3 r West-Duitse streep door onze uitvoer-rekening De radio geeft Dinsdag Plannen voor hotel in Amerikaanse trant nemen vaste vorm aan PANDA EN DE MEESTER'GEMASKERDE Wereldnieuws Maandag 6 November 1950 2 Effecten- en Geldmarkt Het is, in breed verband gezien, onge twijfeld een bewijs van economische voor uitgang, dat de Marshall-landen hebben besloten op 1 Februari 1951 hun handel voor 75 procent vrij te maken. Tot dusver was het 60 procent en vooral de zoge naamde sterlinglanden hebben in de loop van dit jaar door de onderlinge uitwisse ling van goederen him positie tegenover de Verenigde Staten aanmerkelijk ver sterk Wij herinneren slechts aan de be langrijke stijging van Engelands dollar- reserves en de daarmee verband houdende geruchten over een op handen zijnde her waardering van liet pond. In bepaalde kringen acht men het waarschijnlijk dat begin volgend jaar tot zulk een herwaar dering zal worden overgegaan. Hoe dit zij, vast staat wel dat 1950 voor de meeste landen van West-Europa een verbeterde economische verhouding ten aanzien van Amerika heeft gebracht, ook al blijven zij verre ten achter bij Canada, dat zijn im portsaldo. dat voor 1949 nog circa 1 mil liard dollar bedroeg, dit jaar vermoedelijk tot rond 200 millioen zal kunnen vermin deren. De oorlog in Korea en de daarmee ver band houdende aankopen van grondstof fen en goederen heeft op de buitenlandse handel van de Verenigde Staten een zo geweldige invloed gehad, dat in de maand September voor het eerst sinds 1931 de invoer de uitvoer heeft overtroffen en wel met 60 millioen dollar. Welk een radicale ommekeer dit voor de handels- en financiële positie van de Ver enigde Staten betekent, wordt duidelijk als men weet dat het exportoverschot in 1947 niet minder dan 9 A milliard dollar bedroeg, in 1948 en 1949 nog respectieve lijk 5 - en 5 milliard. Wanneer de laatste drie maanden van het lopende jaar een gelijk beeld zullen vertonen als September, zal het exportsaldo beneden 1 milliard dalen. Het spreekt wel vanzelf dat dit op de economische, financiële en monetaire po sitie van de Verenigde Staten van grote invloed is. Er heerst in de meeste be drijfssectoren een nog steeds toenemende bedrijvigheid, zodat bijvoorbeeld de staal- productie dit jaar weinig minder dan 100 millioen ton zal bedragen. Maar deze be drijvigheid, voor een deel aan oorlog en oorlogsvoorbereiding te danken, brengt voor de Amerikaanse schatkist formida bele uitgaven mee, die voor het lopende dienstjaar een tekort van 10 a 15 milliard doen verwachten. Tegelijkertijd is gedu rende de laatste 12 maanden de goudvoor raad met circa 1 milliard verminderd, doordien het buitenland in staat was. mede dank zij de hulp der Verenigde Sta ten, goud- en dollarreserves op te bouwen. In een beschouwing van de National City Bank van September - is een tabel opgenomen van de koopkracht van de dollar, berekend naar de kosten van le vensonderhoud voor hogere klassen inko mens er. hieruit blijkt, dat de koopkracht van, de dollar op basis van 1939 thans tot circa 0,60 dollarcents is gedaald. Medio Augustus is dan ook door de Federal Re serve Bank medegedeeld dat zij, met. alle middelen ie haren dienste, de expansie van bankcrediet zou beletten en tegelij kertijd werd toen het disconto van de bank te.New York van. IA tot 1% procent verhoogd. "uit het bovenstaande blijkt dat men ook. in de -Verenigde Staten ondanks dè. grote economische bedrijvigheid en ,de aanzienlijke toeneming van de nationale productie, voor grote financiële en mone taire moeilijkheden staat. En al bedraagt dé goudvoorraad. van; de Verenigde Staten pok thans nog altijd circa, 23 milliard dol lar, dit is 60 procent van de wereldvoor raad, het -is alleszins, begrijpelijk, dat er thans steeds meer stemmen opgaan om de hulp aan Europa te verminderen.. Wat dan wil zeggen, dat de Marshall- landen en dus ook Nederland zich zullen moeten haasten om op eigen benen te staan. Dat dit voor Nederland nog steeds niet gemakkelijk is, blijkt wel uit de in ons vorig artikel genoemde cijfers van de han delsbalans over de eerste negen maanden van 1950, die een importsaldo aanwijst van 2 milliard, hetgeen oorzaak zal zijn dat het tekort op de betalingsbalans ver moedelijk de onlangs gepubliceerde ra- ADVERTENTlE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed, 8,00 Nieuws. 