SIMT NICOLAAS GEEFT B IJ VOORKEUR Bouw van een zuiveringsinstallatie voor rioolwater te Heemstede Kosten op f742.000 geraamd jersey dantesjasje f34, Fikse poging tot leniging van de woningnood in Heemstede Ook met KAAS is EDAMMER 100 gr. 23c Kort en Bondig Barometers KUIPERS CAFETARIA „FLUKS" Vrijdag 24 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarleiusehe Courant 11 DE BOEKPERS Gr. Houtstraat 55-57, tel. 19597 CENTRALE BOEKH. MUL - STAP Gr. Houtstraat 63, tel. 10305 ADVERTENTIE P. VAN CITTERT H. COEBERGH Spekstraat 14, tel. 10339 Ged. O. Gracht 74, tel. 17577 HAARLEMSCH BOEKHUIS Zijlstraat 89, tel. 14252 H. H. LANKAMP Kruisweg 19, tel. 13287 DE ERVEN LOOSÜES Gr. Houtstraat 100, tel. 13060 DE ERVEN LCC33ES Rijksstraatweg 125, tel. 23991 H. DE VRIES Üacobiinestraat 3, tel. 10785 3. M. DE WIT Bioemendaal, tel. 22874 Boeit 'M Er wordt (cn terecht!) geklaagd over stank van liet water van de -Haven aan de Heemsteedse Dreef. Noodzakelijk is dat overgegaan wordt tot stichting van een inrichting voor de zuive ring van rioolwater. Deze zal gebouwd worden op het terrein bij de Reiniging. De' voorbereiding van de plannen is reeds in 1934 aangevangen. Vele bespre kingen zijn gevoerd en onderzoekingen- hebben plaats gehad, welke, er toe hebben geleid, dat in 1940 de plannen klaar waren voor de stichting van een inrichting voor volledige zuivering van het rioolwater. De ingetreden oorlogstoestand en de daarna sevolgde tijd, waarin noch de iiodige bouwwerken konden worden uitgevoerd, noch de vereiste machines konden worden verkregen, zijn oorzaak geweest dat Rijn land van de cis van zuivering van het rioolwater ontheffing heeft verleend. De plannen van 1940 zijn ondertussen op nieuw nauwkeurig bestudeerd en naar aan leiding van de elders opgedane ervaringen aangevuld of gewijzigd. Bovendien is het Hoogheemraadschap bereid gebleken voor lopig genoegen te nemen met een voor zuivering van het rioolwater, alvorens, dit op iiet boezemwater wordt geloosd. Mocht volledige zuivering later to'ch nog nodig zijn, dan zal uitbreiding en aanvul ling van de ontworpen inrichting daarvoor noodzakelijk zijn. B. en W. zijn Rijnland voor het besluit, voorlopig geen volledige zuivering te eisen, :eer erkentelijk, omdat daardoor bespaard wordt een uitgaaf, welke ongeveer gelijk zou zijn aan het bedrag dat thans moet worden uitgegeven. De zuiveringsinstallatie zal bestaan uit, een pompinstallalie, een zandvang met zandtransportinrichting, een bezinkbassin, een verwarmde slibgis tings installatie, slib- bedden en een hoofdgebouw. Volgens de begroting zal de* stichting r van de zuiveringsinrichting een bedrag vorderen van f705.500,terwijl voor bij- I komende kosten, ie weten het verwij deren van het pompgebouw aan de Heemsteedse Dreef, liet maken van een nooduitlaat, het voltooien van de toegangsweg naar de zui veringsinrichting en het uitdiepen van de afvoersloót nog nodig zal zijn een bedrag van-'f 36.500,—alzo in totaal f742.000,—.. B; en W. zijn er zich van bewust, dat door de uitvoering van dit werk 'een jaar lijks1 terugkerende last wordt aanvaard van belangrijke omvang. Aangezien uit hygiënisch oogpunt en méde ter voldoening aan de eisen van het Hoogheemraadschap van Rijnland uitvoe ring van dit werk niet langer kan worden uitgesteld, menen B. en W. de nieuwe ver zwaring van de uitgaven te moeten aan vaarden. De uitvoering van dit werk zal geruime tijd duren, zodat verwacht mag worden, dat eerst in 1952 