Jtaliano Honden van allerlei ras brengen licht voor hen die in duisternis leven Partij-programma's één der Partitie KINDERBOEKEN 14 Vrijdag 24 JNoveiaber 195U 3 Het oog van de blinde Opleidingsschool in Amsterdam bestaat binnenkort vijftien jaar (Van een onzer verslaggevers) Eet zal eind November vijftien jaar geleden zijn dat aan de Middenweg in Amster dam-Oost de opleidingsschool van het Nederlandse geleidehondenfonds in gebruik werd genomen. In die vijftien jaar zijn meer dan zes honderd honden van allerlei ras afgericht om Nederlandse blinden op hun levensweg te vergezellen. Dagelijks wordt onder leiding van zes instructeurs op het terrein achter het internaat met de honden geoefend. Zodra een hond een maand of vijf les heeft gehad, roept de secre- laresse van het fonds, mejuffrouw dr. W. de Stoppelaar, de blinde op die voor een geleider aan de beurt is. Hij komt dan een paar weken op de school logeren, om kennis met zijn nieuwe vriend te maken. Die kennismaking is zowel voor de blinde als voor de hond een belangrijke periode, want in deze tijd immers moeten ze aan elkaar wennen en elkaar leren begrijpen. Maar voor het zover is zijn er bergen werk verzet. Daar is allereerst de selectie. De meeste honden die op de school ge traind worden zijn herders en bouviers, die coor mensen, die het fonds een goed hart toedragen, aan de school zijn ge schonken. Velen van deze viervoeters zijn als geleidehond onbruikbaar. De een is te aggressief, de ander kan niet tegen lawaai, een derde kijkt teveel naai- zijn soortge noten enzovoort. De instructeur die een hond onder zijn hoede krijgt, begint met het karakter van zijn nieuwe leerling te peilen. Blijkt dat het dier geschikt is; dan begint de eigenlijke training, zo niet dan gaat het naar zijn oude baas terug. Praktijk in het klein De adspiranl-geleiders worden op het terrein achter de school in de geheimen hun toekomstig vak ingewijd. Daar is een klein stratencomplex aangelegd, jaar allerlei hinderpalen zijn opgesteld, waardoor de hond zijn baas veilig moet heenbrengen. Zo wordt een geleidehond er onder meer op afgericht dat hij niet alleen aan zichzelf, maar ook aan zijn blinde vriend denkt: Hij mag nooit ergens langs proberen te komen als er geen plaats is twee, hij mag nooit onder een ladder maar moet er omheen lopen en hij moet prompt bij iedere zijstraat stilstaan. Met veel tact en eindeloos geduld slagen de instructeurs er in de honden deze be langrijke grondbeginselen van het gelei den bij te brengen. natuurlijk moeten zij er ook aange wend raken dat zij geen notitie nemen van andere dieren. Zo wordt de school aan de Middenweg onder meer bevolkt door een aantal speelse katten en een geit, die tijdens de oefeningen de aan dacht van de recruten proberen af te lei- __.i, Maar na enkele weken trekken zij zich van de capriolen van deze assistent- jnstrueteurs niets meer aan. En als een hond dan zover is dat zijn trainer hem met een gerust geweten durft af te leveren, komt de baas-in-spe over. Hij zou het liefst op stel en sprong met de hond naar huis gaan. Maar zo vlug gaat dat niet. Voor de meesten is het een grote teleurstelling als de technische leider, de heer D. Jacobs, hun vertelt dat ze nog wat geduld moeten hebben. Maar zodra ze hun eerste rondje in de miniatuurstad van de 3chool liebben gelopen, begrijpen ze wel het onverantwoordelijk zou zijn de hond zonder meer aan hen over te laten. De paar weken dat ze in het internaat moeten blijven, wordt een tijd van geducht oefenen. Ei- doen tal van sterke verhalen over geleidehonden de ronde. Verhalen die overigens gebaseerd zijn op louter fanta sie. De velen die menen dat het de hond is die de weg weet, vergissen zich deerlijk en degenen die in de veronderstelling leven dat geleidehonden kunnen zien dat een verkeerslicht op rood staat, hebben het al evenzeer