Meer leerlingen bij het openbaar onderwij te Haarlem Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Amsterdamse Beurs De Zevenster Dinsdag 14 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant '4 Vergelijkingen tussen 1946 en 1950 In de jaren die aan de oorlog vooraf gingen daalde het aantal leerlingen der lagere scholen te Haarlem van jaar tot jaar, niettegenstaande de bevolking toe nam. Daarentegen werd steeds een stijging van het aantal leerlingen der bijzondere scholen geconstateerd. In dl' laatste jaren is daarin evenwel een verandering gekomen. Het aantal leerlingen was: Openb. scholen Bijz. scholen 1946 4659 10902 1950 5228 11255 Vooruitgang 569 353 Niet alleen is het aantal kinderen van de openbare scholen in die jaren verhou dingsgewijs sterker toegenomen dan bij het bijzonder onderwijs, maar ook zelfs nog in aantal. De officiële statistiek vermeldt voor de openbare scholen voor 1946 4809 leer- leerlingen, maar daar moeten 150 afgeteld worden, omdat de 150 leerlingen van de Dagopenluchtschool in 1946 nog bij de Ds. A. R. de Jong gehuldigd Het bestuur en de leden van de O.R.G. hebben hun jubilerende voorganger ds. A. R. de Jong Maandagavond tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gebouw van deze gemeenschap een hartelijke hulde bereid. Vele sprekers uitten hun waardering voor het werk dat de jubilaris in zijn veer tigjarige predikantsloopbaan heeft verzet. Vooral de oude vrienden van ds. de Jong grepen terug naar de tijd dat hij in Bus- sum ijverde voor de oprichting van een nieuwe gemeenschap. Het oudste bestuurslid van de O.R.G., de heer H. P. Visser uit Voorburg schetste de stimulerende persoonlijkheid van de jubilaris en memoreerde de harde strijd die gevoerd moest worden voordat ds. de Jong zijn idealen had bereikt. Mevrouw de Jong die haar echtgenoot met liefde volle tact terzijde heeft gestaan werd in de hulde betrokken. Namens het bestuur en de gemeente overhandigde spreker de jubilaris een geschenk in enveloppe dat bestemd was om hem in staat te stellen zijn liefhebberijen op kunstgebied te kun nen uitoefenen. Nadat nog velen het woord hadden ge voerd dankte ds. de Jong allen die hem een zo onvergetelijke dag hebben bereid. Mevrouw M. van Luin-Riemersma bracht vervolgens er.ige piano-soli ten gehore. Na de thee vertelde ds. de Jong een en ander uit zijn veelbewogen loopbaan. ADVERTENTIE AM8TERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Chauffeurs in hoger beroep veroordeeld Het Amsterdamse Gerechtshof deed van morgen uitspraak in twee zaken, waarbij de verdachten ervan beschuldigd werden door onvoorzichtig rijden de veiligheid van het verkeer zodanig in gevaar te hebben gebracht, dat andere weggebruikers ernstig gewond werden. De Heemsteedse vrachtautochauffeur J. D. R., die op het Dr. Baumannplein in Half weg een Haarlemse motorfietser had aan gereden, werd veroordeeld tot zes weken hechtenis. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de Haarlemse recht bank: drie maanden hechtenis en een half jaar intrekking van het rijbewijs geëist. De Amsterdamse chauffeur, die op de hoek van de Kleine Houtweg en de Pavil joenslaan in Haarlem zowel een Haarlemse bankier als een Hilversumse arts had aan gereden, hoorde zich, evenals door de Haarlemse rechtbank, tot een maand ver oordelen. De procureur-generaal had twee maanden gevorderd met zes maanden ont zegging. Burgerlijke stand van Haarlem 13 Nov. 1950 ONDERTROUWD: 13 Nov.: W. C. L. M. de Munnik en I. M. Kamphuijs. BEVALLEN van een zoon: 10 Nov.: J. K. van der Voorn—Smid. E. T. Lamboo—Spek. 11 Nov.: M. W. van Groenigen—Hor.coop'. B. Bosse—Van den Haak. C. Klaassen—Witte. 12 Nov.: J. KosterScheepsma. C: P. Bus kingWinkler. L. S. van AmersfoordBrak. W. M. SiebelingRosman. 13 Nov. F. Smit— Lijk'ema. P"VALLEN van een dochter: 11 Nov.: H. Zij. ..—Vogelzang. G. J. Driessen—Verkuil. 12 Nov.: E. E. I. van den BergEikerbout. OVERLEDEN: 10 Nov.: P. Pieterse, 80 j., Hagestraat. A. de Vlaming—Schrsuder, 72 j., Kamperlaan. 11 Nov.: P. O. van Duin, 2 d., Kamperlaan. 11 Nov. F. Gaus, 57 j., Van Loo st ra at 9. J. M. van der Vate, 23 j., Gasthuis- vest. W. H. P. Snitker, 48 j., kamperlaan. H. J. C. KuijkhovenHamstra, 84 j., Harmen- jansweg. 