8.15 Symphonette orkest. 9.00 Voov de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10,00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12,00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht, 12.33 Zang en orgel. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13,45 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17,45 Platen. 18.30 Lichte muziek. 18.48 Sport, Dit is leven en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Tenor, sopraan un viool. 19 52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.0a De gewone man zegt er 't zijne -.-an. 20.12 Radio Philharmo- nisch orkest. 21.^5 Actualiteiten. 21.45 Clave- eimbel. 22.10" Tr-:o en piano. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. «.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 3.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9-15 Platen. 9.30 Concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12 00 Promenad--orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade- orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Financiëel week overzicht. 13.30 Orgel, sopraan en viool. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Opera. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano, i8,30 Concert. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 De bouw van Kruisers voor de Koninklijke Marine. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 29.15 Gevarieerd programma. 21.35 Platen. 22 00 Goede moed. 22.15 Orgel. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Pla ten. 15.30 Koor. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17,25 Voor de kinderen. 17.30 Pinten. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 20.15 I-Ioorspe). 21 15 Omroeporkest. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ming van het Planbureau ad 800 millioen nog zal overtreffen. Ten slotte gaat het ook hier om de handhaving van de koopkracht van de gulder., waarbij moet worden uitgegaan van de stelling dal het geld „gezond" moet zijn, wil het de moeite waard zijn om het te verdienen en te besparen. Canada, Frankrijk en Engeland hebben zich in de loop. van dit jaar in sterke mate minder van de Verenigde Staten onafhankelijk kunnen maken, maar dit was met Nederland niet het geval. Wel is onze export naar de Verenigde Staten wat gestegen, maar in de periode Januari- Augustus bedroeg het invoersaldo nog 550 millioen, d.i. 800 a f 900 millioen per jaar. De liberalisatie heeft weliswaar ook de Nederlandse buitenlandse handel doen toenemèn, maar dit betrof voorna melijk de handel met West-Duitsland, dat thans zijn importen zal moeten beperken omdat het zijn tegoed in de pot van de Europese Betalings Unie heeft verbruikt. Al kan men de verdere vrijmaking van de Europese handel toejuichen, het is nochtans begrijpelijk dat minister Stikker voor Nederland uitstel tot 30 April 1951 heeft bepleit en verkregen. Want verrui ming van de invoer is alleen mogelijk als daar een toeneming van de export tegen over staat. En nu de export naar West- Duitsland, die thans circa 20 van het totaal uitmaakt, zal moeten worden be perkt, zal ook de import moeten vermin deren, wil men voorkomen dat het gat op de Nederlandse handelsbalans nog groter wordt dan het reeds is. Protesttelegram van de A.J.C. aan de minister-president De verenigingsraad van de Arbeidèrs Jeugd Centrale heeft een telegram gezon den aan minister-president dr. W. Drees. waarin gezegd wordt, dat de leden van de verenigingsraad van de A. J. C. hebben kennis genomen van de verklaring van de Nederlandse afgevaardigde in de politieke commissie van de U.N.O. terzake Franco- Spanje. Zij protesteren met klem tegen de pogingen, die thans worden