het geheel zal zijn voltooid. De jaarlijkse.lasten zullen, wanneer de in richting klaar is, een bedrag van naar schatting f72.000.belopen. Dat zulk een bedrag niet zonder meer in de begroting kan worden opgenomen, zal zo schrijven B. en W. aan de Raad ieder duidelijk zijn. Een verhoging van de inkomsten zal daar tegenover moeten staan. B. en W. zijn voornemens de Raad*, hieromtrent binnen kort nadere voorstellen te doen. Het boek en de bergsport Wat Haarlem betreft zal de Boekenweek 1951 in het bijzonder gewijd worden aan de bergsport, omdat er voor lectuur hier over een steeds groeiende belangstelling is waar te nemen. Op de openingavond Dinsdag 27 Februari vertoont de letter lievende vereniging ,,J. J. Cremer" het toneelstuk „Matterhorn" door Johan van Doorn en Henk Bakker. „Cremer" neemt met deze voorstelling tevens deel aan de landelijke toneelwedstrijd, waarin dit jaar door .deze vereniging met Zoetmulders ..Koning van Holland"' (eveneens gespeeld ter gelegenheid van de Boekenweek) de eerste prijs werd behaald. Aan dc verto ning gaat een causerie vooraf door de heer J. Panman, directeur van het cen traal bureau van de Nederlandse Reis- vereniging, over op de bergsport betrek king hebbende publicaties. De Haarlemse boekverkopers zullen in de foyers van de schouwburg daarvan zoveel mogelijk voor beelden exposeren. Cecs Laseur. een der artistieke leiders aan dc Haagse Comedie. die wegens een ernstige bronchitis gedurende énige tijd te bed moest bhïven, zal aan het einde dezer wcek zijn werkzaamheden kunnen hervatten. ADVERTENTIE DE SENSATIE VAN DE WEEK Zuiver wollen VOORRADIG IN ALLE KLEUREN EN MATEN Textielmodehuis Ni 6 UW-H O I la BI d ANEGANG 10 TELEFOON 12350 50 ADVERTENTIE Dil is niet dc cliarmantê vrouw dc hcrociude Parijse inodc-oniwerpcr i Ciuisilan Prior, maar Ucsjo v Zanden i Den Haag. Zij naluurlijlc :ii Fsiiny-Hat. Gemeente wil voor eigen risico midderistandsliuizen bouwen In vele modellen,' verkrijgbaar in elke goeds zaak f §,89 Vele koeien in Haarlem en omgeving zijn reageerders In de Donderdag onder leiding van de heer J. C. Gehrels gehouden vergadering van de vereniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in het melkwirmingsge- bied voor Haarlem en omstreken heeft de secretaris-penningmeester de heer H. P. Kwantes de verslagen uitgebracht. Uit de bespreking bleek, dat 43 van de koeien reageerders zijn. Dit percentage is zeer boog en maatregelen zijn nodig om het percentage omlaag te krijgen. Dierenarts L. J. Kas merkte op, dat alle leden ongetwijfeld willen meewerken om o'e stallen t.b.c.-vrij te krijgen,, doch enigen hebben bezwaren van financiële aard. Er bestaat een vijfjarenplan en in de slechte omgeving als Haarlem is, zal men op bij zondere wijze moeten werken. Deze streek is er de dupe van dat reageerders gekocht zijn uit bedrijven van andere delen van bet land, die inmiddels t.b.c.-vrij zijn. Spre ker vroeg zich af of het niet mogelijk is een aparte financiële regeling te maken of tot een radicale oplossing b.v. polders- lewijs te komen. Een mogelijkheid is drie duizend vaarzen uit de Oostpolder te kopen en de koeien in de stallen in deze omge ving te slachten. De heer D. Rempt, directeur der Stich ting Provinciale gezondheidsdienst voor meren in Noordholland, deed mededelin gen over het vijfjarenplan. Het initiatief •is uitgegaan van de Stichting van de Land bouw. De boeren waren bereid een bedrag te betalen en de regering stelde een bedrag beschikbaar, gelijk aan dat, wat de boeren bijeen bréngen. Een fonds is gevormd, waaruit gelden beschikbaar gesteld wor den als een bedrijf t.b.c.