clubavond, vergadering, receptie of feestdiner MERCEDES-BENZ CABRIOLETS GARAGE VAN WIJK „Diogé" bracht „Lady Erminie" WEK DE GAL IN UW LEVER OP FLUKS SLEUTEL WEG? Q Kort en Bondig TECH N. TEKENMATERSALE! Clowntje Riek De Zevenster Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4, Zaterdag 28 October 1950 ADVERTENTIE Voor Uw hebben wij vanaf 1 November een intieme zaal beschikbaar Hotel „Oud St. Jan" Jansweg20, Tel. 17630 ADVERTENTIE bij uitzondering ontvangen nog een kleine zending Cabriolets 2-3 en 4-5 personen OVERVEEN - TELEFOON 10503 Uitvoering in de Stads schouwburg Het Haarlemse operette-gezelschap van dilettanten „Diogé" telt thans een aantal werkende leden, waarmede wat bereikt kan worden. Deze conclusie kan gegrond worden op de indrukken die „Diogé" gis teravond in ae Stadsschouwburg met een geslaagde opvoering van de operette „Lady Erminie" heeft kunnen geven. „Lady Erminie" is een aardige operette. Zij onderscheidt zich van veel andere wer ken in dit genre door een spelontwikkeling. die niet te veel met het begrip logica in strijd komt. Amusant is deze operette, zelfs raakt zij soms verzeild in het vaarwater der kluchtspelen. De muziek, die Ed. Jakobowski voor de operette schreef, is aantrekkelijk. Er is merkbaar zorg aan besteed met een behoor lijk muzikaal niveau als resultaat. Bijzon dere eisen ten aanzien van typering wor den niet gesteld, omdat alle optredende fi guren nogal ongecompliceerd van aard zijn. Voor een gezelschap amateurs als „Diogé" kon het daarom een dankbare taak worden, de vermakelijke gebeurtenissen die zich rondom Lady Erminie afspelen, ten tonele te voeren. In het kort komt het verhaal hierop neer. Lady Ermfnie wacht met haar vader de markies van Greenbridge te ver geefs op de.vicomte Backford, die op zijn reis naar Greenbridge door een paar boe ven beroofd en vastgebonden werd. Onder een aangenomen naam weet dit stel boos wichten het vertrouwen van de markies te winnen. Zij brengen zijn huis in opschud ding maar zij bewerken ten slotte nog on gewild het geluk van vier jonge mensen. Lenie Cramervan Rooy speelde de hoofdrol met jeugdige charme, vlot en na tuurlijk. Haar zingen was sympathiek, maar wat zwak van klank en niet voldoen de verstaanbaar, de voordracht van de „ballade" uitgezonderd. Haar spreken was veel beter en hiermede kon zij overtuigen. Ook Suze Spoeldervan Haerden als Violet zong met te flauwe dictie, maar evenals Lenie Cramer kon zij zich onderscheiden door een goede spreekstem en een frisse actie. Over het algemeen was het spreken van de spelers en speelsters beter aan het zin gen. Maar men was gelukkig zo verstandig de zangstemmen niet ter compensatie to'. een geforceerd klankvolume to brengen. Lenie Vanderde Jong maakte van de hertoging in Sielton een type in stijl. Ook Jan Vander, al sprak hij wat zacht, wist heel goed aan de Ridder de Brabazon, het karakter van een oude aristocraat te geven. Joop de Braai gaf een stoere markies van Grenbridge te zien en Joop Kaan speelde zijn rol als George verdienstelijk maar toch met een wat te veel toegeven aan het weer standloze in deze figuur. Bep Steenkist en Tini Kok waren een paar pittige kameniers en Herman Woerde uitnemend als de h'er- bergbediende Tom. Het centrum van dwaasheid vormden de boef Raffv, ge speeld door Willem Hensen en in het bij zonder de rover Caddy, uitgebeeld door Kick Steenkist, die meermalen als een clown in optimaforma de zaal deed dave ren van de lach. En dan waren er nog een paar kleine rol len bij Jan van Dijk, Theo Jansma en Wim Cramer in goede handen. Er was bij de spelers van „Diogé" eigenlijk niemand, die door mindere prestaties beneden het alge mene peil 4der opvoering bleef. De koor leden die als figuranten optraden, verdie nen waardering voor hun zuivere, pittige zang. Dit mag wel speciaal gereleveerd worden, want meestal vormen de koren bij operetteopvoeringen door amateurs het zwakke punt. Ans Dukker studeerde de balletten in, die door pretentieloosheid, bewegingsfan tasie, cosiumering en belichting, tot mooie intermezzi werden. Tenslotte een compli ment voor het goed spelend orkest en voor de dirigent Henk Steenkist, die er vrijwel steeds in slaagde een hecht contact van de optredenden op het toneel met het orkest tot stand te brengen. Na afloop van de opvoering werd Willem Hensen ter gele genheid van het feit dat hij 35 jaar op het toneel staat, door Herman Woerde harte lijk gehuldigd. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLET.TES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Accoord over voltooiing Erebegraafplaats Zeeweg Naar w« vernemen is er tussen de re gering, de Nationale Monumentencommis sie en het stichtingsbestuur van de Ere begraafplaats te Overveen overeenstem ming bereikt over de voltooiing van de Erebegraafplaats. De regering zal voor de afwerking van deze nationale dodenakker gelden beschik baar stellen, terwijl de Nationale Monu mentencommissie een bedrag zal schen ken waarvan een speciaal gedenkteken zal worden bekostigd, dat bedoeld is ter na gedachtenis van hen, die wel in het bur gerlijk verzet zijn gevallen, doch waarvan het graf niet bekend is. Dit monument zal aan de Westelijke zijde van de begraaf plaats worden opgericht, tegenover de urn. De voltooiing zal geschieden volgens het bekende ontwerp van architect Komter, zij het dan dat de geprojecteerde aula achterwege blijft. De muren zullen worden gemetseld en opgetrokken, opdat ook aan de wettelijke voorschriften op de afschei ding van begraafplaatsen zal worden vol daan. De toegang zal worden gewijzigd. Terzijde van het bronzen hek dat de in gang vormt wordt een ruimte aangelegd voor het houden van herdenkingsbijeen komsten. De aanleg zal zo geschieden, dat de kosten van het onderhoud tot een mini mum beperkt blijven. De tekeningen van de ontwerper zullen in het wachthuisje naast de woning van de opzichter worden geëxposeerd. Onder meer zal een klokkestoel worden gebouwd waarin de oude klok van het Bloemen- daalse raadhuis zal worden opgehangen. Het is nog niet te zeggen welk bedrag met de voltooiing gemoeid zal zijn. Programma voor fijnproevers Jeugdconcert in de Waalse kerk Dr. J. R. H. Smidt, de ijverige organisa tor van de jeugdconcerten in Haarlem, had ditmaal in de Waalse Kerk op het Begijn hof een uitvoering belegd, die nu eens een heel andere tak van het muzieleven zou doen kennen, dan op vorige jeugdconcerten het geval was. Het Amsterdams Kamer koor, onder leiding van Jan D. Boeke was uitgenodigd om een programma van gees telijke en wereldlijke koormuziek uit de zestiende en zeventiende eeuw uit te voe ren, en de organist Dolf Hendrikse zou dit vocale programma met daarbij passende orgelmuziek afwisselen. Dit koortje van Jan D. Boeke is een voortreffelijk ensem ble; deze elf dames en heren zijn volkomen vertrouwd me% de polyphone stijl die zij beoefenen en hun fraaie klinkende samen zang kon een juiste indruk geven van de wijze waarop in beschaafde kringen drie-, vierhonderd jaar geleden de koorzang be oefend werd. En nu aan te tonen wat er in die tijd in de kerken op het orgel of in de woonhuizen op kabinetorgel en clavecim- baal gespeeld werd. daartoe is de organist Dolf Hendrikse een uitgelezen kunstenaar met een zeer verantwoord historisch besef. Voegen wij daar nog bij, dat het orgel van de Waalse Kerk zich zeer goed leent om er die oude muziek op weer te geven, dan blijken hier alle elementen te zijn geweest om een cultuurhistorisch concert te geven dat de fijnproevers kon doen watertanden. Ik heb, eerlijk gezegd intens genoten, zowel van het belangrijke programma van Ne derlandse, Engelse en Duitse composities, als van de zeer verzorgde uitvoering, die er van gegeven