ondernomen om de maatregelen, die in 1946 tegen Franco-Span je zijn genomen, ongedaan te maken en dringen er bij de Nederlandse regering op aan haar standpunt in deze kiyestie alsnog te herzien. Pionier der Nederlandse luchtvaart overleden Op 61-jarige leeftijd is te zijnen huize te Rijswijk overleden de gepensionneerde lui tenant-vlieger M. L. J. Hi tstee, een dei- pioniers van de Nederlandse luchtvaart, die met de heren M. van Meel en A. Ples- man in 1913 de eerste luchtvaartentoonstel ling ELTA in Amsterdam organiseerde. In 1918 verscheen van zijn hand de brochure „Het reizen per vliegtuig in de toekomst". Hierin verkondigde luitenant Hofstee, dat de afstand AmsterdamBata via in vier dagen kon worden afgelegd. De heer Hofstee is onder andere direc teur geweest van de Aero-vliegtuigin- dustrie. Een 42-jarige vrouw en haar 3-jarig zoontje zijn Zondagmorgen in de Roelof Hartstraat te Amsterdam tussen de motor en de bijwagen van een tram geraakt. De vrouw kreeg een schedelbasisfractuur en een verbrijzelde linkerarm, haar zoontje eèn verbrijzeld rechtervoetje. Een minder algemeen bekend, maar zeer belangrijk onderdeel van het UNO-werk iè het verlenen van 'technische en financiële hulp voor de ontsluiting van economisch ■orib'ntwïkkeïde- gebieden. Hier bekijken landbouwkundige experts van de UNO opi Haiti een plan voor' de bevloeiïng van nog te ontginnen gronden. Dodenherdenking in Hoofddorp Op 11 November vindt op de Nieuwe Algemene Begraafplaats in Hoofddorp weer een herdenking plaats van de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde militairen en verzetsstrijders. Deze plechtigheid wordt georganiseerd door de afdeling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgravencomité. Toespraken worden gehouden door drs. L. de Jong, chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam en tij dens ae oorlog medewerker van Raaio- Oi-anje te Londen en de heer J. A. Oud- heusden, wethouder der gemeente Haar lemmermeer. Het gebed wordt uitgesproken door ds. P. Riemersma, Gereformeerd predikant ïn Vijfhuizen. De erewacht wordt betrokken door man schappen van C. M. 2 der Legerluchtmacht Nederland uit Weesp, onder commando van de reserve tweede luitenant A. J. Kaatee. Verdere medewerking verlenen Hoofd dorps fanfaregezelschap „Excelsior" onder leiding van de heer A. Toornspits en de Hoofddorpse padvinders. De Eenheid der Godsdiensten Tentoonstelling in Den Haag Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan der Internationale Theosophische Vereniging (Adyar) wordt van 4 tot en met 13 November door de Nederlandse afdeling een tentoonstelling, „De Eenheid der Godsdiensten" gehouden, in het ge bouw De Ruyterstraat 67 in Den Haag. De tentoonstelling bestaat uit 12 stands, achtereenvolgens gewijd aan Lemurie- Atlantis, Egypte, Griekenland, Rome, het Jodendom, het Christendom, het Hindoeïs me, het Boeddhisme, de Islam en China. Bovendien is er een stand voor de heilige schriften uit alle godsdiensten. Een afde ling der tentoonstelling is ingeruimd voor vergelijkende symbolenstudie over cle gehele aarde, in alle tijdperken en in alle godsdienstige stelsels. Een collectie van kunstvoorwerpen, die op de godsdiensten betrekking hebben, is uit talrijke musea en uit particulier be zit op de tentoonstelling bijeengebracht. Op de Zondagen 5 en 12 November zullen des morgens de gebeden der diverse gods diensten door verschillende volgelingen v/orden gereciteerd. Op de weekdagen zullen er 's avonds lezingen worden ge houden over onderwerpen, die in over eenstemming zijn met de opzet der expo sitie. Losgeslagen kraan is behouden De drijvende kraan, die Vrijdag in het Kanaal van de sleepboot Hudson is losge slagen en daarna bij Duinkerken strandde, is Zondagmorgen door drie sleepboten vlot- getrokken en naar Vlissingen gesleept. De beide runners zijn meegekomen. Haarlemse verzekeringsagent in Santpoort aangehouden Hij zou vier mille hebben verduisterd De Velser politie heeft in Santpoort op verzoek van haar Haarlemse collega