Interview met hun woordvoerder STRO^s BOLI Amsterdamse Beurs Taxi? Bel ï.2.3.4.5 De Zevenster Dinsdag 31 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant Zuid-Molukkers op Java Zuid-Molukkers wijken niei voor wapengeweld (Van onze correspondent te Djakarta) „De 7000 uit de Zuid-Molukken af komstige militairen, die momenteel in kampen te Djakarta, Tjimani, Semarang, Soerabaja en Malang zijn ondergebracht, zullen zich hoogstwaarschijnlijk rustig houden, want zij zien heel goed in. dat daarmee het algemeen belang van de Zuid- Molukkers het best is gediend. Wij mogen echter niet verhelen, dat. een spoedige or der om het vuren te staken op de Zuid- Molukken heel wenselijk is," zo verklaarde ons de heer Nanlohy, woordvoerder van tenminste 10.000 Zuid-Molukkers op Java, in een exclusief interview. Deze tolk van de op Java verblijvende Zuid-Molukkers is medisch student te Dja karta. Met nadruk wees hij er op, dat de oorspronkelijke twee stromingen onder de Zuid-Molukkers op Java zich nagenoeg hebben verenigd in één grote stroming, die zich geheel achter de republiek der Zuid- Molukken onder dr. Soumokil schaart. „Wij hebben nog immer de grootste eer bied voor dr. Leimena, die door dik en dun, in grote armoede levend, republikein in hart en nieren bleef, nooit en nu ook niet zijn idealen verzaakte. Nog ten tijde van de RTC en de totstandkoming van de overeenkomsten had dr. Leimena aanzien lijke invloed onder de- Zuid-Molukkers. Wij dachten dat door deze overeenkomst de spelregels goed waren vastgelegd. Het recht van zelfbeschikking, algemene verkiezin gen enzovoort, alles leek goed gewaar borgd. De politieke ontwikkelingen wezen anders uit. Toen ar. Leimena op zijn vre desmissie naar Ambon-ging, aan boord van een oorlogsschip, naar men zegt omdat dit de snelste vervoersmogelijkheid was, ver vreemdde hij zich vrijwel geheel van de Zuid-Molukkers, die de ontwikkelingen nauwkeurig gadesloegen. Een ieder, die de Zuid-Molukker kent, weet dat hij niet voor dreigementen terugschrikt. Het gebruik van dat oorlogsschip was psychologisch onjuist. Dat is niet de wijze, waarop de Zuid-Molukkers tot onderhandelen komen" aldus Nanlohy. Spreker verklaarde ons dat de Zuid- Molukkers niets anders wensen dan aige- mene verkiezingen onder neutraal toezicht. Hij bestreed ae opvatting van de Indo- Ds. J. W. Siertsema vroeg emeritaat Hij diende sinds 1926 bij de Gereformeerde Kerk te Haarlem Ds. J. W. Siertsema, predikant bij de Ge reformeerde Kerk van Haarlem, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 Januari a.s. emeritaat aangevraagd. Ds. Siertsema werd op 17 Februari 1890 geboren, zodat hij nu 60 jaar is. Op 1 Oc tober 1916 deed hij intrede als predikant in zijn eerste gemeente Gramsbergen, van waar hij op 10 April 1921 naar Zeist ver trok. De kerk van Zeist diende hij tot Juni 1926, toen hij zijn werk in Haarlem aan vaardde. Door ziekte was ds. Siertsema sinds December van het vorig jaar niet meer in staat zijn ambtswerk te verrich ten. Sinds jaren was hij de nestor der Ge reformeerde predikanten te Haarlem. Hij werd om zijn persoon en arbeid, zowel in als buiten de Gereformeerde Kerk van Haarlem, zeer gewaardeerd. Zijn krach tige houding in de bezettingstijd werkte zeer stimulerend. De illegale activiteit, zowel van hem als van zijn gezin, bracht hem zelfs enige tijd in de gevangenis. Ook in het vooral tijdens de oorlog functionerende Interkerkelijk Overleg nam hij een vooraanstaande plaats in. Hij maakte eveneens deel uit van het bestuur van Volksherstel en de Stichting 1940 45. ADVERTENTIE Ingrid Bergman Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 October 1950 ONDERTROUWD: 30 Oct., E. W. Zwart en T. M. J. H. Heijnen. BEVALLEN van een zoon: 27 Oct., A. C. van BruggenVogels: 28 Oct., P.. Beune Hendriks; T. van den BroekKoelstra: W. W. E. SmitBeenen; L-. M. MelchiorHessei- man; C. E. var. der BlomVisser: 29 Oct.. A. C. van Dijkede Ruiter: T. M. van Hooft" Persoon: G. C. de Nijsde Nijs. BEVALLEN van een dochter: 27 Oct., A. van Galen—Vosse: 28 Oct. K. I. M. Groe- neveldDijkman Dulkes; G. M. E. Duister- hofStevens; 29 Oct., N. FlipphiSchniede- wind; A. M. Juijnvan Aurae; A. S. Rosies Wieclawska: 30 Oct., M. KettelhakeLoth. OVERLEDEN: 27 