„Ballet Theatre" met een gedanste pantomime over de beruchte moordzaak Lizzie Borden De Zevenster 5> Ha'HUITEH Heerlijk! Bebouwing langs spoorbaan werd reeds tegen gegaan met het oog op geprojecteerde viaduct Vrijdag 3 November 1950 Haarlems Dagblad en Opreehte Haarlemsche Courant 4 Het Amerikaanse „Ballet Theatre" heeft gisteravond in het Haagse Gebouw van Kunsten en Wetenschappen het optreden in ons land voortgezet met de vertoning van een programma, dat onder meer twee werken omvatte van de ook door haar revues en muzikale comedies de laatste tijd bijzonder populair geworden Agnes de Mille, een nicht van de bekende filmregis seur van die naam. Voor de pauze werd op suggestieve mu ziek van Morton Gould de alom met succes bekroonde „Fall River legend" ten tonele gevoerd, een grotendeels pantomimisch ballet, berustend op de nooit opgehelderde moordzaak Lizzie Borden, die men er in de tachtiger jaren van beschuldigde haar ouders met een bijl om het leven te hebben gebracht, doch die men wegens gebrek aan bewijs moest vrijspreken. Agnes de Mille maakte er de gescshieaenis van een hyper gevoelig meisje van, dat de concurrerende aanwezigheid van haar uiterlijk puriteinse, doch inwendig vulgaire stiefmoeder niet kan verdragen. De choreografie heeft ge tracht „de menselijke hartstochten te ont leden, aie leidden tot een zo gewelddadige oplossing der hieruit voortvloeiende ziels conflicten". Men krijgt tenslotte de indruk, schreef Louis Bromfield na het zien van de première, dat de feiten zijn omgekeerd, dat de ouders het kir.d vermoorden door het ieder recht op geluk te ontzeggen, voor welke misdaad zij op een verschrikkelijke wijze wraak neemt. Op een wel buitengewoon indringende wijze heeft Agnes de Mille deze psycho logie van het abnormale in de practijk van het theater gebracht met alle haarten dienste staande middelen. Men zou talrijke invloeden kunnen aanwijzen, maar zij ver werkte deze op een zinrijke, oorspronke lijke manier. Haar werk heeft iets onver biddelijks, waardoor de stof van dit melo drama ver uitgetild wordt boven de opper vlakkige sensatie. De rol van Lizzie Borden, door Nora Kaye met een geweldige inten siteit vertolkt, is een machtige creatie. Deze begaafde danseres met haar expressieve lichaam en haar sprekende gezicht, is tevens een volmaakt actrice. Een goede vondst was het om haar als beschuldigde te betrekken in haar eigen verleden, zodat men haar in de beginscènes in twee ge daanten tegelijk zag: als volwassen vrouw en (in de persoon van Ruth Ann Koesun) als kind. James Mitchell als de geestelijke, Mary Burr en Peter Gladke als de ouders, leverden overtuigend tegenspel. De in grimmige kleuren uitgevoerde décors van Oliver Smith betekenden een niet genoeg te prijzen bijdrage tot de artistieke subli mering van dit gruwelverhaal, waarin de enkele realistische détails (zoals de be bloede onderjurk) nauwelijks stoorden. Eveneens van Agnes de Mille (dit keer met muziek van Aaron Copland en weder om met sublieme décors van Oliver Smith) was het folkloristische karakterbal iet „Rodeo, of de vrijage op Burnt Ranch" met als thema de pogingen van een onhandig ADVERTENTIE ENORM SUCCES HEEFT KELTUM PLEET JUWELIERSPLEET Tot 6 November: EXPOSITIE ETALAGE Keltum Tafelgerei - Iets aparts VAN ELLINCKHUIJZEN ANEGANG 32 KELTUM-SPECI ALIST Igor Youskevitch en het corps de ballet in „Thema en variaties" van George Balanchine. koeïennieisje om in wedijver met de doch ter van de rijke boer de aandacht te trek ken van de mannen, in