rechter Nasleep van het incident Kajoe Mas SOERABAJA, (Aneta). De substituut ofLcier van Justitie bij de landraad te Sitoe'oondo, de heer Halik, heeft in de zaak tegen de administrateur ir. J. M. H. J. Houben vier jaar gevangenisstraf met af trek van de tijd doorgebracht in preven tieve hechtenis geëist. De eis tegen cle heer H. L. van Sloten, employé van Kajoe Mas, luidt zes jaar met aftrek van preven tief. Zoals bekend, ontstond op Zaterdag 4 Februari op de koffie-onderneming Kajoe Mas in het Sitoebondose een schietpartij, waarbij de TNI-soldaa't Santoso door een schot uit de revolver van ir. Iiouben werd gewond en de TNÏ-soldaat Karno door schoten uit de sten van cle heer Van Sloten dodelijk werd getroffen. Sinds 4 Februari bevindt de heer Van Sloten zich in voorarrest. Dit voorarrest heeft hij grotendeels doorgebracht in het ziekenhuis te Sitoebondo, waarin hij vrij spoedig na het incident moest worden op genomen. Ir. Houben heeft sinds 4 Februari het regentschap Sitoebondo niet mogen verla ten zonder toestemming. Na het requisitoir hield de verdediger, rar. R. Soerjadi, zijn pleidooi, dat ruim twee uur duurde. De verdediger bracht naar voren dat het noodzakelijk is voor een zuivere en juiste beoordeling van de zaak om de zaak te projecteren op de achtergrond van de maatschappelijke constellatie van dit land tijdens het gebeurde. De verdediger concludeerde tenslotte dat beklaagden de hun ten laste gelegde feiten hebben begaan uit noodweer of noodweer exces, zodat zij van alle rechtsvervolging dienen te worden ontslagen. Doch mocht de rechter, aldus de verdediger verder, het beroep van beklaagden op noodweer of noodweer-exces verwerpen, dan kunnen beklaagden ten hoogste alleen schuldig worden verklaard respectievelijk aan dood door schuld en door schuld letsel veroor zaken. Van moord, doodslag, mishandeling of poging lot moord of doodslag kan nim mer sprake zijn, dus ook niet van uitlok king tot het plegen van die feiten. Na een korte schets van de loopbaan van beklaagden, waarbij vooral de goede verstandhouding, die op Kajoe Mas altijd heeft geheerst tussen beklaagden en on dernemingsbevolking en arbeiders, naar vo ren werd gebracht en na te hebben gewezen op de zeer slechte lichamelijke gesteldheid van de tweede beklaagde, die lopende het proces voortdurend in het hospitaal moet worden verpleegd, verzocht de verdediger de uiterste clementie voor beide beklaag den. De carrière van beide beklaagden in Indonesië is door bet incident, gevolgd door dit proces, totaal gebroken. Het enige, waar zij nu op hopen, is zo spoedig moge lijk naar Nederland te kunnen terugkeren, aldus pleiter. Opstootje in Haarlems binnenstad Aangevallen rechercheur bevrijdt zich door pistoolschot Gisteravond omstreeks tien uur is het in de omgeving van de Kleine Houtstraat tot een opstootje gekomen tussen een Haar lemse rechercheur en enkele café-bezoe kers, waarbij de politieman zich slechts uit een netelige situatie kon redden door van zijn vuurwapen gebruik te maken. De politie had een tip gekregen, dat in een café aan de Groenöaalsleeg goederen werden verhandeld, die waarschijnlijk ge stolen waren. Twee rechercheurs gingen naar de aangegeven plaats en verschenen daar juist op het ogenblik, dat een der j gasten hardhandig de deur werd uitgezet, omdat hij zijn verteringen niet sou hebben betaald. Het was nog maar een voorproefje van wat komen zou. In de stampvolle ge- I lagkamer was het zo rumoerig, dat een dei- rechercheurs assistentie ging halen. Kort daarop werd van de straat af de ruit van het café ingeslagen. De politie-man die nog in het café was rende naar buiten en zag 1 dat een man wegholde. Hij zette hem na. gevolgd door een half dozijn cafébezoekers. Plotseling voelde de rechercheur enige sla gen in zijn nek, waardoor hij genoodzaakt was, de man, die hij net te pakken had, los i te laten. De aanvaller bleek nfet van zins de strijd j op te geven en bleef de rechercheur lastig I vallen, zodat deze tenslotte zijn pistool trok. Hij loste eerst een paar schoten in de lucht, doch die waarschuwing hielp geen 1 zier. Er bleef de politieman niets over dan zijn aanvaller in een been te schieten. In tussen was er assistentie