wex'd. Maar ik heb mij toch even afgevraagd of zo'n muziekschotel van ruim anderhalf uur wel door die jonge magen waarvoor het bestemd was, te ver teren was. Enkele gerechten misschien wel, bijvoor beeld de zangnummers van Haak, Senfl, Hofhaimer, Otmayr, Orlando di Lasso, Has- ler en Peuerl, vooral als ze stuk voor stuk konden worden ingeluid met een babbeltje dat de aandacht boeit; en wat de orgel composities betreft: de variatiewerken van Sweelinck en Scheidt, op melodieën die direct aanspreken. Maar het overige (eigenlijk het belang rijkste) deel van het programma leek mij W. L. Nolke overleden Tijdens een vergadering van de kerke- raad der Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem is Vrijdagavond onverwacht overleden de heer W. L. Nolke,- oud-leraar aan het Stedelijk Gymnasium. De heer Nolke, die op 25 April 1873 in Amsterdam geboren is, heeft aan de Uni versiteit aldaar gestudeerd in de wis- en natuurkunde en is in 1901 geslaagd voor het doctoraal examen. Met ingang van 1 September 1904 werd de heer Nolke be noemd tot tijdelijk leraar aan het Gym nasium en op 1 September 1907 tot leraar in vaste dienst. Aanvankelijk gaf hij les in wis-, natuur- en scheikunde en latei- in wis- en scheikunde, speciaal aan de leerlingen van de b-cursus. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd heeft de heer Nolke op 31 Augustus 1938 het onderwijs verlaten. De thans overledene heeft uitsluitend les gegeven aan het Haarlemse gymnasium. Hij was een bemind leraar, die uitmuntte door zijn individualiteit. Hij was een ty pisch Amsterdamse figuur die in de loop der jaren op uitmuntende wijze les heeft gegeven. Zijn belangstelling ging niet al leen uit naar de vakken, waarin hij doceerde, maar ook naar de vraagstukken van het practische leven. Daardoor heeft hij de leerlingen veel meegegeven. Altijd was hij opgewekt en levenslustig. Een van zijn leerlingen heeft eens gezegd: „De wis kunde, die hij ons leerde, was goed, maar wat hij gaf voor het leven was best". De heer Nolke is vroeger enige tijd pen ningmeester geweest van het hoofdbestuur van het Genootschap van leraren aan Gymnasia en gedurende een aantal jaren was hij ouderling van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Haarlem. ADVERTENTIE CAFETARIA-RESTAURANT GROTE HOUTSTRAAT 23 Ter kennismaking met onze BANKETLETTER van 40 ct. per ons geven wij van 30 October tot en met 4 November gratis ccn staafje banket bjj een prima kop koffie met room of slagroom voor slechts 25 ct. AMANDELSPECULAAS.... 30 ct. per ons te zwaar voor het overgrote deel van het jeugdige publiek. Ik zou wensen dat ik mij in deze vergiste. Doch er kan in ieder ge val bij de ouderen en speciaal begaafden wel over t geheel een indruk gewekt zijn die aan het doel van het jeugdconcert be antwoordde en voor die enkelen, die er de vruchten van kunnen plukken, zal het een verrijking van hun besef omtrent het wezen van de muziek betekenen. JOS. DE KLERK. De Flora op Groenendaal Geen kans op behoud der tentoonstellingsgebouwen Het is thans zeker dat in 1953 de Flora, de grote tentoonstelling van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, in Groenendaal gehouden zal worden. De raad van Heemstede moet nog wel een besluit nemen om het terrein daarvoor beschikbaar te stellen, maar dit is natuur lijk slechts een formele aangelegenheid, omdat aan te nemen is, dat het college van B. en W. van te voren de opvatting van de raad gepeild zal hebben. Er moeten natuurlijk ook nog enige an dere reserves gemaakt worden. Het is na tuurlijk mogelijk dat de internationale toestand zich zodanig verscherpt, dat het moeilijk wordt de tentoonstelling te hou den. Ook moeten nog enkele instanties beslissingen nemen over financiële steun van de tentoonstelling. Intussen wordt gewerkt aan het opma ken van het plan voor de tentoonstelling. Deze