Haarlems Dagblad Lie Brits lijntoestel uit Parijs botste na goede landing op hindernis Amerika wenst spoedige behandeling Frankrijk houdt voet bij stuk Chinese interventie in Korea wordt onwaarschijnlijk geacht 65c Jaargang No. 19694 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 1 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©ptetbte Uaariemscbe «Courant (Jnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE GROTE, DIKKE MAN met de onder kinnen en de glimlach, die het vreemde achternaampje van drie letters draagt, dat Chinees zou zijn als de e eraan ontbrak, maar dat nu Noors is, heeft het bij de Russen gedaan. Hij, Trygve Lie, secretaris generaal van een wereldbond van zestig landen, mag na vijf jaar hard werken niet herkozen worden. Tenminste: van de Rus- cen mag het niet. Trygve Lie heeft zijn energie uitgestrekt tot de Koreaanse kwes tie en nu moet hij weg. In de Veiligheids raad hebben evenwel negen van de elf leden vóór hem gestemd. Nu, dat is een meerderheid. Men kan bezwaar hebben tegen de helft plus één, als het belangrijke beslissingen geldt, maar wie kan ontkennen dat negen van de elf een sprekende meer derheid is? Er zijn colleges in welker sta- tuu', bijzondere besluiten tweederden of zells driekwart van de stemmen moeten hal' Negen van de elf is zelfs meer dan oric'nvart: het is 82 Deze 82 wensten Lie ter herbenoeming aan de Assemblée, waai in alle zestig landen zitting hebben, voor te dragen. Maar de Russen spraken hun veto over dit besluit uit. Ge weet het: de vijf groten de Big Five, op zijn En gels hebben het recht van veto, van „ik verbied het" en daar is door vier van de vijf slechts bij hoge uitzondering, door de Sovjet-Unie daarentegen al tientallen ma len van gebruik gemaakt. Tot dusver betrof het beslissingen over kwesties of toelatïn- «en tot het lidmaatschap van gehele vol ken. Nu geldt het één enkele man: Lie. Nogal dwaas, dat het ook benoemingen kan betreffen. Ten overvloede hebben de Russen erbij medegedeeld, dat als Lie toch her benoemd mocht worden, zij hem niet zullen erkennen als secretaris-generaal. Dat wordt dan een nieuwe comedie: een weinig vér- heffende comedie. In de Assemblée is de ruzie gisteren be gonnen, zodra men de overleden Koning van Zweden door één minuut stilte geëerd had. Wisjinsky heeft gezegd dat Lie een stroman van de Verenigde Staten is en dat jij hem nauw aan het hart gedrukt hebben: «en voorstelling van zaken waarop zich nu ongetwijfeld verscheidene politieke teke naars in de wereld hebben toegelegd. Het gedachtenoog ziet het trouwens reeds. Het ziet de magere Uncle Sam met de hoge hoed vol sterren en strepen de dikke Lie omhelzen. In gevallen als deze verwondert men zich extra over menselijke dwaasheid. Men kan er bedroefd om zijn, maar er ook om lachen. Ongetwijfeld is het beter erom te lachen. Is voor zulke vertoningen, als Malik en Wisjinsky nu namens een machtig land ten beste geven, een Wereldbond van naties gesticht? Is met zulke mogelijkheden vijf jaar geleden Lie wiens candidatuur toen krachtig gesteund werd door de Rus sen tot secretaris-generaal benoemd? Had hij, die zelf geen beslissingen inzake Korea kon nemen, soms zijn plicht moeten verzaken toen de Russen kwaad waren weggelopen uit alle Uno-colleges en de Koreaanse kwestie aan de orde kwam? Gij zoudt u kunnen voorstellen dat een secretaris-generaal, die in dit soort con flicten belandt, die tot „twistappel" in een vergadering van .zestig landen wordt ver heven, maai' liever voor de eer bedankt. Na vijf jaar zwoegens, na ettelijke teleur stellingen vooral bij zijn pogingen om toenadering tussen Moskou en Washington te bewerken zou het geen'wonder zijn als Lie dit gaarne zou doen. Ergens ter wereld, denkelijk in Noorwegen, zal er wel een klein