Haarlem legt contact met Lyngby OUDS Kinawijn R 12 de beste Woensdag 22 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlcmsclic Courant In de afgelopen week hebben de heren D, J, A. Geluk, wethouder van Haarlem, G. S. Th. van Gink. directeur van Haar lems Bloei en A. W. Schaefcr, directeur van hotel „De Leeuwerik" een bezoek gebracht !M Denemarken en aan Zweden en daar besprekingen gevoerd met enige instanties, welke kunnen leiden tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en het tot ilaitd komen van een contact tussen bewo ners uit Haarlem en het stadje Lyngby (in de omgeving van Kopenhagen). De heer Geluk deelde ons mee, dat er reeds contact is gelegd tussen Denemarken en het Westen van ons land. Dat is op verschillende wijzen geschied. In Kopen hagen is een persconferentie gehouden, waarbij vertegenwoordigers van verschei dene Deense dagbladen aanwezig waren. De heer Geluk heeft de journalisten verteld welke mogelijkheden een reis naar het Westen van ons land biedt. Tot heden ma ken de Denen vele reizen naar Parijs en Zuid-Frankrijk. De heer Geluk heeft er nu de aandacht op gevestigd, dat het ook mogelijk is zulke reizen via Groningen e-i Friesland te maken. Dan kan via de Afsluitdijk naar Noordholland gereden worden. Voor de Denen hun reis naar Frankrijk voortzetten, hebben zij dan ge legenheid een bezoek te brengen aan Alkmaar, Amsterdam. Kennemerland en Den Haag. De heer Geluk hoopt natuurlijk, dat de reizigers enige tijd in Haarlem zul len blijven. Tijdens dc persconferentie heeft hij de journalisten uitgenodigd een bezoek aan Haarlem te brengen en de ge- schikste tijd werd het voorjaar genoemd, a!s de bloembollen bloeien. De journalisten zullen waarschijnlijk naar Haarlem komen. Paa worden zij in Groningen opgewacht en via de Afsluitdijk wordt een tocht door Kennemerland gemaakt. De heer Van Gink heeft reisbureaux in Kopenhagen, Malmö en Odense bezocht. Daarbij is hem gebleken, dat de belang stelling voor Nederland groot is. Men be schikte over weinig propaganda-materiaal van Kennemerland en daarvan zal meer materiaal verzonden worden. Bij de bespre kingen bleek, dat de directies van de reis bureaux zullen meewerken om volgend jaar enkele autobussen met Denen naar Nederland te doen komen. Het doel is dan Haarlem. Met de burgemeester van Lyngby, de heer Paul Fenneberg. zijn onderhandelin gen gevoerd over een toeristen-uitwisseling tussen Haarlem en deze stad. De naam is eigenlijk Kongen Lyngby Taerbaak. Deze stad ligt op een afstand van 12 km van Kopenhagen. Taerbaak is een badplaats. De burgemeester nodigde de heer Geluk uit met een aantal Haarlemmers naar Lyngby te komen. Hoewel hij niet afwijzend stond tegen het houden van sportwedstrijden, meende hij, dat dit niet op de voorgrond gesteld moet worden. Een ander systeem dan tot heden met Derby toegepast wordt, werd bespro ken en de heer Geluk zal in Haarlem met verschillende instanties de mogelijkheid van een uitwisseling bespreken. Het vol gend jaar zullen Haarlemmers naar Lyngby kunnen gaan en het jaar daarop worden Denen in Haarlem verwacht. Ook is het Haarlemse gemeentebestuur uitgenodigd een bezoek aan Lyngby te brengen. Een grote delegatie is welkom. De gasten zullen dan in de gelegenheid zijn een studie te maken van onderwerpen, waarvoor zij speciale belangstelling heb ben. Het is de heer Geluk opgevallen, dat de Denen gaarne het contact met Neder land willen onderhouden. Vele jaren hebben er banden tussen Nederland en Denemarken bestaan. Dat blijkt bijvoor beeld uit gebouwen in Kopenhagen, die door Nederlanders gebouwd zijn. Ook zijn er tuinbouwers, uit Nederland afkomstig. De heer Geluk kwam tot de conclusie, dat de Nederlanders in Denemarken veel kunnen leren, dat de Denen grote belang stelling voor ons land hebben en dat we derzijdse nadere kennismakingen de vriendschapsbanden zullen verstevigen. Tijdens een bezoek van de heer D. J. A. Geluk aan Lyngby nabij Kopenha gen, waar