Oct., J. C. van Constant Wapstra, 82 j., Jan van Zurenstraat; W. L. Nolke, 77 j., Kleverparkweg: 28 Oct.. G. van Maaswinkel, SO j., Spaarne; M. van den Bo gaard, 42 j., Borneostraat; 29 Oct., S. Haze- voet, 81 j„ Zuider Buiten Spaarne. nesische regering, dat de beweging op de Zuid-Molukken uitgaat van enkele hon derdtallen soldaten met rode en groene baretten, met de opmerking: „Als het volk van de Zuid-Molukken zich in zijn geheel niet zou verzetten, waarom is het dan nodig om er tienduizend man APRI-troe- pen naar toe te zenden?" „APRI-troepen" zo voegde Nanlohy hieraan toe „die gebruik maken van land-, zee- en luchtmacht. Zelfs al zou het volk door middel van wapengeweld onder worpen worden, dan betekent dit geen op lossing van de gehele kwestie der Zuid- Molukken." Op de vraag of hij van de zijde der In donesische regering moeilijkheden had ondervonden bij het vertolken van de ge voelens der Zuid-Molukken op Java, ant woordde Nanlohy: „Generlei". „Wij moe ten ons uiten", zo vervolgde hij, „het op kroppen van gevoelens leidt bij ons tot een niet meer te stuiten drang tot daden." In dit verband verwees hij naar de on langs te elfder ure verboden vergadering van Zuid-Molukkers te Soerabaja, waar, nadat het verbod bekend was gemaakt, de aanwezigen ten overstaan van een cordon militairen, het volkslied van de Zuid- Molukken aanhieven. Dans en muziek uit Salzkammergut Dezer dagen zijn Oostenrijkers de gasten van de Nederlandse Reisvereniging en Maandagavond waren zij op bezoek bij de afdeling Haarlem van de N. R. V. in het Concertgebouw. De Mondseeër Heimat- Tanzgruppe en de Musik- en Jodlerkapelle Baiern verzorgden het programma en wel op een zeer bijzondere wijze. De avond was voor een groot deel gewijd aan Salz- kammergut. De „kapel", bestaande uit drie dames en twee heren, heeft een aantal vrolijke wijsjes uit Oberösterreieh ten ge hore gebracht. De medewerkenden bespeel den allen een groot aantal verschillende instrumenten. Een der heren, een veelzijdig virtuoos, oogstte vooral veel succes als xyloforüst en als bespeler van een klokken spel. De medewerksters van de kapel be perkten zich hoofdzakelijk tot de zang. De jodellieöeren werden goed ten gehore ge bracht en uit het applaus, bleek wel. dat het optreden bijzonder werd gewaardeerd. De vier dames en vier heren van de dansgroep voerden een aantal volksdansen uit Oostenrijk ten tonele. Begeleid op de harmonica door een Oostenrijker, dansten de gasten er lustig op los. Het gezelschap trad voor de pauze in costuums uit de vorige eeuw op en later in .die van de tegenwoordige tijd. Om de bezoekers een indruk ie geven van Salzkammergut gaf de heer C. H. Groen, werkzaam op het Centraal Bureau van de N.R.V., een toelichting bij een vijf tigtal kleurenplaatjes. Over de schoonheid van het Alpenlandschap met zijn prachtige meren deelde de heer Groen vele minder bekende bijzonderheden mee. Na afloop heeft de voorzitter der afdeling .Haarlem van de Nederlandse Reisvereni ging, de heer C, Spaargaren, de medewer kenden dank gebracht. Hockey Hockeytournooi in Barcelona Maandagavond waren de meeste hockey- ploegen, welke in het toumooi in Barce lona uitkomen, aangekomen. Vanmiddag worden ae Fransen en Belgen verwacht. De Nederlandse doelverdediger Haitink is niet gelijk met zijn landgenoten vertrokken. Ook hij zal vanmiddag in Barcelona aan komen. Doordat Israel zich heeft teruggetrokken is aan Spanje gevraagd een tweede ploeg samen te stellen. Aan dit verzoek is vol daan en daarom speelt Nederland morgen middag de eerste wedstrijd tegen Spanje b. Bouwman zal niet meespelen. Couvret van HDM is als linksbinnen opgesteld. Het is te verwachten dat Nederland de halve eindstrijd zal bereiken. De drie Nederlandse scheidsrechters zijn aangewezen morgenmiddag een wedstrijd te leiden. Na afloop van het tournooi maakt de ploeg uit Pakistan een reis door Europa en zal vier wedstrijden spelen, waarvan een in Amsterdam. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 292 291 Unilever 223 222% Philips 231% 231 A. K. 178 178% Fokker 128 Nederlandse Ford 304 Nederlandse Kabel 272 v Berkei's Patent 116 Scheepvaart-Unie 164% 163% Holl.Amerika Lijn 174 Deli Maatschappij 114% 112% H V A 118% 116 A'dam Rubber 128% 125% Ned Handel Mij. 151 Nat, Handelsbank 87% Billiton Mij II.. 323% ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Nederland gaat staat van oorlog met Duitsland opheffen De Nederlandse regering heeft in een brief aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer medegedeeld dat de Neder landse regering naar het voorbeeld van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Sta len voorbereidingen zal treffen tot ophef fing van de staat van oorlog met Duitsland. Wetsvoorstellen tol opheffing van destijds uitgevaardigde rechtsbepalingen zullen binnenkort worden ingediend. De Neder landse regering heeft in deze aangelegen heid gehandeld in nauw overleg met België en Luxemburg. Indonesisch communiqué omtrent het incident in Djakarta DJAKARTA, 31 October. (Aneta). Omtrent het incident in de benedenstad van Djakarta heeft het Indonesische mi nisterie van Defensie heden een commu niqué uitgegeven. „Na onderzoek en be sprekingen tussen beide partijen kan thans medegedeeld worden, dat de vuurwisseling het gevolg is van misverstand", aldus het communiqué. „Daar de bezetting van de post van de Koninklijke landmacht van circa 50 man door de bevolking werd in gesloten, werden de K.L. militairen ter voorkoming van verdere moeilijkheden door de polis: militer naar veiliger plaats overgebracht en om te voorkomen, dat hun wapens in handen van de toestromen de massa zouden vallen, werden ook deze medegenomen". Tijdens de reeds gemelde besprekingen werd volgens het communi qué overeenstemming bereikt om de lig ging van posten en kampementen, zowel van de K.L. als van de A.P.R.I. te wijzi gen om de kans op misverstanden, die in cidenten tot gevolg kunnen hebben, zo klein mogelijk te maken. „Het incident is hiermede gesloten", aldus het communiqué. Overheidspersoneel om halfvijf naar huis Teneinde tegemoet te komen aan het dringend verzoek van de minister van Economische Zaken tot medewerking aan een drastische beperking van het electri- citeitsverbruïk gedurende bepaalde dag uren in het tijdvak van 13 November tot en met 27 Januari, is bepaald dat in dit tijdvak de kantooruren der rijksdiensten van 's Maandags tot en met Vrijdags over dag zijn: van 9 uur tot 16.30 uur, met een middagpauze van 13 uur tot 13.30 uur en 's Zaterdags van 9 tot 13 uur. Aangezien echter een vermindering van de wekelijkse werktijd zeer ongewenst is. wordt de verkorting der werktijden opge vangen door het verrichten van werkzaam heden buiten de normale werktijden. In het algemeen zal dit kunnen geschieden door ter compensatie op één avond per week een werktijd in te voegen van 21/? uur. De verrichtingen tijdens de bijzondere werktijd, die voor normale werkuren in de plaats treedt, kunnen niet als overwerk worden beschouwd. Aan de gemeentebesturen is verzocht een dergeljjke regeling te treffen. Maatregelen inzake het bestuur van Finsterwolde Naar het A.N.P- verneemt is dezer dagen een regeringsvoorstel aan de Tweede Kamer te verwachten, houdende voorzie ningen in het bestuur der gemeentè Fin- sterwolde in de provincie Groningen. De meerderheid van de raad dier gemeente is 1 communistisch en ook de beide wethouders zijn communisten, hetgeen tot moeilijk heden heeft aanleiding gegeven. Zesduizend automobilisten op het Zandvoortse circuit Het circuit in Zandvoort is veel sneller populair geworden dan de geestelijke vader ervan, oud-burgemeester Van Alphen, ooit heeft durven dromen. In de afgelopen zomermaanden werd het door niet minder dan zesduizend automobilisten bezocht, zo dat gemiddeld wel 25.000 personen kennis hebben kunnen maken met deze prachtige weg cn het natuurschoon dat er door ont sloten wordt. Daarentegen is het bezoek van fietsers uiterst gering gebleven. Daaronder waren nog vele kinderen, die heel wat vernield hebben en bovendien de veiligheid van het verkeer op de Burgemeester Van Alphen- weg in gevaar hebben gebracht- Voor het volgende seizoen zullen de aan wijzingen voor de fietsers verduidelijkt worden. De voetpaden in het binnenterrein van het circuit zullen geleidelijk worden verbeterd en uitgebreid. Deze mededelingen deed Zandvoorts bur gemeester gisteren aan de gemeenteraad, die accoord ging met het prae-advies van de „Touring Zandvoort" om het