c Zware Hoest Familie en vrienden van de geleerde speelden rol in communistische partij Radio geeft Woensdag Een t.b.c.-sanatorium in Heemstede Wereldnieuws^ Dinsdag 31 October 1950 2 Het geval-Pontecoroo (Van onze correspondent te Rome) De „vlucht in de slavernij", zoals de communistische pers in Italië ironisch het verdwijnen van professor Pontecqrvo noemt, heeft natuurlijk in Italië veel be roering gewekt. Pontecorvo, al is hij nu Engelsman, is Italiaan van geboorte en hij is een van de vijf Italiaanse geleerden, die in 1934 te Rome de eerste en fundamen tele ontdekkingen deden op het gebied van de atoomenergie. De belangrijkste van dit vijftal was Enrico Fermi, die in 1935 de Nobelprijs voor natuurkunde won, en als Israëliet en anti-fascist van die gelegen heid gebruik maakte om Italië te verlaten. Hij kreeg van de fascistische regering een paspoort (het was destijds voor Italianen niet eenvoudig een dergelijk document te verwerven) om naar Stockholm te gaan en kwam niet meer in zijn vaderland te rug. Reeds in 1934 hadden Fermi, Amaldi, Pontecorvo, Rasetti en Segré hun uitvin ding op het gebied der atoomenergie laten brevetteren en zij verkochten hun brevet voor geheel Europa, met uitzondering van Italië, aan de Nederlandse Philips-maat- schappij. Van de vijf geleerden is thans nog slechts een, prof. Amaldi, in Italië. Hij heeft de leiding van het instituut voor Atoomonderzoek van de universiteit te Rome. De vier anderen hebben allen, als zoveel Italiaanse intellectuelen, het Italië van Mussolinie vaarwel gezegd. Wat Bruno Pontecorvo betreft, de jong ste van het vermaarde vijftal pas 24 jaar oud, toen het brevet werd geregi streerd; ook Fermi was nog maar 32 jaar hij wist omstreeks 1937 Italië te ontvluchten en heeft enige tijd in Frank rijk gewoond om daarna, bij het uitbreken van de oorlog, naar Engeland te vertrek ken. Bevreemdend is, dat de Britse „Intel ligence Service" de communistische syn- pathieën van prof. Pontecorvo niet heeft bevroed en hem bij zijn reis naar het vasteland niet heeft geschaduwd. Ponte corvo was een boezemvriend van Fuchs, die kort geleden wegens spionnage werd veroordeeld en tevens was hij innig be vriend met de Italiaanse senator Emilio Serer.i, een der vermaardste en handigste agitatoren van Italië. Sereni is vice-president van het Italiaans comité voor de communistische vredes- actie. Als men bedenkt, dat Pontecorvo eerst naar Stockholm gereisd, de stad van de propaganda tegen het gebruik van de atoombom, ligt het vermoeden voor de hand, dat senator Sereni daarin de hand heëft gehad. Weliswaar is mevrouw Ponte corvo van geboorte een Zweedse, doch de reis naar Stockholm gold geen familie bezoek, daar de schoonouders van Ponte corvo in Zweden noch hem. noch zijn vrouw hebben gezien. De zuster van prof. Pontecorvo, Giuliana. is gehuwd met een bekend communist, ar. Duccio Tabet, en was tot voor kort secretaresse van het Italiaanse comité voor de communistische vredesactie. Naar het schijnt heeft de fa milie Pontecorvo de laatste nacht van hun verblijf in Rome, voor het vertrek naar Stockholm, bij die zuster doorgebracht. Een dag na' het vertrek van haar broer nam mevrouw Tabet haar ontslag als secre taresse van het vredescomité. Bij het be spreken van zijn plaatsen in het vliegtuig, dat hem naar Stockholm moest over brengen, gaf prof. Pontecorvo een vals adres op. In het algemeen heeft hij zich tijdens zijn verblijf in Italië steeds gedra gen of hij door de politie geschaduwd werd. Onder meer maakte hij een afspraak met zijn ouders, die te Milaan wonen, zon der zich daaraan te houden, en het was zijn vader, die, ongerust geworden over het uit blijven van alle berichten over de be roemde zoon, navraag deed bij de Milanese politie, waardoor, bijna twee maanden na het vertrek, eindelijk de Britse politie achterdochtig werd. Pontecorvo beloofde ook aanwezig te zullen zijn bij feesten ter herdenking van de natuurkundige Augusto ADVERTENTIE Smelt, om de prikkeling te verlichten, het slijm los te maken en het hoesten te verzachten, een weinig VapoRub in kokend water en adem de medicinale dampen in. Voor het slapen gaan keel, borst en rug flink deze zalf inwrijven. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11,00 Platen. 11.15 Hoorspel. 12.00 Lichte muziek, 12.30 Weerbericht. 12,33 Volksmelodieën. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole orkest. 14.00 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Amusementsmuziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Piano-duo. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Harmonieconcert. 18.30 Volks universiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Discussie club. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Nederlands Hervormde kerkdienst. 21.30 Gemengd koor. 22.00 In de schaduw van Moskou. 22.10 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Orgel en zang. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Vooor de vrouw. 11.00 Aanbie ding jubileumgeschenk. 11.20 Platen. 12,15 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert 15.00 Kinder koor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18 20 Reportage. 1830 Koor. 18.50 Causerie. 19.05 Viool en piano. 19.20 Klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Jubileum-toespraak. 20.30 Socialistisch cabaret. 21.00 Hoorspel. 22.00 Promenade orkest. 22.45 Actualiteiten. 23,00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13-30 Voor de soldaten. 14.00, 14.30 en 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10, 17.30 en 17.45 Platen. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Godsdienstig halfuur. 19.00 Nieuws, 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton 20.00 Omroep orkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22,00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.47 Platen. 23 00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. Righi te Bologna, half September. Te Rome liet hij, steeds om eventuele politie het spoor bijster te doen worden, in een garage een auto achter, een „Vanguard-Standard" met Brits nummerbord. In die wagen lig gen nog zijn regenjas en een kindertruitje. Hoe het mogelijk is, dat men in Enge land niet wat nauwkeuriger toezicht heeft gehouden op een man, die ongetwijfeld op de hoogte is van heel wat geheimen op het gebied van de atoombewapening en die beschouwd mag worden als een der groot ste geleerden op het gebied van de atoom wetenschap. is weer een van die raadselen, waarvoor de „Intelligence Service" ons zo af en toe stelt. Men diende te hebben ge weten, dat Pontecorvo, al was hij geen lid van de communistische partij, communis tische ideeën voorstond en zijn naaste vrienden en bloedverwanten in Italië lei dende figuren zijn in de communistische beweging. ADVERTENTIE Lauwe Permanent wave Spaart Uw haar Verhoogt tJw persoonlijkheid SALON HOFFMANN Middenweg 126. Haarlem-N., Tel. 22202 Cinetone-filmstudio ter beschikking voor televisie Besluit van Bioscoopbond In een te Amsterdam gehouden algemene vergadering hebben de leden van de Ne derlandse Bioscoopbond hun hoofdbestuur nadat dit een uitvoerige uiteenzetting had gegeven van zijn standpunt met be trekking tot "het televisievraagstuk machtiging verleend om „met het oog op de publieke belangen, die hierdoor gediend zonden kunnen worden en met inachtne ming van de hierbij betrokken bedrijfsbe langen". overeenkomsten te sluiten tenein de de Cinetone-Studio's in Duivendrecht voor zover nodig ter beschikking te doen stellen voor televisie-doeleinden. Een stemmige foto van de haven van Ambou in avondlicht. Hier is de rust thans verdreven door het oorlogsgeweld en de vrede van het stille avonduur wordt ver stoord door het verbeten gevecht om de heerschappij over de bekoorlijke eilanden der Zuid-Molukken, dat onherstelbare verliezen veroorzaakt. Vermoedelijk op het landgoed „Eikenrode" aan de Herenweg In het Westen van ons land is de bevol kingsdichtheid groter dan in enig ander deel van Nederland; de steden Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag en Rotterdam zijn daarvan de voor de hand liggende oorzaken. Uiteraard zullen dus ook in dit deel van het land de meeste mensen wo nen voor wie verpleging in een sanato rium voor t.b.c.