een 49-jarige Haarlemse verzekeringsagent die tevens het beroep van telepaath uit oefende, aangehouden, die ervan verdacht wordt vierduizend gulden te hebben ver duisterd. Twee echtparen omgekomen op onbewaakte overweg Zaterdagavond omstreeks negen uur is op de onbewaakte overweg op de grens van de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer een personenauto aangereden door een trein, die komende uit Den Haag in de richting Gouda reed. De auto werd geheel vernield en de vier inzittenden, twee dames en twee heren, kwamen om het leven. Het zijn de echtparen J. Tabben en P. Vroegh uit Naaldwijk. Zij laten respectievelijk acht en twee kinderen achter. ZANDJOORTS WINTERSLAAP IS MAAR SCHIJIS Slechts weinig aanwezigen zullen bij de opening van „Riche-bad" aan Zand- voorts Noord-Boulevard, dat in Juli in gebruik werd genomen, hebben geweten dat hiermee een tweede phase werd bereikt in de uitvoering van de reeds lang be staande plannen van de heer A. H. Pomper, eigenaar van „Riche". Aan voorbereidingen voor de derde phase wordt thans hard gewerkt: de vol tooiing van het gehele complex, een bad hotel volgens Amerikaans systeem inge richt. De heer Pompei- toont met deze plannen een open oog te hebben voor de mogelijk heden die Zandvoort op hötelgebied heeft. Geen grote, luxe hotels, maar kleine, niet luxueus doch comfortabel ingerichte be drijven hebben volgens hem in Zandvoort slechts mogelijkheid van bestaan. Daarom ontwierpen de architecten Wes- selo en van Voorst uit Bussum op zijn initiatief een hötel, dat straks met het paviljoen en bad een geheel zal vormen. Het zal verrijzen tegen de zeereep. Het eigenlijke badhotel heeft geen verdiepingen en zal dertig kamers bevatten, die alle met het front aan de zee zullen worden ge bouwd. 'Men stelt zich voor bij de inrich ting een Amerikaans systeem toe te pas sen. Het ontbijt zullen de gasten per serveer-boy ontvangen, terwijl iedere kamer een eigen telefoon, radio en bad kamer met stromend koud en warm gezui verd zeewater zal bevatten. Op deze wijze werden ook de hutten van de „Nieuw Amsterdam" ingericht. Er komt verder een nieuw restaurant waar de bezoekers van hotel en zwembad a la carte zullen kunnen lunchen en dineren. Het zwembad zelf zal met een groot bassin worden uitgebreid. Langs de gehele achterzijde van het hötel komt een brede galerij, die van de kamers af kan worden betreden en waarvan de onder deze galerij liggende ruimte zal worden gebruikt voor een groot aantal badhokjes Hierdoor ver krijgt het zwembad een capaciteit van 8000 baders ongeveer per dag. Van de Boulevard af zal dit zwembad kunnen worden be- Een millioen gulden voor vliegveld Schieveen Een groep uit het bedrijfsleven van Rot terdam heeft aan het gemeentebestuur voorgesteld zo spoedig mogelijk een orga nisatie in het leven te roepen, welke de aanleg van een vliegveld bij Rotterdam kan voorbereiden en doen uitvoerejp. Deze groep heeft voor dit doel een bedrag van een millioen gulden beschikbaar gesteld. In de brief, waarin het aanbod wordt ge daan, wordt gezegd: „Het bedrijfsleven van Rotterdam heeft met grote ontsteltenis kennis genomen van de inhoud van het rapport der vliegveld-commissie, waaruit blijkt, dat de meerderheid dier commissie de minister van Verkeer en Waterstaai meent te moeten adviseren het vliegveld- Rotterdam, voor "de bouw waarvan reeds door de regering toestemming was ge geven, voorlopig terzijde te stellen. Het is in zijn brede lagen overtuigd, dat voor Rotterdam als grootste havenstad van het continent een vliegveld, alleen al voor het goederenvervoer, volstrekt öhöhthëër- lijk is". Paspoort eigendom van de houder of de Staat? Wie is de eigenaar van een Nederlands paspoort, de houder of de Staat der Ne derlanden? Deze.vraag kreeg .de Amster damse politierechter Vrijdagmorgen te behandelen. De verdachte had zijn pas poort aan een ander willen geven en des wege was hem verduistering ten laste ge legd. Mr. De Blecourt zei, pas sedert enkele jaren te weten, dat het paspoort te allen