ADELAAR HIP Landbouwvraagstukken aan de orde De radio geeft Zaterdag China beschuldigt Frankrijk van „provocerende grensschendingen" PALM BEACH 13.95 Wereldnieuws j Nieuwe UitMaven Vrijdag 24 November 1950 2 TWEEDE KAMER Verbetering van de Scheveningse haven en aanleg van een haven in Katwijk bepleit (Van onze parlementaire redacteur) Nadat het amendement-Terpstra,' be ogende de» mogelijkheid van het aantal trekkingen der Staatsloterij per jaar en dat van de series tot drie te beperken (in- plaats van vier, zoals het voorstel tot wij ziging van de Loterijwet beoogt), mot 2838 stemmen was verworpen met de Communisten, de Anti-Revolutionnairen, Christelijk-Historischen en Staatkundig Gereformeerden lieten ook vier tot de P. v. d A. behorende afgevaardigden liet „voor" horen nam de Kamer het wets ontwerp met 4621 stemmen aan. Alleen de Anti-Revolutionnairen, de Christelijk- Historischen en de Staatkundig Gerefor meerden stemden tegen. „Benelux is een lichtstraal in een don kere wereld" merkte ir. Vondeling (Ar beid) op bij de algemene beschouwingen over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tot deze uitspraak kwam hij. toen hij hetgeen vóór hem de heer De Ruiter (C.-H.) al had gedaan de moeilijkheden schetste, die men nog op landbouwgebied zal moeten ovenvinnen voordat een volledige Economische Unie bereikbaar zal zijn. Wat is er nog van ge meenschappelijke politiek met betrekking tot voortbrenging en afzet van landbouwar- tikelen over? vroeg spreker, die gaarne zou willen vernemen, wanneer het verdrag in zake de Economische Unie bij de Kamer zal binnenkomen en wanneer het in wer king zal treden. Wat- is de in die Unie te voeren landbouwpolitiek? Wil men de in- en uitvoerrechten op landbouwterrein gaan unificeren of coördineren? De Bel gische en Nederlandse vertalingen van het landbouwprotocol van Ostende'zijn op dit punt niet gelijkluidend. Gaarne zou ir. Vondeling de minister ondubbelzinnig ho ren verklaren dat wij onze bestaande landbouw-prijspolitiek niet zullen prijs geven. Terwijl voor de tegenwoordige Ne derlandse pachtprijs het indexcijfer met 1940 als uitgangspunt op 130 pet. staat, bedraagt dit in België 260 pet., ofschoon het daar volgens de ministeriële voor schriften 140 zou moeten zijn. Het is dus gewenst te proberen België tot werkelijke nakoming van die voorschriften te bren gen. Een belangrijk verschil laten voorts de subsidies zien, maar bij volledige af schaffing zou dit toch slechts weinig in vloed op onze prijzen hebben Tot de over Benelux-aangelegenheden te berde ge brachte vragen behoorde onder andere nog dat deze afgevaardigde wel eens zou willen v/eten. wat de Belgen met het geld van de heffingen doen. Ook de melkprijs kwam ter sprake, waar aan de hec-r Den Har tog (V.V.D.) aan dacht wijdde. Hij noemde voorts de door minister Mansholt gevoerde „aardappel- politiek" in beginsel juist al voegde spre ker er wel aan toe dat er moeilijkheden voor de telers te duchten vallen. De ver laging van de begrotingsposten voor het Bureau Oogstvoorziening en de verhoging van die van de D.U.W. riepen het beeld van de omgekeerde wereld op. Volkomen on eens was dit Kamerlid het met verlaging van de basisprijs'voor méllt: öp grond van berekening vaii het Landbouw Economisch Instituut was deze verlaging niet verant woord. De heer Den Hartog bleek dusdanig bezwaard op dit punt dat hij zelfs, voor het geval minister Mansholt geen bevredigend uitsluitsel zou verstrekken, met eeri motie dreigde. Nadat deze afgevaardigde, die ver heugd was over de vrije, uitwisseling van ADVERTENTIE TECHNISCHE TEKENMATERIALEN REKENSTOKKEN PASSERDOZEN SCHAALSTOKKEN GRAPHOSPENNEN RECHTGELSIDINGEN TEKENMACHINES M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5-7 TELEFOON 15444 HAARLEM HILVERSUM I, 402 NL 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws, 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Gods dienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. Politiekapel. 14.00 Sopraan en orgel. 14.20 Engelse les, 14.40 Musicerende dilettanten. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Amusementsmuziek. 