het bijzonder van de kampioen-lassowerper. Haar onbehol pen gedrag tussen al die stoere kerels van het Wilde Westen geeft haar geen schijn van kans en stoot zelfs haar vriendinnen af. Zodra zij echter een jurk aantrekt wint haar vrouwelijkheid het pleit. Het is een aardig verhaal, boeiend en waar nodig ge voelig verteld, met een meeslepend volks- dans-intermezzo en kostelijke uitbeel dingen in pantomimische trant van de be hendigheidsoefeningen der cowboys in de arena. Men zag in deze „Oklahoma"-achtige schets vermakelijke typeringen door Jenny Workman, Charlyne Baker, John Kriza en James Mitchell. De zo gretig gezochteeigen stijl komt echter niet aozeèr tot uiting door de onder werpen of de couleur locale, dan wel door de wijze van uitvoering: een soms kinder lijk-overmoedig. maar altijd technisch- zuiver spel met overgeleverde middelen, het enten van een nieuwe geest op oude tradities, een zich in beheerste vormen uit levende dansvreugde. Dit bleek duidelijk uit wat voor mij het hoogtepunt van dit programma was, het neo-klassieke „Thema en variaties" van de meester-choreogvaaf George Balanchine op muziek (uit de Derde Suite) van Tsjaikofski, waarin andermaal het corps de ballet zijn zorgvuldigheid in de afwerking der schitterende danspatro nen en figuren in deze abstracte compositie bewees. Balanchine gebruikt de dansers als een componist de instrumenten van het orkest. De beweging is alles. Nu doet zich het gelukkige verschijnsel voor dat de met louter visuele middelen bereikte spanning tenslotte naar mijn smaak toch een indruk van hogere schoon heid geeft dan alle dramatische balletten bij elkaar. Alicia Alonso en Igor Youske vitch waren de solisten, de eerste veder licht maar zonder de brillante feilloosheid van de ballerina assoluta en de tweede met minder allure dan bij voorbeeld een Eglevsky maar met zo mogelijk nog soe peler elevatie. Tezamen met Mary Ellen Boylan voerde Youskevitch voorts het grote duet uit „De schone slaapster" van Petipa-Tsjaikofskï uit. DAVID KONING ADVERTENTIE BSt Evangelische Broedergemeente bij Oecumenische Raad van Kerken De Evangelische Broedergemeente (Hern hutters) te Zeist, Haarlem en Amsterdam heeft zich aangesloten bij de Oecumenische raad van kerken in Nederland. De Broedergemeente in Nederland maakt deel uit van een kerk, die reeds bij de wereldraad van kerken is aange sloten, namelijk de Europees-continentale provincie der Broederunïteit, waarvan de zetel voorlopig in Bad-Boll (Duitsland) is. De leden der Broedergemeente in Ne derland zijn bijna allen Nederlanders. Spreek- en kerktaal is ook het Neder lands, al zjjn nog enige liturgische diensten te Zeist in het Duits. Hoewel het ledental niet groot is, is de Broedergemeente zeer werkzaam in de zendingsactie voor Suriname. Bekend zijn verder de scholen van de Hernhutters, waar de jeugd van andere kerken op een practisch en interkerkelijk Christendom wordt gewezen. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR AMSTERD. RIJTUIG MAATS CH. De Haarlemse begroting voor 1950 Uit de reserve moet 60.000 gehaald worden In de nota, die B. en W. van Haarlem van Gedeputeerde Staten over de begroting 1950 ontvingen, werd opgemerkt dat niet gerekend tmocht worden op 125, maar op slechts 120 procent van de algemene en bijzondere uitkering uit het Gemeente fonds. Deze mededeling is intussen ach terhaald door het feit, dat uit Den Haag bericht is gekomen, dat de 125 procent inderdaad uitgekeerd zullen worden. Bovendien hebben Gedeputeerde Staten