Haarlems Dagblad Engeland weigert Niet alleen Duitsland, doch alle vredesgevaren moeten onderwerp zijn China zou een bufferstaat in Noord-Korea willen stichten In 1929 overviel Urbina fort Amsterdam op Curacao 65e Jaargang No. 19706 geofdk&ntoor: Grote Houtstraat 93, Haatiem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 15 November 1950 tJVtgave van de Grafisch? Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <©ptetWe 1)aatiemetije «Tourant CXttno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE ENGELSE REGERING heeft zich nu ook onwillig verklaard ten aanzien ian deelneming in een verenigd Europees leger onder verantwoordelijkheid van een Europese minister van Defensie. Dat heeft Ernest Davies. onder-minister van Buiten landse Zaken, in het Lagerhuis medege deeld. Bevin was er wel. hij sprak ook even, maar de grote rede liet hij aan Davies over. Blijkbaar noopt zijn wankele ge zondheidstoestand hem ertoe, zich tot het uiterste te sparen. Davies zei ook maar »-eer eens, dat de regering niet wil deel nemen aan een Europese federatie met een Europese grondwet als basis. Hij voegde eraan toe. dat deze houding al gebleken «•as bij de behandeling van het Plan- Schuman. Ongetwijfeld. Engeland had zich al tegen federatie en tegen het Plan- Schuman uitgesproken en nu is het Euro- pse leger cr nog bijgekomen. Het is clus legen alle nauwe, blijvende verbintenissen met het Europese vasteland, tegen de op bouw van een groot geheel, zelfs tegen een werkelijk verenigde defensie. Hoezeer het zegen al die dingen is blijkt wel uit de uitlating van de Labour-afgevaardigde Bellenger. oud-minister van Oorlog, in hetzelfde debat: „Soldaten vechten het best onder hun eigen nationale leiders en wan neer zü begrijpen dat het voor de zaak van hun eigen land is". Dit is waar zolang men geen groter eenheid heeft geschapen. Welnu, dat wil de Labour Party niet. Nationale leiders jawel. Allemaal kleine- landjes tussen de reuzen in. Ook Engeland, in vergelijking met Rusland, de Verenigde Staten en China, is een klein land en de betekenis van zijn Gemenebest is zeer ver zwakt. Bellenger's argument, op het eerste gezicht juist, wil eenvoudig zeggen: wij zijn nationalisten voor alles. Dat is' dan ook in de laatste tijd wel gebleken. Het be kende verhaal omtrent bereidheid tot slui ting van economische overeenkomsten brengt geen verandering; er zou trouwens nog moeten blijken wat die bereidheid in houdt, en dan bepaalt zij zich in wezen r.og tot het oude recept. Zulke overeen komsten scheppen geen nieuwe eenheid, reiken niet over grenzen, brengen de vol ken niet nader tot elkaar en duren niet langer dan men er voordeel in ziet. De Raad van Straatsburg heeft het na- tuuriijk ook weer moeten ontgelden. Die is slechts een raadgevend college. Meer niet. Meer bevoegdheden heeft hij nooit gehad. Hij mag geen parlementair lichaam worden, dat in staat zou zijin „zijn inzichten aan de Europese regeringen op te dringen" heeft Davies betoogd. Dit lijkt erg flink gezegd. Maar hoe zou hij een parlementair lichaam kunnen worden? Hij is niet door volken gekozen, steunt niet op een grond wet van Europa en heeft dus ook geen wettelijke bevoegdheden'. Hij zou nooit een parlementair lichaam kunnen zijn; hij zou alleen vervangen kunnen worden door een andere instelling, die het wel zou zijn. Het. is dan ook niet duidelijk waarom mi nister Davies zich zo verontwaardigt over „het.opdringen 'van inzichten aan rege ringen". Wie heeft de Raad van Europa als raadgevend lichaam ingesteld? Dat hebben de regeringen gedaan (ook de Britse regering) en zij hebben hun parle menten verzocht het besluit te ratificeren. Welnu, dat is gebeurd. Sindsdien heeft de