Bronchitis De Raad van Finsterwolde hield spoedeisende vergadering Bezoek van de Sultan van Marokko aan Parijs bracht geen oplossing STOP DIE JEUK DEBRAIIME Radio geeft Woensdag Hoge eis wegens verzet tegen politie Wereldnieuws Dinsdag 7 November 1950 CPN-wethouder verwonderd over voornemen der regering Het voornemen van de regering om de raad en het college van B. en W. hun be voegdheden :e ontnemen (zie elders in dit blad) is Maandagmiddag door de raad van Finsterwolde in een spoedeisende vergade ring besproken. De raad bestaat uit elf leden: zes commu nisten, (inclusief de twee wethouders), twee leden van de Partij van de Arbeid en drie leden van de groep „Gemeentebelan gen". De burgemeester is lid van de Partij van de Arbeid. Van de zijde van het publiek bestond voor deze raadsvergadering een overweldi gende belangstelling. De communistische wethouder H. Haaken sprak zijn verwondering uit over het voor nemen der regering en vroeg de burge meester of er iets niet klopt met de ge- meentefinanciën, of de begroting niet slui tend was en of de raad het onderwijs en de openbare werken verwaarloosd had. De burgemeester, de heer Tuin, zei dat er in dit opzicht geen aanmerkingen waren, j Wethouder Haaken trok hieruit de conclu- j sie, dat er op geen enkele manier door de j raad inbreuk was gemaakt op de Gemeente- i wet of de Grondwet. De burgemeester wenste niet nader in te gaan op maatregelen, die nog niet door de regering waren getroffen. Volgens het communistische raadslid H. Schuur wenste de bevolking van Finster wolde evenwel opheldering in deze, vol gens spreker, duistere geschiedenis. Hij richtte zich in het bijzonder tot de niet- communistische raadsleden. Hij deed een beroep op hen zich definitief tegen deze voorzieningen uit te spreken. De heer L. E. Everts, sprekende namens ,.de rechtse fractie", (waarmee men de vijf niet-communistische raadsleden bedoelt), verwonderde zich niet over de aangekon digde regeringsmaatregelen. Het was vol gens zijn mening ondoenlijk een gemeente als Finsterwolde naar behoren te besturen met mensen, die een dreigende houding ten opzichte van de burgemeester en de rechtse fractie aannemen, en die niet schromen om in de raad te verklaren, dat een com munistische inval in ons land door hen met open armen zal worden ontvangen. Wan neer er maatregelen door de regering wor den genomen, aldus deze spreker, dan kun nen ze slechts tot heil van de'gemeente Fin sterwolde strekken. De communistische raadsleden deelde hij mede, dat de rechtse raadsleden geen bezwaar hebben naar huis te worden gezonden. Dit was volgens zijn mening nog beter, dan dat door de te ne men maatregelen alleen de communisten werden weggezonden. Uitvoerig wezen de communistische woordvoerders hierna op het vele dat door hen tot stand is gebracht. Vaak dwaalde men af van het agendapunt en ging men diep in op internationale gebeurtenissen. De burgemeester deelde naar aanleiding van het betoog van communistische zijde over de vele voorstellen, welke door de communistische fractie waren gedaan mede. dat schendingen van de Gemeente wet meermalen zouden hebben plaats ge vonden, wanneer de voorzitter van de raad niet steeds in beroep bij de Kroon en Ge deputeerde Staten was gegaan. „De com munisten hebben steeds een spelletje in de raad gespeeld", aldus de burgemeester, „een spelletje dat de gemeente onder meer bij een conflict over de straatbelasting ruim 10.000 heeft gekost". Hij achtte de totalitaire methoden die steeds door de communisten werden toegepast, niet pas send in een democratisch bestel. Het was, zo zei hij, een taak van de overheid deze zieke plekken uit te snijden. „De maatrege len van regeringswege zullen een les zijn voor de gemeente Finsterwolde", aldus de burgemeester. Nadat de communistische raadsleden ruimschoots de gelegenheid hadden gekre gen hun standpunt kenbaar te maken werd de vergadering gesloten. Tot besluiten of moties kwam het niet. Art. 146 der Grondwet. (In het vierde lid van artikel 146 der Grondwet is bepaald: „Wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding ener gemeente grovelijk worden verwaarloosd, kan