circuit alleen op "Woensdag- en Zaterdagmiddagen ook voor fietsers open te stellen. Het (niet-officiële) Tramplein werd her doopt in Raadhuisplein. De gemeenteraad besloot voorts tot het laten ontwerpen en slaan van een zilveren legpenning om verdienstelijke burgers te eren. De toekenning zal door B. en W. ge schieden en de uitreiking in een openbare raadsvergadering. Tenslotte ging de raad ook accoord met de „onthoofding" van de bunkers die het uitzicht van de toekomstige bewoners van de flatgebouwen aan de Midden-Boulevard belemmeren. De bouwer van deze flats zal de helft van de kosten voor zijn rekening nemen. KLEUTERSCHOOL KRIJGT EEN NIEUW HOOFD Tot hoofd van de Nederlands Hex-vormde Kleuterschool in Velsen werd benoemd me juffrouw A. C. Soies van Haarlem. Bloemendaal „Jeugd roept jeugd" De tweede van een aantal culturele avonden van de Hervormde Jeugdraad van Bloemendaal en de afdeling O ver veen van „Jeugd en Evangelie" is Maandag avond in Bloemendaal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan gehouden. Korte films werden vertoond en enige leerlin gen van het Centraal Instituut voor Op leiding van Sportleiders te Overveen ga ven jiu-jitsu-, judo- en gymnastiekdemon- straties ten beste. Vooral bij de gymnasti sche oefeningen lieten zij zien welke prestaties men met een goed getraind lichaam kan hereiken. Dat de toeschou wers deze demonstraties waardeerden, bleek wel uit het applaus. De heer J. Vermeer, leraar lichamelijke opvoeding aan het Christelijk Lyceum te Haarlem, hield een toespraak over be oefenen van sport. Over hei onderwerp „Sport en Ontspan ning", het motto voor deze avond, volgt aanstaande Zondag een debatavond, die geleid zal worden door dé Nederlands Her vormde predikant te Bloemendaal, ds. J. Stelma. Prijzencommissie Nu de minister van Economische Zaken in een circulaire aan de prijzencommis- sies er op gewezen heeft, dat de regering het noodzakelijk acht, dat ongemotiveerde prijsstijgingen worden tegengegaan, is het goed er de aandacht op te vestigen, dat in Bloemendaal de prijzencommissie nog steeds bestaat. Aanmeldingsadressen zijn de voorzitter der commissie, de heer C. Schulz, Noordlaan 46 en de secretaris, de heer A. Docter, p.a. bureau Sociale Zaken te Overveen. Klachten moeten zoveel mo gelijk vergezeld gaan van schriftelijke bewijsstukken, als rekeningen en kwitan ties. Verder en verder trokken de Kabouters het bos in. Onder het gaan speurden ze naar tekens, die aanwijzing konden geven van de weg, die Rick en Bunkie konden hebben genomen, sporen of iets dergelijks.... Maar dat was wel 'n heel kleine kans, want die sneeuwstorm had er natuurlijk een heleboel sneeuw overheen gejaagd, zodat hun sporen wel zouden zijn uitgewist. Die arme jongens", mompelden de Kabouters medelijdend. „Zo helemaal alleen, en dan in die kóu verdwaald! Als hun maar niets ergs is overkomen!" Pilon en zijn helpers stonden nu en dan even stil. Dan riepen ze hard de namen van de jongens en luisterden, maar het bleef doodstil in het donkere bos. De Kabouters liepen zo ver mogelijk uit elkaar verspreid, zodat ze elkaar nog wel konden zien. Achter elke sneeuwhoop en achter de bomen keken ze. Maar van Rick en Bunkie was geen spoor te bekennen. Heemsteedse chauffeur veroorzaakte ongeluk In hoger beroep bevestiging van het Rechtbank-vonnis geëist Op 28 Maart van dit jaar manoeuvreer de de 57-jarige Heemsteedse vrachtauto chauffeur J. D. R. zo ongelukkig op het dr. Boumannplein in Halfweg dat hij een motorrijder, een Haarlemse bouwvakar beider, aanreed, tengevolge waarvan deze een schedelbasisfractuur en een ernstige oogwonde opliep waarvan hij nog niet her steld is. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de chauffeur wegens roekeloos rijden tot drie maanden hechtenis en een half jaar intrekking van het rijbewijs. De Heemstedenaar vond dat vonnis te hard en kwam bij het Amsterdamse Ge rechtshof in beroep. Bij de behandeling aldaar, die vanmorgen plaats had, ver klaarde een automobiliste die achter de wagen van verdachte had gereden, dat R. vrijwel-onmiddellijk nadat hij gestopt had achteruit begon te rijden waardoor de motorfiets tussen de laadbak en haar, ge- tuige's, motorkap bekneld was geraakt. Het ongeluk speelde zich in minder dan tien seconden af. Volgens deze getuige en ook volgens het slachtoffer, had de chauf feur geen signaal gegeven. Van zijn cabine uit kon hij slechts een deel van de weg achter hem zien. De procureur-generaal vond het zo'n ernstige verkeersfout dat hij bevestiging van het vonnis der Haarlemse rechtbank alleszins op haar plaats achtte. Mr. A. P. D. V. van Löben Seis betoogde dat zijn cliënt niet alle schuld van zich wilde af wassen, doch dat de omstandigheden deze fout toch wel begrijpelijk maakten. Indien de chauffeur zich eerst op straat had moe ten vergewissen of de weg vrij was had hij een verkeersopstopping veroorzaakt. Hij heeft in dit geval een verkeerde oplos sing gekozen, doch, zo vroeg pleiter, moet iemand die dertig jaar zonder ongelukken heeft gereden bij de eerste keer zo zwaar gestraft worden, dat hij voor bijna een jaar brodeloos is en als een misdadiger de gevangenis ingaat? Verdediger achtte een voorwaardelijke veroordeling juister. Uitspraak 13 November. „Winterfeesten met onze kinderen" De commissie voor huishoudelijke- en ge^ zïnsvoorlichting houdt evenals vorig jaar een reizende tentoonstelling onder de titel „win terfeesten met, onze kinderen". De eerste van de serie van vier wordt vandaag en morgen in de Christiaan Huygensschool aan het Chr. Huygensplein gehouden. Op 9, 10 en 11 Nov. kan men de tentoonstelling in het Buurthuis aan de Kampersingel 70 bezoeken, op 13 en 14 November in de Kleuterschool aan de Cornelis van Noordestraat en op 23, 24 en 25 November in het gebouw aan de Lange Margarethastraat. SCHEEPVAART Aagtedlik. 29 te New York. Akkrumdijk. 28 v. Port Said. n. Genua. Alhena. 29 v. R'dam n. Buenos Aires. Almdijk, 28 v. Mobile n. Corpus Christi. Amarapoora. pass. 28 Perim. Amsteldiep, pass. 29 Minicoy. Arendscïijk, 29 te Montevideo v. Buenos Aires. Alcinous, 30 Ie A'dam v. La Buan, Atlas, 28 v. Catania n. Algiers. Aardijk, 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Alderamin, 28 v. Abidjan n. Libreville. Alwaki, 28 430 m. Z.t.W. Bermuda. Armilla (t>. 30 verw. te Hongkong v, Haiphong, Aruudo, 30 verw. Santos. Alnhacca. 30 v. Boston te Philadelphia, Aagtekerk. 30 v. Port Said n. Duinkerken. Alamak, 30 te Genua. Alhena, pass. 30 Ouessant. Alnati, pass 30 Bonavista. Amsteldijk, pass. 30 Startpoint. Andijk, "pass. 30 Scitlies. Axeldi.ik, Das. 30 Wigtli. Almdijk. 29 v. Mobile te Corpus Christi. Albireo, 31 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alioth, 30 te Rio de Janeiro. Arkeldijk. 31 te New Orleans v. Houston. Asturias, 31 te Port Said. Atlantis, 31 100 m. W.N.W. Alexandrië. Arnedijk, 29 te Houston v. Galveston. Ariadne, 30 v. Venetië te Triest. Arundo, 30 te Santos, Beverwijk. 29 te Alexandrië v. R'dam. Boissevain, 28 te Durban. Baarn. 30 v. San Antonio te Antofagasta. Boskoop. 29 v Maracaibo n. Puerto Limon. Breda, 29 v. A'dam n. Chili. Bloemfontein, 29 te East London. Baud, 28 v Djakarta n. Makassar. Bloemfontein, 28 v. Prt. Elisabeth n. East London Bontekoe. 30 verw. Makassar. Boschfontcin. 28 v Durban n. East London. Britsum, 30 verw Savona v. R'dam. Bacchus. 29 v. Ciudad Trujillo n. Trinidad. Bali. pass. 30 Finisterre n. Liverpool. Bantam. 30 v. Genua n. Port Said. Blitar. 30 bij Kp. de Gata. Blijdendijlc, 30 v. Antwerpen. Borneo, 29 te Colombo. Caltex Nederland, 29 v. Port Said. Caltex Utrecht (t), pass. 30 Ras Alkalb. Camphuys, 29 v. Semarang n. Soerabaja. Ceram, 29 te Hamburg. Clavella (t), pass. 29 Port Soedan, Coolhaven, 28 v. R'dam n. Casablanca. Cronenburgh, 29 v Bilbao te R'dam. Caltex Utrecht (t). pass. 30 ras Alkalb. Celebes. 30 te Belawan. Congostroom, 30 v. Freetown n. Takoradi. Caltex Delft, pass 31 Ouessant. Caltex Leiden. 30 te Rastanura v. R'dam. Castel Biancoi rep.30 pass Kp. Bougaroni. Cottica. 31 te Port of Spain. Duivendrecht (t). 30 v. Barry n Buenos Aires Danae. 29 te Savona. Drente, 29 verw. Cagaljan. Delfshaven, 31 te R'dam v. Nicochea. Delfland, pass. 30 Ouessant. Diernerdijk, 31 te Balboa. Eemdijk, 29 te R'dam v. Vancouver. Enggano, 29 v. Aden n. Port Said. Esso Den Hhag, pass. 29 Antigua. Esso Rotterdam, 28 te R'dam v. Aruba. Eemland. 27 te Rio de Janeiro. Etrema (t). 30 te Kingston verw v, Curasao. Empire Brent. 