Raad van Europa niet anders gedaan dan pogen, raad te geven. Had hij dit dan niet moeten doen? Als het bestuur van een ver eniging aan de ledenvergadering een voor stel doet om een Raad van advies in te stellen en de ledenvergadering neemt dit aan, hebben de bestuursleden dan reden om later kwaad te worden en te krijten:, „Die gemene Raad van advies geeft advies"? Namens de conservatieve oppositie heeft Duncan Sa'ndys, schoonzoon van Churchill, het woord gevoerd. Hij heeft gezegd dat het ogenblik spoedig zal zijn gekomen, waarop de regering zich zal kunnen verheugen in het ongestoorde monopolie van de grootst mogelijke vernietiging van het streven naar Europese eenheid. Ki-achtig uitgedrukt, nietwaar? U zoudt dus denken dat Sandys wèl voorstander van Europese vereniging is? Neen, hij staat alleen dat Europese leger onder een Europees minister van defensie voor. Hij heeft verder opgemerkt: „Geen enkel oppositielid heeft in ernst aanbe volen dat een federaal Europa zou worden gesticht, waartoe ook Groot-Brittannië zou behoren". Duncan Sandys en ook zijn schoonvader Winston Churchill, alsmede andere Engelse conservatieven, hebben dit evenwel op het Haagse Congres in Mei 1948 ten krachtigste aanbevolen. Zij heb ben dat clus blijkbaar niet in ernst gedaan. Dit met belangstelling vernemende mag men zich afvragen in hoeverre het huidige betoog van de heer Sandys, dat hij voor een Europees leger is, als ernst moet wor den beschouwd. Sandys heeft de onder-minister Ernest Davies toegevoegd, dat diens rede met ont steltenis in het vrije Europa zou worden gelezen. De vrije Europese krantenlezer schrikt niet meer zo gauw van redevoe ringen. Zelfs niet als zij in het Lagerhuis worden gehouden. Hij, de vastelandslezer, verwacht zijn heil allang niet meer van bet Lagerhuis. Het is hem te vergeven. Mogelijk zal hij met enige verbazing het betoog van de conservatieve afgevaardigde Boothby hebben gelezen. Want die heeft gezegd: „Het is nu werkelijk hoog tijd dat wij vrede sluiten met West-Duïtsland en bet als volkomen gelijkberechtigde staat toelaten tot de Westelijke Unie en opnemen in het Atlantisch Verdrag. De Duitse open bare mening kan niet langer worden ver waarloosd". De Duitse openbare mening heeft sterke voorkeur getoond voor toe treding tot een Europese federatie. Als mijnheer Boothby zijn zin krijgt wordt het antwoord: „Weineen, gij krijgt onafhanke lijkheid als gelijkberechtigde, souvereine staat". Heerlijk vooruitzicht! Geniale poli tieke gedachte. Laten wij het maar weer vrolijk met de verdragen proberen. Net Jls vroeger. De Franse regering is niet van mening nat de Britse weigering een belemmering Ml vormen voor de vorming van een Euro- Pees leger onder verantwoordelijkheid van een Europese minister van Defensie (zegt de Qnai d'Orsay). Blijkbaar bedoelt de Quai d'Orsay, dat het vasteland dit wel zonder de Engelsen kan doen. Het zou on getwijfeld uitvoerbaar zijn. Maar zal het vasteland het zover brengen? Op de volgende verklaring van Engelse onwil wachten wij zonder belangstelling. Zij zal zeker niet uitblijven. Hoeveel der gelijke verklaringen zijn er nu al geweest? Sn dit geeft wel even ie denken. Voelt men Frankrijk bereid tot bespreking met Rusland PARIJS, 14 November (Reuier). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, deelde de Franse Natio nale Vergadering Dinsdag in een verklaring mede dat Frankrijk bereid Is om, tezamen met Engeland en de Verenigde Staten, be sprekingen te openen met de Sovjet-Unie, doch niet op basis van de Praagse verkla ring eri evenmin alleen over het Duitse vraagstuk. „Frankrijk", aldus Schuman, „meent niet dat een bespreking van het Duitse vraagstuk alleen kan leiden tot verminde ring van de internationale spanning, het geen toch ons doel is. Frankrijk is altijd bereid elk initiatief te steunen, dat ten doel heeft de oorzaken van misverstand tussen de volken op te heffen. Natuurlijk is deze Franse bereidheid geenszins onverenigbaar met ons vaste voornemen onze landsverde diging, binnen het kader van het Atlan tische verdrag, te organiseren. Zolang de pogingen, om langs vreedzame weg de internationale spanningen te verminderen, nog geen volkomen duidelijke resultaten hebben opgeleverd, zal Frankrijk er ten volle naar blijven streven zijn veiligheid in het kader van het Atlantische verdrag te verzekeren". „De Sovjet-Unie", vervolgde minister Schuman, „heeft sinds 1945 een politiek van volledige afzondering in haar Oost- Duitse bezettingszone toegepast. In de reeks van unilaterale handelingen van het Kremlin is naar onze mening die de ern stigste, welke heeft geleid toe het stichten in de Russische bezettingszone van een ge militariseerde politie die alle kenmerken zóne is gescheiden. Dit is een reden te meer om ons te staven in onze overtuiging dat de met het Duitse vraagstuk samen hangende problemen, in hun oorzaken en mogelijke gevolgen, nauw verbonden zijn met andere crises, waardoor de vrede in gevaar wordt gebracht. Een bespreking van het Duitse vraagstuk alleen heeft dus geen zin". De rechtse afgevaardigde Aaolphe Aumeran diende een motie in waarin de Assemblée wordt verzocht de kwestie van de organisatie van Europa niet te bespre ken. „Frankrijk heeft Europa niet nodig. Het kan zeer goed in een gesloten geheel met de gebieden onder zijn vlag leven". De motie werd met 361 tegen 200 stemmen (communisten en enige rechtse afgevaar digden) verworpen. Een soortgelijke motie werd eveneens verworpen. Schuman-plan In kannen en kruiken Compromis over de prijsvorming Naar te Bonn wordt vernomen zullen de onderhandelingen over het plan-Schu- man binnenkort kunnen worden beëindigd, nu er met betrekking tot het vraagstuk van de prijsvorming een compromis tus sen het'Duitse en het Franse standpunt is bereikt. De aanstaande verhoging van de Duitse binnenlandse kolenprijs met onge veer 6 Mark per ton zal het prijsverschil cue ane Kenmeraen - - - 1 vertoont van een sterk nationaal Duitsii:".opzicJl leger. Wij hebben de Sovjet-Russische re-' gering in Mei een nota doen toekomen, waarin wij uiting gaven aan onze ongerust heid over deze aangelegenheid. Deze onge rustheid is sindsdien nog ernstig toegeno men tengevolge van de gebeurtenissen, welke sinds 25 Juni in het Verre Oosten hebben plaats gehad. In Korea hebben wij gezien hoe een leger is aangevallen over een demarcatielijn waardoor een Sovjet- Russische bezettingszone verscheidene ja ren van een overeenkomstige Amerikaanse Engelse straaljager landde op een weg bij Bolsward Hedenmorgen omstreeks elf uur heeft een Vampire-straaljager van de Britse bezet tingstroepen in Duitsland een noodlanding gemaakt op de rijksweg Sneek-Bolsward. Toen de wielen het wegdek raakten, be merkte de piloot tot zijn grote schrik dat voor héöi uit een kleine aüto reed. Uiter aard had de straaljager een .aanmerkelijk grotere snelheid dan de autó. Om dé wagen te ontwijken maakte de piloot een zwen king naar rechts, waardoor het vliegtuig in de zachte bërm kwam en met de neus in de langs de v/eg lopende sloot dook. Even later klom de piloot ongedeerd uit het niet ernstig beschadigde toestel. Per auto is hij naar de vliegbasis Leeuwarden gegaan. De auto is doorgereden. Aangenomen wordt dat de chauffeur niet gemerkt heeft in welk groot gevaar hij heeft verkeerd. Aziatische problemen voor de Veiligheidsraad Dé Veiligheidsraad zai Donderdag ver gaderen over de klacht