hij besprekingen heeft ge voerd over het tot stand komen van een uitwisseling tussen Haarlem Lyngby heeft de wethouder dc burge meester van die plaats een ets van Haarlem aangeboden. Deze stelde het geschenk op prijs en zal het in het stadhuis een plaats geven. Lyngby was vroeger een dorp. waar enige industrieën gevestigd werden die j gebruik maakten van een der negen j watermolens. Grote industrieën zijn later ontstaan en het aantal inwoners is gegroeid tot 45.000. Vele bewoners werken in Kopenhagen. In de stad ligt een oud koninklijk slot met een groot wandelpark. Niet ver van de stad ligt j een badplaats die een goede gelegcn- 1 lieid voor de zwemmers biedt. „De Zondaar" van Penning „De Zondaar" van mr. J. H. Penning is in elk geval een stuk met duidelijke speelkansen. Dat heeft Cor van der Lugt Melsert, die zich als promotor van de Nederlandse toneelschrijfkunst gedurende vele jaren voor de oorlog daadwerkelijk onderscheidde, met zijn lange reeks op voeringen ervan onweerlegbaar aange toond. Er zijn echter acteurs van formaat nodig om aan de magere tekst en de wel overwogen doch geenszins opzienbarende loop der gebeurtenissen de gewenste emo tionele spanning te ontlenen. De Haarlemse toneelvereniging „Vriendschap zij ons doel" ondernam gisteravond in het gebouw St. Bavo een door ernst en toewijding ge dragen poging om de dramatische moge lijkheden op een bescheiden niveau te realiseren. De toeschouwers geraakten langzaam maar zeker onder de indruk van de gebeurtenissen en in zoverre mag de vertoning onder leiding van de heer Theo Dammiaans dan ook wel geslaagd worden genoemd, al bood de milieu-tekening on overkomelijke moeilijkheden. Het stuk handelt over een zakenman, die veroordeeld wegens een hem ten laste gelegde bedriegelijke bankbreuk enige ja ren onschuldig in de gevangenis heeft doorgebracht. Bij zijn vervroegde thuis komst vindt hij de vrouw, die hij als zijn echtgenote achterliet, hertrouwd en zijn zoon op het punt zich te verloven met de dochter van de procuratiehouder, welke laatste de ware dader van het misdrijf blijkt te zijn. De hieruit voortvloeiende gewetensconflicten vullen hel tweede en het derde bedrijf. Het behaalde succes is voor het grootste gedeelte te danken aan hel zeer beheerste spel van de heer Leen van Meerem in de titelrol, die voor zijn gevoelens doorgaans de juiste toon wist te vinden en het slot van het eerste bedrijf tot het hoogtepunt van de voorstelling maakte. Ook in de volgende gesprekken met zijn zoon en toekomstige schoondochter wist hij de in eenzaamheid verworven levenshouding aanvaardbaar tot uitdrukking te brengen. De andere medewerkenden assisteerden naar beste vermogen. In het bijzonder moet de heer Jan Scheurman als dfe eer der genoemde zoon worden geprezen. Na afloop richtte voorzitter H. van de Eijkhof Sr. het woord tot de heer Van Meerem om hem in hét openbaar geluk te wensen met zijn op 11 November ge vierde zeventigste verjaardag. De heer Van Meeren was jarenlang bestuurslid van de arbeiders-toneelvereniging „Voor uitgang". Toen deze na de oorlog niet le vensvatbaar meer bleek, schaarde hij zich in de gelederen van „Vriendschap zij ons doel". Met eerlijke bescheidenheid zwaai de hij in zijn dankwoord de hem gebrachte hulde over naar het gehele ensemble. D. K. ADVERTENTIE TECHNISCHE TEKENMATERIALEN REKENSTOKKEN PASSERDOZEN SCHAALSTOKKEN GRAPHOSPENNEN RECHTGELEIDINGEN TEKENMACHINES M. STRULAND SCHOTERWEG 5-7 TELEFOON 15444 HAARLEM Haarlemse politie verzoekt terugvoering van jongetje Door weggelopen moeder meegenomen De Haarlemse politie heeft aan de politie van Le Havre verzocht mee te werken aan het terugbrengen van een jongetje van anderhalf jaar. dat zich aan boord bevindt van het jachtje „Frisia". Dit scheepje is gistermorgen met stormschade deze Franse haven binnengelopen. nadat hel enige dagen tevoren uit iJmuideri zee had ge kozen, Dc moeder van het knaapje, een thans statenloze Russin, heeft het kind