MacArthur gelooft dat conflict nog dit jaar ten einde zal zijn Verhuur zonder chauffeur Omstandigheden voor onze defensie zijn thans veel gunstiger geworden H. J. MAERTENS N.V. 15220 Een kwart eeuw geleden verschenen de Brockway-bussen in Haarlem Donderdag 23 November 1950 Dean Acheson: (Geen veto tegen communistisch China" (Reuier en A.F.P.) - Generaal MacArthur heeft tc Tokio aan de leden van de nieuwe Koreaanse commissie van de U.N.O. mee gedeeld. dat hij persoonlijk gelooft, dat de Koreaanse oorlog voor 31 December zal zijn afgelopen, zo verneemt A.F.P. in wel ingelichte kringen. MacArthur zeide, dat de Sovjet-Unie geen belang meer stelt in hel Koreaanse conflict. Zevenentwintig gewon de Amerikaanse krijgsgevangenen, die Woensdag door Chinese communisten op nog geen 5 kilometer afstand van de Ame rikaanse linies werden vrijgelaten, brach- len de boodschap mee: „De Chinezen wil len "iet tegen de Amerikanen vechten". Onder de vrijgelatenen bevonden zich sergeanten en korporaals, doch geen offi cieren. Zij meldden, dat zij goed behandeld waren en dat een Chinese vrouwelijke tolk dagelijks met hen sprak. Zij had hun mee gedeeld dat de Chinese communisten alleen de krachtstations en bekkens aan de Jaloe wilden beschermen en daarom stellingen hadden opgeworpen, die zij „tot de dood joe zouden verdedigen". Buitenlandse waarnemers te Taipeh op Formosa hechten grote waarde aan berich ten, volgens welke de Chinise communis- lische troepen order gekregen hebben van oc regering te Peking om het Koreaaanse gebied te verlaten. Volgens een communiqué van het hoofd kwartier van generaal MacArthur zouden eenheden van de Zuid-Kóreaanse kapïtool- divisie de buitenwijken van Jongjodong aan de kust hebben bereikt. Eenheden van de zevende Amerikaanse divisie werpen stellingen op aan de Jaloe in de nabijheid van Hjesandjin. Andere onderdelen van dezelfde divisie rukken langs de weg, die evenwijdig loopt met die van Kapsan naar Hjesandjin, op en hebben Sangni bereikt. Geen veto tegen China. Dean Acheson heeft op een persconferen tie verklaard, dat de toelating van com munistisch China tot de U.N.O. niet door een veto van een der grote mogendheden kan worden tegengegaan. Het toelaten van een delegatie is volgens ADVERTENTIE HENGEVELD Marnixplein 21 - Haarlem-Noord Telefoon 230 79 Eerste klas materiaal, betrouwbaar, elegant Is Franco bereid tot herstel der monarchie? De correspondent van de „Manchester Guardian" te Madrid meent te weten dat Gil Robles, die thans te Madrid vertoeft, belangrijke besprekingen voert met leden vali de Spaanse regering over een herstel van de monarchie in Spanje. „Generaal Franco", zo schrijft hij, „zou aan"1 Don Juan hebben voorgesteld afstand Ie doen van de troon ten gunste van zijn zoon, doch de pretendent, gesteund dooi de monarchistische beweging, zou vierkant geweigerd hebben dit te doen. De jongste berichten schijnen er echter op te wijzen dat Franco bereid zou zijn plaats te maken voor Don Juan en zekere burgerlijke vrij heden te herstellen, in ruil voor een on middellijke Amerikaanse hulp en zijn aan blijven in de regering. Gil Robles, die in Portugal verblijf houdt, is de voornaamste adviseur van de Spaanse kroonpretendent Don Juan. De correspondent van de „Manchester Guardian" meent bovendien te weten dat Gil Robles bij de huidige onderhandelingen gesteund wordt door de Engelse en Ameri kaanse regeringen, alsmede door de Spaan se socialistische partij. De bewoners van het Haarlems Tehuis Ouden van Dagen aan de Scholer- sinyel zijn in de gelegenheid hun krachten te meten legen Haarlemse bil-jartsters en biljarters. Een foto van een der ouden van dagen aan stoot. De bewoners van het Tehuis voor Ouden van Dagen hebben de ontmoeting met 20-1S gewonnen. Volgende weck wordt een feestelijke bijeenkomst gehouden. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 23 NOVEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Orgelconcert k'. Anthon van der Horst. 