Haarlems Dagblad Engeland neemt niet deel aan Europese federatie Willem III Europees leger onder Europees minister is voor Engeland onaanvaardbaar Voor bevordering van het economisch herstel is f 342 millioen vrijgegeven 65e Jaargang No. 19705 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 98, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. irukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 14 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie eit <S*ptecte "DoarltiitüfliC <£otttarrt (Hioto Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS VANDAAG drie eeuwen geleden dat een stadhouder, die tot de grootsten uit het Huis van Oranje heeft behoord, in Den Haag werd geboren. Zijn vader. Prins Willem II. was na het heengaan van Frede- fik Hendrik maar drie jaar stadhouder seweest drie moeilijke jaren, waarin hij herhaaldelijk in conflict had verkeerd met de Staten van Holland toen hij op 24- :3Ijge leeftijd stierf. Acht dagen later werd de toon geboren. Zijn moeder was Mary Stewart, dochter van de Engelse Koning •Carel I. Hij werd aan haar hof opgevoed, maarzij ontviel hem al toen hij pas elf jaar *'as. Toen wijdde zijn grootmoeder Amalia van Solms, de weduwe van prins Frederik Hendrik, zich aan de opvoeding van de jonïe prins. Er hadden zich moeilijkheden tussen de prinsessen voorgedaan; er was al weinig vreugde in de jeugd van dit kiud, dat bovendien tenger en zwak van gezond heid was. Op zijn zestiende jaar namen de Staten van Holland zelf zijn opvoeding ter hand. Zijn geliefde leermeester Van Zuy- !e$teyn werd van zijn post ontheven en anderen, waaronder de raadpensionaris Jan de Witt, namen de taak over. De een- unie jonge prins werd het Kind van Staat. Hij werd bitter, hooghartig, teruggetrokken, opgesloten in zijn trots. Ondanks de zwakke positie van de Oranjepartij kreeg hij toch al jong zijn leans om zich te doen gelden en het stadhouderschap te veroveren, toen oorlog met Frankrijk en Engeland de repu bliek in 1672 in een noodtoestand bracht. De kreet om Oranje werd aangeheven; de Staten benoemden de 22-jarige prins voor één veldtocht tot kapitein-generaal en ad miraal der Unie. Het leger was in slechte staat, maar hij ontwikkelde grote energie èn organisatie-vermogen en toonde een voor een zo jonge aanvoerder schier onbe grijpelijke rust en koele zelfbeheersing. Zijn voorbeeld had een electriserende uit werking op zijn medewerkers en op het gehele volk en de verdediging van de Hol landse Waterlinie leidde tot succes, dat ook ter zee werd bevestigd. Binnen twee jaar sloot Engeland vrede en ontruimden de Fransen het land. Hij werd in de verschil lende gewesten tot stadhouder uitgeroepen. Schuld aan de moord op Jan en Cornelis de Witt had hij niet; wel heeft men hem een te lankmoedig optreden tegenover de daders met enig recht verweten. Intussen had hij zich al veeleer een man van grote staatkundige begaafdheid en van scherpe intuïtie dan een groot generaal getoond. Hij ontwikkelde zich snel als een machtig schaakspeler in het Europese diplomatieke beleid; in feite als de grote tegenspeler van de Franse Koning Lodewijk XIV: de Zon nekoning. Bij dit beleid was ongetwijfeld het belang der Zeven Provinciën zijn machtige drijfveer; niet persoonlijke eer zucht, waarboven hij in zijn trotse geslo tenheid en zijn afkeer van goedkope popu lariteit verheven was. Een trouwe vriend en buitengewoon begaafde medewerker had hij daarbij, sinds zijn jongenstijd reeds, in Hans Willem Bentinck gevonden. Tot zijn diplomatieke beleid behoorde rijn huwelijk met de Engelse prinses, die evenals zijn moeder een koningsdochter was en evenals