(KoortSi Een man van grote reputatie, hogelijk gerespecteerd in binnen- en buitenland De nieuwe premieregeling voor de woningbouw Scherp Amerikaans protest tegen Nederlandse snijbloemenimport De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTE3DGEMASK.ERDE Wereldnieuws Maandag 30 October 1950 2 s Werelds oudste Koning heengegaan Sportief en vitaal tot het laatst Koning Gustaaf V van Zweden werd 16 Juni 1858 geboren op het kasteel Drottning- holm, op het eiland Löfo in het Malarmeer, als zoon van Koning Oscar II en Koningin Sofie, Prinses van Nassau. Op 8 December 1907 volgde hij zijn overleden vader op. Van 1884 tot 1891 was hij in het kader van de Zweeds-Noorse unie onderkoning van Noorwegen. Toen Gustaaf in Januari 1908, voor het eerst sinds hij in 1907 het koningschap aanvaard had, de Troonrede uitsprak, zeide hij: ,,In mijn oprechte ijver voor de wel vaart en de vooruitgang van mijn land zal ik altijd trachten mijn taak te vervullen." Zijn devies was: „Met het volk voor mijn land." Koning Gustaaf heeft zonder moeilijk heden samengewerkt met ministeries van verschillende politieke richting. In 1920 werd voor het eerst een sociaal-democraat Zweeds minister-president. Voor de internationale politiek heeft Gustaaf V steeds grote belangstelling ge had. Tijdens de eerste wereldoorlog nam hij hei initiatief voor de samenwerking der drie Scandinavische landen ter handhaving van hun neutraliteit. In 1939 hoopte hij tot het laatste ogenblik op een vreedzame regeling der geschillen, in October van dat jaar nodigde hij de Koningen van Noor wegen en Denemarken en de Finse presi dent uit tot een conferentie in Stockholm, maar de ontwikkeling in Scandinavië was een geheel andere dan 25 jaar tevoren en weldra was Zweden het enige Noordse land dat buiten de oorlog bleef. Charitas Koning Gustaaf en zijn land hebben veel gedaan voor hulp aan door de oorlog ge teisterde landen, zowel op officiële als op particuliere basis. Prins Carl, des kc-nings broer, was toen voorzitter van het Zweedse Rode Kruis. Ook hun neef Graaf Berna- dotte heeft in het kader der hulpverlening veel goed werk verricht. In zijn jeugd heeft Koning Gustaaf de gelegenheid gehad om grote reizen te ma ken. In het najaar van '78 begon hij een reis door Europa. Onder andere verbleef hij tn de zomer van het daarop volgende jaar vier maanden-in Groot-Brittannië. De universiteit van Oxford vereerde hem met een doctorstitel. Op deze reizen kwam hij in aanraking met Europese staatshoofden en vooraanstaande politici, met wie hij de actuele vraagstukken besprak. Ook in Zweden had hij veel contact met het bui tenland. Hij ontving met grote gastvrijheid vele bezoekers. Zijn politieke capaciteiten traden speciaal aan het daglicht bij de crisis voor en na de ontbinding van de Noors-Zweedse unie in 1905. Als Kroonprins trad Gustaaf her haalde malen op als regent ter vervanging van zijn vader. Voor zijn troonsbestijging nam Gustaaf als erevoorzitter van de algemene Zweedse export-associatie een actief aandeel in de werkzaamheden van dit instituut, dat hij in 1880 hielp stichten. Hoewel de gezondheid van de Koning verbazingwekkend voor zijn leeftijd was, had hij in de allerlaatste tijd herhaaldelijk te kampen met inzinkingen: Toen hij als negentigjarige het vorig jaar de rijksdag opende, moest hij met een baar naar het parlementsgebouw gedragen worden. Een maal in het gebouw aangekomen, was 'de koning, ondersteund door Kroonprins Gustaaf Adolf en Prins Bertil, in staat naai de troon te lopen. Nadat Koning Gustaaf zijn plaats op de troon welke een trede lager was geplaatst dan gewoonlijk had ingenomen, deelde hij de Rijksdag in de kortste openings-rede, welke hij ooit had gehouden, mede, dat de volksvertegen woordiging ingelicht zou worden omtrent het verloop der besprekingen tussen de regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken over het organiseren van een gemeenschappelijke verdediging van Scan dinavië. De Koning sprak met vaste stem: toen hij uitgesproken was kreeg hij echter een