8 uur Frans Hals: "Aan de rand van de afgrond", 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wiener Madeln". alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Wam en de pijl"", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Odette Churchill", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De onsterfelijke Wals", 14 j- 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De koning der wildernis" en „Vrouwenhater", j., 2.30. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 23 NOVEMBER Stadsschouwburg: Daphne Laureola8 "ur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. de zienswijze van de Verenigde Stalen een procedurekwestïe en dus niet onderhavig aan een veto in dc Veiligheidsraad. Acheson zei, dat voor zover het erken ning betreft, er drie classieke criteria in het internationale recht zijn, waaraan de V.S. zich zullen houden. Deze zijn: Is de regering daadwerkelijk in het be zit van het grootste deel van het land? Neemt de regering de internationale ver plichtingen van de staat op zich? Wordt de regering door de bevolking aanvaard? Acheson verklaarde ook dat er tussen Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sla- aanzien van de vorming van een gedemili tariseerde bufferzone tussen China en Korea. MINISTER s'JA COB Een dame. die onbekend wenst t.' 'olijven, heeft het hierboven gereproduceerde zelf portret van Kees Verwey aangekocht en ten geschenke gegeven aan het. Frans Halsmuseum. ADVERTENTIE ELECTRO-RADIOTECHNISCH B E D R 13 F met ingang van heden is ons telefoon nummer gewijzigd in NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM (3 lijnen) STRAATSBURG Speciale overeenkomsten met een federale mslag STRAATSBURG (A.N.P.). De Neder landse afgevaardigde dr. M. Klompé heeft Woensdagmiddag de discussies in de As semblee over de toekomst van de Raad van Europa geopend met een beroep op de Assemblée om ernstig te trachten vooruit gang te maken op de enige weg. die naar haar inzicht thans voor de Raad van Euro pa open staat. Mejuffrouw Klompé sprak in haar kwa liteit van rapportrice van de belangrijkste commissie der Assemblée. Zij zeide, dat de voorgaande discussies hadden aangetoond, dat het onmogelijk is de Raad van Europa thans voort te stuwen in de richting van de directe verwezenlijking van een vol ledige Europese federatie. Er was daarom volgens haar geen andere weg open, dan die van de speciale overeenkomsten. In haai- ogen hadden alle speciale overeen komsten, die de raad thans onder zijn hoe de wil brengen, politieke consequenties, die in federale richting wijzen. Dit heeft, vol gens de Nederlandse afgevaardigde, in de Assemblée bij velen de moeilijke vraag doen rijzen, of zij de consequenties op poli tiek gebied zouden kunnen aanvaarden. Zij deed een hartstochtelijk beroep op deze afgevaardigden om hun aarzeling te over winnen. De nieuwe weg, clie de volledige federatie naar de toekomst verschuift, moest volgens haar worden ingegaan met de overtuiging, dat hij tenslotte tot het resultaat van een Verenigd Europa zou kunnen leiden. Kansen voor Mackay De Engelsman Mackay kreeg voor zijn voorstel tot hervorming van de Raad in een soort Europees parlement en regering steun van de Duitse en Deense socialisten, Mackay's Labour-collega Crosman had er echter slechts een bedekte afwijzing voor. De aanneming van dit plan, dat het natio nale vetorecht in de Europese „eerste kamer" wil handhaven, zou volgens Cros man de zaken alleen kunnen vertragen. Mackay zelf heeft erkend dat zijn Europese regering eerst na vijf of zes jaar een effectief werkend orgaan zou worden. Daar ook de Franse socialisten en een deel van de conservatieven vriendelijk tegenover dit plan gestemd zijn, schijnt het, tot duidelijke verwondering van de La- bour-leden, niet langer zonder kansen te zijn. Treinramp in New York Tot dusver 75 doden geborgen NEW YORK (Reuter-A.F.P.). Gister avond heeft zich in het New Yorkse