Pelikan Uitkomst van bloedproef een onwettig bewijsmiddel? Wat KAN kan kan KAN alleen Van de Haarlemmers is 72 procent aangesloten bij de Ziekenfondsen Sinterklaas-surprise voor de K.N.A.C.: geen ongelukken op 5 December Boeiend overzicht van artistieke ontwikkeling Mejuffrouw Cornelia Westendorp onthulde naambord van „haar tuin" Vrijdag 24 November 1950 5 Verdediger van niet nuchter geachte automobilist werpt interessante principiële kwestie op Mi'. S. J. Timmenga, die advocaat-fiscaal is geweest bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, heeft als raadsman van een aannemer voor de Amsterdamse rechtbank de principiële vraag opgeworpen of de Ne derlandse justitie de bloedproef, die dik wijls wordt toegepast op niet nuchter geachte bestuurders van auto's, als bewijs middel *mag gebruiken. De aannemer had op een warme zomer avond tien glazen bier gedronken, was daarna met zijn auto naar zijn woning ge reden zonder een aanrijding te veroorza ken, maar werd, nadat hij uit zijn wagen was gestapt en zijn woning wilde binnen gaan, aangehouden door twee agenten. Deze agenten waren gewaarschuwd door een taxi-chauffeur, die de auto van verdachte in de nauwe Utrechtsestraat niet had kun nen passeren De agenten lieten de aanne mer tien meter heen en weer gaan en meenden, dat hij waggelde. Zij namen hem mee naar het politiebureau en daar onder wierp de aannemer zich op aandringen van de agenten met tegenzin aan de bloed proef. Deze wees een alcoholgehalte in zijn bloed van 1.75 per mille, hetgeen ge acht wordt te veel te zijn om een auto nog naar behoren te kunnen besturen. De kantonrechter veroordeelde de aan nemer tot zes weken hechtenis met intrek king van het rijbewijs voor de tijd van 1 jaar. In hoger beroep eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank be- vesliging van dit vonnis. Mr. Timmenga voerde in zijn pleidooi aan. dal de bloedproef in dit proces als het belangrijkste bewijs gold. Naar zijn mening is de bloedproef een bewijsmiddel, dat in strijd is met de letter en de geest van de strafwet, met name van artikel 29 Straf vordering. Dit artikel verbiedt de ver horende autoriteit van een verdachte verklaringen te verkrijgen, waarvan niet gezegd kan worden, clal zij in vrijheid zijn afgelegd. In dit geval, zo meende pleiter, mocht dus zonder de toestemming van de ver dachte geen bloedproef worden genomen. De verdachte zeide, dat dc proef inderdaad zonder zijn toestemming was genomen. „Maar", zo vervolgde pleiter, „stel nu eens, dat hij wel onder dc invloed was, dan heeft hij zijn toestemming niet kunnen ge- i, want zijn wil is dan als gevolg van de-drank krachteloos geweest. In zo'n ge val kan men dus na afloop van de bloed proef concluderen, dal deze is genomen zonder toestemming van de verdachte. Ge bruikt men het resultaat van de proef later n hel proces, clan maakt men dus gebruik ran een bewijsmiddel, dat verdachte tegen zijn eigen belangen in zelf heeft helpen verschaften zonder dat hij daarin heeft toegestemd Een verdachte is niet verplicht om bewijsmateriaal tegen zich zelf te ver schaffen. Als hij de bloedproef ondergaat, verschaft hij dat wel". Als de rechtbank meent, dat het nemen van een bloedproef wel geoorloofd is, dan is volgens mr. Timmenga in ons land het hek van de dam voor de in Amerika ge bruikte .leugenverklikker" en cle narco- analyse,. waarbij verdachten onder een ge ringe narcose worden gebracht, zodat zij spreken zonder dit te willen. Wanneer men rie bloedproef wenst toe te staan, dan is het principe „geen inbreuk te maken op de ADVERTENTIE Wie de geschiedenis van zijn woonstad wil kennen, moet tot zijn geschied schrijvers gaan NIEUWENHUIS DE STAD AAN HET SPAARNE IN ZEVEN EEUWEN Deze fraaie uitgave kan Uw boekverkoper weer leveren Geb. ƒ15— Architect zou buiten zijn boekje zijn gegaan Vergunning voor kerkverbou- wing met ƒ10.000 overschreden De architect D. W., wethouder van Open bare Werken te Leeuwarden, had zich voor 'ie Leeuwarder rechtbank te verantwoor den. Hem was het zonder vergunning ver houwen en vernieuwen van een kerk te St. Jacobi Parochie ten laste gelegd. Uit de verhoren bleek, dat het kerkbestuur een vergunning van het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw had gekregen tot een bedrag van 8500. Dit bedrag was