Wetsontwerp inzake de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten YITPUISTJES DÉBRALSNE Gebrek aan medewerking noopt comité tot het opgeven van de plannen Een Frans Hals in een bankkluis Radio geeft Woensdag Wereldnieuws Dinsdag 14 November 1950 2 Verlenging van de zg. noodregeling-Oud voor de tijd van twee jaar Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat beoogt de noodrege- ling voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, welke dit jaar eindigt, voor de tijd van twee jaar te verlengen. Het rapport, dat de commissie-Oud uit gebracht heeft over de maatregelen, welke zij nodig acht wegens de afloop der nood voorziening en het afschaffen der Onder nemingsbelasting, heeft de grondslag ge vormd voor het wetsontwerp dat thans wordt aangeboden. Jaarwedde-uitkering De ministers van Financiën en van Bin nenlandse Zaken hebben zich afgevraagd, of het niet gewenst is de regeling van de jaarweöde-uitkering te herzien. Volgens de_ thans geldende bepalingen ontvangen 785 gemeenten een uitkering gelijk aan 75 der jaarwedden (plus toeslagen) van de burgemeester en secretaris, met een maximum van 4500.Nu als gevolg van de salarisverhogingen de jaarwedde-uit- kering voor die gemeenten het maximum van 4500 steeds meer benadert, wordt ter voorkoming van administratieve werk zaamheden, waarvan het nut betrekkelijk gering is, voorgesteld, deze uitkering gerekend te beginnen met 1948 voor alle gemeenten op een vast bedrag te bepalen en wel. in aansluiting op het thans gelden de maximum, op 4500. Bij de opzet van de begroting van het Gemeentefonds voor 1948 werd de op brengst der middelen geraamd op 317 miUioen. De werkelijke opbrengst heeft een bedrag van 429 millioen belopen. Ook voor 1949 is een stijging van de op brengst boven de raming te verwachten. Het is echter waarschijnlijk, dat de hui dige gunstige situatie van het Gemeente fonds niet zal blijven voortduren on dat bij een omslag in de conjunctuur zioh een ge heel tegenovergestelde toestand zal voor doen. Reservering voor het Gemeentefonds Met het oog hierop achten de ministers het noodzakelijk, dat gebroken wordt met de jaarlijkse volledige verdeling van het fonds en dat, beginnende met 1948, de thans nog ruim vloeiende middelen voor een deel voor jaren, waarin mogelijk een teruggang te constateren zou zijn, worden gereser veerd. N-ar de mening van de ministers dient ie" reservevonning voor de gezamenlijke nv"enter. binnen het Gemeentefonds te geschieden. De ministers menen, dat er bij de vast- van definitieve uitkeringen uit het Gemeentefonds na afsluiting van het be trokken dienstjaar nog enige speelruimte voor de gemeenten moet verblijven. Zij stellen daarom voor. in geval de werkelijke inkomsten van het fonds zijn meegevallen, deze meevaller evenwel beperkt tot 5 van de basisbedragen der algemene en bij zondere uitkering alsnog aan de gemeen ten uit te keren. Hetgeen eventueel boven de- 5 komt, zal aan de reserve worden toegevoegd. Het verlies van dat deel der Ónderne- mingsbelasting, dat steeds ten bate van het Gemeentefonds kwam, zal ten aanzien van de jaren 1949 en 1950 worden gecompen seerd door achtereenvolgens 20 millioen en 100 millioen in het Gemeentefonds te storten. Voor de individuele gemeenten zal de compensatie worden geregeld door over 1949 en 1950 uit het Gemeentefonds aan de gemeenten een uitkering te doen voor het verlies van de Ondernemingsbelasting naai de grondslag bedrijfskapitaal. Verwacht wordt, dat het totaal dezer uitkeringen voor ADVERTENTIE alle gemeenten te zamen 28 millioen zal bedragen, welk bedrag' door