RADIO KAASENBROOD Belangrijke uitbreiding van Gezondheidshuis Heemsteedse gemeenteraad voorgesteld Toneelkijkers KUIPERS St. Niooiaas cadeaux FRiS, KELLER en MACDONALD VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR 'n nuttig cadeau.. WEBER 1950 1925 25 JARIG BESTAAN Radio Moors Amsterdamse Beurs IVijdag 24 Noveniljer 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Project van ruim een ton ADVERTENTIE gebruik van het Gczondheidshuis in Mislede heeft zo'n grote vlucht gcrio- „5 sinds de oprichting in 1933, dal uit ging' thans dringend noodzakelijk is, sfal nadat een groot aantal specialis- ,3 3an deze gemeentelijke instelling ver- jj-den is. Enige tijd geleden hebben wij jyroter reeds frappante cijfers en gege- a gepubliceerd. o dl YV. menen dan ook, dat het thans hoogste tijd is om de voorgenomen ver- ;!jng aan de orde te stellen. Zo zal dan df vergadering van de Heemsteedse yjdie volgende .week Donderdag wordt ribden een voorstel tot het houwen van i; vleugel aan het bestaande Gezond- ijihuis aan de Lieven de Key laan wor- behandeld. rg; gelukkige omstandigheid doet zich tfrdat achter het gebouw nog een gi-ote ugt, welke benut kan worden voor a uitbreiding. Daardoor is het tevens hoogbouw te ontgaan omdat deze, een inrichting als het Gezonaheids- yoor vele bezoekers bezwaren ople- Ter voorkoming van een te intensief ge- j van cie betrekkelijk smalle gangen ;e: bevordering van de rust in het ge- iï is een tweede ingang geprojecteerd de Westzijde, welke door middel van psd van anderhalve meter breedte te _tikcn is van het Raadhuisplein af. De uitbreiding, zoals deze is ontworpen, >ial een oppervlakte van 360 vierkante «ier en heeft een inhoud van ongeveer fi) kubieke meter. De kosten hiervan. >t inbegrip van de daarmede gepaard air.de verbouwing van een deel van het gaande gebouw, worden blijkens de :j:(ie architect, de heer A. J. J. Ver die het Gezondheidshuis indertijd gil gebouwd, opgemaakte begroting ge- Gd op ƒ115.500. Voor aanschaffing van i'ubilair, stoffering, instrumenten en ap- jraten, alsmede voor tuinaanleg zal no- lijn een bedrag van rond 24.500. De afschrijving van het gebouw wordt veertig jaren gesteld. De overige kos- if. zuilen echter in tien jaren afgeschre- dienen te worden. Bond van Gepensionneerden Het bestuur van de afdeling Heemstede a de Algemene Nederlandse Bond van ipensionneerden heeft een propaganda- rinussie samengesteld, die pogingen in werk stelt het aantal leden uit te brei- s, Bij de oprichting waren er 117 leden het aantal is inmiddels gestegen tot 376. Igens de mening van het bestuur wonen nog tweehonderd ongeorganiseerde ge- snsionneerden. Die zullen zoveel moge- jf: bezocht worden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: ,T. van Resteren en E P. Vlug en N. A. Bagnay; F. Maas en jCarst, GETROUWD: C. van Lierop en Th J. 'ijcr; B. G. M. Platjouw en E. M. Kerk- _il; J. Hooreman en C. Koolbergen; H. A. Sendarp en I-I. Kloos; W. F. Vermeulen en J. M. Traets; J. G. J. Lauwers en I. M. M. (gel. GEBOREN: Apolonia Adrians, d van A. It j. Broekman eh W. J. van Gelder; Wil- flmus Petrus Maria, z. van W. Redeker en M Wesseling; Lamberlha Maria, d. van i. d. Pols en G. J. van Hoeij; Rudolf Wil- z. van E. J. Th. Vellema en G, A. v. d. iijlhof. OVERLEDEN: P. O. van Duin, 2 d.,; J. M. jnderVate, 23 j.; W. H. P. Snitker, 48 j.; ft,van den Bos, 67 j.; Wed. F. J. Ozinga nn Dusseldorp. 74 j.; I-I. Kinkhouwersde 1162]".; mej. J. D. F. Vogel, 86 j.; J. Kunis, ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 97 Vanzelfsprekend Lisse Thans zijn aan het Gezondheidshuis twee zusters verbonden, die een volledige dag taak hebben. Voor vervanging bij ziekte e.d. moet extra verpleeg-hulp in dienst worden genomen. Het nieuwe ontwerp be staat uit twee functionele eenheden, n.l. de afdeling voor physische therapie (hoogtezon. diathermie. infra-rood, enz.) en de polikliniek. Voor elk dezer beide eenheden is een verpleegster nodig, ter wijl voor waarneming bij ziekte, verlof, enz., een derde zuster in dienst genomen zal moeten worden. ADVERTENTIE ELECTRISCHE: SNELKOKERS KOOKPLATEN BROODROOSTERS STRIJKBOUTEN KETELTJES SCHEERAPPARATEN ZIJLSTRAAT 56 TEL. 11828 Zandvoort DAMCLUB „LISSE VOORUIT" .Het tweede tiental van de damclub „Lisse Wruit" speelde voor de competitie van de Leiöic districts Dambond tegen het derde "Mal van LDV en verloor met 164. SCHAAKCLUB „LISSE" Het eerste tiental van de Lisser Schaak- •o speelde tegen het tweede tiental van pi resultaten waren: Lisser Schaakclub met 4'.