Haarlems Dagblad Koninklijke wekroep tot eenheid in Londens historische Guildhall Een indrukwekkende rede van een wijze vorstin Klare taal Koningin Juliana als gastvrouwe 55e Jaargang No. 19713 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 23 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Oprcrtrtc Daariemsdje «Courant (Knno i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom SIJ haar ONTVANGST in de City of London heeft Koningin Juliana om trent het doel van haar bezoek bijzonder klare laai gesproken. Zij heeft in de Guild hall. in antwoord op de rede van de Lord Mayor, ronduit gezegd: Wij zijn hier niet -Deen om een beleefdheidsbezoek te bren- -PD en ook niet alleen om over samen werking in het verleden te praten en te verzwijgen hoe vaak wij handgemeen zijn geraakt. Wij zijn er ook niet slechts om vast tc stellen, hoe een wereldramp onze vriendschap bevestigd heeft, ofschoon ik daar dankbaar voor ben. Maar ik wil er vooral de nadruk op leggen, hoezeer wij eikaar nodig zullen hebben in de toekomst. Deze beschouwing is hier ietwat ver- j.o;t in volledige bewoordingen vindt u ha3: hiernevens maar dit vat toch de jnh' iid samen. Het was vroeger niet ge bruikelijk dat bij koninklijke bezoeken in (t lecïe termen gesproken werd, als onze Koiv ïgin verleden jaar in Parijs en nu in Londen heeft gebezigd. Staatshoofden plachten zich tot breedvoerige hoffelijk heden te bepalen. Koningin Juliana's rede- veeringen in het buitenland kenmerken niet alleen verandering in de stijl van dergelijke bezoeken in het algemeen, maar vooral het optreden van een bijzondere persoonlijkheid. Velen in ons land zien in de Koningin, die pas twee jaar aan de regering is, bij uitstek de Moeder in een gelukkig: gezin, die door haar eenvoud en vriendelijkheid bovendien zo dicht bij het volk staal: de Eerste in den lande, die door haar levenshouding een voortreffelijk voor- oeeld geeft. Er is meer: er is een sterke, buitengewoon intelligente, moedige per- roonlijkheid die op de hoge post, haar in dit leven ten deel gevallen, voor haar medemensen wil doen wat zij kan. Te Parijs heeft haar woord reecis diepe indruk jemaakt. Het is niet de laai die de hoveling of de hoge ambtenaar, door hun ambt tot omslachtige en omzichtige termen genoopt, het staatshoofd als ontwerp van een rede louden voorleggen. Het is, onmiskenbaar, de taal van de Koningin zelf. Met over tuiging en toewijding voert zij haar streven naar een nauw samengaan der vredelie vende volken uit. Europese eenheid vindt in haar de hoogste pleitbezorgster die men zich wensen kon. Het statige Britse gezel schap, bijeen in de Guildhall, moet wel diep getroffen zijn geweest toen het zich door een Koningin hoorde toevoegen: ,,Wij moe ien leren, veel oude denkbeelden te be schouwen als verdwijnend en verdwenen. Bij de minste aanraking vallen zij in elkaar als stof. Sommige begrippen, die wij allen plachten mee te dragen en op te tuigen met fraaie leuzen, zijn niets dan vermomde nationale zelfzucht. Enige eeuwen lang hebben deze begrippen hoog te paard ge zeten, maar nu strompelen zij verder op zere voeten, want uiteindelijk is bewezen, dat zij alleen maar tot hindernis zijn op de weg naar de wereldvrede." Dit is de taal van een jonge, vooruit strevende geest, die het goede en moedige in het verleden moge eren, maar vooruit ziet naar de toekomst en eraan wil bouwen. En die zich wel bewust is dat het uur van een nieuwe ontwikkeling heeft geslagen. Wij dienen de Koningin dankbaar te zijn dat zij ons volk voorgaat in de verwerving van ciit bésef en dat zij haar overtuiging bovendien uitdraagt buiten ons land: in die