hoestbui, waardoor zijn krachten af namen en hij half van de troon naar de deuren van het rijksdaggebouw moest wor den gedragen. De dienst, die na afloop van de plechtigheid in de kapel van het paleis werd gehouden, werd door de Koning niet bijgewoond. Dit jaar was bekend gemaakt, dat niet de koning het parlement zou openen, doch de Kroonprins. In Maart '48 was Koning Gustaaf op weg naar Zuid-Frankrijk, toen allerlei geruch ten over zijn gezondheid de ronde deden. Het gerucht; dat hij in de trein overleden zou zijn, werd zelfs in Parijs gehoord. Het Zweedse consulaat te Hamburg verklaarde, dat de Koning ziek was. Er hingen vlaggen halfstok en vele radioprogramma's waren gewijzigd. Bij aankomst van de trein in Parijs bleek de Koning echter geheel wel. Hij verklaarde „zeer geamuseerd" te zijn over de berichten, die hij „vrij overdreven" vond. Sportsman De Koning was een hartstochtelijk ten nisser en jager. Onder de naam mr. G. nam hij aan vele tournooien deel. Hij zelf heeft deze sport in Zweden ingevoerd. Nog in de Kans dat er nu minder door particulieren gebouwd zal worden? Zo zag Koning Gustaaf V van Zweden er uit bij zijn troonsbestijging op S December 1907. zomer, van '46, op 88-jarige leeftijd, be oefende hij deze sport. Op advies van zijn arts moest hij het tennissen echter staken. Ook van de jacht was koning Gustaaf een groot liefhebber. Een treffend voor beeld van zijn vitaliteit was wel, dat hij in het late najaar van '46, enkele dagen na een ernstige aanval van influenza, in een hevige sneeuwstorm deel nam aan een faznntenjacht. Koning Gustaaf was zeer bemind, hoewel hij nooit naar populariteit streefde. Hij gedroeg zich vriendelijk en eenvoudig en sprak alle onderdanen, hoge ambtsdragers inbegrepen, met „jij" aan. Hij hield niet van onnodig vertoon. Wanneer de gelegen heid zulks echter vergde kon hij met in drukwekkende waardigheid optreden. Bij vele gelegenheden toonde de Koning zich ook een groot kindervriend. In Nederland Koning Gustaaf is meermalen in Neder land geweest: Reeds als kroonprins bezocht hij ons land enkele malen incognito. Nadat Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in 1922 Zweden hadden bezocht, bracht Ko ning Gustaaf van 2 tot 4 Maart 1923 een tegenbezoek aan Nederland. Hij werd in het Amsterdamse station ontvangen door Koningin Wilhelmina, Prins.Hendrik en de Koningin-Moeder Emma en maakte rijtoe ren door Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Delft, waarbij het publiek hem overal enthousiast onthaalde. Van Delft reisde Gustaaf dóór naar België. De Koning was drager van het Groot kruis van de Nederlandse Leeuw. Hollanders hebben de keus: Millioenen aan bollen of honderdduizenden aan snijbloemen In het weekblad Economiseh-Statistische Berichten schrijft de heer W. de Ridder te 's-Gravenhage een artikel over de Premie regeling Woningbouw 1950. Hij gaat na hoe die zal werken en meent dat de toekenning van één bedrag voor een bepaalde woning en dan nog wel voor het gehele land, aanleiding geeft tot onbillijk heden. Het bouwen op het platteland wordt duurder en daarom voor de bouwer nade liger, omdat daar meer alleenstaande wo ningen worden gezet. De schrijver berekent daarop hoe groot de premie zal zijn voor hulzen die na 1 Januari gebouwd worden, in vergelijking met de oude regeling voor herbouw van verwoeste huizen en de Financieringsrege ling 1948 voor nieuwe huizen. Zijn conclu sie is dat de nieuwe premieregeling ongun stiger is. Een blok van 6 woningen, bestaande uit 3 woonlagen, geeft als bouwkosten enz. (herbouw) ongeveer 66.500. Voor dit ge val wordt als huur aangehouden 2.400 per jaar en geeft als premie 40.000 (90 pet. van de onrendabele waarde). Zou dit zelfde blok gebracht worden onder de Pre mieregeling Woningbouw 1950, dan zou bij bouwkosten van 63.000 de huur worden gesteld op bijna 2.850 en de premie op 21.900. Wil men hiernaast ook nog de cij fers, zoals de-Financierings-regeling 1948 deze zou bieden, wanneer onder deze rege ling zou zijn gebouwd, dan heeft men het Tot op zeer hoge leeftijd was de thans overleden monarch een geestdriftig be oefenaar van verschillende sporten, vooral van tennisseyi en jagen. De foto toont de bejaarde vorst in de herfst van 1947 tijdens een jachtpartij in de bossen van Zuid-Zweden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Licht baken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Lichte muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen, 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Luncheon-, cert. 14.00 Zang en orgel. 