van dc Chinese interventie in Korea. De raad zal weder om verzocht worden de voorgestelde ge zamenlijke resolutie te behandelen volgens welke op communistisch China een beroep zal worden gedaan zijn troepen terug te trekken. Volgens de woordvoerder zou niet ge stemd worden voordat de Chinese (com munistische) delegatie te Lake Success is aangekomen. Volgens radio Moskou is een Chinese communistische delegatie van negen man uit Peking naar New York vertrokken i de kwestie van de Amerikaanse aggressie tegen China te bespreken". Indik steunt Tibet Dinsdag werd te New Delhi vernomen, dat India Tibet zal steunen, wanneer de Tibetaanse klacht bij de Veiligheidsraad tegen het binnenvallen der Chinese com munistische troepen in behandeling wordt genomen. Het verluidt, dat India zijn steun zal verlenen op grond van het feit, dat het mogelijk is het Tibetaanse vraag stuk op vreedzame wijze te regelen. Ook is men te New Delhi van mening, dat de wereldvrede in gevaar wordt gebracht, zolang de militaire operaties in Tibet voortduren. In diplomatieke kringen te New Delhi verwacht men, dat ook Engeland en de Verenigde Staten Tibet in de Veiligheids raad zullen steunen. De officiële radio van India ,.A11 India Radio", heeft Dinsdag een tegenspraak omgeroepen van het bericht dat de strijd tussen Tibet en China zou zijn gestaakt. Radio India ontkent dat een woordvoerder van de Indiase regering iets dergelijks zou hebben gezegd. In officiële kringen te New Delhi hecht men geen geloof aan de bewering, dat Chinese troepen Lhasa zouden zijn bin nengerukt. De regeling te New Delhi heeft nu haar vertegenwoordiger tc Lhasa verzocht een onderzoek in le stellen. Nepalese regeringstroepen lopen over naar koningspartij De burgeroorlog in Nepal lijkt zijn cli max te naderen, want in de hoofdstad Khatm*ndoe zijn de regeringstroepen in opstand gekomen tegen de premier Rana. De troepen zegden steun toe aan de aan hangers van de verdreven koning, die zich thans in New Delhi bevindt. (United Press). zich wel zo erg zeker, in Westminster, van zijn eigen omvil? „Nooit, mevrouw, dat is een groot woord: zowel in de politiek als in de liefde". Wie heeft dat ook weer gezegd? Zeker weer zo'ii Fransman. R. P. heffen. Tn kringen van de Franse hoge commissie acht men het derhalve waar schijnlijk, dat het hoge 'gezagsorgaan reeds ir. het komende voorjaar mei zijn werk zaamheden zal kjJimen beginnen. Thans moet slechts nog de kwestie worden op gelost, of de deelnemende landen in de algemene vergadering en in de minister raad vertegenwoordigd zullen zijn naar verhouding van hun aantal inwoners dan wel naar Verhouding van hun industriële capaciteit. De capaciteit van de Duitse staal- en kolenindustrie zou ongeveer 45 procent uitmaken van de gezamenlijke capaciteit der deelnemende landen. Het hoge gezagsorgaan, dat de zware industrieën der deelnemende landen binnen vijf jaar aan elkaar zal aanpassen, zal bestaan uit 9 personen, die in boven-natio- nale zin hun taak zullen uitoefenen. De ministerraad, waarin van elk cler deelne mende landen een minister zitting zal heb ben, zal nauw samenwerken met het hoge gezagsorgaan en dit lichaam helpen bij de coördinatie van de economische politiek. Op bepaalde, gebieden karabel: hoge ge zagsorgaan slechts maatregelen nemen, wanneer deze door een meerderheid van de ministerraad zijn goedgekeurd. Voorts voorzien de plannen nog in de oprichting van een Algemene Vergadering die eenmaal per jaar een rapport over de werking van het plan zal ontvangen. Naar de opvatting van de Duitse delegatie dienen de bevoegd heden van de Algemene Vergadering te genover het hoge gezagsorgaan verruimd te worden. Prins Charles, het zoontje