-vrij gemaakt wordt. Hoe de regeling wordt kon spreker "iet meedelen. De beslissing van de minis ter van Landbouw is spoedig te verwach ten. Nadat een aantal vragen over dit onder werp was behandeld, vertelde de heer Rempt over de werkzaamheden van zijn dienst in het afgélopen boekjaar. De heer P. Meerburg uit Vijfhuizen werd als-bestuurslid herkozen. De reeds hij de installatie van burge meester Ridder van Raypard door de Heemsteedse wethouder Van Lent aange kondigde woningbouw met verminderde rijksbijdrage, om in het grote tekort aan woningen voor middenstanders te voor zien, zal het voornaamste punt vormen van de agenda voor de vergadering van dc Heemsteedse raad op 30 November Voorgesteld wordt over te gaan tot dc bouw van 98 middenstandswoningen op cc» terrein aan de Johannes Verhulstlaan, dat onlangs in eigendom aan de gemeente is overgegaan. De woningen werden ontworpen dooi de Haarlemse architect B; J. J. M,- Stevens. Deze maakte een project waarin werd .af geweken van de gangbare bouwwijze. Men zal in dit project de „strokenbouw" toepas-, sen, dat wil zeggen dat de woningblokken loodrecht op de richting van de straat ko men te staan. De inhoud van de woningen iVordt 310 kubieke meter. Zij bevatten op de bene denverdieping een kamer van 3',4 bij zeven meter, een hall van drie bij drie meter en een keuken. Boven zijn drie slaapkamers, een toilet en een badcel. In totaal is er slaapgelegenheid voor zeven personen. Ook komt er nog een vliering; Bij de woningen zijn vijftien afzonderlijke garages ontwor pen, die ook apart kunnen worden ver huurd. De bewoners hebben een gemeenschap pelijke tuin, waarvoor zij in de onderhouds kosten moeten bijdragen. Men heeft afge zien van een gemeenschappelijké centrale verwarming omdat deze te onvoordelig is Goed nieuws voor de Leidse buurt ADVERTENTIE HET IS TOCH ALTIJD WEER EEN GESCHENK in goud, zilver of goed doublé, wat het meest gewaardeerd wordt. En het is iets blijvends. Er zijn aardige voorwerpen, die werkelijk niet zo duur. zijn. KIJK MAAR EENS.BIJ J. FORTGENS Grote Houtstraat 128 tegenover Cornelissteeg. Ook voor gouden verlovingsringen en het prachtige Keltum-Pleet tafelgerei. Telefoon 19980 Een tiental leerlingen van de middelbare scholen uit Kampen zijn door de verkeers politie van Kampen uitgekozen om opge leid te worden tot verkeershulpenEen van de candidaien regelt, ouder toezicht van een politieman, het verkeer over de IJselbrug. gebleken. Iedere woning krijgt nu een af zonderlijke centrale verwarming De kosten De totale kosten van groiid en bouw worden geraamd op f 1.463.380. Indien voor dit gehele plan premie werd ontvan gen ingevolge de premieregeling Woning bouw .1950, kon deze geraamd worden op f 4310 per wening of in het geheel f 422.380 zodat de bouwkosten ten laste van bet ge hele complex in dat geval zouden komen op f 731.000. Worden deze kosten als basis genomen, dan kan een sluitende exploit^, tie worden verkregen, wanneer men de annuïteit van de grond stelt op 75 jaar eü van de bouw op 50 jaar. Dc huur per wo ning komt dan op f 600 per jaar. Op grond van de totale opbrengst per. woning kan worden aangenomen dat men' tot een sluitende exploitatie zou geraken. Het voornaamste gedeelte van het voorstel is wel dat men een bedrag van f 215.500 uit de reserves wil nemen teneinde voor