14.20 Operette. 15.35 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 18.15 Maandoverzicht luchtmacht. 18.25 Platen. 18.30 Piano. 18.48 Sport, Dit is leven en cau serie voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.2-3 Lichte muziek. 19.43 Platen. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Trio. 20.45 Voorbereiding op de dogmaverklaring van Maria ten hemelopne ming. 21.00 Residentie-orkest. 22.35 Actuali teiten. 22.42 Platen. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Metro- pole-orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Sopraan en niano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orgel en viool 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Fmanciëel weekoverzicht. 13.30 Promenade orkest 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.40 Onze Amerikaanse buren. 15.55 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Dansorkest. 19.00 Paris votis parle!" 19.05 Musette-orkest. 19.30 Strijkorkest.' 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten 20.15 Gevarieerd programma. 21.35 Platen. 22,00 Goede moed. 22.15 Piano. 22,45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Opera. 12.30 Weerberichten. 12,32 Accordeonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 15.30 Oude muziek. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano. 17.15 Voor kindéren. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen, 19.50 Voordracht. 20.00 Platen. 20.45 Koor. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22,15 Concert. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. De Amerikanen zijn altijd benauwd ge weest voor dumping. Ten aanzien van de bloembollen heeft men een bevredigende regeling bereikt. Ondanks de devaluatie handhaafden de Hollandse bloembollen exporteurs de oude prijzen. De valutawinst die ze hierdoor maakten, werd voor het grootste gedeelte door het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten afgeroomd. Hier tegen is geprotesteerd, en enkele exporteurs trachten zelfs in rechten de wettigheid van zulk een maatregel te betwisten, maar de Amerikanen zijn tevreden, want een prij zenoorlog is voorkomen. Nu echter gooien de snijbloemen-expor teurs roet in 't eten. Zulks blijkt tenminste uit een scherpe brief van de „Society of American Florists". In deze brief, gericht tot het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, wordt herinnerd aan de besprekingen die indertijd in de V. S. zijn gevoerd met dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap, de heer T. M. H. van Waveren, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, mr. Moons van het departement van Landbouw en de Nederlandse landbouwattaché te Washington, de heer Ritzema. Tijdens deze bespreking kwam men tot overeenstemming over het vaststellen van minimum-exportprijzen voor snijbloemen, zoals dit ook voor de bloembollen was ge schied. Nochtans, zo constateerde de S.A.F., zijn Hollandse snijbloemen beneden de door de Nederlandse regering vastgestelde mini mumprijzen op de Amerikaanse markt ge komen. Krachtig protest Met grote bezorgdheid, zo heet het in dit schrijven, heeft de S.A.F. kennis genomen van het voornemen van het Bedrijfschap, inplaats van minimum-exportDrijzen een heffing van 9 dollarcent per dozijn bloemen vast te stellen. Voortdurend is er wrijving tussen de exporteurs van snijbloemen, die vooral van Rijnsburg uit opereren, en de bloembollen exporteurs. De Rijnsburgers zijn knappe „broeiers", die kans zien zelfs van tweede klas bollen zeer goede