Haarlems Dagblad Beide partijen maken zich gereed voor beslissende slag Communistisch China uitgenodigd tot discussie in Veiligheidsraad „Is Europa's verdediging mogelijk en hoeveel zal zij ons kosten? Autobestuurder op tegen mast gereden Amsterdamsevaart en op slag gedood Kleinst mogelijke meerderheid der Democraten in de Senaat Dictatoriale minister-president Rana weigerde democratische hervormingen Adenauer stelt voorwaarden, die de socialisten verwerpen 65c Jaargang No. 19701 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Donderdag 9 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©jjcectte ïlaarlemscbc Courant (3tnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Slechts schermutselingen in Korea Vernietigende bomaanval op de tijdelijke Noord-Koreaanse hoofdstad Sinoeidjoe De landstrijdkrachten dei- UNO verster ken gestadig cle „MacArthur-linie" aan de Tsjongtsjon. Volgens luchtverkenningen kjuipen grote convooien als slangen over besneeuwde wegen uit Mandsj oerije naar de tot nogtoe rustige frontlinies ten Noor den van de Tsjongtsjon en het bekken van Tsjosin. De troepen der UNO zijn thans rersterkt met de Amerikaanse derde divi de, welker aanwezigheid aan het front iiians is bekend gemaakt. Volgens de laatste berichten zijn de posi ties der verbonden troepen aan het front door beperkte opmarsen verbeterd. Woensdag vonden schermutselingen olaats tussen de verbonden troepen en hun tegenstanders. Tot een grote actie kwam het niet. Volgens de laatste berichten voe- :£a beide partijen versterkingen aan en maken zij zich gereed voor een beslissende •lag. Sinoeidjoe vernietigd Aan de bemanningen der tachtig Ameri kaanse vliegende reuzenforten, die Woens dag doelen in de tijdelijke Noord-Kore aanse hoofdstad Sinoeidjoe hebben aan gevallen, was opgedragen in elk geval de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe te ver mijden. De bommenwerpers moesten na de aanval in Zuid-Oostelijke richting weg vliegen, opdat er geen enkele mogelijkheid van grensschendingen zou bestaan. De vliegende reuzenforten werden voor- ai gegaan door Amerikaanse jachtbommen werpers, die de stellingen der Noord- Koreaanse luchtdoelartillerie aanvielen. Er ujn in de lucht geen vijandelijke toestellen ontmoet, doch er werd wel hevig geschoten door aan de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe opgestelde luchtdoel-artillerie. De luchtaanval op Sinoeidjoe werd kort voor twaalf uur plaatselijke tijd uitgevoerd. De stad telt ongeveer 100.000 inwoners. Volgens een correspondent van Reuter is negentig procent van Sinoeidjoe door de massale Amerikaanse luchtaanval vernie tigd. De stad was een vuurzee waaruit rookzuilen van kilometers hoog opstegen. Gevechten iu liet Zuiden In Zuid-Korea is de guerilla weer op gelaaid bij de weg, waarlangs de Britse 29ste brigade van Poesan naar het gebied van samentrekking ten Zuiden van Seoel zich voortbeweegt. Het Zuid-Koreaanse derde legerkorps meldt schermutselingen bij Taegoe, Waegwaii en Taedjon, waar doorheen de voornaamste bevoorradings- weg van Poesan naar het strijdende leger Noord-West-Korea loopt. Ook uit Noord-Korea worden guerilla-gevechten gemeld. Zelfportret van Rembrandt terug naar Nederland Op een gisteren te Londen gehouden veiling werd het beroemde „Doverdale"- zelfportret van Rembrandt, bekend onder meer .door de Renibrandt-tentoonstellih- gen in Burlington House (1929) en het Rijksmuseum te Amsterdam (1935), voor 21.000 pond sterling voor rekening van een Nederlandse verzamelaar aangekocht. Het schilderij zal in bruikleen aan het Rijks museum worden afgestaan. Het zelfportret werd omstreeks 1645 ge schilderd op een paneel van 75x57 cen timeter. Het laat Rembrandt zien gehuld ia