12 Nov.: C. van Roode, 71 j., Mid- dentuindorpslaan, G. J. M. van den Berg— Leistikow, 73 j., Pijnboomstraat. gewone lagere scholen geteld werden, maar in 1950 bij het buitengewoon l.o. Ook bij het Mulo-onderwijs is het aantal leerlingen der openbare scholen, verge leken bij 1946, vrij sterk gestegen, namelijk van 890 tot 1020. Daarentegen daalde het aantal leerlingen op de bijzondere Mulo- scholen van 16S4 in 1946 tot 1534 in 1950. Bij het openbaar onderwijs dus een stijging van 130 en bij het bijzonder onderwijs een daling van 130. Gerechtshof Wielrijder aangereden onder viaduct bij Jansweg In hoger beroep had zich Dinsdagmor gen voor het Gerechtshof le Amsterdam te verantwoorden de 39-jarige Haar lemse huisschilder B. den H„ die door de rechtbank te Haarlem veroordeeld was tot een gevangenisstraf van vier maanden en ontzegging gedurende een jaar motorrijtui gen te besturen, terzake van het feit, dat hij op 17 Maart 1950 hoogst roekeloos heeft gereden met een auto op de Jansweg te Haarlem, waardoor de drie-en-zestigjariae J. A. van D. aangereden werd er. lichame lijk letsel opliep. Verdachte had in de middag van 17 Maart per auto een bezoek gebracht aan Bovenkerk. Daarna was hij naar Bad hoevedorp gegaan, waar personeel van de schilder werkzaam was. Den H. dronk zes a zeven borrels en begaf zich naar Haar lem om ziir. personeel naar huis te bren gen. In Haarlem bezocht de man enkele cafés en dronk jenever en bier. Volgens een later door de politie ingesteld onder zoek moet de schilder minstens elf borrels en enige glazen bier gedronken hebben. Toen verdachte een café op de Boter markt wilde verlaten, wei-d hem in over weging gegeven niet in zijn eigen auto te stappen, maar een taxi te bestellen. Hij ver trok echter in zijn eigen auto om elf uur des avonds in de richting Haarlem-Noord. Onder het viaduct reed de man links van de weg, vermoedelijk om twee wielrijders te passeren. Uit de tegenovergestelde rich ting naderde een autobus. De verdachte week naar rechts uit en reed de drie-en- zestigjarige J. A. van D. aan. Deze liep een hersenschudding en hoofdwonden op en heeft gedurende elf weken niet kunnen werken. De president deelde mede, dat verdachte zich aan een bloedproef heeft onderwor pen. Daarbij is gebleken, dat bij de man een abnormaal hoog gehalte alcohol is aangetroffen. De procureur-generaal zeide, dat het aantal ongelukken op de weg steeds toe neemt. Er moet daarom streng worden opgetreden. Indien er drank gebruikt is dan zijn de feiten nog ernstiger. In dit ge val heeft de autobestuurder zoveel gedron ken, dat het verbazingwekkend is, dat verdachte nog in öe auto is gestapt. Spre ker eiste bevestiging van het vonnis. De,verdediger mr. J. A. Viskil zette uit een, hoe de verkeerssituatie onder het via duct is en meende dat die van dien aard is. dat ongelukken kunnen gebeuren, ook al heeft een bestuurder geen alcohol ge bruikt. Pleiter noemde enkele verzachtende om standigheden en verzocht een voorlich tingsrapport te laten uitbrengen, om na te gaan of verdachte een gecombineerde straf kan worden opgelegd. Arrest 28 November. Woonschip aan inboedel van faillissement onttrokken. De Haarlemse grondboorder J, J. B. was in November 1948 door de Haarlemse recht bank failliet verklaard en hij had aan zijn cüratrice niet meegedeeld, dat het woon schip, waarop hij woonde, zijn eigendom was. Evenmin had hij haar verteld, dat hij het schip verkocht had voor 4.000 en dat hij het geld uitgegeven had. Terzake het onttrekken van inboedel uit een faillisse ment werd proces-verbaal opgemaakt. In Juni veroordeelde de Haarlemse rechtbank hem tot drie maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis was cle grondboorder in beroep gegaan. Vandaag stond hij voor het gerechtshof le Amsterdam terecht. De president was van mening, dat een belangrijk onderdeel aan de boedel was onttrokken en noemde het feit ernstig. Voorts merkte hij op, dat het voorlichtingsrapport ongunstig luidde. De procureur-generaal eiste een hogere straf, namelijk vijf maanden. VIOOLCONCERT VAN MENDELSSOHN DOOR H. O. V. MET WANDA LUZZATO. Het derde Vrijdagavond-concert van de H.O.V. op 17 November zal geheel gewijd zijn aan werken van Felix Mendelssohn Bartholdy. Het programma bestaat uit de ouverture ..Een Midzomerdachtdroom", het Vioolconcert en de Vierde of Italiaanse Sym phonic. Soliste is de jonge violiste Wanda Luzzalo. dirigent Toon Verhey. DE HAARLEMSE POSTFANFARE GEEFT JUBILEUMCONCERT Ter gelegenheid van het twintig-jarig be staan geeft de muziekvereniging van P.T.T.