gekomen van de radio-autodienst en daarop luwde de op schudding spoedig. De gewonde, de 43-jarige Amsterdam mer C. van A.. werd naar het Grote Gast huis overgebracht, waar bleek dat hij een niet gevaarlijke schotwond in het rechter- bovenbeen had opgelopen. De vernieler van de ruit, cle 60-jarige W. de H:, is later aangehouden. Amerikaanse rechtzetting: Infiltraties van anti-Nederlandse Höl woord is aan De Chinese communistische legers zouden van de regering in Peking opdracht hebben gekregen, Tibet „te bevrijden van het imperialistische juk". Op de foto: de „Poiala", het winterverblijf van „Dalai Lama", de 15-jarigeals God beschouwde heerser in Lhasa. „Geen spoor van Chinezen in Korea" Blijkens waarnemingen uit de lucht heeft de Britse brigade de krachtige Nocrd- Koreaanse weerstand op de weg van Paktsjong naar Sinoeidjoe overwonnen. De Britse troepen waren vijf km. verder op gerukt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse achtste leger verklaarde, dat de vele verhalen van krijgsgevangenen over Chinese interventie onwaar zijn. De ge vangenen waren gewone recruten, die niet in staat waren geweest te weten, wat er in groter verband gaande is. „Voor zover ik weet, is er geen Chinese interventie", aldus de "woordvoerder. Het tweede regiment van de zesde Zuid- Koreaanse divisie, dat Donderdag" nabij Onjong was omsingeld, is uitgebroken, zo verklaarde een Zuid-Koreaanse woord voerder. Volgens het communiqué van generaal MacArthur werden Vrijdag -in versneld tempo grote Amerikaanse versterkingen aan troepen en materiaal in de Noord- Koreaanse haven Wonsan aan land gezet. Voor het eerst sinds het begin van de Koreaanse oorlog zijn er Vrijdag geen bombardementsvluchten gemaakt. De Zuid-Koreaanse regering heeft per 3 No vember een geldzuivering bevolen om de inflatie ten gevolge van de oorlog tegen te gaan. Bezorgdheid om Koning Gustaaf In een communiqué, ondertekend dooi de drie hofartsen, wordt gezegd, dat Ko ning Gustaaf van Zweden, thans 91 jaar oud, „buitengewoon vermoeid" is. Het communiqué, ondertekend door cle artsen Hjalmar Casserman, Nanna Schwartz en Anders Kristenson, zegt: „In de afgelopen dagen is het hoesten van de Koning toegenomen en hij heeft meer moeite met de ademhaling. Sinds gisteren manifesteren deze symptomen zich duide lijker en de werking van het hart wordt aangetast. De polsslag is tamelijk snel en soms onregelmatig en gaat gepaard met een moeilijker bloedsomloop". Men was Vrijdagmiddag zeer bezorgd om de Koning. Des morgens had hij een kabinetszitting bijgewoond, doch de mi nisters viel het met schrik op, hoe slecht de Koning er uit zag. Tegen het eind van de vergadering namen zijn krachten af en kort daarna viel hij in zwijm. Dr. Casserman deelde de vertegenwoor diger van Reuter Vrijdagmiddag laat mede: „Dit is de ernstigste ziekte, die de Koning tot nu toe heeft gehad. De Koning bevindt zich te bed, doch zijn toestand is sinds hedenmiddag niet verslechterd". Volgens een om 19 uur door radio-Stock holm omgeroepen communiqué is de ge zondheidstoestand van de Koning achter uitgaande en voelt hij zich zeer zwak. Koning Gustaaf kreeg Vrijdagavond aureomicine, een Amerikaanse variant van peniciline, toegediend. Aureomicine heeft de Koning ook in Januari van dit jaar ge holpen om de ernstige aanval van bron chitis en keelontsteking, waaraan hij toen leed, te doorstaan. Sindsdien heeft men dit geneesmiddel in Zweden ..het medicijn van de Koning" genoemd. Duitse geleerde uit de Britse zone verdwenen I FRANKFORT, 27 October (Reuter) Het hoofdkwartier van de Duitse politie te Goettingen, in de Britse bezettingszone, heeft mede gedeeid, dat dr. Walter Zim- I mermann, een specialist op het gebied van i radar en geleide projectielen, vier weken geleden spoorloos uit Goettingen is ver dwenen. De Briise autoriteiten stellen een onderzoek in naar de juistheid van be richten, volgens v/elke dr. Zimmermann door de Russen werd ontvoerd. Dr. Zimmermann was werkzaam op een nieuwe electriciteitsfabriek, waar met spe ciale apparaten van hoge frequentie wordt gewerkt. De politie zoekt, behalve naar dr. Zimmermann, ook naar een ruim 2000 kilo gram wegend apparaat, dat op dezelfde dag