Haarlems Dagblad Fut UNO-troepen m het offensief op het Noord-Westelijk front Zes-mogenaheden-resolutie eist terugtrekken der Chinese troepen Gestroomlijnde luxe voor alle klassen tussen het Westen en de landprovincies 65e jaargang Mo, 19703 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 11 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en óprechte ÏTaatlemscije Courant (Irato t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HAND. die als woordvoerder van een jmeuwe politieke vereniging is opgetre den. ciie de naam Concentratie draagt en "jreèn partij'' is. zoals hij verklaart, heeft Medegedeeld dat alle fut. bezieling en geestdrift, die ons volk plachten te ken merken, weg zijn. Het Nederlandse volk ^antwoordt volgens deze woordvoerder, dje mr. W. Beernink heet en te Dordrecht woont, maar te Utrecht sprak, niet meer izn zijn historische taak en roeping in de wereld. Hij verzekerde voorts dat zijn politieke vereniging niet crypto-communis- iiïch of crypto-fascistisch is, maai- dat zij piet voor de keuze Stalin of Truman" wenst te worden geplaatst. Wil Nederland weer groot worden, dan moet het z.i. met oiiedig behoud van souvereiniieit en door slechts vriendschappelijke verhoudingen Met het buitenland te hebben, voor de toekomst strijden. (De inleider heeft niet duidelijk gemaakt hoe het voor de toekomst Moet strijden als het grote buitenland een ader iaée over deze verhoudingen heeft.) Zijn vereniging is tegen Europese federatie, •ij noemt de Marshall-hulp on-Nederlands jn is daar dus ook tegen en haar eerste doel is, overal in het land op openbare ver gaderingen de overdracht van Nederlandse souvereiniteit aan boven-nationale organen :e bestrijden. Het lijkt onnodig, zich in beschouwingen ie begeven over de aard van deze nieuwe vereniging en er een etiket op te plakken. Men kan volstaan met de opmerking dat ai' soort geluiden niet bepaald nieuw mag seten. Het is vanouds bekend. Bij de uit spraak van mr. Beernink, dat het Neder landse volk niet meer aan zijn historische laak en roeping in de wereld beantwoordt, missen wij slechts de verwijzing naai- de admiraals Tromp en De Ruyter. Maar die zal in de openbare vergaderingen er wel bij komen. Misschien gaan er dan mensen juichen, maar het baat niet. Die lijd is voorbij. In de dagen van Tromp en De Ruyter was het mogelijk dat ook een klein volk met beperkte hulpmiddelen een machtspositie innam. Dat. is niet meer zo. Het is niet meer mogelijk. De wereld is in al haar onderlinge verhoudingen totaal veranderd; een enorme ontwikkeling van natuurlijke hulpbronnen en van de tech niek heeft zich doen gelden. De oude ver houdingen keren niet meer terug. Daarom kan een volk, ook een klein volk in een zeer klein iancl, zijn vanouds erkende sterke eigenschappen wel doen gelden, maar het moet daarbij rekening houden met de ontwikkeling en wording die heb ben plaatsgegrepen. Als het „achterwaarts" zou gaan denken en pogen in een droom wereld van het verleden een soort ge ïsoleerd bestaan te gaan leiden, zou het vergeefs een utopie gaan najagen. Dat geldt ook voor het veel misbruikte begrip sou vereiniteit. Het heeft geen zin zichzelf wijs te maken, dat men over de machtsmidde len beschikt om zichzelf te verdedigen i tegen iedere mogelijke aanvaller (tot de reusachtigste toe) als in de moderne wereld dit ten enenmale uitgesloten is. Dat dit uitgesloten is begrijpt een kind. Het heeft ook geen zin teloeweren dat men, met zeer beperkte hulpbronnen in een toestand van dreigende overbevolking verkerend, de toékomst economisch zou kunnen beheer sen. Uit deze dingen vloeit voort dat men ia verschillende belangrijke opzichten niet in waarheid „souverein" is. Als de federa listen er vóór zijn een deel van de souve reiniteit let wel: een deel af te staan aan boven-nationale organen, beogen zij daarmee dan ook, het grote zeer