zij Mary Stewart heette. Deze oudste dochter van de (latere) Koning James II werd zijn gemalin eveneens op de 14e November van het jaar 1677 en het was een beproeving voor het jonge prinsesje om terwille van een prins, die zich voor haar niet werkelijk interesseerde, het levendige en vrolijke Engelse Hof te verlaten en die voor de strenge en vreug deloze omgeving van de Hollandse stad houder te verwisselen. Niet alleen slaagde „de tweede Mary Stewart" eriii de liefde van haar gemaal te winnen het werd een zeer gelukkig huwelijk maar ook verwierf zij'bij de Hollanders een zo grote genegenheid, bewondering en toewijding als zelden een buitenlandse prinses in ons land ten deel is gevallen. Zij steunde Willem III in al zijn streven en ondernemingen, zelfs toen hij tenslotte zijn expeditie naar Engeland uitrustte om tegen liaar eigen vader te velde te trekken. Het Engelse Protestantisme had hem ertoe aangespoord, de Katholieke Koning te ver drijven. Weer op 14 November ditmaal van het jaar 1688, maar die datum heeft wel een markante plaats in zijn leven in genomen landde Willem III bij Torbay. Zijn scherpe intuïtie deed hem beseffen dat verder aanvallend optreden het Engelse nationalisme in verzet zou doen komen tegen een prins die men als indringer zou gaan zien. Eigenlijk door afwachten won hij zijn spel; de Koning vluchtte en het parlement riep „William and Mary" tot Koning en Koningin van Engeland uit, na dat zijn gemalin geweigerd had alleen ge kroond te worden. Zo werd dit een dubbel koningschap. Als Koning van Engeland heeft Willem Hl, die Stadhouder bleef en bij herhaling langdurige bezoeken aan zijn geliefd Hol land zou brengen, een zware taak moeten vervullen, die nog veel zwaarder werd toen in 1695 zijn gemalin hem ontviel. Haar dood wierp hem in een toestand van ver twijfeling, die zijn vrienden en zijn mïnis- ters er was in de meeste gevallen groot verschil tussen zijn vrienden en zijn ministers zelfs deed wanhopen aan zijn herstel. Zijn trots en stalen plichtsbesef, Net zijn diepe toewijding aan Holland, overwonnen en opnieuw nam hij de zware last op zich. Tenslotte vormde hij nog een grote nieuwe coalitie tegen Lodewijk XIV. Kort daarop (1702) stierf hij, pas 51 jaar oud. De onmiddellijke aanleiding tot zijn dood was een val van zijn paard in de tuinen van Hampton Court Palace. maar hij was al zeer verzwakt en zijn gestel door riekte ondermijnd: zijn dagen waren geteld. Een populair Koning is hij in Engeland jiiet geweest en een populair stadhouder ut Holland eigenlijk evenmin. Hij was ronder twijfel een groot man, gevormd hl een harde, moeilijke jeugd en bezield met diepe trouw en plichtsbetrachting. Ook de Engelse historici hebben hem als oen van Engelands grote Koningen erkend. Dit leven is ver verleden. Het heeft on getwijfeld velen geïnspireerd als een voor beeld van moed, van nooit opgeven zelfs tegenover onoverkomelijk schijnende moei lijkheden. Het zal wellicht nog menige jonge man zo ten voorbeeld zijn. RP. ,-7 De Koningin heeft Maandag in het rijdende postkantoor, dat voor het paleis Soestdijk was gereden, kinderzegels en prentbriefkaarten ten behoeve van de actie «Voor het kind" gekocht. De secretaresse van het Ned. Comité voor Kinderpostzegels food HM. de originele ontwerpen van de Prentbriefkaarten aan. Dc Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Davies, heeft het Lagerhuis Maandag medegedeeld dat Engeland n i e t in staat is de voorstellen te aanvaarden, die voorzien in het oprichten van een verenigd Europees leger onder verantwoordelijkheid van een Europese minister van Verdediging. Hij verklaarde verder dat het de