een mantel met bontafzetting aan de. hals, De schilder heelt een baret op en draagt een knevel. Hij kijkt vastberaden voor zich uit. Van de rijke dracht uit een vroegere periode zijn alleen de gouden keltigen overgebleven. Het gelaat heelt een trek van opkomende zorgelijkheid. Post voor troepenschepen Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van de hoepenschepen „Waterman" en „Johan van Oldenbarnevelt", welke in een dei- tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 10 November in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient het adres alleen de naam te bevatten van het troepen schip onder toevoeging „op thuisreis naar Nederland". A' if Pen driejarig jongetje is Zondag' lot heerser van Nepalbufferstaattussen India en Tibet, uitgeroepen, na een paleis revolutie legen zijn grootvader, de 44-jarige honing Triboewan Bir Bikram. Deze staatsgreep was de climax van een lang durige strijd om de macht tussen Nepals eerste minister. Maharadjah Mohim Shamser Jang Rana (foto hierboven), tevens opperbevelhebber van het leger leider der regerende Nepalse aristocratie e'i een politieke beweging die mede zeggenschap van het volk in de regering °"der leiding van koning Bir Bikram als constitutioneel vorst nastreeft. Grotewohl herkozen als Oost-Duits premier Het Oost-Duitse parlement heelt Otto Grotewohl herkozen als premier. Deze herverkiezing kwam na een formeel af treden van de voorlopige regering. De nieuwe lijst van ministers zal 15 Novem ber worden bekend gemaakt. Het nieuwe kabinet zal vijf in plaats van drie vice-premiers tellen. Het parlement stelde een commissie in voor het maken van economische plannen. Zij zal direct verantwoording verschul digd zijn aan het kabinet met betrekking tot de uitvoering van het vijfjarenplan, welke in Januari 1951 begint. Het parlement wordt de eerste „geheel constitutionele assemblée in Oost-Duits- land sedert de oorlog" genoemd. Verkeersongeluk met dodelijke afloop in Duivendrecht Door het slippen van een personen auto is Woensdagmiddag op de Rijks straatweg te Duivendrecht de 62-jarige mevrouw J. M. B. aangereden en op slag gedood. De 38-jarige mejuffrouw E. J. D'Oliveyra werd ernstig gewond. Deze da mes stonden aan de kant van de weg op de bus te wachten toen een personenwa gen hen aanreed. Twee gelijkluidende voorstellen kregen verschillende waarderingen De Veiligheidsraad heeft een door Enge land geformuleerd voorstel om Chinese communisten uit te nodigen voor een be spreking van MacArthurs beschuldigingen, dat zij in de Koreaanse oorlog tussenbeide jekomen zijn, aanvaard. Dit gebeurde nadat de Raad een eensluidend Russisch voorstel had verworpen met twee tegen drie stem men bij zes onthoudingen. De Veiligheidsraad was in speciale ver gadering bijeen gekomen om het rapport van generaal MacArthur te bespreken, waarin staat dat Chinese communisten aan de oorlog in Korea meedoen. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin was van mening, dat aan de Chinese communisten de verzekering gegeven diende te worden, dat de Koreaans- Mandsjoerijse grens door de strijdkrachten van de U.N.O. zou worden geëerbiedigd. Ook zou de Chinese communisten moeten worden gezegd, dat de U.N.O. bereid zou zijn om aan de regeling van grenskwesties mede te werken. Austin verklaarde, dat de Veiligheidsraad als bewaker van de internationale v.rede en veiligheid het Chinese communistische regiem rnoet verzoeken zijn strijdkrachten uit Korea terug te trekken én zich te ont houden van „verdere onrechtmatige, di recte of indirecte steun aan de Noord- Koreaanse aggressor". Volgens Austin was de punt van de speer in Korea, maar waren de handen die de schacht vasthielden in Mandsjoerije. Deze speerpunt