van kroonprin ses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh, is gisteren twee jaar geworden. Het jarige prinsje met zijn kindermeisje in Green Park. Balkan-commissie krijgt een nieuw mandaat Resoluties in de politieke UNO-commissie Het hoofd van dc Zuid-Afrikaanse dele gatie, Dönges, heeft in de politieke com missie der UNO verklaard, dat noch de commissie, noch de UNO in het algemeen, competent is om op te treden inzake de klacht van India over de behandeling van Indiërs in Zuid-Afrika. „Hel betreft hier een zaak van binnenlandse jurisdictie", al dus Dönges. De Indische gedelegeerde mevrouw Vid- jaja Laksjmi Pandit zeide dat de behande ling van Indiërs in Zuid-Afrika oorzaak is van een toenemende spanning in de wereld. Zij diende een resolutie in volgens welke de regering van Zuid-Afrika verzocht wordt „zo spoedig mogelijk alle maatregelen te treffen om de behandeling van personen van Indische origine in overeenstemming te brengen met het Handvest der UNO en de verklaring over de menselijke rechten". De politieke commissie heeft een door Amerika, Engeland, Frankrijk, Austra lië en Pakistan ingediende resolutie goed gekeurd volgens welke de toestand aan de grens tussen Griekenland en zijn Noorde lijke buren „zekere verbeteringen" toont Onder ijzige koude rukken de verbonden troepen voorzichtig op Dinsdag rukten de verbonden troepen in Noord-West-Korea onder ijzige koude voorzichtig op. Zij poogden hoogte ie krij gen van de kracht der steeds toenemende communistische weerstand. De troepen werden per parachute met winterkledïng bevoorraad. Een woordvoerder van het eerste Ame rikaanse leger verklaarde Woensdag, dat he' Noord-Koreaanse leger door de Chi nezen wordt gereorganiseerd en thans wèer enig divisieverband toont. In Amerikaanse politieke kringen schrijf', mén de Chinese inmenging in de Koreaanse oorlog toe aan een streven van Mao Tse Toeng om een kleine communistische buf ferstaat tussen Korea en Mandsjoerije te verkrijgen, zo meldt het Franse persbu reau A.F.P. uit Washington. Deze mening zou zijn gebaseerd op een aantal inlich tingen, die te Washington zijn ontvangen. De Chinese delegatie, die thans op weg is naar Lake Success, zou opdracht hebben om op een dergelijke oplossing aan te drin gen. Men schijnt te Washington aan te stu ren op een compromis-oplossing in de vorm van een „vrije zóne", die ten hoogste 10 Ion. breed zou zijn en die op Koreaans grondgebied de Mandsjoerijse en Russische grens zou volgen. In Amerikaanse militare kringen legt men er de nadruk op dat. welke diploma tieke oplossing ook wordt aanvaard, de strijdkrachten der UNO het gehele Kore aanse grondgebied zullen bezetten om zich vervolgens terug te trekken krachtens een Urbina-bende doodde Venezolaanse president Thans na arrestatie neergeschoten CARACAS, 14 November (Reuier). Een woordvoerder van de Venezolaanse re gering' heeft medegedeeld, dat „sommige van de moordenaars van de president, onder wie de groepsleider, de zogenaamde generaal Rafael Simon Urbina" ge arresteerd zijn. De aanslag werd gepleegd door een groep gewapende mannen onder leiding van Urbina. Zij hebben de president eerst afgeran seld voor hij naar een leegstaand huis werd gesleept. Hier werd hij in de rug gescho ten", zo vervolgde de bekendmaking. Ur bina is na zijn arrestatie overleden. Urbina werd neergeschoten, toen hij zich meester wilde maken van het wapen van een der politiemannen, die hem bewaakten. In Caracas patrouilleren militairen dooi de stralen. Er is een uitgaansverbod van vijf uur des namiddags tot zes uur des ochtends. De onschendbaarheid van wo ning, post. persoonlijke vrijheid en de vrij heid van beweging zijn geschorst. „Dc