een wet de wijze bepalen, waarop in het bestuur dier gemeente wordt voorzien met afwijking van het in het eerste en tweede lid van dit artikel bepaalde". In het eerste en tweede lid van artikel 146 is bepaald dat aan de raad de regeling en het bestuur van de huishouding der ge meente is overgelaten en dat de raad de verordeningen maakt, die hij in het belang der gemeente nodig oordeelt.) Liftende militair bij auto-ongeluk omgekomen Maandagavond omstreeks 8 uur slipte op de rijksweg AmersfoortApeldoorn, onder de gemeente Tei-schuur, een bestelwagen, waarin naast de bestuurder twee liftende militairen uit het kamp Stroe zaten. De wagen botste tegen een geparkeerde vrachtauto en sloeg om. Een der militairen was op slag dood. De beide andere inzit tenden werden ernstig gewond naar een ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. HAAGSE COMEDIE GAAT STUK VAN SHAW SPELEN Bij wijze van eerbetoon aan de verleden week gestorven schrijver G. B. Shaw zal de Haagse Comedie diens toneelspel „Mrs Warren's Profession" (mevrouw Warren's bedrijf» gaan opvoeren. De titelrol wordt door Fie Carclsen vertolkt. MARIE VAN EIJSDEN—VINK ERNSTIG ZIEK. De 86-jarige oud-actrice Marie van Eijs- denVink is ernstig ziek. Enige weken geleden kreeg zij een hartaanval en sinds dien is de toestand achteruitgaande. Frankrijk wenst garanties voor democratische ontwikkeling en eigen economische invloed ADVERTENTIE die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar drunpels 1 HET HUIDGENEESMIDDEL MET I „DIEPTEWERKING" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst 11.00 Platen. 11.05 Hoorspel. 12,05 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Lichte muziek, 13,45 Platen. 14.30 Sopraan, fluit en orgel. 15.00 Amusmentsmuziek. 15.35 Platen. 15.45 Bariton en piano.. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Radio volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Dankdienst voor gewas en arbeid. 21.30 Vocaal ensemble. 22.00 Omroep-orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Pla ten. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R. Vf U 1.30 Platen. 12.00 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest. 13.50 Platen. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel voor de jeugd. 15.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dans orkest. 18.00 Nieuws» 18.20 Actualiteiten. 18.35 Banjo-ensemble. 19.00 Causerie. 19.15 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Gevarieerde muziek. 21,50 Hoorspel. 22.25 Piano. 22.45 Populair- wetenschappeliïke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13,15 Platen. 15.45 Kamermuziek. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws, 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen, 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19,50 Radiofeuilleton. 20.00 Operette. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23,00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. Een afbeelding van het ontwerp van de Bussumse architecten Wesselo en Van Voorst voor het op Amerikaanse leest geschoeide badhotel, dat eerlang bij het Riche-bad aan de Zandvoortse Noordboulevard zal verrijzen. ïn ons nummer van gisteren publiceerden wij enige details over aat project. Politierechter Voor de Haarlemse politierechter stond gisteren de 21-jarige landarbeider A. M. Z. terecht. Hij had enige tijd geleden op de Rijksstraatweg de fiets van een po- litie-agent tegengehouden, toen deze een arrestant opbracht. Hij had het de politie man tenslotte zo lastig gemaakt, dat de arrestant.