wordt omvangrijker dan de vorige in 1935, want het terrein dat van Groe nendaal afgesloten zal moeten worden, is nu iets groter. Er komen natuurlijk weer grote gebou wen op het tentoonstellingsterrein. Bij de tentoonstelling van 1935 is nog door het gemeentebestuur overwogen of het moge lijk was een of meer gebouwen te laten staan, omdat in Heemstede gebrek is aan zalen voor congressen, concerten, enzo voort. Dit is toen op niets uitgelopen, o.a. omdat de constructie der tijdelijke gebou wen zich niet leende voor een langdurige bestemming. Thans is van te voren over legd of het mogelijk zou zijn, door samen werking van de gemeente en „Bloembol lencultuur", gebouwen te plaatsen die latei- gebruikt zouden kunnen worden voor an dere doeleinden. Het overleg heeft uitge maakt dat zo'n opZet niet uitvoerbaar is, omdat „Bloembollencultuur" heel andere eisen aan zulke gebouwen stelt dan de gemeente. In het ene geval behoeven de gebouwen immers slechts enkele maanden dienst te doen en in het andere moeten zij zo geconstrueerd zijn, dat zij tientallen jaren gebruikt kunnen worden. Het zou een te grote financiële opoffering vergen als men gebouwen zou zetten die aan beide eisen voldoen. Bovendien heeft Heemstede geen behoefte aan een ruimte waar ten toonstellingen gehouden kunnen worden, maar aan een zaal voor concerten, voor stellingen, enzovoort. VERVANGING VAN HET FISCALE NOODRECHT De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen inge diend, die beide betrekking hebben op het fiscale noodrecht. Het ene wetsontwerp be vat bepalingen inzake de afschaffing van dat noodrecht en vervanging daarvan, on der meer door een nieuwe algemene re geling van de plicht van de burgers om aan de belastingdienst inlichtingen te ge ven in het belang van een juiste belasting heffing. Het andere, zeer korte, wetsont werp houdt enkele overgangsbepalingen in inzake het conservatoir beslag voor be lastingschulden. ADVERTENTIE TEL, 11493 LANGE VEERSTRAAT 19 DE „SlEUTRSreCIAI.IST" Nieuwe verkeerswet op 1 Januari in werking Achtste wegverkeersdag van de K.N.A.C. In Den Haag is Vrijdag de achtste weg- verkeersweg van de Koninklijke Neder landse Attfomobiei Club gehouden. Nadat de voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, zijn voldoening had uitgesproken over de nieuwe verkeersvoorschriften, hield de minister van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen, een rede, waarin hij o.a. mededeelde dat de nieuwe verkeerswetgeving zeer waarschijnlijk op 1 Januari in werking treedt. Reeds lang was ons verkeersrecht verouderd, aldus de minister. Vóór de oorlog lagen dan ook een reglement en een ministeriële beschikking gereed. De bezettingstijd heeft de invoe ring daarvan onmogelijk gemaakt. Het nïet-invoeren van het vooroorlogse wegen verkeersrecht heeft echter dit grote voor deel gehad, dat wij thans een van de mo dernste wetgevingen op dit punt zullen hebben. Over „Markante verschillen tussen de oude en de nieuwe wegenverkeerswet- geving", hield vervolgens mr. E. J. N. M. Bogaerts, hoofd van de afdeling water staatsrecht bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, een causerie. Dr. H. C. Kuiler, referendaris bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, en ir. J. F. L. van Gils, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, hoofd van het bureau Wegen- en Verkeersstatistiek, hielden een betoog over „statistische feiten en perspec tieven". Dr. F. H. Glastra van Loon, zenuwarts te 's-Gravenhage, voorzitter van het Me disch Psychologisch Verkeers-technisch College, sprak over „Alcohol in het weg verkeer", prof. dr. M. C. Colenbrander, hoogleraar te Leiden, over de eisen welke het wegverkeer aan het gezichtsvermogen stelt, ir. J. W. van Wamelen, hoofd van de Technische Dienst K.N.A.C., over de con structie van auto's en de verkeersveiligheid. De