bedwinger van Curacao" Urbina, de leider van de bende, die de Venezolaanse president Chalbaud om het leven heeft gebracht, is volgens mede deling van Venezolaanse zijde de man onder wiens leiding in Juli 1929 het fort Amsterdam op Curasao overmeesterd werd. Het was de bende van Urbina toen te doen om wapens en munitie voor ge bruik tegen de Venezolaanse regering. Hierbij moet in herinnering gebracht wor den. dal van de arbeiders in het oliebedvijf op Curagao velen uit Venezuela afkomstig zijn. Een aantal van hen zou, als uitgewe ken vcvolutionnairen, met Urbina in con tact hebben gestaan. Op de bewuste avond in Juli 1929 drong Urbina's bende van Ongeveer tachtig man, die in vrachtauto's was komen aanrijden, onverhoeds het fort Amsterdam binnen, waarbij enkele Nederlandse militairen werden gedood. Tezelfdertijd werden be paalde punten van Willemstad door andere gewapende Venezolanen, die bij het com plot betrokken waren, bezet. De Neder landse militaire commandant, die zich per auto naar het fort had gespoed, werd dooi de Venezolanen overmeesterd. Urbina stel de toen de gouverneur. Fruytier. een ulti matum: Overgave zonder verzet, of anders het oliebedvijf in brand. Urbina eiste ver der beschikbaarstelling van een schip om met zijn mannen en de buitgemaakte wapens en ammunitie naar Venezuela te kunnen overvaren. Aan Urbina's eisen werd voldaan. Tweehonderd-en-zestig Venezolanen en nog enkele uit de ge vangenis gehaalde veroordeelden scheepten zich met wapenen en munitie in aan boord van een door een scheepvaartmaatschappij ter beschikking gesteld 'Amerikaans schip. De gouverneur -en de commandant werden als gijzelaars meegenomen. In de nacht voer het 'schip uit naar Venezuela. De avond van de volgende dag keerden de gouverneur en de commandant in Willem stad terug. De door Urbina beraamde revolutie tegen de Venezolaanse regering had echter geen succes. Churchill critiseert „Regering maakte reclame voor Sheffields congres" De Britse minister van Binnenlandse Zaken, James Chuter Ede, heeft Dinsdag in het Lagerhuis het een en ander medege deeld over de door de Britse autoriteiten genomen maatregelen over het onder auspi ciën der communisten te Sheffield georga niseerde wereldvredescongres. Aan de met de controle van paspoorten belaste Britse beambten in het buitenland is opgedragen in 300 gevallen de aange vraagde visa te verlenen en in 215 om ze te weigeren. Dinsdagavond hadden alle buitenlandse afgevaardigden naar het tweede wereld- vredescongres te Sheffield Londen weer verlaten, met uitzondering van vijftien Nederlanders, van wie er tien naar Neder land terug keren en vijf naar Warschau zullen reizen. Winston Churchill oefende critiek op de wijze waarop de regering had gehandeld in verband met het congres te Sheffield. Hij vond dal haar optreden de grootste moge lijke reclame voor de organisatoren vair het congres was geweest. „De enige weg, die ik had kunnen vol gen", antwoordde minister Chuter Ede, „was het parlement te verzoeken een wets ontwerp goed te keuren, waarin het hou den van het congres in strijd met de wet zou zijn verklaard. Ik heb dit evenwel niet willen doen, daar ik daarvoor teveel eer bied heb voor het recht van de burgers van dit land op vrije vergadering in het open baar"'. accoord. dat kan worden gesloten als de militaire oplossing zal zijn bereikt. De Amerikaanse legerleiding heeft Dins dag medegedeeld dat in Januari 40.000 dienstplichtigen onder de wapenen worden geroepen. Hierdoor zullen in Januari 1951, sinds het uitbreken van de ooilog in Korea, 250.000 man bij het Amerikaanse leger on der de wapenen zijn geroepen. Vloot en luchtmacht der Verenigde Staten zorgen voor aanvulling hunner ge