Britse regering niet mogelijk is deel te nemen aan een Europese federatie met een Europese grond wet als basis. „Engeland is voornemens met dc andere Europese landen samen le werken via de bestaande en daarvoor geëigende organisaties, zoals de Raad van Europa", aldus Davies, die hiermede het Lagerhuis-debat over dc Raad van Europa opende. ..Raad van Europa is slechts instrument voor gedaehtenwisseling Officiële Britse verklaring: Davies zeide dat Engelse binnenlandse twisten een voortzetting hebben gevonden de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en dat dit de Europese samenwerking heeft vertraagd. Hij be treurde het dat leden der delegaties het nodig hebben gevonden hun regeringen aan te vallen en daarbij de Raadgevende Ver gadering als podium te gebruiken. „De regering verzoekt het Huis in een motie, waarin geen tegenstellingen worden opgeroepen, nota te nemen van de gang van zaken te Straatsburg. Groot-Brittan- nië", aldus Davies, „heeft verplichtingen op grotere dan de Europese schaal aan gegaan, namelijk door toe te treden tot het Atlantische verdrag. De regering is bereid te gaan op welke wijze een nauwere samenwerking met de andere Europese staten kan worden bereikt, doch zij kan geen enkele verplichting aangaan, zonder eerst te weten in welke mate Britse sou- ereiniteit zou moeten worden prijsge geven. Bovendien zou elke door Engeland te sluiten verbintenis door het parlement moeten worden goedgekeurd. De Britse regering is van mening dat de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa moet worden be schouwd als een instrument voor ge daehtenwisseling, dat evenwel geen parlementair lichaam mag worden, dat in staat zou zijn „zijn inzichten aan de Europese regeringen op te dringen" Men heeft de regering ervan beschuldigd niet geestdriftig tegenover de Raad van Europa te staan en wel „omdat wij de zaak realistisch bekeken." Ons standpunt is: te pogen de Raad van Europa in tè passet! in een patroon van Europese riamen werking, zodat hij zijn geëigende rol zal vervullen, doch zich niet zal kunnen inlaten met zaken welke reeds door andere organisaties met succes worden geregeld. De Raad van Europa kan geen monopolie verkrijgen voor de Europese samenwer king. Ik meen dat het noodzakelijk is de taak van de Raad in het juiste licht le zien. Deze is: de Europese samenwerking daar bevorderen, waar hij dit op de doelmatig ste wijze kan doen. De Britse regering is bereid enige con cessies te doen up economisch gebied, voor zover dit Europa in het algemeen ten goede zou komen. Doch dit zou moeten geschie den door het sluiten van overeenkomsten met andere landen.' Dergelijke concessies kunnen niet door het ene land van het andere worden afgedwongen. Engeland is er herhaaldelijk van beschuldigd, dat het niet binnen Europees kader economisch wil samenwerken. „Deze beschuldiging is on juist", aldus de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ernest Davies. Davies verklaarde nog dat de houding der Britse regering met betrekking tot het Europese federalisme reeds duidelijk was gemaakt bij het bekend maken van het plan-Schuman. Wat zij toen heeft gezegd geldt ook voor de voorstellen tot oprichting van een verenigd Europees leger onder verantwoordelijkheid van een Europese minister van Verdediging. Sandys: „Ontsteltenis" Duncan Sandys, die voorzitter is van het internationale bestuur van de bewe ging voor Europese eenheid, zeide dat de tekst van Davies' rede met ontsteltenis in het vrije Europa zou worden gelezen. „De regering", aldus Sandys, „heeft steeds meer de sympathie en vriendschap van de socialistische partijen op het