landhuis in schone omgeving zijn. dat hem onweerstaanbaar trekt: niet alleen om de stille werkkamer met het ruime uitzicht en de boeken die hem lief zijn, maar nog meer om zijn naasten, met wie hjj het bewonen zal. En om de rust en vrede die hem er omgeven zullen. Maar gij kunt u ook wel voorstellen dat in omstandigheden als de huidige dergelijk besluit moeilijk te nemen is. Wie in zulk een twistappel-positie belandt wordt het voorwerp van een strijd om „prestige". Persoonlijke prestiges zijn vaak kwetsbaar, maar die van gehele volken zijn het in oneindig erger mate ofschoon de volken er zich aanzienlijk minder van plegen aan te trekken aan zij, die hen vertegenwoor digen. Als Lie nu bedankt, zullen de Rus sen zeggen: ha, Amerika heeft bakzeil gehaald; het heeft toegegeven; het durft die boycot van ons niet aan; het heeft Lie gezegd: bedank maar Nu, zoiets is, diplo matiek beschouwd, verschrikkelijk. Daar- cm lijkt het niet waarschijnlijk dat Lie loor herbenoeming zal bedanken, met een tucht van verlichting zijn koffers pakken en afreizen, zich na aankomst in dat vrien delijke landhuis in zijn lui'ste stoel uit- Itrekken. een pijp aansteken en zich met een glimlach van welbehagen in de Pick wick Papers of misschien de Avonturen *n baron von Münchhausen verdiepen. Jammer voor hem. Ik voel mee met Lie. laat het u en mij verheugen, dat wij bij t! de onzekerheden van deze onveilige tvereld tenminste nimmer de kans zullen lopen, dat de delegaties van zestig landen over ons debatteren nadat namens twee honderd millioen Russen en een onbekend aantal atoombommen een veto tegen ons is uitgesproken. Het zal u gebeuren. R. P- lichting 1949 niet langer dan tot 1 April in dienst Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp„Onder de wapenen blijven van dienstplichtigen". In de toelichting wordt gezegd, dat van de dienstplichtigen, die in 1949 voor eerste oefening zijn opgekomen, een groot ge deelte reeds na ongeveer een half jaar te zijn geoefend, in de eerste helft van dit jaar naar huis is gezonden om kader vrij te maken voor het volgen van een zeer nood zakelijke voortgezette opleiding volgens nieuwe methoden en nieuwe wapens. Het tekort aan geoefendheid van deze dienstplichtigen staat de snelle opbouw van de oorlogsorganisatie van de Konink- hjke Landmacht in de weg. In de tweede plaats bestaat bij de landen, aangesloten hij het Atlantisch Pact. de behoefte om regelmatig een grote sterkte aan geoefende dienstplichtigen in werkelijke dienst te hebben. De regering achtte het daarom nood zakelijk de bedoelde dienstplichtigen, al thans voor het merendeel, opnieuw in wer kelijke dienst te doen komen. Het ligt in de bedoeling hen niet langer m werkelijke dienst te houden dan tot 1 April 1951. Vliegramp in de Londense mist Slechts twee van de dertig inzittenden overleefden de ramp In de dichte Londense mist, die Dins dagavond het gebied en de omgeving van de Engelse hoofdstad onveilig maakte, is een Engels „Viking" lijn- vliegtuig dat uit Parijs kwam met 26 passagiers en een bemanning van vier koppen, bij de landing op London Air- port tegen een stapel ijzeren draineer- buizen gebotst en in brand gevlogen. Slechts een passagier en de stewardess brachten het er levend af. De andere 28 inzittenden kwamen in het bran dende wrak om het leven. De toegesnelde brandweerlieden en leden van het grondpersoneel konden niemand uit het brandende toestel redden. Het ongeluk gebeurde aan het eind van de landingsbaan. Het toestel vloog onmid dellijk in brand toen het een stapel ijzeren pijpen raakte. De hitte was zo groot, dat de brandweerlieden gedwongen waren toe te zien zonder hulp te kunnen bieden. Het toestel was van Northolt naar het vliegveld van Londen gedirigeerd in ver band met de mist. Volgens