diende teruggetrokken te worden. De Rus Malik stelde daarop voor, de Chi nese communistische regering uit nodigen tot het zenden van vertegenwoordigers om aan de discussie deel te nemen. Dit voorstel werd verworpen. De Britse gedelegeerde Sir Gladwyn Jebb steunde het Russisch voorstel, er aan toevoegend, dat een dergelijke uitnodiging verzonden moest worden uit een oogpunt van billijkheid. Warren Austin stelde, nadat de Raad enige tijd gepauzeerd had, voor, vertegen woordigers van communistisch China uit te Benelux-conferentie van 14 fot 18 December in Den Haag (Van onze parlementaire redacteur) Men rekent er in Den Haag nu op dat de Benelux-conferentie, waarop men de rege lingen voor het in werking treden van de economische Unie met 1 Januari hoopt vast te stellen, van 1418 December zal plaats hebben. Van de zijde van de Eerste Kamer is men er reeds mede accoord ge gaan voor die dagen de vertrekken van de Kamer ter beschikking aan de deelnemers van de conferentie te stellen. nodigen om „verantwoording af te -leggen van zijn actie in Noord-Korea". Tenslotte besloot de raad vertegeuwoor- di'gers van de Chinese communistische re gering uit te nodigen, deel te nemen aan besprekingen over generaal MacArthurs beschuldigingen, dat troepen van commu nistisch China in de Koreaanse oorlog tus senbeide gekomen waren. Dit besluit werd genomen met acht stemmen tegen twee (Cuba en nationalistisch China) en een onthouding (Egypte). Senator Taft stelt zakelijke vragen Washington en Parijs zullen Russisch voorstel voor grote vier-conferentie zorgvuldig overwegen De Amerikaanse senator Taft, wiens lei dende positie in de republikeinse partij door zijn herverkiezing nog is versterkt, heeft Woensdag in zijn wekelijks rapport aan zijn kiezers de regering ervan beschul digd, dat zij militaire verplichtingen heeft aangegaan „zonder ook maar de geringste openbare discussie of overweging." Voordat de regering verdere verplich tingen aangaande de verdediging van West- Europa op zich neemt, moet zij tot tevre- denhèid van het Amerikaanse volk de vol gende vragen beantwoorden, zo verklaart Taft: Hoeveel Amerikaanse soldaten zijn er nodig en hoeveel zijn de extra-kosten? Kan West-Europa werkelijk worden ver dedigd? Kunnen de Russen de ontschepings havens in West-Europa met atoombommen bombarderen en zodoende onze legers in Europa afsnijden van hun bevoor rading uit Amerika? Hoe zal een derde wereldoorlog eruit zien? Hoe zullen wij hem uiteindelijk winnen? Taft erkende, dat er „enige offers nood zakelijk zijn om ons tegen de werkelijke bedreiging van een Russische invasie te beschermen", doch hij meende, dat het Amerikaanse volk de overtuiging moet worden gegeven, dat deze offers absoluut noodzakelijk zijn. Het Russische voorstel Reuter. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn persconferentie van Woensdag een lange verklaring uitgegeven, waarin hij belooft zorgvuldig aandacht te zullen schenken aan het Sovjet-Russische voorstel tot een bijeenkomst van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken over de demi- litarisatie van Duitsland. Acheson zeide, dat „de vrije landen van de w.erelcl zich zullen blijven herbewapenen totdat hun gerechtvaardigde vrees voor een Sovjet- Russische aggressie is weggenomen. De Verenigde Stalen verlangen oprecht aan deze vrees een eind te maken." De Franse regering is van mening, dat een bespreking van de „grote vier" niet tot de Duitse kwestie moet worden beperkt, Het woord is aan. Kardinaal de Retz: Niets, overtuigt zozeer mensen met weinig verstand als hetgeen zij niet begrijpen. maar alle geschillen moet omvatten die de landen op het ogenblik gescheiden houden, zo heeft een woordvoerder van de regering verklaard. De