meegeno men toen zij de echtelijke woning in Haar lem verliet om de kapitein van het jachtje, een landgenoot van haar. te volgen. Zij heeft een vierjarig dochtertje bij haar man achtergelaten. Het is de vraag of de Franse politie aan het verzoek kan voldoen, daar de Franse wet aan de moeder het beschikkingsrecht over de kinderen toestaat. Bovendien is de man financieel niet in staat de reis naar Le Havre te bekostigen. Over het verdwijnen van de vrouw zijn nogal wat geruchten en speculaties ont staan. die weinig of niets met de toedracht uitslaande hebben. De Haarlemse politie deelde ons althans mede, dat in het bijzon der de verhalen cn berichten over een politieke achtergrond van deze zaak naar het rijk der fabelen moesten worden ver wezen. DE HONDERDDUIZEND IS ER UIT. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gevallen op nummer 8523. ADVERTENTIE Bij regen of zonneschijn Smakelijk en opwekkend Koortswerend en versterkend De oude fles vervingen wij om practische redenen door een handiger model. 2 M 1 Ï.30 per 'li Lflti V l 2.75 per ife L üej Kerstfeest in de gevangenis Evenals vorige jaren zal in de Haarlemse Strafgevangenis het Kerstfeest gevierd worden. Ds. A. J. van Rhijn, gevangenis predikant, serhijfi dat hij die zich indenkt wat het moet zijn om de Kerstdagen door te brengen achter gesloten deuren ver van huis en familie, ongetwijfeld iets zal willen bij dragen voor lectuur en tractatïe, opdat er ook binnen de muren Kerstfeest kan worden gevierd en het gemis van eigen huis cn haard enigszins wordt vergoed. Wie hiervoor iets over heeft kan een bijdrage zenden aan de predikant. Tempelicrsstraat 21 of storten op zijn girorekening 161781. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 22 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: „Meester-pianisten", Cor de Groot, 8 uur. De Leeuwerik: Drentse vereniging „De Brink", toneeluitvoering, 8 uur. Ged. Oude Gacrht 104: Lezing dr. W. Lodder, 8 uur. Frans Hals: „Aan de rand van de afgrond", 18 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Wiener Madeln", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..De vlam en de pijl", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Odette Churchill", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De onsterfelijke wals", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der wildernis" en „Vrouwenhater". 14 j., 2.30, 7 «n 9.15 uur. In het Doelenhotel in Amsterdam demon streerde een aantal leerling-mannequins dia liet grote tekort, aan deze „vakmeisjes" in de toekomst zullen moeten aanvullen. Jo Juda was solist op HOV-Ledenconcert Het vierde H.O.V.-ledenconcert van serie D stond onder leiding van Marinus Adam. Deze wist een brillante verklanking tot stand te brengen van Moessorgsky's „Nacht op de kale berg", dat als eerste nummer op het programma stond. Het or kest reageerde zeer accuraat op de duide lijke en suggestieve directie. Als tweede nummer stond op het pro gramma het Vioolconcert van Tsjaikofsky. met Jo Juda als solist. Het werk hoort tol de bravour-concertcn. die men, omdat zij cr bij het publiek altijd in gaan, populair zou kunnen noemen. Maar het is tevens een toetssteen voor de vioolvirtuosen cn beval, ondanks het gemakkelijk aanspre kende van zijn melodieën en het aanwen den van een Tzigane-motief dat. op z'n zachtst gezegd, var bedenkelijk allooi is, heel wal waardevolle muziek. De bekende Weense criticus Hanslick vond na de première in 1878 aanleiding om de weinig fatsoenlijke term te gebruiken: „muziek die stinkt". Dit moet wel een zeer per soonlijke ervaring geweest zijn. want daar hebben wij nog nooit iets van ondervon den en het publiek, dat nu al ruim drie kwart ceuws voor deze compositie warm loopt, blijkbaar ook niet. •Jo Juda is volledig toegerust om de technische moeilijkheden van het werk en die zijn niet gering op te lossen, zonder dat het de schijn geeft meer dan normale inspanning te vergen. Het was bijvoorbeeld