eigen risico en dus zonder premie over te gaan tot de bouw van 50 woningen en 9 garages. In 1920 heeft de gemeente eveneens een deel van de onrendabele stichtingslcpstén van middenstandswoningen op zich geno men. Voor de resterende 48 woningen wordt dan voorgesteld premie aan te vragen. Woningen in Haarlem-Oost in gebruik genomen Voor de derde maal is een complex wo ningen van de woningstichting „Ons Belang" in Haarlem-Oost tot stand ge komen. In de afgelopen week kwamen vier en tachtig huizen aan de Prins Bemhai-d- laan en Duncklerstraat gereed en aan honderdtien gezinnen kon onderdak wor den verleend. De huizen zijn prachtig ingericht. De duplexwoningen aan de Duncklerstraat zijn niet groot, doch uitste kend geschikt in deze tijd van woningnood. Aan de Prins Bernhardlaan staan wo ningen dié zeer geriefelijk zijn. De bewoners hebben een prachtig uitzicht op de Haarlemmermeerpolder. Voor het eerst zijn in huizen van woningbouwvereni gingen geysers en badcellen aangebracht. De bewoners stellen dat bijzonder op prijs. In woningen in Haarlem-Noord, welke in aanbouw zijn. worden ook geysers en douches geplaatst. Donderdagmiddag zijn de woningen of ficieel in gebruik geuomen. Op de Prins Bernhardlaan kwamen genodigden bijeen voor een korte plechtigheid. In het midden van hel blok. boven een poort, welke naai de Röntgenstraal leidt, zijn cie woorden „Ons Belang"' aangebracht. Ze zijn gemaakt naar een ontwerp van de heer H. Tuin, voorzitter der woningstichting. De wet houder van openbare werken en volkshuis vesting, de heer A. J. M. Angenent, heeft het opschrift onthuld. Tijdens een bijeenkomst in café Hom mels aan de Zomervaart heeft de heer Angenent hulde en dank gebracht aan de bestuursleden van „Ons Belang". Hij be sprak de moeilijkheden, waarmee zij te maken hebben gehad. Door hun doorzet tingsvermogen zijn weer woningen gereed gekomen en meer dan honderd gezinnen konden worden geholpen. De heer Angenent zei, dat men nog niet aan het einde van de woningnood is en spoorde het bestuur aan op dezelfde wijze voort te gaan. Voorts dankte spreker allen die aan de bouw hebben meegewerkt. De heren Huib Tuninga, architect, cn Van Bruggen, opzichter, brachten dank aan het bestuur voor de prettige samenwerking en de heer W. C. van Kampen wenste het bestuur der stichting namens de Federatie van Woningbouwverenigingen voor Haar lem en omstreken geluk. Namens het bestuur richtte de heer H. Tuin zich tot allen die gewerkt hebben aan de totstandkoming van het complex en in het bijzondei- wendde hij zich lot de secretaris, de heer F. J. Martens, die in de afgelopen maanden bijzonder in de weer is geweest. Als herinnering bood hij hem een aktetas aan. Vernieuwd badhuis gaat Maandag weer open Van Maandagmorgen 9 uur af zullen de bewoners van de Leidsebuurt en Haarlem- Centrum weer terecht kunnen in het bad huis aan het Leidseplein. Die inrichting van de Haarlemse afdeling van „Het Witte Kruis" is drie maanden gesloten geweest, omdat zij na bijna vijftig jaren trouwe dienst hoog nodig opgeknapt moest worden. Het is veel meer dan opknappen gewor den: men kan beter zeggen, dat er binnen de oude muren een gloednieuw badhuis is gekomen. Ketels, leidingen, douches, in een enkele cel ook de tegels, zijn alle vervan gen, zodat het water nu weer „lekker op temperatuur" kan zijn. Want dat was de laatste tijd niet meer mogelijk en was ook de voornaamste reden, dat de loop er niet meer inzat. Werden er in het