Haarlems Dagblad Vergaderen Guy Mollet neemt ontslag als rapporteur der Algemene Commissie Russische „vredesresoluties" door de Algemene UNOvergadering verworpen Rust aan het Noord-Koreaanse front, toenemende guerilla achter de linies 65e Jaargang No. 19709 hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 18 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie ett «©prertjtc Daariemsdjc Courant (2ütra> t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De GEPRUIKTE VOORZITTER van het Lagerhuis, kolonel Douglas Clifton- Brown, zal Donderdag Koningin Juliana en Prins Bemhard in dit Britse Huis van Af gevaardigden ontvangen. Zijn titel is niet jlr. „Chairman" zoals Britse voorzitters ;a alle vergaderingen van minder belang plegen te worden genoemd en aange sproken. maar „Mr. Speaker". Ofschoon cit erop schijnt te duiden dat hij als regel praat en de rest luistert is het tegendeel het jeval. Slechts af en toe verheft hij zijn stem en dan bepaalt hij zich nog tot wei nige woorden. Maar het is dan wel beslis send wat hij zegt. Als hij spreekt moet het nele gezelschap zwijgen; als hij afkeurt' wat iemand in onparlementaire taal heeft gezegd, is die overtreder in de noodzaak, ïjjn onberaden woord ten snelste in te trek ken. Een scheidsrechter: niet een die in een korte broek, met een fluitje tussen de lip pen geklemd, heen en weer holt, maar een die op een troon zit, onder een baldakijn, en wiens plechtige belangrijkheid wordt vergroot door die pruik, dewelke tot op zijn schouders afhangt. Traditie wil dat Mr. Speaker, als hij benoemd of herbenoemd is, zich daartegen verzet. Er zijn tijden geweest (eeuwen ge leden) waarin dit hoge voorzitterschap roms tot. conflicten met de Koning leidde en Impopulair was. Men werd niet geacht het begeren. Als Mr. Speaker, benoemd zijnde, naar de troon wordt geleid moet hij daarom tegenstribbelen. Ik heb dit merk waardige staaltje van verzetpleging in een Hoge Vergadering meer dan eens bijge woond; het stukje toneelspel werd door allen met genoegen en voldoening aan schouwd. Vergaderaars als wij Hollanders zijn moeten wij in zo'n oud Brits gebruik: wel belang stellen. Niet dat navolging gewenst of zelfs denkbaar zou zijn. Alleen Historie kan zoiets rechtvaardigen. Veeleer spoort het aan tot de gedachte: is er anderzijds ook niet eens iets in het vergaderwezen te Ver nieuwen? Sommigen onder ons zijn eraan verknocht. Anderen beschouwen het meer als een noodzaak in het democratisch be leid. die hen menigmaal zwaar valt. Als zij denken aan het aanzienlijke deel van hun levenstijd, dat zij in algemene vergade ringen en vergaderingen van besturen, ra den van toezicht, van beheer en van com missarissen, commissies en sub-commissies (ad hoe en permanent) doorbrengen, slaat hun de schrik wel eens om het hart. Dat zij er wel eens zachtkens in zijn ingedut, dat zij reeds millioenen poppetjes en huisjes op vloeibladen getekend hebben, terwijl geachte breedvoerige sprekers aan het woord waren, maakt het niet minder erg. Er 'zijn momenten geweest waarop zij overdachten, wat zij in deze uren liever zouden cloen. Zulke ogenblikken hebben zich vooral voorgedaan als een lang debat tot niets leidde, of tot een compromis dat niemand bevredigde. Maar het sterkst spreekt de overtuiging; dit is niet zo doel matig als het zou kunnen zijn. Wij zouden ten eerste.kunnen bevorderen dat het on derwijs meer aandacht aan spreken schonk: aan de vorm waarin men mondeling zijn gedachten uitdrukt, zodat o.a. de talloze lierthalmgen, de afdwalingen van het onder werp en de te lange zinnen, die geen geheel vormen en door hun duisterheid bijzonder slaapverwekkend zijn, worden gebrand merkt en door korte, klare taal vermeden. Wij zouden, hetgeen in de Kamers der Staten-Generaal soms reeds geschiedt, in talrijke vergaderingen de spreektijd kun nen rantsoeneren. Bij voorzitters zou in het algemeen het streven moeten worden toe gejuicht, om debatten kort te houden. De gave