frappant hoe vlot en trefzeker hij de doorwerking van I, die doorspekt is met lastige dubbelgrepen, realiseerde en hoe fraai van toon zijn spel daarbij doorlopend bleef. Juda is boven dien iijnzinnig artist genoeg om er alles uit te halen wat er aan zuiver muzikale waarde en aan karakteristieke eigenschap pen in besloten ligt. Van de Canzonetta maakte hij een juweeltje en de Finale wist hij met brandend temperament op te stu wen, zodanig dat Adam met het orkest er bij de Coda werk aan had om de solist bij te houden. Overigens had Jo Juda niet te klagen over de orchestrate aanvulling van zijn interpretatie. Adam is wat begeleiden be treft bijzonder knap. Hij bezit blijkbaar dat speciale zintuig om de bedoelingen van de solist aan te voelen en zich er bij aan te passen. Zo was er dan ook in de sa menwerking een spanning en in de totaal klank een zuivere en warme kleur, die het geheel tot een levendige en fraai getïm- breerde vertolking maakten. Jo Juda dankte voor hel ovationele applaus met het slotdeel (Presto) uit de eerste Sonate voor viool-solo van Bach. Wie besef heeft van de afstand die Tsjaikofsky van Bach scheidt, zal begrijpen wat een verrassend effect de voorname vertolking in rustige edele toon van dit extra-nummer teweeg bracht. Tot besluit dirigeerde Adam met. vaste hand en bezonken inzicht de Symphonie in Bes van Ernest Chausson, een werk dat waard is meer dan tot nog toe op de pro gramma's van de H.O.V. te verschijnen. Wel kan men zeggen dat er nog al wat Franck en Tristan-Wagner in te horen maar daar staat veel persoonlijks tegen over, het is mooi overzichtelijk van struc tuur. zeer expressief en warm van klank. Het werk werd met toewijding gespeeld. JOS DE KLERK „Prix de Rome" niet toegekend Aan de juist 30 jaar geworden ir. R. E Bleeker uit Den Haag is, als winnaar van de wedstrijd om de Prix de Rome voor -de schone bouwkunst, de zilveren erepenning toegekend. Zijn schetsontwerpen van een congresgebouw voor de Nederlandse regering voor officiële ontvangsten, het houden van feesten en recepties en voor vergaderingen wettigden volgens de jury niet de uitreiking van de hoogste onderscheiding, maar werden beter geacht dan die van de tweede deel- .1 deze wedstrijd. ADVERTENTIE bestrijdt de rheumatische aandoeningen Met R 12 is het mogcliik dc meestal vooreen doeltreffende behandeling, van rheumatiek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De gunstige uitwerking van dit anti- rheumapreparaat zonder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- cn gewrichtsrheu- matïek. spit. ischias, lumbago, verkoud heden cn pijnen. Pas de resultaten van pharmacologischc en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen. Kuur verpakking, inh. 4S tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers cn drogisten. Deense bakkers bezochten Haarlem Maandag zijn twee en twintig Deense bak kers in ons land aangekomen, om een studie te maken van machines, welke voor het maken van brood van belang zijn cn voor het bezoeken van bedrijven. Zij hebben een bezoek aan Haarlem gebracht cn wel aan Vermaat's bakkerijen aan de Paul Kruger- kade. Vanmorgen arriveerde het gezelschap om kwart voor acht cn kreeg gelgenheid het bedrijf in werking le zien. De laatste maanden is de fabriek uitgebreid en daar door waren dc Denen in staat de nieuwe machines in werking te zien. Zij werden rond geleid door de heren S Vermaat, di recteur en Meyer, technisch directeur. In Denemarken wordt over het algemeen rog gebrood gebakken. Het fijne witbrood kent men niet. Ook wordt er weinig beschuit ge maakt. De Denen toonden hiervoor grote belangstelling en ook voor de machines welke in hun land minder gebruikt worden dan in Nederland. Het gezelschap werd in lichtingen verschaft over de soorten brood en de prijzen. Na hun bezoek aan Haarlem begaven de gasten zich naar Dordrecht, om daar een fabriek te bezichtigen. Velen, die paspoorten of visa voor Duits land behoeven, wenden