centra, waar zulk inzicht het meest nodig is. Vooral in Londen. Het is zulk\ klare, moedige taal waardoor Europa tot het besef van de werkelijkheid: van de noodzaak van zijn vernieuwing en van de grote laak die het nogmaals in de wereld zal kunnen vervullen, moet worden ge bracht. K. P. Portugese order van 6 millioen voor Nederland Voor rekening van het ministerie van koloniën van Portugal zullen in Nederland twee sleepzuigers worden gebouwd. De Industriële Handelscombinatie Holland is er na langdurige onderhandelingen in geslaagd dit contract te verwerven. De beide zuigers zullen een bedrag op brengen van ruim zes millioen gulden. Brits schip in de lucht gevlogen Hel 1700 ton metende Britse schip ..Eastern Med" is Dinsdagavond iri de buurt van Suez in de lucht gevlogen en brandend gezonken. De ontploffing deed zich voor toen het schip te Adabija, on geveer 20 km. ten Zuiden van Suez, werd geladen met benzine voor het Britse leger. Een aantal Arabische bootwerkers werd èoor de ontploffing ver weg geslingerd, aldus is uit Britse militaire kringen ver nomen. Volgens een te Cairo ontvangen bericht werden gisteravond drie man ver wist en 21 werden gewond, onder wie ver scheidene Britse militairen. De gouverneur van Suez, Ibrahim Zaky Dlknoly Bey. zeide, dat er tien Egyptische slachtoffers te betreuren waren. Op 19 Juli vloog het Britse vrachtschip Indian Enterprise" op de Rode Zee in de lucht. Van de bemanning van 75 koppen overleefde slechts een lid de ramp. (Van onze verslaggevers in Londen) De tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Londen kreeg een schitterend en indrukwekkend hoogtepunt, dat zijn grote betekenis voor de volken van Nederland en Groot-Brittannië niet zozeer ontleende aan de pracht en praal, waarmede de gebeurtenissen op deze dag onigeven waren, doch voor alles aan de concrete bijdrage tot een groter begrip voor de bedoeling der Nederlands-Britse verbonden heid die de sfeer vervulde in de historische Guildhall, waar de Nederlandse vorstin woorden sprak welke ui de eeuwenoude muren van deze plaats een vertrouwd klankbord vonden: Woorden die door hun Koninklijke wijsheid de beroeringen der tijden overkoepelden met een betekenis die verre uitging boven de dagelijkse zorgen van mensen, landen en volken. Omdat zij een schitterend getuigenis waren van groots begrip voor de koers der mensheid onder de alwijze leiding van de Goddelijke hand, en voor de weg die door de ontwikkeling der dingen aan de volken wordt gewezen: De weg' naar onontkenbare, onontkoombare eenheid. Deze woorden hebben op deze tweede dag van het bezoek onzer Vorstin en haar gemaal aan Engeland de enthousiaste toejuichingen van de Londenaren en de muzikale klanken der muziek korpsen samengesmolten tot een wekroep aan de wereld: „Wij worden met geweld tot eenheid gedreven", zo zeide Koningin Juliana. „Wij voelen met ontzag voor deze ontwikkeling onze eigen kleinheid". „Oude begrippen van vermomde nationale zelfzucht vallen uiteen als stof bij de minste aanraking" Na een statierit door de Londense straten arriveerde het Koninklijk Paar op het klei ne plein voor Guildhall. Herauten leidden de gaslenstoet de bi bliotheek van Guildhall binnen, waar het bijzondere hof van de gemeenteraad van de City was samengekomen om een adres tot Koningin Juliana te richten. Een kistje van eikenhout van het dak van Guildhall, dat door Duitse bommen werd verwoest, zal Koningin Juliana wor den toegezonden om het adres in te be waren. In het adres wordt de Koningin „harte lijk en oprecht welkom geheten" en wordt zij verzekerd van „het verlangen van cle Londense burgers, dat de volken