ooggetuigen won het toestel enige seconden voor de ramp hoogte, blijk baar om de noodlottige botsing te vermij den. De twee overlevenden, de stewardess en een mannelijke passagier, werden naar een ziekenhuis overgebracht. Zij werden op de landingsbaan gevonden op een afstand van het wrak. Een functionaris van de „British Euro pean Airways" verklaarde, dat het vlieg tuig, genaamd „Ventnor", een vier koppen tellende bemanning en 26 passagiers aan boord had. Er zijn dus 28 personen om het leven gekomen. Volgens functionarissen van het vlieg veld is het zeer waarschijnlijk, dat het vliegtuig goed is geland, maar door de mist van de landingsbaan is geraakt en tegen een hindernis is opgereden. Alle lijken zijn geborgen. De overleven den zijn beide Engelsen. Zij zijn niet ernstig gewond. Men gelooft, dat de meeste passa giers de Franse of Engelse nationaliteit hadden. De piloot vroeg de gronddienst enige se conden voor de ramp hem per radio te willen helpen bij de landing. Noorse Koning naar de begrafenis van Gustaaf V Het bericht uit Oslo, volgens hetwelk Koning Haakon van Noorwegen de begra fenis van Koning Gustaaf V zal bijwonen, heeft in Zweden grote indruk gemaakt. Men spreekt er over als over een histo rische gebeurtenis, en herinnert er aan, dat Koning Haakon van Noorwegen sedert 1 October 1939 niet meer in de Zweedse hoofdstad is geweest. De aanwezigheid van Koning Haakon bij de plechtigheden werd als weinig waarschijnlijk beschouwd. Nie mand in Scandinavië, aldus A.F.P., was on kundig van de wrok, die de Koning van Noorwegen koesterde tegen de thans over leden vorst. Deze wrok dagtekent van 12 April 1940, toen Haakon met zijn regering naar Zweden was uitgeweken om aan de Duitse troepen te ontsnappen. De voor waarden welke hem toen werdefi gesteld waren van dien aard, dat zijn verblijf op Zweeds grondgebied slechts een half uur duurde. Het vervoer over het Zweeds grondgebied van Duitse tröëpen en óorlogs- materieel met bestemming Noorwegen, maakte de situatie nog erger. Het lijdt geen twijfel dat de Zweeds-Noorse betrekkingen onder deze gebeurtenissen hebben geleden. Hieruit kan men opmaken, dat het nieuws van het bezoek van Koning Haalcon aan Stockholm beschouwd wordt als een voor bode van een mogelijke verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Chinees antwoord op Indiase nota Volgens welingelichte kringen te New Delhi heeft de Chinese regering India mee gedeeld, dat zij bereid is vredesbesprek gen met de Tibetanen te voeren, doch dat de kwestie-Tibet van binnenlandse aard is en geen buitenlandse inmenging rechtvaar, digt. De Chinese regering handhaaft haar standpunt, dat Tibet een integraal deel van China is. Zij geeft uiting aan haar bereid heid de Tibetaanse missie, die zich nog in India bevindt, te ontvangen, doch ver klaart, dat de actie in Tibet noodzakelijk was geworden door „bevooroordelende activiteit" van zekere buitenlandse mo gendheden. De Indiasche regering, die in een nota aan de Chinese regering haar verrassing en spijt over de Chinese actie in Tibet had uitgesproken, deed geen mededeling over de inhoud van het Chinese antwoord. Ook te Peking werden er geen officiële mede delingen over gedaan. De Chinese kranten brengen nog geen nieuws over de actie in Tibet. Volgens radio New Delhi heeft de rege ring van India een tweede nota aan de Chinese communistische regering gezonden over Tibet, in antwoord op het Dinsdag ontvangen Chinese antwoord op de eerste nota. Professor Sedlaczek vluchtte I CommiSS16-RingerS wenst naar het Westen Hij diende Hitler en Stalin Professor Sedlaczek, een deskundige op het gebied van explosie-middelen in de Russische zóne, heeft met zijn gezin de wijk genomen naar West-Berlijn, om te ontsnappen aan arrestatie en verbanning