zich thans tot het Duitse consulaat-generaal te Amsterdam Het zal voor dit* consulaat-generaal voor lopig nog niet mogelijk zijn over te gaan tot dc uitgifte van paspoorten. ADVERTENTIE m Voor een goede Sint Chocoladeletters ",l Opgespoten naturel Wij hebben wel eens horen zeggen dat acteurs, als zij na geruime tijd van afwezigheid in hun kleedkamers terug keren, alleen reeds bij het insnuiven van de mollige lucht van schmink en poeder op de drempel blijven staan en in vervoering „Aha!" roepen. Na een veelbetekenende pauze van zeker an derhalve minuut, waarin zij hun ogen behagelijk door het vertrek laten rol len. zouden zij dan niet de hand op het vest verklaren: „Daar doe je weer een jaar geluk mee op!" Als dat waar is. dan hebben wij een paar dagen gele den bijna voor een kwart eeuw voor schot op ons rantsoen van aardse zalig heid mogen inhaleren, want wij waren aanwezig bij de finale van het concours om het landskampioenschap grimeren. Dit werd gehouden onder toezicht van ie algemene bond van toneelkappers in de veel te kleine grote zaal van het ge bouw met de zonderlinge naam „De brakke grond" in de Nes, waar een laaghangend, nauwelijks overdrijvend wolkendek van jong rood en opgespo ten naturel het uitzicht niet weinig be lemmerde. Ondanks een onmiskenbare uitwaseming van warme lucht was er le weinig thermiek om de achterste toe schouwers de zo gretig begeerde gele genheid tot zweefvliegen te bieden. Tol zover het weerbericht. Om twaalf uur de tijd waarop een gewoon mens het noenmaal gebruikt zaten er zestien modellen in witte kapmantels aan een lange tafel, acht aan iedere kant tegenover evenzovele genummerde spiegels, klaar om het te gendeel van geschoren te worden. Maar het duurde nog tot vijf minuten voor half cén voor de wedstrijdleider na een diepe ademhaling de startkreet slaakte. De candidaten kregen drie kwartier om het portret door Jean Clouet van wijlen Frans de Eerste, ko ning van Frankrijk, na te bootsen. Dit was voor ons een smartelijke te leurstelling, want wij hadden stellig op de aangekondigde Karei Eén, ko ning van Engeland, gerekend. In ons kladboekje stonden namelijk reeds de laatste, inderdaad profetische woorden genoteerd, die deze vorst uit het huis Stuart voor zijn onthoofding in 1649 zou hebben gesproken, namelijk „Nu ben ik de sigaar!" (Now I am the cigar!). Daaraan wilden wij dan toevoegen, geestig als wij ambtshalve zijn, dat wij thans maar liefst zestien personen de sigaar zagen worden. Maar helaas, dit grapje kunnen wij nu niet maken. Wij moesten genoegen nemen met de kop van genoemde Frans, die daarvoor in de plaats kwam. Dit klinkt misschien als schennis van een majesteit, doch het is een vakterm. Deze Frans was trouwens een echte losbol, die niets liever deed dan schat ten verslinden. Hij had wat men noemt een zwevend karakter. Aan zijn hof be gon de vrouwenregering en zijn zinne beeld werd dan ook gevormd door een salamander in het vuur. Hij overleed in 1547. Historische bretels Toen de heren een half uur bezig wa ren, kreeg men al heel wat te zien. De meeste kappers begonnen met de neus. die zo lang spits moest toelopen dat het puntje over de bovenlip reikte. In de wetenschappelijke geschiedenisboeken kan men lézen dat dit orgaan van ko ning Frans zo lang was om beter te kunnen ruiken. Deze zestien punt neuzen werden vervaardigd met behulp van het zogenaamde Nasenkitt, een op stopverf gelijkende pasta, waar men alles mee kan doen behalve tanden poetsen. Vervolgens werden de heren ge kneveld en van een ringbaard voorzien. Hiervoor mocht men geen geplanteerd haar gebruiken, in tegenstelling tot dc pruiken die men wel van tevoren in ge reedheid had gebracht. Eén der deskun digen verzekerde ons dat het portret, van Fx*ans de Eerste in de overgangstijd was gemaakt en dat men zulks aan het kapsel duidelijk kon bespeuren. Hoe dan ook, alle grimeurs waren als ra- zenden in de weer met allerhande pijpjes kleurkrijt en potjes