snijbloemen te kweken. Deze bloemen worden geëxporteerd tegen prij zen, die over het algemeen veel lager lig gen dan die der buitenlandse broeiers, voor een deel ook omdat de methoden van de Nederlandse broeiers veel efficiënter zijn. Dit heeft al geleid tot ernstige moeilijkr heden in Duitsland en Zwitserland. In Duitsland heeft men geconfereerd en daar hebben de exporteurs van snijbloemen het hoofd moeten buigen, in Zwitserland is een felle actie gaande geweest, waarbij de broeiers zelfs werden opgeroepen de Hollandse bollen te boycotten. Thans begint ditzelfde spelletje in Amerika. Vrees voor dumping Wij wensen hiertegen, aldus het S.A.F.- bestuur, allernadrukkelijkst en krachtig te protesteren. Zulk een handelwijze zou uitermate nadelig zijn voor de snijbloe menkwekers in de V. S. en uiteindelijk niet minder voor het bloembollenvak in Neder land. U bent er zich ongetwijfeld van bewust, zo gaat het protest verder, dat Amerikaanse bloemisten jaarlijks voor millioenen dol lars aan Hollandse bloembollen bestellen. U kunt niet verwachten dat ze hiermee voortgaan, indien afgesneden bolbloemen naar de V. S. worden gezonden tegen prij zen die aanzienlijk lager liggen dan de Amerikaanse productieprijzen. Een van tweeën: u kunt de Amerikaanse bloemisten voor millioenen dollars aan bloembollen verkopen, of voor honderdduizenden dol lars aan snijbloemen.maar niet allebei. U hebt niets te winnen en alles te verliezen bij een verandering in uw prijzenpolitiek. De Amerikanen spreken een taal die voor geen tweeërlei uitleg vatbaar is. En de Hollanders zullen ook hier moeten kiezen of delen, want Amerika is een té belang rijk afzetgebied, dan dat men het protest der Amerikaanse bloemisten kan negeren! Passagierslijst van troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage de gecombineerde passagierslijst van de j troepentranspor'.schepen „Castel Bian- co", „Atlantis" er. Nelly". De ..Castel j Bianco" en de „Atlantis" zijn op 12 Oc- tober uit Tandjong Priok vertrokken en i worden respectievelijk op 0 er. 10 No vember in Amsterdam verwacht. De Nelly" vertrok op 16 October uit Tand- i 1 jong Prick en arriveert waarschijnlijk i op 11 November in Rotterdam. 's Morgens om kwart voor zes geen weerbericht meer Met ingang van 1 November zal de radio uitzending van het uitgebreide weerbe richt van kwart voor zes worden gestaakt. De uitzending van kwart voor zeven wordt met ingang van Woensdag 1 November 5 minuten vervroegd en begint zowel op Zondagen als op werkdagen in het ver volg om twintig minuten voor zeven. Deze uitzending geschiedt over beide zenders Hilversum I en II. Het agrarisch bulletin wordt opgenomen in de uitzending van twintig voor zeven. Wolk veroordeeld tot twintig jaar De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de voormalige chef van de „Aussenstelle" van de „Sieherheitstfienst" te Rotterdam. H. J. Wolk, die door het Haagse Bijzonder Gerechtshof Indertijd tot 20 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, conform dit vonnis veroordeeld. Tijdens de bezetting had W. aan zijn ondergeschikten opdracht gegeven tot het fusilleren van Nederlandse burgers. De procuceur-fiscaal bij deraad concludeerde vier weken geleden bij be handeling van deze zaak tot opleggen van de doodstraf. ADVERTENTIE «met garantie-certificaat* Groninger kustvaarder in Oostzee gestrand Zondagavond is het Nederlandse m.s. Patria bij de Noordelijke kaap van het eiland Olaiid voor de Zweedse Zuid-Oost kust in de Oostzee aan de grond gelopen. Norddeich-radio ving om tien minuten voor zeven noodseinen van het schip op. Een ander Nederlands motorschip, de 6596 ton metende Alchïba uit Rotterdam ligt in de nabijheid. Een Zweedse redding boot is ter assistentie uitgevaren. De reder van de Patria deelde mee, dat hij vijf minuten voordat Radio Norddeich de noodseinen opving, nog met de kapitein van de Patria heeft getelefoneerd. De kapi tein zei toen dat het weer slecht was, maar dat er geen gevaar voor het schip bestond. De Patria is een 400 ton melende Gro ninger