woordvoerder gaf commentaar op het Russische voorstel voor een conferentie van de ..grote vier" over Duitsland. Hij zei dat een dergelijke conferentie zorgvuldig door Parijs, Londen, Washington en Moskou moest worden voorbereid. Dan zou er de grootste kans op succes zijn. In een communiqué van de regering wordt nog gezegd, dat de regering in con tact is getreden met de regeringen van Engeland en Amerika inzake het Russische verzoek. Amerikaanse verkiezingen sterkten de republikeinen Republikeinse opvattingen zullen van invloed zijn op de Amerikaanse politiek De Amerikaanse democratische partij heeft bij de algemene verkiezingen in de Verenigde Staten op Dinsdag zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden de meerderheid behouden over de republi keinen. De meerderheid die zij in de Senaat verkreeg was echter de kleinst mogelijke, namelijk 49 van de 96 zètels. Van de 36 senatoren, die Dinsdag gekozen werden (van wie vier wegens overlijden van de vorige zetelbezetlers) waren achttien democraten en evenveel republikeinen, het geen voor de republikeinen een winst van vijl' zetels betekende. De uitslagen der verkiezingen voor het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden waren: democraten 232 en republikeinen 199 zetels. De onafhankelijke partij ver wierf een zetel. De democraten verloren 28 zetels (waar onder een aan de onafhankelijke partij) en wonnen er twee (waaronder een van de Amerikaanse arbeiderspartij). De republi keinen wonnen 27 zetels en verloren er één. Drie uitslagen zijn nog niet bekend. De democraten hebben in naam hun meerderheid in de Senaat behouden. Doch het is niet zeker dat president Truman onder alle gevallen op de 49 democratische senatoren zal kunnen rekenen, daar in het verleden enigen hunner wel eens „rebellie" hebben gepleegd, door bij bepaalde belang- ijke politieke vraagstukken met de repu blikeinen mee te stemmen. Een republikeinse woordvoerder voorzag Woensdagavond om kwart over acht is op de Amsterdamsevaart voor perceel 34 in Haarlem een ongeluk gebeurd, waarbij de twee en dertigjarige chef-monteur C. J. om het leven is gekomen en andere inzit tende zwaar gewond werd. Een personenauto, bestuurd door C. J„ reed in de richting Amsterdam. Door tot nu toe onbekende oorzaak week de be stuurder naar links uit en botste tegen een ijzeren mast van de tram der Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij. C. J., die in Haarlem woonachtig was, werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De De omwenteling in Nepal Gesjacher met driejarig kind dat als marionet moest dienen „De ontwikkelingen in Tibet zijn een stimulans geweest voor bepaalde niet- communistische elementen in Nepal om meer kracht bij te zetten aan hun reeds lang gestelde eis, dat aan de Nepalezen meer invloed op 's lands bestuur zal wor den gegeven. De Koning gevoelde sym pathie voor deze eisen. Hij heeft gepoogd de zeer invloedrijke minister-president en zijn regering over te halen hieraan gevolg te geven, doch zij hebben dit geweigerd. Daarop is de vorst vrijwillig in balling schap gegaan", schrijft de politieke mede werker van de „Press Trust of India". „Naarmate de Chinese en Tibetaanse volkstroepen de nabij de Nepalese grens gelegen Tibetaanse plaats Sjigatse nader den, nam de aandrang tot politieke her vormingen in Nepal toe. De gebeurtenissen te Tibet zullen waar schijnlijk invloed uitoefenen op de poli tieke ontwikkeling in Nepal, tenzij aan de afkeer van de Nepalese bevolking van het bewind van minister-president Rana en zijn medestanders tegemoet wordt geko men door de grondwet in liberale geest te wijzigen en het volk invloed op de rege ring te geven. De Nepalese minister-president Rana heeft