vette zalf, met als resultaat dat geen enkele Frans op dc andere Frans geleek. Vooral de viezige nek leverde veel moeilijkheden op. vandaar waarschijnlijk dat de eerste prijzen naar het Zuiden van ons land gingen. De werkzaamheden werden enigszins opgevrolijkt door de montere stem van een slavendrijver op het podium, die zich onledig hield met het opzeggen van een aftelrijmpje: „Nog vijf minuten heren, nog vier minuten, nog drie, nog twee...." Daarna zweeg hij om een volledige fles melk achterover te slaan, waarna hij in zijn handen klapte als een onderwijzer en bestraffend uitriep: „Het is tijd, heren. Wie nu zijn model nog aanraakt wordt gediskwafiliseerd!" Toen er desondanks nog iemand even aan een wenkbrauw wilde peuteren, zei hij meer bars dan boos: ..Nog één keer en u wordt subiet gediskwasifileerd!" Nou maar dat hielp. Daarna moesten alle kappers hun boeltje pakken en foetsie wezen. Als hazen verdwenen zij naar de koffie kamer teneinde niet door de jury gezien te worden. Dat mocht namelijk niet, om dat men anders zou kunnen denken dat er partijdigheid in het spel was. Het werd een soort verstoppertje spelen on der aanvoering van dezelfde spreker, die thans allerhande verwensingen slaakte met de strekking: „Acht, negen, tien, wie niet weg is, wordt gezien". Eindelijk schreed de jury binnen. Deze bestond uit de heren Gerritsen, Coïni, Van Veen, Louis van Gasteren en Ludzer Eringa, de beide laatsten toneel spelers, hetgeen men wel kon merken. Zij snuffelden -aan alle modellen en deelden geheime cijfers van nul tot vijftig uit. Toen zij daarmee klaar wa ren, verdwenen zij van het tapijt en mochten alle zestien vrolijke Fransen een rondwandeling maken langs het publiek, na eerst de kapmantels te heb ben afgeworpen. Zij droegen allemaal historische costuums, lange sleepge waden met gekrulde pantoffels. Eén Frans zag er uit als een schoorsteen veger op zijn Zondags, met zijn mooie witte broek en wasechte bretels. hvan en Pluizer Na de pauze mochten de deelnemers een vrij type grimeren, dus geheel naar eigen keuze. Daarbij ging het al even min zuinig toe met de verf en vaseline. Door een grillige speling van het lot kwamen er twee Don Quichotes tegen over elkaar aan tafel te zitten, maar ze leken net zoveel op elkaar als Jut en Jool op de kermis der ijdelheia, met dien verstande dat zij beiden aan geel zucht leden. De veertien anderen kon den we gelukkig herkennen dank zij de vriendelijke tussenkomst van de des kundigen, die ons verzekerden dat om te beginnen de man met de hoge kale kop Pluizer uit „De kleine Johannes" was en de man daarnaast niemand minder dan Iwan de Verschrikkelijke. Deze laatste aanwijzing hielp ons een eind op weg, want nu slaagden wij er zonder veel moeite in oolc Fernando Cortez de Verschrikkelijke en Raspoetin de Verschrikkelijke thuis te brengen, in het figuurlijke dan. Alles samenvattend zou men kunnen zeggen dat de meeste koppen verschrikkelijk waren. „Ik sta eigenlijk in duplo wie nummer negen moet verbeelden", fluisterde één van de commissieleden ons in. Welnu, dat bleek de vuurgod Vulcanus te zijn, hetgeen men niet zozeer kon afleiden uit zijn grime, dan uit de rondedans met hamer en aambeeld tijdens de slotparade. Wij zagen daar ook een krulharige Ooster ling, die zich als een compleet sjans- nuramer ontpopte, zoals één der aanwe zige dames roerend opmerkte. De voor zitter moest hem zelfs tot doorlopen Het Theatre dc l'Atelier uit Parijs speelt hedenavond in de Stads schouwburg onder regie van Andre Barsacq het comédie-ballel „Le bal des voleursvan Jean Anouilh met muziek van Darius Milhaud. Morgen slaat. ,,Dc dood van een handelsrei ziger" met Louis Saalborn weer op het programma. Comedia geeft Vrijdag dc 75ste voor stelling van de Franse klucht „Een vreemd meisje" in het Centraal Thea ter. Het Nederlands Volkstoneel brengt op '24 November in dc Doelen- zaal dc première van ..Asfaltjcugd" door Robert Hossein onder regie van Hans