overige deel voor de toekomst te redden, niet.over hoop te worden gelopen, de eigen volks aard en het eigen democratische beleid, de. vrijheid van godsdienst en meningsuiting', de eigen rechtspraak, het eigen onderwijs lebehouden. Het deel souvereiniteit dat zij willen afstaan is geen werkelijk machts bezit meer, maai- slechts een begrip gewor den; men heeft het dan ook reeds trachten te beveiligen in allerlei internationale ver dragen, die evenwel niet voldoende binding en zekerheid bieden. Omdat' de oude poli tieke splitsingen blijven bestaan. Deze overwegingen hebben hun betekenis niet al1'"- voor Nederland maar voor geheel Wr Europa, dat als geheel Marshall-hulp heek ontvangen. De man die in Utrecht gesproken heeft en die mij herinnert aan een andere man die in een vroegere periode in Utrecht sprak, beweert, dat ons volk alle 'ut, bezieling en geestdrift heeft verloren. Hij, en anderen die zulke dingen uit puur pessimisme beweren, moesten eens denken san het woord dat wie zichzelf weggooit, niet door anderen zal worden opgeraapt. Zij moesten ook eens pogen te beseffen bat wat in een vorige tijd als vaststaande opvatting gold, nu niet meer geldend is. Alles stroomt, alles verandert. Dat zij de veranderingen, die bezig zijn zich te vol trekken, niet begrijpen wil niet zeggen dat anderen geen fut zouden hebben! Fut bete kent niet dat men aan verouderde toestan den vasthoudt, maar dat men de nieuwe mogelijkheden ziet en probeert daar het beste en mooiste van te maken voor zijn volk, voor de mensen, die oneindig belang rijker zijn dan de staat. Dat men uit het nieuwe iets beters poogt te scheppen, met behoud van de kracht, de eenheid, de stabi liteit die het oude bewezen heeft te bezit- len.Dat men met moedige, frisse bfck vooruit kijkt en niet scheldend op het Heden - achterom. Er zitten wel degelijk fut, bezieling en geestdrift in ons volk. Er zit ten ook een massa flinke, pittige kerels in onze jeugd, die van aanpakken en hard werken weten en dat bewijzen ook. Als hun nieuwe mogelijkheden in een ruimer West-Europa geboden zullen worden, dat niet in hokjes door schotjes verdeeld is, me niet meer van deze tijd zijn, zullen zij nie met enthousiame aanpakken. Dat is fut en dat leeft. R. P. Italiaanse Kamer verwerpt militaire isolatie Met 268 tegen 132 stemmen heeft de Ita- hoanse Kamer een resolutie van de leider óer links-socialisten, Pietro Nennï, verwor pen, waarin geëist werd dat Italië buiten net Europese leger zou blijven. Er waren twee onthoudingen beide van leden van be neo-fascistische partij. Bij de tweede stemming, voorgesteld door be Christendemocraten (regeringspartij), betreffende steun aan de oprichting van oen eenheid sieger met deelneming van de Duitsers werd het voorstel door de Kamer boor middel van handopsteken goedgekeurd (United Press) Na aanvankelijk behoedzaam opdringen vorderde de opmars vijf kilometer De strijdkrachten van de UNO hebben heden in Noord-West-Korea een nieuw offensief ingezet. Het offensief, dat langs het gehele Tsjong-Tsjon-front is begon nen, vorderde reeds in de eerste twee uur op verschillende plaatsen vijf kilometer. Men verwacht, dat de tegenstand zal toe nemen als de verbonden troepen de voor naamste verdedigingslinie, die vijf kilo meter Noordelijker ligt, bereiken. Eerder was gemeld: (Reuter). De troepen van de UNO drongen gisteravond behoedzaam op aan het Noord-Westelijke front in Korea. Het had er de schijn van, dat zij een nieuw offensief naar de Mandsjoerijse grens zou den beginnen. Amerikanen, Zuid-Koreanen en troepen van het Britse gemenebest vie len Noordelijke troepen aan, die zich enige kilometers voor hen hadden ingegraven. Reuters correspondent Alex Valentine meldde uit het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger, dat de 24ste Amerikaanse divisie een patrouille, ter sterkte van een compagnie, met twee