in Juli een bezoek aan New Delhi gebracht. Bij deze gelegenheid heeft de Indiase regering hem omzichtig gewezen op de wenselijkheid van hervormingen in het bestuur van Nepal, doch de Indische suggestie werd door Premier Rana koel ontvangen", aldus de politieke medewer ker van de „Press Trust of India". De nationalistische partij in Nepal is thans voornemens een democratische re gering in te stellen, met een constitutio neel vorst aan het hoofd van de staat. De leider van deze partij, Koirala, deelde mede dat de kroning van de driejarige tweede zoon van de kroonprins, prins Gianendra, tot koning, „in strijd met de grondwet en onwettig is", daar de koning geen afstand van de troon heeft gedaan. Koirala vertelde dat het driejarige prinsje uit het paleis werd ontvoerd, om hem tot koning te kunnen kronen. naast hem zittende IJmuidense boekhouder C. A. V. liep een ernstige hoofdwonde op. Hij is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Het stoffelijk overschot van de bestuurder is eveneens naar dit zieken huis vervoerd. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in en zal nagaan in hoeverre de bestuurder en de mede-passagier alcohol hebben gebruikt. De toestand van de IJmuidenaar was van dien aard, dat hij niet verhoord kon worden. De auto was geheel vernield en is door een kraanwagen weggesleept. Moeilijke reis van Prins Bernhard naar Zweden Prins Bernhard is te Stockholm aange komen om de begrafenis van wijlen Ko ning Gustaaf V van Zweden bij te wonen die lieden plaats heeft. Prins Bernhard landde in zijn eigen „Dakota", in een hevige sneeuwstorm. Prins Bernhard deelde de Zweedse Prins Bertil. die hem kwam begroeten, mede: „Mijn reis was niet al te best. Er begon zich ijs op de vleugels van mijn toestel af te zetten. Ik had last met de antenne en een of twee platen van de romp zaten los". Voorbarige uitlating van generaal Eisenhower Generaal Eisenhower heeft Woensdag te Fort Worth in Texas verklaard: „het schijnt mij toe dat ik naar Europa zal moeten gaan om daar een militaire plicht te ver vullen". Reuter merkt hierbij op, dat Eisenhower weliswaar niet uitdrukkelijk heeft ver klaard, dat hij tot bevelhebber der West- Eurcpese verdedigingsstrijdkrachten is benoemd, doch dat zijn opmerking en de reactie van Europese diplomaten er geen twijfel over laten bestaan, dat dit het geval is. Deze diplomaten van bij het Atlantisch pact aangesloten landen hebben Woensdag hun verbazing geuit over de verklaring van de generaal, dat hij „spoedig in Euro pa" zou zijn. Zij zeiden, dat, hoewel de generaal als opperbevelhebber door alle Atlantische staten verwelkomd zou wor den, er nog verscheidene stappen moeten worden gedaan, alsvorens de functie van opperbevelhebber kan worden ingesteld en alvorens hij zou kunnen worden benoemd. een ontwikkeling van de volgende tenden- zen in de Amerikaanse politiek: Een krachtiger houding tegenover de Sovjet-Unie en het communisme. Be snoeiing van de kosten der militaire en economische hulpverlening aan Europa. De Verenigde Stalen zullen er bij hun bond genoten op aandringen dat zij zich meer zullen inspannen om zichzelf te helpen. Er zal meer nadruk worden gelegd op het ver zekeren van de veiligheid der Verenigde Staten zelf. Acheson blijft De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft ver klaard dat hij niet voornemens is af te tre den als gevolg van de verkiezingsuitslag. Acheson verklaarde dit op zijn weke lijkse persconferentie en naar aanleiding van een vraag om commentaar op een ver klaring van de vooraanstaande republikein Harold Stassen, die had gezegd dat de uit slag der verkiezingen betekende dat het Amerikaanse volk geen vertrouwen meer had in het Amerikaanse buitenlandse be leid