heer A. L. Roscam Abbing, verkeers- ingenieur van de KN.A.C., sprak tenslotte over de opleiding, tot „Traffic Engineer" aan de Yale University en over de invloed van eenrichtingsverkeer op het zaken leven. Basketball Programma voor volgende week Dinsdagavond wordt in De Doelen de be langrijke wedstrijd HHCHOC (heren) gespeeld. Het programma luidt: Maandag 30 Oct:. KCH—HOC III; SCH II PSVH I (dames). Dinsdag 31 Oct.: HHC III—KCH; HHC- I— HOC I (heren); HHC I-Soortbond I (dames). Woensdag 1 Nov.: HOC II—HHC II; HOC IV—Sportbond III (heren); HOC II—PSVH (dames). Donderdag 2 Nov.: PSVH II—SCH III (heren). Vrijdag 3 Nov.: Sportbond II—HOC III (heren); SCH I—HOC I; SCH II—HHC III (dames). Vrijdag 3 Noc.: 21.15 uur (Zanderinstituut) Sportbond ISCH I (héren). 'Alle wedstrijden worden gespeeld in De Doelen, met uitzondering van de wedstrijd SportbondSCH. i Ons nieuwe feuilleton (Korte inleiding) Mevrouw Bijleveld-Gelinck, uit Heem- stededie verleden jaar de hoofdprijs won in de prijsvraag voor een vervolg- roman met een feuilleton, dat wij op- i genomen hebben, heeft opnieuw een delectieve-verhaal geschreven met in- l specteur Renkevoort als centrale figuur. „De Zevensier" is een geheimzinnige geschiedenis, welke zich afspeelt in een pension te Amsterdainen de mei het onderzoek belaste inspecteur voor j talloze moeilijkheden jolaatst. Het ver- haal is uiterst boeiend en zal, zonder twijfelook de lezer aan het peinzen brengen. Een meisje wordt ontvoerd, doch weet te vluchten, een schrijf- bureau wordt opengebroken, een kost- baar juweel (de Zevenster) is op een onbekende plaats verborgen. De ver- rassiyigen volgen elkaar in bonte rij en met grote snelheid. Wij geloven, dat lezeres en lezer aan dit nieuwe feuilleton hun vreugde be- leven zullen. BINNENLAND Mr. K. P. V3n der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie"- ken voor Zuidholland te Rotterdam, wordt op Woensdag 1 November 70 jaar. Aan de heer J. A. E. Verkade te Zaan dam is de erepenning van de gemeente Zaandam uitgereikt wegens het feit, dat hij na een periode van 45 jaar het bestuur van de Kamer van Koophandel ert Fabrieken voor Zaanland zal verlaten. Tegen de directeuren van „De Schelde" te Vlissingen, die ervan verdacht werden tijdens de bezetting voor de Duitsers te heb- ben gewerkt, is een gevangenisstraf geëist gelijk aan de tijd die zij in voorarrest hebben doorgebracht en bovendien geldboeten van respectievelijk f 30.000 en f 15.000. Twintig jaar gevangenisstraf is geëist tegen de ex-inspecteur van politie te Nijme gen, tevens chef van de z.g. politieke dienst te Nijmegen, M. V. Volgens de dagvaarding zou hij de oorzaak zijn van de dood van 20 Nederlanders die tijdens de bezetting wer den gearresteerd. De officier van justitie wees er op. dat slechts 20 gevallen zijn ten laste gelegd, doch dat het er circa 100 zijn geweest. Het bestuur van de Nederlandse Anti tabak Stichting héfeft een brief gezonden aan het genootschap voor natuurgenees- en heel kunde te Amsterdam naar aanleiding van de uitspraak van dr. R. Korteweg over het toe nemende aantal patiënten, lijdende aan long kanker als gevolg van het overmatige roken. In de brief wordt verklaard, dat de arts, dié zelf rookt, mede hiervoor verantwoor delijk is. Dr. J. Spaander, de pas benoemde directeur van het Rijksinstituut van de Volksgezondheid te Utrecht, heeft op een druk bezochte receptie in het Parkhotel te Amsterdam afscheid genomen van de bloed- transfusiedienst van het Rode Kruis die hij tien jaar heeft geleid. Prof. dr. A. Th. Knoppers heeft Vrijdag zijn hoogleraarsambt in de faculteit der ge neeskunde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam aanvaard. Prof. Knoppers is oud docent in de physiologie aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding en directeur van de N.V. Nederlandse Kininefabriek te Amsterdam. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, heeft Vrijdag het tweedaags congres „Film en Jeugd", dat te 's Hertogenbosch wordt gehouden, geopend. Het instituut voor algemene ontwikke ling van volwassenen te Culemborg organiseert met toestemming van de minister van Sociale Zaken een cursus voor emigran ten. De cursus duurt drie maanden en'omvat practische wenken voor emigranten, kennis van het emigratieland (voorlopig alleen Australië) en Engelse taal. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft te Schoondijke het nieuwe gebouw der rijkslandbouwwinterschöol geopend. In de nacht van 4 op 5 Mei drong een 26-jarige grondwerker te Harkema-Opeinde een boerderij binnen met de bedoeling geld te stelen. Hij hield de boer een alarmpistool onder de neus. maar de man greep een sabel en sloeg de indringer het topje van een vin ger af. In hoger beroep is K. door het ge rechtshof te Leeuwarden overeenkomstig het vonnis van de rechtbank veroordeeld tot twee-en-een-half jaar gevangenisstraf. De Italiaanse regering heeft een studie opdracht verstrekt aan dr. M. P. van Buyte- nen, rijksarchivaris in Friesland. Hij zal in Italië in de Romeinse bibliotheken 'n onder zoek instellen naar handschriften, die op Friesland betrekking hebben. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft de honderdste Amsterdamse schoolbrigade in dienst gesteld. De Amsterdamse rechtbank heeft een voormalige hulpbewaarder van het Huis van Bewaring, die tegen betaling pakjes shag aan een gedetineerde had bezorgd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Het negende internationale congres voor entomologie zal in 1951 in Amsterdam worden gehouden. De gemeenteraad van Culemborg heeft f 1.470.000 beschikbaar gesteld voor de aan leg van een riolering en een zuiverings kanaal. Het is het grootste bedrag, dat ooit door de gemeenteraad van Culemborg is gevoteerd. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. Everaars te Haarlem is be noemd tot hoofd van de school voor u.l.o. van de Vereniging voor Christelijk U.L.O. in de Anthony Fokkerlaan. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht mej. A. A. Holt, Overveen en de heer A. van der Gaag, Haarlem, De heer C. B. van der Zwart te Heem- stede is aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaats examen economie. De sneeuwstorm duurde maar voort. Pilon werd steeds ongeruster. Elk ogenblik keek hij op de klokhet werd al later. Het duister begon nu ook tè vallen. Pilon ontstak een lantaarn en keek elk ogenblik voor de deur, of hij nog niets zag naderen, maar steeds bleef het stil, en op zijn roepen kwam geen antwoord. Later merkte hij, dat de sneeuw niet meer viel, maar het stormde nog flink. Pilon hield het in huis niet meer uit. Als toch die jongens maar geen ongeluk hadden gekregen in dat weer „Ik. houd het niet uit!" mompelde hij. „Ik ga er op uit, ik ga hulp halen om ze te zoeken!" Pilon deed een dikke das om, pakte de lantaarn en verliet het huis. Moeizaam werkte hij zich door de hoge sneeuvjlaag; de verse sneeuw was nog zacht en hij zakte er tot aan z'n knieën in. Het licht van de lantaarn viel schommelend over de witte bodem. In het rorCd zag hij de verlichte rafnen van zijn buren, die lekker bij de warme kachel zaten. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO KOUDE OF NATTE VLOEKEN belegt U met ROEKEL RUBBER RINGMATTEN en .LOPERS 10 JAAR GARANTIE Elke gewenste maat, 18 mm dik - kleur rood, grijs of naturel O Practisch - Hygiënisch - Gemakkelijk te onderhouden. O Duizenden referenties. Rechtstreeks van fabriek aan gebruikers ROEKEL BURGWAL 38—40 TELEFOON 20727 g OOGGG00G00QQGQQ0Q0QQQ0G00Q000QG0QQQ000QQQQQ00Q0000Q00Q0Q ADVERTENTIE M. STRIJLAND - SCHOTERWEG 5—7 - HAARLEM Voor de kind er en FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck i) HOOFDSTUK I Inspecteur Renkevoort stond