tanks di-ie km. het Niemandsland, dat de fronten ten Noorden van de Tsjong-Tsjon scheidt, in gezonden had. Een woordvoerder van het eerste Ame rikaanse corps verklaarde dat volgens ont vangen berichten een regiment van de Zuid-Koreaanse Kapitool-divisie ongeveer 20 km. ten Noorden van Koltsjoe, aan het Noord-Oostelijk front, was opgerukt. Toegegeven In een Noord-Koreaans legercommuniqué wordt verklaard, dat Chinese eenheden deel hebben genomen aan de jongste ge vechten in Noord-Korea. In het communiqué, dgt door het Sovjet- Russische persbureau Tass wordt gepubli ceerd, wordt gezegd, dat de eenheden be stonden uit „vrijwilligers, die de wens te kennen hebben gegeven naar het Koreaan se front te gaan om de Amerikaanse ag- gressie te bestrijden en het Koreaanse volk te halpen bij de bevrijding van zijn vader land". Over de strijd, die tussen 25 October en 4 November werd gevoerd, zegt het com muniqué, dat eenheden van het Nootd- Koreaanse leger, die op het Noord-Weste lijke front opereerden, „belangrijke suc cessen" hadden behaald. De Chinese eenheden hadden samen met het Noord-Koreaanse leger gevochten on der het opperbevel van het Noord-Ko reaanse leger. ,Het volksleger, tezamen met Chinese eenheden van vrijwilligers, heeft vier divi sies van het tweede legercorps van het leger van Syngman Rhee en de Ameri kaanse troepen in het gebied van Ondjon en Oensan zware slagen toegebracht". In dat gebied werden deze troepen gedwon gen zich terug te trekken op de Zuidelijke oever van de Tsjong-Tsjon", aldus het communiqué. Geen contact met de hoofdmacht Een woordvoerder van het Amerikaanse eerste legér corps" verklaarde Zaterdag, dat de Chinezen en Noord-Koreanen aan het Tsjong-Tsjon-front een „verdediging in de diepte" hebben aangelegd. De woordvoerder zei, dat er langs het gehele front contact met de tegenstander was verkregen, doch tot dusver nog niet met de hoofdmacht. Vrijdag is een Amerikaans Superfort bij de Mandsjoerijse grens door een straal jager van het Russische type Mig-15 neer geschoten. De bemanning is met haar val schermen boven communistisch gebied uit het vliegtuig gesprongen. Het Superfort had om assistentie van straaljagers ge vraagd, doch deze kwamen te laai. Spanje en West-Duitsland in FAO De voedsel- en landbouworganisatie van de U.N.O. de F.A O. is overeengekomen om Spanje en West-Duitsland als volwaardige leden toe te laten. De uitslag van de stem ming over de toelating van Spanje was 42 vóór en vijf tegen. West-Duitsland kreeg 49 stemmen vóór en twee tegen. Koningsgezinden in Nepal bezetten stad Troepen van het nationalistische Nepa- lese congres, dat de afgetreden Koning steunt, zijn hedenochtend de plaats Birganj in Nepal binnengerukt en hebben er een tegen-regering ingesteld. De afgetreden Koning is heden per vlieg tuig naar India vertrokken. De troepen van het congres veroverden de stad met geweld, waarbij hun leider, Thirhocng Malla, ernstig gewond werd, zo meldt de Press Trust of India. Zij ar resteerden ae gouverneur en zijn gezin. Birganj is de tweede stad van Nepal en ligt vijf kilometer van de Indiase grens. Veiligheidsraad oüer Korea Bespreking zal moeten wachten op aankomst der Chinese delegatie Bij de Veiligheidsraad werd Vrijdag een zes-mogendheden-resolulie ingediend, waarin het terugtrekken der Chinese com munistische troepen uit Noord-Korea wordt geëist. De resolutie, die uitgaat van Amerika, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Cuba en Ecuador, doet tevens een beroep op alle staten en autoriteiten om hun onderdanen te beletten de Noord-Koreaanse strijd krachten steun te verlenen. De resolutie bevestigt de politiek van de UNO om de Chinese grens met Korea voor schendingen te behoeden en de recht matige Chinese en Koreaanse belangen in Eisenhower spreekt het juiste woord In een toespraak tot studenten te Houston in Texas heeft