het rijk in het Gemeentefonds zal worden gestort. Voor de jaren 1951 en 1952, wanneer dus de belasting geheel vervallen is, zal voor het verlies, dat de individuele gemeenten lijden, uit het Gemeentefonds aan elke ge meente zonodig een uitkering worden ver strekt. Aangezien te verwachten is, dat aan de gemeenten nog belangrijke bedragen we gens de Ondernemingsbelasting moeten worden uitgekeerd (voor 1951 geschat op 68 millioen en voor 1952 op 26 millioen) zal de suppletie over deze jaren belopen respectievelijk 72 millioen en 114 mil lioen. Percentage aandeel in rijksbelastingen Bij de totstandkoming der noodregeling gemeen te-financiën voor de jaren 1948 tot en met 1950 is het aandeel van het fonds in de rijksbelastingen op 8 gesteld. Een percentage van 9.4 is als uitgangs punt genomen voor de bepaling van het percentage voor de jaren 1951 en 1952. Tenslotte wordt voorgesteld het openbaar lichaam ,.De Noord-Oostelijke Polder" in de uitkeringen uit het Gemeentefonds te laten delen. Enkele gemeenten aan welke in 1949 Duits gebied werd toegevoegd, krijgen een hogere algemene uitkering en een hogere belasting-uitkering uit het Gemeentefonds. ADVERTENTIE Niet krabben, dat beschadigt Uw huid en veroorzaakt infecties, maar betten met het beroemde huid geneesmiddel met „dieptewerking" i HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS 1 GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN De president van Venezuela vermoord Volgens er.-n mededeling van New York- se radiozenders is de president van Vene zuela, kolonel Carlos Dc-ïgado Chalbaud, Maandag doodgeschoten. Chalbaud, voormalig minister van De fensie. nam in November 1948 de macht -over, toen het leger de regering omver wierp. Hij deelde bet volk toen in een radioboodschap mede, dat het leger de macht in handen had genomen „om de sociale vrede, te herstellen". In Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is een uitgaansverbod afgekondigd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een verslag ontvangen, waarin wórdt gezegd, .dat.de kolonel aan de geyolgen van zijn verwondingen in het ziekenhuis is overleden. De mededeling van de ambassade Verstrekt evenwel geen bijzonderheden over de omstandigheden, waaronder de aanslag werd uitgevoerd, In kringen van de Venezolaanse rege ring wordt vernomen, dat de beide andere leden van de militaire junta, de luitenant kolonels Marco Perez Jiminez en Luis Philippe Llovera Paez besloten heeft aan het bewind te blijven. Voorts wordt gemeld, dat José Rafael Postaerra, de Venezolaanse ambassadeur in de Verenigde Staten, verklaard heeft dat kolonel Chalbaud in de voormiddag in zijn auto werd neergeschoten. Volgens de Venezolaanse radio werd de auto, waarin Chalbaud met hoge militaire autoriteiten was gezeten, Maandagochtend aangevallen door twintig onder in vloed van sterke drank verkerende perso nen. De chauffeur en een autoriteit wer den gevangen genomen. Chalbaud werd ontvoerd en even verder doodgeschoten. De leider van de bende was een zekere Urbina. Er is 30 dagen nationale rouw afgekondigd. Jongensland" - het einde van een illusie De gemeenteraad van Leerdam maakt zich bezorgd en wenst het doek ter bezichtiging re stellen LES MAITRES DE LA PEINTURE Reproducties naar oude en moderne meesters HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10,30 Morgendienst. 11.00 Hoor spel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Volksmelo dieën. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws, 13.15 Militaire reportage. 13.20 Alt en piano. 13.40 Platen. 13.50 Regeringsuitzending. 