-kans kreeg om de benen te ne men. Voorts werd verdachte tenlastege- legd, dat hij een burger die de agent te hulp kwam, tegen de rug gestompt had. Verdachte gaf toe de agent belemmerd te hebben, maar ontkende de mishandeling van de burger. De agent, die als getuige verscheen, bleef echter pertinent bij zijn verklaring en zijn mededelingen gaven de officier van Justitie, mr. G. W. F. vpn der Valk Bouman, aanleiding vijf maanden ge vangenisstraf te eisen. Hij zei daarbij, dat het in deze tijd van het hoogste belang is, dat het gezag gehandhaafd blijft en merk te op, dat verdachte in Haarlem-Noord als belhamel bekend staat. Verdachte heeft bovendien al enige veroordelingen achter de rug. De politie-rechter mr. J. P. Petersen veroordeelde hem met het oog op zijn jeugdige leeftijd tot drie weken. Een jeugdige ijsventer, D. B„ die we gens een overtreding van de ventverorde- ning een proces-verbaal had gekregen, had op de giro-chèque van het parket het transactie-bedrag van vijftig gulden tot vijf gulden teruggebracht. Hij had het volgens de politierechter op een verbazing wekkend optimistische manier gedaan, want het was zo slordig gebeurd, dat een kind het moest opmerken. Nochtans had de griffie het geaccepteerd, maar het par ket had later de fraude opgemerkt. De officier wenste deze verregaande brutali teit met twee maanden gevangenisstraf ge straft te zien en wees er nog op, dat ver dachte, toen hij de bekeuring kreeg, een valse naam had opgegeven. Verdachte vroeg lichtelijk bedremmeld of hij die twee maanden niet kon afkopen, maar de politierechter vond dat hij daartoe zijn kans al had gehad en legde hem een ge vangenisstraf op van drie weken. Tenslotte verscheen de stempelmaker B. D. F. IJ. in het bankje, die een Solex had gehuurd en het rijwiel had verkocht voor tweehonderd gulden. Het geld had hij ge spendeerd aan een week-end in Parijs en Brussel. Het reclasseringsrapport qualifi- ceerde hem als een praatjesmaker en de officier eiste zes weken gevangenisstraf. Aangezien hij nog nooit eerder veroor deeld was, ging de politierechter mee met het advies van de rapporteur en veroor deelde verdachte tot twee maanden voor waardelijk en vijf-en-twintig gulden boete. De schade was door verdachles va der vergoed. Oorlogsmonument onthuld In Middelburg De echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland,mevrouw S. C. de Cesembroot baronesse Van der Feltz, onthulde Maandagmiddag precies zes jaar na de bevrijding van Middelburg, het door prof. L. O. Wenckebach vervaar digde oorlogsmonument. Dit gedenkteken, een bronzen mannenfiguur, wil de herinne ring levend houden aan alle Middelburgse slachtoffers van de jongste oorlog en tevens de dankbaarheid der burgerij, die het mo nument ifan de gemeente schonk, voor de bevrijding van haar stad vertolken. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, legde onder het voetstuk een oorkonde, waarop de namen voor komen van alle Middelburgse gevallenen, Met ingang van 1 Januari worden bui ten gebruik gesteld de Zomerpostzegels 1949; de Zonnebloemzegels: de herdenkings postzegels van het 75-jarig bestaan van de Wereldpostvereniging en de Kinderpostzegels 1949. Het standpunt der C.H.U. inzake Ambon en Nieuw Guinea Het hoofdbestuur der Christelijk Histo rische Unie heeft als zijn mening uitge sproken. dat de Nederlandse regering de roeping en de plicht heeft om in het con flict. dat ontstaan is tussen de republiek Indonesia en Ambon, alle middelen, welke in haar bereik liggen, aan te wenden om aan dit conflict een einde te maken, zowel ïn Unieverband als bij de internationale organen, welke tot taak hebben de vrede te bevorderen. De regering dient zich naar het oordeel van het hoofdbestuur te ont houden van alles, wat in dit conflict ten nadele van Ambon zou kunnen zijn, ter wijl de bevordering van feitelijke steun verlening in stoffelijke en geestelijke zin •moet worden betracht. Ten aanzien van Nieuw Guinea werd de opvatting uitgesproken, dat krachtig dient te worden gestreefd naar handhaving van het Nederlandse gezag over dat gebieds deel. (Van onze correspondent te Parijs) Sedert begin October is Sidi Mohammed Ben Youssef, de 42-jarige sultan van Ma rokko, in gezelschap van zijn zoon, drie vrouwen en twee dochters de gast van Frankrijk geweest. Zijne majesteit heeft aangezeten aan verscheidene banketten, galavoorstellingen in de opera bijgewoond en geresideerd onder het dale van het Palais de l'Elysee, in dezelfde vertrekken waar enige maanden geleden Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gelogeerd. Het bezoek van de monarch was na de laatste oorlog reeds verscheidene malen aangekondigd en afgelast en zijn komst werd dus met enige