tijde is en blijft het eigendom van de Staat. Nergens echter ïn hei pas poort is een mededeling te vinden, waarin dit is vermeld. Wel kan de houder slechts tegen inwisseling van het oude een nieuw paspoort verkrijgen en moet hij bij ver missing onverwijld aangifte doen. Maar daar blijft het bij. Ook de chef van de afdeling paspoorten van" de gemeente secretarie te Amsterdam kon de politie rechter geen duidelijk beeld geven. Wel achtte hij het algemeen bekend onder het pubhek, dat de verstrekking van een pas poort een gunst is. De verdachte verklaar de er van overtuigd te zijn geweest, dat het paspoort zijn eigendom was. Het pas poort had hij aan een ex-politiek delin quent willen geven, die er geen kon krij gen. Deze zou naar Zuid-Amerika emigre ren en dan het paspoort terugsturen. Conform de eis van het Openbaar Mi nisterie verwees de politierechter de zaak naar de Meervoudige Kamer. treden door een glazen koepel, waarin een tourniquet wordt aangebracht. Een brede ondergrondse tunnel voert naar het zwembad. In het trappenhuis wordt een zestal winkels gebouwd, waar boeken, sport-artikelen, rookwaren en chocolaterieën zullen verkrijgbaar zijn. Een schoonheids-salon zal natuurlijk niet ontbreken. Aan het einde van deze tunnel zal dan nog een „drug-store" worden ge bouwd. 1-Iet zonnebad zal aanzienlijk wor den uitgebreid, doch van het eigenlijke complex gescheiden blijven en slechts toe gankelijk zijn voor de geregistreerde gas ten, die hier dan de volkomen rust zullen vinden, welke zij zoeken. De goedkeuring van de diverse officiële instanties werd reeds verkregen. Ongetwijfeld zal de deze week opge richte „N.V. Zeebad Zandvoort", waartoe de heer Pomper eveneens het initiatief nam, ertoe medewerken, dat binnenkort een aanvang kan worden gemaakt met de verwezenlijking van dit project, waardoor Zandvoort een fraai badhotel rijker zal worden. ADVERTENTIE Gezond èn lekker! ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIË Televisie-amateur in Delft ontvangt Londense uitzending De VERON, de vereniging voor Experi menteel Radio-onderzoelc in Nederland, heeft in Den Haag een televisie-conferen tie gehouden. De uitwisseling van ervarin gen met amateurzenders en een discussie over de samenwerking tussen P.T.T. en amateurs vormden wel de hoofdschotel van deze conferentie, die onder andere werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de P.T.T. en door Belgische amateurs. Na een openingswoord door de voorzit ter, ir. J. Roorda, hield de heer H. de Waard, een inleiding, waarin hij wees op de grote activiteit van de amateurs op televisiegebied in ons land. In Groningen, Eindhoven, Amsterdam, Rotterdam en Haarlem werken groepen, die televisie programma's opnemen en uitzenaen. Deze experimentele uitzendingen plaatsen ons land vooraan in de wereld van de amateur televisie. De heer De Waard gaf verder uiting aan zijn bezorgdheid over de onze kerheid waarin de overheid de amateurs laat inzake de toekomstige ontwikkeling van de televisie. Verscheidene amateurs brachten hierna rapport uit over hun ontvangst van tele visie-uitzendingen. De heer H. van Rijssen uit Delft verklaarde, dat hij bij zeer gun stige omstandigheden de programma's van de Londense televisiezender heeft ont vangen. Na de pauze werd gedemonstreerd met televisie-ontvangers. Onder het gedemon streerde bevonden zich radartoestellen, af komstig uit Engelse legerdumps. Televisie amateurs bouwden deze om tot televisie ontvangers. Tenslotte is gesproken over de mogelijk heid ruimere voorlichting over de plannen van de Nederlandse regering ten aanzien van de toekomstige televisie in Nederland te* verkrijgen. Ook werd de wenselijkheid bepleit van uitwisseling van televisie programma's met Engeland. 