- personeel „De Haarlemse Postfanfare" op Zaterdagavond 18 November een jubileum concert in cle gemeentelijke Concertzaal onder leiding van de heer Adr. Niernan. Medewerking wordt verleend door de ge mengde zangvereniging „Polyhymnia" (diri gent H. Arisz) en de solisten mejuffrouw Tiny Verschoor, sopraan en de heer Anton Martens, bariton. Maatregelen tegen huurders die niet betalen willen Het heeft de aandacht van B. en W. ge trokken, dat de huurschuld bij verschei dene woningbouwcorporaties eerder ver meerdert dan vermindert. Het College heeft de besturen op het hart gebonden hiertegen maatregelen le nemen en, zo van onwil sprake is, niet te schromen een voorbeeld te stellen. Wij vernamen, dat er inderdaad enkele huurders zijn, die, in het gevoel van „de gemeente doet me toch niets" op grote voet leven, doch reeds een jaar en langer de huurpenningen schuldig zijn. Tegen dezulken zijn de maatregelen gericht, niet tegen hen die door ziekte of dergelijke moeilijkheden achterop zijn ge raakt. Hun wordt op de gebruikelijke wijze gelegenheid tot het inhalen van de achter stand geschonken. Nogmaals „Sneeuwwitje" Men heeft er mijn aandacht op geves tigd dat ik bij de bespreking van de op voering door Aerdenhouts Kindertoneel van het sprookjesspel „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" geen melding heb ge maakt van de charmante beurt van de jeugdige proloogzegster. Dit verzuim is ge deeltelijk te wijten aan het feit dat er in het progi-amma met geen woord van haar optreden werd gerept en dat haar naam niet by de lijst van medewerkenden stond. Ten onrechte, want het nog zeer jonge meisje kweet zich met even inne mende als beheerste vrij moedigheid van misschien de moeilijkste taak van de mid dag, demonstreerde daarbij zij had een buitengewoon lange en zeker niet eenvou dige tekst te zeggen een betrouwbaar geheugen en dwong met haar zuivere en welluidende voordracht iedereen in de aanvankelijk zo rumoerige schouwburg tot aandachtig luisteren. Het verdient echter aanbeveling om kinderen die alleen op het toneel voor het doek moeten staan, zoals thans geschiedde, een steunpunt voor de handen te geven. De geforceerde geba ren deden onnatuurlijk aan. Het zou ove rigens aardig zijn het meisje in kwestie ook eens een rol in het spel te zien ver vullen. D. K. Vijftienhonderd bezoekers op Gobelin-tentoonstelling Gisteren was het de laatste dag van de door de Haarlemse herstelplaats van antiek textiel georganiseerde tentoonstelling van gobelins in het Frans Hals Museum. Naar ons wordt medegedeeld, hebben niet minder dan 1500 bezoekers de gelegenheid aangegrepen om deze unieke expositie van wandtapijten te bezichtigen. De tentoonstelling heeft geen nadelig saldo opgeleverd. JUBILERENDE REDERIJKERSKAMER SPEELT „LIEFDELESSEN" VAN MOLIèRE Ter gelegenheid van het zestig-jarig be staan geeft de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" op 20, 21 en 22 Novem ber in de Haaxdemse Schouwburg opvoerin gen onder regie van de heer Guus Boersma van de comedie „Liefdelessen" var. Molière in de vrije Nederlandse bewerking van Eduard Verkade. De rol van Sganarelle wordt vertolkt door de heer Jan Icas van Dijk, die evenals de heer Jan Leeflang veer tig jaar werkend lid van de vereniging is. De mxxziek, die ten gehore wordt gebracht, is gearrangeerd door Alex de Jong. Fokker verhuist Zoals men weet zijn de fabrieken van Fokker nog: steeds gevestigd aan de over zijde van het IJ te Amsterdam, doch is men bij Schiphol bezig met het bouwen van een nieuwe fabriek. Deze bouw is thans zover gevorderd, dat Maandag het grootste deel van de Fokker-fabrieken, namelijk de af deling voor de bouw van de Gloster Meteor, naar Schiphol gaat verhuizen. Hiermee zal dan ongeveer 70 pet. van de totale Fokker capaciteit naar Schiphol zijn overgegaan. Empire Brent heeft vertraging Als gevolg van een lichte motorstoring kan het tx-oepenschip Empire Brent, dat 28 October vaxx Tandjong Priok met mili tairen van de Koninklijke Marine, het voormalige KNIL en de KL met hun ge zinnen naar Nederland vertrok, niet op volle kracht varen. Het schip wordt nu omstx'eeks 3 Decem ber in Rotterdam verwacht. VUGHTSE KUNSTENAAR ZAL PORTRET VAN