spanning tegemoet gezien. Zoals men weet zijn ook de relaties tussen Frankrijk en Marokko de laatste jaren niet van wrijvingen vrijgebleven en om de problemen nog wat te compliceren, doken er bovendien nog herhaaldelijk moeilijkheden met de Amerikanen op, die zich naar de Franse smaak, in dit gebied wat al te vrijmoedig gedroegen. Een der laatste botsingen met Amerikaanse zaken lieden, die door Washington officieel wor- I den gedekt, heeft thans zelfs tot een ïnci- I dent geleid, dat binnenkort door het inter nationale hof te Den Haag zal moeien wor den opgelost. Op papier schijnen de geschilpunten tus sen de Sultan eis Rabat, waar generaal Juin, die overigens binnenkort zijn post verlaten zal, de Franse belangen vertegen woordigt, tamelijk onschuldig. Volgens de officiële lezingen gaat het hoofdzakelijk om wat meer invloed van de Sultan op het binnenlandse beleid en wat minder invloed van de Fransen. Een kwestie van doserin gen, zou men oppervlakkig zeggen. Voor de nauwlettende waarnemer is evenwel vooral de laatste weken duidelijk gebleken, dat in- feite tijdens het jongste bezoek van de Sultan kwesties van wijde en principiële strekking aan de orde zijn gesteld, kwes ties die men echter geenszins heeft kunnen oplossen. Marokko is sedert 1912 een protectoraat van Frankrijk, hetgeen inhoudt dat Parijs de buitenlandse betrekkingen behartigt, terwijl op het binnenlandse plan de Franse wetten van kracht zijn, waarvan de nale ving door een Frans politie-apparaat moet worden gegarandeerd. Buiten deze beide machtssectoren worden de Sultan en zijn „Raad der Wijzen" echter grote bevoegd heden toegekend, die sedert de laatste jaren nog geleidelijk werden uitgebreid. Ook voor de volgende periode had de Quai d'Orsay een plan opgesteld, volgens het welk de Sulfan de volledige souvereiniteit over zijn land steeds dichter zou kunnen benaderen. Doch deze concessies wénst Parijs slechts toe te kennen binnen de Franse unie, waarvan Marokko deel.uit maakt. Langs welke weg? De vraag, welke zich thans opdringt, is: moeten de volgende étappes naar deze „ge bonden onafhankelijkheid" liggen binnen de protectoraats-overeenkomst van 1912, ADVERTENTIE Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Zij werkt als pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Maakt slijm los, verwijdert congestie en de _0 ademhaling wordt rustig. Twee doden bij schietpartij fh Bandoeng DJAKARTA, 7 November. (Aneta). Maandagavond heeft tussen 9 en 11 uur te Bandoeng een schietpartij plaats gehad, die begon met de ontploffing van een granaat op het dak van een woonhuis nabij het K.L.-kampement. Een korporaal van de Indonesische militaire politie, die een onderzoek wilde instellen, werd in het donker beschoten en gedood. Hierop volgde een schietpartij. Een Nederlandse dame werd door een verdwaalde kogel ge dood. haar zoontje werd gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Dinsdagochtend bespraken de plaatselijke indonesische en Nederlandse militaire auto riteiten het gebeurde. Kinderen na de oorlog De wereld heeft 250 millioen kinderen die niet genoeg te eten hebben, zo meldt de Unesco in een rapport. In Europa alleen hebben 60 millioen kinderen in 12 ver schillende landen hulp nodig, in hoofdzaak als gevolg van de oorlog. Deskundigen van de Unesco hebben in Europa een studie van twee en een half jaar gemaakt. Het toenemen van het aantal jeugdige misdadigers tijdens en na de oorlog schrijft het rapport in hoofdzaak toe aan het af breken van gezinsbanden. In Duitsland heeft een derde van de kinderen geen va der meer en in Finland is er op 24 kin deren 1 oorlogswees. Het aantal ontheem de kinderen loopt vermoedelijk in de mil- lioenen. Duizenden scholen gingen door de oorlog verloren. De door de Russen vrijgelaten Nederlanders De honderd Nederlanders, die uit Rus land in Berlijn aankwamen, zullen van daag naar het doorgangskamp Friedland nabij Göltingen gaan. Zij zullen daar ge durende enkele dagen moeten verblijven teneinde het gebruikelijke medische onder zoek te ondergaan en om mogelijke twijfel- punten betreffende de identiteit van som migen hunner uit de weg