bij het verkeerde eind. Het is namelijk de blinde die de hond zegt wat er moet gebeuren, want de blinde geeft de commando's die de hond moet opvolgen. De hond op zijn beurt let op de hindernissen en zorgt dat zijn baas veilig ADVERTENTIE HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit Een blinde neemt met zijn nieuwe vriend een hindernis. Instructeurs en leerlingen voor de les. door het vex-keer komt. Het is daarom een eerste vereiste dat de blinde de weg weet in de stad waar hij woont. Gaat hij van zijn huis naar het postkantoor, dan moet hij weten dat hij bijvoorbeeld de derde straat rechts en vei'volgens de tweede links moet hebben. De hond staat bij iedere zijstraat stil, de blinde telt en komt hij bij de dei-de straat dan geeft hij het commando: i-echtsaf. Wil hij rechtdoor dan beveelt hij: vooruit, enzovoort. Het gehoor- en gevoelszintuig van de blinde is sterk ontwikkeld. Komt hij bij een stop licht dat op rood staat, dan voelt en hoort hij dat de mensen om hem heen hun pas inhouden en blijven staan. De blinde geleidt dus eigenlijk zijn hond. Hij blijft de baas en dat geeft hem een verantwoordelijkheids- en onafhanke- lijkheidsgevoel, waardoor hem een grote dosis levensvreugde wordt teruggegeven. Aarzeling funest Lang' niet alle blinden kunnen met een geleidehond lopen. Vooral de intellec tuelen onder hen ondervinden meermalen moeilijkheden met het zich spontaan over- geven aan de geleidehond. De aai-zeling waai-mee de blinde zijn hond soms volgt, heeft eeix nadelige invloed op zijn ontwik keling als geleider, want zodra hij merkt dat de baas het beter wil weten, laat hij van llevei-lede alles aan hem ovei\ Wanneer de samenwerking tussen hond en blinde op het instituut zodanig is ge groeid dat het verantwoord geacht wordt hen aan elkaar over te laten, kan de blinde vertrekken. Maar de hond blijft onder voortdurende inspectie van d° school en de blinde schrijft maandelijks een rapportje over zijn belevenissen met het dier. Tussen de vele brieven die op het insti tuut binnenkomen treft men ontroerende staaltjes van wederzijds begrijpen en vriendschap aan. Het is dan ook meestal zo, dat de blinde zijn trouwe viervoeter voor geen geld ter wereld meer zou willen missen. De band tussen hond en blinde wordt steeds hechter en de hond kent reeds na enkele maanden de geringste wensen van zijn meester. Met tien kennels en een instructeur is het geleidehondenfonds in 1935 begonnen. Maar in de loop der jaren is het belang rijk uitgebreid. Op het ogenblik heeft men de beschikking over dertig kennels en zes instructeurs. Een van hen, de heer A. van Dijk, viert tegelijk met het vijftienjarig bestaan van de school zijn koperen jubi leum. In het afgelopen jaar hielp het fonds 63 Nederlandse blinden aan een geleide hond en dit jaar verwacht men zelfs te gen de zeventig blinden te kunnen helpen. Alle blinden die een hond aanvragen en geschikt blijken om door een hond geleid te worden, worden geholpen, ook al zijn zij niet in staat de hond te betalen. Oor- logsblinden genieten vooi-rang. Het rijk draagt voor hen, indien nodig, de kosten. De gemeente Amsterdam, die de school zeer krachtig steunt, doet hetzelfde voor de Amsterdamse blinden die niet over vol doende geld beschikken. Een rijkssubsidie heeft het fonds niet nodig, want tal van Nedei'landers die be seffen dat het hun plicht is hun blinde medemens te helpen, gireren elk jaar een gulden voor hun lidmaatschap van het fonds op nummer 275400 Amsterdain. Salariëring overheidspersoneel Toelage zal de tijdelijke voorzieningen vervangen De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de begx-otingscommissie uit de Tweede Kamer medegedeeld, dat op zeer korte termijn aan de Kroon een ontwerp van een algemene maatregel van bestuur worden aangeboden, waai-in wordt voorge steld de sedert de inwerkingtreding