«5'A 'ZH. II—Lisse I. J. B. KwestroNiN. regl. f4: H. v. d. WesteJ. Boogerd 10; P. Kadsroa—J. Boogerd 10; Jac. NoortH. Wamel V-D. v. d. VijverJ. C. Lub r-: C, M, BurggraafW. v. Beek 01; H. westro—C. Boogerd 0—1: L. Molleman 't Wout 01; W. v. EgmondJ. Bos v M. de KluiverC. v. d. Tang 10. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Nandina Antje, d. van J. H. :n-;eer en A. E. Snijders; Cornell Marian- H van G. K. Bakker en S. M. v. Assen- ^-lh; Christiaan Aaldert, z. van J. Seibert H. E. Voncken; Jan. z. van J. v. d. Pol k J- Visser; Johannes, z. van T. v. Es en jj Overbeek: Carel Frederik, z. van J C. en M. E. Chapman de Haan; Leonar- van L. v. d. Bosch en A. Stolvoort; h.:=bam Jacobus, z. van H. de Wit en M. 'Stuedewind; Joost. z. van A. v. d. Steeg ■if- v- d. Berg; Yvonne, d. van V. Clif- j^.Kocq van Breugel en H. Mansïer; gnaAnna, d. van J. A. Goossens en M. A. Johanna Maria, d. van J. J. Brands K. Bosman. ONDERTROUWD: Piet Hendrik van der jifO en Neeltje van Reeuwijk; Gerardus s Cornells Hogenes en Trijntje Dek- Henaricus Hoogstraate en Gerarda Ma- Smorenburg. GETROUWD? Hessel Jan Zijlstra en Dries- Groot; Anthonius Johannes Mesman en :-knsa Johanna Loogman; Hendrik Wesse- K-en Gerritje van der Luit: Cornells Ver- en Jantje Poepjes; Gijsbertus Haspels leternella van der Meer; Gerrit Blij- tf.n en Willemina van Oene. OVRRLJDDEIsk Johannes Peeht, 63 j., eehtg. H-a J. J. Markwat. Bennebroek BURGERLIJKE STAND ~iN: Pieter, z. van H. Smit en D. G. «OiTRLEDEN: P. Peerenboom. m., 50 j., B. "c. v., 91 j.; c. Smits, m., 55 j. AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. Raadsvergadering De raad der gemeente Zandvoort is in openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 28 November. De agenda vermeldt de volgende kleinere voorstellen; Voorstel tot verhuur van 54 m2 grond aan hel P.E.N., zijnde het terrein, waarop zich het transformatorstation „Kurhaus" bevindt, welk terrein sinds 1 September 1950 door de overdracht van de grond van staat aan gemeente, weer gemeente-grond is geworden. Voorstel tot grondruil met het P.E.N. in verband met de uitvoering van het weder - opbouwplan. Het betreft hier twee kleine stukjes grond van respectievelijk 68 en 38 m2 bestemd voor hoogspanningsgebouw tjes. Voorstel tot het vaststellen der vergoe dingen voor het bijzonder lager onderwijs te Zandvoort over 1949, betreffende de Wühelmina-, Juliana- en Maria-school. Wegens het periodiek aftreden per 31 December van de heren P. D. de Jong, W. v. d. Werff en B. Bosman, als lid van het bestuur van Maatschappelijk hulpbetoon, zijn door B. en W. voor de nieuwe ver kiezing. de volgende dubbeltallen gesteld: 1. P. D. de JongL.- J. Rinkel; 2. W. van der WerffG. Oskam; 3. B. BosmanA. Luijendijk. Verhoging van de waterprijs in Zandvoort voorgesteld D'è Zandvoortse raad zal zich Dinsdag avond ook moeten uitspreken over het voorstel tot verhoging van de waterprijs. Deze maatregel werd reeds bij het be sluit tot cle bouw van een nieuwe water toren als een noodzakelijkheid aangekon digd. De gemeente zal namelijk niet min der dan een half 'millioen in het waterbe drijf moeten investeren: in de eerste plaats voor de toren, vervolgens voor de nieuwe zuiveringsinstallatie in Bentveld en ten slotte voor het nieuwe buizennet in het wederopbouwplan. Voorgesteld wordt nu de grondslag van het vastreehttarief ongewijzigd te laten, doch de prijs per kubieke meter van tien op dertien cent te brengen gedurende de maanden September tot Mei en op 23 cent van Mei tot September. Dit verschil tussen zomer- en winter- tarief is te verklaren uit de omstandig heid dat de dure outillage van de water toren uitsluitend nodig is door het sterk gestegen verbruik in de zomermaanden. B. en W. vinden het redelijk dat de kosten daarvoor dan ook op de tijdelijke verbrui kers i.e. de-badgasten worden