VAN DUIVENBODEN Nobelprijzen voor letterkunde zijn toegekend aan Bertrand Russell en William Faulkner BREDERODE Herfstmijmering in Haarlemmerhout SLEUTEL WEG! Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch Predikbeurten /<£©s>) QKort en Bondig FINSE SAUNA BADEN Zaterdag 11 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De Zweedse Academie heeft de Nobel prijs voor litteratuur van dit jaar toege kend aan de Britse schrijver Bertrand Rus sell wegens zijn „veelzijdige en belangrijke publicaties, waarin hij zich een apostel van de vrijheid en een voorvechter voor de vrij heid van dénken heeft getoond" en die van 'net vorig jaar aan de Amerikaanse schrij ver William Faulkner op grond van zijn ..kloeke en artistieke onafhankelijke bij dragen aan de Amerikaanse romanlittera tuur van de laatste tijd". De prijs bedraagt 164.303 Zweedse kronen. Bertrand Russell. Lord Bertrand Russell, lid van de Britse Koninklijke Academie van Wetenschappen, wiskundige, filosoof en verkondiger van denkbeelden op maatschappelijk gebied, werd in 1872 geboren en is opgevoed door zijn grootmoeder, dc weduwe van een ge wezen eerste minister. Hij studeerde aan het Trinity College te Cambridge, waar aan hij later als leraar werd verbonden. Tijdens de eerste wereldoorlog legde Bertrand Russell als pacifist een grote be drijvigheid aan de dag. In 1916, toen hij voorzitter was van de bond van tegenstan ders van de dienstplicht, werd hij wegens de door hem gevoerde propaganda gevan gen gezet. Gedurende geruime tijd doceer de hij aan de universiteit van Californië, in 1940 aan het City College te New York. I|i een toespraak die Russell een jaar geleden te Londen hield, nadat hem de „Orde van verdienste" was toegekend, ver klaarde hij de voorkeur te geven aan een derde wereldoorlog met het gebruik van atoomwapens boven een overheersing dooi de Russen. Reeds in 1920 schreef hij onder de titel „Theorie en praktijk van liet bolsjewisme" een boek over het commu nisme in Sovjet-Rusland. Russell is van Nobelprijzen voor natuurkunde en chemie De Nobelprijs voor natuurkunde is toe gekend aan de 4G-jarige Britse professor Cecil Powell, die verbonden is aan de uni versiteit te Bristol, wegens zijn „ontwikke ling van de fotografische methode voor de bestudering van het proces der atoom kernen". Professor Powell staat aan het hoofd van een groep werkers, die onderzoekingen doet op het gebied van de kennis dei- atoomkernen en der kosmische stralen. Hij heeft een eenvoudige fotografische methode gevonden om de kosmische deel tjes te registreren, waarbij speciaal vorde ringen zijn gemaakt bij de bestudering van het gedrag der zogenaamde mesons, onder deeltjes met bindende kracht van de kern van een atoom. In 1949 ontving professor Powell de me daille van de Britse Koninklijke Académie van Wetenschappen. Hij is vice-voorzitter van het Britse vredescomité, dat de atoom bom wil verbieden, doch geen enkele poli tieke richting: toegedaan. De Nobelprijs voor scheikunde is toege kend aan de professoren Otlo Diels, voor malig hoogleraar aan de universiteit te Kiel en professor Kurt Adler van de universiteit te Keulen, die de prijs samen moeten delen, wegens hun ontdelddng en ontwikkeling van eèn chemisch proces ter verkrijging van nieuwe koolstofverbindmgen. De professoren Diels en Adler zullen de 164,303 kronen gebruiken voor het inrich ten van een wetenschappelijke bibliotheek, het bouwen van een nieuw klein laborato rium en voor verder onderzoekwerk. „De jonge generatie van Duitse geleerden telt veelbelovende talenten, maar heeft gebrek aan de noodzakelijke gelden voor weten schappelijk materiaal", aldus professor Adler. ADVERTENTIE Zuiver wollen OUD-HOLLANDSE DOEKEN van 17.50 tot 38.50 WONINGINRICHTING Ged. Oude Gracht 108—110 - Tel. 17165 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 November 1950 BEVALLEN van een zoon: 8 Nov., J. Valks- Erich; 9 Nov., H. Waalewijn—.van Sprake- laar; 10 Nov., G. Hartog—Kamp: T. E. van Riel—Huijboom; W. R. J. Duivenvoorden— Sujjkerbuijk. BEVALLEN van een dochter: 8 Nov., W. W. Strijder—Horn; 9 Nov., M. P. van der Veldl—Verduin; P. C. Brand—Langeveld; M. SonneveltJansen; H. de VogelPot. OVERLEDEN: 7 Nov., A. Bloemendal. 