14.00 Pla ten. 14.30 Viool en piano. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Harmonie. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Discussieclub. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 In de schaduw van Mos kou. 20.15 Concertgebouworkest. 21.00 He dendaagse zendingsvragen. 21.20 Salon orkest. 21.55 Dubbeikwariet. 22.15 Cello en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor üe huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 13.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte mu ziek. 19.00 Causerie. 19.15 Vocaal riubbel- kwartet. 19.30» Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Israëlische liederen. 20.40 Hoorspel. 22.05 Omroeporkest, 22.45 Causerie over rubber. 23.00 Nieuws. 23.15 Commentaar wereldschaaktournooi. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Klankbeeld. 14,30 Platen. 15,00 Symphonie-orkest en Omroepkoor. .17.00 en 17.20 Platen. 17.30 Voordracht, 17.45 Opera. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Fagot en piano. 18.30 Ballet. 19.00 Nieuws. 19.30 Vocaal-ensemble. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. Trein ontspoord bij Versailles Twee doden en vijftig gewonden Twee personen kwamen om het leven en vijftig werden gewond door een treinont sporing nabij Versailles gisteravond. Men vreest, dat enige passagiers nog onder de omgekantelde rijtuigen bedolven zijn. Een trein van de lijn Parijs-Versailles liep buiten het station Montreuil uit de rails, nadat hij was ingereden op een lege wagon die voor de nacht op een zijspoor was ge rangeerd, daarbij tegen een stootblok was gelopen en toen op de baan van de lijn Parijs-Versailles was gevallen. De machi nist wist nog juist uit de locomotief te klim men, voordat de personentrein er op inreed. 61. Daar stond Panda dus met 'sKonings Schat weer in zijn armen, en hij wist niet wat te doen. En de Koning en Meester Martinus keken naar de schaten dan keken ze weer naar Panda met de schat. „Wat moet ik er nu mee?" vroeg Panda benauwd. „Dat moogt ge geheel zelf we ten, ventje!" riep Joris hem toe. Hel is een presentje, dus .handel er mee naar welgevallen; ik bemoei me daar niet mee! Ge kunt die schat zelfs aan de Koning geven, wanneer ge dat wilt.,,Je hebt gelijk!" riep Panda, en toen was het hem Unieconferentie begint 20 November "s-GRAVENHAGE, 14 November (A.N.P.) De conferentie in liet kader van de Nederlands-Indonesische Unie zal Maandag 20 November om 15 uur in de vergaderzaal van de Eerste Kamer officieel worden ge opend met redevoeringen van de minister president van het ontvangende land, dr. W. Drees, en de voorzitter van de Indonesische delegatie, mr. M. Roem. Na de opening zullen de delegaties in be sloten zitting overgaan tot de vaststelling van de regeling der werkzaamheden. De Nederlandse delegatie zal worden gevormd door de ministers mr. J. H. van Maarseveen. voorzitter; prof. dl'. J. R. M. van den Brink, L. Götzen en prof. mr. P. Lieftinck en staatssecretaris mr. H. S. Blom. Nieuw-Cuinea onderwerp van propaganda-reis Soekarno op de Kleine Soenda-eilanden DJAKARTA. (Aneta). Op een bijeen komst van politieke leiders in het plaatsje Negara op West-Bali werd aan president Soekarno tijdens diens bezoek de vraag gesteld wat er zal gebeuren, indien op 1 Januari Irian niet bij Indonesië zal wor den gevoegd. Soekarno antwoordde, dat de Indonesische regering op het ogenblik doende is, Nederland ervan te overtuigen, dat met het loslaten van Nieuw Guinea ook een Nederlands belang is gediend. Door het loslaten van Nieuw Guinea door Nederland zou de thans nog bestaande