ver haald. Prepaganda.avond Instituut voor Arbeidersontwikkeling De Zandvoortse afdeling' van het Neder lands Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield Donderdagavond in de grote zaal van „Ons Huis" een propaganda-avond. Een goed programma werd ten beste ge geven. Het ensemble „de Gong" blijkt over uitnemende krachten te beschikken, zowel vocaal als instrumentaal, waarvan men vooral blijk gaf met de vertolking van een Spaanse dans. Mevrouw Selma Muller ontpopte zich als een declamatrice met uitgesproken talent. Speciaal met „Hevig avontuur van tante Meintje" oogstte zij een welverdiend, dave rend succes, dat haar noopte tot toegiften. Voorzitter Hofstra huldigde haar met een fraai bouquet chrysanten en dankte in zijn slotwoord alle medewerkers. Uiibreidina Wilhelminaschool B. en W. van Zandvoort vragen aan de raad in zijn vergadering van Dinsdag a.s. medewerking te verlenen voor uitbreiding en verbetering van de Wilhelminaschool. Er zullen twee klasse-lokalen bijgebouwd worden. Door de vestiging van vele gerepatrieerde gezinnen in Zandvoort is het aantal leer lingen gestegen tot 324, hetgeen tot gevolg heeft, dat voor rijksrekening negen leer krachten aan deze school werkzaam mogen zijn. Tot nu toe werden twee kleinere ver trekken als klasse-lokaal gebruikt, terwijl voorlopig in het ruimtetekort werd voor zien door ingebruikneming van een der leegstaande klasse-lokalen in de Wim Gertenbachschool. B. en W. verwachten, dat het huidige aantal leerlingen zich ook in de toekomst zal handhaven, ook al zouden de gerepa trieerde gezinnen vroeger of later weer uit Zandvoort vertrekken en gronden deze veronderstelling op de hogere geboorte cijfers vanaf het jaar 1945, en de voorgeno men woningbouw op grotere schaal in het Zuidelijk deel van Zandvoort. GEEN GRATIFICATIES BIJ AMBTSJUBILEA VAN ONDERWIJZERS B. en W. van Zandvoort vragen aan de raad om intrekking van het raadsbesluit waarin gratificaties tean onderwijzend per soneel bij ambsjubilea. werden toegestaan. Gedeputeerde Staten hebben dit namelijk niet goedgekeurd. Ziektekostenverzekering gemeentepersonee! In de raadsvergadering van 30 October besloot de Zandvoortse gemeenteraad tot instelling van een ziektekostenverzeke ring voor het gemeente-personeel. B. en W. vragen thans echter de raad, in de verga dering van 28 dezer dit besluit te wijzigen, daar nadien van de minister van Binnen landse Zaken een circulaire werd ont vangen, waarin de eisen worden opgesomd waaraan deze regeling moet voldoen om de verklaring „geen bezwaar" te verkrijgen. Op de volgende punten voldoet de ont worpen regeling niet aan die eisen: de maximum uitkering mag slechts bedragen f 50.inplaats van f 100.per jaar; de regeiing mag slechts gelden tot 1 Januari 1952; onder de regeling mogen slechts wor den gebracht zij, die krachtens het ambte narenreglement en het werkliedenregle- ment in vaste of tijdelijke dienst zijn, als mede de arbeidscontractanten. Het on derwijzend personeel, waarvan de wedde van rijkswege wordt geregeld, moet wor den uitgezonderd. Slechts de vak-onderwij zers „lichamelijke oefening en nuttige handwerken" en het onderwijzend perso neel aan de kleuterscholen kunnen der halve onder deze regeling vallen. B. en "W. betreuren deze maatregel van de minister zéér, doch zien geen andere oplossing dan de raad voor te stellen, het reeds genomen besluit in te trekken en opnieuw vast te stellen met inachtneming van het bovenstaande. Ook de Unie Overheidspersoneel heeft zich bij de dooi de minister verlangde beperkingen neer gelegd. Zandvoortse „veteranen" hadden primeur van film over Koninklijk bezoek aan Engeland Het. comité „Ouden van dagen" heeft de Zandvoortse veteranen Donderdag in thea ter Monopole een gezellige avond bereid, waaraan het Haarlemse amateurgezelschap „Musicorda" geheel belangeloos medewer king verleende. De voorzitter van het co mité, de heer Joh. C. Jung, heette in een geestige toespraak de vele aanwezigen welkom, speciaal het bestuur van de po- litïe-sportvereniging. Zich in het bijzonder tot het pu bliek richtend zei spreker, dat in Zand voort van nu af aan niet meer van „ouden van dagen" gesproken mag worden, omdat in