Europese vasteland verspeeld, doch nu is dit ver lies volkomen. Het is duidelijk, dat de regering niets gevoelt voor de Raad van Europa. De Raad kwam tol stand niettegenstaande de Britse regering alles in het werk stelde om dit te vei'hinderen. De oppositie zegt niet, dat zij het monopolie bezit om bij te dragen aan de Europese samenwerking, doch zij zegt wel dat het ogenblik zeer spoedig zal zijn gekomen, waarop de re gering zich zal kunnen verheugen in het ongestoorde monopolie van de grootst mogelijke vernietiging van het streven naar Europese eenheid. Geen enkel oppositielid heeft in ernst aanbevolen dat een federaal Europa zal worden gesticht, waartoe ook Groot-Brit- tannië zou behoren. Er is geen sprake van dat wij van de Europese Raadgevende Vergadering een boven alle nationale par lementen staand vertegenwoordigend lichaam zouden willen maken, doch wij streven er wel naar dat de Raadgevende Vergadering wordt tot een lichaam voor gemeenschappelijk overleg, waarvan de Europese parlementen gebruik zouden kunnen maken om de vraagstukken van wederzijds belang te bespreken". „Het voorstel om een verenigd Europees leger te stichten", vervolgde Sandys, „is niet slechts bedoeld als een middel om de thans bestaande Russische dreiging te kun nen afwenden, doch het heeft evenzeer ten doel een herleving van het Duitse militarisme tegen te gaan. De bevolking van het Europese vasteland is ook voor het tweede gevaar nog steeds zeer be ducht. Indien de regering zich thans tegen het plan, om tot een verenigd Europees leger te komen, verzet, zal het waarschijn lijk op niets uitlopen. Steunt de Britse re gering evenwel het plan, dan zal het ook worden verwezenlijkt", aldus de woord voerder der Conservatieve oppositie. Ook Duits gevaar. Sandys verklaarde verder nog dat er in West-Duitsland slechts troepen zouden mogen worden /gevormd voor de te stichten internationale strijdmacht. Bovendien zou den de nationaliteiten in een verenigd Europees leger moeten worden vermengd. Indien men de eenheden der verschillende landen, die zouden bijdragen aan de vor ming van een Europees leger, kleiner zou maken dan een divisie in het plan- Pleven werd gesproken over bataljons zou dit de organisatorische problemen reusachtig verzwaren. Er bestond echter goede hoop dat een compromis zou kunnen worden bereikt. „Doch het is van belang dat spoedig een beslissing wordt genomen. Frankrijk zal nimmer in Duitse herbewape ning toestemmen, indien de Duitse troepen niet worden opgenomen in een op de een jOude kwartjes en stuivertjes: ongeldig Morgen 15 November zal het de laat- S ste dag zijn dat de zilveren en zinken kwartjes en de nikkelen en zinken vit j kante stuivertjes op het postkantoor i gewisseld kunnen worden. Van overmorgen af zijn dus alleen de i nieuwe kwartjes en de nieuwe stuiver- I tjes geldig. of andere wijze permanent gemaakte Euro pese strijdmacht. Het is niet voldoende de Europese troepen op te nemen in een strijd macht van de statenleden van het Atlan tische verdrag. Indien de huidige Sovjet- Russische bedreiging zou worden opgehe ven, zouden de Amerikaanse troepen moge- lyk weer naar hun vaderland terugkeren. In dat geval zou Duitsland in staat zijn uit de Duitse troepen, ingedeeld bij het Atlan tische leger, de kern te vormen voor een nieuw nationaal Duits leger. Vechten. De enige uitweg is dus een permanent Europees leger te stichten, dat zal bestaan uit formaties, samengesteld uit eenheden van verschillende Europese landen", aldus Duncan Sandys. De voormalige socialistische minister van Oorlog Fred Bellenger verklaarde dat Straatsburg „niet het instrument is om de