van Ne derland en Groot-Brittannië steeds samen mogen streven naar een vreedzame oplos sing van de vele problemen, waarvoor de wereld thans gesteld is". Koningin Juliana antwoordde op dit wel komstadres en de begroetingswoorden van Lord Mayor en zeide: „Uw woorden doen een snaar in mijn hart trillen. Zij tonen de onsterfelijke le vensla-acht van uw dappere en altijd jonge stad Londen. Inderdaad zijn wij blij hier terug te zijn, en als oude vrienden uw burgers weer te oafmoeten.diè~ ons vandaag zo'n hartelijke ontyajigst hebben bereid. Dit is in 't bijzonder het geval voor mijn man, die, evenals mijn moeder, uw stad zo goed kent van haar' meest tragi sche en triomfante tijden. Als ik tot u spreek, mijnheer de bur gemeester van Londen Groot Brittan- nië's hoofdstad dan zou ik graag de uiting van warme vriendschapsgevoelens uit naam van het Nederlandse volk, even eens willen zenden naar de andere Lon dense stedelijke gemeenten, naar de Britse grote en kleine steden, dorpen en gehuch ten en naar alle plaatsen in Groot Brit- tannië waar mensen wonen. Het bezoek dat wij brengen is niet alleen een beleefdheidsbezoek, wij zijn niet hier alleen om te gedenken, hoe dikwijls in het verleden Groot-Brittannië en Nederland samen als vrienden en bondgenoten ge leefd hebben (en om te verzwijgen, hoe vaak wij handgemeen geraakt zijn) en zelfs niet hoe een wereldramp onze vriendschap bevestigd heeft: Want onder landen, die samen gevochten en sindsdien zij aan zij gestaan hebben, is dat tegen woordig ik ben diep dankbaar het vast te stellen een onomstotelijk feit. Maar ik wilde vooral de nadruk er op leggen hoe zeer wij elkaar nodig zullen hebben in de toekomst. En zoveel „bloed, zweet en tranen" hebben aan ons allen een gezegende erfenis nagelaten: "Wij ge voelen dat wij moeten maken een wereld van eendracht. Alle tegenwoordige omstandigheden vergroten de drang naar deze aanstaande eenheid. Misschien is het nioeiïijk voor de mensheid, haar geesteshouding even vlug te veranderen als de tijd verder gaat. Daarbij doet het ons dan goed, ons te realiseren, dat heden ten dage de belangen van vredelievende naties moeten worden gecoördineerd. Dat een militaire strijd tus sen hen. zoals die bestond, even ondenk baar is geworden als oorlog tussen uw of onze graafschappen of provincies. We moe ten leren veel oude denkbeelden tc be schouwen als verdwijnend en verdwenen: üe Lord Mayor van Londen en zijn echtgenote rechtsverwelkomen Koningin Juliana en Prins Bernhard bij hun aankomst voor de Guildhall. Bij de minste aanraking vallen ze in elkaar tot stof. Sommige begrippen, die wij allen plachten mee te dragen en op te tuigen met fraaie Jeuzen, zijn niets dan vermom de nationale zelfzucht. Enige eeuwen lang hebben deze begrippen zo hoog te paard gezeten, maar nu strompelen ze pijnlijk verder op zere voeten, want uit eindelijk is bewezen, dat ze alleen maar tot hindernis zijn op de weg naar de we reldvrede. Deze nieuwe eenheid is nog heel jong, en tastend, en het is moeilijk nu te voor spellen, welke van haar vormen later her ziening zal behoeven. Toch is de ontwik keling naar zowel Europese als wereld vereniging onontkenbaar en onontkoom baar. Londen is een democratische federatie van vele. gemeenten. Wij kunnen ons haar binnenkort voorstellen, als zijnde zelf een wijk van Europa's grote havenstad, die beide zijden van de Noordzee en het Ka naal beslaat als een van verschillende wijken samen met de andere grote haven steden daar. We moesten ons maar gaan wennen aan deze gedachte, die Londens grote geest zo waardig is. Wij moeten leren, elkanders lasten te dragen. Blijkbaar is