van het Bezoldigingsbesluit 1948 wegens de ontwikkeling op het gebied van lonen en prijzen voor het overheidspersoneel ge troffen tijdelijke salarisvoorzieningen te vervangen door een toelage, welke voor het gehele rijkspersoneel zal gelden, be halve voor de hoogste rijksfunctionarissen, waarvoor bij Koninklijk Besluit van 19 September 1950 in een verhoging der sa larissen is voorzien. Tevens zal worden bevorderd, dat deze toelage medetelt voor de vaststelling van de pensioensgrondslagen. Deze maatregel zal de salarissen der overheidsdienaren brengen op een peil, dat in de huidige om standigheden vei-antwoord moet worden geacht. De regering blijft de verdere ont wikkeling van het prijs- en loonpeil nauw lettend gadeslaan teneinde te kunnen be oordelen of een verdergaande algehele sa larisverhoging voor het overheidspersoneel noodzakelijk zal zijn. Vacantietoeslag voor overheidspersoneel Het voorstel van de salariscommissie ad hoe tot toekenning van een vacantietoeslag aan het overheidspei-soneel heeft in de loop van 1950 bij de regei-ing wederom een punt van overweging uitgemaakt. De regering neemt ten opzichte van dit voorstel thans een welwillende houding aan. Door de sa lariscommissie wordt een concreet voorstel voorbereid, dat waarschijnlijk nog dit ka lenderjaar aan het kabinet zal worden voorgelegd. ADVERTENTIE Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor RheumatLsche pijnen. Dat komt omdat, als de eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de veg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. ADVERTENTIE De winter nadertNü hei lekkerste middel legen hoest en verkoudheid. 30 cent per 100 gram. 99 99. Film van Lewis Milestone in het Luxor-theater Een AMERIKAANS peloton infan- terie krijgt opdracht bij de invasie van het Apenijnse schiereiland ongeveer zes mijl op te rukken en een boerderij te be zetten. Een bevel, zoals er zovele gegeven zullen zijn in de oorlog die achter ons ligt. Wei-omlijnd, waar het op het uiteindelijke doel aankomt, vaag genoeg voor improvi saties. Die vijftig mannen zetten dan in de vi-oege morgenuren voet aan wal. De eerste dode is al in het landingsvaartuig gevallen: de bevelvoei-ende luitenant waagde zich met zijn gezicht voor een verkenning even boven de reling en werd door een granaat getroffen. Bij de landing vielen er zo hier en daar wat soldaten door het vijandelijke spervuur en de opvolger van de luitenant sneuvelt bij de eerste de beste terreinver kenning. Stuka's gieren over de kale heu vels: nu is het de Rode Kruissoldaat die valt en als het peloton dan, onder leiding van een sergeant zonder zelfvertrouwen, op mars gaat, vinden de boordwapens van de Duitse jagers maar al te vaak een weer loos slachtoffer. Het wordt wel een wat onrustige wan deling onder de Italiaanse hemel en met die zes mijl zullen ze vaxx het opgaan van de zon tot de middaghoogte werk hebben. Afwisseling genoeg: de sergeant, die „net een veldslag te veel heeft meegemaakt" zullen ze achtei'laten evenals de overige gewonden, met een mannetje erbij die ex-- voor moet zorgen, dat hij zichzelf en de anderexx niet in de wegloopt. En ze ontmoe ten twee Italianen die blij zijn zich te kun nen overgeven, maar hun overigens niet veel meer kunnen vertellen dan dat ze een goede bekende zijn van een der Ameri kaanse infanteristen, die van Italiaanse origine is. Ze ontmoeten een eigen pa trouille, die aanbiedt „even poolshoogte te Een wandeling in de zon die ieder ogenblik idoor de dood onderbroken kan worden. De politieke constellatie in Ierland is al even uitzonderlijk als de andere aspecten van het maatschappelijk leven op het groe ne eiland en zij is even logisch gegroeid uit de historie, die een normale ontwikke ling van het land onmogelijk maakte. Met dien verstande, dat er op politiek gebied ixog twee maclitige factoren