badhuis aan de Van Egmondstraat in 1949 69.000 baden genomen, in dat aan de Schotersingel 63.000 en aan het Drilsmaplein (dat een groot deel van het jaar voor reparaties gesloten was) 46.000. het Leidseplein kwam onderaan met slechts 38.000 baden. Men hoopt nu maar dat na de heropening het op het Leidseplein net zo gaan zal gaan als inder tijd op het Drilsmaplein, waar de buurt bewoners in een verdrievoudigd bezoek van hun waardering voor de radicale verbete ring blijk gaven. Nu is de laatste jaren door de woning nood toch al veel meer gebruik gemaakt vau de badhuizen. In de talrijke dubbel bewoonde huizen is als regel de sanitaire afdeling opgeofferd aan keuken- of berg ruimte. Bovendien is ook de stijging van de kolen- en gasprijzen van invloed op het bezoek. Wanneer men weet dat een ton kolen tegenwoordig 58 gulden kost in plaats van vroeger achttien en dat per badhuis gemid deld vier ton, kolen in de maand worden verstookt, dan kan men een „badprijs" van twee dubbeltjes niet anders dan billijk noemen. Dat komt onder meer doordat de exploitatierekening niet gedrukt wordt door administratie- en andere beheerskos ten: het „Witte Kruis" steunt voornamelijk op mensen die deze taken geheel belange loos verrichten. Over 1949 bedroeg het exploitatietekort, dat door de gemeente wordt bijgepast, slechts 7200. Door de openstelling van de badhuizen op Vrijdagavond werd het bezoek eveneens gestimuleerd, men zal trachten deze service met nog een avond in de week uit te brei den. Met de vernieuwing van hét badhuis op het Leidseplein die veertig mille heeft gekost en onder leiding van Openbare Wer ken werd uitgevoerd zijn de plannen van de vereniging nog niet uitgeput: de secre taris, de heer B, Schnilger. is juist gereed gekomen met de begroting voor het nieuwe 1 badhuis, dat eerlang aan de Tesselschade- straat in Haarlem-Noord zal verrijzen. Toch een ambtswoning voor Zandvoorts burgemeester? Als laatste punt op dc agenda voor de vergadering van de Zandvoortse raad op aanstaande Dinsdagavond staat de voort zetting' van de bespreking die gehouden werd in de besloten vergadering van 30 October over de bouw van een ambtswo ning voor dé burgemeester. Het gaat hier niet om een concreet voor stel, omdat men eerst eens wil afwachten hoe de raad denkt over het project, dat de Zandvoortse architect Clim Meyer voor een ambtswoning aan dc Zuid-Boulevard ontwierp. De kosten van deze woning zullen aan zienlijk lager zijn dan indertijd voor het plan aan de Brederoöestraat, omdat mr. Van Feiiema met een kleinere opzet in- plaats van duizend, 750 kubieke meter in houd genoegen heeft genomen. De raad zal in de gelegenheid gesteld worden een maquette en tekeningen van het ontwerp te bezichtigen. ADVERTENTIE JONGE TOONKUNSTENAARS ADVERTENTIE voordeliger! Bram Boelee's optreden kwam nog te vroeg De debutanten die concerteren op de muziekavonden, georganiseerd door het Comité voor Jonge Toonkunstenaars, ver keren in de gunstige omstandigheid dat op hen niet de verantwoordelijkheid, voor hun optreden komt te drukken. Daaróm kan de jonge pianist Bram Boelëe, die gisteren een piano-avond gaf in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, niet verweten worden dat zijn optreden te vroeg gekomen is. Ongetwijfeld bezit deze pianist een be langrijke vingervaardigheid en onmisken baar zijn de aanwijzingen in zijn spel van goede bedoelingen inzake het geven van muzikale uitdrukking. Maar de goede be doelingen werden, op