voor het hoog-opengeschoven raam van zijn bureau en staarde peinzend naar buiten. Het was een prachtige Juni-avond, één van die wonderlijk-warme zomeravonden, waarin het eigenlijk niet donker wordt, waarin de stille schemering zwaar is van bloesem geur en waarin zelfs de nuchterste mens er toe verleid wordt om te gaan mijmeren. En zulk een nuchter mens was inspec teur Renkevoert. Zoon van een ayrie onderwijzers-we duwe. had hij altijd hard moeten werken. Met een scherp verstand en een harde wil om vooruit te komen had hij jong, als nummer één van de klas, zijn eindexamen H.B.S. gedaan. Toen had hij enige jaren buitenlands gewerkt, daar goed zijn ogen de kost gegeven en alles geleerd, wat hij maar enigszins leren kon. Maar ten slotte was hij toch naar het oude Amsterdam teruggekeerd, had daar vlot zijn poliiie- examens gedaan en was r.u, op zijn fceven- en-twintigste jaar, inspecteur bij de Cen trale Recherche. Een mooie carrière, een buitengewoon voorspoedige carrière, maar die hem door zijn collega's gaarne gegund werd. Nee, inspecteur Renkevoort was niet ge woon om zo werkeloos voor het raam te staan. Wanneer hij nachtdienst had, zoals nu, en er was niets bijzonders te doen, dan waren er de wetenschappelijke tijdschriften die hij in de ledige uren bestudeerde, of de schaakproblemen, waarvan hij een groot liefhebber was. Maar nu was er de ge heimzinnige tover yan de zomernacht, die hem weglokte van zijn schrijftafel, nu stond hij roerloos voor het open vester en ademde diep in de zoele lucht. Voor hem lag het oude grachtje te dromen in de schemer. Dat grachtje was ook al zo geheel anders dan in het nuchtere licht van alledag. De geveltjes van de huizen waren zo heel oud, zo verweerd en versleten: als kreupele besjes leunden ze uitgezakt tegen elkaar. Nu. in het weifelend schemerlicht, leken ze vrolijker, blijmoediger; het scheen of ze zich met opzet naar elkaar toegebogen hadden om elkaar een geheimpje te ver tellen, o zo'n grappig en aardig geheimpje, dat hun rimpelgezichtjes deed glunderen van pret. De oude bomen langs de walle- kant leken ook hoger en voller nu; ze ston den daar als een rijtje kranige wachters langs het water en er onder liepen heel wat verliefde paartjes, veilig beschut in hun schemerige schaduw. En dan was er nog het water zelf, dat altijd zo ernstig was, zo donker en gerimpeld. Nu was het glad, en stil, en licht, als een geheimzinnige weer schijn van de sterrenhemel daarboven. Maar ook de mensen waren anders dan gewoonlijk. Overdag was het grachtje al tijd tamelijk uitgestorven; wat spelende kinderen op een stoep, een enkele slepers- kar, een hond langs de wallekant. Maar nu bleek het, dat al die oude huisjes wer kelijk bewoond waren, dat er achter die verzakte geveltjes en verweerde ruitjes ook mensen woonden. Ze zaten hier en daar op keukenstoelen voor de deur, ze zaten op stoeptreden en op de leuning, ze hingen overal uit de ramen. En toch was het stil, klonken de stemmen en voetstap pen slechts gedempt, alsof er iets was in de avond, dat niet verstoord mocht wor den. En het leek, alles eindeloos te duren zo: het water, dat niet rimpelde, de roer loze bomen, de stille schemering die niet week. Het was als een vreemde betovering. Hoe lang hij daar bij het open raam ge staan had, wist inspecteur Renkevoort zelf met, maar opeens kwam hij met een schok tot de werkelijkheid terug. Gek die hij was! om daar zo als een ouwe-jongejuf- frouw voor het raam te staan peinzen! Maar dat kwam door die mooie zomer avond en het was daar voor dat open venster heerlijk koel. Hij zou zichzelf nog even vrij geven:daar nog één sigaret blijven roken en dan ging hij weer aan zijn werk. En hij gaf zichzelf vuur en zag het grachtje nu weer zoals hij altijd gewoon was het te zien: een nuchtere werkelijk heid die hij normaal in zich opnam. En toen zag hij, wat