kustvaarder, die in 1938 te Foxhol werd gebouwd. Eigenaar is de reder H. Groen te Groningen, kapitein de heer W. Nooitgedagt. Het schip was met hout on derweg van de Zweedse haven Hudiksvall naar Groningen. Twee troepenschepen aangekomen Zondag zijn 2443 militairen en 56 bur gers met de troepenschepen „Groote Beer" .en „Skaugum" in Amsterdam aangekomen. De „Groote Beer", die voor de vijftiende keer als hospitaalschip van Indonesië naar Nederland voer, had ook 203 patiënten aan boord, van wie er negentig naar huis kon den worden overgebracht. Het schip heeft het laatste deel van de reis op topsnelheid gevaren, omdat een der burgeropvarenden in levensgevaar verkeerde. Onmiddellijk nadat het schip Zaterdagavond aan de Javakade te Amsterdam was gemeerd, werd deze patiënt naar een der hoofd stedelijke ziekenhuizen overgebracht. Zijn vrouw was reeds in IJmuiden aan boord gegaan. Toen de 22-jarige II. P. Boekliolt uit Rotterdam Zondagavond om ongeveer hali'- zes op de Noorderkanaalweg in Rotterdam fietste, werd hij door een personenauto aan gereden. Hij was op slag dood. beeld compleet. Als huurwaarde zou dan gelden 2.400, terwijl over 40.780 een rentevergoeding' van 4 pet. zou worden ge geven uitgaande van 63.000 aan bouw kosten. Wij krijgen dus het volgende te zien: Bouwkosten Huur Premie Rentevergoeding Financiering Premie- Herbouw: 1940: regeling ------ 03.000 1 63.000 2.400 2.850 I 21.900 66.500 2.400 f 40.000 41 Bij de Premieregeling Woningbouw 1950 moet dus door de belanghebbende een be drag worden geïnvesteerd, waarvoor hij geen enkele vergoeding ontvangt. In ieder geval niet zolang het huurniveau niet met 30 pet. is gestegen. Dit. is van grote invloed op de exploitatie, want het rendement wordt daardoor meer gedrukt dan zulks oppervlakkig doet 'vermoeden. Om dit te bewijzen volgt de exploitatie van het in bovenstaand voorbeeld bedoelde blok van 6 woningen. De schrijver vervolgt: In de Memorie van Toelichting zegt de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting: „Aangezien thans nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, of de onderhavige premieregeling in de practijk inderdaad aan de verwachtingen zal be antwoorden, moet zij worden beschouwd als een proef". Inderdaad, deze indruk wordt gevestigd. Een proefballon om de reactie af te wachten. Het mag dan zijn, dat door de premie „men weet waar men aan toe is", het verlangen der institutionele beleggers naar een premieregeling mag nieit worden overschat. Er zijn zelfs grote be leggers, die geen prijs stellen op de 90 pet. aanvullende bijdrage ingeval van herbouw. Zij nemen het standpunt in, dat zij thans een vordering op de Overheid hebben, die 4 pet. renite oplevert, terwijl bij afkoop niet alleen een verlies moet worden geïn casseerd, doch tevens de ontvangen gelden niet meer tegen 4 pet. kunnen worden uit gezet. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de kopers, ^.c. de institutionele beleggers, van de woningmarkt verdwijnen, dan wel geen opdracht tot bouwen zullen geven. Is dat zo, dan zal de bouw van gemeentewege in omvang toenemen. Een wending ten goede kan komen' wanneer de bouwkosten in de naaste toekomst een behoorlijke verlaging ondergaan, waarbij het verlaten van het loonplafond in deze richting stimulerend zal kunnen werken. De laatste maanden hebben wij echter het tegendeel gezien. De bouwkosten zijn niet onbelangrijk gestegen. Dit maakt deze premieregeling nog minder gunstig, want zij kent immers geen risico regeling, zoals de Financierings-regeling 1948. Wij hebben ons zo besluit de heer de Ridder in het bovenstaande slechts be paald tot de belegging. Bij de bouw van een huis voor eigen bewoning betreden wij een geheel ander terrein. Mocht inderdaad de grote belegger van de woningmarkt ver dwijnen, dan zou, wanneer het wetsont werp horizontale eigendom binnen niet te lange tijd tot wet wordt verheven en da door de gemeente gestelde huisve'stingsbe- palingen een weinig minder stringent wor den toegepast, deze premieregeling hierbij haar. weg kunnen