lederen door het aantrekken van vrijwil ligers. Alle inzittenden van Canadees vliegtuig dood De laatste reddingsploegen die Dinsdag van de plaats in de Franse Alpen waar het Canadese pelgrimsvliegtuig neergestort is, teruggekeerd zijn, rapporteerden dat alle 58 passagiers en leden van de bemanning om het leven zijn gekomen. Een overeen komstige mededeling werd gedaan door de Franse luchtvaartautoriteiten, die de lei ding hadden bij de reddingsoperaties. Een der leden van de reddingsploegen vertelde dat van het vliegtuig slechts een vleugel en enige Wrakstukken overgebleven waren. Deze onderdelen lagen over een gebied van 500 vierkante nieter langs de besneeuwde berghelling verspreid. De mannen hadden vijf uur in hevige regen moeten klimmen' om bij de plaats van het ongeluk te komen. Een der leiders van de reddingsploegen deelde mede, dat een groep van 200 a 300 personen naar boven zal gaan om de licha men der slachtoffers le bergen. Ceram in handen der Zuid-Molukse troepen 's-GRAVENHAGE. 15 November. Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „De regering van de republiek Zuid-Molukken maakt bekend, dat het moedereiland Ceram thans op twee kleine verzetshaarden na geheel in handen van de republiek der Zuid-Molukken is. Om dit te bereiken werd een deel van de Zuid-Molukse troe pen naar Ceram vervoerd. Tevens is een deel van de regering der republiek Zuid- Molukken naar Ceram en Saparoea over geplaatst." Morgen zal op initiatief van de com munistische raadsmeerderheid van Finster- wolde weer een spoedeisende raadsverga dering worden gehouden, ter bespreking van de plannen der regering om de raad zijn bevoegdheden te ontnemen. Er wordt in Finsterwolde op het ogenblik met geluids wagens actie tegen de regeringsvoorstellen gevoerd. Het woord is aan. Arréat: Ik verwonder mij over de talrijke dingen waaraan een mens kan geloven, die zegt dat hij aan niets gelooft. doch Bulgarije en Albanië nog steeds een bedreiging voor Griekenland betekenen. Voorts wordt het mandaat van 'de Balkan commissie verlengd „tenminste tot de vol gende Algemene Vergadering". Joegoslavië voegde zich bij het Russisch blok door tegen te stemmen. De resolutie werd met 52 tegen zes stemmen goedgekeurd. Een Russische resolutie tot het houden van „algemene en vrije parlementaire ver kiezingen in Griekenland, het opheffen van de Balkancommissie, het uitroepen van een algemene amnestie en het opheffen van „concentratiekampen voor Griekse demo craten" werd met 51 tegen vijf stemmen verworpen. Joego-Slavië en Jemen onthiel den zich. Voorts werd een Griekse resolutie goed gekeurd, volgens welke de buren van Grie kenland verzocht wordt Griekse militairen, die in de guerilla-oorlog gevangen geno men en naar Albanië en Bulgarije werden gevoerd, vrij te laten. Het internationale Rode Kruis wordt verzocht in deze contact te zoeken met de Rode-Kruisorganisaties van de betreffende landen. Het Russische blok stemde tegen deze resolutie en Joegoslavië onthield zich. Nadat de Egyptische afgevaardigde Aboe El Fath een beroep op de vergadering had gedaan om discriminatie te veroordelen en uit te bannen, werd de zitting verdaagd. Ballonnen dreven over het ijzeren gordijn Antwoorden kwamen uit vele landen in verschillende vorm ;,Uw ballon gevonden. Beantwoord Uw groet van de Britse zóne van Berlijn uit, want van de Russische zóne uit is ait niet mogelijk. Wij zijn geen vrije mensen meer. Hebben de moed echter niet verloren en hopen, dat de vrije wereld ons niet ver geet". Dat schreef een dertigjarige boer uit een dorpje achter het IJzeren gordijn aan de afzender van de ballon, welke was opge laten op de rijdende tentoonstelling van de O.E.E.S., die in ons