dit concert althans, niet gerealiseerd. Bram Boelee kon niet tot uitdrukking brengen wat in de diepte van Beethovens Sonate opus 101 leeft aan ontroering en innerlijke spanning. Evenmin bleek hij in staat aan dit werk gestalte te verlenen en de melodie met haar welvingen te profi leren. Vóór deze Sonate was Bachs Orgel toccata cn fuga in d, in de bewerking van F. Busoni, als een inhoudsloze klanken- aaneenschakeling aan ons voorbij gegaan. Met de voordracht van enkele „Taferelen uit de Lage Landen"' van A. Voormolen kwamen er goede spelkwaliteiten aan de dag, die speciaal geschikt bleken voor het wazig-getinte „Delft in avondschemering". Technische vaardigheid kon doeltreffend aangewend worden voor de virtuoze Toc cata opus 54 van J. Takacs en ook van. de „Etudes symphoniques" opus 13 van Robert Schumann, die de pianist na de pauze speelde, waren er enkele met waardering te beluisleren, zonder dat deze vertolking in haar geheel boven een middelmatig peil uitkwam. Boelee's visie op de muzikale elementen van door hem uit te voeren composities moet noodzakelijk reëler gaan worden en dit geldt zowel voor de constructieve op bouw en melodische tekening als voor de toonvorming met haar veie graden van nuancering. P. ZWAANSWIJK Radio Moors 25 jaar Zaterdag zal het vijf-en-twintig jaar ge leden zijn. dat de heer H. A. J. Moors in perceel Koningstraat 27 zijn zaak in radio- en electro-technischc artikelen opende. Op 5 December 1935 is hij naar de Kruisstraat 38 verhuisd, waar de zaak nog gevestigd is. In de loop der jaren.heeft de heer Moors de verbetering van electro-technische arti kelen en van radiotoestellen meegemaakt en zich steeds op de hoogte gehouden van de nieuwste vindingen. Zaterdagmiddag vqn drie tot vijf uur wordt in perceel Kruisstraat 38 een recep tie gehouden. Prof. mr. I. A. Diepenhorst over Waarom Anti-Revolutionair?" De heer D. Bruyn, die ongeveer een halve eeuw zijn krachten heeft gegeven aan de Anti-Revolutionaire kiesvereni ging „Nederland en Oranje" en vijf-en- dertig jaar liét' penningmeesterschap heeft vervuld, achtte de tijd gekomen zich uit het bestuur terug te trekken. In de Don derdagavond gehouden vergadering van de Centrale kiesvereniging heeft de voor zitter, mr. A. Bruch, de heer Bruyn dank gezegd voor zijn arbeid. Hem werd een herinnering aangeboden. Prol', mr. I. A. Diepenhorst, hoog leraar aan dc Vrije Universiteit te Am sterdam. heeft gesproken over „Waarom Anti-Revolutionair?" In zijn inleiding merkte hij op, dat de zaak der reformatie veel schade lijdt. Wat vroeger ondenkbaar was, namelijk, dat het Katholiscisme meer terrein zou winnen, komt meer en meer tot uiting. Spreker herinnerde aan de plaats, welke de katholieken in verschil lende periodeh in het verleden. innamen. Uit de cijfers van ,de volkstelling blijkt, dat dé uitbreiding van de katholieke kerk zich voltrekt. Op het gebied van de schóól,', de jeugdbeweging, de ziekenzorg enzo voort treden de katholieken op de voor grond en de protestantse organisaties wor den geringer in aantal. Ook in het builen-' land "hebben de katholieken de leiding cn staaiï tegenovereen slappe groep protes tanten of een verwereldlijke samenleving. Prof. Diepenhorst vroeg zich af waarom het protestantisme aan kracht is ingeboet en speciaal na 1946. Voor 1946 waren de kansen voor uitbreiding nog gunstig. In de geschiedenis blijkt, dat na iedere krachts inspanning een periode van verwarring volgt. Spreker noemde enige