generaal Eisen hower verklaard, dat iets als een pre ventieve oorlog niet bestaat. „Als mensen spreken over een pre ventieve oorlog, moeten jullie hen maar uitnodigen Tu?m te gaan voeren", zo zeide de generaal. „Uit mijn ervaring heb ik geleerd oor log te verafschuwen. Door oorlog kan men niets tot oplossing brengen". „Voordat jullie waren geboren, streed ons land een oorlog om de wereld rijp te maken voor de democratie en daarna vochten wij in een oorlog, die aan oor logen een einde moest maken. Na deze oorlog ter beëindiging der oorlogen hebben wij ons steeds moeten afvragen wanneer de volgende oorlog zal komen". Treinen voor verwende reizigers Het toppunt van comfort op spoorweggebied: het interieur van de jongste, door Beijnes afgeleverde gecombineerde restauratie-bagagerijtuigen. Een trein, bestaande uit twee tweede Mei van het volgend jaar alle rijtuigen zijn klas, één derde klas plus een restauratie bagage-rijtuig, alles van het nieuwste ma terieel. geschilderd in grijsgroene kleur en getrokken door een Franse electrische lo comotief, reed Vrijdagmiddag onder de overkapping van het Utrechtse station uit. De spoorwegdirectie toonde gedurende de rit, die 'via Amsterdam naar Amersfoort leidde, de moderne rijtuigen aan de pers. Zoals eerder gemeld, is de Nederlandse in dustrie sedert kort begonnen met de afle vering van in totaal zeventig reizigers rijtuigen van het nieuwste type, gerang schikt in veertig derde-, twintig tweede klas rijtuigen en tien gecombineerde ba gage-restauratiewagens. Daarvan zijn op het ogenblik tien tweede klas, een derde klas rijtuig en een gecombineerd rijtuig bij Beijnes en Werkspoor gereed gekomen. Van Woensdag af zullen deze eerste afgeleverde wagens meerijden in de expressetreinen van het Westen des lands naar Groningen en Leeuwarden. De volgende rijtuigen worden in gebruik genomen op de lijnen naar Twente en Maastricht. Wanneer in afgeleverd, vormen zij volledige nieuwe treinstellen bestaande uit vier derde klas, twee tweede klas rijtuigen en één gecom bineerde bagage-restauratiewagen, die zul len worden getrokken door electrische lo comotieven. De uiterlijke vorm van de nieuwe rijtui gen komt overeen met die van de door gangsrijtuigen, welke in de jaren 1938 1940 in dienst werden gesteld en wordt ge kenmerkt door enigszins gestroomlijnde wanden en daken. Ter vergroting van het comfort is de coupé-afmeting vergroot. Er komt in de gecombineerde restauratie- en bagagerijtuigen ook een informatrice voor het verstrekken van inlichtingen over reisroutes e. d. Uiteraard is er voorts een keuken voor het bereiden van warme maaltijden. De restauratie-afdeling bevat drie eettafels en zes tweepersoons opklap bare banken. Een telefooncel is ai aanwe zig, maar de gelegenheid tot telefoneren komt pas wanneer de P.T.T.-plannen klaar zijn. de grenszone ten volle te beschermen. Zij verzoekt de Veiligheidsraad er op aan te dringen, dat geen acties worden onder nomen die tot uitbreiding van de oorlog zouden kunnen leiden. Aan de commissie voor de vereniging en het herstel van Korea wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk naar Korea te begeven en behulpzaam te zijn bij de regeling van grenskwesties. De Veiligheidsraad heeft met negen stemmen tegen nul bij één onthouding be sloten de kwestie-Korea voorrang te ver lenen boven de behandeling van de Pa lestijnse kwestie. Rusland nam niet deel aan de stemming. Jacob Malik, de Russische afgevaardigde, had tevoren «verklaard, dat men trachtte het onderwerp Korea op de agenda te „smokkelen". Hij had er bezwaar tegen, dat de kwestie behandeld zou worden in afwezigheid van de Chinese communistische afgevaardigden, die Woensdag door de raad werden uitge nodigd en „die niet op een vliegend tover- tapijt in Lake Success kunnen komen". Malik verklaarde, dat er sdert de uit nodiging aan communistisch China