deze gemeente, tengevolge van de eigen sfeer die er heerst niemand werkelijk „oud" wordt. Men bereikt er alleen maar een hoge leeftijd. Het dilettanten-gezelschap „Musicorda' wist direct de juiste toon te treffen om d< vele oudjes te laten genieten. Muziek, zang en korle sketches wisselden elkaar in non stop tempo af en er was van begin tot eind een prettig aandoend contact tussen pu bliek en spelers. Als laatste nummer vóór de pauze kwam er een „extra verrassing": tot grote verba zing van de aanwezigen werd op het in tussen neergelaten filmdoek het eerste deel van Polygoon's reportage van het Konink lijk bezoek aan Engeland vertoond, waarin men de overtocht van de Koningin en Prins naar Dover medemaakt, de aankomst al daar, het vertrek per trein en de aankomst te Londen, gevolgd tenslotte door de glo rieuze entree in Buckingham Palace. De Zandvoortse oudjes beleefden hierdoor de Nederlandse primeur van deze film-repor tage, daar deze pas van heden af in de Ne derlandse theaters wordt vertoond. Aan het onvermoeibaar werken van het actieve comité was deze buitengewoon op prijs ge stelde verrassing te danken. De vertoning" wercl met een spontaan applaus beloond en het duurde geruime tijd, eer men er over- was uitgepraat. Aan liet einde van de zeer geslaagde avond bracht de voorzitter dank aan allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. Uitbreiding in Noord B. en W. van Zandvoort vragen aan de raad medewerking aan de uitvoering van plannen van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" voor de bouw van 21 nieuwe woningen, welke zullen worden gebouwd aan de Vondellaan en de A. J. van der Moolenstraat, waardoor plan Noord opnieuw een uitbreiding zal onder gaan. Wijziging uitbreidingsplan Burgemeester en Wethouders zullen aan de raad voorstellen in het uitbreidingsplan een kleine wijziging te brengen. Een ter rein gelegen ten Oosten van de Kostver- lorenstraat nabij de Clara-stichting willen zij namelijk bestemmen voor bebouwing ten behoeve van de volksgezondheid en voor culturele doeleinden. De bedoeling hiervan is om uitbreiding van het gebou wencomplex van de Clara-stichting moge lijk te maken. Het ontwerp-plan ligt vanaf 27 Novem ber 1950 gedurende vier weken op de se cretarie ter inzage. Belanghebbenden kunnen gedurende die termijn bij de raad bezwaren indienen. ,Het bal der dieven" Intrige-blijspel van Anouilh door Frans gezelschap In het voorjaar van 1938 liep de jonge auteur Anouilh mismoedig door de straten van Parijs: alle theaterdirecties hadden zijn derde stuk „Le bal des voleurs" (Het bal der dieven) even beleefd als beslist geweigerd. Hij had eigenlijk al het besluit genomen om maar voorgoed op te houden met het schrijven voor het toneel en zich alleen aan de uitgeverij te wijden, toen hij door een gelukkig toeval met de veelbelo vende regisseur André Barsacq, leerling en later opvolger van Charles Dullin, in contact kwam. Deze stelde hem voor in nauwe samenwerking de speelse comedie te herzien, hetgeen zij in de zomervacan- tie deden. Het resultaat ging nog hetzelf de jaar als première in New York, kwam vervolgens naar Parijs en beleefde tot dusver reeds meer dan zeshonderd opvoe ringen. In 1951 wordt „Le bal des voleurs" ook op het internationale festival in Edin burgh vertoond. Anouilh is thans één dei- populairste toneelschrijvers ter wereld. Het oeuvre van Jean Anouilh is door hemzelf verdeeld in de zogenaamde „zwar te" en „rose" stukken, al naar gelang de ernst of de humor overweegt. Van al zijn blijspelen is dit eerste echter het enige, waarin geen ondertoon of slotaccoord van verbittering of sarcasme de ongelimiteer de vreugde verstoort. Het is een zuiver intrige-spel, waarin een genoegelijk loopje met de waarschijnlijkheid wordt genomen, enigszins in de trant van de commedia dell'arte en aanknopend bij het voorbeeld van de laatste grootmeester in dit genre: Beaumarchais wiens stijl dan toch einde lijk, zij het dan voor helaas maar één keer, een moderne beoefenaar heeft gevonden. De hoofdpersonen zijn drie lachwekken de dieven, die zich ter uitvoering van hun practijken van zoveel vermommingen be dienen, dat zij in het eerste bedrijf vrolijk bezig