KONINGIN JULIANA SCHILDEREN B. en W. van Vught hebben de in hun ge meente woonachtige schilder Arnoud van Paashuïs opgedragen een portret van Koningin Juliana te vervaardigen. Het por tret zal in de Vughtse raadzaal worden aangebracht. Zandvoort inbraak geschiedde in vacantiekolonie Zaterdag deelden wij mede, dat er inge broken was in de Clarastichtïng in Zand voort. De politie blijkt zich evenwel vergist te hebben in het gedeelte van het gebouw: de inbraak had plaats in het aangrenzende deel, dat aan de Amsterdamse vacantie kolonie behoort. Heemstede Voor de Stille Armen te Heemstede Evenals vorige jai'en zal ook nu weer in Heemstede een inzameling worden gehou den voor de zgn. „Stille Armen" in die gemeente. Het comité, waarvan de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, voor zitter, de heer E. J, van Lent secretaris en de heer A. van Wingerde penningmeester is, doet ook nxx weer een dringend beroep op de inwoners van Heemstede een bij drage voor dit doel af te zonderen. Helaas zijn er nog altijd velen, die ge holpen moeten worden en daarom vraagt het comité met aandrang de hulp van ieder, die tot helpen in staat is. Het co mité zal gaarne opgaven ontvangen van de namen en adressen van personen van wie men meent dat zij voor een uitkering in aanmerking dienen te komen. Bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, of aan hem persoonlijk worden afgedragen ten raadhuize, dan wel aan zijn woning Antonis Duycklaan 12. Als bijdrage kan reeds nu verantwoord worden 2 van mevrouw wed. J. K.-B. Overveen GEREFORMEERDE KERK Door de Gereformeerde Kerk van Over veen is, na de gisteravond gehóuden ge meentevergadering, in de vacature die ont staan zal door het vertrek van ds. W. Fijn van Draat, beroepen ds. G. van Wilgenburg te Aalten. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 286 285% 220 218 Philips 231K A. K. U 175 113/= 129X< Nederlandse Ford 310 Nederlandse Kabel 252 v. Berkei's Patent 118 Scheepvaart-Unie 16214 162% Holl.Amerika Lijn 112'/, Deli Maatschappij 111'/, 111% H. V. A 117 116% A'dam Rubber 127X 126 Ned. Handel Mij. 150 K Nat. Handelsbank 85 Billiton Mij. II 225 „En nu hebben we geen dak meer boven ons hoofd!" zuchtte de Kabouter terneer geslagen. Maar daar was natuurlijk een mouw aan te passen. Jullie komen natuurlijk bij ons in huis, totdat de schade hersteld is en jullie weer een eigen huis hebt!" boden de Kabouters gastvrij aan. Het spreekt toch vanzelf, dat we elkaar helpen in nood!" Toen bespraken ze onder elkaar de regeling. Iedere Kabouter zou een van.de gasten bij zich in,huis nemen. Ook Pilon nam een van hen mee. Dat gaf ineens een grote drukte. Er moest een slaapkamertje voor de gast in orde worden gemaakt. Maar natuurlijk hielpen Rick en Bunkie graag mee. Ze sleepten met matrassen en kussens en maakten alles klaar. Ze vonden het prettig, dat die arme, dakloze Kabouter nu geholpen werd en niet zonder huis in de kou hoefde te blijven. Maar natuurlijk ging het zo.... we zijn op de wereld om elkaar te helpen als er hulp nodig is, niet waar? Voetbal Rotterdams elftal samengesteld De samenstelling van hel Rotlex-dams-elf tal, dat 18 November een wedstrijd te Rotterdam speelt om de gouden onafhan kelijkheidsbeker tegen de Rest van Neder land. luidt: Doel: Van der Bijl (Fcijenoord). Achter: Smulders (Feijenoord) en Tiebout (Sparta) Midden: Van Meerwijk (SVV). Kroon (Feijenoord) en Van der Engel (Feijenoord). Voor: Van Male (Sparta), Benningshof (Sparta). Den Boer (Sparta), Van der Tuyn (Hermes DVS) en Heyster (Hermes DVS). Reserves: Landman (Sparta), Steenbergen (SVV), Buytenhek (SVV) en Köneman (SVV). SCHEEPVAART Aagtekerk, 12 te Antwerpen. Alwaki, 12 te Rio de Janeiro. Amarapobra, 12 bij Kp. de Gat,a. Amstelpark, pass. 11 Finisterre. Annenlterk, 11 v. Brisbane te Sydney. Averdijk, 11 v. Boston n. Philadelphia. Aagtedijk, 11 te Antwerpen. Aldabi. 12 v. Buenos Aires n. R'dam. Algenib. 12 v. R'dam n. Buenos Aires. Arendsdljk, 13 te Victoria n. Santos. Axeldijk, 12 te Antwerpen. Averdijk. 12 v. Boston te Philadelphia. Akkrumdijk, 13 te Antwerpen. Alamak, 11 v. Suez. Aalsdijk, 13 te Bremen. Aalsum, 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Alchiba, XI v. Narvik n. R'dam. Aldegonde, 13 v Bangkok te Piadju. Arastelland, 12 v. d. Elde n. A'dam. Analjk. 12 te Bremen Abbedijk. 