land Heerlen, Eind hoven en Enschedé heeft bezocht. De Duitse boer schreef verder: „Het kost ons dagelijks hoofdbrekens op welke wijze wij aan de zware verplichtingen moeten voldoen. Van de oogst moeten wij zoveel afstaan, dat wij haast niets voor onszelf overhouden. Aan alles is hier gebrek". In het totaal zijn uit Nederland meer dan zeventigduizend ballonnen, waaraan een groet van een „Europeaan aan een andere Europeaan" was bevestigd, opgelaten. Zij waren niet besmet met veepest of typhus en er zaten ook geen zakjes rnet colorado kevers aan, zoals de Russische kranten schrijven. Tot dusverre zijn reeds zestig antwoorden van achter het ijzeren gordijn binnengekomen. Daarbij was ook een kaart van een 75-jarige man. „Hoorde voor het eerst over de Europese economische samen werking. Pracht idéé. Veel succes, maar stuur alsjeblieft geen propagandamate riaal". Nederlandse groente niet gewenst Duizenden ballonnen zijn in West-Duits- land terecht gekomen. Talrijke antwoord kaarten zijn binnengekomen uit België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland en zelfs uit Oostenrijk. Een Duitse firma, die gereedschappen vervaardigt, maakte van de gelegenheid ge- gebruik om aan de antwoordkaart een bro chure le bevestigen met de vraag: „Kunt U voor afnemers zorgen?" Een tuinder, waarschijnlijk bevreesd voor concurrentie schreef: „Stuur liever meer van zulke ballonnen, maar niet zoveel van jullie groente". Een niet zo prettig antwoord ontving een Eindhovense afzender van een Franse boer. „Ik eis van U 3500 francs schadevergoe ding, want mijn paard heeft uw ballon, die m de wei was terecht gekomen, opgegeten en is toen ziek geworden. Dokterskosten: frs. 3500". Maar tussen al die duizenden min of meer prozaïsche antwoorden, was er een kaartje van een meisje van twintig lentes uitergens. „Wil graag nader kennis maken", schreef zij. „Misschien kunnen wij komen tot een gelukkig huwelijk. Schrijf terug". Zo zou de Europese economische samen werking nog een romantisch tintje kunnen krijgen. HET WEER AFGEBEELD V??,er V\ West-Europa slaat nog onder invloed van een stroming rond een ge leidelijk zich opvullende depressie voor de Noorse kust. In deze stroming bewegen zich enkele trogvormige storingen waarvan er in de afgelopen nacht weer een over ons land trok. De buugheid nam hierdoor tijdelijk toe. Ten Westen van Ierland nadert een nieuwe depressie die wordt vooraf gegaan door een rug van hoge luchtdruk. In de loop van de dag komt hel weer in ons land onder invloed van deze rua, maar daarna dring: het regengebied van de neiuwe depressie in Nederland door. Het weer blijft hierdoor wisselend met nu en dan regen. MtetSCAS- cteiio CENTRA H hoge oruk L_ - SCHEIOINGSLfJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN i VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TSKEN.GÊeFT.OE WINDRICHTING >AN5, lEDHB€.y£LE 'CWAHSSTR^E-P ,15 'EEN ~«<INÓ-' L. -St..SNEUHEID.VANjVUPiMETcB PÉR SÉCONDE. Weerbericht OPNIEUW REGEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van V/oensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond weinig, maar later ge leidelijk toenemende bewolking met vooral morgen opnieuw regen. Matige tot krachtige naar Zuide lijke richtingen krimpende wind, morgen echter tijdelijk matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temoera- tuur. 16 November Zon op 8.01 uur, onder 16.48 uur Maan op 14.15 uur. onder 23.45 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden 15 November Zon op 7.59 uur, onder 16.50 uur Maan op 13.58 uur, onder 22.21 uur Donderdag 16 November Hoog water: 3.26 en 20.58 uur. Laag water: 3.52 en 16.34 unr.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1