er bezwaar tegen gemaakt dat Haarlem, bij het ramen van de uitkeringsbedragen uit het Gemeentefonds, rekening gehouden heeft met de stijging van het aantal in woners. De hogere uitkeringen die des wege ontvangen worden, moeten op een later kalenderjaar verrekend worden. Dit standpunt van Gedeputeerde Staten maakt dat het bedrag der uitkeringen uit het Gemeentefonds voor 1950 verlaagd moeten worden van f 5.456.900 tot ƒ5.258.800. Dit verschil van 198.100 moet dus op andere wijze gedekt worden. Ook moeten enige kleine posten nog herzien worden, zodat in totaal dekking moet worden gezocht voor 196.564. Het is evenwel mogelijk gebleken de gelden die nodig zijn tot dekking van oude rekeningstekorten te verlagen met 58.369 en ƒ37.320. Verder kan alsnog geraamd worden dat het Openbaar Slachthuis een winst van ƒ32.700 zal afwerpen (aanvankelijk was de winst op nihil geraamd). Ook kan 10.000 meer geraamd worden voor leges daar er veel bewijzen van Nederlander schap zijn aangevraagd. Dan blijft er evenwel nog 60,000 te dekken. Die willen B. en W. aftrekken van de 320.000 die op de begroting ge reserveerd waren wegens de onverwacht hoge opbrengst der Ondernemingsbelas ting. Herbouw van door Duitsers in brand gestoken huizen Aan Westergracht in Haarlem De huizen aan de Westergracht in Haarlem, die op 26 October 1944 door de Duitsers uit wraak voor de liquidatie van de verrader Fake Krist in brand werden gestoken, zullen, indien de gemeenteraad met het voorstel van B. en W. accoord gaat, worden herbouwd. B. en W. stellen namelijk voor de grond, waar deze woningen hebben gestaan te verkopen voor ruim vierduizend gulden aan de heer G. Kamminga te Haarlem, die voornemens is er drie beneden- en bovenwoningen te bouwen en een garage met bovenwoning, elk ter bewoning door niet meer dan een gezin. „ZO GAAT 'T SOMS" Zondagavond geeft „Het Vrije Toneel" (onder leiding van Cor en Anton Ruys)'" in de Stadsschouwburg te Haarlem een voorstelling van het blijspel „Zo gaat 't soms"' van Frederic Lonsdale. Medewer kenden zijn: Sara Heyblom, Kitty Klup pelt, Nell Koppen, Kitty Knappert, Diny de Neef, Cor Ruys, Anton Ruys, Eric van Ingen, Gijsbert Tersteeg, Wim van den Brink, Ton Duinhoven, Ton Lensinlc, Thor- wald Dudok van Heel en Ben Hulsman. De regie is van Cor Ruys. Vsikscredietbank wordt formeel neg eens opgericht Het is niet helemaal duidelijk of de Volks- credietbank voor Haarlem en omgeving indertijd al of niet is opgericht door een orgaan, dat zijn bevoegdheid aan het Duitse gezag ontleende. Daar de in de bezetting getroffen maat regelen op 1 December van dit jaar verval len en B. en W. van oordeel zijn, dat de Volkscredietbank te belangrijk is om het risico van juridische moeilijkheden te lopen, stellen zij de gemeenteraad voor het zekere voor het onzekere te nemen en tot de instel ling daarvan opnieuw te besluiten. Loodgietersknecht verkocht ten onrechte een geyser Donderdagmiddag heeft de Haarlemse recherche een vijf en twintigjarige loodgie tersknecht aangehouden, verdacht van verduistering. Aan de magazijnchef yan de firma, bij wie hij in dienst was, had hij in strijd met de waarheid meegedeeld, een gasgeyser te moeten plaatsen. De directie zou hem daarvoor opdracht hebben verleend. De chef gaf het toestel mee, doch de knecht verkocht het voor f215. Het geld heeft de man in cafés in Haarlem en Amsterdam opgemaakt. BACH-AVOND IN WAALSE KERK Hedenavond wordt in de Waalse kerk te Haarlem het vijfde concert gegeven uit „Das Orgelbüchlein" van Bach. De