conflict-situatie worden beëindigd. „Ik kan u thans echter niet zeggen wat er zal geschieden, indien Irian niet aan Indonesië wordt teruggegeven. Dit is niet het mo ment om de troeven op tafel te leggen". Gedurende zijn gehele reis door de klei ne Soenda-eilanden, waar president Soe karno een officieel bezoek bracht, brapht hij in massa-vergaderingen Irian ter sprake, aldus meldt een speciale corres pondent van Aneta, die de reis meemaak te. Ook was op alle bezochte plaatsen, klaarblijkelijk als een gevolg van een in tensieve voorlichtingscampagne, het aan tal spandoeken, erebogen, vanen en bor den. waarop de aansluiting van Irian bij Indonesië werd gevraagd, legio. Op Bali zeide Soekarno in een rede dat overal waar hij kwam op zijn reis door de kleine Soenda-eilanden de bevolking hem om de terugkeer van Irian had gevraagd. Hoofdinspecteur Voerman uit Indonesië terug Hoofdinspecteur J. Voerman, de korps chef van politie te Bloemendaal, is uit In donesië, waar hij zijn militaire plichten heeft vervuld, in zijn woonplaats terugge keerd. Het comité „Jongensland Bloemendaal" heeft zijn plannen opgegeven. Hoewel van vele kanten sympathie werd betuigd met het initiatief van enkele Bloemendaalse in woners om de jeugd een gelegenheid te geveii waar zij naar hartelust haar daden drang kon uitleven in een positief gerichte activiteit, is de medewerking over het ge heel genomen niet zodanig geweest, dat het comité zijn werkzaamheid.met een redelijke kans op succes heeft kunnen doorzetten. Het is vooral het probleem van het ter rein geweest, dat het welslagen van de on derneming in de weg stond. Op een bijeenkomst in hotel „Rusthoek", die gisteravond door het comité was be legd, is duidelijk tot uiting gekomen, dat degenen die het meeste belang bij de tot standkoming van het „Jongensland" heb ben, namelijk de ouders en de gemeente lijke autoriteiten, niet voldoende van de noodzakelijkheid van een „gereglemen teerde uitlaatklep" voor de jeugd overtuigd zijn geweest. De ouders hebben in het be gin het comité wel gesteund, doch toch te veel verwacht, dat hei ...Jeugdland" nu ook op een presenteerblaadje zou worden aan gedragen. De aanwezigen hekelden, vaak in felle bewoordingen, de houding van het College van B. en W. Niet alleen „Jongens- ADVERTENTIE Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert' de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08, 7.94 alsof hem een pak van het hart viel. Voor het eerst na lange tijd kon hij weer onbe zorgd lachen, want hij begreep nu, dat Joris Goedbloed hem wilde helpen. Die gaf hem de hele schat, waar alle moeilijk heden uit voort gekomen waren, opdat hij die aan de koning kon geven, en opdat onze Panda onbezorgd een nieuw leven zou kunnen beginnen! „Fijn!" zei hij dus. „Alstublieft, Majesteit, daar hebt u uw schat weer!" Oeh.... ja.... zo!" zei de Koning. „Nou,... eh.... wel be dankt!" 'Maar zó kwam de Koning er niet In de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad van Leerdam heeft een van de leden vragen gesteld aan het college van B. en W. over het doek „Lachende jongen met bierkan" door Frans Hals, dat toebehoort aan het Hofje van Aerden en tezamen met enige andere schilderijen in een kluis, die het hofje heeft in een bank gebouw, wordt bewaard. De toestand van het schilderij zou aanleiding tot bezorgd heid geven. In de plaatselijke courant van gisteravond werd medegedeeld dat de lijst zou zijn aangetast. Het bedoelde kunst werk is in 1937 te Haarlem te zien geweest op de grote Frans Halstentoonstelling. Een reproductie ervan versierde het omslag van de