en dat Acheson als minister van Buitenlandse Zaken diende af te treden. Opstand? In Chinese nationalistische leger- kringen op Formosa wordt beweerd, dat een communistische legerdivisie, be stemd voor het front in Korea, in op stand is gekomen en zich gevoegd heeft bij de nationalistische guerillastrijders ten Zuiden van Peking. West-Duitse Bondsdag over herbewapening BONN, 8 November (Reuter). Bij de opening van het debat over buitenlandse zaken in de West-Duitse Bondsdag heeft kanselier Adenauer verklaard, dat de Sov jet-Russische voorstellen voor hereniging van Duitsland „geheel onaanvaardbaar" zijn. Frankrijk had hem verzekerd, dat bij de vorming'van een Europees leger geen discriminatie tegenover Duitsland zou wor den toegepast. Premier Pleven had hem be loofd, dat Duitsland „geheel als gelijke" zou worden behandeld. Adenauer zei nog in de regeringsverkla ring, dat, ofschoon de regering het herbe wapeningsplan van Pleven een waarde volle bijdrage lot de eenmaking van Europa vond, de huidige internationale spanning een sneller besluit vereiste dan op grond van het plan-Pleven mogelijk zou zijn. De regering was voorts van oordeel, dat een algemene verzoening met Rusland door middel van onderhandelingen moest wor den nagestreefd, als de Westelijke mogend heden een verdedigingsfront hadden opge bouwd dat ten minste even sterk zou zijn als dat aan de andere kant. Adenauer stelde twee voorwaarden voor Duitslands deelneming aan een Europees leger, namelijk Duitsland moet op voet van gelijkheid staan met alle andere landen in het verdedigingsfront en dit front moet zo sterk zijn, dat aggressie door Rusland on mogelijk zou zijn. Hij legde er de nadruk op, dat aan West-Duitsland nog geen bij drage aan de defensie van Europa is ver zocht. Ook heeft West-Duitsland geen bij drage aangeboden. „Het moet echter bereid zijn zulk een bijdrage te leveren," aldus de kanselier. De leider der oppositie, de socialist dr. Kurt Schumacher, zei dat de geest van het plan-Pleven er niet een van verzoening is. Het koppelen van het plan-Schuman aan een toestemming voor West-Duitsland om een bijdrage aan de Westelijke defensie te leveren, kwam de sociaal-democraten on denkbaar voor. „De sociaal-democraten blijven bij hun standpunt, dat West-Duitsland slechts een bijdrage tot de Europese defensie zou kun nen leveren als de geallieerde strijdkrach ten zodanig versterkt worden, dat een vij and in het Oosten kan worden tegenge houden. De Duitse verliezen in de laatste oorlog moeten niet vergeten worden", al dus Schumacher. „De sociaal-democraten laten een krach tig „neen" horen wat betreft militarisatie op de door de kanselier genoemde voor waarden." HET WEER AFCEBEELD De diepe depressie bij IJsland is nu stationnair geworden en vult langzaam op. Tengevolge daarvan nemen de wind krachten boven de Noordzee en ons land geleidelijk af. Na het voorbijtrekken van het front van de depressie zal de bewolking ge- leidelïjk gaan breken. Ons land blijft de komende paar dagen in een Oceanische luchtstroming als gevolg waarvan de temperaturen in de nacht voor de tijd van het jaar aan de 5 hoge kant blijven. Weerbericht ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUREN Verwachting, meegedeeld door het K-N.MJ. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen of mot regen. Overwegend matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. 10 November Zon op 7.5Ö uur, onder 16.57 uur Maan op 8.50 uur, onder 16.40 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 9 November Hoog water: 2.38 en 14.55 uur. Laag water: 10.45 en 23.00 uur. Vrijdag 10 November Hoog water: 3.13 en 15.37 uur. Laag water: 11.26 en 23.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1