zijn elkaar te bestelen. Als Spaanse grandes worden zij op het kasteel genodigd van de schatrijke en op wat afwisseling beluste Lady Hurf, wier leven zo verve lend is als een oud tapijt, zoals zij zelf zegt. Daar lopen echter nog een paar ge vaarlijker financiers schurken rond na melijk twee hoogst onbetrouwbare finan ciers, die tot het gilde der fortuinjagers behoren. Drie huwelijken zijn tenslotte de bekroning van al het amusante geharrewar met baarden, snorren en pruiken, dat af en toe wordt opgeluisterd door de verschij ning van een muzikant, die beurtelings op een dartele clarinet en sprekende saxofoon door Darius Milhaud gecomponeerde wijs jes vertolkt. Terecht hebben Anouilh er. Barsacq het product van hun eensgezinde collaboratie een comëdie-ballet genoemd, want alles is beweging in deze zwierige plaisanterie en alles maakt deel uit van een als cham pagne bruisende escapade der zorgeloze verbeelding, ook de gevoelige woorden die er in de zonderlingste situaties tussen de oprechte geliefden gewisseld worden. Het geheel is niet meer dan een kleurige zeep bel, dat wil ik gaarne toegeven, maar dan toch één die de gehele avond als een lust voor het oog bleef zweven, los van de naar de aardse drassigheid trekkende zwaarte kracht, gedragen door een vrijzinnig rhyth- me, dat zich meedeelde aan alle factoren in het spel. De individuele prestaties van de leden van het Théatre de l'Atelier le verden geen aanleiding tot bijzondere ver meldingen. Men zag een ensemble van mis schien niet meer dan middelmatige krach ten, die echter in het totaalbeeld feilloos pasten en die telkens voor nieuwe speelse verrassingen zorgden. De décors van André Barsacq waren even geestig als lumineus. Voor de pauze werd de één-acter „De 37 stuivers van meneer Montaudoin" ver toond, een onschuldige persiflage van de burgerlijkheid aan het eind van de vorige eeuw. Men kon zich daarbij wel vermaken, maar hierdoor had het gezelschap echt niet helemaal uit Parijs behoeven te komen. 1-Iet was dan ook maar een vulstuk. DAVID KONING. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Technisch groot!! PHILIPS ERRES WALDORP ELECTRISCHE APPARATEN 'n Blijvend cadeau voor St. Nicolaas Grote Houtstraat 131 Telefoon 10271 Smedestraat 7 - 11287 „Hollands Glorie" in Santpoort Uitgaande van de Algemene Vereniging van bloembollencultuur, afdeling Schoten- Velsen en van de afdeling Velsen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde wordt Don derdag 30 November in café Zomerlust in Santpoort-dorp de vernieuwde Hollandse bloembollenkleurenfilm „Hollands Glorie" vertoond. ADVERTENTIE ANKERHORLOGES WEKKERS B1B-BAM KLOKKEN Grote sortering Voordelige prijzen Bijzondere modellen. 1 jaar garantie. U koopt bij een vakman JAGT KLEINE HOUTSTRAAT 105 ADVERTENTIE MANICURE ETUI met goede staalwaren vanaf 4,75 Gr. Houtstr. 166 b d Houtbrug Ter gelegenheid van het van onze zaak op Zaterdag 25 November 1950 delen wij U mede, dat wij op bovengenoemde datum recipiëren van 35 uur. Kruisstraat 38 Haarlem - Tel. 14609 De Britse bladen over het Koninklijk bezoek De Britse pers bleef ook Donderdag ruimschoots de aandacht wijden aan het bezoek van hel Nederlandse Koningspaar aan Londen. In het bijzonder werd het be zoek van Koningin Juliana en Koningin Elizabeth aan Bermondsey in het havenge bied gememoreerd. In een uitgebreid verslag over deze ge beurtenis zegt de conservatieve „Daily Telegraph" dat de „warmte, van het wel kom. dat de beide Koninginnen ten deel viel toen zij door de overvolle straten reden, de kille grijsheid van de middag tot nul reduceerde". De geïllustreerde „Daily Graphic" heeft op de voorpagina een twee koloms foto van Prinses Irene opgenomen. Het is een plaatje van de Prinses, terwijl zij de foto's bekijkt van het bezoek dat haar ouders aan Londen brengen. De „Graphic" tekent hierbij aan, dat de foto's van het Konink lijk bezoek per vliegtuig naar Nederland werden overgebracht om de Prinsesjes de gelegenheid te geven de Koninklijke stoet ir, de Londense straten op deze wijze te zien. De foto van Irene werd in het paleis Soestdijk genomen. De liberale „Manchester Guardian" schrijft dat het bezoek van Koningin Ju liana en