4 j., Hazepaterslaan; 8 Nov., G. van Bakel, 81 j., Maerlén van Ileemskerkstraat; 9 Nov., T. Woltman, 2 d.. Thorbeckestraat. mening dat het Russische imperialisme en niet het communisme de grootste vijand der mensheid is. Volgens hem zal er in de komende vijftig jaar een wereldregering tot stand komen. Zijn bekendste werken zijn: Huwelijk en moraal, Geschiedenis van de West-Europese filosofie, Inleiding lot de wiskundige wijsbegeerte, en Op zoek naar .zin en waarheid. In 1949 verscheen van zijn hand „Het gezag en het individu". William Faulkner William Faulkner kan geiden als een van de represenlatiefste hedendaagse Ameri kaanse auteurs, niet alleen wegens de keuze van zijn onderwerpen, maar ook op grond van zijn revolutionnaire slijlwendin- gen. Hij werd in 1897 geboi-en te Ripley in de staat Mississippi, van welk land men talrijke beschrijvingen in zijn werk kan vinden. Faulkner heeft een geheel eigen romanstijl ontwikkeld door de persoonlijk heid van de schrijver op een nieuwe wijze in het geschrevene te betrekken. Zijn eigenaardig realisme leent zich tot verschil lende interpretaties, mystieke overwegin gen daarbij inbegrepen. Zijn bekendste boeken zijn: Augustuslicht (waarin hij de rassenkwestie behandelt). Sartoris, Sanc tuarium, In mijn doodstrijd. De wilde pal men, Het gerucht en de furie, De ongesla gene. Hij' heeft grote invloed uitgeoefend, niet alleen op de Amerikaanse, doch ook op de Europese litteratuur. ADVERTENTIE OO00G0OOQ00OOOOQO3OOOOOOOOOO 2 ONDULATION PERMANENTE „Eugène „Ticde Douce" - „New York" 0 DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT g Absoluut geschikt voor alle haarsoorten g Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France 0 A. DE JONG Jacobijncstraat 13 Telef. 18731 0 Pas uit Wenen en Brussel O met de nieuwste coiffures g 0 Nationaal-Internationaal bekroond 0 000O000000OOO0O0OOO00000000© Grote hoeveelheid gesmokkelde sigaretten in beslag genomen Na een ruzie in een Amsterdamse bar, waarvan een rechercheur van de douane getuige was, konden in een huis aan de Reguliersgracht 65.000 gesmokkelde Ame rikaanse sigaretten in beslag worden ge nomen. Tijdens een twistgesprek in de bar hoorde de rechercheur namelijk de naam van een berucht smokkelaar noemen. De man die deze naam had genoemd wercl geschaduwd, waardoor kwam vast te staan dat hij dikwijls in een huis aan de Regu liersgracht kwam. Dinsdagavond reed daar een taxi voor waarin pakken werden ge laden. Rechecheurs volgden cle taxi naai de binnenstad, waar de wagen werd aan gehouden. De inzittenden bleken de bewo ner van het huis en de smokkelaar, wiens naam in de bar tijdens de ruzie was ge noemd, te zijn. Zij zijn gearresteerd. In het huis werd 'n inval gedaan met als resultaat dat 65.000 sigaretten, in beslag werden gé-, nomen. Het onderzoek in deze zaak 'is nog niet gesloten. Men verwacht nog enige arrestaties. ADVERTENTIE Romans - Vulpenhouders GEBR. VAN Grote Markt 21 Telefoon 10409 Toneeluitwisseling tussen Haarlem en Oostende Opvoeringen vastgesteld Enige weken geleden vermeldden wij reeds, dat er onderhandelingen werden ge voerd, teneinde een toneeluitwisseling tussen Haarlem en Oostende tot stand te brengen. In aansluiting hierop kunnen wij thans berichten, dat er voor de deviGzen- en andere financiële moeilijkheden een ge lukkige oplossing gevonden is, zodat de op voering van Jan van Dam's „Achter Wallen en Poorten" nu definitief op Zaterdag 13 Januari 1951 kon worden vastgesteld, in de Koninklijke Schouwburg te Oostende. Deze schouwburg is onlangs geheel gerestau reerd en biedt plaats aan ruim 850 toe schouwers. Doordat de opvoering van „Achter Wallen en Poorten" is opgenomen in een voltekende serie abonnementsvoor stellingen, wacht het Haarlemse gezelschap, behalve een officiële ontvangst op het stad huis, dus een geheel uitverkocht theater. Dit gezelschap zal voor het grootste ge deelte worden samengesteld uit de Haar lemse amateurs, die het stuk in 1946 ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad hebben opgevoerd. Doordat men deze voorstelling zoveel mogelijk een