13 v. Montreal te Three Rivers. Algorab. pass. 13 Malta. Arnsteldiep. pass. 14 Malta. Alpherat, 11 te Durban v Lorenzo Marques. ArnedtJk, pass. 33 Sciilies. Abbekerk. pass. 14 Finisterre. Alhena, 13 te Rio de Janeiro. Alphard. 15 te Santos. Arkeldijk. pass. 14 Sciilies. Arundo. 12 te Buenos Aires v. A'dam. -Atlas. 13 v. Gibraltar te R'dam. Baarn, 12 v. Supe n. Plinentel. Barendrecht, pass. 12 Duilgeness. Bengkalis. 12 v. Djakarta n. Bangkok. Borneo, 11 v. Port Said n. Genua. Blommersdljk, 12 te Norfolk v. Baltimore. Boskoop, 12 v. Barranquilla te Curasao. Breda. 12 v. Aruba n. Cristobal. Bacchus, 12 v Georgetown te Ciudad Bolivar. Bali, 12 op de Weser: Baud, 13 v Buleleng te Singapore verw. Beverwijk, 11 05 in. W. Tobroek. Bantam, pass. 13 Point de Galle. Bennekom, 13 te A'dam. Bonaire, pass. 13 Startpoint. Boschfontein, pass. 14 Dakar. Ceronia, 11 v. Singapore n. Auckland. Corilla, pass. 12 Pantellaria. Cottica, 12 v. Demerara n. Trinidad. Caltex Utrecht (t), 12 dwars Rasfariak. Camphuys, 11 v. Menado n. Bilung. Caltex Pernis. pass. 13 Raslahadd. Castor, 13 v. Ciudad Trujillo n. Trinidad. Caltex The Hague. 14 v. Port Said. Caltex Delft (t), pass. 13 Aden. Celebes, 13 v. Padang n. Djakarta. Congostroom, 13 v. Pointe Noire n. Port Gentil. Daierdijk, 11 te San Francisco. Delfland. 13 te Hamburg. Duivendrecht. 12 270 m. O.t.Z. Recife. Diemeraijk,. pass. 13 Bishoprocks. Danae, 13 v. Gibraltar n. Lissabon. Delft. 14 rede Laguaira. Eendracht, pass. 12 Malta. Etrema, 12 v Cristobal te Las Piedras. Eemdijk. 12 te Antwerpen. Erinna (t). 12 v. Cebu te Miri. Eua (t), 12 400 m. W.t.Z. FayaL Empire Brent. 13 v. Aden. Elmma, 14 te Bordeaux. Enggano. pass. 14 Gibraltar. Friesland. 12 140 m. O Singapore. Gaasterkerk. pass 14 Evenaar. Garoet. 13 v. Belawan n. Aden. Grootekerk. 14 te Mozambique. Go'-dias, 13 te Alexandrië v. Piraeus. Groote Beer, pass. 14 Gibraltar. Helena, pass. 11 Azaren. Haarlem. 11 v. A'dam n. Santiago de Cuba. Hestia, 11 te A'dam v. Puerto Plata. Hera. 11 v. Santiago de Cuba n. Mobile. Kermes. 12 v. Bahia n. Recife. Helicon, 13 v. New York te Turkseil. Heemskerk. 13 v. Tanga n. Mombassa. Heelsum, 11 v. Houston n. Galveston. Hercules, 13 v Oran n. Cartagena. Hersilia, 13 te Curacao. Hoogkerk, 13 te Port Soedan. Indrapoera, 12 v. Djakarta n. R'dam. Ittersum. 13 te Le Havre v. Savanna. Japara (krl), 13 v. Suez: Jolt. v. Oldenbarnevelt, pass. 13 St. John's eil. Jagersfontein, 13 te Lorenzo Marques. Jupiter, 13 te Istanboel v. Saloniki. Kota Inten, pass. 13 Pantellaria. Kota Agoeng, 11 v. Cheribon n. Semarang. Kota Baroe, 14 te Djakarta v. R'dam. Klipfontein, pass. 14 Finisterre. Lemsterkerk. 12 v. Aden n. Port Said Lindekerk, 11 te Kastanura. Laurenskerk, 11 v. A'dam. Lekkerkerk, 12 v. Karachi. Laagkerk, 13 verw. Calcutta v. R'dam. Langkoeas, 11 anker Belawan v. Penang. Leuvekerk, 11 rede Damman. Lueita (t), 13 te Avonmouth verw. Luna, pass. 12 Pantellaria. Linge, 13 te A'dam v. Sundsvall. Lissekerk, 14 te Kosseir. Loenerkerk. 13 te Koweit v. Damman. Lombok, 13 v. Singapore n. Belawan. Leopoldskerk, 13 te Hamburg. Loosdtecht, pass. 14 Gibraltar. Maashaven, 12 te Montevideo. Maaskerk, 12 v. Monrovia n. Port Bouet. Macuba, pass. 12 Gibraltar. Mapia, 12 te Tilbury. Muiderkerk, 13 v. Port Said n. Genua. Mentor. 12 v. Cadiz te Antwerpen. Mirza (t). 12 verw. Singapore. Motra (t). pass. 32 Algiers. Molenkerk, 13 verw. Lobito v. Luanda. Merwehaven, 11 v. R'dam n. Casablanca. Madoera, 13 te Southampton. Malvina. 14 v. Aden n. Menaalahmadi. Meerkerk. 13 v. Alexandrië n. Genua. Me tula (t), 13 v. Suez n. Menaalahmadi. Marissa (t), 7 v. Cairns te Miri. Murena (t), pass. 13 Rasmadraka. Malea. pass. 14 Malta. Mariekerk. 14 v. Genua n. Port Said. Marken. 13 v. Port Said. Midas.13 v. Tarragona n. Valencia. Modjokerto, 14 te Port Said. Nigerstroom, 11 v. Plymouth n. Le Havre. Oranje pass. 13 Perim. Omala (t). 