Prins Bernhard „meer betekenis heeft dan loutere formaliteiten tot uitdruk king kunnen brengen". „Sedert 1945 zijn de banden van een gemeenschappelijke noodzaak nauwer en nauwer aangehaald", aldus de Manchester Guardian. „Statiebezoeken leggen, gelijk alle andere plichten van de moderne con stitutionele vorsten, zware eisen op aan de staatshoofden. Maar misschien is het een vertroosting voor hen om te weten, dat hun inspanningen, afgezien van het vernieuwen van oude persoonlijke vriendschappen, aan hun volken veel brengen van de kleur en uc warmte die in een onrustige wereld zozeer ontbreken." Dr. Anthon van der Horst gaf een orgelconcert Het recital dal dr. Anthon van der Horst gisteravond gaf op hel orgel in de Haar lemse Concertzaal, heeft andermaal de specifieke kwaliteiten van dit meesterstuk van de Franse instrumentbouwer Aristide Cavaillé Coll doen uitkomen. Als men vergelijkenderwijze over onze beide be roemde orgels spreekt dat van de Grote Kerk en dat van de Concertzaal dan wordt het verschil tussen beide maar al te vaak eenvoudig aangeduid als de ver houding van Barok tot Romantiek. En dat is in zekere zin juist. Maar ieder, wiens muzikaal gehoor getraind is op orgel-tim bres, heeft op deze bespeling door dr. Van der Horst hunnen ervaren dat ons concert orgel, bij alle romantische mogelijkheden die het biedt, zich tevens uitermate leent voor de kunst van het barok, zij het dan het barok van zuiver Frans karakter, die van stonde aan reeds de - verfijning van die stijl, de rococo, in zich droeg. Daar de stijl-zuivere interpretatie die de concert gever van een deel der Orgelmis van Fran cois Couperin de oude (1631-1703), een oom van de beroemde Fr. Couperin le Grand), gaf een vertolking die merkwaar dig was om de archaïsche kleur der regis tratie, kon men constateren, dat Cavaillé Coll zich sterk heeft laten inspireren door het oude Franse orgeltype, waarin, meer dan in de instrumenten van het Duitse en Hollandse barok, gebruik gemaakt werd van tongwerken, hoewel de Franse instru menten niet minder dan die der Noorde lijke landen rijk waren aan mixturen. Op die basis van de Franse barók-traditie bouwde Cavaillé Coll zijn zogenaamde romantisch orgel op, de mogelijkheid open latend om ook het oude klankkarakter on gerept weer te geven. En van die mogelijk heid heeft dr. Van der Horst een ruim gebruik gemaakt, zodat het prachtige werk van Couperin als een zuiver tijdsbeeld in zijn eigen kleur herschapen kon worden. Ook voor de interpretatie van een drietal Spaanse composities (van Viola, Peraza en Cabanilles) kwamen deze bijzondere ei genschappen van het orgel goed te pas. Het was overigens ook de moeite waard met deze werken uit de I6de, 17de en 18de eeuw kennis te maken, evenals met een paar aardige stukjes van de Engelsman John Stanley (1713.1786) wiens stijl ta melijk veel gelijkenis vertoont met die der beste Hollanders van die tijd, zoals De Fesch, Bronnemuller en Nozeman. I-Iet was echter wel opvallend hoe dr. Van dei- Horst een ander klankkarakter (meer Hol lands-Duits) aan deze muziek verleende. 1-Iet tweede deel van de avond bood ge- gelegenheid om het orgel als modern in strument te taxeren. De concertgevér speelde een Prélude van Maurice Duruflé, die de indruk wekte van een stemmige „in memoriam"-muziek. Van Albert de Klerk vertolkte hij vier orgelstukken, stijl-portretten van de personen aan wie ze zijn opgedragen. Kon men in het eerste al direct bij de opzet Hendrik Andriessen herkennen, het laatste, een Passaglia, is Van der Horst als het ware op het lijf ge schreven. Zulks kon men ook merken aan de bezonken en brillante verklanking die hij er van gaf. Met een vurige interpretatie van de Toccata van Hendrik Andriessen besloot dr. Anton van der Horst zijn mees terlijke en interessante bespeling. De Passacaglia en Fuga van Bach, waar mee de concertgever zijn programma ge opend had, horen wij liever op het Muller- orgel van de Bavo. JOS. DE KLERK. Het Korps Mariniers bestaat weldra 285 jaar Op 10 December beslaat het Korps Mari niers 285 jaar. Aangezien 10 December op een Zondag valt, zal de viering op 11 De cember geschieden, met Rotterdam als cen traal punt. 