te ruimen. Een voorlopig onderzoek heeft uitge wezen, dat ongeveer de helft van de groep in Nederland geregistreerd staat als ver dacht van dienstneming in Duitse forma ties.' Vier der terugkeren den zijn in Neder land bij verstek veroordeeld wegens poli tieke misdrijven. Van de overigen is nog niet bekend op welke wijze zij in Russische krijgsgevangenschap zijn geraakt. ofwel langs nieuwe wegen? De Sultan zou mondeling op opheffing van dat verdrag hebben aangedrongen, waardoor zijn land reeds nu een volledige vrijheid van han delen zou verkrijgen. Parijs verklaart ech ter, dat van zo'n principiële hervorming der relaties tussen beide landen nimmer sprake is geweest en inderdaad wordt er in de memoranda van de Sultan van deze wens nergens melding gemaakt. Een feit is niettemin, dat de toon der wederzijdse communiqués allengs minder goed is ge worden en dat de Sultan bij zijn vertrek uit Parijs officieel bekend heeft gemaakt, dat de besprekingen in een impasse zijn geraakt. Zijn bezoek heeft de wrijfpunten niet bijgeslepen, doch eerder toegespitst. In werkelijkheid wordt het Franse stand punt bepaald door overwegingen, die in de officiële documenten niet tot uiting komen en deze zwijgzaamheid heeft het overleg voor het publiek in een wat mysterieuze atmosfeer geplaatst. De houding van Parijs wordt, vooral door twee factoren bepaald. De Fransen zien zeer goed in, dat de over eenkomst van 1912 niet meer correspon deert met de politieke eisen van de dag. Zij wensen echter garanties voor een demo cratische inrichting van de toekomstige Marokkaanse staat. Parijs vreest, dat de Sultan geneigd zou zijn zijn persoonlijke macht in feodale geest uit te breiden. Er dienen dus eerst de noodzakelijke demo cratische organen te worden opgericht. De 'andere factor betreft Amerika, dat zijn economische positie in Noord-Afrika sedert de oorlog zosterk heeft uitgebreid, dat de Fransen publiekelijk het woord dollar-imperialisme in de mond durven nemen. Bovendien zou in komende jaren die economische heerschappij der Amerika nen gemakkelijk nog met militaire midde len versterkt kunnen worden. In het Mid dellandse Zeegebied wenst Frankrijk tus sen Italië, Spanje en de landen van Noord- Afrika een overheersende positie te behou den. Wanneer deze Westelijke veiligheids zone echter in het kader van het AtlantG sche pact georganiseerd wordt, zouden de Amerikanen gemakkelijk Frankrijk uit zijn tegenwoordige positie kunnen verdrijven. Daarom wordt er door Parijs thans sterk op aangedrongen hier aan generaal Juin het militaire opper-commando als Atlan tisch veldheer toe te kennen. Na die benoe ming zouden de Franse met meer gerust heid over de verdere ontwikkeling der relaties met de Sultan van Marokko kun nen overleggen. „Vredesrede" van de Russische maarschalk Boelganin Maarschalk Nikolai Boelganin, vice-pre mier van de Sovjet-Unie, heeft Maandag via radio-Moskou in de Bolsjoi-schouwburg voor een gehoor van vertegenwoordigers van beroeps-, politieke en legerorganïsaties in een rede gezegd dat de voornaamste doelstellingen van het vijfjarenplan ruim schoots bereikt waren. „Onze mensen van de wetenschap zullen weldra de vérrich tingen van de wetenschap in het buiten land overtreffen. Na de geheimen van de atoomenergie ontsluierd te hebben, zijn onze geleerden overgegaan tot de oplossing van andere vraagstukken, waardoor de ontwikkeling van ons land voortgeholpen zal worden," aldus Boelganin. De maarschalk bracht de uitspraak van Stalin in herinnering, dat het bestaan van verschillende stelsels geen belemmering behoefde te wezen voor samenwerking tus sen landen en in het bijzonder met de /er- enigde Staten. Maar, zo voegde hij er aan toe: „Er is natuurlijk verschil tussen een verlangen naar samenwerking en de moge lijkheid van samenwerking. Dit laatste is er altijd." Boelganin verklaarde, dat het kamp van de vrede werd aangevoerd door de Sovjet-Unie, het kamp van de oorlog „door de leiders van de Amerikaanse im perialistische expansie." Hij vervolgde, dat „het grote Chinese volk, onder het leider schap van de communistische partij van China met kameraad Mao Tse Toeng