uit te voeren koralen hebben betrekking op Al lerzielen. Medewerking verlenen wederom het Remonstrants Kerkkoor onder leiding van Jan D. Boeke, Haarlems Motetgezel schap onder leiding van Maarten W. Kooy en de organist Dolf Hendrikse. ADVERTENTIE SKIPAKJES zuiver wol in grijs met rode capuchon in rood met blauwe capuchon in nachtblauw met rode capuchon prijzen v.a„ ƒ25.85 JEKKERTJES d.blauw ratinée van 3 tot 6 jaar f 31.20 ƒ52.65 ANEGANG 46 ^£UjeeXb__ VOOR DE BABy ANEGANG 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 November 1950 ONDERTROUWD: 2 Nov., J. Prinsen en L. M. van Leeuwen. GEHUWD: 2 Nov., D. Lennings en W. M. T. van Meurs; G. A. Jansen en H. A. Slee man: J. C. de Vrijer en A. M. E. Behage; S. Ludolph en J. J. Alta. BEVALLEN van een zoon: 31 Oct., C. H. BakkerPeetoom: M. de WitHeilig; 1 Nov., A. P. van der SnoekLaughorst; H. C. Gie belsBakker; M. GrobbenGosmsn; J. M. GeertsVermeer; 2 Nov., A. H. Veluvan Dusseldom. BEVALLEN van een dochter; 31 Oct., C. M. van LieshoutWoolthuis; 1 Nov., C. H. HalmanMeij: L. KokBosch: P. C. M. KocxGude; 2 Nov,, E. SudmeierWijk huizen; C. J. SteenbakkerWeijers; M. W. Huijermanvan den Berg; J. M. A. Zegwaart —van Brugge; H. Schepper—Stegenga; A. van BaakMeeuwissen. OVERLEDEN: 30 Oct., R. J. van der Meer, 76 j., Barenclsestraat; 31 Oct., J. Barkert, 69 j., Romeinenstraat; 1 Nov., A. M. van Mau- sumvan Lennep, 70 j.. Nieuwe Gracht; O. J. A. Manus, 62 j., Hedastraat; W. J. van Roode, 2 d., KampexJaan; J. J. Kettenis, 59 j., Lijsterstraat. Rik en Bunkie zaten nog steeds, dicht tegen elkaar aan voor de kou, in hun schuil plaats. Ze begonnen het nu toch wel akelig te vinden daar in het donker. Want al zaten ze hier beschut tegen de sneeuwstormwarm was het er toch lang niet „Ik w-w-wou, d-d-dat we maar w-w-weer lekker warm en veilig in Pilons huis waren!" bibberde Rick. „Ik ook",klappertandde Bunkie. Ze kropen nog maar 'n beetje dichter bij elkaar. De tijd kroop om. Plotseling keek Bunkie op. „Zeg Rickhet was net, of ik iets hoorde, daar buitenfluisterde hij. „Ja, ik geloof dat je gelijk hebt!" zei Rick. Ze luisterden aandachtig. Toen klonk, vlak bij hen, opeens 'n stem: „Hallo!.... Is hier iemand?!" „Ja, we zitten hier!!" riep Rick verheugd. En toen kwamen ze hun schuilplaats uit.,.. ADVERTENTIE FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck De sleutel, juffrouw Van Esbeeck. Het bureau is niet opengebroken, maar met de sleutel geopend. Was die sleutel in uw bezit? Nee, die heb ik aan meneer Benck gegeven. Wij zouden morgenochtend sa men het bureau doorkijken. En wanneer hebt u die sleutel aan meneer Benck gegeven? Gistermorgen in het ziekenhuis, van waar tante begraVen is. Wij hebben haar kleren in een koffer meegekregen en haar tasje los. Daar zat haar bureausleutel in. Die heb ik toen meteen aan meneer Benck gegeven en hij heeft hem aan zijn eigen sleutelring gedaan. En was er geen tweede sleutel? Een dergelijk antiek bureau heeft er meestal twee. Nee, ik heb geen tweede sleutel ge zien. Goed. Nu moet ik meteen telefoneren, Ik zag een toestel op de slaapkamer van uw tante, op het tafeltje naast haar bed. Is dat aangesloten? Ja, tante had een eigen nummer. Prachtig. Zult u niet aan het bureau komen? Ze keek hem verbaasd na, tei"wijl hij in de slaapkamer verdween. Ze legde de doek neer, dronk het laatste restje water leeg en stond op. En toen waren er ineens voetstappen op de gang en werd de deur opengerukt. Wel lieve hemel, Aagje! O mevrouw! Hoe haal je het in je hoofd om