16.15 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00v Film. 13.15 Amusementsmu ziek. 18.45 Sport, Dit is leven en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 1.9.15 Actualiteiten. 19.23 Gemengd koor. 19.52 journalistiek weekover zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwed strijd NoorwègcnNederland. 20.06 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Gevarieerd program ma. 22.40 Platen. 22.45 Slotgebed en Te Deum. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 NI. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 10.00 Medische cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in continubedrijven. 11.30 Altviool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Kwintet. 14.50 Stveekuitzending. 15.15 Dans- orkest: 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest, 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Klankbeeld. 18.00 Nieuws. 18.15 Hein Festijn. 18.25 Platen. 18.40 Regerings uitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwed- strijd NoorwegenNeóerlaud. 20.06 Be schouwing Raad van Europa. 20.15 Geva rieerd programma. 21.15 Dansorkest. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Weense mu ziek. 22.35 Hoorspel. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Commentaar wereldschaak- tournooi. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 14.00 Cause rie. 14.10 Romantische muziek. 15.00 Platen. 15.30 Orgel en zang. 16.15 Ethnische muziek. 77.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen. 17.30 Zang. 17.50 Platen. 18.00 Ace'ordeon. 18.15 Residentie-orkest. 18,30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.30 Radio feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actuali teiten. 21.15 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz. 23.30—24.00 Platen. visserij-producten met België, de hoop had Uitgesproken, dat het spoedig tot verwe zenlijking moge komen- zowel van Benelux als ..van het plan-Mansholt, roerde ook de heer Van den Heuvel (A.-R.) de Benelux aan. Hij zou gaarne zien, dat de minister iets zou ondernemen tegen de in België bestaande misverstanden over de samenwerking op landbouwgebied. Critiek had de heer Van den Heuvel op de maat regelen inzake de gerst en de melk Een pleidooi in het bijzonder ten gunste van de tuinbouw op de koude grond werd spoe dig gevolgd door een pleidooi van de heer Droesen (K.V.P.) voor de kleine boeren. De verlaging van de melkprijs keurde ook hij af. Ds. v. d. Zaal (A.-R.) brak een lans voor vernieuwing van de vissersvloot, voor verbetering van de Scheveningse ha ven en voor het aanleggen van een haven in Katwijk aan Zee. De havens vormden mede een aantrek kelijk onderwerp voor de heer Van dei- Ploeg (K.V.P.)die zijn maidenspeech hield, waarna zijn geestverwant de heer Van der Zande zich met het land- en tuinbouwonderwijs bezig hield. De heer B o r.s t (Comm.) bekeek het landbouw vraagstuk geheel en al uit een communis tische gezichtshoek Naast andere sprekers hield ook de heer Emmens (Arbeid) zich met het vraagstuk van de eventueel te ma ken vissershaven in Katwijk even bezig. De heren Den Hartog, Van den Heuvel en ADVERTENTIE Ploeg hadden gewaarschuwd tegen moge lijke gevaren voör de tuinbouw door ver- zitting van de grond welke in hun ogen die haven eventueel zou kunnen veroor zaken. De heer Emmens meende dat men' de zaak van het doordraaien der tuinbouw producten niet al te tragisch moet opvattend Er zijn wel moeilijkheden in bepaalde sectoren van de tuinbouw, maar men zal verstandig doen het niet voor te stellen alsof de Nederlandse tuinbouw aan de rand van de afgrond staat. De visserij vloot-' moet naar zijn oordeel noodzakelijk wor den verbeterd. Wat de haven in Katwijk aangaat meende hij, dat dit allereerst een waterstaatsaangelegenheid is en daarom vond hij het vrij 'voorbarig er nu over te spreken. Als hekkensluiter gaf de heer Van Dis (St. Geref.) te kennen, dat veel boeren be zwaar hebben tegen de dwang, die op hen wordt uitgeoefend ten aanzien van de be strijding der tuberculose onder het rund vee. Hij vond dal men beter het Belgische systeem kon toepassen; daarbij worden de boeren niet gedwongen. Ook had hij be zwaar tegen het feit, dat slagers worden gedwongen slechts vee