13 verw. Miri v. Calcutta. Oberon, 12 te Baltimore v. Barahona. Orestes, 12 v. Balboa n. Manta. Ondina (t), pass. 12 Perim. Perna, 12 te Port Said. Poelau Laut, 12 te Port Said. Prins Johan Willem Friso, pass. 12 Sciilies. Plancius, .13 verw. Djakarta. Parkhaven, 14 te Rio Grande. Polyphemus, 8 te Galveston. Prins Frederik Hendrik, 8 n. Grotemeren, Prins Maurits, 12 v. Montreal n. Antwerpen. Radja, 12 te Port Arthur. Roebiah, 12 te Makassar. Rondo, 11 v. Calcutta n. Madras. Ruys, 12 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Rijnkerk, 12 te Hongkong. Rotula, pass. 12 Malta. Rijn, pass. 13 BrunsbutteL Mr. H. J. Reinink, sec. etaris-generaa! van het departement van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen zal zich Donderdag- avond naar Indonesië begeven tot het voeren van besprekingen met het Hoge Commissa riaat over onderwijsaangelegenheden van Nederlanders in Indonesië. In Rotterdam is de eerste Nederlandse fabriek van adresseermacliines in werking gesteld. Enige lyd geleden huurde een jonge dame. die beweerde secretaresse bij de U.N.O. te zijn, in Rotterdam een auto, waar mee zij een reisje naar Parijs maakte. De huur van de auto werd niet betaald en thans heeft de Rotterdamse rechtbank de pseudo U.N.O.-secretaresse, een 29-jarige onder wijzeres uit Barneveld. v/egens oplichting tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Een 30-jarige zeeman, die door de poli tie te Amsterdam werd aangehouden omdat hij ongeveer zestig fietsen had gestolen, heeft bekend op 3 December 1949 een over val gepleegd te hebben op een juwelier in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam. De American Field Service verleent in samenwerking met Amerikaanse particu liere kostscholen en openbare middelbare scholen voor het ciu-susjaar 1951- -1952 tien beurzen aan Nederlandse scholieren. Het Nederlands-Amerika Instituut. Museumplein 4, Amsterdam verstrekt inlichtingen. Prof. dr. H. D. de Vries Rcilingb heeft Maandagmiddag zijn hoogleraarsambt in de sociaie aardrijkskunde en de landbeschrij ving aan de Amsterdamse gemeente univer siteit aanvaard met een rede getiteld „De volksopvoeding als vormende kracht in het sociale leven" Tegen de 31-jarige metaalbewerker P. J. van de B, te Amsterdam, die op 6 April 1919 zijn gewezen echtgenote heeft vermoord, is in hoger beroep 20 jaar gevangenisstraf geëist De rechtbank had hem tot 12 jaar veroordeeld. Het algemeean bestuur der centrale van verenigingen van personeel in rijksdienst, vertegenwoordigende omstreeks 12.000 rijks, ambtenaren, heeft een telegram gezonden aan de Koningin waarin wordt medegedeeld, dat het het bestuur een behoefte is in deze moeilijke tijden Hare Majesteit de verzeke- ring te geven, dat de in de centrale georga niseerde ambtenaren met inspanning van al hun krachten zullen medewerken tot opbouw van het maatschappelijk leven en tot herstel van de sociaal-economische toestand in ons vaderland. Mr. J. R. Thorbecke, vice-president van de Haagse rechtbank, is op 69-jarige leeftijd overleden. HAARLEM EN OMGEVING Gistermiddag verleende een wielrijder, die van de Kenaubrug komende linksaf naar het viaduct reed, geen voorrang aan een van rechts komende bestelwagen. Hij werd aan gereden en moest met een ontwrichte schou der, een hersenschudding en een wonde boven het oog naar het Joannes de Deo- zieken'nuis worden vervoerd. Ds. E. Reeser. emeritus-predikant te Den Haag, heeft zijn_benoeming tot hulppre dikant bij de Neö. Hervormde Gemeente te Haarlem aangenomen. Prof. dr. G. Oh. Aalder.- te Heemstede, hoogleraar in de exegese en de canoniek van het Oude Testament aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, zal wegens het bereiken van de leeftijd van 70 jaar Vrijdag zijn af scheidscollege geven in de Valeriusldiniek te Amsterdam. Een cyclaineulentoonsteHïng wordt op 16 en 17 November door de afd. Aalsmeer van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in net gebouw aer Centrale Aalsmeerse Veiling gehouden. De Dordtse burgerij heeft gelden bijeen gebracht voor een carillon in de „Stompe toren". Er is een bedrag van f40.000 nodig en daarvan heeft men nu f 38.000 bijeen. Rotti, 13 v. Balikpapan te Sorong. Rioiiw, 13 te Philadelphia v. Newport News. Raki, 12 v. Belawan. Stad Arnhem, pass. 11 Gibraltar. Stad Haarlem, 12 v. Balboa. Stad Schiedam, 12 v. R'dam te Savoua, Stentor, 11 v. Limassol n. Livorne. Scherpendrecht (t,), pass. 13 Malta. Slamat, 13 te Bahrein. Saidja, 11 v. Mulberry n. Muntok. Sarangan, 11 te Nunukan. Siaoe, 12 v. Cfaerlbóh n. Djakarta. Sibigo, 12 v. Tjilatjap te Palembang. Stad Alkmaar, 11 v. Lulea n. Emden. Stad Breda. 11 300 m. W. Finisterre. Stad Vlaardingen, pass. 32 Bergen. Stanvac. Djivak (t). 