vrede te organiseren en dat is het plan- Schuman evenmin". Hij was van mening dat soldaten het beste vechten onder hun eigen nationale leiders en .wanneer zij be grijpen dat het voor de zaak van hun eigen land is. Robert Boothby, Brits conservatief afge vaardigde naar de Raad van Europa, zeide: „de Cominform is werkelijkheid, de Raad van Europa niet. Hier ligt de reden van ons falen. De Elbe is Engelands eerste verdedi gingslinie. Wij moeien er in de eerste plaats naar streven van West-Duitsland een vriend en bondgenoot le maken. Het is nu werkelijk hoog tijd dat wij vrede sluiten met West-Duitsland en dat wij het als vol komen gelijkberechtigde staat toelaten tot de Westelijke Unie en opnemen in het At lantische verdrag. De Duitse openbare mening kan thans niet langer worden ver waarloosd". De minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, verdedigde het feit, dat hij gebruik maakt van de Organisatie voor Europees Economische Samenwerking, het verdrag van Brussel en het Atlantisch pact als instrumenten van samenwerking in plaats van de Raad van Europa. Hij ver klaarde, dat de Raad van Europa voorlopig niet gereed is om economische functies te vervullen. Een motie, waarin het Lagerhuis ver zocht werd „nota te nemen van de vorde ringen van de Raad van Europa", werd zonder stemming aanvaard. „Niet onverwacht", zegt Parijs. Een woordvoerder van het Franse mi- niïterie van Buitenlandse Zaken verklaar de Maandag te Parijs: „De Britse weigering om de voorstellen voor het instellen van een verenigd Europees leger, onder ver antwoordelijkheid van een Europese mi nister van Verdediging, te aanvaarden, komt voor ons niet onverwacht. Engeland heeft immers ook geweigerd het plan- Schuman voor een verenigde Europese steenkool- en staalindustrie te aanvaarden. Engeland onderhoudt wel bepaalde con tacten met de organisatie, welke in het leven is geroepen voor de verwezenlijking van het plan-Schuman. Wij hopen dat het zich op dezelfde wijze in verbinding zal stellen met de organisatie voor de militaire eenwording van Europa. De Franse rege ring meent niet dat de Britse weigering een belemmering zal vormen voor het uit voeren van onze plannen inzake een ver enigd Europees leger, onder verantwoorde lijkheid van een Europese minister van Verdediging", aldus de woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Washington verzoekt om zitting van Veiligheidsraad De Verenigde Staten hebben verzocht om een bijeenkomst van dc Veiligheidsraad op Woensdag of Donderdag ter behandeling van de „Chinese interventie in de Kore aanse oorlog". Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat zijn regering sterk Van mening is, dat de raad voort moet gaan met deze kwestie, zonder dat hij moet wachten op de aan komst van de Chinese communistische af gevaardigden. Hij voegde er aan toe, dat de formulering van de antwoorden van de regering van Peking, die geweigerd heeft over Korea te spreken zonder ook Formosa ter sprake te brengen, de Amerikaanse mening had ver sterkt, dat er een spoedig debat moet wor den gehouden in de Veiligheidsraad en dat er spoedig maatregelen moeten worden ge nomen. De woordvoerder zei tevens dat men, in dien de Sovjet-Unie een besluit van de raad met haar veto zou treffen, de Alge mene Vergadering zou kunnen verzoeken de zaak in behandeling te nemen. Het woord is aan. Lamberts H urrelbrinck Er bestaat gehuicheld ongeloof evenals er gehuichelde vroom heid bestaat. Tabakscultures door brandstichtingen bedreigd Een bijzondere medewerker te Soerabaja seint ons heden: In een periode van enkele dagen zijn in het Besoekise ongeveer 100 tabaks-droog