daartoe is hun helaas niet allen ge schonken, maar algemene instemming met zulk streven zou velen helpen. Ook zouden commissies en sub-commissies vaak ver vangen kunnen worden door het optreden van één 'man, die de zaak bestudeert en een advies uitbrengt, of desnoods van twee, die een advies voor en een advies tegen het aanhangige plan uitbrengen als men bij voorbaat weet dat zulke tegenstelling bestaat. Dit is helemaal niet ondemocra tisch, want het advies of de adviezen wor den toch aan een vergadering uitgebracht die beslissen moet. Het is alleen maar practisch. Er zijn ook in ons land voorzitters, die bij hun benoeming zich gaarne lijfelijk zouden verzetten. Er zijn er velen, die slechts niet een zucht de taak op zich heb ben genomen. Er zijn er tallozen, die za kelijker beleid in het vergaderen met vreugde zouden begroeten en bevorderen. Gij moet niet lachen om die Lagerhuis traditie. Ons vergaderen zit ook vol met tradities. Midden in het vergaderseizoen zeg ik, met een zucht: en wat zijn er on- practische bij, wat doen we het vaak on nodig langdradig en onbeholpen. R. P. Vier voorwaarden van China voor Korea Van een zijde, welke in nauwe verbin ding staat met de Sovjet-Russische dele gatie bij de UNO, werd Vrijdag vernomen dat de Chinese communistische autoritei ten bereid zouden zijn zich op de vier vol gende voorwaarden niet meer met de gang van zaken in Korea in te laten: Het stichten van een „buffer-zóne ten Zuiden van de Koreaans-Mandsjoerijse grens, die onder bestuur van de huidige Noord-Koreaanse autoriteiten zou moeten komen. Het terugtrekken van de zevende Ame rikaanse vloot uit de wateren rondopi Formosa. Een herroeping door de Amerikaanse regering van haar erkenning van het be wind van generalissimus Tsjang Kal Tsjek op. Formosa. Een concrete verklaring van de Ameri kaanse regering, dat zij geen bijstand meer zal geven aan het bewind van Tsjang Kai Tsjek. Het was niet mogelijk na te gaan of deze voorwaarden van de regering te Peking zelf, of in feite van het Kremlin afkomstig zouden zijn. Uit dezelfde bron komt nog het bericht dat „van betrouwbare zijde" werd verno men dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn de Chinese communistische rege ring het stichten van een buffer-zone ten Zuiden van de Jaloe, ter diepte van onge veer vijftig kilometer, die door een com missie der UNO zou moeten worden be stuurd, voor te stellen. RAAD VAN EUROPA Mej. dr. Marga Klompé volgt hem op STRAATSBURG, 17 November (Reuter- AFP). De Franse socialistische afge vaardigde bij de Raad van Europa Guy Mollet heeft zijn functie van rapporteur van de commissie voor algemene zaken neergelegd. De commissie besloot eenstem mig in zijn plaats de Nederlandse afge vaardigde mejuffrouw dr. Marga Klompé aan te wijzen. Mollet bood zijn ontslag aan, onmiddel lijk nadat de commissie in besloten ver gadering voor de eerste bijeenkomst van de huidige hervatte zitting van de Assem- blée was bijeen geweest. Hij is het niet eens met enkele van zijn Franse collega's, met name de voorzitter de commissie, Georges Bïdault, over het tempo waarin de raad naar een Euro- pese'staatsvorm moet koersen. Bidault en de Franse oud-premier Paul Reynaud hebben er op aangedrongen dat de Assemblée met werkelijke uitvoerende bevoegdheden moet worden uitgerust. Reynaud had verklaard, dat Frankrijk, Italië en andere landen met de politieke federatie voort zouden moeten gaan in weerwil van de bezwaren van Engeland sommige Scandinavische afgevaardig den. Mollet bestreed deze opvatting in het onlangs gehouden debat in de Franse Na tionale Vergadering. Hij zeide, dat zonder Groot-Brittannië verenigd Europa in de practijk alleen zou bestaan uit Frankrijk, Italië en Duitsland waarbij Duitsland het belangrijkste lid zou zijn. De' commissie voor algemene zaken houdt zich bezig met belangrijke onder werpen als de defensie en de bevoegd heden van de Assemblée. Mollet is behalve secretaris-generaal van de Franse