voor Haar lem representatief karakter wil geven, zul len er in de rolverdeling enige wijzigingen worden aangebracht. Wegens de korte tijd van voorbel-eiding blijft deze verandering tot enkele rollen beperkt, maar in ieder ge val zullen er ten minste vier Haarlemse toneelverenigingen in vertegenwoordigd zijn, n 1. „Cremer", „Door Inspanning Uit spanning", „De Haarlemse Toneelclub" en „Ludamus". De regie blijft in handen van Wim Pauw; onder zijn leiding nemen de repetities Donderdag 21 December een aanvang. Het tegenbezoek der Vlamingen is vast gesteld op Maandag 26 Maart 1951 (Twee de Paasdag). In cle Haarlemse Stads schouwburg wordt dan een middagvoor stelling verzorgd met „De klucht van den braven Moordenaar", een blijspel van de bekende Vlaamse auteur Jos. Janssen. Huygensprijs voor prof. Gerretson Het bestuur van de Jan Campertstich- ting te 's-Gravenihage heeft besloten de Constanlijn Huygensprijs voor 1950 toe te kennen aan prof. dr. F. C. Gerrelson te Utrecht ter bekroning van zijn gehele oeuvre. De dichter Michel van der Plas werd voor zijn bundel ..Going my way" bekroond met de Jan Campertprijs. Het bestuur heeft geen termen aanwezig geacht tot het bekronen van een Neder landse roman, verschenen niet later dan 31 December 1948, met de Vijverbergprijs. ADVERTENTIE een verstandig vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en wolgoedl Toen Jan Greshoff dichtte „Maar al die vieze bruine blaren Die lauwe regen en de wind Maken mij net als andre jaren Ietwat humeurig en verblind." stond hij zeer beslist niet aan de voet van die machtige poort van veelvervige beuken die de toegang tot de Paulinalaan in de Haarlemmerhout vormen. Dan had hij zeker zijn knorrige boutade voor een andere keer bewaard en was ook hij onder de indruk gekomen van die kleurenweelde die ons herfstig stadsbos dit jaar ten toon spreidt. Want een bos mag in het najaar dan op z'n mooist zijn, de kwaliteit van het herfst - kleed loopt nogal uiteen naarmate de zo mer nat of droog, kil of broeierig is ge weest en of de overgang van het ene sei zoen in het andere meer of minder gelei delijk is voltrokken. Dit jaar werd 'n staalkaart van herfsttinten die de wandelaar in Grote of Kleine Hout in voortdurende bewondering doet verke ren begunstigd door een zeer vochtige Augustusmaand, gevolgd door een zoele ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT II DE „SLEUTELSPECIALIST" ADVERTENTIE KULÈIN KüSlfeN &61DI Koop daarom een zuinige haard. Wend U tot Schous: Hij biedt U een ruime keus uit de prachtige Becking en Bongers haarden, bekend om hun zuinig stoken en grote warmte. Ook in sfraalkachels heeft Schous U iets bijzonders te bieden (vanaf f. 24.-). Kolenkitten - Haardketeltjes - Haardstellen. OUDj. GROENMARKT 16-11 HAARLEM TELEFOON 11266 Agenda voor Haarlem ZATERDAG XI NOVEMBER Stadsschouwburg: ..'n Vreemd meisj'e" (Comedia), 8 uur. Spaarne: ..De rode cirkel", 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dijk is dicht", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Kern- brandt: „Wiener Madeln", allle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dijk is dicht", 14 .i., 2. 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: „Odette Churchill", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De klokken van St. Mary", alle leeft, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 12 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" (Aerdenhouts kindertoneel), 2 uur; ,,'n Vreemd meisjes" (Comedia), o u. Rembrandt: Zondagmorgenvoorstelling, po pulair wetenschappelijk programma, 11 uur. City: Zondagmorgenvoorstelling „Jacaré de doder". 