district Queens een van de ernstigste trein rampen in de geschiedenis der Verenigde Staten voorgedaan. Een trein met naar schatting 1000 passagiers reed op een andere trein, waarin zich ongeveer het zelfde aantal personen bevond. Beide treinen vervoerden reizigers, die zich naar huis begaven ter gelegenheid van „Thanks giving Day". De voorste trein had gestopt 0111 twee vrouwelijke passagiers uit te laten, die de verkeerde trein bleken te hebben genomen. De achteroprijdende trein reed in volle vaart op de eerste in en boorde zich door de achterste rijtuigen. Het ongeluk geschiedde op een viaduct. Op de plaats van het onheil heerste grote verwarring. De ongedeerde reizigers boden aanstonds hulp aan gewonden, die in allerijl naar nabijgelegen gebouwen wer den overgebracht voor eerste hulp. Volgens de politie zijn tot dusver 75 doden geteld. Een vijftigtal artsen verleende eerste hulp en paste in talrijke gevallen bloed transfusie toe. Reddingsploegen zwoegden onafgebroken om de vele doden en gewon den onder de wrakstukken vandaan te halen. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal ernstig gewonden 125. De bestuurder van de eerste trein ver klaarde, dat hij vaart geminderd had op een noodteken om te stoppen. Toen hij de snelheid weer wilde opvoeren zaten de remmen vast. De tweede trein, die vier minuten latei- was vertrokken, sneed als een mes door de achterste rijtuigen van de eerste trein. Haarlemse Reddingsbrigade De Haarlemse Reddingsbrigade voor Dren kelingen hield gisteravond in het Sporl- fondsenbad een onderlinge wedstrijd, be staande uit drie onderdelen: 331/3 meter schoolslag: 33 1/3 meter vrije slag zwemmen en als laatste nummer 12 meter schoolslag zwemmen en dan een bordje van de bodem opduiken. Na afloop van de wedstrijden heeft de heer Joh M. Schmidt, voorzitter van de H.R.B. de prijzen uitgereikt. De uitslagen zijn: dames tot en met 19 jaar: Mia Prins 66,6 pnt.; Reina Audolf 68,5 pnt.; Rhea Timmermans 72,1 pnt. Dames bóven de 19 jaar: Do Turkenburg 63.8 pnt.: Nel Hen driksTurkenburg 64 pnt.: Wil van Tiel Dijkstra 67,5 pnt. Heren tot en met 19 jaar: v. d. Hoek 69.3 pnt.; H. de Redelijkheid 76.3 pnt.; P. Kloos 76,6 pnt. Congres te Warschau is ten einde Het wereldcongres te Warschau heeft Woensdag zijn zes-daagse zitting geëin digd met een oproep tol dc grote vijf om bijeen te komen en alle huidige moeilijk heden te bespreken en tot oplossing te brengen. Het congres besloot een „wereldraad voor de vrede" in te stellen, waarin volken van alle landen zitting dienen te hebben. De resolutie eist de benoeming van een internationale commissie, die een onder zoek zal instellen naar „dc in Korea be dreven misdaden tegen de menselijkheid" en „in het bijzonder aandacht moet schen ken aan de verantwoordelijkheid van MacArthur". Dc vaststelling van deze tekst geschied de Dinsdagavond laat na een verschil van mening tussen de Chinese gedelegeerden, die MacArthur ronduit als een „aggressor" betiteld wilden zien, en de Russische en Amerikaanse afgevaardigden, die aan drongen op een tactischer formulering, die ten slotte werd aanvaard. Opleiding van troepen in ons kleine land is moeilijk Generaal Kruis wil wat minder bescherming van „grasjes, sprietjes en vogeltjes" De chef van de Generale Staf, generaal nir. H. J. Kruis, heeft voor leden van cle Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel een causerie gehouden over „mi litaire aspecten van West-Europa" en daarbij ook gesproken over Nederlands aandeel in de verdediging. „Pas met de laatste lichting, die van No vember 1950," zo zeide de generaal, „kun nen wij een directe bijdrage leveren voor de verdediging van West-Europa, De sol daten, die in Indonesië dapper hebben ge streden, zijn niet opgeleid voor oorlogvoe ring in West-Europa. De opleiding van troepen in Nederland is uiterst moeilijk, omdat het land zo klein is. Het zou voor de opbouw van een sterk leger nuttig zijn als er minder