socialistische partij ook Frans minister speciaal belast met Europese aangèlegenheden. Verrassend begin De heden beginnende zitting van de Europese Assemblée had Vrijdag een ver rassend voorspel door het onverwacht te rugtreden van de Franse minister voor Europese Zaken, de socialist Guy Mollet, als rapporteur van de algemene commissie, waarin al het belangrijke politieke werk der Assemblée wordt verricht, aldus seint ANP uit Straatsburg. De commissie koos unaniem de Neder landse dr. Marga Klompé, haar enig vrouwelijke lid, tot rapportrice. Daarmee is aan deze Nederlandse afgevaardigde een van de belangrijkste en invloedrijkste pos ten in de Assemblée opgedragen en werd zij gesteld op een plaats, waar de federa listische golven het hardst beuken op de rotsen van de nationale souvereiniteit. In kringen dér Assemblée heeft de eenstem mige benoeming van dr. Klompé geen ver wondering gewekt. Hoewel zij slechts als Dr. Marga Klompé. plaatsvervangend afgevaardigde naar Straatsburg is gekomen, heeft mej. Klompé van het begin af een hoogst actieve rol ge speeld. Dr. Klompé heeft haar grote ervaring in commissiewerk, opgedaan als Nederlands gedelegeerde bij de UNO, in Straatsburg ten nutte kunnen maken. Als plaatsver vangster voor Serrarens, die zelf de functie van voorzitter van de sociale commissie op zich moest nemen, heeft zij alle zittingen der politieke commissie bijgewoond en intens aan het politieke werk der Assem blée deelgenomen. In de politieke discussies heeft mej. Klompé van de aanvang af het standpunt verdedigd, dat bij de huidige verdeling der meningen vooreerst slechts kon worden gestreefd naar overeenkomsten, die be perkte gebieden bestrijken. Door zulke overeenkomsten binnen het kader van de Raad van Europa te plaatsen kon deze naar haar overtuiging tot practischresultaten geraken zonder dat een breuk behoefde te worden veroorzaakt met landen, die geen deel van hun souvereiniteit wensten te of feren. Het rapport, dat mej. Klompé in Augustus over deze mogelijkheid tot red ding van de Europese Raad opstelde, heeft Na 4 December regeringsactie in Indonesië Voor orde, rust en veiligheid De chef-staf van het leger, kolonel Sima- tupang, de procureur-generaal Tirtawinata en hooggeplaatste legerautoriteiten hebben heden met device-premier sultan Hameng- ku Buwono de veiligheid in Indonesië be sproken. Na 4 December zal de regering tot mili taire maatregelen overgaan, teneinde over al in Indonesië de orde ea veiligheid in een minimum van tijd te herstellen. toen geleid tot een unaniem aanvaarde resolutie. Deze is in Rome door het minis terscomité aanvaard. Mej. Klompé's benoeming wil niet zeg gen dat de „orthodoxe" federalisten tot elke prijs zich gemakkelijk bij deze keer van zaken zullen neerleggen. Reeds het aftre den van Mollet wordt hier gezien als een aanduiding van de scherpe strijd, welke te verwachten is. Mollet is federalist, doch wenst geen federatie te vormen, waarin Frankrijk geen andere partners zou hebben dan de voormalige asgenoten. Daarom kwam hij ook in botsing met zijn partij en landgenoten, die tot iedere prijs en ook zonder Engeland willen federei-en. In een verklaring aan de pers zegt Mol let, dat toen hij de functie aanvaardde, hij besloten had te trachten, zijn persoonlijke zienswijzen niet te laten gelden ten einde eenparige voorstellen te kunnen nastreven en te kunnen verdedigen. Hij wist dat deze methode een langzame vordering mogelijk maakte, doch niettemin de mogelijkheid bood om met zekerheid naar een vereni ging. van geheel het vrije Europa te vor deren. a Mollet verklaart echter verder, dat de debatten welke de laatste tijd in de natio nale parlementen zijn gevoerd, hem hebben doen vrezen, dat deze politiek in zijn ogen de enig mogelijke op het ogenblik niet langer dezelfde meerderheid kan ver zamelen als die waarop hij vertrouwde. Daarom had hij het juist geacht zijn man daat ter beschikking te stellen en zijn vol ledige vrijheid van