30 100 m. W Enggano eil. Farmsum, 28 v Antwerpen n Hamburg. Felipes (t). pass. 29 Singkep. Friesland. 30 v. Semarang n. Soerabaja. Gemma (t) 30 v. Isle of Grain n. Newcastle. Garoet, 31 te Belawan. ADVER.TENTIE STROIVI BOLI Ingrid Bergman Grootekerk. 31 v. Mombassa n. Tanga. Heelsum, 28 v. Jacksonville n. Tampa. Heemskerk, 29 v. Lorenzo Marques. Kersilia, 28 te Paramaribo. Helena, 29 v. Paramaribo n. Azoren. Hydra, 28 v. Puerton. Antwerpen. Hermes. 30 verw. Rio de Janeiro v. Santos. Heelsum. 30 verw. v. Tampa n. Jacksonville. Hecuba, 31 te R'dam. Hoogkerk. 31 te Genua. Jobshaven, 28 te Owendo v. Mondah. Jagersfontein. 30 te Port Elisabeth, Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 v. Djakarta n. Bs. lawan. Kota Baroe, 29 v. Djeddali n. Belawan. Kota Inten, pass. 29 Minicoy. Kota Agoeng, 29 te Soerabaja. Klipfontein, 30 v. Bremen tc Hamburg verw, Keilehaven. 30 v. Port Gentil te Batanga. Kota Gede. 30 v. Soerabaja n. Makassar. ICetosono, pass. 30 Ouessant. Loppersum, pass. 28 Gibraltar. Limburg, 30"te Montevideo. Lieve Vrouwekerk. 28 te Basrah v. R'dam. Loosdrecht, pass. 29 Perim. Langkoeas, 28 rede Semarang. Leuvekerk. 28 te Bahrein. Lucita (t). 29 te Manchester kanaal. Loeiierkerk. 30 nog rede Bandarabbas. Larenberg. pass. 30 Finisterre. Lissekerk, pass. 30 Kp. "Palos n. Genua. Lombok. 30 v. Cebu n. Tarakan. Leopoldskerk, pass. 31 Gibraltar. Laagkerk, 30 te Colombo. Maashaven, 28 v. Buenos Aires n. Rosarlo, Malea, pass. 29 Minicoy. Marken, 31 verwacht Karachi. Mataram, 29 v. Soerabaja n. Makassar. Mehskerk. pass 29 Gibraltar n. Antwerpen. Mentor. 29 v. Piraeus n. Kalamata. Mirza, 30 te Soerabaja. Mitra, pass. 29 Maagden eiL Mijdrecht, 28 v Dakar. Macuba, pass. 30 Perim. Mentor. 30 v. Piraeus ie Kalamata. Meerkerk, 28 v. Port Swettenham. Maas, 29 te Guanta. Mariekerk, 28 v. Bremen te Antwerpen. Molenkerk, 28 te Accra. Madoera, 30 te Antwerpen. Maaskerk. pass. 30 Ouessant. Malvina, pass. 30 Sabang. Metula,, 300 bij Kp. de Gata. Musi, pass. 30 Kp. de Gata. Manoeran, 27 v. Tacoma n. Kaapstad. Marisa, pass. 30 Thursday eil, Melampus, 28 te Belawan. Murena, pass. 31 Kp. Bon. Nestor, 29 v. R'dam n. Tanger. Nigerstroom. 30 v. Monrovia n. Plymouth. Noordwijk. 26 te Havanna v. Baltimore. Orion, 29 te Istanboel v. Salomki. Ondina (t), 29 te Alexandrië v. Port Said. Ophir. 30 te Djakarta v. Muntok. Orestes, 29 v. Barranquilla te Kingston. Omala, 30 v. Madras n. Calcutta. Oranje Fontein. 30 v. Teneriffe n. Southampton. Otranto, pass. 30 Gibraltar. Overijsel. 30 v. Antwerpen. Oranjestad, 30 v. Madeira n. Plymouth. Polydorus, pass. 28 Minicoy. Prins Philips Willem, 29 te A'dam v. Willemstad Plancius, 29 v. Semarang n. Djakarta, Pygmalion, 29 v. Kingston n. Blackriver, Parkhaven, 30 dwars Victoria n. Santos. Poelau Laut, pass. 30 Ouesant. Polyphemus, 26 v. Halifax n. Boston. Prins Willem II, pass. 31 Kp. Bougaroni. Prins Willem v, Oranj'e. 29 v. Montreal. Prins Willem III, 28 te Chicago. Roebiah. 29 te Djakarta. Raki, 27 te Singapore. Reyniersz, 30 te Menado. Rufma, 31 verw. St. Kitts v. Barbados. Rotti. 31 v. Soerabaja te Makassar. Rijnland, pass. 30 St. Paulsrocks. Rotula, 31 in St. George kanaal. Rossum (L). 30 v. Lissabon n. Sebutal. Slamat. 28 te Bahrein. Skaugum. 29 te A'dam v. Djakarta. Stad Haarlem, pass. 30 Ouessant. Scherpendrecht, 27 n. Perzische Golf. Saidja, 28 anker Palembang loodsschip. Samarinda, 30 verw. Port Swettenham. Saroena (t), 29 v. Mirl te Pladju. Siaoe, 29 te Djakarta v, Benkulen. Sibigo, .29 v. Soerabaja n. Kalianget. Stad Breda, 29 te Antwerpen v, R'dam. Stad Vlaardingen. 29 100 m. ZW. Slavanger. Stanvac Djirak (t), 29 v. Singapore n. Bangkok. Stanvac Talang akar, 28 n. Sungeigerong. Straat Malakka, 30 verw, Durban. Streefkerk. 28 nog te Damman. Sunetta (t), 1 Nov. verw. Yokohama. Saiatiga, 31 te Singapore. Sibajak. pass. 30 Algiers. Stad Arnhem. 30 te A'dam v. Huelva. Stad Maastricht, 30 v. Casablanca n. Sas v. Gent Sumatra, 30 v. Port Said n. Marseille. Tabinta, 28 te Djakarta. Tamo, 29 te Rio Grande. Tjikampek, 29 v. Zanzibar te Penang. Tjipanas, 28 v. Djakarta n. Lorenzo Marques. Tomini, verw. 31 v. Colombo. Titus, 29 v. Alexandrië n. Latakia.. Tawali, 29 v. Suez n. Djeddah. Tasman, 30 verw. Makassar v. Surabaja. Tiberius, 29 op de Orinoco. Tibia, 29 te Purfleet v. R'dam. Tjimenteng, 28 v. Tarakan. Themisto. 