vinden. Onwel geworden na feestmaaltijd Na een feestmaal dat bij de familie C. te Meersen werd gegeven ter gelegenheid van de thuiskomst van een missionaris, zijn acht personen onwel geworden. De vis die in een der gerechten was verwerkt, is waarschijnlijk bedorven geweest. De dochter van de familie C. was er aanvankelijk zeer ernstig aan toe en de ontboden geneesheer, die bij alle slacht offers vergiftigingsverschijnselen consta teerde, achtte haar overbrenging naar het ziekenhuis te Maastricht noodzakelijk. De anderen waren min of meer ernstig ziek, maar bij hen zijn de nadelige gevolgen spoedig verdwenen. Barakkencomplex afgebrand Vijf gezinnen dakloos Zondagmiddag is brand, uitgebroken in de houten barakken die vroeger door mili tairen werden gebruikt achter de openba re lagere school te Puttershoek. Deze ba rakken waren sedert 1945 wegens woning tekort bewoond door een vijftal gezinnen. De brand greep snel om zich heen en de plaatselijke brandweer, geassisteerd door de brandweer van 's Gravendeel, kon niet verhinderen dat het gehele barakkencom plex tot de grond toe afbrandde. Een b'e- gin van brand in de openbare school kon tijdig worden bezworen. De inboedels konden slechts gedeeltelijk worden gered. De dakloos geworden ge zinnen zijn tijdelijk bij familie onderge bracht. De oorzaak van de brand is niet bekend. 48. Nadat de kwaadaardige Graaf Isen Grim door zijn bedreigingen Joris Goed- bloed en Panda gedwongen had om tegen de muur aan te gaan staanmaakte hij zijn lelijk kanon in orde en toen begon hij om slachtig een lange lont aan te steken, die het wapen zou doen afgaan. „Nu moet je maar eens zien tvat er gebeurt'." zei hij. Panda vond het allemaal niet leuk, en Joris vatte het nogal kalm op. „Tjazei hij. „Dit is heel aardig gevonden graafEn dan te bedenken, dat hier vlak bij 's Konings Schat verborgen ligt! Ach, ach, en als dal kanon nu straks afgaat zal ik niemand meer kunnen vertellen waar die schat ligt! Dat is toch wel merkwaardig, nietwaarZonder linge gedachte! For tuna iacta est, meen ik een opmerking die gij, graaf, als mede-klassicus, wel zult kunnen waarde ren!" „Hè? Watte? Wat is dat?" riep Isen Grijn schor. „Wat zeg je daar over een schat? De schat van de koning? Wat zei je?" En hij wierp de brandende lont achter zich en vergat zijn hele kanon, terwijl hij naar Joris toerende. Wat zei je daar? Maak dat eens duidelijker?" Panda ademde verlicht op, want hij begon Joris' plan nu te doorzien. Maar Joris maakte er nog he lemaal geen haast mee. „Ach", zei hij, ter wijl hij achter zijn rug afwerend met de hand wenkte. ..ach, laat ons daar niet meer over spreken! Neem mijn raad aan. goede graaf, en vergeet die schat! Die heeft al te velen ongelukkig gemaaktZei hem uit uw hoofd en schiet!" Maar daar dacht de graaf niet eens meer aan Niet zuiver. Japanse functionarissen heb ben doen weten, aldus meld' de cor- respondent van de „Times" te Tokio dat nog een drieduizendtal officieren van de voormalige Japanse strijd- krachten van de zuivering is vrijge steld, met goedkeuring van het geal lieerde hoofdkwartier. In de nabije toe komst zouden nog twintigduizend man van de zuivering vrijgesteld worden. Zij zijn nodig voor de nieuwe Japanse po- litiereserve. Meer dan vierduizend „communisten en eommunislisch-gezin- den" zijn uit de Japanse sleutelindu strieën ontslagen. Sneeuw. In Oost-België is Zondag een zware sneeuwlaag gevallen. Het verkeer raakte in de war en verblinde chauf- feuds maakten ongelukken. Twee per sonen kwamen om het leven doordat een auto op een overweg door een trein aangereden werd. Alle voetbalwedstrij den werden in het gebied afgelast. Stroom. Een woordvoerder van het West- Berlijnse electriciteitsbedrïjf heeft Za terdag medegedeeld, dat de uit West- Berlijn afkomstige electrische stroom voor radio-Berlijn, welke onder Sovjet- Russische controle werkt, op één No vember wordt afgesneden. „Radio- Berlijn is niet essentieel voor West- Berlijns economie", verklaarde hij. fig* dio-Berlijn ligt in het hart van de Brit se sector en