meespreken, namelijk het feit dat Ierland een eiland is, dat achter een enorme geographische bar rière ligt, Groot-Bx-ittannië, én het Katho licisme, dat althans in Zuïd-Ierland door 94% van de bevolking wordt beleden. lex-land met zijn essentieel Europees ka rakter is door de eeuwen heen onberoerd gebleven door de politieke stromingen, die over Europa gingen. De verdringing van het conservatisme door hel liberalisme, de opkomst van hel socialisme en later van het communisme en bovenal de vorming van de kerkelijke partijen, zij zijii geschied, zonder dat er in Ierland ziclx een sooi-tge- lijke ontwikkeling voltrok. Goed, er was een koloniaal conservatisme van de Britse ovei'heersing, maar dat viel op een andere manier en een later tijdstip. Het libex-alisme vond in dit strikt-gelovige land geen voe dingsbodem, zij het dan dat de principes van deliberate democratie ook hier natuur lijk zijn aaxxvaard. De socialistische groepen in Ierland vormen nog steeds een splinter partij en de communisten, die geen partij hebben, hoewel deze niet verboden zou worden, zijn waarschijnlijk aan de vingers van een bescheiden aantal handen te tellen. En kerkelijke partijen zijix niet nodig, om dat iedereen kerkelijk is en de kerk dus geen politiek defensie-appai-aat van node heeft. Wél staan alle partijen op Christelijk standpunt en zal ongetwijfeld het clerica- lisme er zijn invloed in hebben. Een zo nauwe organisatorische koppeling als in ons land bestaat echter niet. Een aixdere belangx-ijke factor in het Ierse politieke leven is het ontbreken van grote klassentegenstellingen en bijaldien van een klassenstrijd. Er is geen sterke kapitalisti sche groep en geen verpauperiseerde bevol king. Voor het ontbreken van de laatste hdeft de veiligheidsklep vaxx de emigratie wel gezorgd. Het is voor de bezoeker, die tevergeefs naar een gelijksoortig paxtijenschema zoekt, volslagen onmogelijk om een duide lijk onderscheid te maken tussen de zes partijen, met uitzondering van de Boeren partij en de Labour-party. Voor de rest, of zij nu Fianna Fail, Fine Gael of Clann na Talmhan heten, is het hem geheel duister wat zij op hun programma hebben. Dat is het de Ieren soms zelf ook, want de uitleg verschilt nogal eens en het staat wel vast. Het verdeelde Ierland. Hel gestippelde yebied. ten onrechte Ulster genoemd, want die provincie beslaat meer ter rein, omvat de zes graafschappen, die nog tot. liet Verenigd Koninkrijk be horen. De hoofdstad is Belfast, waarin en waaromheen het merendeel der ..Orangisten', de voorstanders van de Partitieis geconcentreerd. dat er bij de verkiezingen op personen wordt gestemd en niet op pax-tijen. Slechts gewapend met de wetenschap, dat er op het ogenblik een coalitie-regering aan de macht is onder premier Costello, wiens Ierse titel Taoiseach (spreek uit Tie-sjoch) is en dat de grootste partij, Fiamxa Fail, onder leiding van de sombere Eamon De Valera, in de oppositie is, vindt de bezoeker tijdens een kort bezoek aan de „Dail" (spreek uit: Dojl), het parlement weinig interessants. Met uitzondering misschien, waxxneer het debat fellex- wordt, want dan bestoken de afgevaardigden elkaar met alle taal- en beeldenrijkdom, die hun inventieve geest hen ingeeft Keert hij terug tot de bestudering van de partij-programma's, dan stuit hij op één ding, dat hij overal terugvindt: Partition, de verdeling van het land, waai'door zes graafschappen onder Engels bewind bleven, moet eindigen. Deze zaak zit de Ieren hoog, daar is geen twijfel aan en vooi-al wanneer zij haar zien als de voortzetting van het onrecht, hen in het verleden aangedaan, laait hun temperament wel eens hoog op. De vex-halen over complotten om Noord- Iex-land binnen te-vallen, mogen overdreven zijn, zeker is. dat er mensen zijn, die bel gebruik van wapenen als hel enige hebben lex-en kennen, dat legen de