11 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Gcm. Concertgebouw: St. Nicolaasfecst, 2.30 uur. MAANDAG 13 NOVEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Ontsporing op Centraal Station te Amsterdam Hedenmorgen is de electrische trein, die om 7.46 uur uit Amsterdam naar Alkmaar vertrok, in het Centraal Station in botsing gekomen met een rangerende locomotief. Twee rijtuigen van de trein ontspoorden; een reiziger liep een hoofdwond op. Als gevolg van deze ontsporing konden van het vierde en vijfde perron Westzijde geen treinen in de richting Zaandam vertrekken. BREI-AFDELING IN CONFECTIE FABRIEK DOOR BRAND VERWOEST Vrijdagavond tegen twaalf uur heeft een brand de brei-afdeling van de confectie fabriek „Stema" aan de Alleeweg te En schedé verwoest. Twee kostbare breima chines, elk een waarde vertegenwoordi gende van ongeveer f 30.000 werden ver nield. De totale schade wordt geschat op f 60.000. herfst. Degenen die dagelijks met de na tuur te maken hebben verzekerden ons, dat zij zelden zo'n prachtige mengeling van kleuren hebben aanschouwd als juist nu. En inderdaad, toen we er gisteren het motregentje maar voor trotseerden, heb ben we op menige plek een' ogenblik van verstilde vreugde gekend om zoveel schoons dat zo dicht binnen het bereik van ieder mens ligt. Hier en daar, aan de Wilhel- minalaan, aan de Helenalaan, bij de ver weerde steenklomp ter ere van Laurens Janszoon, bij de befaamde „doorkijk" tegenover het lustslot der Hope's, treft men van die lichte plekken, waar het geel en bruin der beuken de knoestigheid der eiken overheerst en waar men tot het in zicht komt, dat zelfs het wonderlijk-inge nieuze organisme, dat oog heet, niet toe reikend is om alle nuances en schakerin gen in die tinten te vangen, zoals de taal niet zoveel woorden kent, dat men ze alle zou kunnen omschrijven. „Het schone der natuur passeert toch alle kunst" zei Vondel. Wie dat in alle waarheid wil aanvoelen, moet, als het kan met een herfstzonnetje, dat aan het kleu renspel gloed en leven schenkt, ook de Hout maar inwandelen. Als hij het goed treft, dan zal hij aan de houtduif en de meerkol merken, dat het tijdperk van de winterstilte aanstaande is. Dan zullen hem de regels van Jac. Bloem in gedachten komen; ..De wereld was verlaten van gerucht, En het oneindig najaar spande erboven De paarlen sfeer van een gelaten lucht." Maai- dan moet hij niet wachten tot de eerste nachtvorsten of de herfststormen het jaarlijkse proces van afsterving en vergankelijkheid hebben bekrachtigd. J. H. B. Bloemendaal ARTSEN- EN APOTHEKERSD1ENST In Bloemendaal-dorp wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur de arlsendienst waargenomen door de arts J. J. Westenburg, Zuider Stationsweg 12, Bloe mendaal. De avonddienst voor apotheken voor Sant poort-station. Bloemendaal en Overveen wordt van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 18 November aanstaande verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341. Overveen en de Santpoortse apotheek (K. Zijp), Bloe- mendaalsestraatvveg 145, Santpoort-station. ADVERTENTIE DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Directeuren van De Schelde veroordeeld De bijzondere strafkamer van de recht bank te Middelburg heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de oud-directeur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen ir. H. C. W. en de directeur van deze maatschappij, ir. H .W. van T„ die eind October terecht hebben gestaan, be schuldigd van economische collaboratie met de vijand. Zij zouden opdrachten van de Duitsers hebben uitgevoerd die onder meer neerkwamen op het fabriceren van een groot aantal vliegtuigvleugels, de bouw van zes mijnenvegers, het repareren van be wapende schepen en van de bewapening daarvan en het verrichten van diverse werkzaamheden ten behoeve van de Duitse afweer in Zeeland. Ir. W. werd veroordeeld tot een boete van 10.000, subsidiair vier maanden hech tenis. Ir. Van T. tot een boete van 5000 subsidiair twee maanden hechtenis. De eis luidde tegen beide verdachten een gevange nisstraf voor de duur aan de tijd in voor lopige bewaring doorgebracht vijf en een halve maand alsmede tegen W. 30.000 subsidiair zes maanden hechtenis en tegen Van T. 15.000 subsidiair drie maanden hechtenis. Binnenland ADVERTENTIE Wie wint de LINCOL RACE AUTO? Vraag gratis formulier aan de Lïncol- winkelier. - 25 November inleveren H. STAM DONKERE SPAARNE 20 - HAARLEM Odette Churchill (Luxor). Dit is geen opgesmukt heldenverhaal. Dit is de ware geschiedenis van een dappere Frangaise die in het begin van de tweede wereldoorlog van Engeland uit naar Frankrijk overstak om daar als spionne