land beschikbaar werd gesteld voor de bescherming van grasjes, sprietjes cn vogeltjes. Dan zou de training van het leger, dal ten slotte onze toekomst moet beschermen, heel wat gemakkelijken gaan," aldus de generaal. De nieuwe minister van Oorlog, mr. s' Jacob, constateert in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, dat na de behandeling van de begroting in de Twee de Kamer zich voor de defensie gunstige omstandigheden hebben voorgedaan, die het de regering mogelijk maken zich thans in meer positieve zin uit te laten dan vóór het ontstaan van die omstandigheden ver antwoord ware geweest. ..De gunstige omstandigheden bestaan daarin", zo zegt de minister, „dat sinds mijn optreden de vooruitzichten voor onze mo- 'oilisabiliteii aanmerkelijk gunstiger zijn geworden, doordat kortelings de aanvang en de omvang van de buitenlandse militaire steun een meer concreet karakter hebben gekregen. Zo is van Canadese zijde de definitieve toezegging gekomen dat de wa penen en munitie van één divisie naar Ne derland zullen worden 'verscheept. Ander zijds zal het met de Amerikaanse regering gepleegde overleg er toe leiden, dat in de loop van de jaren 1951 en 1952 zeer veel waardevolle militaire goederen onder de viguer van het militaire hulpprogramma de Nederlandse regering ter beschikking zul len worden gesteld." De minister is van oordeel zijn ambtsvoor ganger te kort te doen, wanneer niet uit drukkelijk werd vastgesteld, dat mede door diens toedoen de concretisering van de mi litaire steun, welke Nederland nu zal toe vallen. een feit is geworden. Op Nederland blijft daarbij uitéraard de verplichting rusten om datgene te comple teren, wat aan de militaire uitrusting dezer divisies na ontvangst der schenkingen nog zal blijken te ontbreken. Voor de landstrijdkrachten zullen in de loop van het jaar 1951, geoefend en voor zover de materiële voorziening dit toelaat, gereed zijn drie infanteriedivisies met een beperkt aantal legerkorpstroepen, territo riale troepen en een aantal afdelingen luehtdoela rtillerie. Voor de luchtstrijdkrachten zullen eind 1954 gereed zijn 21 squadrons gevechts vliegtuigen, deels bestemd voor de lucht verdediging en deels bestemd voor steun aan de landstrijdkrachten, daarenboven een beperkt aantal squadrons voor andere opdrachten; en voor de zeestrijdkrachten eind 1954 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jagers. 6 andere escorteurs, 4 onderzee boten. 48 mijnenvegers, klein varend ma terieel voor de locale verdediging, ongeveer 100 vliegtuigen cn de brigade mariniers. Daarenboven zal de bev/apening van de koopvaardijvloot, naar de minister ver wacht, dan voor een niet onbelangrijk ge deelte zijn gevorderd De minister is zich ervan bewust dat hij bij het voeren van zijn beleid in hoge mate afhankelijk blijft van de duur van de buitenlandse hulp en dal hij zich duidelijk voor ogen dient te houden, dat na afloop van de hulp Nederland voor bijzondere kosten zal .staan met betrekking tot onder houd en vervanging. De minister stelt hel. op prijs namens cle regeling nog eens met nadruk te verklaren clat zij zal blijven waken voor de belan gen van de vloot cn dal j in oil opzicht een eigen standpunt heeli ingenomen. De minister stelt het voorts op prijs te verklaren, dat van een onverantwoordelijk beknibbelen op ae geldmiddelen van de Koninklijke Marine geen sprake zal zijn. De mening, dat er ook in de toekomst voor het Nederlandse volk als zeevarende natie zeer goede vooruitzichten bestaan en er dus belangen zijn, welke moeten worden ver dedigd, deelt hij geheel. ADVERTENTIE Het venten door Jehova's getuigen De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in enige zaken betreffende het venten door Jehova's ge tuigen. Een hunner heeft terechtgestaan voor de kantonrechter te Eindhoven we gens het zich met een reclamebord be vinden op de openbare weg te Eindhoven. Op dit bord werd onder andere een lezing aangekondigd. De