het enorm moeilijk voor menselijke wezens om het nut te vat ten van de toepassing van deze aloude waarheid. Alleen falen wc, samen winnen we. Toch heb ik groot vertrouwen in het Britse volk, het meest practische ter we reld, en van zo goeden wille voor onge- lukkigen, om het plan te maken voor een goede en gelukkige toekomst. Wij worden gedreven naar eenheid Wij worden met geweld tot eenheid gedreven in dit tijdperk. Onverschillig welke krachten liet zijn die dit doen, wij moeten het feit constateren, dat dit de lijn is waarlangs de menselijke samenleving zich ontwikkelt. De toekomst zal geheel beheerst worden door dit eenwordings proces, en wij zien het.aan met ontzag. Deze beweging is zo groots, dat wij ons even nietig voelen, als wanneer wij boven ons de nachthemel zien, vol sterren, in zijn ongekende onmetelijkheid. Wij voe len de Goddelijke grootheid van de koers der geschiedenis in haar vele tijdperken, en het doet ons de tekenen verstaan in de tijd. In deze geesteshouding zouden wij er afkerig van zijn alleen maar toe schouwers te blijven, en we voelen het als een voorrecht, te verdrijven wat ons hindert, en vooruit te gaau, in bewegïn: te zijn, ieder zich een lid te weten van het team dat mee wil werken en de we reld hervormen tot wat ze zou moeten zijn. Het is een voorrecht vandaag te leven, en morgen. Ik geloof er niet in, dat wij de toekomst somber moeten beschouwen. Ik heb het een en ander genoemd, dat ontloken is uit het zwaar en vreselijk jongste verleden. Grote mogelijkheden zijn aan onze linker en rechterhand, en in 't bijzonder voor ons. Wij moeten er een wijs gebruik van maken, en wijs wil zeggen: met onze ogen open, ons hart soepel, onze geest waak zaam eenvQudig-weg open en onbevan gen voor iedere mogelijkheid die de broe derschap der mensen kan bevorderen. Groot-Brittannië is voor Nederland meer en meer de concrete vertegenwoordiging van de grootheid, die traditie bewaart als de Oceaan zijn golven, omdat Nederland de traditie heeft leren zien als de golven van de Oceaan en die traditie alleen levend is, wanneer de oceaan van het leven zich ervan bedient, niet langer en niet korter dan nodig is voor zijn bestendiging. Als ik mijn glas ophef ter ere van de Geschenken voor de Engelse Koninklijke familie Talrijke geschenken hccjt het Neder lands Koninklijk Paar meegenomen naar Enaeland. Behalve de. meier hoge pullen van Delfts aardewerk, die ten geschenke zijn gegeven aan het Engelse Konings paar. schonken Koningin Juliana en, Prins Bernhard aan Koningin Mary een antieke. Louis Seize commode met Chi nees lakwerk. De commode is een stuk Nederlandse handwerknijverheid. Prin ses Elisabeth kreeg een stel zilveren tafelornamenten en Prinses Margaret een bijou. Voor de kleine Prins Charles was meegebracht een speelgoedpaard op wielen. Een kleiner paard in dezelfde uitvoering kreeg het jongste prinsesje. Het Koninklijk paar onderweg naar de Guildhall. stad Londen, haar Lord Mayor en haar bestuur, dan doe ik dit ter ere van de stad die altijd de gehele wereld overzien heeft. Groot spiegelt zich in klein als groot, klein spiegelt zich in groot als klein. Daarin liggen hun verbondenheid en wederzijdse waardering". Na haar antwoord bood de Koningin de Lord Mayor een blauwe onderscheidings teken-cassette aan. De laatste statie-rit Woensdag' was eigenlijk de belangrijkste dag van het Koninklijk bezoek, niet alleen voor ons Vorstelijk Paai' dat een program ma had af te werken dat om halfelf begon en tot na middernacht duurde, maar even eens voor de Londenaars, die nog eenmaal onze Vorstin en haar gemaal in een statie- rit konden aanschouwen, beter