nu dat bureau te gaan uitpakken! Midden in de nacht! Zeg, ga je nu zó beginnen nu je tante dood is! Het is een schande en dan al dat lawaai op de trap! Ja maar Vooiuxit! Ga meteen naar je bed! Morgen zullen we die rommel wel oprui men! En met wie praat je toch aldoor, met meneer Benck? Waar is.o mijn lieve genade!!! Deze laatste kreet gold natuurlijk in specteur Renkevoort, die uit de portière te voorschijn kwam. En het scheelde wer kelijk maar weinig of hij had ten tweede male in een kwartlier tijds een bezwijmde vrouw moeten bijbrengen met een glaasje water. Maar ook hij was ven-ast door de ver schijning van mevrouw Beerman. Toen zij doorgeslapen was onder de dreunende vlucht van de inbreker had hij met recht kunnen verwachten verder van haar aan wezigheid verschoond te zullen blijven. Maar nu stond ze dan toch in levenden lijve voor hem en, dank zij het vergevor derd nachtelijk uur, in een bessensap- kleurige kimono met een dubbele rij krui pennetjes boven een breed, glimmend voorhood. Enige fox-se onderkinnen vorm den aan de andere zijde een verlengstuk aan haar gelaat en in die grauwe massa staken, als krenten in een plumpudding, twee kleine felle bruine oogjes. Met die oogjes staarde zij de indringer in stomme verbazing aan en greep zich dan vast aan de leuning van een stoel. Politie! hijgde ze, politie! Zij deed zichtbaar' moeite om dit ont stellend begrip in haar brein te verwerken en pas na enige ogenblikken kon men duidelijk zien, dat zulks haar ook gelukt was. Haar gelaat nam nu een zéér gede cideerde uitdrukking aan. In mijn huis, klonk het vastberaden, komt geen politie! Haar hoofd knikte op het rhythme van deze uitspraak, haar kruipennetjes en onderkinnen knikten mee. Aagje deed een stap achteruit. Behalve, antwoordde inspecteur Renkevoort even vastberaden, wanneer het nodig is, zoals in dit geval. Het was nu even stil. Er had een zwij gend duel plaats, een krachtmeting zonder woorden tussen de felle kx-ent-oogjes en de grijze, zéér-besliste van de inspecteur. De zéér-besliste behaalden de overwin ning, de krentoogjes wendden zich af. Maar meneerbegon de pension houdster deemoedig. Inspecteur, verbeterde de ander. Inspecteur-, u moet toch begrijpen wat het voor mij is, politie in huis te krijgen. Een keurig pension, dat ovex-al zo goed bekend is. Jarenlang werk je er aan om de reputatie hoog te houden en dan kan zo iets met één slag alles te niet doen! Maar natuurlijk mevrouw, zijn ant woord klonk niet onvriendelijk, na tuurlijk begrijp ik dat best. Maar ik geloof, dat u zich nodeloos zorgen maakt. Wij van de politie zyn er altijd op uit om zo min mogelijk ruchtbaarheid aan een on derzoek te geven en ik was juist van plan om daarvoor uw medewei-king te vragen. Wanneer wij een beetje tactvol te werk gaan kunnen wij veel onaangenaamheden vermijden. Maar wat is er dan toch gebeurd? Ziet u dat niet mevrouw? Dit is een inbraak. Een inbi-aak! O lievelieve goeie grutjes! Een inbraak! Een heuse in braak! En ik dacht nog wel dat jij dat gedaan had Aagje. Nee zei het meisje zacht. Een inbraak in mijn huis! In pension Mon Repos! Ze greep met beide handen naar haar hoofd. En ik heb mijn krui pennetjes ook vergeten uit te doen! Wat moeten we nu beginnen, meinspec teur? Kalm blijven mevrouw. En zoals ik De overwegen in Haarlem en Heemstede In aansluiting op hetgeen wij in ons blad van Donderdag reeds opmex-kten over het onderzoek naar de wachttijden bij de spoor wegovergangen in Haarlem en omgeving, ontlenen wij nog ondex-staande