aan het hoofd daadwerkelijk strijdt voor de zaak van de vrede." Naar Boelganin zeide, bedroeg de huidige sterkte van de communistische partijen, de Sovjet-Unie niet meegerekend, 18 millioen leden. Meer dan 500 millioen mannen en vrouwen hadden het vredesappèl van Stockholm getekend. Met betrekking tot de binnenlandse aan gelegenheden verklaarde de maarschalk, dat er, wat betreft de productie van kapitaalgoederen, ernstige tekortkomingen waren, waarop Stalin de aandacht had ge vestigd. Het was nodig de arbeidsmethoden te verbeteren en de productiekosten te ver lagen. De maarschalk besloot zijn rede van bijna anderhalf uur met een: „Lang leve de vrede in de gehele wereld." Het museum Huize Doorn zal voor het publiek van 15 November tot 15 Maart ge sloten zijn. PANDA EN DE MEESTER*GEMASKERDE 55. Nadat zoals wij gezien hebbenPanda en Joris Goedbloed er nogmaals in ge slaagd waren om aan hun vervolgers te ontkomen, sloeg Joris een smal en kron kelend paadje in, dat zich eerst tussen de heuvels doorslingerde en zich dan voort zette langs een berghelling. Joris kuierde op zijn gemak tegen de hoogte op, maar voor Panda, die nog steeds de zak met 's Konings schat torste, viel hel helemaal niet mee! Die zak zat vol goud, moet je denken. „Waar gaan we heen. Joris?" vroeg hij. „En is het nog ver? En is het nog hoog?" „Klaag toch niet immer, man neke," vermaande Joris luchtig. „Moet ik uit uw gejammer afleiden, dat de weg naar boven u te zwaar valt? Leer dan van ■mij, knaapje, dat vrije geesten immer de eenzame hoogte zoeken! Of, zo ge deze verheven gedachte uit wilt drukken in klassieker vorm: spiritus liberus in sfera ultra!" „Ja.... maar...," hijgde Panda, „maar is dit nu wel de vlugste weg om te ontsnappen?" „Maar natuurlijk niet!" riep Joris uit. terwijl hij op hel hoogste punt bleef staan. „Ik ging alleen her waarts, omdat ik van hieraf een laatste, weemoedige blik kan slaan op mijn ge liefd Slot Malperlus, dat ik zo overhaast moest verlaten onder onaangename om standigheden. „En toil je zeggen," riep Panda, terwijl hij kwaad de zak op de grond gooide, „dat je me dadrvoor al die tijd met die afschuwelijke zak hebt laten lopen? Moest ik dadrvoor met die zware zak vol gestolen rommel zeulen?" „Tut, tut!" vermaande Joris. „Klaag toch niet zo overhaast, manneke! Ge vergeet klaarblijkelijk, dat ik een veel zwaardere last te torsen heb dan gij want draag ik niet de verantwoordelijkheid voor uw onzekere toekomst?" Het leek werkelijk, of Joris het meende en of hij zich zorgen maakte over Panda.... Verwachting. Wie verwacht zou hebben dat de Spanjaarden in ootmoed de "beslissing van de UNO ,het advies aan de UNO- landen tot beperking hunner diploma tieke betrekkingen met Spanje in te trekken, zouden hebben .begroet, komt bedrogen uit, Hieronder kan men met verbazing! lezen hoe de minister van Buitenlandse Zaken van Spanje Don Alberto Artajo, de kwestie bekijkt', Brutale Don. „Spanje heeft recht op scha devergoeding voor wat het door de vier jaren veronachtzaming geleden heeft" zei deze minister in een interview, „Spanje heeft al die jaren voor zichzelf moeten zorgen terwijl andere landen hulp kregen voor hun herstel. Nu Spanje onschuldig bevonden is, gaat het In- plaats van beschuldigde aanklager wor den. Het gaat beter. Het aantal werklozen in West-Duitsland dat in Februari 2 mil lioen bedroeg, is in October verminderd van 1.271.847 tot 1.230.171, zo werd Maandag door het West-Duitse minis terie van arbeid bekend gemaakt. Er waren 827.608 manlijke en 402.263 vrou welijke werklozen. Het ministerie schrijft de aanhoudende vermindering der werkloosheid toe aan toenemende huizenbouw en groei van de productie van verbruiksgoederen. Graan. Het Britse ministerie voor de voed selvoorziening heeft Maandag bekend gemaakt, dat Engeland met de Sovjet- Unie een overeenkomst heeft gesloten, volgens welke de Sovjet-Unie 800.000 ton graan zal leveren. Klacht. Israël heeft de Veiligheidsraad er van verwittigd, dat het zal aandringen op een volledige bespreking van zijn klacht tegen Egypte naar aanleiding van de blokkade tegen de schepen, die met bestemming Israël het