naar Rusland Aan het dagblad Telegraf heeft hij verteld dat zijn arrestatie op han den was. Sedlaczek, die in 1949 een communisti sche prijs voor wetenschappelijk werk won, heeft aan het hoofd gestaan van de onder regeringsbeheer staande ijzerfabrieken te Unterwellenborn In de oorlog was hij door Hitier tot een der leiders der Duitse oorlogseconomie gemaakt. Volgens het Oost-Duitse blad „Vor- warts" was hij in 1947 naar de Russische zóne gevlucht, nadat hij de Britten inlich tingen over staalprocédés geweigerd had. Sedlaczek, die te Berlijn een persconfe rentie heeft gehouden, verklaarde, dat hij zich geheel en al aan de communistische zaak gegeven had en dat hij nooit harder had gewerkt dan in de laatste vijf jaar. Hij woonde op 1 Mei de feesten op het Rode Plein te Moskou bij en verbleef ver schillende maanden in de Sovjet-Unie. Op de vraag van journalisten, hoe het Oost-Duitse volk politiek gezind was, zeide Sedlaczek, dat zich een zekere verdoving van het volk had meester gemaakt. De jeugd steunt het régime echter volledig. SITUATIE OP AMBON Op het eiland Ambon wordt gestreden bij Mamala in het Noord-Westen en bij Tule.hu in het Noord-Oosten. Alhoewel het Mamala-front ver van hel centrum van verdediginghet zuidelijke schier eiland, waar de stad Ambon ligt, is ver wijderd, is het de R.M.S.-troepen (het leger van de republiek Zuid-Molukken) gelukt, de binnengedrongen troepen ge heel tot aan de plaats van landing terug te slaan. De landengte van Bagoeala ver bindt de twee schiereilanden met elkaar en hier ligt de strategisch uiterst belang rijke stelling Paso, het wegenknooppunt van Ambon. Het hoofdkwartier der Indo nesische troepen zetelt in Tulehu. In deze sector zijn door de Indonesische troepen bezet de negorijen Waai, Tulehu, Tengali- Tengali en Tial. Ambon" in de Veiligheidsraad NEW YORK, 31 October (ANP-Aneta). Even voordat de laatste vergadering van deze maand van de Veiligheidsraad werd gesloten, maakte de voorzitter van deze maand, de Amerikaan Warren Austin, Maandagavond melding van twee rappor ten van de UNO-commissie voor Indone sië. Het ene was dat van 11 October, waar in de commissie het voorstel doet, dat haar bevoegdheden zullen worden vergroot, het andere is van 28 October en handelt over de demobilisatie en de repatriëring van de Nederlandse troepen in Indonesië. Gezien de op komst zijnde beëindiging van zijn voorzitterschap heeft de heer Austin, zo luidt diens verklaring in de Veiligheidsraad verder, Vrijdag en Zater dag getracht het gevoelen van de leden van de raad te vernemen over de vraag, of deze kwesties door de raad nog dienden te worden behandeld gedurende zijn voor zitterschap en hij kreeg uit de antwoorden de indruk, dat de meerderheid der leden zulks niet wenselijk achtte. De heer Austin stelde daarop de vraag of er nog leden waren, die in deze verga dering hun mening wilden kenbaar maken over de behandeling van het rapport over Ambon. Sprekend als afgevaardigde van de Verenigde Staten deelde de heer Austin mede, de opdracht te hebben gekregen om als de mening van zijn regering ken baar te maken, dat de kwestie-Ambon door de Veiligheidsraad zo spoedig moge lijk dient te worden behandeld. De Britse gedelegeerde Gladwyn Jebb zeide, nog geen tijd te hebben gehad om het tweede rapport te bestuderen, daar dit pas dezelfde morgen aan de leden was toegezonden. Hij vroeg daar tijd voor alvorens het tijdstip van bespreking ervan in behandeling zou komen. De Franse gedelegeerde Lacoste verenigde zich hier mede en hield zich het standpunt van zijn delegatie voor inzake de opportuniteit een discussie over de kwestie-Ambon de Veiligheidsraad. De Egyptische gedele geerde Fawzi behield eveneens de mening zijner delegatie voor ten aanzien van het „of" en het „wanneer" ener behandeling. De vergadering van de Veiligheidsraad werd hierop verdaagd. thans geen tweede luchthaven Verbetering van Ypenburg gewenst De commissie-Ringers, die op 5 Januari 1949 werd ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de noodzaak van aanleg van een tweede grote luchthaven, heeft thans een rapport uitgebracht. De commissie heeft geen eenstemmig heid kunnen bereiken. Het rapport bestaat uit twee gedeelten, een meerderheids rapport met elf bijlagen en een minder heidsrapport met drie bijlagen. Het min- derheidsrapport is ondertekend door de beide vertegenwoordigers van de gemeen te Rotterdam, de heren J. Meertens, wet houder van Openbare Werken van Rot terdam en J. A. C. Tillema, directeur van gemeentewerken. Het meerderheidsrap port is ondertekend door de voorzitter der commissie, ir. J. A. Ringers en de dertien overige leden der commissie. De minderheid der commissie bepleit de aanleg van een tweede luchthaven in de polder Schieveen bij Rotterdam. De meerderheid der commissie acht een tweede luchthaven in het Westen des lands thans niet nodig. Wel dient reeds nu reke ning gehouden te worden met de mogelijk heid dat een tweede luchthaven in het Westen te eniger tijd noodzakelijk zal zijn De meerderheid der commissie adviseert onregelmatig commercieel luchtverkeer op het vliegveld Ypenburg toe te laten, maar hierbij te bepalen, dat zulks niet mag lei den tot het toelaten van lijnverkeer (regel matig commercieel luchtverkeer) en aan de N.V. Vliegveld Ypenburg toe te staan de noodzakelijk geachte verbeteringen te doen uitvoeren om van Ypenburg een veld van de E-klasse te maken. Hel woord is aan Dumas Fils: Er zijn minuten, die vriendschap pen van twintig jaar maken. Vertraging repatriëring der H-brigade De vertraging in de repatriëring van de H-brigade vindt haar oorzaak in de vol gende omstandigheden: Enige duizenden Ambonese militairen, die destijds to het K.N.I.L. behoorden, zijn oij de opheffing van het K.N.I.L. gedetacheerd bij de Ko ninklijke Landmacht, in afwachting van hun terugkeer naar Ambon. Zij verblijven thans op Java. Krachtens het bepaalde bij de R.T.C. overeenkomst hebben deze Am bonezen het recht in Indonesië te demo biliseren in een stad naar hun keuze. Hun vervoer daarheen moest geschieden in overleg met de burgerlijke autoriteiten. Tot nog toe hebben dezen tegen terug keer van Ambonese militairen naar Ambon bezwaar gemaakt. Dit heeft tengevolge, dat de verantwoordelijkheid van de Neder landse legerautoriteiten voor deze groep Ambonezen gehandhaafd blijft, in verband waarmee een deel van de H-brigade nog tijdelijk in Indonesië zal moeten verblijven, in afwachting van het resultaat van de besprekingen tussen de Indonesische en Nederlandse autoriteiten. De Nederlandse regering betreurt deze vertraging in het schema der repatriëring, welke echter door de loop der omstandig heden onvermijdelijk is geworden. Intussen zal met bijzondere studiebe- langen en andere zeer dringende redenen om toch te repatriëren, zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Kwestie der Duitse herbewapening niet opgelost Ministersconferentie te Washington zonder succes WASHINGTON, 31 October (Reuter). De conferentie van de ministers van Defensie der twaalf bij het Atlantisch pact aangesloten landen is Dinsdag avond na drie dagen geëindigd. Volgens Reuters correspondent bleef de Franse minister van Defensie, Jules Moch, bij zijn weigering het Franse plan voor een West-Europees leger te wijzigen ten gunste van een Ameri kaans plan. De Britse minister Emanuel Shinwell zou Moch hebben willen overtuigen, dat het uiterst noodzakelijk was zonder verwijl voort te gaan met de organisatie van het nieuwe leger en zijn opperbevel, terwijl de Franse voorstellen