van de Engelse inlich tingendienst voor de geallieerde zaak te werken. Odette Samson heette zij. Ze was getrouwd met een Engelsman waarvan ze later scheidde. Met Peter Churchill, de kapi tein onder wiens leiding zij in bezet gebied spionnagediensten verrichtte, begon zij na de-oorlog een nieuw leven. De Engelse koning begiftigde haar met de hoogste Engelse onderscheiding als bewijs van waar dering voor het vele dat zij in het belang van de geallieerden had gedaan. Regisseur Herbert Wilcox heeft met hulp van het echtpaar Churchill en een staf van bekwame vaklieden en uitstekende acteurs een goede film gemaakt. Het is opmerkelijk hoe Wilcox, die zich aanvankelijk toelegde op het regisseren van typisch Engels-huma nistische films zoals bijvoorbeeld Spring in Parklane heeft kunnen overschakelen naar de strakke regie die een ernstige film als deze behoeft. Wilcox is er inderdaad in geslaagd ont roering te wekken. Anna Neagle, die Odette uitbeeldt, geeft voortreffelijk spel te zien en haar tegenspeler Trevor Howard, die de laatste jaren vooral op de voorgrond treedt en onder meer in The third man op ondub belzinnige wijze zijn grote talenten heeft bewezen, past zich volkomen bij het spel van Anna Neagle aan. L. v. B. „Wiener Madeln" (R enh b r a n d t) Willi 'Forst, vertelt in deze. onderhoudende amuse mentsfilm de geschiedenis van de componist Carl Ziehier, die, als wij "Willi Forst mogen geloven, een schuchtere jongeman zonder enige zelfvertrouwen was, die aanvankelijk zijn eigen carrière in de weg stond, maar die later toch, ondanks de grote concur rentie van Johann Strauss, een beroemd man werd. Zijn belevenissen leverden stof voor deze romantische film, waarin Willi Forst zelf de hoofdrol speelt; getrouwelijk gesecondeerd door Hans Moser. Dat liefheb bers van Weense walsen niets te kort komen behoeft geen betoog; men heeft zelfs een aardige climax bereikt door Ziehrer's kapel een wedstrijd te laten houden met een Amerikaansorkest. Een dergelijke wonder lijke potpourri zal men niet dikwijls horen! De film is gekleurd volgens het Agl'a- procedé; de kleuren zijn zachter dan van het Amerikaanse technicolor-systeem. S. K. De rode cirkel (Spasm e). Deze week in het theater aan de Kleine Houtstraat eens geen cowboy-avonturen, maar de liefhebbers van bloedige sensaties komen desondanks ruimschoots aan hun trek met deze rolprent waarin een drietal circusartististen de hand schoen opneemt tegen een bende misdadi gers met een zonderlinge voorliefde voor de vernieling van gasfabrieken, radium- mijnen en dergelijke brandbare objecten. Wat zij daarbij denken te winnen, wordt niet recht duidelijk, maar in ieder geval lonen zij zich meesters in hun vak. met het resultaat dat men menig mooi „fikkie" te genieten krijgt, om van de vuistgevechten, revolverduels en tijdbom-aanslagen nog maar te zwijgen. Tenslotte zegeviert natuur lijk het Recht, in dc gestalte van het circus- trio, maar voor het zover is. valt er nog heel wat te griezelen en te gruwen. H. C. The bells of St. Mary (City). Een reprise van de film waarin Bing Crosby als pastoor en Ingrid Bergman als moeder overste optreden, voorwaar wat ongewone verschijningen in die functies. Het is een naar Europese begrippen wel wat gesuikerde vorm van geestelijk leven, maar Crosby zingt Toorah-loorah-loorah met een charmant trillertje in zijn bariton en alles loopt goed af. W, L. B. Cinema en Frans Hals vertonen de Nederlandse speelfilm „De dijk is dicht" waarover wij gisteren reeds schreven. ADVERTENTIE Dukaat gladde ringen J. Fo rtgens en Zoon HORLOGERS - JUWELIERS Alleen Koningstraat 14 - sedert 1837 Onderzoek van vee op tuberculose Maatregel tegen practijken van particuliere firma Naar het A.N.P. verneemt, worden in de vorm van een noodwet wettelijke maatre gelen voorbereid om een einde te maken aan dc practijken van een particuliere firma hier te lande, die tuberculine afle vert aan veehouders, teneinde hen in staat te stellen hun vee op tuberculose te onder zoeken. Van overheidswege wordt dit z.g. onderzoek door onbevoegden funest geacht voor de aan de gang zijnde intensieve be strijding dezer kwaal onder het vee, aan gezien de officiële controle hierdoor in hoge mate bemoeilijkt wordt ZONDAG 12 NOVEMBER 1950. HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Brouwers- kapel. Zondag. 