als de specialist is verdwenen. elementen in Nieuw-Guinea In antwoord op een vraag, in hoeverre I er sprake is van een blokkade van Nieuw Guinea door de Indonesische republiek, kan worden medegedeeld, dat van een blokkade niet kan worden gesproken. Er zijn weliswaar moeilijkheden in het goe derenverkeer tussen Indonesië en Nieuw Guinea, doch deze zijn een uitvloeisel enerzijds van een algemeen verbod dus niet in het bijzonder tegen Nieuw Guinea gericht van uitvoer naar het buitenland van bepaalde goederen, voor öe uitvoer waarvan vergunning vereist is. anderzijds van het feit. dat aanvankelijk geen betalingsovereenkomst bestond tus sen Indonesië en Nieuw Guinea. Deze be talingsovereenkomst is inmiddels tot stand gekomen. Dit deelt de regering mee in haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroting 1950 voor Uniezaken en Overzeese rijksdelen. Ten aanzien van de vraag van enige ieöen, welke militaire maatregelen de re gering heeft genomen ter verdediging van de belangen der inheemse bevolking en van die der Nederlanders op Nieuw Guinea wordt het volgende medegedeeld: In Nieuw Guinea bevinden zich op dit ogenblik zowel schepen der Koninklijke Marine als onderdelen van de Marine- luchtvaartdienst. Een afdeling mariniers zal ter gedeeltelijke aflossing en aanvul ling van legeronderdelen binnenkort daar arriveren. Voorts bevindt zich op Nieuw Guinea de landmacht Nieuw Guinea, bestaande uit een territoriaal commando met staf en diensten alsmede een zevental troepen- detachementen. welke over verschillende plaatsen in het gebied zijn verspreid. Ten aanzien van infiltraties van minder gunstige elementen in het gebied van Nieuw Guinea wordt medegedeeld, dat, hoewel tot nog toe geen gewapende infil traties zijn geconstateerd, verschillende feiten er nochtans op wijzen, dat de mo gelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat daarmede te zijner tijd reke ning moet worden gehouden. Ongewapende infiltraties van anti-Ne derlandse propogandisten hebben reeds geruime tijd plaats, hetgeen is gebleken doordat verscheidene malen groepen van deze lieden, mede als gevolg van aanwij zingen van de bevolking, zijn aangehou den. Deze infiltraties vinden gewoonlijk 's nachts plaats met prauwen en andere vaartuigen van de naburige eilandengroe pen uit, alsmede door minder gewenste elementen in emigrantengroepen. De tegen deze infiltraties genomen maat regelen omvatten een uitbreiding van het politiekorps, het stationneren van mobiele politieposten, geregelde militaire pa trouillegang, intensivering van de inlich tingendienst en een doeltreffende voor lichting van de. bevolking. Vier doden op onbewaakte overweg bij Deurne Vier inwoners van de gemeente Someren zijn Vrijdagavond op de onbewaakte over weg te Grindveen onder de gemeente Deurne om het leven gekomen. De 54- jarige A. Wijlaars, zijn 25-jarige zoon Martinus, de 26-jarige J. Wijlaars, ge meente-ambtenaar, neef van eerstge noemde en de 27-jarige Fr. van de Mortel hadden tot zes uur 's avonds onder Grind- een een controlepost betrokken voor de kampioensrit van de Kon. Ned. Motorrij ders Vereniging. Ongeveer halfzeven wil den zij in een kleine bestelauto huiswaarts keren. Bij het passeren van de overweg onder Grindveen, waar reeds vaker ern stige ongelukken zijn gebeurd, kwam de auto onder een personentrein, die van Venlo naar Eindhoven onderweg was. De vier inzittenden van de auto moeten op slag dood zijn geweest. De bestelauto werd totaal vernield. De trein had tengevolge van dit ongeluk een vertraging van twin tig minuten. De overweg is niet. beveiligd door flik kerlichten. Het uitzicht ter plaatse is slecht, doordat de spoorbaan hoger ligt dan de weg, waardoor men voor het passeren van de overweg eerst een korte helling moet némen. Anok Agoeng naar België Officieel is bekend gemaakt, dat Anak Agoeng Gde Agoeng, destijds minister van Binnenlandse Zaken der RIS, is benoemd tot gezant van Indonesië in België. De heer Anak Agoeng zal per boot naar Nederland reizen, vanwaar hij zich naar zijn stand plaats zal begeven. De Montesquieu Het doel is niet de mensen tot lezen te brengen, maar tot denken. Toch een accoord tussen minister Lieftinck en