om de (Rabatten over de kwestie-Formosa bij te wonen een maand was voorbij gegaan, zonder dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken instructies had gege ven tot het verlenen van visa aan de tegenwoordigers van de Chinese volksre publiek. „Alleen de aanwezigheid van de Chinese afgevaardigden bij de debatten over Korea zal bijdragen tot een oplossing van het probleem", aldus Malik. Hij eindigde aldus: „Een vreedzame op lossing van de Koreaanse kwestie kan al leen worden bereikt door stopzetting van de gewapende interventie in Korea en dooi de terugtrekking van buitenlandse troepen uit Korea". Sir Benegal. Rau (India-) zei; dat* hij slechts voor het verlenen van voorrang aan de kwestie-Korea zou stemmen, indien men niet verder ging dan het indienen van de zes-mogendheden-resolutie. De re gering van Peking moest een „redelijke tijd" hebben om vertegenwoordigers te zenden, voordat men generaal MacArthurs speciale rapport zou bespreken. De raad ging daarop uiteen en zal op een nader te bepalen datum de bespreking van de Koreaanse kwestie voortzetten. Maandag zal de raad waarschijnlijk de Palestijnse kwestie behandelen. Duitse mijnwerkers werken extra tegen 150 procent loon BONN, (United Press) De West-Duitse mijnwerkers hebben er in toegestemd twee dagen per maand extra te werken om te helpen het acute kolengebrek weg te wer ken dat sommige van Duitslands belang rijkste industriële ondernemingen dreigt lam te leggen. Het besluit werd genomen op een con ferentie tussen de minister van Economi sche Zaken, Ludwig Erhard, de mijnwer- kersbond en de Duitse kolenraad. De extra dagen krijgen de arbeiders met 150 procent van het normale dagloon betaald. EconO' mische deskundigen berekenen dat door deze extra arbeid de productie tot het eind van dit jaar 1.4 millioen ton extra zal op leveren. Men vreest dat de kolenprijs met tenminste 6 mark per ton zal stijgen om de arbeiders de beloofde toeslag te betalen. Oost- en West-Duitsland leveren elkaar stroom Oost- en West-Duitse functionarissen hebben vandaag te Berlijn de overeen komst betreffende de uitwisseling van elec trische stroom officieel getekend. De nieuwe overeenkomst voorziet in de leve ring aan Wesl-Bërïijn van 400.000 kwh per dag door de Russische zóne. ingaande 16 November. In ruil zullen West-Duitse cen trales dezelfde hoeveelheid aan bepaalde gebieden in de Russische zóne leveren. Indonesische stafchef op Ambon gesneuveld De luitenant-kolonel van de Indonesische landmacht Slamet Rijadi, die staf-chef was bij de operaties in de Zuid-Molukken, is op Zaterdag 4 November bij de bezetting van Ambon gesneuveld. De overste Slamet Rijadi. die 25 jaar is geworden, verwierf bekendheid als com mandant van het bataljon-P (het studen tenbataljon) wegens de wijze waarop hij, in samenwerking met de kolonel van het K.N.I.L. Ohl in Solo in de dagen van de wapenstilstand na de tweede politiële actie, aldaar rust en orde wist te herstellen. Zuivering van Ambon DJAKARTA. 10 November (Radio Na tional Indonesia). Volgens een bericht van radio Indonesia heeft de minister van Voorlichting der RI. de heer Pellaupessy, medegedeeld, dat Ambon thans wordt ge zuiverd van guerillastrijders. De Indone sische regering zal proberen het Zuid- Molukse vraagstuk op te lossen door de bevolking van de eilanden er van bewust te maken, dat zij deel uitmaakt van het Indonesische volk, aldus de minister. De regering van Indonesië heeft nog niet bepaald wanneer de verbindingen met Ambon zullen worden hersteld. Het internationale Rode Kruis zal een vliegtuig met voedings- en geneesmidde len naar Ambon sturen. Het is nog niet bekend, wanneer het'vliegtuig zal vertrek ken, aldus deelt radio Indonesia mede. Coudenhove-Kalergi richt memorandum aan 7 regeringen Graaf Richard Coudenhove-Kalergi, thans voorzitter van de pan-Europese be weging en een van