Tiemeyer, met onder anderen Anita Menist. Tine dc Vries. Jan Grcfe en Jaap Hoogslra. De Nederlandse Opera voert Vrij dagavond Fideliovan Beethoven In de hoofdstad uit op met Frans Vroons cn Zondagmid dag „De Vliegende Hollandervan Wagner. Hedenavond wordt in alle zalen van hel Concertgebouw een mode-parade gehouden door de Nederlandse Kle dingindustrie, ivaaraan medewerking wordt verleend door dc balletgroep van Sonia Gaskcll. In de kleine zaal van het Concert gebouw geeft de Amerikaanse cellist Edmund Kurtz met George van Re- nesse als begeleider Vrijdagavond zen recital. Het programma bestaat uit werken van HandelBeethoven su Igor Slrawinski. Tot 5 December worden in kunst handel Sothmann aan de N.Z. Voor burgwal schilderijen, pastels en teke ningen van Paul Citroen tentoonge steld. In kunstzaal Van Lier zijn aan de expositie van aquarellen en klei- plastiek van An je J. Zijlslra schil derijen cn tekeningen fan G. Bcnner toegevoegd. manen. Er was tenslotte nog een Mephisto, getuige zijn huidskleur maar een groentje in de duivelse practijken. Ter opluistering van de wedstrijd werd er een „stukkie mesiek" ten ge hore gebracht op ouderwetse instru menten. Er waren mensen die zeiden dat het heel mooi was. Dat moesten wjj maar aannemen, want wjj konden er aan het andere eind van de zaal geen noot van opvangen. We vonden het maar een crime al die grime en waren blij toen wij tenslotte buiten stonden, v/aar het van de weeromstuit heftig regende. BOEDA Prof. dr. G. van der Leeuw in de Eerste Kamer Herdacht Bij het begin van een korte vergadering, welke de Eerste Kamer Dinsdagmiddag heeft gehouden, heeft de voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, de oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw herdacht. Hij schetste hem als een man met bijzondere begaafdheden, als een voortreffelijk rede naar en een zeer beminnelijke persoonlijk heid. Ons land heeft door zijn dood een groot verlies geleden. De minister van Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen, mr. Van Maarseveen. heeft zich namens de regering bij deze woorden aan gesloten. Prof. Van der Leeuw, zo zeide hij. heeft als minister belangrijke zaken tot stand gebracht en andere voorbereid. De Kamer heeft daarna zonder beraad slaging of stemming haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp inzake de naamsverandering van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen in ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. De voorzitter heeft ten slotte medege deeld. dat de begrotingen van Oorlog en van Marine Dinsdag 28 November des na middags te halftwee aan de orde zullen worden gesteld Deze vergadering zal des avonds worden voortgezet. De voorzitter is voornemens tevens op de agenda te bren gen het wetsontwerp tot wijziging van de Omzetbelasting met betrekking tot sigaren en sigaretten. In memoriam professor G. van der Leeuw I Het moet jaren geleden gebeurd zijn, i ergens in het Oosten des l.'Jids, in een dorpskerkje op Zondagmorgen. De dominee stond op dc preekstoel, de gemeente was gezeten in de banken, het orgel zette de aanvangspsalm in en de aanwezigen begon nen te zingen. Na enkele maten echter draaiden dc ouderlingen zich onrustig om in hun ambtelijk gestoelte en richtten hun spiedende blikken de kerk in. Want het was anders dan anders die morgen en dat geeft altijd opschudding in zo'n rustig dorpskerkje, waar zelfs de marsrythmen der oude liederen Davids allang zijn af geslepen in een traag en slaperig balspel met overbekende noten. De zoekende blik ken der ouderlingen ontwaarden vooraan in de kerk een man. een vreemdeling, die de rustverstoorder was Dc vreemdeling zong met de gemeente. Maar hij zong met een overgave die hier onbekend was ge worden. Hij zong helemaal, met lichaam en ziel. En wie doet dat nou? Zo kwam het, dat die morgen alles anders was. En bij het uitgaan van de kerk vroegen de dorpelin gen elkaar: „Wie was die vreemde man. die zo