Suez-kanaal passeren. Israël is van mening, dat Egypte door deze blokkade de Israë- lisch-Egy p tische wapenstilstandsover eenkomst heeft geschonden. Bon-af. Gisteren is officieel medegedeeld, dat de boterrantsoenering in Denemar ken vandaag zou eindigen. Thans zijn alleen suiker en koffie nog gerantsoe neerd in Denemarken. Nervositeit. De Chinese interventie in Korea deed een nerveuze stemming op de wereldmarkten ontstaan. De koersen op de effectenbeurzen daalden en de prijzen van grondstoffen en vrij goud stegen. Wall Street werd overstroomd met verkooporders, die een weerspiege ling vormden van de verontrusting over mogelijke gevolgen van de forméle be schuldiging van generaal MacArthur, dat Chinese communistische strijd krachten tegen de troepen van de UNO strijden. Bewijs. Te Erfurt (Russische zóne) zijn 16 leden van de religieuze secte „Jehova's getuigen" van acht tot vijftien jaar tuchthuis veroordeeld. Volgens hel volksgerechtshof bewees het in bezit hebben van illegale, in de V S. door de centrale van deze secte uitgegeven tijd schriften, dat deze leden zich aan ac tieve oorlogsophitsing hebben schuldig gemaakt. Shabc. Volgens berichten in de Engelse pers zou G. B. Shaw in zijn testament verregaande financiële schikkingen-heb ben getroffen voor verwezenlij king wan door hem gemaakte plannen voor efin nieuw alfabet van 40 a 44 lettertekens. Het nieuwe alfabet zou een phonetisch karakter hebben. Shaw zou hebben be paald, dat twee van zijn eigen toneel stukken en ook werken van andere auteurs in het nieuwe alfabet worden uitgegeven. Leukerd. Te New York ontstond Zaterdag avond onder honderden inwoners een paniek, toen zij door de radio hoorden: „Vijandelijke vliegtuigen naderen de stad New York, bereidt u voor op een atoomaanval, zoekt snel dekking". Op de achtergrond ho.orde men luchtalarm. De politie heeft de amateur, die dit be richt met een eigen zender omriep, tot 30 dagen stvafarbeid veroordeeld. Trammelant. De directeur van de Bataviase verkeersmaatschappij, die de tramdien sten in Djakarta verzorgt, heeft op een persconferentie een boekje open gedaan over zijn conducteurs, die 60 procent van de ontvangen gelden niet afdragen. Conducteurs die volgens hun collega's teveel afdragen worden mishandeld en bedreigd. Ook passagiers die klachten hebben worden geïntimideerd. De mili taire politie grijpt wel eens in, doch dit helpt slechts incidenteel en op andere tijden en plaatsen gaat het geknoei rus tig verder, aldus de directeur. Verdronken. Een expeditie van de universi teit van Californïë's instituut voor geo- physica en van de Amerikaanse marine heeft een bergketen ontdekt van 1,500 kilometer lengte, 150 kilometer breedte en tot 4.200 meter hoogte, die zich in de Stille Oceaan onder water uitstrekt v,an het eiland Wake tot het eiland Necker, in de buurt van Hawaii. De Kennemer Duinen Worden 17 November voor het publiek geopend Het natuurreservaat „de Kennemer Dui nen" zal op 17 November voor het publiek worden opengesteld. „Dodende straal" tegen insecten Een Hamburgse ingenieur heeft een „supersonische dodende straal" uitgevon den, die naar zijn zeggen elk insect tot de grootte van een sprinkhaan binnen een straal van ruim 300 meter doodt en niet schadelijk is voor planten, bomen, grotere dieren en mensen. De uitvinder is de 47-jarige Hermann Wolf. Zijn toestel weegt tien kilo en is zo groot als een flink radiotoestel. Het zendt geluidsgolven van hoge frequentie uit, die voor het menselijk oor niet waarneembaar zijn, maar die kleine insecten doden. Hij ontdekte de eigenschap van zijn toestel doordat alle vliegen in zijn werkplaats stierven zodra hij het inschakelde. Wolg zei te hopen, dat zijn toestel de komende zomer in productie zou komen. De prijs zou 900 mark bedragen (855 gul den). „Buitenlandse kopers hebben al be langstelling getoond. Nederland heeft het beste bod gedaan", aldus Wolf. Hij zei dat hij vorige maand met een Nederlandse firma een productiecontract heeft gesloten en dat hij binnenkort naar Hilversum/en Amsterdam gaat in verband met de pro« ductieplannen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2