dr. Lucas? (Van onze parlementaire redacteur Het ziet er naar uit dat meu er in zal slagen tussen het Tweede Kamerlid dr. Lucas (KVP) en minister Lieftinck over eenstemming tot stand te brengen. Naar wat ik in parlementaire kringen verneem, schijnt het zeer goed mogelijk in de Woensdag opnieuw te houden besprekingen tussen de minister en de Kamercommissie voor de belastingen de zaak voor elkaar te brengen. Het zou mij niet verbazen als men het zou zoeken in enige nog verdere verlaging van de druk van de Inkomsten- en Loon belasting op de zogenaamde middengroe pen, maar dan zo dat hierbij niet, gelijk in het amendement-Lucas wel het geval was, juist de hogere inkomens hiervan on evenredig zouden gaan profiteren, verder een regeling in de geest van het amende- ment-Hofstra, waardoor bovendien „aan de voet", dat wil zeggen voor hen die be neden de middengroepen vallen, nog wat meer verlaging zou worden aangebracht. Tegelijkertijd, naar voor de hand ligt, zal men dan met een regeling ter tafel moeten komen om langs andere weg meer belas tingopbrengst te vinden bij wijze van com pensatie voor wat bij een regeling als hier bedoeld de schatkist aan belastingopbrengst zal gaan derven. Die compensatie zal men wellicht zoeken in nog enige wijzigingen in de Omzetbelasting, maar waarschijnlijk dan toch niet door de omzetbelasting op het verrichten van diensten, gelijk dr. Lucas had aanbevolen, van drie op vier procent te brengen. Generaal 3uin In Frankrijk terug Generaal Juin, de vooraanstaande Fran se strateeg, die onlangs naar Indochina ge zonden is. is Vrijdag te Parijs teruggekeerd. Hij zal de Franse regering rapport uit brengen over de militaire situatie in Indo china. De generaal verklaarde aan de journa listen, dat „de bres gesloten" is en dat niet gesproken kan worden „van onmiddellijk ernstig gevaar". Koningin hoorde Utrechts burgemeester als pianist Koningin Juliana arriveert in gebouw Tivoli te Utrecht, waar Utrechts burge meester, jhr. mr. C. J. ,A. de Ranitz, (rechts op de foto, met actenlas) in een weldadigheidsconcert optrad als pianosolist. In Utrecht is Vrijdagavond een concert gegeven door het Utrechts Stedelijk Orkest met Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, als solist. Koningin Juliana woonde dit concert bij, waarvan cle baten bestemd waren voor de Stichting 1940/45 en aan de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis. Jhr. de Ranitz speelde met het orkest het tweede piano-concert van Rachmaninoff. Het Utrechts Stedelijk Orkest, dat onder leiding stond van Paul Huppert, had het concert geopend met de ouverture „Cyrano de Bergerac". Het speelde na de pauze de vijfde symphonie van Van Beethoven. HET WEER AFGEBEELD Het gebied van hoge druk boven Finland onderging aan de Noordzijde een belang rijke versterking zodat de hoofdkern boven de Poolzee kwam le liggen. Het uit gebreide gebied van lage luchtdruk boven Centraal-Europa breide zich verder naar het Noorden uit. Hierdoor vindt de aanvoer van koude lucht naar onze omgeving over het betrekkelijk warme water van de Oost- en Noordzee plaats, waardoor iets hogere maximumtemperaturen kttnnen optreden. De bewolking sa menhangende met het neerslaggebied boven Duitsland bereikte intussen ons land en veroorzaakt hier en daar enige neerslag. Weerbericht PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De I^ilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht op enkele plaatsen in het binnenland nevel of mist, overigens half tot zwaar bewolkt met vooral jn de kustprovincies enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk uit Westelijke richtingen. In het Zuid-Oosten van het land iets min der koud, overigens weinig ver andering in temperatuur. 29 October: Zon op 7.28 uur, onder 17.18 uur Maari op 18.25 uur, onder 11.49 uur 30 October: Zon op 7.30 uur, onder 17.17 uur Maan op 19.11 uur, onder 12.50 uur Hoog water: 5.26 en 17.39 uur. Zaterdag 28 October Hoog water: 4.53 en 17.07 uur. Laag water- 0.41 en 12 53 uur. Zondag 29 October Laag water: 1.12 en 13.22 uur Hoog en laag water tc IJmuiden Maandag 30 October Hoog water: 5.59 en 18.12 uur. Laag water: 1.44 en 13.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1