30 te Bremen. Tawali, 31 te Djeddah. Theseus. 30 v. Rotterdam. Tjibadak, 30 v Singapore n. Penang. Tero, pass. 30 Ouessant. Tiba, 23 te Montevideo. Utrecht, 23 v. San Francisco n. Fortland. Van Heutsz, 27 v. Singapore n. Hoihow. Van 't Hoff. pass. 29 Minicoy. Van Riebeeck, 30 te Belawan. Volendam, pass. 30 Deadalus rif. Venus. 31 te R'dam. Willemstad. 29 te Curagao. Waikelo, 29 v. Makassar n. Maugore. Wickenburgli, 28 v. R'dam n. Casablanca. Winterswijk, 28 te San Francisco. Waterman. 30 v. Djakarta n. Belawan. Wieldreeht, 30 v. Abadan n. Rastanura. Willem Ruys, 31 te R'dam v. Djakarta. Wocnsdrecht (t). 30 bij Inagua. Waterland, 30 v. Bahia n. Las Palmas, Winterswijk. 28 v. San Francisco n. Kaapstad, IJsel, 29 v. Port au Prince n. Port Liberte. Zonnewijk. 28 te Laguaira v. Baltimore, Zijpenberg, 29 v Saffi te Vlaardingen. Zeeland, 30 te New York. Zuiderkruis, pass. 30 Kp. Tenez. ADVERTENTIE H.H. AUTOMOBILISTEN Stelt U prijs op goede stalling en verzorging van Uw auto tegen normale prijzen? GARAGE ROZEKRANS Ged. Oude Gracht 66 - Telefoon 19193 heefï nog stallingruimte SKODA (sub-dealer) VOLVO FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck Ik lag haast op de weg en de bomen gingen juist weer open. Het was de overweg bij de „Omval", u weet wel, bij de Amstel. En meteen zag ik een gemeen tebus aankomen, die naar de stad terug ging. Ik holde naar de andere kant van de weg en vloog er buiten adem naar binnen. En gelukkig had ik mijn porte- monnaie in de zak van mijn manteltje zitten, anders was ik er misschien nog uitgezet En uw hond? Die heb ik niet meer gezien. Mis schien is hij in de auto achtergebleven of op de weg. Ik hoop dat hij er net zo goed af komt als ik. Nu, dat denk ik wel. En zo reed u dus weer naar de stad terug. Zo reed ik terug tot de Binnen- Amstel en ik vroeg daar naar het Hoofd bureau van Politie- Maar toen ik hier voor de deur stond durfde ik eerst niet naar binnen. Het was zo'n onmogelijk verhaal en ik dacht niet dat u zo vrien delijk zou zijn! Het is u hier dus meegevallen? Ja, reusachtig! Ze zuchtte van ver lichting. Het was nu even stil. Inspecteur Renke- voort had zijn stoel wat achteruit gescho ven en trok nadenkend aan een laatste restje sigaret. Dan doofde hij het stompje in de asbak en begon langzaam: Dat is nu dus uw verhaal. En nu komt de beurt aan mij en moet ik mijn conclusies trekken. Maar laat ik eerst nog even resumeren. Om even over half elf rijdt dus een auto u achterop in de Vondelstraat. Merk en nummer zijn u onbekend. En de man in de auto had een zeer opvallend uiterlijk. O ja. Ik zou hem ondanks het slechte licht.uit duizenden herkennen. Was er verder nog iets bijzonders aan hem. een kenmerk, een uitteken? En sprak hij plat-Amsterdams? Nee, ik geloof niet dat hij een lit teken of zoiets had. Ennee, hij sprak beslist géén plat-Amsterdams, hij sprak veel zachter, zangerigerik zou haast zeggen Gelders, met zo'n half-zachte g. Zo, dat is zeer belangrijk. Hij maakte snel een notitie. En zou u de tweede man, de chauffeur, ook zó herkennen? Nee inspecteur, van hem herinner ik me alleen maar een flits. Hij was blond geloof ik, en dan ja, een bril had hij ook op... ik weet het toch niet zeker Alleen de gele regenjas. Zo. Veel gegevens zijn het niet, maar we hebben toch iets om mee te beginnen. En nu mijn conclusie: er zijn, ol liever gezegd er waren, clrie mogelijkheden, waarvan er nu al één vervallen is. De eerste was namelijk, dat ze u voor een ander hebben aangezien. Maar die moge lijkheid kunnen we, na uw gesprek met die Gerrit; wel uitschakelen. De tweede mogelijkheid is, dat iemand zich meester heeft willen maken van uw persoon. Die iemand zou dan een bewonderaar moeten zijn. Begrijpt u me? Misschien wilt u mij wel zeggen of u een bewonderaar hebt. Hij zag onmiddellijk aan haar gezichtje dat dat het geval was. Nu? Ja, Arnold, zei ze onzeker. Maar Arnold kan dit toch niet gedaan hebben. Dat is onmogelijk. Absoluut uit gesloten. O neeze schudde nu heel gedecideerd haar hoofd. Arnold is tot zoiets niet in staat. Die is tot- absoluut niets in staat. Zou ik misschien mogen weten wie die Arnold is? Arnold van Blitterswijck. Hij