schuren door brandstichting, vernield. Een enorme hoeveelheid tabak is verloren ge gaan. De aan tabak toegebrachte schade wordt op ruim vijf millioen gulden ge schat. Er zijn tientallen branden per dag en de toestand moet voor de tabakscultuur in het Besoekise als ernstig worden be schouwd. Besteding tegenwaarde Marshallhulp Voor agrarische projecten, van belang voor verbetering der betalingsbalans, is 1 92 millioen beschikbaar Overleg met de Amerikaanse regering over de besteding van gelden uit de tegen waarderekening der Marshall-hulp heeft geleid tot overeenstemming over het vrij geven van f 342 millioen ten behoeve van de financiering van een aantal voor het eco nomisch herstel van Nederland belangrijke projecten. Van deze f342 millioen is f250 millioen bestemd voor de financiering van een aantal projecten, die reeds in de be groting voor 1950 zijn opgenomen. Hierdoor worden de staatsuitgaven dus niet ver meerderd. Dit deel van dc besteding der tegenwaardefondsen heeft betrekking op herstel van oorlogsschade in de landbouw (f84 millioen); wederopbouw van boerde rijen (f32 millioen); uitvoering van Zuiderzeewerken en andere projecten voor land aanwinning (f53,2 millioen); uitvoering van cultuurtechnische werken (f30 millioen); herstel van oorlogsschade en wederopbouw van woningen (f36 millioen); wegen bouw (£12% millioen) en bruggenbouw (f 1,8 millioen). Canadees vliegtuig met 58 inzittenden in de Franse Alpen neergestort Reddingsploegen zoeken tevergeefs in de sneeuw Een Canadees vliegtuig met 5o personen aan boord, dat op weg was van Rome naar Parijs, is Maandagavond in het Al pengebied van Zuid-Frankrijk ten Zuiden van het dorp Croix de Pigne neergestort. Er waren 51 passagiers en een zeven kop pen tellende bemanning aan booi-d. Dor pelingen verklaarden, dat zij een luide ex plosie hadden gehoord, nadat zij het vlieg tuig laag hadden zien overvliegen. Er zijn onmiddellijk reddingsploegen uit gerukt naar het toneel van de ramp en opsporingsvl iegtuigen opgestegen Ten Zuiden van Grenoble is het hevig gaan sneeuwen. De met sneeuw bedekte berg Obiou (2.793 meter hoog) ligt vijf tien km. hemelsbreed ten Westen van het dorp Corps in het departement Isère. Het toestel ligt op grote hoogte op de Obiou, die in een van dc meest onherbergzame gedeelten van Zuid-Frankrijk ligt. Het toestel was door Canadese pelgrims gecharterd. Volgens dc Canadese ambassa deur te Rome bevonden zich aan boord 46 Canadese pelgrims en een bemanning van zeven leden. Een der reddingsploegen, samengesteld uit gidsen cn ervaren bergbeklimmers, moest na vijf uur vergeefs zoeken terug keren. Een andere groep keerde terug na tot 2000 meter hoogte geklommen te zijn en niets te hebben gevonden. Generaal Woe Tsjoe Tsjoean, de leider van de negen afgevaardigden van communis tisch China, die in de UNO te Lake Success de kwestie Formosa en andere vraagstukken zullen bespreken. Het hoofdbestuur van dc „Band Nedcr- land-Indonesië" heeft de minister van Oorlog een telegram gezonden, waarin verzocht wordt „onverwijld te doen bekendmaken, welke bataljons en andere onderdelen van de H-brigade voorlopig niet repatriëren, zo mogelijk met opgave van het tijdstip van repatriëring". Dit verzoek is gedaan wegens het feit. dat velen van de nog in Indonesië en Nieuw Guinea verblijvende militairen van dc H-brigade evenmin als hun familieleden weten, wanneer dc repatriëring geschiedt. „Het gevolg is, dat deze toch reeds zó teleur gestelde militairen ook nog van lectuur en postpakketten van thuis versloken blijven", aldus het telegram. Gesol met driejarig kind in Nepal Prins Gyanendra, de 3-jarige