nieuwe ge gevens aan een overzicht, dat door de Ne derlandse Spoorwegen is samengesteld. Op een Vrijdag in het begin van dit jaar passeei-den tussen zes uur 's morgens en acht uur 's avonds de overweg aan de Pijls laan: 968 motoxTijtuigen; hiervan waren er 286 of 29,5 pet. verplicht voor de gesloten bomen te wachten. In diezelfde periode van veertien uur beliep het aantal voet gangers en/of wielrijders, die deze over weg passeerden, 7.782. Hiervan moesten er 2.423 wachten, dat is 31,1 pet. In totaal werden de bomen 105 maal gesloten en ble ven zij, bijeen geteld, 249 minuten, dus ruim vier uur(!) dicht. De gemiddelde slui tingstijd beliep aan deze overweg derhalve 2 minuten en 22 seconden, terwijl van de totale waarnemings-periode van veertien uur 29,6 pet. de bomen gesloten en dus het verkeer geblokkeerd was. Westergracht. Op de overweg aan de Westergracht pas seerden op dezelfde dag en gedurende de? zelfde veertien uur 514 motorrijtuigen, waarvan er 176 of 34,2 pet. verplicht wer den te wachten. Van de hier passerende 6.955 voetgangers en/of wielrijders moes ten er 2.584 of 37.2 pet. dit lot delen. Op deze overweg gingen de bomen 92 maal dicht, beliep het totaal van de gesloten tijd 308 minuten, dus ruim vijf uur en bedroeg elke sluiting dientengevolge gemiddeld 3 minuten en 21 seconden. Van de totale periode van veertien uur waren aan de Westei-gracht de bomen dus 36,7 pet. ge sloten. Zandvoortselaan. Ook de overweg aan de Zandvoortselaan te Heemslede werd op dezelfde Vrijdag „geteld". Hier was het motorverkeer aan merkelijk drukker: er passeerden namelijk 3/270 motorrijtuigen, waarvan er 853 of 26.1 pet. oponthoud kregen wegens sluiting van de bomèn. In dezelfde periode passeerden hier 9.068. voetgangers en/of wielrijders, waai-van er 2.322 of 25.6 pet. moesten wach ten. Het toaal aantal sluitingen bedroeg aan deze overweg slechts 71 exi de totale tijd, dat de bomen dicht waren beliep 207 minu ten, dus rond 3,5 uur of 24,6 pet. van het geheel. De gemiddelde sluitingstijd van deze overweg beliep 2 minuten en 55 se conden. Stille tijd. Vooral wat laatstgenoemde overweg be treft, zijn de cijfers uiteraard sterk beïn vloed door het feit, dat de telling gehouden werd in het begin varx het jaax-, namelijk in Februari. Het verkeer op dit punt is in de zomermaanden en dan met name op Zater dagen en Zondagen veel drukker. Het aan tal sluitingen zal zomers niet veel groter zijn, hel percentage wachtende motorrijtui gen, wielrijders en voetgangers waarschijn lijk óók niet, maar het absolute aantal van -al deze min of meer gedupeerde mensen is dan natuurlijk wel aanzienlijk hoger. Bo vendien groeien op dit punt de files van wachtende voertuigen dan dikwijls zo snel en zo sterk aan, dat ook het verkeer van en naar de Leidse vaart gehinderd wordt. De ophoging van tie spoorbaan Haarlem Leiden tot voorbij de overweg aan de Zand voortselaan is al heel lang in de pen; ook in de allernaaste toekomst zal de uitvoering nog wel niet ter hand worden genomen. Dat intussen toch met een zo spoedig mo gelijke uitvoering wordt gerekend, ïs kort geleden gebleken. Een grote bouwonderne ming wilde een zeer aanzienlijk aantal wo- nigen stichten op terreinen Noordelijk van deze overweg, aan het Schollevaerplein en de ontworpen Pelikaanweg langs de spoor baan tussen de halte Heemstede-Aerden- hout en de bebouwing van Kaarlem-Zuid- west. Krachtens een beslissing van de pre sident van het Nationale Plaix is deze bouw niet doox-gegaan; de beslissing in kwestie