worden bestudeerd. Moch zou tijdens het stormachtige debat bij zijn weigering zijn gebleven ondanks ver zekeringen van generaal George Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie, dat men zich niet voornam een Duitse generale staf te vormen of de Duitsers toe te staan zware bewapening of een luchtmacht te hebben. De ministers van Defensie hebben een beslissing over de benoeming van een op perbevelhebber in West-Europa uitgesteld, in afwachting van een nieuwe poging om het vraagstuk der West-Duitse herbewape ning op te lossen. De defensiecommissie, aldus Reuter, die kennelijk in een impasse geraakt is over Amerikaanse voorhoeden rukken verder op Een Amerikaanse voorhoede in Noord- Korea is tot 13 km voorbij Sontsjon opge rukt, na een opmars van 55 km in de laatste 24 uur. Genoemde eenheid opereert aan de Noord-Westkust en bevindt zich thans op een afstand van 40 km van de grens van Mandsjoerije. Bij de mars naar Sinoeidjoe, de nieuwe Noord-Koreaanse hoofdstad, stootte deze strijdmacht op geringe legen- stand. Ook Koesong is bezet. In militaire kringen te Seoel is men niet ongerust naar aanleiding van berichten over Chinezen, die in het Noord-Koreaanse leger dienen, aldus Reuter. Men verklaart, dat niets bewijst, dat zij deel uitmaken van een georganiseerde communistische strijd macht of dat een Chinese formatie in Korea tot actie is overgegaan. In militaire krin gen verklaart men met klem, dat de nieuwe hardnekkige tegenstand van de laatste vijf dagen uitsluitend van de zijde der Noord- Koreanen komt. De Chinezen blijken in betrekkelijk kleine aantallen over verschil lende eenheden verspreid te zijn. Men acht het niet aannemelijk dat China zich „in de laatste phase" in de strijd zou mengen en op deze wijze een grote oorlog zou riskeren. Bovendien, zo zegt men, zou een interven tie van China zijn kansen tot toelating tot de U.N.O. vernietigen. Het is bekend, dat sterke Chinese strijdkrachten van het vier- j de veldleger onder generaal Lin Piao het beste in communistisch China langs de grens geconcentreerd zijn. Men ziet dit ech ter niet als een dreiging doch als een voor zorgsmaatregel tegen het mogelijke over schrijden der grens door Koreaanse troe pen. In militaire kringen meent men, dat de strijd in Korea nog enkele weken zal duren. In China is de landelijke campagne voor Chinese hulp aan Korea intensiever ge worden. Arbeiders- en boerenorganisaties zonden resoluties in, waarin zij actieve hulp voor Korea aanboden. Op vergaderingen werd geprotesteerd De schutsluis ie Veere ut hel Kanaal door Walcheren wordt flink onder handen genomen. Deze sluis heeft in de oorlog door bombardementen veel schade opgelopen en tevens bleek dat de paalfundering in sterke mate door paalworm is aangetast en dus vernieuwd moet worden. Tussen de nieuw ingeheide stalen damwand moet de zogenaamde kolk voor de funderingswerkzaamheden worden drooggelegd. Om weer stand te bieden aan de zijwaartse druk op de beide wanden heeft men hiertussen een stempelraam aangebracht, dat met behulp van de beide grote bokken „Arend" en „Kondof' op zijn plaats werd gelegd. De foto toont het plaatsen van het stempelraam. Verbetering. Een 15-jarige jongen uit Stor- noway (Hebriden) zal drie en een half jaar in een verbeteringsinrichting moe ten doorbrengen, omdat hij bankbiljet ten splitste en op deze wijze twee (dun ne) bankbiljetten in plaats van een (normaal) uitgaf. tegen „de herhaalde schendingen van Chi nees grondgebied door Amerikaanse oor logsvliegtuigen". Amerikaanse functionarissen te Wash ington zeiden geen openlijke Chinese inter ventie op grote schaal in Korea te ver wachten. Als redenen voor de Chinese inmenging noemden zij China's bezorgdheid voor de energiestations aan de Jaloe-rivier en China's