de oudste voorvechters van een verenigd Europa, heeft gelijklui dende memoranda gezonden aan de rege ringen van Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Luxemburg, Nederland en het Saargebied, waarin hij een dringend be roep op haar doet voor 1952 tot de stich ting van een verenigd Europa te komen. ,Dit is een onafwendbare noodzakelijk heid", verklaart hij. Graaf Coudenhove-Kalergi verklaart in zijn memorandum onder meer: „het is voor de veiligheid van Europa dringend noodzakelijk dat het Duitse oorlogspoten tieel wordt ingeschakeld in het ontworpen Noord-Atlantische verdedigingsstelsel. Dit is des te dringender omdat de Sovjet-Unie voorbereidingen treft om in oorlogstijd de verbindingen tussen Europa en Amerika, door het inzetten van haar machtige vloot van onderzeeboten, te verbreken". Graaf Coudenhove-Kalergi heeft de ze ven regeringen voorgesteld onmiddellijk een grondwetgevende vergadering bijeen te roepen, die gemachtigd zou moeten worden een federale Europese grondwet op te stellen en die eventueel ook het recht zou worden toegekend alle Europese volken uit te nodigen zich te laten ver tegenwoordigen. Het woord is aan. Goethe: Wij moeten de gebreken onzer jeugd niet in oncc ouderdom meeslepen, want de ouderdom brengt zijn eigen gebreken mee. Plaatsgebrek noopt ons tot onze spijt, de Zaterdagse pagina „voor de vrouw" ditmaal achterwege te laten. Westelijk protest tegen Russische inmenging WENEN (Reuter). De drie Westelijke hoge commissarissen voor Oostenrijk heb ben Vrijdag generaal Sviridof, de Sovjet- Russische Hoge Commissaris, medegedeeld, de kwestie van „Sovjet-Russische inmen ging in de Oostenrijkse justitie" naar hun regeringen te zullen verwijzen. Op een bijeenkomst van de geallieerde raad, die door een Britse woordvoerder stormachtig genoemd werd, bespraken de commissarissen de Russische weigering om de schorsing van vijf politiechefs door de Oostenrijkse regering te erkennen. Zij had den volgens de regering tijdens de ongere geldheden en stakingen van de vorige maand „voortdurend geweigerd orders op te volgen". De V.S.. Frankrijk en Engeland hebben Vrijdag bij de Sovjet-Russische regering geprotesteerd tegen ,-,de bemoeiing van de Sovjet-Russische autoriteiten met het ge zag van de Oostenrijkse regering over haar politieambtenaren in de Russische zóne." De ongeveer honderd Nederlanders, die onlangs Rusland hebben verlaten zijn van daag in ons land aangekomen en overge bracht naar Amersfoort, waar zij aan een geneeskundig onderzoek worden onderwor pen. Verder zullen zij worden ondervraagd door de commissie voor opsporing van ver miste Nederlanders. Passagierslijst Troepenschepen Van Maandag ai ligt op onze kan- toren de gecombineerde passagierslijst van de troepentransportschepen „Wa- I terman" en „Empire Brent" ter inzage. De „Waterman" die 30 October uit Tandjong Priok is vertrokken, wordt 24 November in Rotterdam verwacht. De „Empire Brent" die 28 October Indone sia verliet, komt vermoedelijk 25 No vember in Rotterdam aan. Derde nationaal Vredescongres Oorlogsmisdadigers en Neurenberg De heer F. S. Noordhoff uit Haarlem heeft Vrijdagavond in Den Haag het derde nationaal vredescongres „Vi-edesopbouw", georganiseerd door de „Nederlandse Be weging tot Bevordering van Internationale Vrede en Internationale Veiligheid", ge opend. De eerste inleider, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken. procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie te "s-Gravenhage en president van de arron- dissements rechtbank te Haarlem, sprak over „Oorlogsmisdadigers en Neurenberg". De betekenis van de processen in Neu renberg ligt in de tenlastelegging van het misdrijf tegen de vrede, voorts in het feit, dat voor het eerst in de geschiedenis per sonen strafrechtelijk aansprakelijk worden gesteld die een aanvalsoorlog voorbereiden, ontketenen en