catalogus. Naar aanleiding van deze interpellatie heelt de burgemeester van Leerdam het college van regenten van het Hofje van Aerden aangeboden het doek een plaats te „Lachende jongen met bierkan" door Frans Hals, ontstaan in de periode 1627 tot 1630 waaruit ook de schuttersmaaltijden date ren. Het doek is 69.5 X 58 cm. geven in de nieuwe raadzaal van het dit voorjaar gerestaureerde gemeentehuis, waar het beter bewaard zou zijn dan in een kluis en tevens door het publiek be zichtigd kan worden. Dit is echter een zeer moeilijke kwestie. Van de drie regenten is er verleden jaar één overleden, waarvoor nog geen vervan ger of opvolger is aangewezen. Een tweede regent vertoeft in het buitenland. Men heeft al in geen jaren contact met hem kunnen krijgen. De enige aanwezige regent, mr. C. D. Tukker, notaris te Rotterdam, durft alleen geen beslissing te nemen. Het testament van mevrouw Van Aerden, op land", ook andere jeugdbewegingen zouden weinig medewerking ondervonden hebben. In het algemeen bleek men van mening, dat men op hét raadhuis te veel vasthoudt aan de gedachte, dat het behoud van het natuurschoon boven alles gaat en men de jeugd als een noodzakelijk kwaad be schouwt, waarvoor in de uitgestrekte ge meente nergens een terrein beschikbaar zou zijn. Uit de vergadering opperde iemand (gek scherend) het denkbeeld „de jeugd tot zo veel vandalisme aan te sporen, dat men in arren moede wel tot medewerking zou overgaan". In Zaandam wel. Het wonderlijke van dit alles is wel, dat men in Zaandam in navolging van het Bloemendaalse comité een dergelijk plan ontwikkelde dat thans reeds verwezenlijkt is en men vroeg zich af waarom dat dan in Bloemendaal niet mogelijk was gebleken. Des te pijnlijker vond men dit, omdat B. en tv. het belangeloos ter beschikking gestelde en uitermate geschikte terrein achter „De Rijp" hebben afgekeurd. De vergadering besloot aan degenen die zich door het zenden van een financiële bij drage of op andere wijze voor het „Jon gensland" daadwerkelijk hebben geïnteres seerd een circulaire te zenden, waarin de oorzaken van de mislukking worden uit eengezet. De gestorte gelden zullen worden gerestitueerd, tenzij binnen twee maanden zou blijken, dat anderen onder behoorlijke waarborgen de zaak alsnog ter hand zou den willen nemen. Dit laatste punt is op suggestie van de vergadering ingelast. Men heeft zeer waarderende woorden gesproken aan het adres van de leden van het comité voor het vele werk dat het heeft verricht in het belang van de Bloe mendaalse jeugd, in het bijzonder de secre taresse mejuffrouw A. Beekman. af! „Tut, tut, Majesteit!" riep Joris bars. „Neen, neen, een dankje is niet alles! Panda heeft u de schat terug gebracht, en ik mag u er misschien wel aan herinneren, dat u de helft van uw schat beloofde aan wie hem u terug bracht. En Uwe Majesteit zal zéker hartelijk met mij instemmen wanneer ik thans 'uitroep: eerlijk duurt het langst! Belofte maakt schuld! Uwe Majesteit zal zeker zijn majesteitelijke plichten nakomen, dacht ik; en mag ik uwe Majesteit bovendien nog aan mijn werp- steenije herinneren grond waarvan omstreeks 1770 het naar haar genoemde Hofje werd gesticht, schrijft namelijk voor dat de kunstschatten niet uit de regentenkamer verwijderd mogen wor den. Vóór de oorlog werd yan deze testamen taire bepaling slechts twee keer afgeweken, aldus deelde notaris Tukker ons mede, na melijk ten behoeve van de Frans Halsten toonstellingen in Haarlem en Rotterdam. In het voorjaar van 1940 werden achtereen volgens verschillende onderdelen van het Nederlandse leger in het Hofje onderge