Engelsen effect sorteert en het daarom ook nu weer aan bevelen. Uiteraard zitten die mensen niet in de verantwoordelijke posities en de re gering zal het wel uit haar hoofd laten om de UNO voor een nieuw geval van aggressie te zetten. Nochtans is deze regering een verwoede campagne begonnen om de aandacht van de wereld op het geval-Nooi-d-Ierland te vestigen. De speeches in Straatsburg, het weigei-en om deel te nemen aan het Atlan tisch pact. brochures en andere propa ganda, en het apelleren aan de Ierse gi'oep in Amerika zijn daar evenvele bewijzen voor. De zonderlinge reactie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden om op een gegeven moment Engeland de Max-shall- steun te willen ontnemen, wanneer de Partitie niet wex-d opgeheven, was een dreigende toon, die slechts getemperd wox-dt door de wetenschap, dat dat parle mentaire lichaam niet altijd uitblinkt door vex-antwoordelijkheidsgevoel in buitenland se aangelegenheden. Het is een ingewikkelde kwestie. Dat de éénwording van lex-land het land in eco nomisch opzicht tot een harmonieus geheel zou maken, hoeft niet betwijfeld te worden en het is naar mijn smaak hun sterkste wapen. Veel sterker in ieder geval dan de nationalistische ax-gumenten, waar Europa althans zijn bekomst van heeft. Dat Ier land 'n geografische en hisloxisehe eenheid is, kan niet ontkend worden. Dat het ophef fen van de Partitie een vei-betering in de Iers-Engelse betrekkingen en wie weet een terugkeer van Ierland in het Gemene best zou betekenen, is mogelijk. En zo zijn er vele ax-gumenten. De Partitie is Ierland opgedrongen door Lloyd George, toen het land te uitgeput was om verder tegen de Britten te strijden. Dat deze politicus daarbij zijn woord gebi'oken heeft, wordt hem door de Ieren ten zeerste kwalijk ge nomen. En men moet toegeven, dat wan neer de historie zich in omgekeerde rich ting zou hebben voltrokken, namelijk wan neer de Partitie er niet was en een Nooi'd- Ierse beweging zou zijn ontstaan, die haar nastreefde, niemand het in zijn hoofd zou halen om haar te steunen. De Ieren heb ben vele argumenten in hun voordeel. Maar één is er stex-k tegen hen, namelijk dat de meerderheid van de Noord-Ieren en dat zijn de Px-otestanten bij Engeland wil blijven. Men schat hun aantal op ruim 60% van de bevolking. De anderen, Katho lieken. wensen aansluiting bij de republiek. Nu kan mén aanvoeren dat een. Protestante minderheid in een verenigd Ierland (onge veer 24%) in genen dele onderdrukt zal worden en zeker een invloedrijke groep zou vox-men en dat daartegen de dik 30% Ka tholieken in het Noorden momenteel wel onder allerlei vormen van sociale discrimi natie te lijden hebben. Zo zijn de kies- disti'icten zo ingedeeld, dat ook in de ge bieden waar de Katholieken in de meer derheid zijn, de Protestanten toch de be stuursfuncties krijgen. Ook dat is moeilijk tegen te spreken. Het is nauwelijks gepast om als buiten staander een ooi-deel uit te spx-eken over een zo gevoelig en intenx px-obleem als dit. Het valt niet te ontkennen dat een verenigd Ierland wenselijk is, mits het in pais en vree en zonder kwaad bloed te zetten, ver wezenlijkt zou kunnen wox-den. De gedach ten gaan in de richting van een federale staat, waai-bij Noord-Ierland een hoge mate van interne autonomie zou behouden en een desbetreffend voorstel is door Sean MacBïide, de briljante minister van Buiten landse Zaken, gedaan. Echter min of meer in het luchtledige, want al heeft Noord- Ierland een eigen regering, de buitenlandse zaken worden in Londen afgewikkeld. En de Britse regering staat tactisch genoeg op het standpunt, dat het een Ierse bin nenlandse aangelegenheid is. w. l. b. nemen" bij de te veroveren boerderij. Dxe verkenningsafdeling keert niet meer terug. Wel verschijnt er een Duitse pantserwagen, die gewiekst buiten gevecht wordt gesteld. Maar ook