kantonrechter verwierp toen het verweer dat alleen propaganda zou zijn gemaakt voor evangelisatie. De advocaat-generaal was het eens met de beslissing van de kantonrechter en con cludeerde tot verwerping van het beroep. Eveneens concludeerde hij tot verwer ping van een beroep van een andere ver dachte, die was veroordeeld wegens over treding van de politieverordening van Eindhoven, welke hel uitgeven van strooi biljetten verbiedt. In een zee van lichi vormt Buckingham Palace des avonds het schitterende baken in Londen, dat de mensen van alle zijden lokt. Zij wachten geduldig om een glimp op te vangen van de Nederlandse vorstelijke gasten, die zij van hun vreugde om het bezoek willen doen blijken. W7TJ ZIJN ZO GEWEND geraakt aan W ae groene Crossley's, Fords en Scania- vabissen die sinds 1947 het personen vervoer in Haarlem en omstreken ver zekeren, dat ons de tijd, dat er met het autobusvervoer in de Spaarnestad nog gepionierd moest worden, al niet meer heugt. Tot wij er deze dagen aan herinnerd wer den, dat het 24 November een kwart eeuw geleden is, dat de Haarlemse Brockway Bus Maatschappij werd opgericht. Dat was een dochteronderneming van de Nederlandse Brockway Bus Maatschappij, een creatie van de heer M C. van der Wal. Deze hield zich reeds veel jaren bezig met de import van Amerikaanse motoren en in de twin tiger jaren voerde hij ook een aantal bus- chassis in. De moeilijkheid was nu daar af nemers voor te vinden, want al rezen de aulobuslijnen als paddestoelen, het waren als regel maar eenmans-bedrijven, die als crediteur verre van aantrekkelijk genoemd konden worden. Zo kwam de heer Van dei- Wal op de gedachte dan zelf' maar een kapitaalkrachtige maatschappij te stichten, waarvan dochterondernemingen in ver schillende streken autobusdiënsten zouden exploiteren. Zo ontstonden N.V.'s in Utrecht. Tilburg en Schiedam en tenslotte in Haarlem. 't Ging gced Al kwam Haarlem het laatst aan de beurt, de heer Van der Wal is van mening, dat de H.B.B.M. hel best heeft gerendeerd van de verschillende dochters. Begonnen werd met dc lijn Haavlcm- Leiden, zeer tot misnoegen van dc directie van de N.Z H., die het vervoer met haar walmend stoom trammet je tot vrijwel nihil zag teruglopen. De exploitatie door de Brockway duurde lot 3 Januari 1933, de dag waarop de elec- trische verbinding tussen Bloemen- en Sleutelstad werd geopend. Intussen had de maatschappij zich reeds een ander emplooi geschapen in de stad Haarlem, waar men nadat men moei zaam een concessie had losgekregen in 1928 de eerste buslijn lijn 2 tussen de Onderneming deed pionierswerk voor het locale busvervoer Maasstraat in Haarlem-Noord en de Graafschapstraat in de Slachihuisbuurt had geopend. Later volgden nog twee andere verbindingen: lijn 1 van de Johan van Oldenbarneveltlaan bij de Herenweg naai- de omgeving van de Middenweg in Noord en lijn 3, een ringlijn die ongeveer het traject volgde van de inmiddels opge heven ceintuurbaan van de E.N.E.T. Die laatste verbinding „deed" het helemaal niet en werd dan ook spoedig daarna om gezet in een tweede dienst tussen de stads delen in Oost en Noord. Later, na de opheffing van de lijn op Leiden, is nog wel eens een vierde lijn ge probeerd, doch die heeft ook niet veel op geleverd. „Dubbeltj'es- taxi's" De gedwongen liquidatie van de dienst op Leiden had nog een ander kwaad ge volg; een aantal ontslagen chauffeurs be gon met de zogenaamde „dubbeltjes- taxi's" de lijndiensten van de Brockway te Een der vier met tweelacl-Dieselmoloren uitgeruste bussen, waarvan de carrosse rieën in de iverkplaatsen der H.B.B.M. waren gebouwd. beconcurreren door een paar minuten voor de bussen langs de routes te gaan rijden. Het resultaat was dat de taxi-onder- nemers te laat tot de conclusie kwamen, dat zij zich zelf een strop hadden bezorgd en dat de Brockway in dal jaar zeventig duizend gulden aan inkomsten diciT. Dat leidde tot financiële moeilijkheden. Aan de onderneming