dan tijdens de intocht in de schemer. Bovendien was de aandacht dit keer ten volle op ons Koninklijk Paar geconcentreerd toen het zich met klein gevolg naar de Guildhall begaf. Het was guur en grijs, maar niet zo somber als de dag tevoren. Gelukkig bleef het ook nu droog. Weer zag men het fascinerende schouwspel van de Household Cavalry, welke de stoet met compacte rui- termassa's opende en sloot. Dit schouwspel tekende zich in al zijn pracht scherp af tegen de achtergrond van het vale, grijze Londen. In de smalle straten van de City deed het geheel denken aan een schilderij van een oude meester. In de bevlagde Fleetstreet, de smalle .krantenstraat van Londen, hing men uit de vensters van de redactiebureaux. Op verschillende punten van de route lieten wederom militaire kapels zich horen. De Engelsen juichen maar heel zelden, het meest nog voor de eigen Koninklijke Familie. Op vele punten trok de stoet dan ook vrijwel geruisloos voorbij. Het publiek bleef echter in het geheel niet onbewogen. „Wat is zij charmant", was de algemene lof, die men later overal kon vernemen. „Wat kijkt ze gelukkig!", was een andere opmerking. Inderdaad, onze Koningin ziet er stralend uit. Aan de populariteit van onze Vorstin en ook van Prins Bernhard, voor wie men eveneens grote bewondering koestert, behoeft geen moment te worden getwijfeld. Alleen in hun uitingen zijn de Engelsen uiterst sober. Op de rijtoer, dwars door het drukke centrum van de stad, waar het drukke verkeer als bij to verslag verdwenen was, droeg onze Ko ningin een lange donkerbruine bontmantel met een fluwelen hoedje, afgezet met fijne bruine en grijze veren. De Prins was - derom in admiraals uniform. Toen de stoet langs de Mali reed, stond Prinses Elizabeth blootshoofds, geleund over de tuinmuur van haar woning; zij hield de kleine Prins Charles in de hoogte. Het ventje was opgetogen over de ruiter stoet en wuifde met z'n handje. De Ko ningin en de Prins wuifden lachend terug. Een eindje verder stond Koningin Mary, die door een verkoudheid de vorstelijke gasten niet kon ontvangen, voor het raam. Met een zakdoek wuifde ook zij. Grootse belevenis De ontvangst en de lunch in Guildhall waren het glanspunt van de tocht. Want is er één plaats denkbaar waar traditie en historie een groter rol spelen dan in de al oude City van Londen? In lijnrechte te genstelling met formaliteiten, waardoor plechtigheden als deze soms gekenmerkt worden, was de rede van onze Koningin tijdens de lunch. Het was meer dan een rede. het was een getuigenis van geloof in het leven, ondanks nood en ellende. Hier werden geen gemeenplaatsen geuit. Hier klonk integendeel een zeldzaam zuiver idealisme, een idealisme dat geenszins los staat van de werkelijkheid. Het was goed dit alles aan te horen tijdens een plechtig heid, die zonder dit levende woord van een bewogen vrouw een mooi maar leej omhulsel zou zijn geweest. Na de ontvangst werd in Guildhall het noenmaal gebruikt. Voor Londen is nu het kijkspel van het staatsbezoek zo goed als voorbij. Want voor de rest van het verblijf van ons Koninklijk Paar heeft het open rijtuig plaats gemaakt voor de gesloten auto. Hel woord is aan. Cicero: Onbekendheid met het recht geeft meer aanleiding tot proces sen dan kennis van het recht. (Uit: De legibus). Een half uur bij de Nederlandse kolonie Enthousiaste hartelijkheid Er wonen ongeveer vijfduizend Neder landers in Londen. Nederlanders van aller lei leeftijden en van allerlei beroepen: Winkeliers, havenpersoneel, journalisten, boekhouders en vele anderen. Vijftien honderd van hen hebben Woensdagmiddag bij de open plek, waar tot de herfst vair 1940 