was gebaseerd op liet feit, dat de betreffen- de bouwlexTeinen nodig zullen zljxx voor de opril naar het toekomstige viaduct ter plaatse. Pas als dit viaduct er zijn zal, zal aan de ellende van het wachten voor deze over weg een einde komen. Ook aan de Pijlslaan zal de toestand dan afdoende kunnen wor den verbeterd. Kort en BondigJ Christen Vrouwenbond Op de samenkomst van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Bloemen- daal is het bestuur als volgt samengesteld: A. van der Vlugt—Kruit, voorzitster; H. W. Voerman, vice-voorzitster; S. Beusekamp, secretaresse; J. Schrikker, tweede secreta resse; Y. van Popta, penningmeestex-esse; G. Postema, A. IJspeert. C. W, van der Toorn, leden. De afdeling Bloemendaal van deze vrou wenbond komt meestal bijeen de laatste Donderdag van iedere maand. De eerstvol gende bijeenkomst is op 23 November aanstaande. BINNENLAND Donderdagavond om 7 uur werd op de Laan van Meerdervoort, hoek Lijsterbesplein te 's Gravenhage een 70-jarige voetgangstcr aangereden door een personenauto, toen zij onvoorzichtig overstak. Met een gecompll- ceerde onderbeenfractuur aan beide benen en een schedelbasisfractuur werd zij naar het ziekenhuis aan de Zuldwal vervoerd, alwaar zij in de loop van de avond is overleden. In Warfstermolen (Er.) slipte de aan hangwagen van een vrachtauto, toen de chauffeur plotseling moest remmen voor een 3-jarig meisje dat onverwacht de weg overstak, De aanhangwagen sloeg tegen een hek, waardoor een 8-jarig' meisje dat daar stond, werd doodgedrukt. De vrachtauto botste tegen een huis, waarvan de gevel werd vernield. Prins Bernhard zal wegens griep een paar dagen hei bed moeten houden. Bfj Koninkljjk Besluit ïs gratie verleend aan F. E. Lammers, tot de doodstraf veroor deeld door de Bijzondere Strafkamer bij de rechtbank te Leeuwarden. Be doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Op 90-jarige leeftijd overleed te Achte- veld de oudste tolgaarder van Nedexdand de heer J. van Laar. die gedurende 52 jaren de tol aldaar heeft bediend. De overledene was jarenlang gemeenteraadslid en werd bij zijn gouden tolgaardersjubileum onderscheiden met de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau. HAARLEM EN OMSTR. Ds. J. J. Verleur te Lïsse heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk onder houdende artikel 31 K.O. te Capelle aan de IJssel. Het plan bestaat tot stichting van een wijkgebouw op het terrein bij de Noord- Schot, erkerk van de Gereformeerde Kerk van Haarlem. Het voornemen is dat dit gebouw door de leden der kerk in vrije tijd zal wor den gebouwd; daartoe is een bouwcommissie benoemd. Dc vorige maand gehouden bijeenkomst in het Concertgebouw, waarop de Marine- kapel, Corry Bijster, Emmy van Eden en Geert de Boer medewerking hebben verleend, heeft voor het Karei Doormanfonds, het steunfonds voor oorlogsslachtoffers der Ko ninklijke Marine en hun nagelaten betrek kingen een bedrag van 1261,69 opgebracht. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het candl- daatsexamen 2de deel geneeskunde de heer J. Burghout. Haarlem en mej. G. W. Wa penaar, Velsen. De heer B. F. M. Grapperhaus te Heem stede is aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht. Door de Stads-bibliotheek en Leeszaal van Haarlem werden in October aan de Prinsenhofbibliotheek uitgeleend 13.271 wer- ken, aan het filiaal 4544 werken, tezamen 17.815 (v. j. 17.897), waarvan 916 van de Mxxziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4808 en 659 bezoekers en