54. Om het nu voor één keer eens heel kort te zeggen: Panda en Joris Goedbloed zaten in de val. Het binnenplein van Slot Malpertus had geen enkele uitgang dan alleen de poorten door die poort kwa men Hofmaarschalk Beilino en zijn twee soldaten met onvriendelijke plannen naar hen toe. Wanneer je dan nog' bedenkt, dat Panda net met 'sKonings Schat in zijn armen stond en dat zij zojuist enkele vooraanstaande edellieden in een mod- derput gevangen hadden, dan begrijp je wel dat zij er niet erg gerust op waren. „Arresteert de schurken! Grijpt hen! Ge leid hen voor! Leg beslag!" kreet de Hof maarschalk opgewonden. Nn-n-n-nu is het ui-ui-ui-ui-1!" stamelde Panda, vol ellende. „Het is buitengemeen jammer..." begon Joris. Hij wilde waarschijnlijk een mooielange zin uitspreken, maar wat hij eigenlijk had ivillcn zeggen zullen wij, helaas, nimmer te welen komen. Er ge beurde namelijk iets, dat alleen verwacht werd door wie van dag tot dag aandach tig onze plaatjes volgt, en niet door de helden van dit verhaal. Daar was immers nog altijd liet kanon van Graaf Isen Grim: en Isen Grim had de lont aangestoken, en die lont was blijven branden terwijl er intussen van allerlei gebeurde, zoals wij uitvoerig hebben verhaald. En die lont brandde maar en brandde maaren juist nu Joris en Panda dachten dat hun laatste uurtje geslagen had, bereikte het vlammetje het kruit. De gevolgen viaren ontzettend; er klonk een schrikwekkende knal, en er stegen donkere rookwolken op, terwijl stenen en kalle-brokken in de ronde vlogen. „Help! Help! Ze hebben kanonnen!" riep de Hofmaarschalk, en hij zowel als de soldaten lieten zich op de grond vallen en hielden de handen voor hun ogen om niet meer te hoeven zien wat er gebeurde. Dat zagen ze dan ook inderdaad niet meer, en dat was jam mer voor hen. Want wat had het kanon schot gedaan? Het had een groot gat ge schoten in de hechte muur van het slot Malpertus! En nu hervatte Joris met grote tegenwoordigheid van geest, de zin, die hij zojuist was begonnen. Het is buiten gemeen jammer," zo sprak hij, „dat gij de dingen immer zo somber inziet, gij zwartkijkertje! Optimisma omnia vincii, voegen wij, Latinisten, elkander leutig toe wanneer wij moeilijkheden ervaren, en daar kunt ge een voorbeeld aan nemen, manneke! Hier voor ons ligt de uitgang die wij zochten dus laat ons daar een gepast gebruik van maken!" En daar gin gen zij! Herstel. Te Bielefeld in de Britse zóne is Zondag de „Duitse broederschap van officieren" opgericht, die tevoren al of ficieus bestond. Men stelt zich officieel ten doel een vrij Europa, een zuiver Duits leger als deel van de Europese defensie en Duitse vertegenwoordiging in de Europese generale staf, maar het is geen geheim dat de groep streeft naar herstel van de Duitse souvereiniteï' met volledige „militaire eer". Herbenoeming. De eerste daad van de pas gekozev gemeenteraad van was h hernoemen van een boulevard naar Lenin. Verbinding. Zaterdag is de Rijnbrug van KrefeldUerdinger opengesteld. Te vens is de verbinding van Krefeld met de snelverkeërsweg geopend, zodat een rechtstreekse verbinding met Nederland tot stand gekomen is. Vierling. Te Melbourne is een vierling ge- 'boren. Het zijn twee meisjes en twee jongens. De toestand van moeder en kinderen is „bevredigend". De geboorte had binnen een uur plaats. Fietsers. Naar door het Bicycle Institute of America wordt medegedeeld, heeft het aantal fietsers in de Verenigde Sta ten de 19.000.000 bereikt. Er zijn nu in de Verenigde Staten anderhalf maal 20 veel fietsen als personenauto's. Flauw. Te Stadt Oldendorf (Britse zone) viel een bejaarde Duitse vrouw flauw, toen een defecte weegschaal na het in werpen van een geldstuk 170 kilogram als haar gewicht aanwees. Overeenkomst. Leiders van Franse en Odsl- Duitse vakverenigingen van postbeamb ten hebben in Berlijn een overeenkomst gesloten om „voor de vrede te strijden" door te weigeren „postzendingen van oorlogsophitsende aard" te bestellen, Hiertoe behoren ook kranten en tele grammen. Men dient telefoongesprekken en radio-uitzendingen van „opruiende aard" eveneens met „geschikte maat regelen" te verhinderen, aldus de over eenkomst. Vergissing. Een Brits militair vliegtuig heeft bij het bombarderen van opstan delingen, die door de Britse troepen werden bestreden, per