dat kost doden. Tot dan de laat ste krachtproef van die dag komt: de be zetting van de boerderij, waar ae Duitsers zich verschanst hebben. De operatie ver- loopt „volgens plan", dat wil zeggen dat er van de groep niet veel meer over zijn wan neer die opdracht is uitgevoerd. Zo geeft Lewis Milestone's film „A walk in the sun" („Opmars zonder genade") een beeld zo hard als graniet van een episode uit wereldoorlog II. Een ooi-log, die eigen lijk slechts een aaneenschakeling van der gelijke „incidenten" was. Iedere heroïek, iedere %-erheerlijking van „de stx-ijd voor de menselijke waardigheid", ieder roman tisch waas werd uitgebannen. Over bleven slechts: soldaten. Militairen, die in ae grond van de zaak voor alles begrafenisonder nemer of handelsreiziger of dichter of boer zijn. Die alleen maar naar huis willen en niet kunnen. Die geen keus meer hebben en zich slechts krampachtig kunnen vast houden aan het woord: „En al zullen er om U duizenden en tienduizenden vallen, tot U zal het niet genaken". Die jaloei-s zyn op de gewonden die terug mogen keren. Die tenslotte slechts een vraag hebben, waarvan zij hopen dat er nooit antwoord op gegeven zal worden; namelijk die naar het ogenblik dat him uiterste seconde zal aanbi-eken. Het scenax-io van „Opmars zonder ge nade" is van de bekende filmschrijver Robert Rossen en heeft dezelfde kwalitei ten die men in andere Amerikaanse oor logsfilms kon aantreffen: het is vrij van sentimentaliteit, het is sobei-, direct en munt vooral uit in de flitsende dialoog, die vaak op het cynische af is. Het camera werk sluit daax-bij voortreffelijk aan: geen vertroebeling van de werkelijkheid door te grote nuancering in zwart en wit. Speciale aandacht verdient het geluid, dat op fascinerende wijze werd toegepast. Het giex-en der vliegtuigen, het inslaan van bommen waai-van de uitwerking alleen door opstijgende rook werd aangeduid het wondex-lijke monotone gedreun en ge rommel van geschut in de verte di-agen tot die macabere, onwezenlijke sfeer van het krijgsbedrijf bij. Want hoofdzaak blijft dat al die soldaten, hoe sterk de onderlinge band ook moge zijn, toch eenzaam blijven, omdat zij beseffen dat zij elkaar niet kun nen bijstaan op het ene ogenblik dat het wex-kelijk er op aan komt en dat zij zo lang mogelijk uitgesteld willen zien. „Opmars zonder genade" verdiende de onderschei ding „Film van de maand". De film is van vandaag af in het Luxortheater in Haarlem te zien. J. H. B. ADVERTENTIE Speciale Kinderboekenafdeling DEBOEKPERS Gr. Houtstraat 55-57 - Haarlem - Tel. 19397 Mag een notaris een fotocopie van een acte laten maken? Notai-issen zijn wettelijk verplicht tot geheimhouding van door hen opgemaakte acten. De wet schrijft hen echter ook voor, dat aan beide partijen steeds een afschrift moet worden uitgereikt. De Amstei-damse rechtbank heeft zich bezig gehouden met de vi-aag of het geheim geschonden wordt, wanneer een notaris van zo'n acte in een fotocopieei-inrichting een afschx-ift laat maken. Zowel de officier van Justitie, mr. W. B. J. Aberson, als de Amsterdamse no taris A. G. Lubbers, die het proces had uit gelokt waren van mening, dat de notaris- wet op dit punt vei-ouderd is en een aan fluiting is geworden van de px-actijk. Maar de officier van Justitie was van mening, dat xxotaris Lubbers formeel artikel 42 van deze wet had overtreden. Hij eiste derhalve als „symbolische straf" een boete van 10 of 5 dagen. ADVERTENTIE De Zwitserse hótellioudersbond vergoedt aan iedere vacantieganger, die uit het bui tenland komt en 14 volle dagen of langer in een wintersporthótel in Zwitserland vertoeft, 50 Zwitserse francs. Dit aanbod gelat van 23 December 1950 tot en met 28 Februari 1951. Ook lünderen van 4 jaar en ouder ontvangen dit bedrag dat men kan besteden zoals men wil.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5