meningsuiting te her nemen. Joegoslavische voorstellen werden hoger gewaardeerd Prinses Elizabeth heeft deze week tijdens een bezoek aan de bekende locomotieven- fabriek in Swindon eigenhandig een trein met een nieuw type locomotief, dat haar naam draagt, over een afstand van vier mijl bestuurd. Hier wacht de Koninklijke machiniste op de stookplaat van de machine op het vertreksein. Verliezen in Indonesië DEN HAAG 17 November. De rege ring maakt bekend dat tot haar leedwezen cle volgende verliezen van de Koninklijke Landmacht in Indonesië zijn gerapporteerd: Soldaat J. J. Raaphorst afkomstig uit Noordwijk, na vermissing op 10 April 1949. Soldaat J. C. de Jager, afkomstig' uit Rot terdam, op 7 November 1950. Duizenden guerilla-sirijders zouden Seoel willen veroveren Aan het front in Noord-Korea heerst op het ogenblik bijna volkomen rust. De Zuid-Koreaanse zevende en achtste divisie stuitten Vrijdag bij aanvallen op heuvelstellingen ten Noorden van de weg van Toktsjon naar Koenoeri nog steeds op hardnekkig verzet. De.acties van de luchtmacht bleven Vrij dag door, het slechte weer beperkt. Troepen der U.N.O. in gebieden het front zijn gealarmeerd in verband met geruchten, dat een leger van 10.000 man Noordelijken opdracht heeft gekregen Seoel te heroveren, zo deelde een woord voerder van het achtste leger mede. Dit leger zou zijn samengesteld uit troepen dei- Noordelijken, die bij de opmars der ver bonden troepen achterbleven en in de ber gen een schuilplaats zochten. De Zuid-Koreaanse regering heeft Vrij dag verklaard, dat zij communistische plan nen had ontdekt om met guerillastrijders te trachten Seoel, de Zuid-Koreaanse hoofd stad, te veroveren. De minister van Binnenlandse Zaken zei dat de guerillastrijders, die tien dagen ge leden nog als onafhankelijke groepen ope reerden, thans onder het eenheidscomman do van de communistische generaal Kim Tsjaik, van wie bekend is, dat hij zich in het gebied van Seoel bevindt, zijn georga niseerd. Gemeld wordt, dat Amerikaanse troepen Vrijdag in het gebied van Pjongjang een commandopost der guerillastrijders hebben veroverd. Vernomen wordt, dat van dit hoofdkwartier uit 8.000 man werden gedi rigeerd. De guerillabeweging voornamelijk ge richt tegen bevoorradingsroutes schijnt in twee hoofdgroepen verdeeld te zijn. De ene groep opereert in een gebied van 145 km lengte dwars over Korea, ten Noorden van de 38ste breedtegraad en ten Zuiden van de huidige linie der verbonden troepen. De andere opereert in het Zuiden, met het gebied van Taegoe als uitgangsbasis. In totaal ongeveer 70.000 man Ameri kaanse en Zuidkoreaanse troepen en min stens 10.000 Turkse en Philippijnse troepen zijn in actie tegen deze guerillastrijders. De Zuidkoreanse minister van Binnen landse Zaken verklaarde nog, dat de politie van 1 October tot 5 November 434 gevech- kflr..'- Twee Nederlandse piloten om het leven gekomen In dienst van de Indonesische luchtvaartmaatschappij DJAKARTA. 17 November. (Aneta). Twee Nederlandse piloten van de „Garuda Indonesian Airways" zijn Vrijdagmorgen bij een noodlanding op het vliegveld van Soerabaja om het leven gekomen: Kort na het opstijgen moest het toestel, dat op de lijn SoerabajaDjakarta vliegt, wegens motorstoring terugkeren. Gezagvoerder E. Randag maakte een normale landing, doch het toestel, dal 21 passagiers vervoerde, kon door onbekende oorzaken aan het einde van de uitloop niet tot stilstand ko men. De piloten "raakten in de cockpit be kneld, waarbij de 25-jarige gezagvoerder op slag werd gedood. Korte tijd later over leed de tweede piloot, H. Legger. De overige leden van de bemanning en passa giers zijn ongedeerd. Tweede piloot, vliegtuigbestuurder 4e klasse H. F. Legger was afkomstig uit Groningen. Hij was een bekende uit de Groninger illegaliteit. Na de R.H.B.S. te hebben bezocht, werd hij leerling van de zeevaartschool aldaar. Bij de Rijkslucht vaartschool ontving hij zijn opleiding' tot verkeersvlieger. Ruim een jaar