factoren, waardoor er minder belangstelling voor het protestantisme is gekomen. Hij herin nerde o.a. aan de bevolkingsaanwas, het bioscoopbezoek, de radio en de buiirl- praat. Tegenover donkere punten staan ook 'lichtpunten. Het beschavingspeil is gere zen, sociale voorzieningen zijn verbeterd, de arbeider staat anders tegenover dc kerk dan vroeger en de drankzucht is niet meer zo'n grote volkszonde als vroeger. Wat het politieke leven betreft, zeide spreker, dat er een afnemende liefde voor de protestantse politiek is waar te némen. Er is een gebrek aan bezielende idealen, de greep op de arbeiders vermindert en de jongeren in grote steden zijn moeilijk te bereiken. Voor de Anti-Revolutionaire Partij is nog een belangrijke taak weggelegd. Op de leden rust een roeping tegenover Europa en de wereld. Voorkomen moet worden, dat de A.R.-partij, die oppositiepartij is, geen broeinest van ontevredenen wordt. De leden moeten uit overtuiging te werk gaan en trachten de verslapping in eigen kring te voorkomen. Spreker behandelde nog verschillende punten over de huidige positie in de poli tiek, over de handhaving van de refor matie, over de toekomst van de pro testantse jeugdbeweging, om te besluiten met het verzoek mee te werken te strijden tegen de revolutie, om te komen tot het Evangelie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, waarna prof. Diepenhorst een slotwoord sprak. Meer processenverbaal tegen verkeerszondaars Uit de Haarlemse statistiek Enige tijd geleden is door de Hoofdcom missaris van Politie te Haarlem aan het corps medegedeeld dat bij verkeersovertre dingen, uitzonderingen daargelaten, geen waarschuwingen meer gegeven mochten worden, maar dat procesverbaal opge maakt moest worden, omdat gemeend werd dat alleen op die wijze degenen die tegen de verkeersregelen zondigen tot inkeer ge bracht kunnen worden. Kort daarop werd uit Den Haag een missive aan de politie in do verschillende gemeenten gezonden met gelijke strekking. In de maanden Januari-Juni werden in Haarlem 5140 processenverbaal opgemaakt voor verkeersovertredingen. Gemiddeld dus 857 per maand. De volgende maanden waren de aantal len: Juli 1324. Augustus 1255 en Septem ber 1323. Een zeer sterke toeneming dus! BINNENLAND Drie leden van het K.L.M.-personeel te Londen zijn door Koningin Juliana onder scheiden met dc gouden medaille verbonden aan dc Orde. van Oranje Nassau. Het 2ijn de heren V. H. King. O. C. Young en A. C. Johnson die respectievelijk sedert 1934, 1921 cn 1927 in dienst zijn van de K.L.M. Douanc-ambtcnarcn hebben 15.000 Ame rikaanse sigaretten, die met een Nederlands schip de Zaanse haven waren binnengesmok keld. in beslag genomen. Zevenduizend kwa men bij huiszoeking bij vijf Zaandammers te voorschijn en achtduizend bij een inspectie van de kapileinshut. De kapitein heeft be kend de sigaretten clandestien te hebben in- HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor een crediet van f 13.800 beschikbaar te stellen voor betegeling van het sDeeltcrrein, gelegen tussen de Heem steedse Dreef en de Eikenlaan en voor het plaatsen van afrasteringen daarop en een crediet van f2100 voor aankoop van een houten gebouwtje en voor transport- en herstèlkosten van het gebouwtje, dat ge plaatst zal worden op de speeltuin van de Glipperweg. De heer G. van Bruggen heelt eervol ontslag gevraagd als onderwijzer der Flora- Zondagochtend zal Jan P. Strijbos in het Rembrandt Theater wederom een cau serie houden