verlangen om de „wederopbouw van Korea onder niet-communistische auspiciën te vertragen". de Duitse kwestie, verwees dit vraagstuk dringend naar het militair comité en de raad van plaatsvervangers van het Atlan tische pact. Marshall, die voorzitter van de vergadering was, verklaarde na afloop te hopen, dat de kwestie „in slechts enkele weken" geregeld zou worden. In het na de vergadering uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat' de kwestie van D,uitstands deelneming „met het oog op de gecompliceerdheid" verwezen is naai de plaatsvervangers cn het militaire comité. Er werd een Amerikaans en een Frans plan besproken. „Het Franse plan had behalve militaire ook politieke aspecten van vér gaande aard", aldus het communiqué. „Het is daarom nodig dit plan ter studie aan de betrokken regeringen over te dragen." De stafchefs van de pactlanden zijn on middellijk in vergadering bijeengekomen en de raad van plaatsvervangers, waarvan de meeste leden zich in Washington bevin den, zal vandaag vergaderen. Nederland valt Frankrijk af De Nederlandse ambassadeur te Washing ton, J. H. van Royen, verklaarde tegenover United Press, dat de Nederlandse regering zich achter het Amerikaanse plan zal scha ren voor de herbewapening van Duitsland. De aanvaarding van het Amerikaanse plan zal het Schuman-plan niet in gevaar brengen, zoals sommige Fransen hebben beweerd, aldus Van Royen. De Nederlandse ambassadeur legde deze verklaring al' tegenover journalisten kort nadat hij een bespreking had gevoerd met de Amerikaanse assistent staatssecretaris voor UNO-aangelegenheden. John Hicker- son. „Ik denk dat een manier kan worden gevonden om te voorkomen, dat een Duitse herbewapening de Euro; :se veilig heid in gevaar brengt", aldus Van Royen, „En ik denk dat het Schuman-plan een succes kan worden. De kwestie-Lie en de UNO De algemene vergadering van de UNO heeft met 45 tegen 5 stemmen en 9 ont houdingen het Sovjet-Russische voorstel om het debat over de herkiezing van secre taris-generaal Trygve Lie uit te stellen, verworpen. Onmiddellijk nadat de Assemblée bijeen gekomen was diende de Sovjet-gedelegeer de Jakob Malik een resolutie in om de behandeling der kwestie van Trygve Lie's herkiezing uit te stellen en de Veiligheids raad te verzoeken de kwestie opnieuw op te nemen. HET WEER AFGEBEELD Boven Zuid-Duitsland kwam een afzonderlijk gebied van hoge luchtdruk tot stand. Hierdoor kon het front, dat ons gisteren van de Britse Eilanden naderde, niet verder dan onze Noordzeekust komen, en is stationnair geworden. Het ver oorzaakte veel bewolking. In de kust gebieden kwam op uitgebreide schaal mist voor. Aan het front ontstond in de Golf van Biscaye een storing die daar veel regen veroorzaakt. Dit regengebied trekt langzaam in Noordelijke richting. Weerbericht VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt tc 10 uur: Zwaar bewolkt mc-t in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen, waarschijnlijk gedurende de avond of nacht, elders overwegend droog weer met later op de meeste plaatsen enkele opklaringen Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen Weinig verande ring in temperatuur 2 November Zon op 7.36 uur. onder 17.11 uur Maan op 22.38 uur. onder 14.38 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Donderdag 2 November Hoog water: 8.02 en 20.27 uur. Laag water: 3.23 en 15.45 uur. O0NBEW0LKT 0 LICHT BEW 3 HALTBEW 3 ZWAAR BEW GEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER '^TEMPERATUUR lOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H MOGE DRUK L LAGE QRLtK - SCHEIDINGSLIJN - PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING i >AN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER S£ R SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1