de kerk van de Ned. Herv. Gemeente stond: Austin Friars, in het hartje van de City, de Koningin een warme, hartelijke en enthousiaste ontvangst bereid. Het duurde maar een half uur, maar ongetwijfeld heeft deze huldiging, die zich volkomen onttrok aan de koude, preciese sfeer van het proto col, onze Koningin een bijzonder ogenblik deze vier dagen bezorgd. Het was een puur onderling Nederlandse aangelegenheid daar op die open plek in Londen. Er werd geen woord Engels ge sproken. Overal rondom hingen rood-wit- blauwe en oranje vlaggen. Kinderen van leden van de Nederlandse kolonie zwaai den met papieren vlaggetjes, en een van hen, Marijke van Dorp, bood de Koningin bloemen aan. Er werd gejuicht en geroepen. Uit alles sprak de sfeer van die groep Nederlanders in Londen, die hun Koningin wilden overtuigen van hun genegenheid. Dat dit volkomen was geslaagd bleek ook uit de korte speech van de Koningin, de enige redevoering tijdens dit bezoek. De Vorstin zei, dat de Hollandse kolonie in Londen eigenlijk een klein dorp is, waar iedereen elkaar kent: „U woont in alle windstreken van deze grote stad, maar u vormt een gemeenschap en een voorpost van internationale samenwerking", zei zij. Direct daarop klonk uit de menigte de uit roep: „Leve de Koningin", welke uitroep meteen door de anderen werd overge nomen. De Koningin en Prins Bernhard hadden plaats genomen onder een tentzeil. Alleen zij, enkele autoriteiten, en de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente waren daar gezeten, maar ook nog dertig leden van de Nederlandse kolonie. Achtereenvolgens werden deze dertig mensen aan de Koningin en Prins Bernhard voorgesteld.' Hartelijkheid en sfeer kenmerkten dit aardige halfuur. Toen het Koninklijk Paar zich omdraaide om weg te gaan, riep een Het staatsdiner in de langwerpige ball room van Claridges Hotel door onze Vor stin aangeboden aan de Engelse Koninklijke familie werd gekenmerkt door een sfeer van intimiteit. Tegen acht uur arriveerden ministex-s, diplomaten en andei'e prominen ten. Ouder de genodigden bevonden zich Churchill, Eden en dr. Soebandrio, de In donesische ambassadeur in Londen. Gejuich en handgeklap begroetten Koningin Juliana en de Prins, die uit de auto stapten voor het in een oi'anje gloed gezette en met vadei'landse en Engelse vlaggen versierde hotel. Ook binnen heerste er de intimiteit die Claridges zo geliefd maakt bij vorste lijke pei'sonen die zich daar bij tijd en wijle even plegen terug te trekken uit de openbaai-heid. Het was een staatsdiner, maar het overdadige was geweei'd. Dit verhoogde de schoonheid, welke het geheel droeg. Kort voor het begin van de maaltijd kregen wij gelegenheid de tafel te zier- Zeldzaam mooi was het donkere diepe rood van de 4500 rozen van een soort dat niet geurt in de sierlijk bewei-kte zilveren bokalen of uitgesti-ooid over het damast. De bloemengroepen werden afge wisseld met gouden kandelaars. Meer dan 100 kaarsen verspreidden een zachte glans. Het tafelzilver droeg het wapen van Koning Stadhouder Willem III. De eikenhouten stoelen waren modern. Speciale zetels voor de vorstelijke personen waren ach terwege gelaten. Nederlandse lakeien in livrei van blauw en goud stonden gereed. Een lakei voor elke twee gasten. De ge nodigden maakten hun opwachting bij het Koninklijk paar in een met anjers ver sierde rotonde. Onze Koningin droeg in het haar een fonkelende diadeem en was gekleed in een licht zeegroen satijnen avondtoilet met een cape van witte struis veren. De prins was in rok. Het septet van de marinierskapel speelde Engelse en Ne derlandse muziek, onder andere een pot pourri van Hollandse