10: Ds. W. J. van Elden. H. Avondmaal. 7: Ds. B, van Gelder. Bijzondere Dienst. Organist: P. van Egmonri. Zang- dienst. 15 min. voor 7. Nieuwe Kerk. 10: Ds. A. J. Rasker. Noorderkcrk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. F R. A. Henkels. 7: Ds. J. Iicidinga. Ooster- kerk. 10: Ds. M. C. Don. Nieuw-Vcnnep. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. A. Boschma, Kin- devkerk. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Bake- nesserkerk. 9.30: Ds. A. J. van Rhijn. Kin- derkerk. 10.30: Ds. P. W. Spruijt. Amster dam. Diaconessenhuis. 4,30: Ds. G. J. Waar denburg. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. S. H. J. Voors. Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost. 10: Dhr. N. Groen. Centrum 10: Dhr. D Selling. West 10: Dhr. A. van der Hoeff. Ver. van Vrij*. Hervormden. Jacob, straat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. English Church. Remembrance Day Service 3 p. m. Rev. J. Wcrve, Oud-Katholieke Kerk. Kin- derhuissingcl 78. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: J. Pecreboom. Evangelist Ede. Zang Adri Pape. Haarlem. 7.30: Dezelfde en J F. Snocks Met zangkoor Ebcn-Haëzcr Woensdag 8: P. Wester. Haarlem. Zuider- kapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Sevensma Evangelist te Amsterdam. 5: Dezelfde. H. Av. vrij voor 311e gelovigen. 8: JeugdbijeenkomsL Opwekkingssamenkomsten. Zuiderstraal 15 Donderdag 8: Ds. I. Vasseur. Kampen. Zang door Jcttie Visser, sopraan tc Hillcgom. Ned. Hcrv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L. Tukker. Delft. Broederge meente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst. Daarna familie-avond Ripperdastraat 8. Zondag 10.45: Ds. Schut/.. O. R. G. Centrum. Westcrhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evang. Ge meente, Bakenessergracht 65. Zaterdag 8: Theol. Cand. K. Troost, van Rotterdam Jeugdsamenkomst. Zondag 9.30 en 7 30: Evang. L. J. Necrings, van Enkhuizen. Jeugd diensten Evang. I.uth. Gemeente. Witte He. venstraat 10 30: Ds. C. B. Heyn. van Haarlem Vei*. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder H. Avondmaal. Jeugddiensten. In de Peuzc- 1 aars teeg geen jeugddienst. Minahassastr. 17.45: Jeugddienst. Mej. B. Luikinga. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Mevr. Ds A. E. A. Went-v. d. Vring. Geref. Kerk. Kloppersin- gelkcrk, 10: Ds J. A. v. Arkcl. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk. 10: Ds. P. dc Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Oostcr- kerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds J. A. V. Arkel. Geref. Gemeente onder liet Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Donderdag 8: Ds. M. Holtrop, Bijbellezing. Baptisjc Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ph. Lindeman, Theol. Student te Utrecht. Geb. Salem. Bakenesser gracht 65. 11: Zondagsschool. Dinsdag 8: Bij- bellezing en Bidstond. Ds. J. W. Ween ink. Leger des Heils. Schagchelstraat 26. O. 1. v. Maj. Korts. 10: Ilciltgingsdienst. 7: Open luchtmeeting. 8: Verlossingsbijeenkomst. Woensdag 18.30-19.30: Instuif voor de jcugcl tot 14 jaar. 20-21.30: Instuif voor ouderen. Donderdag 8: Heiligingsdienst. Pinksterge meente, Nieuwe Kruissti- 14. Zaterdag: Bij zondere samenkomst. Médew. Jeugdgroepen Amsterdam, Hilversum. Haarlem. Zondag 10: E. Schuurman, H. Avondmaal. 7.30: Dhr. A, Mik. Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschaps band, Lirmaeuslaan 14. Maandag 3.30: Sa menkomst. Vergadering van Gelovigen, Jans straat'- 85. 10: Samenkomst (Bropabreken). Gemeente des Hecron. Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomst. Pinksterevangelisa tie, Ged. Oude Gracht 47. 9.45: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Dc Christenge meenschap, Jan'sstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste. Dagen, Comelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst;. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apostv r-ZenUingkerk: Wilhelm InastraaL 21, 10 cri :t: Godsdienstoefening. Hersteld A post. Zendinggemeente, Jacobijncstraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging. Nas- sauplein 8. 11: Universele Eredienst, Ncd. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr, M, A. I-Iarkink, den Haag. Geref. Kerlc, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A, Bos. AIIe-Dagkerk of Oecumene kerk in dc kerk der Êv. Broedergemeente, Praklaan 34 Rondetafelbespreking op Maandag 13 Nov. 8 uur. Möttlingcr Samenkomst, Molenaer- straat 18. Vrijdag 17 Nov. 8: Dhr. J. Erdt- sieck. IIAARLEM-NOORD.. Ned. Hcrv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet. 7: Dezelfde. Bijzondere dienst m. m, v. het Kerkkoor. Immanuëlkerk. 10: Ds. A. DÖnszelmann, van Amsterdam. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes- Zcmike. Rotterdam. Geref. Kerk. Noord- Schotcrkerk. 9 en 10.30: Ds. L Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingsdienst. 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7: Openluehtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlossingssamenkomst. De diensten staan o.l.v. de luitenants de Klark en v. d. Hoek. Donderdag 8: Bijzondere samenkomst HEEMSTEDE. Ned. Hcrv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. v. Nieuwcn- huijcen. .19: Ds. Henkels. Kapel Nieuw Vrc- denhof. 10.30: Ds. Oskamp, Jeugddienst. 19: Ds. Barllema. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Bartlema. Jeugdkapel: Geen dienst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Koediefslaan, 10: Ds. P. N. Kruys- wijk, Amsterdam. 5: Ds. A. Dondorp. Camp- laan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. P. N. Kruvs- wijk. Geref. Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Hcrv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 17: Ds. A. J. van Rhijn. uit Haarlem, Jeugddienst. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. G. J. Heering, Hoogleraar, öcgatgvrrr. BENNEBROEK. Ned. Hcrv. Kerk. 10: Dr. de Beus. te Overveen. 7: Herdenking 65-jarig bestaan Chr. Jongemannenvereniging o.l.v Ds. Kranenburg, te Amsterdam. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ncd. Hcrv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zondags school. 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10 30: Ds. W. J. H. Hubeek. Rem. Vlaardingen. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Gerer. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: J. M. Koole OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. J. L. G. Gregory, uit Amsterdam. 10: Jeugdka pel, 12-16 j. „Irene", Elswoutslaan 1. 19.30: Jeugddienst. Ds. A. P. Mijnarend, uit Am stelveen. Geen Zop.dagavondstilte. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Dra at. vie ring H. Avondmaal. HALFWEG. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. Cr. M. G. Winter, van Rijk. H. Doop. 11.45: Kin- derkerk. 19: Ds. A. J. Kromhout. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. D. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 cn 7: Ds. J. C. Salvorda. Geref. Kerk. 10 en 3,30: Dr. W. H. Harresteijn, van Amsterdam. Daopsgez. Gemeente. 7: Da. T. G. Siccama van Twisk. NIEÜW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Cand. J. Irik. 3: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel. 10: Dhr. F. H. Geur. sen, yan Haarlem. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d, Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- jnanuëtkcrk. 10: Ds. M. C. Ouwehand. van Doctinchem. 5: Ds. J. H. Tulp. van Lijnden. Geloof- cn Liefde Kerk. 10: Ds. J. H. Tulp 7: Ds. C. J. Meilink. Gcrcf. Kerk. 10 en 5: Ds P. Warmenhovcn. VIJFHUIZEN. Ncd. Hcrv. Kerk. 10: Dhr. ADVERTENTIE firn edk- Aa»* 14 karaats gouden pen. Volledige schriftelijke garantie. Verkrijgbaar in vele briljante kleuren en modellen van'f. 12.75 tot f. 24.50 bij kantoorboek handel en vulpenzaken. BINNENLAND Namens de Rijkswaterstaat is te Leeu warden aanbesteed dc aanleg van de aarden baan van het Noordelijk deel van de om legging om Heerenveen. het gedeelte NieuweschootHeerenveen. gelegen in de verbinding Zwolle—Leeuwarden. Er waren dertien inschrijvers. Hoogste was de