voeren. Zo vatte de inleider de voornaamste punten uit zijn betoog samen. De balans van Neurenberg opma kend, zei hij dat Neurenberg van groot be- lang was voor de geschiedschrijving, even als het belangrijk was, dat de oorlogsmis dadigers zich voor de rechter hadden te verantwoorden, alvorens maatregelen tegen hen werden genomen. Spreker geloofde evenwel niet, dat daarvan een preventieve werking zal uitgaan. Bij de discussie over deze inleiding werd gevraagd of men zal komen tot een inter nationaal gerechtshof voor de berechting van misdrijven tegen de vrede. De inleider meende dat men van deze mogelijkheid verder verwijderd is dan ooit. Vreemde ijsklompen in Engels dorp EXETER (Engeland), 10 November (United Press). De bewoners van Èxmoor staan voor een groot raadsel, het raadsel van grote ijsklompen die blijkbaar zo maar uit de lucht komen vallen. De zaak kreeg algemene bekendheid toen boer Edward Latham op zijn land het cadaver vond van een zijner schapen, naar alle waarschijnlijkheid getroffen door een Ijs klomp van niet minder dan veertien pond, die vlak bij het dode dier werd gevonden. Het ijsblok had zich ongeveer een deci meter in de grond geboord. In de omgeving trof men meer van dergelijke zware ijs klompen aan. Later kwamen andere berichten binnen over het vinden van hagelstenen van ab normale omvang, waarvan sommige half in het aardoppervlak waren gedrongen. Congres te Sheffield voor een mislukking •PRAAG (United Press). Doordat de Britse regering geweigerd heeft aan acht tien vliegtuigen vergunning te geven 500 „partisanen van de vrede" van Praag naar Engeland te brengen, waar 't tweede jaar congres van deze communistische organi satie zal worden gehouden, is de kans groot dat van het geheele congres niets be recht zal komen of dat het misschien in Praag of een andere Oost-Europese stad zal plaats hebben. Een zegsman verklaarde, dat dit Britse optreden te zarnen met de weigering om visa te verleneg aan de belangrijkste ge delegeerden van het congres tot gevolg zal hebben dat de bijeenkomst in kwestie „volkomen onrepresentatief voor de krach ten van de vrede" zal worden. Daarbij werd nog opgemerkt dat het voor verscheidene anderen moeilijk zal zijn om op 13 No vember de openingszitting van het congres in Sheffield bij te wonen, omdat zij geen militaire passen kunnen krijgen om de kortste weg door Duitsland naar Engeland te nemen. De betrokken gedelegeerden zouden nu een grote omweg moeten maken via Oost-Duitsland of Polen en mochten zij nog voor de 13de November in Enge land arriveren, dan nog zullen zij er reke ning mede moeten houden onbepaalde tyd door de immigratie-autoriteiten te worden vastgehouden. HET WEER AFGEBEELD De depressiedie gisteren en vannacht veel regen veroorzaakte, is langs de Wadden eilanden in de richting van Denemarken getrokken. De depressie tvordt gevolgd door een kortstondige zeer krachtige drukstij- ging, waarop vrijwel onmiddellijk een nieuwe Oceanische storing volgt. Het weer zal de eerstkomende dagen nog een wisselend karakter hebben. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, meegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur- Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen Zuid en Zuid west. later ruimend naar Zuid- West tot West en aan de kust tijdelijk wellicht tot hard toene mend. Iets lagere temperaturen, vooral des nachts. 12 November Zon op 7.54 uur. onder 16.54 uur Maan op 11.50 uur. onder 13,11 uur 13 November Zon op 7 55 uur. onder 16.53 uur Maan op 12 52 uur. onder 19.26 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 11 November Hoog water: 4.03 en 1621 uur. Laag water: 12-11 uur Zondag 12 November Hoog water: 4.49 en 17 08 uur. Laag water: 0.33 en 12.52 uur. Maandag 13 November Hoog water: 5.39 en 17.5 uur. Laag water. 1.17 en 13.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1