11 n. Tj. Uban. Stanvac Talang Akar. 12 n. Port Swettenham. Sandenburgh, 11 v. R'dam n. Casablanca. Saipedon, 33 te Ciudad Trujillo. Sehïc. 13 v. Port oï Spain te Kingston. Stad Maastricht, 31 te Schiedam v. Sas v. Gent Salatiga. 13 v. Colombo n. Bombay. Samarinda, 14 te Makassar. Sanana, pass. 13 Pantellaria. Streefkerk, 14 te Bombay v. R'dam. Schiedljlc, 10 te Vera Cruz v. New York. Sloterdijk, 12 v. Penang. Sibajak. pass. 13 Minicoy. Tabian, 12 v. Djakarta n. Singapore. Themisto, pass. II Azoren. Tjibadak. 12 v. Mauritius n. Mombassa. Tosari, 11 v. Baltimore n. Savanna. Trompenberg. 12 v. Antwerpen. Tankhaven TH (t). 11 v. Tj. Uban n. Saigon. Tibia, 13 verw. Port Said. Tjibesar, 10 v. Surabaja n. Makassar. Tjibodas, 12 v. Yokohama te Taralcan. Tjikampeb. 11 v. Bintang n, Hongkong. Tiipanas, 11 v. Lorenzo Marques n. Durban. Tabinta. 13 v. Djakarta n. A'dam. Tamo, 10 te Buenos Aires v. R'dam. Tarakan, 9 v. Semarang. Ternate, 13 v. Singapore. Tomini, 11 te Djakarta v. R'dam. Theseus, 13 v. Algiers n. Tunis. Utrecht, 11 te Port Alberni. Van 'I Hoff, pass. 13 Kreta. Vecndam, 11 v. Southampton. Van Riebeeck, 12 v. Djakarta n. Semarang. Venus, pass 12 Dungeness. Volendam, 12 000 m, NW. Cocos eil. Vrij burgh, 11 v. R'darn n.-- Casablanca. Waterman, pass, 11 Perim. Willem Ruys, 12 v. Southampton, Waal, 12 v. Petitgoae n Houston. Woensdrecht, '12 te Savanna v. Curacao. Wiéldfecht, 12 330 m, Z..ZW. Mozambique. Willem Barendsz, pass. 14 St. Helena. Willemstad, 14 v. Laguaira n, Trinidad. Zuiderkruis, pass. 12 Point de Galle. Zeeland (krl). pass. 33 San Miguel. Zijpenberg, pass. 14 Gibraltar. FEUILLETON door mevrouw Bijieveld-Celmck 15) Het meisje had dekking gezocht achter een reclamezuil: een prachtige observatie post om vandaar te kunnen zien, wie er op 't rendez-vous van Arnold van Blitters- wijck zou verschijnen. Want dat het een rendez-vous was om twaalf uur bij de kiosk op het Leidse Plein was zonne klaar! En lang te wachten behoefde ze ook niet, want daar stapte een man uit een van de trams, die uit de Leidse straat kwam, ging de railsfcover tussen de vlucht heuvels en begaf zich regelrecht naar het punt van afspraak. Maar toen Aagje die man zag dacht ze een ogenblik te zullen omvallen! Die brede zonderlinge kop met uitstaande punt-oren, die kolossale neus en die scheur van een mond met een komische grijns aan de ene zijde opgetrokken, het was de kop waar ze gelukkig niet van gedroomd had maar die ze toch uil duizenden zou kunnen her kennen! Het was Gerrit, haar ontvoerder, met wie ze gisteravond een tète-a-tête had gehad in de auto en die haar later zo welgezind bleek te zijn! Haar hart bonsde in. de keel, maar ze begreep toch dat dit één van de hoogte punten van haar detective-carrière was. Een carrière, die nu eenmaal in de eerste plaats koelbloedigheid vereiste en daarna een bliksemsnel handelen. Zodra ze dus gezien had, dat de twee mannen achter de kiosk bleven staan en daar een gesprek begonnen, slipte ze snel daarheen en ging aan één der beide zijkanten van het huisje de aldaar geëtaleerde „thrillers" bestude ren. Even luisterde ze ademloos en knikte dan tevreden: ze kon van a tot z alles volgen wat er gezegd werd! Zo is de jonker dan toch maar geko men! Natuurlijk! kwam de ietwat neerbui gende stem van Arnold, dat hadden we toch afgesproken? U hebt dan zeker ook het geld? Mijn beste Gerrit, (inderdaad, de man heette werkelijk Gerrit!), mijn beste Gerrit, daar wou ik je nu juist eens rustig over spreken! Ik zie het al jonker, het is weer hommeles! Kom kom Gerrit, dat moet je nu niet zo dadelijk zeggen! Je moet eerst toch eens precies weten hoe de zaken nu eigenlijk staan. Er isiets tussen gekomen. Dat is niet de eerste keer jonker. Jawel, mijn beste man. Maar je moet eerst eens luisteren! Je luistert niet! Eh. wil je een sigaret? Jawel jonker, maar ook mijn geld! Er viel even een stilte, waarin de jonker klaarblijkelijk zijn sigaretten voor de dag haalde, er eentje aan Gerrit offreerde en hem vuur gaf. Het meisje stond onbeweeglijk af te wachten en tuurde onderwijl naar de plaatjes achter het zijruitje van de kiosk. Daar zag ze een juffrouw, die met afgrij selijk verwrongen gelaatstrekken in een valluik stapte, twee mannen met een dui velse grijnslach zagen toe uit de rechter benedenhoek en op de achtergrond stond een deur open waarachter een gebalde '.mist met een