N.V. Wegenbouwmaatschappij Utrecht. met f 1.295.000. laagste was de maatschappij Dollard met f743.000. Op verzoek van de Stichting 5001000 te Amsterdam, wier raadsman mr, F. Heems kerk is, zal dezer dagen niet de minister van Financiën, doch de Staat der Nederlanden worden gedagvaard. Deze civiele procedure zal dienen voor de rechtbank te 'sGraven- hagè. De Stichting stelt zich ten doel uit betaling te verkrijgen voor houders of vroe gere houders van tijdens de bezetting uit do circulatie genomen bankbiljetten van f500 en f 1000. Binnenkort zal opgericht worden een Duits-Nederlandse Economische Raad (Deutsch-HoUandischcr Wirtschaftsrat). De raad zal zich ten doel stellen na te gaan op welke wijze dc economische samenwerking tussen Nederland en de Duitse landen het meest doeltreffend kan worden bevorderd. Het openbaar lichaam „De Noordooste lijke Polder" heeft toestemming verleend 't werkkamp Lemmer in de Noord-Oostpoldcr te verbouwen tot gezinsbarakken voor uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen. In Dongen is een afdeling van de che mische fabriek C. A. Verbunt volkomen uitgebrand. De schade bedraagt f50.000. De recherche in Den Haag heeft In een huis aan de Jacob Marisstraat veertig fietsen aangetroffen, die van diefstal af komstig waren. Drie rijwielherstellers zijn aangehouden, die bezig waren in een spe ciaal daarvoor ingerichte werkplaats de onderdelen der gestolen fietsen tc ver wisselen. Twintig jaar gevangenisstraf luidde het vonnis tegen de 33-jarige voormalige SS'cr L. T. uit Amsterdam, die op 8 Februari in Tuindorp Oostzaan de 25-jarige gescheiden vrouw G. O., met wie hij relaties had gehad, door bijlslagen van het leven heeft beroofd. Er was levenslang tegen hem geëist. HAARLEM EN OMGEVING De in dc agenda aangekondigde uitvoe ring van „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen" door Aerdenhouts Kindertoneel wordt niét heden-, maar Zondagmiddag in de Stadsschouwburg gehouden. De collecte voor liet Kerstfeest in de inrichting „Meer cn Bos" te Heemstede, heeft in Bennebroek ruim tachtig gulden opge bracht. De wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal. mr. J. C. C. W. Hijs- zeler, zal op Dinsdag 14 November geen spreekuur houden. Dc tentoonstelling „Winterfeesten met onze kinderen", welke op enige plaatsen in Haarlem is gehouden, zal op 15 November in Heemstede te bezichtigen zijn in de Dreefschool ingang Julianaplein. De leiding berust bij de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Op de tentoonstelling is te zien welke resultaten er bereikt kun nen worden in het maken van verrassingen en geschenken voor Sint Nicolaas en Kerstmis. ADVERTENTIE tegen griep en kouvatten Inst. „OUDSHOORN" Santpoorterstraat 1 Haarlem - Telefoon 146SL A. C Brörons. 7: Ds. J. Bronsgeest, van Haar lem. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Rie- mersma. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. dc Ru. 7: Ds. E. Saraber Jr. Jeugddienst. Ncd. Prot. Bond. Brugstraat 15 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster, van Amster dam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter, H. Avondmaal. 5: Derelfde. H. Av. en dankzegging Ned. C-hr. Gemeenschaps- bond, gebouw „Ons Huis". Dorpsplein. Dins, dag 8: J. W. van Zeijl. Parochie H. Agatha. Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8,30 cn 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Mis sen om 7 en 7.45 v.m. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. „Dc Toorts". 10: Ds. J. Heidinga Haarlem. „De Kapel" 5: Ds. F. L. van Duy- keren, Am sterdam-West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Dr. H. v. d. Loos. Jeugddienst. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk, Spaarn- dam. 10: Dhr. II. de Wachter, uit Beverwijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds C. Jongeboer. Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds, J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 cn 4: Ds. K. dc Gier. Oud-Gercf. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdlenst, Christ. Gcrcf. Gein. 10 en 4: Ds. H. w. Eerhard.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9