te slachten, ,dat verzekerd is. Voorts vroeg hij maatregelen in het belang der oesterkwekerij en stop zetting van de invoer van paling uit Dé nemarken. Om ruim half twaalf werd de vergade-' ring verdaagd tot heden middag. ADVERTENTIE VOOR fc E N - f RISSE, HELDERE WAS perdubbehiuk Vet en overvloedig O schuimend de ideale huishoudzeep De verbinding Amsterdam—Utrecht Nieuwe weg betekent grote tijds- en benzinebesparin.g Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert thans de resultaten van de ver keerstellingen, welke door de rijkswater staat in 1948 en 1949 zijn gehouden. Het autoverkeer blijkt het meest inten- sier te zijn op de rijksweg 's-Gravenhage- Rotterdam, waar op een gewone werkdag gemiddeld 9400 auto's per dag geteld wer den (op een Zaterdag gemiddeld 7600). De verschillen met de weg Utrecht-De Bilt zijn echter slechts gering. Hier passeer den op een gewone werkdag gemiddeld 9100 auto's per dag (op Zaterdag 8500). Het grootste aantal rijwielen werd ge teld op de weg Velp-Arnhem, namelijk gemiddeld 15.000 op een gewone werkdag. Dat het wegtracé een belangrijke invloed heeft op de rijtijden en het benzine-ge- bruik kan als algerheen bekend worden verondersteld. Iïoe groot deze invloed is, is nu door de rijkswaterstaat o'nderzocht voor de geprojecteerde nieuwe rijksweg Amsterdam-Utrecht. Men komt tot de conclusie, dat de aanleg van de nieuwe weg voor het verkeer met motorvoertui gen een tijdsbesparing zal opleveren van 335.000 uur per jaar. Het cijfer betreffen de de benzine-besparing spreekt zo mo gelijk nog duidelijker taal. Deze moet vol gens de rijkswaterstaat mede op grond van proefnemingen van het rijkswegen- bouw-laboratorium geraamd worden op 1.5 millioen liter per jaar. De „Waterman" morgen in Rotterdam Het troepenschip „Waterman" met repa triërende militairen van de Koninklijke Marine, het voormalige KNIL en van de Koninklijke Landmacht, wordt Zaterdag in de vroege morgenuren voor Hoek van Hol land verwacht. De ontscheping van de op varenden begint Zaterdagmorgen om negen uur aan de Lloydkade te Rotterdam. Aan boord van de „Waterman" bevindt zich het 433ste bataljon infanterie, een on derdeel van de H-brigade. Treinontsporing in Spanje De posttrein Madrid-Coruna is Donder dag in de provincie Coruna ontspoord, waarbij 22 personen werden gewond, van wie twee ernstig. Vier rijtuigen liepen uit de rails. ADVERTENTIE „DE ZON IS MIJN NOODLOT" Uw eigen boekhandelaar is enthousiast! Emigranten willen liever varen dan vliegen De tien emigrantenvluchten naar Cana da, die de K.L.M. vóór 1 Januari van plan was te maken, gaan waarschijnlijk niet door. De oorzaak hierin schijnt te liggen in gebrek aan belangstelling van de zijde der adspirant-emigranten. De meeste emigranten geven de voor keur aan transport per schip, omdat de kosten hiervan lager zijn 531 per per soon tegen 831 per vliegtuig) en zij bo vendien meer bagage kunnen meenemen. Politieposten, in het bijzonder die, welke aan de belangrijke verkeerswegen zijn gelegen, zullen over enige tijd des avonds kenbaar zijn door een lamp, die een blauw licht uitstraalt. ADVERTENTIE KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Tkermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. (Keuier).Een. woordvoerder van het Chinese ministerie Van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Franse land- en luchtstrijdkrachten sedert liet einde van 1949 van Vietnam uit verscheidene malen de aangrenzende Chinese provincies zijn binnengetrokken, aldus meldt liet Oost- Duitse, persbureau A.D.N. Donderdagavond •uit Peking'. De Franse strijdkrachten zouden op de bevolking geschóten hebben en een solda- tenkampement hebben gebombardeerd. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die, volgens Radio- Peking, de Franse strijdkrachten er" offi cieel van beschuldigd heeft „op provoce rende .wijze" de Chinese grens te hebben geschonden, heeft verder gezegd, dat „de Chinese troepen belast met de verdediging van de grens, richtlijnen hebben gekregen voet bij stuk te houden en tegenaanvallen te doen tegen de provocateurs". Hij zei, dat er een „krachtig protest" is gezonden aari de Franse regering en dat „China zich het recht voorbehield een ver goeding te eisen voor de zware verliezen aan mensenlevens en voor de aan Chinese bezittingen aangerichte schade". In de door radio-Peking omgeroepen ver klaring wordt vervolgens een lange lijst op gesomd van de „grensschendingen" door de Franse land- en luchtstrijdkrachten sedert 1949. Er wordt gezegd, dat de Franse troe pen bij aanvallen „22 Chinezen gedood of gewpncl 'hebben". Verder wordt gewaagd van 46' schendingen van het. Chinese lucht ruim tussen December 1949 en eind Augus tus 1950. In "bevoegde Britse kringen .verluidt, dat de delegatie van de Chinese communisti sche regering voornemens zou zijn de vol gende voorwaarden te stellen voor het voe ren van besprekingen over Korea: ten eerste dat de Verenigde Staten elke hulp onthouden aan de Chinese nationalis tische strijdkrachten-, die naar Formosa zijn gevlucht en ten tweede dat. de U.N.O.'een vertegenwoordiger van Nieuw-China té Lake Success aanvaardt. Gissingen De vrijlating van de 27 Amerikaanse krijgsgevangenen in Korea heeft verwar ring gesticht bij de Amerikaanse diensten te Tokio, zodat men de oorlogscorrespon denten verboden heeft de vrijgelatenen te interviewen of te fotograferen. Geduren de 38 uur mocht de pers zelfs niet over het nieuws reppen. Algemeen is het oordeel, dat men hier met een handige zet van de Chinezen te maken heeft. De laatste dagen waren ver scheidene Amerikaanse krijgsgevangenen afzónderlijk door Chinese militairen vrij platen. De thans vrijgelaten groep werd in drie vrachtwagens tot voor de linies dei- verbondenen gebracht. Omtrent de juiste betekenis van deze daad tast men nog in het. duister. Men Vraagt zich af, of het een psychologische en politieke manoeuvre is aan de vooravond van de komst der Chinese communistische afvaardiging te Lake .Success of wel een gebaar om indruk te maken op de Ameri kanen. Delegatie De uit negen man bestaande communis tische Chinese delegatie naar de U.N.O. is op haar reis naar New York te' Londen aangekomen. De Britse vertegenwoordiger te Peking heeft de communistische Chinese regering de verzekering gegeven, dat de actie van de U.N.O. in Korea op geen enkele wijze de veiligheid of de belangen van China be dreigt, aldus heeft de Britse regering medegedeeld. De Britse vertegenwoordiger te Peking, Hutchinson, heeft Woensdag op het Chi nese departement van buitenlandse zaken deze verzekering overgemaakt aan de on derminister van buitenlandse zaken Tsjang Han-Foe. Frankrijk vraagt steun voor strijd in Indo-China De Franse Nationale Vergadering heeft met 345 tegen 193 stemmen een doof de meerderheidsfracties ingediende motje van vertrouwen goedgekeurd, Waarin wordt verklaard: De Nationale Vergadering betuigt de er kentelijkheid van het land aan de soldaten, die in Indo-China vechten; zij veroordeelt de misdadige -propaganda, die er naar streeft het moreel van de strijders te onder mijnen; zij geeft de regering opdracht de ter beschikking van de Franse strijdkrach ten in Indo-China gestelde middelen om hun huidige taak te vervullen, te verster ken; zij wil bij de vrije naties de nadruk leggen op het internationale karakter van het conflict, dat voor de toekomst van Zuid Oost-Azië van belang is, alsmede op de noodzakelijkheid van een gemeenschappe lijke inspanning om de huidige bedreigin gen te trotseren en naar dé middelen voor een duurzame vrede te zoeken. Verhoging van de bijzondere toeslag op pensioenen Wetsontwerp wordt binnenkort' ingediend Hoewel de regering een onmiddellijk verband tussen de pensioenen en de gevol gen van de loon- en prijspolitiek nimmer heeft aanvaard, heeft zij niettemin aan leiding gevonden ten aanzien van de pen sioenen nadere voorzieningen te treffen, teneinde de gepensionneerden meer ver lichting te brengen in de moeilijke om standigheden, waarin zij ten gevolge van de daling van de waarde van het geld verkeren. De regering denkt met deze voorzieningen te gaan in de richting van een verhoging van de bijzondere toeslag op de pensioenen, welke laatstelijk is toe gekend. Het ligt in de bedoeling een daar toe strekkend wetsontwerp op korte ter mijn bij de Staten-Genèraal aanhanging te maken, zo heeft de minister van Bin nenlandse Zaken aan de begrotingscom missie uit de Tweede Kamer medegedeeld. Onrust in Tunesië Bij een, botsing tussen stakende 'boeren arbeiders en politie te Enfidaville (Tune sië) zijn gisteren vijf'stakers óm het leven gekomen en twaalf gewond. Negentien gen darmes werden gewond. Er werden. 