bracht. Deze manschappen hebben er, vol gens notaris Tukker, als vandalen huisge houden. In het begin van de oorlog werd het besluit genomen de belangrijkste kunst werken naar de veilige plaats over te bren gen, waar zij zich nog steeds bevinden. Het Hofje wacht intussen nog steeds op restauratie. De regering weigert de aan gebrachte schade te vergóeden zolang niet aangewezen kan worden welke troepen afdeling verantwoordelijk moet worden gesteld voor de vernielingen. In overleg met Monumentenzorg zal men niettemin in 1952 met de restauratie een begin maken. Notaris Tukker acht de regentenkamer van- het Hofje van Aerden evenwel niet de ideale plaats, zelfs geen bijster geschikte, voor een kostbaar doek als „De lachende jongen met bierkan" van Frans Hals, om dat deze kamer niet bewoond is en er niet gestookt wordt. Wat betreft de toestand van het schilderij deed notaris Tukker de geruststellende mededeling dat deze geen reden tot be zorgdheid heeft. De beschadigingen van de lijst zijn reeds van oude datum, maar het is mogelijk deze geheel in de oorspronke lijke staat te herstellen. Bovendien wordt er regelmatig toezicht op het doek uitge oefend door de oud-directeur van het mu seum Boymans te Rotterdam en door het scheikundig politie-laboratorium van het departement van Justitie te 's-Gravenhage. Als deze deskundigen ooit tot de conclusie mochten komen dat een betere verblijf plaats dan de hierboven genoemde kluis of de regentenkamer dringend gewenst is, dan zal notaris Tukker zeker toestemming geven het schilderij naar het museum Boy mans over te brengen. Tot zover mr. Tukker, Zou er in dat ge val niet meer voor te zeggen zijn het een plaats te geven in het Frans Halsmuseum? In Antwerpen werd een „Nederlandse dag" gehouden Kwestie der waterwegen in de toekomst in ander licht? Onder auspiciën van de Belgisch-Ne derlandse vereniging is gisteren te Ant werpen een „Nederlandse dag" gehouden, 's Morgens werd de Nederlandse ambassa deur te Brussel, baron van Harinxma Thoe Slooten, in het kabinet van de bur gemeester van Antwerpen ontvangen, waar hem een tweetal gravures van Ru bens, getrokken van de authentieke koper platen, ten geschenke werd aangeboden. De Nederlandse ambassadeur overhandig de hier namens de Koningin de-versier selen van Groot-Officier in de orde van Oranje Nassau aan de gouverneur der provincie Antwerpen, R, Declerck, en aan de burgemeester van Antwerpen, Lode Craeybeckx. Vervolgens zat de ambassa deur aan een lunch aan in dé Leys- zaal van het stadhuis, waarna een bezoek gebracht werd aan de Antwerpse haven. 's Middags werd een bijeenkomst gehou den in het Rubenshuis, waar behalve de Nederlandse ambassadeur tal van hoge Belgische en Nederlandse autoriteiten aanwezig waren. Na een welkomstwoord van de voorzitter der Belgisch-Nederland se vereniging hield de vice-voorzitter H. van Kuyck een lezing over de Europese gedachte, waarbij spreker vooral de cul turele en politieke rol, die Nederland, Bel gië en Luxemburg te vervullen hebben bij de éénmaking van Europa, in het licht stelde. Des avonds zat baron Van Harinxma Thoe Slooten aan een banket aan, dat hem door de Belgisch-Nederlandse vereniging werd aangeboden. Talrijke Antwerpse persoonlijkheder luisterden dit banket door hun aanwezig heid op. Nadat burgemeester Graeybeckx het woord had gevoerd, zegde baron Van Ha rinxma Thoe Slooten dank voor de harte lijke ontvangst, die hem te Antwerpen was bereid. Hy herinnerde eraan, dat de Belgisch-Nederlandse vereniging gesticht was in een periode, waarin een campagne gaande was tegen de economische unie. Deze