ongeluk twee bommen op een rubber-onderneming in de staat Solangor laten vallen, waardoor 12 personen werden gedood en 23 ge wond. Ridder Mariene. Mariene Dietrich is be noemd tot ridder in het Franse legioen van eer. De filmster, die in de oorlog in dienst was bij het Amerikaanse leger, was reeds in het bezit van het oorlogs- kruis met een eervolle vermelding op de dagorders van het leger. Invitatie. De Oostenrijkse vice-kanselier dr. Schaerf heeft op het jaarcongres van de socialistische partij te Graz gezegd: .Wysjinskv, de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, beweert, dat met Oostenrijk geen vredesverdrag kan worden gesloten, omdat dit land nog gewapend is. Wij nodigen Wys- jinksy uit, in Oostenrijk zelf de onge grondheid van die bewering te komen vaststellen." Porlreiging. West-Duitse functionarissen, die verantwoordelijk zijn voor de ar restatie en berechting van communisten, die de wetten overtreden hebben, wor den thans overstroomd met schriftelijke en telefonische protesten uit Oost-Ber- lijn. Aan vele protesten zijn dreigemen ten verbonden. Kanselboodschap der Ned. Hervormde Kerk In de Nederlands Hervormde kerken in Nederland is Zondagmorgen de volgende boodschap voorgelezen: „In de afgelopen week, op de eerste November, heeft de Paus als hoofd der R.K. Kerk een nieuw leerstuk afgekon digd. Van heden af geldt in deze kerk ais onfeilbare waarheid, dat Maria lichame lijk ten hemel is opgenomen en daar reeds nu de volkomen verlossing bezit, die de overige gelovigen pas in de voleinding der tijden zullen ontvangen. Deze afkondiging bedroeft ons en dit leerstuk verwerpen, wij. God zegt: „Tevergeefs eren zij mij, lerende leringen, die geboden van mensen zijn" (Mattheus 15 9). De Heilige Schrift weet niets van een ten hemelopneming van Maria. De ge dachte daaraan wordt niet alleen nergens uitgesproken, maar kan ook niet op eniger lei wijze als een gevolgtrekking uit de Bijbelse openbaring worden aangemerkt, De steeds toenemende aandacht en verering voor Maria in de R.K. Kerk, waarvan wij 1 in de afkondiging van dit leerstuk weer een nieuw bewijs ontvangen, is dan ook niet uit gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift, maar uit geheel andere beweeg redenen geboren. In Maria vereert de R.K» Kerk de mens, die krachtens de genade in staat is, met God mede te werken. In Maria aanschouwt de R.K. Kerk, tot welk een hoogte van heiligheid en heerlijkheid de mens met hulp der genade kan stijgen. Met deze belangstelling voor de mens en zijn mede werking heeft de R. K. Kerk zich op een weg begeven, die haar steeds verder af voert van de verering van Gods genade alleen, waartoe de Heilige Schrift ons leidt, Naast de dank voor Christus' werk treedt de dank voor Maria's medewerking. Door deze dubbele aandacht wordt de enigheid en algenoegzaamheid van Christus' werk verloochend. De afkondiging van dit nieuwe leerstuk bewijst opnieuw, dat de R.K. Kerk zich noch door de Schrift, noch door de andere kerken van deze eenmaal ingeslagen weg laat. terugroepen. Zij bevestigt hierdoor haar isolement en verdiept de kloof, die haar van ons scheidt. Onze droefheid daarover is de keerzijde van onze dank baarheid voor de hervorming, waardoor het God behaagde, zijn kerk terug te lei den tot de Heilige Schrift als enige bron en regel des geloofs. Temidden van de verwarrring der geesten zullen wij alleen dan de rechte weg vinden, wanneer wij ons door de Heilige Schrift laten onder wijzen in de eenvoud en de klaarheid der kennis Gods". Vijfjarig knaapje verbrand Zondagmiddag hebben kinderen op het spoorwegemplacement aan de Hilledijk te Rotterdam het stro in een goederenwagon in brand gestoken. In de wagon bevond zich een 5-jarig knaapje dat door het vuur werd verrast en zich niet meer kon redden. Omwonenden, die de wagon zagen bran den, waarschuwden de brandweer. Deze had het vuur spoedig bedwongen. Pas daarna ontdekte men'het stoffelijk over* schot van het jongetje.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2