80 stakers gearresteerd, die poogden staking brekers 'van hét wérk te houden. De Amer geborgen Het is Donderdagmiddag bij hoog water gelukt de sleepboot Amer, die de vorige week op de Ooslerschelde is gezonken, te bergen. Gesleept door de bergingsvaartui gen Schollevaar, Zeepaard en Griekenland en de drijvende bok Adelaar kwam het shcip Donderdagavond cm ongeveer 6 uur in de yiuchthaven Zijpe binnen. ADVERTENTIE SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 NUTTIGE GESCHENKEN ZWANENDON S NACHTHEMD met gebloemde kraag en man chetten, in zalm 9.95 ZWANENDONS P V A M A geheel afgebiesd, in zalm en bleu, maten 40 t/m 48 KOUSEN links geweven moderne kleii- 9 95 ren «aaa a Luxe verpakking gratis PANDA DE MEESTER.BEDIENDE 5. Panda had daar in de bank heel wat te doen. Al zijn rijkdommen werden geteld, gesorteerd en gewogen en daarna in een brandkast opgeborgen, en dat was nog een heel werk maar eindelijk was het dan toch klaar. Toen kreeg hij een tas vol papier geld mee, en als dat op was mocht hij nieuw komen halen; zo gaat dat in bank gebouwen (tenminste als je erg rijk bent, zoals Panda nu was). Dat wagentje liet hij natuurlijk achter, want hij zag wel in dat je als millionnalr niet met zo'n gek karretje op straat hoeft te lopen. Welnu, zo zien we hem dan de bank weer uitko men, en nu is die portier héél anders dan eerst! De portier maakte een diepe buiging en riep: „Goeden'middag, mijnheer! Dank u ballèefd, meneer! Tot de volgende keer, mijnheer!" Terwijl hij dat allemaal riep stak hij zijn hand uit, en aangezien Panda een beleefde, aardige jongeman is, schudde hij die uitgestoken hand natuurlijk har telijk. „Ta dag! Tot ziens, portier!" zei hij vrolijk, en toen wandelde hij weg. De portier had eigenlijk iets anders verwacht toen hij die hand uit stak, en die bleef dus met gemengde gevoelens achter; maar Panda kuierde vergenoegd de straat over en dacht: „Wat aardig van zo'n hoge por tier om mij een hand te geven! Nu hoop ik maar, dat ze in dat volgende kantoor even vriendelijk zijn!" Je moet namelijk weten, dat hij zich nu al weer naar een ander kantoor begaf: dat heette: Bemid- delings-Bureau" en wat dat was en wat Panda dgar wilde zul je de volgende keer wel merken. Bezorgdheid. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" is de Ameri kaanse regering in de afgelopen dagen het doelwit geweest van een hevig "di plomatiek offensief der leden van het Britse Gemenebest. „Deze landen" schrijft de correspondent te Washing ton van het tijdschrift, „geven voor te menen, dat de Verenigde Staten bezi" zijn zich hals over kop in een oorlog op grote schaal te storten, waarin zij hun bondgenoten zouden meeslepen tenzij zij op tijd worden tegen ge houden". Ontspoord. De nachtexpres van Sao Paulo is le Novaiguassu bij Rio de Janeiro ontspoord. Verscheidene wa gons vielen om en werdén beschadigd. Volgens de eerste berichten zijn er drie doden te betreuren en werden ruim vijftig personen gewond, van wie vele ernstig. Spijt. De eerste minister van India, Pandit Nehroe, heeft verklaard, dat de Sovjet- Russische autoriteiten te Moskou, na een protest van de Indische regering, hun „diepe spijt" hebben betuigd over het feit, dat onlangs twee leden van de Indische missie in Berlijn werden vast- gehouden. Zij waren op weg van Ber lijn naar West-Duitsland. Bij een Rus sische controlepost had men hen aan gehouden, omdat zij niet in het bezit waren van Russische visa. Retour naar de maan. De voorzitter van de Britse interplanetaire vereniging, Cleaver, heeft verklaard, dat de eerste raketvlucht naar de maan en Mars waarschijnlijk binnen 30 of 50 jaar zal worden gemaakt. Het afschieten van een raket naar de maan zou betrekke lijk gemakkelijk zijn en misschien binnen vijf jaar al mogelijk zijn, maar het regelen van de terugreis zou meer tijd vergen. Als men de maan eenmaal had bereikt, zou het niet veel moei lijker zijn