campagne, zo zei hij, kwam dikwijls voort uit wanbegrip en het is de ver dienste van de vereniging geweest, bij gedragen te hebben tot een verheldering. Met betrekking tot enkele toespelingen van burgemeester Craeybeckx in zijn ta felrede, verklaarde de Nederlandse ambas sadeur, persoonlijk sterk de indruk te hebben, dat in Nederland steeds meer be grepen wordt, dat de kwestie der water wegen, wanneer de economische unie een maal tot stand is gekomen, in een ander licht zal komen te staan. Tenslotte reikte baron van Harinxma Thoe Slooten Koninklijke onderscheidin gen uit aan een aantal prominente Ant werpenaren uit het havenbedrijf en de handel. Peking beschuldigt Amerikaanse vliegers van grensschendingen Te San Francisco is Maandag een be richt van Radio-Peking opgevangen, waar in wordt beweerd dat Amerikaanse vlieg tuigen in de twee weken, voorafgaande aan de tiende November, 68 maal het Chinese luchtruim schonden. Hieraan werd toegevoegd dat, volgens nog niet geheel bevestigde berichten, 218 Amerikaanse vliegtuigen van Korea uit de Mandsjoerijse grens hebben geschonden. Centraal bureau voor interlocale woningruil De stichting Interlocale Woningruilcen- trale te Utrecht heeft een centraal ruil bureau ingesteld, waarin rijk, gemeente en bedrijfsleven samenwerken. Het bureau heeft tot taak belanghebbende ruilgegadig- den met elkaar in contact te brengen. Deze gegadigden dienen een vestigingsvergun ning té bezitten voor de gemeente waar zij willen gaan wonen. Het betreft hier uit sluitend woningruil tussen hen, die een woning zoeken in een andere gemeente, Oude bijl. Een Oostenrijkse expeditie on- der leiding van de oudheidkundige dt Maria Mottl heeft ten Noorden vaii Graz een 17 centimeter lange bijl opgC. graven uit het tijdperk van de Neander- talers. Deze bijl, die op 130.000 jaar ge! schat wordt, wordt beschouwd als het oudste menselijke werktuig, dat tot no» toe gevonden is. Ervaren. De Griekse ambassade te Washington heeft bekend gemaakt, dat Maandag een bataljon Griekse soldaten ervaren in de strijd tegen guerilleros' uit Griekenland vertrokken is om zich onder de vlag van de UNO in Korea te scharen. Sprongetje. De Braziliaanse parachutist Fernando José Monteiro maakt aaii. spraak op het wereldrecord parachute- springen van lage hoogte. Hij sprong op een hoogte van 49.2 meter boven zee uit een vliegtuig en opende zijn para- chute pas op 15 Meter. Hulp. Sir Charles Peak, de Britse amba;. sadeur in Joegoslavië, zal de Joegosla vische regering meedelen, dat Engeland bereid is onmiddellijk een lening van 5 millioen pond sterling te verstrekken voor aankoop van voedsel voor de be strijding van hongersnood, zo wordt in Londen verklaard. Amerika werkt plan- nen uit om 100.000 ton Amerikaanse tarwe naar Joegoslavië te zenden, dat door de droogte in een précaire voedsel! situatie is geraakt. Rode stad. Een helder rood-oranje schijn- sel in de lucht, dat Maandag bij zons- opgang boven Serajewo, de hoofdstad van de republiek Bosnië en Herzego- wina, werd waargenomen, heeft tot allerlei veronderstellingen aanleiding gegeven. Metereologen menen echter, dat dit schijnsel veroorzaakt werd door een breking van de zonnestralen, door dat de lucht verzadigd was van water damp, die door een warme Zuidenwind werd aangevoerd. De damp vormde een wolk, waar slechts rode en gele stralen doorheen konden dringen. De gehele stad zag er uit alsof men haai' door rood glas bekeek. Wassend water. Een groot deel van Oost- Frankrijk wordt met overstroming be dreigd, nu de rivieren na 48 uur on onderbroken regen sterk gezwollen zijn. Bij