revolver te voorschijn kwam. Zo ging het in de boeken! En in de werke lijkheid stond zij, Aagje van Esbeeck, toch ook het slachtoffer van een aanslag, hier in haar zomerjurkje in de stralende zon neschijn op hel Leidse Plein en was de schurk een zéér aristocratische, zéér ele gante figuur in een kaneelkleurig jasje. Nu had Gerrit zeker zijn eerste trekje genomen. Je sigaretten zijn nog best jonker. Dan kim je me ook wel myn geld geven! Beste kerel, kun je nog niet een weekje wachten? Ik denk er niet aan jonker. Ik heb al lang genoeg gewacht. U kunt tevreden zijn met wat ik voor u gedaan heb. Nu vei'draai ik het verder! Maar Gexrit! Er lag nu een diep-ver- vvijtende toon in Arnolds stem, dat had ik nu niet van je gedacht! Nou jonker, krijg ik nou mijn centen of niet? Zijn toon werd dreigend. En Arnold antwoordde: Je bent heel anders dan je vroeger was, Gerrit. Op Blitterswijck sloeg je nooit zulk een brutale toon aan! Best mogelijk jonker! Dat komt door de Amsterdamse lucht hier. Ze zeggen hier in mijn kosthuis: een palfrenier is niks minder as een jonker. Niks minder. En ik hoef me niet aan een jonker- te storen as ik geld van hem moet hebben! Maar Gerrit, luister nu eens. Je luis tert niet! herhaalde Arnold zenuwachtig. Zijn toon was nu niet meer neerbuigend, zeker ook door de Amsterdamse lucht. Ik heb je toch gezegd dat ik spoedig geld te wachten heb Dan krijg je wat je toekomt! Dat zei je gister ook jonker! En zo veel keer te voren al! Gisteren zei je dat ik het vandaag vast en zeker hebben zou! Dat dacht ik ook, beste kerel. Werke lijk, dat dacht ik ook stellig! Maar zie je, er is iets tussengekomen. Het is voor mij zelf ook erg vervelend. Maar er is niets aan te doen. Weet je hoe ze dat in mijn kosthuis noemen, jonker, die mooie praatjes van je? Smoesies. En ik heb laic aan je smoesies! Ik mot me geld en verder niet. Maar Geirlt, luister. Hoor es jonker, nou zal ik je es wat vertellen. Er is gisteren met mij ook wat gebeurd, net as met jou, zie je. En ik ga nou dad.elijk weg uit Amsterdam. En as ik nou me geld niet meteen van je krijg, dan ga ik in Blitterswijck naar de burgemeester en dan zal die de pelisie wel es op je dak sturen. Wat zullen ze er in het dorp van staan te kijken! Aagje voelde op dat ogenblik werkelijk iets, dat op medelijden met de ongelukkige Ax-nold leek. Welk een dodelijk argument! Maar man, denk dan toch eens aan mijn vader! En aan mijn grootvader, die je nog gekend hebt! Die dooie lui kenne me geen bliksem schelen! Dan zal ik je nog wat anders vertel len. Ik ga trouwen, heel spoedig trouwen, met een rijke erfgename! Och kom jonker, zeker met een tante in Amerika! Nee zeker niet. Met een nicht van een tante hier. die al dood is! Een charmant meisje! Aagje beet zich op de lippen om het niet uit te proesten. Maar Gerrit bleek nu door het nulpunt heen te zijn. Geen charmant meisje of dode tante konden hem meer vermurwen. Smoesies! Allemaal smoesies. Ik tel tot vijf-en-twintig jonker, en dan geef je me mijn centen. En anders stap ik zó op de trein en ben vanavond nog met de laatste bus in Blitterswijck. Het werd nu spannend, voelde Aagje. De man was al begonnen te tellen: elf twaalf dertien. Man hou op! veex-tien vijftien. Schei uit alsjeblieft. negentien twintig ....één- en-twintig Ik heb maar ƒ4.20 op zak! twee-en-twintig Ik hèb het niet! .drie-en-twintig .vier-en-twin tig Hier vooruit schoft! Neem dan mijn polshorloge maar! Er zitten echte bril jant jes op. Het is het driedubbele waard! vijf-en-twintig. Dank je jonker. En nou mot je het briefje nog terug, hè? Hier is het. Ziezo, nou benne weer van mekaar af! Man. ga weg! Ik kan je niet meer zien! Ajuisjes jonker. Dat was het abrupt einde van het dra matisch onderhoud. Aagje wilde net gaan bedenken wat ze nu zou gaan doen: Gerrit met zijn premie achtervolgen of zich maar beperken tot haar huisgenoot, toen de kwestie al meteen voor haar opgelost werd. Want Gerrit liep met een vaardje rakelings achter haar langs, vloog vlak voor een auto de rijweg ever en werkte zich met een geweldige sprong in de bijwagen van een juist vertrekkende lijn twee. En daar het meisje bij haar haastig vertrek uit huis geen geld had meegenomen, was ze wel verplicht om haar nasporingen in de richting van Gerrit te staken. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6