's Morgens zal de commandant in tegen woordigheid van deputaties van het korps een krans leggen bij het monument op de algemene begraafplaats Crooswijk. Om 11 uur zal voor het raadhuis op de Coolsingel een parade worden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door vier compagnieën met een gezamenlijke sterkte van ongeveer duizend man. De parade be staat uit een inspectie, uitreiking van mi litaire onderscheidingen en een défilé. Na afloop van de parade zal de commandant recipiëren in de burgerzaal. 's Avonds wordt er in de Rotterdamse schouwburg voor autoriteiten en genodig den een gala-avond gegeven en de volgen de dag is er voor de bemanning van het Depót Korps Mariniers en een beperkt aan tal genodigden een feestavond, gevolgd door een bal in de Rivièrahal. BRUTAAL Woensdagmorgen vervoegde zich aan de R.-K. Jongensschool te Castricum een on geveer 12-jarige jongen, die beweerde een leerling van de openbare school te zijn en een portemonnaie met wat geld verloren te zijn. De jongen ging met een leerling van deze school alle klassen rond om te pro beren het verlorene terug te krijgen, maar vergeefs. Bij zijn vertrek ruilde hij zijn oude fiets voor een splinternieuwe fiets van een der leerlingen en bij nader onderzoek bleek de knaap niet tot de leerlingen der openbare school te behoren. De politie heeft de zaak in handen. Paardensportrecord De man, die als eigenaar en als fokker het meeste succes gehad heeft in het En gelse paardensportseizoen 1950, is de Fransman Marcel Boussac, de katoenko ning. Als eigenaar staat hij boven aan de lijst met een winst van 57.000 pd.st. en als fokker met 59.000 pd.st. Bij de jockeys staat voor de 23e maal de beroemde Brit Gordon Richards boven aan. alhoewel zijn totaal van 201 overwinningen zijn laagste is in vredestijd sinds 1936. Richards heeft nu in totaal 4167 races gewonnen, hetgeen een wereldrecord moet zijn. ADVERTENTIE Wij maken U opmerkzaam, dat in de nieuwe telefoongids ons nummer niet meer voorkomt onder de naam C. Krul, maar onder O. VELDT. HET TELEFOONNUMMER BLIJFT 10063. Banketbakkerij - Confiserie O. VELDT voorheen C. Krul, Grote Houtstraat 173. SCHEEPVAART Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 296/i 297 K Unilever 219& 219% Philips 227'A A. K. U 173J-J 125J/i Nederlandse Ford 305 X- Nederlandse Kabel 257 v. Berkel's Patent 115 Seheepvaart-Unie 154 153% Holl .Amerika Lijn 170J4 Deli Maatschappij 108% 108% H. V. A 117% A'dam Rubber 131% 131% Ned. Handel Mij. 152 Nat. Handelsbank 225% Billiton Mij. II Amstelstad, pass. 22 Point de Galle. Aldabi, 22 190 m. Z. Bahia. Alnati. 22 v. Hamburg te Antwerpen. Amstelvaart. 22 180 m. N.N.O. Finisterre. Arendsdijk. 22 550 m. N.O. Paramaribo. Arnedijk. 22 verw. te Bremen. Akkrumdijk, 23 te Bremen. Almkerk,. 22 870 m. Z.Z.O. Cocoseil. Alphard. 23 verw. te Buenios Aires. Averdijk. 22 420 m. O.t.Z. Kp. Race. Aalsdijk, pass. 23 Ouessant. Aalsum. pass. 23 Casquets. Abbedijk. 23 v. Botwood (NF) n. New York. Ariadne. 23 te R'dam v. Venetië. Alamak. 24 te Dubai. Amsteikerk, 24 ie Antwerpen. Amsteldiep, 24 te A'dam v. Makassar. Baud. 22 te Djakarta v. Tegal. Bennekom. 22 v Hamburg n. Antwerpen. Bonaire. 22 220 m. Z.Z.W. Faval. Boskoop. 22 150 m. Z. Fayal. Borneo. 23 te Liverpool. Brïtsum. pass. 23 Ouessant. Bengkalis. 20 v. Bangkok n. Singapore. Bloemfontein. 24 te Port Elizabeth. Boschfontein. 24 v. Antwerpen. Camphuys. 22 v. Batjan n. Makassar. Clavella (t), 22 v. Colombo n. Abadan. Clio, 13 te Curasao v. Aruba. Castor, 22 te Georgetown. Ceronia (O 22 250 m. Z.Z.O. Torrestraat. Caltex Delft (t>, pass. 24 Perim. Caltex Pernis. 24 te Alexandrië. Caltex Leiden it) 23 te R'dam v. Rastanoera. Caltex The Hague (l), pass. 23 Ouessant. Ceram, 23 v, Marseille n. Genua. Cislulü, pass. 23 Lizard. Cyrenin. 23 v. Soerabala n. Marseille. Dorsetshire. 22 v. v. Colombo n. Suez. Dalerdijic, 22 le Vancouver v. R'dam. Diilvendijk, 23 v. San Francisco n. Los Angeles. Delfshaven, 23 v, Antwerpen. Duivendreeht. 21 v. Barry te San Lorenzo. Delft, 24 v. Puerto Cabello n. Curasao. Edam, 22 180 m. W. Ouessant. Elmina, 22 90 m. W. Oporto. Erinna it), 22 Musi rivier. Etrema it). 