over: ..Met de "Willem Barendsz ter Walvisvaart"'. Deze voordracht wordt geïllustreerd met films, waarvan een ge deelte in kleuren. In Amsterdam is aangehouden en naar Haarlem overgebracht de twee en twintig jarige inkoper II. H. uit Velsen. verdacht van verduistering van een auto. De inkoper heeft in Amsterdam een auto gehuurd en die in Haarlem verkocht. In dc Begijnhofkapel wordt op Zaterdag 25 November een avond van Nederlandse muziek gegeven met medewerking van de mezzo-sopraan Didi Sanders, de pianist Hans Schouwman en de violist Willem Noske. Behalve oude liederen staan er composities van Nozeman cn De Fesch op 't programma. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 97 Vanzelfsprekend 1950 1949 6 6 60 81 '182 98 51 - 37 13 11 50 43 134 129 73 60 43 53 25 16 81 64 321 328 93 119 Toenemende werkloosheid Cijfers over Haarlem Eind October waren in Haarlem 1132 werkloze mannen ingeschreven. Juist een jaar geleden stonden er 1045 ingeschreven. Dit is dus een toeneming van 87. Typerende verschillen blijken als wij de cijfers naast elkaar zetten. Grafische nijverheid Bouwnijverheid Metaalnijverheid Voedings en genotmiddelen Laii'd en tuinbouw Haven- en' transportbedrijf Kantoorbedienden- Handelspersoneel Hotelpersoneel Varend' personeel - Andere beroepen Ongeschoolde arbeiders Minder validen Allereerst blijkt uit deze cijfers dat er thans 182 werkloze arbeiders in de metaal nijverheid zijn, tegen 98 een jaar geleden. In Juli waren er zelfs 251, tegen slechts 79 in dezelfde maand van 1949. Er komen steeds meer werkloze kantoor bedienden. Nu zijn er 134. tegen gemiddeld niet meer dan 75 in de maanden April-Juli 1949. Opvallend is dat er in October 1949 119 minder validen werkloos waren, nu is dit aantal gezakt tot 93. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is,iets verminderd. Thans zijn 84 vrouwen werkloos legen 48 een jaar geleden. Er zijn nu 40 kantoor bedienden onder, tegen slechts 18 in 1949. Ook de cijfers over de steunverlening wijzen op een achteruitgang van de toe stand. Er worden nu gesteund 452 mensen vol gens de steunregeling voor werklozen, tegen 280 een jaar geleden. Krachtens de Armenwet werden ge steund 81 validen en 688 invaliden die hoofden van een gezin zijn en 27 validen en 667 invaliden die als alleenstaande per sonen zijn ingeschreven. Tezamen dus 1463, tegen 1418 een jaar geleden. ADVERTENTIE GEEN BETER ST. NICOLAAS-CADEAU dan een v.d, VLERK's FOTO KLEINE HOUTSTRAAT 113 ADVERTENTIE RESTAURANT Grote Houtstraat 23 Banketletters 2.- p. pond Speculaaspoppen vanaf 25 ct. Marsepeinfiguren vanaf 20 ct. BESTELT U VROEGTIJDIG? „Het Garenkokerskwartier" Het bestuur van de buurtvereniging „Het Garenkokerskwartier", onder leiding van de heer N. Dirkse, had voor Donderdag avond in „Dreefzicht" een feestavond voor bereid ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan. Voor deze bijeenkomst bestond grote belangstelling. De heer Dirkse me moreerde in zijn openingswoord hetgeen in de afgelopen jaren door de vereniging ge daan is voor de leden. Een gemeenschap is ontstaan welke zelden ia een buurt voor komt. Medewerking verleende Fred Fagels bonte-treincabaret met de revue „Geef ze de ruimte". De medewerkenden oogstten veel succes. De revue werd opgevoerd on der leiding van Rens van Dijk, conferencier was Dick Binnendijk en voor muziek zorgde Cas Oosthoek. Met een bal werd het feest besloten.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 13