geleden werd hij gebreveteerd, waarna hij in dienst trad bij de K.L.M. Op 7 Januari van dit jaar vertrok hij naar Indonesië om daar vliegtuigen der „Garuda Indo nesian Airways" te besturen. ten met guerillastrijders in Zuid-Korea had geleverd, waarbij 168 politie-agenten wer den gedood, 216 ernstig gewond en 334 licht gewond. Van de guerillastrijders waren •:-969 man gedood en 7416 gevangen geno men» In het gehele gebied achter de frontlinies /i">$e guerilla-activitgit zo. toegenomen, dat bo.t rreheel niet raadzaam is 's nachts vg wegen te reizen én dat over dag slechts wordt gereisd in grote con- vooien. Washington gaat Tito onverwijld helpen Bezorgdheid uit militair oogpunt President Truman heeft in een brief aan de leiders van de fracties van het- Congres verklaard, dat onmiddellijke en recht streekse hulp aan Joegoslavië nodig is, wil Tito aan het bewind kunnen blijven. „Tito beheerst de grootste militaire macht van Europa, die van de Sovjet-Unie uit gezonderd, hetgeen een belangrijke factor vormt in de verdediging van West-Europa tegen een Russische aggressie", zo zegt Truman in zijn schrijven aan de parle- mentsleiders, waarin hij verder meedeelt, dat de regering voornemens is rechtstreek se en militaire hulp aan Joegoslavië te ver lenen. De toestand van de voedselvoorzie ning en de economie van dat land zijn van die aard, zo zeide de president, dat een ernstige verergering zou kunnen intreden indien de regering geen onmiddellijke maatregelen neemt, zelfs vóór het Congres bijeenkomt. Indien die maatregelen niet worden getroffen, aldus de president, zal „de beheersing van Tito van de opruiende elementen in Joegoslavië ernstig, misschien volledig, ondermijnd worden en zal het weerstandsvermogen van de Joegoslavische strijdkrachten tegen een aanval van de Sovjet-Unie of haar satellieten, of beide, op gevaarlijke wijze verzwakken." De president voegde er nog aan toe: „Uit militair oogpunt zijn wij ten zeerste bezorgd over de toestand en wij zoeken de middelen om zonder verwijl aan Tito de nodige hulp te verschaffen." Truman zeide niets over het bedrag van de hulp, doch in gezaghebbende kringen raamt men deze op 80 a 85 millioen dollar. „Amerikaanse steun voor Nederland inzake Nieuw- Guinea" berustte op seinfout WASHINGTON, 17 November (Reuter). Tengevolge van een mechanische Storing in de overbrenging per telex, is de heer M. McDermott. de woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, door Reuter onjuist geciteerd met betrekking tot het standpunt van de Ver enigde Staten ten aanzien van de Indone sische aanspraken op Nieuw Guinea. (Vrij dag ook in ons blad opgenomen). McDermott heeft gezegd: ..Er is geen en- •kele grond voor het bericht in een Sydney's blad, dat de Verenigde Staten Nederland steun hebben toegezegd in Nederlands ver zet tegen de Indonesische eisen ten aanzien van Nederlands Nieuw Guinea". Hierin zijn bij het seinen weggevallen de woorden „Er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydney's blad, dat", zodat er ten on rechte stond: McDermott heeft gezegd, dat de Verenigde Staten Nederland steun heb ben toegezegd Troepenschip „Amarapoora" heeft vertraging door mist Het troepenschip „Amarapoora" heeft vertraging ten gevolge van mist. Het schip wordt Zondag tegen de avond te Hoek van Holland verwacht. De ontscheping van de opvarenden zal Maandagmorgen om 9 uur beginnen in dë haven van Rotterdam. De Algemene Vergadering der U.N.O. heeft Vrijdag met grote meerderheid een Sovjet-Russische resolutie verworpen, welke was ingediend onder de naam „het wegnemen van de bedreiging van een nieuwe oorlog" en die een weergave was van de vredesresolulie die werd uitgevaar digd door het onder auspiciën der commu nisten te Stockholm gehouden vredes congres. De Algemene Vergadering verwierp een Sovjet-Russisch voorstel, dat voorzag in het verbod van de atoombom en waarin was bepaald dat het eerste land, dat van atomische wapens gebruik zou maken, als een „natie van oorlogsmisdadigers" zou worden beschouwd. Met zeer grote meerderheid van stem men werd een Russisch voorstel verwor pen, strekkend tot het sluiten van een ver drag tussen de vijf grote mogendheden, „om de vrede te versterken" en tot het ver minderen in 1951 van de bewapeningen van alle landen met een derde. De Assemblée keurde met 49 stemmen voor, geen tegen en zeven onthoudingen een resolutie goed, waarin oorlogspropa ganda wordt veroordeeld. Ook werd een Joegoslavisch voorstel met 49 tegen vijf (het Russische blok) en een onthouding (India) aangenomen, waarin is bepaald dat elk in oorlog verkerend land zich bereid moet verklaren het vuren binnen 24 uur te staken, indien de tegenpartij zich hiertoe eveneens verbindt. Door de Sovjet-Russische delegatie was een voorstel ingediend, waarin een om schrijving van het begrip „aanval" was ge geven, overeenkomstig de destijds terzake door de voormalige Russische volkscom missaris van Buitenlandse Zaken, Maxim Litwinoff, voor de Volkenbond gegeven definitie. De Assemblée besloot met 45 stemmen voor, vijf tegen (het Sovjet-blok) en drie onthoudingen een ander Joegoslavisch voorstel, voorziend in het stichten van een permanente „commissie van goede dien sten", die tol taak zou krijgen regelend op te treden bij internationale geschillen, naai de „kleine algemene vergadering" te ver wijzen. Tenslotte keurde de Algemene Vergade ring, met slechts de stemmen van het Rus sische blok legen, een resolutie goed. waar in op alle -leden der U.N.O. een beroep wordt gedaan Jn te sterqmen met controle op de atoomenergie, op basis van het daar toe ingediende Amerikaanse plan. Russische versie van Lie's plan De Sovjet-Unie heeft Vrijdag bij de Al gemene Vergadering der UNO haar eigen versie van het door secretaris-generaal Trygve Lie opgestelde plan, om lil twin tig jaar tijds wereldvrede te bereiken, in gediend. In een uit zes punten bestaande resolutie stelt zij voor dat de Veiligheids raad periodiek bijeen zal komen, om té beraadslagen over hangende vraagstuk ken van bijzonder belang. China zou door de regering te Peking in de raad moeten zijn vertegenwoordigd. Kardinaal Mindszenty heeft spraak en geheugen verloren In een rapport, gepubliceerd door het Vaticaan, wordt medegedeeld dat de dooi de communisten tot levenslange gevange nisstraf veroordeelde Hongaarse primaat kardinaal Jozef Mindszenty zijn spraak en zijn geheugen geheel heeft verloren. In het rapport wordt ooi; nog medege deeld dat de kardinaal zich thans in een kliniek te Boedapest bevindt, waar hij is onderzocht door drie Russische specialis ten, zulks in opdracht van maarschalk Stalin. In het rapport van het Vaticaan wordt tenslotte de mening uitgesproken dat de Hongaarse regering naar.een manier zoekt om de Hongaarse kerkvorst de een of an dere mate van „vrijheid onder toezicht" te geven, teneinde te voorkomen dat hij, door in de gevangenis te overlijden, een martelaar van de R.-K. kerk wordt. Bij het indienen der Russische resolu tie heeft Trygve Lie Vrijdag opnieuw bij de Algemene Vergadering gepleit voor periodieke bijeenkomsten van de Veilig heidsraad, die zouden moeten worden bij gewoond door de ministers van Buiten landse Zaken of door de hoofden der ver schillende staten. Ook beval hij wederom een snelle rege ling van het vraagstuk der Chinese verte genwoordiging aan. Lie's uit tien punten bestaand „vredes- programma" zal vermoedelijk vandaag door de Assemblée worden besproken. Versterkingen voor Indochina Te Parijs is Vrijdag eer.bijeenkomst van de Franse Nationale Verdeóigings- commissie, onder voorzitterschap van pre sident Vincent Auriol, gehouden. Na af loop der bijeenkomst werd van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat binnen kort grote versterkingen aan manschap pen, gevechtswagens, vliegtuigen en kleine marine-vaartuigen naar Indochina zullen worden gezonden. De vliegtuigen zijn af komstig uit de Verenigde Staten. Sommige toestellen zullen