kleinzoon van de naar India gevluchte Nepalese koning, is gehuwd met de dochter van de minister-president, zo verluidt uit een bron te Benares, die nauw contact onder houdt met Nepalese aangelegenheden. Prins Gyanendra werd uit het konink lijk paleis ontvoerd en vorige week ge kroond. Het is niet bekend, hoe oud de bruid is. Het huwelijk zou zijn gesloten, omdat geen ongehuwde de troon mag be stijgen. Kinderhuwelijken zijn in Nepal toegestaan. Betrekkelij'ke rust in Korea Kleine vorderingen der verbonden troepen De verbonden troepen zijn Maandag in Noord-Wesl-Korea gemiddeld twee en een halve kilometer gevorderd. De ondervonden tegenstand was licht. Gemeld wordt dat de communistische troepen bezig zijn nieuwe sterke verdedigingsstellingen aan te leg gen. die dichter bij de Jaloe zijn gelegen. Drie Chinese communistische legers, elk naar schatting van drie divisies, staan tegenover hei eerste legercorps in Noord- Korea en bereiden zich blijkbaar voor op een krachtige verdediging, aldus een woordvoerder' van het eerste legerkorps. Een bataljon vau de Zuid-Koreaanse eerste divisie is Maandag bij vergissing door twee Amerikaanse straalvliegtuigen bestookt. Uit Washington wordt nog gemeld dat door de leiding der Amerikaanse lucht macht is medegedeeld aai Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Korea tussen een en elf November 48 toestellen van Russi sche makelij hebben vernietigd. Achttien hiervan, waaronder twee straalgevechts- vliegtuigen, zijn tijdens luchtgevechten omlaag geschoten, de dertig andere werden op de grond vernield. Bovendien zijn ver moedelijk nog vijftien straalgevechtsvlieg- tuigen tijdens luchtgevechten vernietigd. Volgens binnengekomen berichten zijn er nog slechts vijf kleinere bruggen over de Jaloe heel, waarover zware uitrustings stukken kunnen worden vervoerd. In De cember zal de Jaloe echter dicht vriezen en zullen troepen en uitrusting over het ijs kunnen worden vervoerd. Behalve voor de financiering van deze posten van de begroting 1950 is nog een bedrag van 92 millioen bestemd voor de financiering van een aantal landbouwkun dige projecten, die nog niet zijn opgeno men in de staatsbegroting, maar die met name met het oog op de noodzakelijke ver betering van de Nederlandse betalings balans als zeer belangrijk moeten worden beschouwd. Het ligt in de bedoeling van 92 millioen voor agrarische doeleinden 50 millioen te besteden voor de uitvoering van het natio nale plan .lot, bestrijding van tb.c. onder het rundvee. Deze maatregelen zullen zo wel de melkproductie en de uitvoer van zuivelproducten als de volksgezondheid ten goede komen. Rationalisatie en intensivering van het landbouwbedrijf kunnen, mede gelet op het streven tot besparing van deviezen voor de invoer van veevoeder, worden bevorderd door de bouw van groenvoederdrogerijen, waarvoor 15 millioen is bestemd. Voorts zal 10'/« millioen worden besteed voor subsidie op de bouw van silo's voor de conservering van ruwvoeder, voor de sub sidiëring van electrische weide-afrasterin gen, welke rantsoenbeweiding mogelijk maakt, en voor de bevordering van de teelt en de afzet van geneeskrachtige cn aroma tische kruiden, waarmede de intensivering van het kleine boerenbedrijf wordt ge diend. Met 10 millioen voor de financiering van installaties tot verwerking van huis vuil zal de winning van de voor de instand houding der bodemvruchtbaarheid zo be langrijke organische meststoffen aanzien lijk kunnen worden uitgebreid. Tenslotte komt 6JA millioen beschik baar voor de Landbouwhogeschool (ƒ2 millioen) en voor landbouwkundige onder zoekingen 4<A millioen). Deze gelden zullen worden bestemd voor onderzoekin gen welke speciaal gericht zullen zijn op de verhoging van de bodemproductie en in het bijzonder op de verbetering van de voe dingswaarde der voedergewassen, alsmede op een efficient gebruik van het voeder. Het onderzoek zal dus nader worden ver richt in het belang van de opvoering der voederproductie van eigen bodem, hetgeen opnieuw kan leiden tot besparing op de in voer van krachtvoer. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten Generaal budgetaire voorzieningen aan hangig worden gemaakt, welke beogen de uitvoering van deze plannen mogelijk te maken. Pas nadat deze voorzieningen dooi de Staten C-eneraal zijn aanvaard kan de regering haar voornemens verwezenlijken. Chinese troepen in Lhasa De U.N.O. heeft Maandag de Tibetaanse klacht inzake de Chinese campagne ont vangen. De klacht was gericht aan de Vei ligheidsraad en zij circuleert thans onder de leden van de raad. In het Tibetaanse beroep wordt een historisch overzicht van de Chinees-Tibetaanse betrekkingen ge geven. De raad wordt verzocht de kwestie zo spoedig mogelijk te behandelen. Het Chinese leger is de Tibetaanse hoofd stad Lhasa binnengetrokken en de vijande lijkheden zijn geëindigd, zo verluidt te Kalimpong. De Tibetaanse Nationale Vergadering zou de Chinese voorstellen ten aanzien van Tibets toekomstige politieke status hebben aanvaard, wordt erbij gevoegd. Volgens rapporten uit de eerste hand, die in gezaghebbende kringen ontvangen zijn, is alles vredig in Tibet en heerst er rust in Lhasa. Te New Delhi heeft de Indiase president, Radjendra Prasad, in een boodschap tot het parlement verklaard, dat India zich moet bezighouden met wat. in Tibet gebeurd is en moet hopen, dat Tibets autonomie zal behouden blijven. Democratisch senator De democratische senator Richard Rus sell van Georgië heeft te Winder in zijn staat verklaard, dat het werpen van atoom bommen op sommige Chinese steden „niet uitgesloten" is. „Als de toestand ernstig zou worden, zouden wij misschien hiertoe genoodzaakt zijn", aldus Russell, die, naar vernacht wordt, voorzitter van de Amerikaanse Se naatscommissie voor de strijdkrachten zal worden. HET WEER AFGEBEELD Het weer in Europa blijft nog steeds onder invloed van verschillende depres sies. Krachtige tot harde Westelijke winden transporteren tamelijk koude lucht over de Oceaan naar West-Europa. In deze stroming trekken storingen over de Britse Eilanden en onze omgeving naar Duitsland en Denemarken. Deze storingen gaan vergezeld van flinke buien, op vele plaatsen met hagel. Op de Oceaan na- der! een .TH'9 van hogere luchtdruk, die L' echter direct gevolgd wordt door een in diepte toenemende en snel naar het Oosten bewegende depressie, die morgen later op de dag het weer in ons land wellicht reeds kan beïnvloeden, al lag het centrum Dinsdagmorgen nog op meer dan 3000 km. afstand. Weerbericht TIJDELIJK MINDER WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk krachtige en vooral tijdens buien nu en dan harde wind tussen West en Noord-West, in de loop van de nacht geleidelijk afne mend. Morgenochtend flinke opkla ringen. maar later op de dag toe nemende bewolking en tegen de avond onpieuw kans op regen met aanwakkerende en naar Zuid-West tot Zuid krimpende wind Weinig veranderlne in temperatuur Woensdag 15 November Hoog water 7.25 en 19.50 uur. Laag water- 2.53 en 15.22 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 14 November Hoog water: 6-30 en 18.52 uur. Laag water: 2.04 en 14.27 uur. 15 November Zon op 7.50 uur, onder 16.50 uur Maan op 13.58 uur, onder 22.21 uur

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1