be- zoeksters, tezamen 5467 (v. j. 5122). Donderdagmiddag ïs een motorrijder, die voor een hond moest uitwijken, tegen een ruit van perceel Anegang 34 gereden. Hij liep wonden aan het hoofd, linkerbeen en handen op. Hij is naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. De motor was beschadigd. Dezer dagen is in Haarlem aangehou den R. S. van E., die in verschillende plaat sen had ingebroken. Tegenover de politie van Bloemendaal heeft hij bekend op 21 October te hebben ingebroken in de Rio Grandelaan. De buit bestond uit zilver en linnengoed. Het gestolene is opgespoord. Ds. J. J. van Hille, laatstelijk predikant bij de Prof. kerk in Indonesië, die het beroep naar de Rem. Geref. gemeente van Haarlem aannam, is voornemens Zondag 3 December zijn intrede te doen. ADVERTENTIE JAGT - KL. HOUTSÏR. 105 ANKER. HORLOGES - WEKKERS KLOKKEN FRIESE KLOKKEN Grote sortering - Voordelige prijzen Bijzondere modellen - 1 jaar garantie U KOOPT BIJ EEN VAKMAN u reeds verzocht, er toe medewerken om zo weinig mogelijk opschudding te geven. Ten slotte is de zaak toch het ergst voor juffrouw Aagje hier. Och ja, daar hebt u gelijk aan. Anne lieve Aagje! Eerst vandaag haar tante begraven en nu dit weer. Wil ik freule Frida voor je gaan roepen, kind? Nee mevrouw. Inspecteur Renke voort nam haar bij de arm en schoof haar zacht, maar beslist naar de deur. U gaat niemand roepen Luistert u eens goed: over een paar minuten komen er hier een paar auto's vóór met politiemensen. U laat ze binnen en vraagt hun om zachtjes te praten en te lopen. U stuurt ze hier naar toe. En dan gaat u zelf rustig naar uw kamer en gewoon naar bed. Als ik u nodig heb, zal ik u wel laten roepen. Best inspecteur. Ze ging half onwil lig de drempel over en bleef toen weer staan. En het kind? Wat voor kind? Aagje. Kan ik haar zo maar met u alleen laten? Ja mevrouw, glimlachte hij, u kunt haar zomaar met mij alleen laten. Wat er enige minuten later ging gebeu ren, leek het meisje een onwezenlijke di-oom. De kamer van tante Truus, de stijve, smakeloos gemeubileerde zitkamer van tante Truus, waar deze iedere avond in een stuurse preutsheid alléén gezeten had, vulde zich met mannen. Mannen mèt en mannen zonder uniformen, mannen met actetassen en met revolvers, mannen met electrische snoeren en lampen, met de meest wonderlijke instrumenten en toestellen. Ze gingen alles öp en uitzetten, ze liepen door elkaar, trokken hun jassen uit en staken sigaren en sigaretten op. Het leek wel, of er een filmopname zou plaats vinden en inspecteur Renkevoort was de regisseur, de ziel van alles. Hij deelde overal instructies uit, hij stuurde enige uniformen mèt revolvers de kamer weer uit, hij confereerde met een zekere rechercheur Smit en hielp met het opzet ten van de zonderlinge toestellen. En toen kwam hij in eens op haar toe, vriendelijk en bezorgd, zoals hij de hele avond al geweest was. Het spijt me zo voor u, al deze druk te, terwijl u toch al zo vei-moeid bent. Maar straks, als de foto's en de vinger afdrukken gemaakt zijn, wilde ik met rechercheur Smit de papieren uit het bureau doorzoeken. En misschien heb ik u daarbij nog nodig. Vindt u het erg om nog een poosje wakker te blijven? Ze zat, wat in elkaar gedoken, op een oude sofa in de hoek van de kamer. Haar ogen waren groot en donker-glanzend als van een kind, dat te laat is opgebleven, Maar ze glimlachte dapper. O nee. Er is hier genoeg te zien. Hindert het roken u niet? Nee, absoluut niet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6