22 v. Kingston n. Curasao. Eendracht, pass. 23 Ouessant. Empire Brent, pass. 23 Malta. Friesland (KRL). 22 te Djakarta. Farmsum, 24 te Barbados. Broote Beer, 22 dwars Massawa. Gooiland, 23 v. Santos. Haarlem. 22 700 m. W.Z.W. Florcs. Hercules, pass. 22 Ouessant. Hydra, 22 te Bremen. Hector, 23 te "Lissabon. Hestia, pass. 23 Beachyhead. Hersilia. 24 te Paramaribo v. Nickerie. Ilos, 22 v. Gonaives n. Jeremie. Indrapoera. 22 100 m. W. Minicoy. Japara (KRL), 22 330 m. Z.W. Flores. Jagersfontein, 23 te Daressalaam v. Port Amelia. Java, pass. 23 Sabang. Jobshaven, 23 v. Tabott n. Las Palmas. Johan van Oldenbarnevelt, 23 160 m. Z.t.W. Ouessant. Jupiter, 23 v. Carlovassi n. Bathy. Kelbergen, pass, 22 Burlings. Klipfontein. 22 550 in. N. St. Helena. Kelbergen. pass. 23 Finisterre. Langkoeas. pass 22. Dondrahead. Leopoldskerk, 23 v. Antwerpen te R.dam. Loenerkerk. 22 nog Bandarshapoer. Lawak. 23 v. Los Angeles. 24 te San Francisco, Lievevrouwekerk. pass. 24 Aden. Lindekerk, 24 tc Bandarshapoer. Laertes. 22 v Soerabaja n. Makassar. Luna. 23 v. Cadiz te Lissabon. Maaskerk. 21 te Lagos. Metula (t). pass. 22 Ras Alhcdd. Murena, pass. 22 Ras Madraka. Marken, 22 Z. v. Toulon. Marisa ft)16 v. Singapore te Mirl. Maas. 22 150 m. N. Kp. Vela. Maetsuycker. 22 420 m. N.N.W. Fremantle. Meliskerk, 22 v. Bremen te Antwerpen. Manoeran, 24 v. Los Angeles te Balboa verw. Mirza (t), 22 1000 m. N.N.W. Fremantle. Macoma, 23 v. Napels n. Haifa. Mariekerk. 23 v. Aden n. Singapore. Meerkerk, pass. 23 Gibraltar. Merwede. 23 v. Le Havre n. Duinkerken. Manoeran, 24 te Balboa. Mitra, 24 v. Suez n. Abadan. Nieuw Holland. 22 v. Makassar n. Soerabaja. Noordwijk, 22 v. Boston n. Philadelphia. Nestor. 23 v. Calamata te Patras. Ondina. 21 v. Koweit n. Le Havre. Omala (t). 22 v. Balikpapan te Soerabaja. Oranjestad. 21 150 m. N. Finisterre. Overiisel. 22 v. Hamburg te Antwerpen. Orestes, 23 v. Eten n. Callao. Oranje, 24 te A'dam v. Djakarta. Odysseus. 23 v. Napels n. Oran. Prins Maurits. 22 460 m. W. Ouessant. Pygmalion. 23 verw. Le Havre. Poseidon. 23 v. New York n. Aruba. Prins Willem III. 23 625 m. W. Hebriden. Poelaulaut, 22 480 m. W. Minicoy. Paula (t), 16 v. Bangkok n. Pladjoe. Polydorus. 23 v. Semarang. Polyphemus. 22 v. New Orleans n Charleston. Prins Philips Willem, 23 dwars Oporto. Prins Willem IV. 24 te R'dam v. Montreal. Papendrecht ft). 24 v. R'dam n. Abadan. Reymersz. 22 v. Djakarta n. Semarang. Rotti, pass. 22 Boeroe. Rijn, 22 v. Sundsvall n. Pitea. Rempang. 24 te Pangkalpïnang. Rondo. 24 te Singapore. Ruys. 23 v. Port Elizabeth n. Eastlondon (24 ver wacht). Radja, 22 v. New Orleans n. Trinidad. Salland. 22 480 m. N.N.O. St. Pauls Rocks. Schie. 22 v. Puerto Cortez tc Mobile. Sibigo, 24 te Padang. Sinabang. 23 te Singapore. Stanvac Djirak (t). 22 v. Sungeigerong naar Singapore. Sunetta ft), 21 v. Singapore pass. 22 Sabang. Swartenhondt. 22 v. Balikpapan n. Menado. Samarinda, 23 v. Cebu n. Castanas. Sibajak. 23 v. Fremantle n. Melbourne. Stad Breda. 23 v. Curacao n. Panama kanaal. Straat Soenda. 21 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Scherpendrecht. pass 24 dwars Muscat. Stad Arnhem. 23 v. Civita Vecchia n. Huelva. Stad Vlaardingen. 23 te Vlaardingen v. Narvik. Tabinta. 22 720 m. O N O. Guardafui. Tjibodas. 22 te Soerabaja. Trompenberg, 22 770 m. W.Z.W. Azoren. Tegelberg. 20 v. Hongkong n. Manilla. Triton. 23 te Curasao v. Aruba. Talisse. 22 te Djakarta. Tiba. 19 v. Buenos Aires le Rosario. Tjipondok. 21 v. Mauritius Unie, 19 v. Nuevitas te New Orleans. Volendam, 26 te Melbourne verw. Venus, pass. 22 Algiers. Van T Hoff. 26 23 u. verw. H. v. Holland. Veendam, 22 te New York v. R'dam. Vulcanus. 22 v. A'dam n. Tanger, 23 v. R'dam. Weltevreden, 25 verw. Port Said. Willem Ruys. pass. 25 Guardafui. Winsum. pass. 23 Finisterre. Westerdam, 22 480 m. N.t.O. Flores. Waterman. 25 4 u. verw. H. v. Holand- Wlnterswijk. pass. 24 Kaapstad n. Eastlondon. Woensdrecht. 23 v. Willemstad n. Boston. Wcstland. pass 24 Dover n. Antwerpen. IJssel. 22 v. Maracalbo n. Jacmel. Zuiderkruis. 23 verw. Pusan v. R'dam. Zijpenberg. 23 vt Savona te Huelva verw. Zeeland iKRLi. pass. 23 Suez. Zijpenberg, 23 v. Savona te Huelva.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 11