woont bij ons in huis, op de bovenste verdieping. Daar heeft hij ook zijn atelier, want hij is schilder Ontzettend artistiek is hij en erg begaafd ook, hij schildert prachtig Dal zegt zijn Moeder ten minste, de douai rière van Blitierswijck, Een vreselijk def tige en statige dame. En het is erg treurig voor haar dat ze alleen maar een zolder kamertje bij óns kan bewonen, nadat ze vroeger op het heerlijke huis Blitterswijck geleefd heeft. Want zij zyn al hun geld kwijt geraakt en Arnold verdient geen cent. Net dat doen schilders gewoonlijk niet. Maar misschien is hij nog jong. O nee, hij is al veertig jaar. En hij beeft eigenlijk nog nooit iets gepresteerd. Hij waclit dikwijls op inspiratie en daar gaat altijd veel tijd in zitten. En dan is het natuurlijk erg moeilijk om iets te ver kopen. Ik begrijp trouwens ook niéts van zijn kunst maar dat komt, omdat ik nog te jong ben, zegt Arnold. Ik ben nog te jong oir. zoiets subtiels aan te voelen. Ah zo. En mag ik vragen, is die Arnold uw verloofde? Nee, dat wou hij juist graag! Hij heeft me vandaag ten huwelijk gevraagd, maar ik heb hem afgewezen. Gelukkig! dacht inspecteur Renke- voort. En hardop: Op de begrafenisdag van uw tante? Dat lijkt me niet erg kies! Ja ziet u, dat zit zo. Eigenlijk heeft hij mij al vier jaar langbewonderd, zoals u het noemt. Hij heeft me ook al een paar maal willen schilderen maar dat was geen succes, ik kan nu eenmaal niet zo lang stilzitten! En hij zou ook al zo erg graag met mij getrouwd zijn. maar zijn moedei was er verschrikkelijk tegen Ontzettend tegen! Ik ben natuurlijk maar een heel gewoon meisje en dan zou ik later ook een douairière van Blitterswijck worden. Ik bedoel dan.... Ik meen later dan, als weduwe, ziet u. Hij beet zich even op de lippen, maar knikte dan begrijpend. Natuurlijk. Zij vond u niet deftig genoeg. Precies En mijn tante was er ook legen. Ook ontzettend tegen. Tante was een mannenbaatster en ze was er stellig van overtuigd, dat iedere man, waar ik mee zou trouwen, mij in het ongeluk zou storten. Dat zei ze altijdyziet u. En omdat iedereen er nu zo tegen was, begrijpt u inspecteur, weer ging het hoofdje wat uitdagend omhoog daarom was ik er nu niet zo erg op tegen. Het is toch ver velend als iedereen zich met zoiets be moeit! Maar Arnold durfde me toch nooit te vragen. Tot vandaag. Tot vandaag. Vlak na de begrafenis; hij had zelfs zijn jacket nog aan. Dat vond hij zeker een passend gewaad om zich te declareren. En gaf hij u een verklaring, waarom dat nu juist vandaag moest gebeuren? Ja, in zeker opzicht wèl. Mama had haar tegenstand nu laten varen, zei hij. Zij hechtte zelfs haar goedkeuring aan een eventuele verbintenis. Ik was een een zame en alleenstaande jonge vrouw en ik zou stellig behoefte gevoelen aan man nelijke bescherming. Die bood hij mij nu aan. te samen met de edele naam van Blitierswijck. Maar ik zei neen. En toen .werd hij. bcios en dacht dat het was om, Hans Preller. En wie is nu Hans Preller? Bewon deraar nummer twee? Nee, géén bewonderaar inspecteur. Maar een jongmens, daj sinds een maand of drie bij ons in huis woont. Half Indisch en een moderne, vlotte zakenman, zo wat in alles precies het tegenovergestelde van Arnold. Arnold is bleek, en rossig, en stijf, en artistiek en ouderwets. Hans Preller is donker met glad zwart haar en soepel en zakelijk en modern. Hij neemt mij wel eens mee naar de bioscoop en dan is Arnold jaloers. Die gaat nooit naar de bioscoop, want hij haat de massa. Maar bij Hans betekent dat niets bijzonders, ik bedoel, hij neemt óók andere meisjes mee naar de bioscoop. Elk ^meisje, dat hij leuk vindt, neemt hij mee naar de bioscoop. Hij is altijd reuze aardig en kameraad schappelijk, maar ook niets meer. Dus het lijkt u ook uitgesloten, dat die Hans Preller iets met deze zaak te maken heeft? O zeker. Waarom zou hij zoiets doen? Als hij me had willen schaleen zou hij het duizendmaal gemakkelijker hebben kun nen doen. Maar u gaat nu toch niet ieder jongmens verdenken, die ik ken? Mijn lieve juffrouw van Esbeeck, ik verdenk niemand. Ik wou. dat ik iemand zou kunnen verdenken! Maar vertelt u nu nog eens verder, wonen er nog meer men" sea ia uw pensioa? iWordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6