geweldig zong?". Die man was professor Van der Leeuw, die nu uit ons midden is weggeroepen. Ook uit het midden der wetenschap, die hij diende en in welke hij. onbetwist cn internationaal met eerbied erkend, in het midden stond als één der grootste gods diensthistorici een ster van de eerste grootte, waarlijk. Op zijn naam staan een verbazingwekkend aantal boeken en andere geschriften, waarvan nog verbazingwek kender dan het aantal de wijde spanning van deze geest is en het gemak in de han tering der vraagstukken, het gemak van een deskundige die bovendien, wars van Draal, een grote eenvoud des harten bezat. Zo zagen wij hem in de laatste decennia van zijn leven groeien tot een figuur, niet slechts in het Nederlandse geestesleven, maar in het geheel der Europese bescha ving Maar voor zijn studenten bleef hij wat hij altijd was geweest: de hartelijke raadgever en vaderlijk-bemoedigende vriend. Zo hebben zij hem gekend en zullen zij hem niet vergeten. In zijn studeerkamer, vol boeken langs de wanden, hingen tussen de boekenrijen de afbeeldingen van groten uit het geestesleven Want deze om veler lei reden bewonderenswaardige mens had de behoefte in zich om te bewonderen. Eens kwam een student zijn oordeel vernemen over een wetenschappelijk stuk dat hij had moeten schrijven voor zijn doctoraal exa men. Het gesprek ging vlot en prettig, als altijd. De professor ondervroeg, maakte zijn tegenwerpingen, prees ook wel. Tot er een kleine pauze inviel en een twinkeling verscheen in de ogen van de professor. Hij zei: „Je hebt hier in je betoog geconstateerd dat die geleerde uit dc vorige eeuw dus nog niet zover was als wij lieden zijn op dit punt. Het is waar. Maar misschien ver dient hel de voorkeur om niet te zeggen: „dat en dat wist hij riog niet", maar om het zo te stellen: „zover was hij dus al gekomen". Die student van jaren her weet nu dat dit gezegde van zijn professor radi caal en voorgoed iets heeft veranderd iir zijn kijk op de dingen. Velen zullen hem missen cn in dit gemis zich bewust worden van hun dankbaar heid. Na de bevrijding werd hij, met zijn enorme kennis en ruimhartige deskundig heid. geroepen tot het ministerschap. In die tijd was zijn vrouw maandenlang ern stig ziek en ging van hem heen. Terwijl hij zijn verdriet droeg als een kind van Gotf bleef hij uiterlijk, met een kracht des geeS, fes die het kenmerk van de ware dienst knecht is. zijn zware dienst aan ons volk vervullen zolang dit hem nodig had. In het rijk der wetenschap ging een ster onder. Uit het cultuurleven verdween een mens die als weinigen wist en getuigde van de heerlijkheid een mens te zijn. Ons volk verloor een zijner beste zonen. Maar de strijdende kerk op aarde mist het aller meeste: deze machtige stem. voor wie theo logiseren eigenlijk zingen was. Want dat God een merts is geworden als wij dit mogen geloven en belijden, hoe zou dan ook niet alles betrokken zijn op zijn schone dienst? En in dit geloof en deze belijdenis lag het geheim van dit leven verborgen. F. R. A. HENKELS. ADVERTENTIE Voor St Nicolaas moet het zijn Een artistiek portret van groot tot klein. Wij kunnen U thans nog rustig helpen RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Telefoon 13472 Burgerlijke stand van Haarlem 21 Nov. 1950 ONDERTROUWD: 21 Nov.: H. Koppers en B. Fiege. J. Schreijers en Damiaans. GEHUWD: 21 Nov.: B. van Dijk en M. W. Rotteveel. BEVALLEN van een zoon: 20 Nov.: A. Scholtcn—Geldman. C. de Kan—Buschman M. J. Engel—Drenth. 21 Nov.: J. C. M. Porte- gies—Van Loenen. BEVALLEN van een dochter: 18 Nov.: S. DaviesVan den Bos. 19 Nov.: E. G. Faas Spoel. J. J. van der WelBeijc. 20 Nov.. F. de RooBoukcs. 21 Nov. C. E. J. Hollmann— Va» Diggelen. A. M. de WitRozenhart. M. E. van de Graaf—Lodewijk. OVERLEDEN: 19 Nov.: J. B. Odcnthal. 80 jaar, Esschilderstraat. J. A. Javaux. 68 jaar. Olmenstraat. 20 Nov.: A. FlinkHeijligcrs, 75 jaar, Van Zeggclenolein.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5