-lijders geboden is. Toch zijn er in onze kuststrook maar heel wei nig sanatoria, de meeste van deze inrich tingen worden gevonden in de bosrijke streken in het Oosten van het land. Dit heeft voor de patiënten zeer onaan gename consequenties, die èn medisch èn psychologisch schadelijk zijn. De verple ging op zo grote afstand van gezin en fa milie maakt het bezoeken van de patiën ten kostbaar aan geld en aan tijd. Daar door plegen deze bezoeken slechts heel spaarzaam te worden gebracht, De patiën ten verliezen dientengevolge in veel ge vallen het goede contact met hun gezin, zij krijgen het gevoel „er niet meer bij te horen" en gaan vaak tobben over thuis. Een t.b.c.-kuur in een sanatorium duurt gemiddeld vijftien maanden en het js dui delijk dat zó lang een briefwisseling het gemis aan persoonlijk contact niet kan vergoeden. Daarom valt het voor de Heemsteedse t.b.c-patiënten en hun gezinnen zeer toe te juichen, dat er waarschijnlijk in de eigen gemeente een sanatorium gesticht zal worden, waarin ook voor hen opname- mogelijkheid zal bestaan. Wanneer de plannen verwerkelijkt zul len worden, zal dit sanatorium zoals wij enige maanden geleden al in het kort mededeelden gebouwd worden op het landgoed Eikenrode aan de Herenweg, dat tot voor kort bewoond werd door de fami lie van jhr. A. v. d. Poll. Dit landgoed heeft een oppervlakte van tien hectaren; het terrein is geaccidenteerd en vrijwel geheel bebost, met uitzondering slechts van het Zuid-Oosten. Deze gesteldheid maakt het voor een sanatorium uitermate geschikt, daar op deze wijze een natuur lijke beschutting tegen de heersende win den aanwezig is, terwijl ramen van een sanatorium bij voorkeur op het Zuid- Oosten moeten uitzien. Speciaal na de oorlog heeft de ervaring geleerd, dal de kuststrook voor sanatoria ten minste gelijkwaardig is aan het Oosten van het land, mits maar aan deze voor waarde voldaan kan worden. De plannen gaan uit van de stichting „Sole Mio", die na de oorlog een tijde lijke sanatorium-oplossing heeft weten te scheppen in Noordwijk. De daar in ge- bruik genomen gebouwen bieden te weinig ruimte maar zij kunnen natuurlijk ook niet wedijveren met nieuwe gebouwen, die speciaal als sanatorium ontworpen zijn. Het gehele complex, dat vermoedelijk uit enige lage paviljoens zal bestaan, is berekend op de verpleging en behande ling van driehonderd patiënten. Kleinere zowel als grotere aantallen patiënten lei den tot een minder-economische exploi tatie. Het aantal van driehonderd bedden is dan ook feenszins willekeurig gekozen. De stichtingskosten zullen natuurlijk niet gering zijn; voor een deel zullen zij wei- De klaprooscollecte De landelijke klaprooscollecte ten bate van het Nederlands Oorlogsgraven Comité wordt dit jaar gehouden op Zaterdag 11 November. 30.000 geallieerde soldaten hebben hun laatste rustplaats in Nederland^gevonden. Het is ons aller plicht er aan meae te wer ken, dat hun graf niet vergeten wordt. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die de organisatie van deze collecte te Haarlem weer op zich genomen heeft, doet een dringend beroep op ieder, die Zaterdag 11 November enige tijd ter beschikking heeft, om zich als collectant(e) op te ge ven bij de U.V.V., Stadhuis, Haarlem. licht bestreden kunnen worden uit een aanzienlijke rijksbijdrage, terwijl voorts enkele gemeenten, die voor hun bevolking behoefte hebben aan sanatorium-ruimte, voor het restant garant zullen blijven. Dit heeft in het bijzonder betrekking op Am sterdam en Leiden, daar het stichtings bestuur van „Sole Mio" het niet rationeel heeft geacht, kleinere gemeenten bij deze garantie-overeenkomsten te betrekken, en reeds deze beide steden voor hun bevol kingen meer dan driehonderd „bedden" dringend nodig hebben. Intussen schünt het gemeentebestuur van. Heemstede voor zich toch de moge lijkheid te hebben opengehouden om door mcdedeelneming in de garantie een aantal plaatsen beschikbaar te krijgen. Hiertoe is' alle aanleiding, daar uit deze gemeente geregeld twintig tot dertig pa tiënten in sanatoria verpleegd worden, voor wie alle hierboven aangeduide be zwaren van afstand, kosten, enz., ten volle gelden, terwijl „Sole Mio" er naar streeft de verpleging van alle- gezindten 'n haar sanatorium metterdaad mogelijk te ma ken door aan ieder inderdaad gelegenheid te bieden om volgens zijn levensbeschou wing te leven. In de inrichting te Noord- wijk werden dan ook in het laatste jaar patiënten van alle gezindten verpleegd, en wel Nederl. Hervormd bijna 50 Rooms- Katholiek 25 Gereformeerd 15 an dere kerkgenootschappen of geen gods dienst 10 Het is waarschijnlijk dat reeds binnen enkele weken definitief beslist zal worden of de stichting van dit sanatorium op „Eikenrode" voortgang zal hebben; in het bevestigend geval kan er op worden gere kend dat de plannen in een zeer snel tem po zullen worden ten uitvoer gelegd. ADVERTENTIE Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2.08 Nieuwe 'besprekingen tussen mr. Van Fenema en Butlin Naar aanleiding van het „Motel-plan" De burgemeester van Zandvoort, Mr. H. M. van Fenema, zal op 3 November op nieuw naar Londen vertrekken teneinde besprekingen te voeren met de heer W. Butlin en zijn naaste medewerkers. De burgemeester verklaarde ons, dat het falen van de plannen om te komen tot de bouw van een vacantiecentrum naar But- lin's voorbeeld, in hoofdzaak hieraan is ge legen, dat het bij de huidige economische omstandigheden niet mogelijk blijkt, de be nodigde een millioen gulden in eigen land bijeen te brengen. Was dit wél zo, dan viel op eenzelfde bedrag via de Marshall-hulp te rekenen, terwijl nog altijd de toezegging van Butlin geldt, dat deze dan een half millioen gulden zou investeren, waarmede de grondslagen voor de bouw zouden zijn gelegd. Het is wegens deze laatste toezegging, dat mr. Van Fenema opnieuw contact gaat opnemen met de heer Butlin om van hem te vernemen, in hoeverre deze zijn toezeg ging zou willen handhaven, indien het oor spronkelijk plan zou worden omgezet in de vorm van een zogenaamd „Motel-plan". Zoals wij onlangs in een artikel uiteen zetten, zijn de „Motels" de laatste jaren in Amerika zéér in trek gekomen. Het is een in paviljoenvorm gebouwd laag hotel- complex, uitsluitend ingericht voor een kort verblijf voor in hoofdzaak motorrij ders en automobilisten, die op doorreis hier een of twee nachten vertoeven. In Amerika maken deze „Motels" zeer veel opgang. Ook voor nationaal en internationaal toe ristisch verkeer (reisgezelschappen e.d.) zijn ze bijzonder aanbevelenswaardig. De Horeca hier te lande interesseert zich voor een dergelijk „motel" bijzonder. Het zou dan in dé bedoeling liggen, zulk een hötelcomplex te bouwen op de plaats, waar thans het vacantiecentrum is gedacht, waarvoor geen ingrijpende veranderingen in de bestaande plannen behoeven te wor den aangebracht. ADVERTENTIE Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U is er nu geen reden meer bepaal de lievelingsgerechten te laten voorbijgaan. Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kunt ze in nemen zonder water of wat ook. altijd en overal. Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen enzo doeltreffend. Plan-Schuman staat uitbreiding der Hoogovens niet in de weg Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over de deel neming van het rijk in het uit te breiden kapitaal van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden en in de financiering der N.V. welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van een breedbandwalserij en van een blikfabriek. In het Voorlopige Verslag der Eerste Kamer zijn naar aanleiding van deze wets ontwerpen enkele opmerkingen gemaakt over het plan-Schuman. Voorop mag wor den gesteld, aldus de minister van Econo mische Zaken, dat niet de minste vrees behoeft te bestaan, dat dit plan de be oogde uitbreiding van het hoogovencom plex in gevaar zal brengen. Bij het begin der besprekingen is door de Nederlandse delegatie uitdrukkelijk verklaard, dat een te sluiten overeenkomst de uitbreiding van het hoogovencomplex op generlei wijze zou mogen belemmeren. Door de andere dele gaties is dit aanvaard. De minister van Economische Zaken acht het niet juist op het ogenblik in het openbaar nadere besprekingen te doen over de gevoerde besprekingen. Het plan- Schuman verkeert nog geheel in het sta dium van onderhandelingen, welke inten sief worden voortgezet. Deze onderhande lingen moeten een vertrouwelijk karakter dragen, omdat anders het bereiken van overeenstemming over de vele kwesties, die bij de uitwerking rijzen, ernstig wordt bemoeilijkt. De minister is gaarne bereid de Eerste Kamer over de ontwikkeling van het plan- Schuman in te lichten via een commissie van de Kamer. De Eerste Kamer is voor nemens over te gaan tot instelling van een commissie voor internationale economische samenwerking. Gaarne zal de minister deze commissie inlichten over de stand der onderhandelingen. De opbrengst der collecte in de Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal voor de huis vesting van ontheemden in de classis Haar lem, bedroeg 493.52, terwijl dr. J. H. Stelma te Bloemendaal van twee gemeenteleden nog toezegging kreeg van een belangrijk bedrag, ADVERTENTIE „Goede morgen. U bebt toch om een boekhouder gevraagd?" •hoeoladc smaakt beter! Mormonen laten archieven reproduceren In het rijksarchief te 's-Gravenhage is men sinds enige tijd bezig met het repro duceren van alle doop- en trouwboeken uit de Nederlandse rijksarchieven, zulks in opdracht en op katten van de „Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen" te Salt Lake City, Amerika. Dit ge schiedt ook met gemeentelijke en kerkelijke archieven, voorzover daarvoor toestem ming wordt verleend. Eén exemplaar van de vervaardigde micro-foto's gaat naar Amerika, ten tweede blijft in Den Haag bewaard. Mocht er zich hier of daar met het archiefmateriaal een ongeluk voordoen, dan bestaat er nog een afdruk. De aanleiding tot het reproduceren van de Nederlandse archieven en niet alleen van deze, maar van alle West-Europese doop- en trouwboeken is nogal merk waardig. De genoemde kerk voorziet de mogelijkheid van grote verwoes tingen. Zij acht zich verplicht maat regelen te nemen tot het vastleggen van belangrijke historische gegevens. Het Nederlandse archiefwezen komt op deze wijze geheel kosteloos in het bezit van een „schaduw-archief", dat anders vrijwel onbetaalbaar zou zijn geweest. Heemstedenaar secretaris van Prins Bernhard Daar de particulier secretaris van Prins Bernhard, mr. J. Thomassen, binnenkort zijn functie zal neerleggen, is bij Ko ninklijk Besluit met ingang van 1 Novem ber benoemd ar. F. A. de Graaff uit Heem stede. Dr. de Graaff is 44 jaar en studeerde on der meer aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, waar hij in 1930 promoveei-de tot doctor in de handelswe- Dr. F. A. de Graaff. tenschap op zijn proefschrift „Verhouding van regering en parlement". Als verkoop leider van Heinekens Bierbrouwerijen en later als directeur van Van Vollenhovens bierbrouwerij N.V. was dr. de Graaff ja renlang in het bedrijfsleven werkzaam. Momenteel bekleedt hij de functie van secretaris van curatoren en raad van be heer der Nederlandse Economische Hoge