werd surseance van betaling verleend, die korte tijd later weer opge heven kon worden. De heer Van der Wal had aangetoond, dat hij zodra hij zeker was van verlenging der concessie, hetgeen nogal wat voeten in de aarde had na vervanging van het materieel door diesel bussen weer lonend kon exploi teren Dat inzicht werd bewaarheid. De oude Brockways die zich onderscheidden had den door hun fraaie combinatie van grijs met blauw en door de vogelnamen waar aan zij kenbaar waven werden ver vangen door twaalf knalrode Büssings. Bovendien reden er een „twaincoach". de eerste trambus in Nederland, en nog vier wagens met tweetact Dieselmotoren De carrosserieën van deze bussen waren in de werkplaatsen van de H.B.B.M. gebouwd. Laatste jaren De oorlog heeft natuurlijk ook de Brock way allerhande moeilijkheden en tegensla gen berokkend. Dat begon al direct met stallingsmoeilijkheden, omdat de maat schappij uit haar garage aan de Regulier- straat werd verdreven. Men parkeerde de wagens een maand in de open lucht en vond toen onderdak in het grote complex van een vroegere bloembollenveiling aan de Gasthuissingel. Met behulp van anthracietgas werden de diensten uitgevoerd, zij het dan dat deze in 1942 op last van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer tot 15 a 20 procent werden gereduceerd. Met Dolle Dinsdag lag het gehele bedrijf stil en dat duurde tot 1946. Doch toen was de H.B.B.M. ook aan het einde van haar dagen gekomen, omdat de Rijksverkeersinspectie en het gemeentebestuur van oordeel waren dat het tijd werd het vervoer in Haarlem in één hand te leggen, namelijk in die van de N.Z.H. De heer Van der Wal blijft deze gang van zakèn betreuren, omdat hij altijd naar samenwerking met deze maatschappij heeft gestreefd en van mening is dat reeds lang voor de oorlog door coördinatie een bevre digend resultaat bereikt had kunnen worden. Nu heeft de Brockway het moei lijke pionierswerk moeten doen zonder daarvan de vruchten te hebben kunnen plukken. De kleine wereld Venster op Tibet Een boek kan zijn als een venster, waar door ge van de ene wereld in de andere kijkt. Dan zit ge aan een raam waardoor liet licht binnenvalt in de afgeslotenheid van uw bestaantje. een licht waardoor ge dc belangrijkheden om u heen wat anders gaat zien. Een mens heeft dat nodig, nu en dan zijn neus eens te steken in een boek over andere streken en andere mensen, om niet te verdrogen in het mulle zand van zijn vierkante meter leven. Hij he.eft dat nodig als een rode kool het malse Juliregentje. Dat spoelt het stof van zijn verstand en geeft hem een vrije uit kijk op de verten. Daar liggen landen aan- eengeschaard over de ganse aardbol heen, daar leven mensen die op allerhande ma nieren proberen uit te vinden waar Onze- lieveheèr voor hen het blinkend stukje geluk verstopt heeft. Dat kunt ge uit boeken allemaal gewaar worden, er zijn mensen die er rare streken op na houden en rondwandelen in costuums waar ge hier op Vastenavond blij mee zoudt zijn. Er zijn landen waar er vreemde ge woonten worden op na gehouden. zo te zeggen. Dan ziet ge de bonte staalkaart van <_e wereld voor u liggen als een kostelijke gobelin, waar ge niet op uitgekeken komt. Een boek is als een venster, dat uitziet op de tuinen der schepping. En iedere tuin heeft zijn eigen bloemen, in de warmte van dezelfde zon. Er wordt zo nu en dan wel eens een har tig woordje over Tibet gezegd en geschre ven. daar heeft de wereld nu in een keer mee te doen gekregen. Wij hebben dat land jaar in jaar uit maar laten liggen achter zijn muren en rotsen, de mensen daar hebben de kans gekregen om hun eigen soep te brouwen op hun manier. Zij hebben dat al eeuwen gedaan, het is een soep waar wij hier "de smaak niet van tc pakken zouden kunnen krijgen. Het is maar zoals ge het gewend zijt. Ik heb daar een boek over gelezen waar een mens wijzer van worden kan. Tibet. Ik heb door dat venster van een boek in de Tibe taanse tuin