om naar Mars te komen. De eerste raket zou vermoedelijk verschei dene honderden tonnen wegen. Volksraadpleging'. München zal als eerste Europese grote stad een volksraadple ging houden over het totstandkomen van een Verenigd Europa. Deze volks-' raadpleging zal tegelijk met de verkie zingen van de Landdag, 26 November, worden gehouden As. De as van de Engelse toneelschrijver George Bernhard Shaw is in de tuin van zijn landhuis te Ayot St. Lawrence uitgestrooid. Overeenkomstig zijn tes tament was zijn as tevoren met die van zijn vrouw vermengd. Shaw wilde niet, dat zijn stoffelijk overschot zou worden bijgezet naast die van Engelands on- sterfelijken in Westminster Abbey. „Ik verkies de tuin boven het klooster", zo had hij gezegd. Ook wilde Shaw niet, dat er boven zijn graf een kruis of een ander monument in de vorm van „een martelwerktuig of een sym bool van een bloedig offer" zou worden geplaatst. Uit een boekje. Ds politie van Orléans (Frankrijk) heeft een J.9-jarigè Engel se jongen, Brynley Fussel, gearresteerd. Fussel, leerling van een school voor moeilijke jongens, had een vliegtuig gestolen, waarmede hij naar Port-Said wilde vliegen. Wegens gebrek aan ben zine moest hij een noodlanding uitvoe ren aan de rand van een bos buiten.. Orleans. Fussel, die zijn kennis van vliegen opdeed uit leerboeken en er geen practische ervaring in had, maak- te een bijna volmaakte landing. Slechts één schroef was licht verbogen. Fussel. was al elf maal van school weggelopen, ADVERTENTIE 10% KORTING Slechts korte tijd op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, 's avonds gebracht Haarlems IVlatrassesihuis H. DE GRAAFF, Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 Alfred Kossmann; De Nederlaag' •Querido, Amsterdam. Alfred Kossmann's eerste roman, hande-; lend over de ervaringen van een troepje Nederlanders die in het Duitse arbeidsproces zijn „ingezet", heeft een verdienste die hem bij alle tekortkomingen in zekere zin vol waardig maakt: men merkt steeds dat. hier een bewust en intelligent mens bezig is, zich een voorstelling le ontwikkelen van zijn eigen waardering van het leven. Wie om een dergelijk kenmerk niet'geeft,, kan het boek zonder meer ongelezen Men, want al zijn er goede stukken in, zê komen niet tot Inm recht' in de verwardheid van het geheel. Kossmann heeft geen goede vorm gevonden om zijn stof in aan te bieden; in het begin kiest hij met enige poeha dc anecdotische, maar daar houdt hij zich hele maal niet aan. Hij laat de scènes niet voor zichzelf spreken, maar dringt telkens weer zijn oordeel over wat hij beschrijft aan de lezer op: vaak zo krachtig, dat men alleen Kossmann's opinie hoort, waar de betreffen de anecdote onder zoek raakt. Daar is weinig tegen, zolang hij zijn eigen ervaring critisch weergeeft: waarom hij zo'n schrijfwijze anecdotisc'n noemt, mag dan zijn geheim blijven. Maar het is fataal voor een verhaal, waarvan aanzienlijke delen uit de fantasie van de schrijver zijn geboren, zoals hier het geval is: dan moei de lezer eerst in de be schreven gebeurtenissen kunnen „geloven', wat hem moeilijk valt als de figuren, ter nauwernood opgetreden, al worden plat geslagen door de critische vuist van hun auteur en wat hem onmogelijk is als de auteur zich in het begin met zijn figuur Johannes vereenzelvigt, en verderop allerlei, dat ver buiten Johannes is omgegaan, be schrijft op een even vereenzelvigde manier, daarmee buiten het anecdoten-vertellen te recht komend in het pure roman-verzinnen. Tussen anecdote, critische beschouwing en verzinsel weet de lèzer van de Nederlaag nooit goed waar hij aan toe is: de verschil lende vormen ontkrachten elkaar en de Nederlaag zelf, die Johannes tot slot lijdt, is in alle drukte te weinig voorbereid om van betekenis te zijn. De grote verdienste blijft de enige van dit boek; daarom wil men het vele gebreken vergeven, al wordt liet daar natuurlijk niet beter mee, en al blijft één grief onverzaclit gelden, die tegen de „rea listische" dialogen: eentonig, karakterloos, zonder inhoud, vernietigen 'zij de lust om het boek op verspreide verdiensten nog eens door te lezen. S. HL

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2