school. Ook in journalistieke kringen is de nieuw benoemde secretaris geen onbe kende. Van 1936 tot 1940 was hij voorzit ter van de hoofdredactie van het toen malige dagblad „De Nederlander" en in 1946 verscheen van zijn hand een kroniek over de tweede wereldoorlog. In een kort onderhoud zei dr. de Graaff ons: „Het lijkt mij een bijzonder in teressante taak, die ik met veel enthou siasme tegemoet ga". Dr. de Graaff zal voorlopig in Heemstede blijven wonen. PANDA EN DE MEESTER^GEMASKERDE 49. Toen graaf Isen Grim door Joris Goed- bloed over 's Konings Schat hoorde spre ken, vergat hij zijn kanon en zijn slechte plannen want zo was die Isen Grim; voor geld en goederen vergat hij zijn beste voornemens! Joris stond nog altijd geduldig en gehoorzaam tegen de muur, maar Isen Grim schudde hem aan de schouder en blafte hem toe: ..Waar is die schat? Spreek op! Ilc wil die schat hebben!" „Ik vrees dat ge uw eigen ongeluk zoekt, graaf," antwoordde Joris plechtig. ..Bedenk u eens goed! Geld maakt niet gelukkig, zeg ik altijd maar, en dat zou ik ook u in over weging willen geven!" „Waar is de schat': brulde Isen Grim. En nu zei Panda: „Daar in de put!" Toen lette Isen Grim hele maal nergens meer op, maar rende naar de put toe. „Hoe kom ik daar beneden?" riep hij. Vlug help me! Ik wil die schat heb- ben!" ,Jk geloof dat het nog al een diepe put is, graaf', zei Panda, die intussen na tuurlijk, net als Joris, van zijn plaats tegen de muur was weggelopen. „Ik moet naar beneden!" riep Isen Grim. „Dan zoudt ge plaats kunnen nemen in gene emmer, ter wijl ik en mijn jeugdige assistent u in de diepte laten zakkenH\j was nog niet uitgesproken of Isen Grim zat al in de em mer en beet hem toe: „Nu vlug dan! Laat me zakken!" „Zo Uwe Hoogheid wil!" antwoordde Joris beleefd. „Maar verwijt mij l&ter niets wanneer die schat uw onge luk mocht zijn. Ilc heb u gewaarschuivd. En wat u betreft, Pandake, ik zou er op willen wijzen dat de diepte, waarin Zijne Hoogheid af gaat dalen geen put is, maar een badkamer.Maar niemand luisterde naar zijn gebabbel: Isen Grim wilde naar beneden en Panda was veel te blij, dat de loop van het kanon niet langer op zijn rug gericht was Tussen wal en vis. Hoewel het verblijf van de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" op Curasao slechts korte duur geweest is nog geen twee dagen heeft een elftal v_ de bemanning toch nog kans gezien een voetbalwedstrijd te spelen tegen een elftal van de Marine. Deze eindigde in een gelijk spel: 11. Geslipt. Op 10 kilometer afstand van Dal. housie (Pendsjaab, India) is een bus geslipt en van een heuvel naar beneden gestort. 13 personen werden gedood vijf ernstig gewond. Volksdemocratie. In 1950 hebben tot No vember 44.000 personen het gebied van de Sovjet-Russische zóne van Duitsland verlaten zonder zich bij de politie af te melden, aldus maakt de hoofdinspecteur van de volkspolitie in de Russische zóne bekend. Er worden voorbereidingen ge. troffen om voortaan familieleden van voortvluchtigen te arresteren. Regiem. Te Belgrado zijn dertien leden van een organisatie, die er van wordt beschuldigd de omverwerping van het Joegoslavische regiem op het oog te hebben, tot straffen variërend van vijf tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, Twee beschuldigden werden vrijgespro. ken. Halte op verzoek. Alle Australische trei nen, behalve die uit West-Australië, stonden gisteren stil in een 2£-uursta- king uit solidariteit met de spoorweg- stakers in Victoria en Zuid-Australië, die respectievelijk reeds 15 en acht dagen staken en om sympathiestakingen verzocht hadden. Weer zetten. De Londense zettersstaking, waaraan 5000 zetters deelnamen en waardoor de uitgave van tijdschriften grote hinder ondervond, is teneinde. Er is overeenstemming over een loonrege ling bereikt. Groot woord. Tussen Nepal en Engeland is een verdrag van „altijd durende