gekeken. Die tuin is als een vijver waarin het water van het leven stilstaat, een rïmpe- loos vlak van rust in een borrelende we reld. De Tibetanen doen het allemaal op hun elf-en-dertigst, komen we er vandaag niet. dan komen we er wel een andere keer, zeggen zij in het Tibetaans. Het is niet te begrijpen voor ons snelle mensen, maar zij komen er evengoed. In deze Tibetaanse tuin worden andere bloemen gekweekt dan in de onze. Zij zijn daar tevreden en gelukkig met één roos in honderd jaar. Als ge dat vergelijkt is de rest van de wereld één kunstbloemen-fabriek, daar groeien en vallen de bloemen met duizen den in een week. Het is een kwestie van snelheid om zo te zeggen, maar als ge het leest is zo een Ti betaanse lama met zijn roos evenzeer in de zevende hemel als wij met onze karre- vrachten schoonheid, die wij in onze me chanische maatschappij dagelijks groter en dagelijks sneller winnen. Terwijl onze treinen en vrachtauto's langs onze gladde wegen dag en nacht van stad naar stad razen om ieder het zijne te brengen waar hij van leven moet, doen ze dat in Tibet op hun manier: Daar trekt een herder met zijn schapen op de eerste dag van de maand bij hel morgenkrieken de velden in. Hij heeft op de ruggen van zijn wollen beesten een paar pond koren geladen, die dieren dragen dat mee met gemak in hun zware pelsen. Zij mummelen het gras langs de wegen en hobbelen de dalen door, als kinderen op de wandeling. Na dertig dagreizen komt de herder met zijn kudde waar hij wezen moet, hij levert zijn koren af en laat er zijn schapen sche ren, En op de stoppelige ruggen van zijn dieren voert hij een paar pond zout mee naar huis. En ge kunt wel zeggen dal het niet de vlugste manier van handelen is, maar de Tibelanen houden daar nu eenmaal van. En waar een mens van houdt, daarin zit de pit van zijn geluk verborgen als in een vrucht. Hij eet de vrucht wat langzaam, maar hij heeft er smaak van. Nu schijnt het afgelopen te zijn in Tibet met die ouderwetse manier van doen. Er zijn mensen gekomen die het anders willen en anders commanderen zullen. Dan is er weer een achterlijk land min der op de wereld, hoort ge zeggen. Ja. En dan is de stille vijver verdwenen in de kolkende oceaan die de blinkende plassen en mijmerende meren niet kan uit slaan. Over honderd jaren zullen de moderne Tibetanen misschien lachen om hun voor ouders die per schaap een pond zout bij de klanten gingen thuisbrengen. En zij zul len met hun vrachtauto's langs gladde wegen razen. Maar zij zullen nooit de vreugde meer leren kennen van één roos te kweken in honderd jaren tijds. Want dan is ook hun tuin een fabriek van kunstbloemen ge worden. J L. De moord op de Botermarkt Dader tot vijf jaar veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen dc 48-jarige Haarlemse kellner J. Th. S. W. A„ die op 31 Juli op de Botermarkt in Haarlem de haringkoopman A. Schraal neerstak, tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De rechtbank achtte de moord bewezen en hield bij het bepalen van de straf rekening met de ernst van het misdrijf, de persoon van de dader en de omstandigheden waaronder het misdrijf werd begaan. De Officier van Justitie had zes jaar geëist. Employés van Haarlemse melkfabriek veroordeeld De Haarlemse rechtbank deed vanmor gen ook uitspraak in de zaak tegen de twee employés van een Haarlemse melkfabriek, die verdacht werden van verduistering van tezamen ongeveer twintigduizend gulden ten nadele van hun werkgeefster. De 35-jarige boekhouder D. H. v. d. E. kreeg twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan negen onvoorwaardelijk met af trek en drie maanden voorwaardelijk met onder toezichtstelling gedurende een proef tijd van drie jaar. De 69-jarige hoofdcontroleur F. F. G. werd veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf. De Officier had tegen hem negen maanden geëist en tegen zijn jon gere mededader een jaar.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5