liederen van Julius Röntgen. Om half elf begaf men zich naar Fleet street, waar de Engelse i-egei-ing op haar beurt ons Koninklijk paar een luisterrijke receptie aanbood in cle door een smal steegje te bei-eiken Middle Temple Hall, welke tot ver na middernacht duurde. Het is een antieke, geheel met donker eiken betimmei-de zaal met een pi-achtig gewelf. In de vloer liggen nog dezelfde planken waarop eens Shakespeare zeil' zonder podium meespeelde in de pi-emière van zijn „Driekoningen-avond". Veel van het houtwerk is afkomstig van de armada. De uitei'st veirnoeiende maar tot intense vol doening stemmende hoofddag van het Koninklijk bezoek was hiermede ten einde. Vandaag zal Koningin Juliana het nieuwe Lagerhuis bezoeken en cle lunch gebruiken ten huize van Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken. In de avond is een pi'ivédiner in Buckingham Palace, na afloop waai-van een bal zal worden gehouden. Koningin Juliana werkt door Een der appartementen, die in Buckingham Palace ter beschikking iva- ren gesteld van Koningin Juliana, doet gedurende het staatsbezoek dienst als vjerkkamer voor de Koningin. Ondanks het drukke programma dienen de meest urgente staatszaken te worden afge handeld. De staatsstukken komen per vliegtuig van Nederland naar Londen en worden per speciale koerier naar Buckingham. Palace gebracht. Met mej. mr. Teilegen, de directeur van het kabi net van de Koningin, worden de stukken behandeld en weer teruggezonden naar Nederland. Dit werk geschiedt des ochtends voor tien uur. Ook mr. Stikker, die hel bezoek aan Engeland meemaakt, besteedt elk beschikbaar uur voor zijn lopende werkzaamheden. stem uit het publiek: „Groeten aan de Nederlander te zijn. Prinsesjes", en de Koningin draaide zich lachend om en riep terug: „Ja!" Met spijt in het hart zagen de Neder landers Koningin en Prins weer vertrek ken. Maar het was voor hen genoeg ge weest om weer te weten wat het betekent HET WEER AFGEBEELD Het centrum van het oude lage drukgebied in onze omgeving ligt nog steejls bij de Engelse Oostkust. Randstoringen trekken om de depressie heen. Een ervan naderde hedenmorgen het Zuid-Westen van ons land. Een gebied van lage druk, afkomstig van Groenland, trekt over IJsland naar het Zuiden en tast de uit loper naar Noorwegen van het hoge drukgebied ten Zuiden van Groenland aan. Op de Oceaan trekt verder een weinig actieve depressie over de Azoren. Boven het gebied rondom Spanje werdr ie luchtdruk nu hoger. Het mach hoge drukgebied dat boven Rus c ligt, breidt zich niet naar het Westc uit, maar neemt in betekenis af. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, meegedeeld door he*. K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met in de Westelijke provincies enkele ver spreide buien, elders althans nog tot in de middag overwegend droog weer. Meest matige wind uit Zui delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur 24 November Zon op 8.14 uur. onder 10-39 uur Maan-op 15.57 uur onder 27 uu: 'Volle maan Hoog en laag water te IJmntden Donderdag 23 November Hoog water: 2 52 en 15-04 uur. Laag water: 10.52 en 23.03 uur. VrUdag 21 November Hoog water: 3.25 en 15.37 uur. Laag water: 11.24 en 23.39 uur. OOhBEWOLKT OUGHT 8EW OHALF"8C'A' ZWAAR 3E '.V GEHEEL BE A MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER 72-empsratuur :005 isobaar nëe9s1.ac- GEBIED CENTRA. H hoge druk L lage druk SCHEIDINGSLIJN-TROMT-TUSSEN L'JCH" VAAI VERSCHILLENDE HERKOMST "STAND VAN 0:T TEKEN GEERT DE WINOSlCrtTING AAN- 'EDERE HELE DWARS STREEP is EEN WIND SNELHEID VAN v.jc M£te 3 PEP SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1