vriendschap" gesloten. Symbool. Het secretariaat der UNO heeft Griekenland medegedeeld, dat het niet meer noodzakelijk is, dat Griekenland een volledige brigade naar Korea zendt. Een bataljon wordt voldoende geacht, „als teken van solidariteit met de UNO". Brrr. In La Brevine (Zwitserse Jura) is de temperatuur in de nacht van Zondag op Maandag plotseling tot 14 graden onder nul gedaald, een uitzonderlijke temperatuur voor deze tijd van het jaar, zelfs voor de koudste streken van Zwit serland. Zilveren stem. De Italiaanse katholieke actie heeft twee zilveren microfoons voor de afkondiging van het dogma van Maria's Tenhemelopneming aan de Paus aangeboden. De microfoons zijn versierd met een beeld van Maria en de wapens van Paus Pius XII. Nieuwe democratie. Volgens een statistiek van het Japanse departement van Ar beid, die wordt geciteerd door het pers bureau Kjodo, zijn in de eerste zes maanden van dit. jaar G81 kinderen ver kocht. Boven de 18 jaar waren het meest meisjes, die voor bordelen en cafés verkocht werden. De jongens en meisjes onder de 18 werden meest voor werk op boerderijen verkocht. De prij zen varieerden van 10.000 tot 50.000 jen (100 tot 500 gulden). Dorp. Bij opgravingen in het dorp Jaffa bij Nazareth door de archeologische af deling van de Hebreeuwse universiteit zijn de resten blootgelegd van een sy nagoge uit de periode van de tweede tempel. Volgens de geschiedschrijver Flavius Josephus was bovengenoemd dorp eens het grootste van geheel Galilea. Fanatiek. Bij onlusten op het eiland Porto Rico, dat onder Amerikaans beheer staat, zijn elf nationalisten en zes poli tiemannen gedood. Ongeveer 1000 natio nalisten begonnen te San Juan, Penue- las en andere plaatsen een opstand. Tegen de middag stopte een auto met opstandelingen voor het paleis van gouverneur Monoz Marin, dat onder vuur genomen werd. De gouverneur bleef ongedeerd. Gouverneur Marin verklaarde, dat de regering de toestand meester is en dat de strijd hoofdzakelijk gevoerd wordt tussen nationalisten, „een fanatieke or ganisatie van ten hoogste 1.000 perso nen", en de politie. De staat van beleg is afgekondigd en troepenversterkingen zijn naar de politiebewaking van het paleis gezonden. Leer om leer. Generaal Sami Hinnawi, de leider van de staatsgreep tegen het Sy rische staatshoofd Hoesni Zaim van vorig jaar, is Maandag bij een tramhalte te Beiroet doodgeschoten. Volgens de politie was de dader Ahmed Barazi, een neef van de voormalige pre mier Mohsin Bey Barazi. die op bevel van Hinnawi was terechtgesteld. Hinnawi werd door drie kogels in het hart getroffen en overleed onmiddellijk. In Maart 1949 had kolonel Hoesni Zaim de regering op onbloedige wijze omver geworpen en zich daarop bij referen dum tot president laten kiezen. Hij be noemde Mohsin bey Barazi tot premier. Vijf maanden later, op 14 Augustus, liet de toenmalige kolonel Hinnawi de pre sident en de premier arresteren en te rechtstellen. Hinnawi nam daarop de titel opperbe velhebber van het leger aan, doch werd na de algemene verkiezingen gearres teerd. Vorige maand was hem amnestie verleend en werd hij in vrijheid gesteld. ADVERTENTIE SNELNAA1IVIACHINES voor huisindustrie en thuisnaalsters Compleet met motor, geheel bedrijfsklaar 2200 steken per minuut. Hoge productie. Prijs slechts 469,50 Schriftelijke garantie! Vraag eens vrij bi. inlichtingen bij: Fa ENGEL EN KUIPERS Israëlische kabinetscrisis opgelost De Israëlische kabinetscrisis, welke 14 dagen geduurd heeft, is thans opgelost, zo heeft een woordvoerder van de arbei derspartij medegedeeld. De partij heeft overeenstemming bereikt met het religieu- se blok en er zou heden nog een regering gevormd worden. In hei midden van de maand onttrok het religieuse blok zijn steun aan de regering naar aanleiding van een geschil over de portefeuille van een nieuw ministerie van Economische Zaken,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2