rechtstreeks naar Indo china worden gevlogen, terwijl andere via Frankrijk daarheen zullen worden ver scheept. De mogelijkheid bestaat eveneens dat in de Indochinese wateren gebruik zal kun nen worden gemaakt van een Brits vlieg- dekschip, doch hiervan kon van officiële zijde geen bevestiging worden verkregen. Oude Franse ,,Junker"-transpbrtvlieg tuigen hebben Vrijdag levensmiddelen en ammunitie uitgeworpen voor de bezettin gen van alle Franse posten in de vallei van Sonla in Indochina. Deze posten vor men een keten ten Zuiden van de Zwarte rivier. Door deze postenketen wordt de opstandige Vietminh verhinderd verbin dingen tot stand te brengen met de staat Laos in het "Westen en met de Westelijke uitlopers van de 600 kilometer brede Delta van de Rode rivier in het Zuid- Oosten. De uit Laokay teruggetrokken Franse troepen zijn er in geslaagd door het moei lijk toegankelijke bergachtige gebied van Noord-West-Tonkin te trekken. Zij zijn de Zwarte rivier zonder stoornissen overge trokken en bevinden zich nu in veiligheid. Professor Joliot Curie sprak te Warschau Vrijdag is de eerste volledige bijeenkomst van hel; vredescongres te Warschau gehou den; 5.000 afgevaardigden, applaudisseer den een kwartier lang, toen de Franse atoomgeleerde professor F. Joliot Curie verklaarde, dat de Amerikaanse opvatting van beschaving tot oorlog leidt. Professor Joliot Curie drong er op aan het voor oorlogsvoorbereidingen bestede geld te gebruiken om de lijdende mensheid te helpen. Van de kosten van één maand oorlog zou de Sahara geïrrigeerd kunnen worden, aldus Joliot Curie. Hij pleitte voor een strijd tegen tuberculose en kanker in eenzelfde omvang als het onderzoek op het gebied van atoomwapens. Handel tussen de Verenigde Staten en Oost-Europa „De Sovjet-Unie heeft in September voor een bedrag van 300.000 dollar schroot en mangaan naar de Verenigde Staten ge zonden", zo meldt het Amerikaanse mini sterie van Handel. Deze ertsen zijn van het grootste belang voor de Amerikaanse be wapeningsindustrie. Voorts deelt het ministerie mede, dat de SoVjet-Unie in September diverse goederen voor een totale waarde van 6.400.000 dollar aan de Verenigde Staten heeft geleverd, waarvan voor 4.300.000 dollar bont. De Verenigde Stalen hebben in genoemde maand slechts voor 800.000 dollar goederen naar de Oost-Europese landen uitgevoerd, waarvan 600.000 dollar naar Polen en 200.000 dollar naar Tsjechoslowakije. HET WEER AFGEBEELD Achter een zwakke storing, die gisteren over dc Noordzee naar het Oosten trok en waarvan de resten vanochtend nog boven Zuid-Zweden zijn terug te vinden, stroomde in de afgelopen 24 uur weer onstabiele lucht ons land binnen. Gistermiddag en -avond kwamen hierin nog buien lot ontwikkeling. Tengevolge van de nadering van een zeer actieve depressie ten Westen van Ierland draait in onze- omgeving de wind nu naar het Zuiden. De luchiaanvoer heeft daardoor over land, plaats en vandaag zullen vrijwel geen buien meer voorkomen. Zondagochtend vroeg zal het front van ie Ierse depressie passeren, waarna een nieuwe periode met buien en tijdelijk veel wind begint. Weerbericht BUIEN EN VEEL WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en meest krachtige wind lussen Zuid cn Zuid-Oost. Later wisselend bewolkt met nu en dan buien, matige tot krachtige en in de kustprovincies af en toe harde wind tussen Zuid-West en West. Vannacht op de meeste plaatsen iets minder koud', over dag dezelfde of iets lagere tempe raturen dan vandaag. 19 November Zon op 8.06 uur. onder 16.44 uur Maan op 14 48 uur. onder 2 19 uur 20 November Zon op 8.08 uur onder 16 43 uur Maan op 14.57 uur onder 3 33 uur Hoog cn laag water te l.lmuiden Zaterdag 18 November Hoog water 11.01 en 23.41 uur Laag water 6.15 en 18.46 uur. Zondag 19 November Hoog water: 12.15 uur. Laag water: 7.33 en 19.56 uur. Maandag 20 November Hoog water: 0.44 en 13.11 uur. Laag water: 8.42 en 20.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1