hij er al die tijd al gezien en toch niét gezien had, een meisje, dat langs de wallekant heen- en weer liep, al maar heen-en-weer, en dat wel vlak voor het Politiebureau. Kijk, nu stond ze stil, draaide zich op haar hakjes om, liep weer terug tot bij de ingang, aarzelde en stond weer stil. Die wachtte natuurlijk op iemand, hoewel het ondertussen al knapjes laat was, maar het was een afspraakje, dat was zonneklaar. Maar waarom juist hier? Pal voor de deur van het Politiebureau? Het leek warempel wel.... het zou toch niet.... nee maar! Een plotseling inval lende gedachte deed zijn ambtelijk gemoed ontstellen. Toch niet één van de agenten? Wie waren er vannacht in de agentenka- mer? De ouwe Bergman met zijn dikke rode kop, die zou het wel niet zijn, die was al zowat grootvader. Maar Peeters was er ook. de lange Peeters en dat was een kwade rakker. Zou hij zoiets bekokstoofd hebben omdat het zo'n mooie avond was? Verduiveld, zoiets kwam in diensttijd toch niet te pas! Hij zou meteen. Wat hij meteen zou doen, behoefde in specteur Renkevoort nimmer uit te voeren, want het meisje, alsof ze telepatisch zijn gedachten geraden had, wendde zich plot seling resoluut naar de ingang en stapte naar binnen. En juist was hij bij zijn schrijftafel teruggekeerd en had, nog aarze lend wat te doen, zijn leeslamp aangeknipt, of er klonken reeds voetstappen op de houten trap, er werd geklopt en binnen kwam de ouwe Bergman met het meisje achter zich aan. Een dame om u te spreken, inspec teur. Uitstekend. Komt u binnen juffrouw. Wilt u misschien hier gaan zitten? En Bergman, wil jij even de gordijnen sluiten? Hij schoof een stoel voor haar aan met de hem aangeboren hoffelijkheid, waar mee hij iedereen altijd dadelijk op zijn ge mak zette. En terwijl de brigadier de ouder wetse groene balletjesgordijnen liet zakken, had hij van achter zijn schrijftafel een goede gelegenheid om zijn bezoekster even ongemerkt op te nemen. Een lang meisje in een bruinfluwelen sportjasje over een lichte jurk. Een smal en leve/rdig gezichtje. Sringerig bruin haar, dat aan weerszijden boven de oren was weggekamd. Iets uitstekende jukbeenderen, grappig wipneusje een kleine kinderlijke mond. En grote lichtbruine ogen. die nu een onmiskenbaar verlegen uitdrukking droegen. Dank je, Bergman. En u, vertelt u maar eens. Hij zag, hoe zij naar woorden zocht om te beginnen en boog zich even naar voren om haar te helpen. Is er iets bijzonders gebeurd? Ja ziet u, inspecteurbegon ze nu hakkelend het is eigenlijk een erg gek verhaal Als u eens wist hoeveel gekke ver halen ik hier al aangehoord heb,%dan zoudt u heus niet zo gegeneerd zijn. Ja maar, als iemand mij zo iets zou vertellen, dan zou Ik er geen woord van geloven. U kunt toch in ieder geval proberen of ik het geloof, niet waar? Ze lachte even. En begon dan ineens: Ziet u, ik ben opgelicht. Opgelicht? Door een oplichter? Nee, zo bedoel ik het niet. Ik bedoel opgelicht in de letterlijke zin van het woord. Opgelicht van de straat. Meege nomen, ontvoerd. Zo. En wanneer is dat gebeurd? Zo juist. Vanavond. Met een auto. Maar hoe komt u dan hier? Omdat ik er weer uitgesprongen ben. Toen ze er niet op verdacht waren. Verbeeld u, ik laat me toch zo maar niet meenemen? Ze gooide, een ietsje uitdagend, haar hoofd achterover. Het gele lamplicht viel juist op het wipneusje. Er zaten een paar sproetjes op, de inspecteur zag ze heel duidelijk. Hij glimlachte geamuseerd. Een pittig kind en voor geen kleintje vervaard, leek het hem. Maar de zaak kon toch wel ernstig zijn, hij zou even wat notities maken. Gelooft u mijn verhaal? Warempel wel! Ik ga zelfs het één en ander opschrijven. Hij haalde een bloc-note naar zich toe en schroefde zijn vulpen los. En wendde ?ich dan tot het meisje tegenover zich: Mag ik dan eerst uw naam weten? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6