Grenoble is een hydro-electrisclie installatie door een grondverschuiving beschadigd en verscheidene alleenstaan de huizen en gehuchten in de buurt van Bourg zijn geïsoleerd doordat de Ain buiten haar oevers is getreden. Te Lyon heeft men voorbereidingen getroffen om een duizendtal mensen, die aan de oever van de Rhone wonen, te evacue ren. Vlucht. Het West-Duitse nieuwsbureau D.P.A. meldt, dat drie leden van de Oost-Duitse volkspolitie, van wie er één een geweer had, gisteren naar de Ame rikaanse sector van Berlijn gevlucht zijn. De vluchtelingen meldden zich bij de West-Duitse politie. Een hunner ver klaarde, dat men hem een geweer ge geven had om de andere twee, die er van verdacht werden plannen te koes teren om naar West-Berlijn te vluchten, te bewaken. Hij sloot zich bij hen aan en zij vluchtten alle drie. Niet zo slecht. Edith Sampson, het eerste negerlid in de Amerikaanse delegatie naar de UNO, heeft verklaard, dat er naar haar mening veel vooruitgang is geboekt inzake het ziegervraagstuk in de V. S. Velen in Europa en Azië heb ben zich een voorstelling van het neger leven gemaakt, die geheel buiten alle verhoudingen staat. Hoewel verdraag zaamheid niet door wetten vastgelegd kan worden, zo zeide zij, kan er veel bereikt worden door wetten, die gelijk heid^ voor het wetboek omschrijven, Editn Sampson zeide dit naar aanleiding van recente uitspraken van het opper- gerechtshof tegen rassendiscriminatie, Vakbond. Volgens het West-Berlijnse Christelijk-democratische blad „Der Tag" zyn in de Oost-Duitse provincies Thüringen en Saksen-Anhalt onlangs 360 diaconessen ontslagen, omdat' zij weigerden zich aan te sluiten bij de onder communistische leiding staande „vrije Duitse vakverenigingsbeweging". Voorstel aan Haarlemse raad: Uitbreiding toeslagregeling voor vrijwillig verzekerden Naar wij vernemen zal in de vergade ring vari de Haarlemse raad van 29 No vember een voorstel aan de orde komen tot uitbreiding van de gemeentelijke rege ling van de toeslagen op de door vrij willig verzekerden te betalen ziekenfonds premies. De nieuwe regeling komt hierop neer, dat vrijwillig verzekerden, die een inko men hebben, dat overeenkomt met de ge meentelijke steunnormen aan onvermogen- den de gehele premie vergoed krijgen; zij die 25 meer inkomen hebben krijgen de helft vergoed en van degenen met een in komen dat 50 boven het gemiddelde steunbedrag uitgaat, wordt 25 voor re kening van de gemeente genomen. Door deze regeling worden de in een adres aan de raad door de Bond van ouden van dagen aanbevolen toeslagnor- men zelfs nog overtroffen. Chauffeur verleende geen voorrang Gistermorgen had op de viersprong Korte Kleverlaan, Kleverlaan, Busken Huetlaan en prof. Van Vlotenweg in Bloemendaal een botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto plaats, die overigens slechts de beschadiging van beide voertuigen tengevolge had. Het ongeluk ontstond doordat de be stuurder van de uit de Korte Kleverlaan komende vrachtauto zijn aandacht zo bij het verkeer op de aan zijn linkerhand lig gende Kleverlaan had, dat hij de van rechts komende personenauto niet op merkte en geen voorrang verleende, Hij ontving een proces-verbaal. Twee effectenhandelaren te Amsterdam, J. W. C. en J. ter M. zijn in hoger beroep veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf- Hun was ten laste gelegd dat zij in stukken hadden vervalst om belasting t# ontduiken. ADVERTENTIE Lauwe Permanent wave Prettige behandeling schitterende resultaten SALON HOFFMANN Middenweg 126, Haarlem-N., Tel. 22202

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2