ontvangt de stroom voor een groot deel uit West-Berlijn. E«n woordvoerder van radio-Berlijn ver klaarde, dat dit bedrijf geen ernstige moeilijkheden verwacht. Seoel. Radio-Vaticaan deelt mede, dat de kathedraal van Seoel door de commu nisten tijdens.de bezetting van de Zuid- Koreaanse hoofdstad volledig geplun derd is. Van de schatten zijn nog enkel acht-kelken, welke men tijdig had kun nen. verbergen, over. In een Frans Ca nadees klooster had men de lijken van 30 onthoofde Zuid-Koréanen gevonden, De kathedraal werd'als wapenopslag plaats gebruikt. Raad. De Amerikaanse regering heeft een brochure uitgegeven, die betrekking heeft op de verdediging bij een atoom- aanval. In Augustus had de nationale commissie voor atoomenergie reeds een geschrift gepubliceerd ten behoeve van technici. De nieuwe brochure echter geeft het publiek in eenvoudige bewoor dingen het beste middel aan om „een atoomaanval te overleven". Voor alles, aldus de raad, moet men een schuil plaats zoeken en zich plat ter aarde werpen. In geval men geen schuilplaats heeft gevonden, dient men zijn gezicht te beschermen. Verder wordt geadvi seerd niet dadelijk naar buiten te lopen na een ontploffing, geen voedsel tot zich te nemen dat aan uitstralingen blootgesteld is geweest en geen alarme rende geruchten te verspreiden. ADVERTENTIE f Grijp het kwaad sin de wortel aan en neem wf vanavond één of twee Enschede heeft een nieuw station In Enschede is Zaterdagmiddag' het nieuwe station door ir. F. G. den Hollan der, president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, officieel geopend. Dit station, dat wat zijn architectuur betreft enig is in Nederland, is geheel uit beton gebouwd en vervangt het uit 1866 daterende station. Een grote menigte was voor het stations gebouw samengestroomd. Toen, naar al oude Twentse zede, aan ir. Den Hollander een reusachtig krentenbrood werd aange boden. De autoriteiten, bij wie zich de directie der Nederlandse Spoorwegen, de burgemeester van Enschede, de commis saris der Koningin in de provincie Overijssel bevonden, voerden vervolgens tezamen met een Enschedese boerendans- groep een ouderwetse dans uit. Tevoren had ir. Den Hollander in het restaurant van het nieuwe station een groot gezelschap toegesproken, bestaands uit vertegenwoordigers der vele schakerin gen van het Twentse economische, sociale en culturele leven. Hij noemde het oude station een reizigerswerend in plaats van een reizigers wervend station. Hij complimenteerde de architect van het nieuwe station, ir. H. G. J. Schelling, met zijn creatie, die enig is in Nederland. Ir. Den Hollander hoopte dat in April of begin Mei de eerste electrische treinen naar Enschede zullen rijden. De burgemeester van Enschede, .de heer M. van Veen, zeide het op buitengewoon hoge prijs te stellen dat Enschede dit station van de Nederlandse Spoorwegen heeft gekregen. Automatische deur Ir. Schelling, de architect van het nieu we station, deed enkele mededelingen over de bouw. Het Enschedese station is een kopstation; net is slechts één verdieping hoog. Een nieuwigheid Is de automatische deur, die opengaat door het lichaamsge wicht van de reiziger. Het plaatskaartenkantoor is uitgerust met de modernste hulpmiddelen, onder andere met verwisselbare kaartenkastjes, Zij worden elk met een rolluikje afgeslo ten en zijn alle uitneembaar. Daardoor kan aan elke lokettist een eigen stel kast jes verstrekt worden, die hij bij het begin van zijn dienst meeneemt naar zijn loket. Het overdragen van de voorraad kaartjes met de daaraan verbonden administra tieve werkzaamheden is daardoor over bodig. Zaterdagmiddag is een bus van de dienst AmstelveenAmsterdam op de Am- stelveenseweg te Amsterdam geslipt en tegen een tegenlegger gebotst. De materiële schade was aanzienlijk. Drie gewonde passagiers moesten naar een ziekenhuis in Amsterdam worden vervoerd. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN "s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM JEL. 11485

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2