met 10.000 overschreden. De verdachte betoogde, dat aan onderhouds werken is besteed 5000 en voor meubilair 4000. Onderhoud, meubilair en sloopwerk Is in de practijk niet in het bedrag van de vergunning begrepen, zei hij. De officier van justitie bleek het met de2e opvatting, die door twee getuïgen- ueskundigen gedeeld werd, niet eens zijn. De officier vond het niet juist, dat de ver dachte hangende de procedure in zijn func tie van wethouder is gehandhaafd. Hij had er voor moeten waken de wet niet te over treden. Een strenge straf achtte de officier noodzakelijk, omdat z.i. de opzet volkomen vaststaat en de verdachte op dit terrein deskundig is. De officier zeide, nog te heb ben overwogen de verdachte te doen te- rehclstaan wegens valsheid in geschrifte. Een vrijheidsstraf wilde hij voor de eerste keer nog niet vragen, maar wel een hoge boete, namelijk 7500 of drie maanden hechtenis. De verdediger, mr. D. Olema, meende, dat als men aanneemt, dat onderhoudswer ken, slopen en meubilair niet in de ver gunning worden opgenomen, deze zaak een geheel ander aspect krijgt. Hij drong aan op de grootst mogelijke clementie, indien de rechtbank niet tot vrijspraak kon komen. Op 8 -December zal de rechtbank uit spraak doen. Haarlemmermeer BEURSBERICHTEN Tarwe 23.00—23.50, gerst 27.00—30.00, haver 25.50—28.50, rogge 26.50—30.00, groene erwten 35.5038.00, duivebonen 34,0038.50. paardebonen 28.2531.00, kanvijzaad 130.00136.00, koolzaad 55.50 59.00. menselijke integriteit", zoals de wet dit voorschrijft, niet van kracht en moeten dus ook de andere middelen worden toege staan. Mr. Timmenga besprak vervolgens de morele dwang, die van deze proeven kan uitgaan, een morele dwang, die al evenmin door de Nederlandse wet wordt toegestaan. Sommige verdachten zijn bang voor proe ven en geneigd eerder de waarheid te zeg gen, wanneer men hun voorstelt proeven te nemen. De verklaringen, die zij dan af leggen, kunnen niet worden beschouwd als te zijn afgelegd in volle vrijheid. De bloedproef kan volgens mr. Timmenga alleen door een wetswijziging rechtsgel digheid krijgen. Aangezien onder de huidige wet de uit komst van de bloedproef niet mag en kan medewerken tot het bewijs en de overige bewijzen volgens pleiter niet voldoende waren voor een veroordeling, concludeerde hij voor zijn cliënt tot vrijspraak. De rechtbank zal in dit proces op 7 De cember uitspraak doen. ADVERTENTIE WATERMAN PARKER ONOTO VULPENHOUDERS M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5-7 Bovenleiding defect op spoorbaan bij Lisse Treinverkeer bijna drie uren gestagneerd Omstreeks kwart voor acht vanmorgen zijn bij Lisse beide bovenleidingen van de spoorlijn AmsterdamDen Haag defect geraakt, zodat het traject HaarlemLeiden niet met electrische treinen kon worden be reden. De D-treinen, de boottreinen en een aantal electrische treinen werden van Am sterdam via het verbindingslijntje Harme ienBreukelen naar Rotterdam geleid. Verder werden tussen Haarlem en Leiden de reizigers met autobussen vervoerd. Om kwart voor elf was de storing opge heven, zodat beide sporen weer met elec trische treinen konden worden bereden. Naar de oorzaak van hel defect aan de bo venleiding wordt een onderzoek ingesteld. ADVERTENTIE DAMESPOLSHORLOGES vanaf K-50 HERENPOLSHORLOGES vanaf 17.80 Alle artikelen verzekerd tegen verlies, diefstal, breuk enz. enz. I. KAN, juwelier-horloger BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM Zware straffen geëist tegen twee spionnen Voor de Bijzondere Strafkamer van de Haagse rechtbank stonden Donderdag J. B. en C. J. van der B. terecht, die zich reeds eerder in Den Haag hadden te ver antwoorden. De Bijzondere Raad van Cas satie vond dit eerste onderzoek echter niet volledig genoeg, zodat zij gisteren opnieuw voor de rechtbank verschenen. B. en Van der B. hebben tijdens de be zetting gewerkt voor de Abwehrstelle Wil- helmshafen. B. was reeds voor 1940 met deze Duitse contraspionnage dienst in con tact en heeft toen al enkele opdrachten uitgevoerd. Tijdens de bezetting hebben zij ondermeer in Amsterdam, Assen, Nij megen, Groningen, Zwolle, Leeuwarden, Delft en Enschede de illegaliteit bestreden. Onder valse naam en valse vlag zij gaven zich uit voor agenten van de Engelse Geheime Dienst visten zij in diverse illegale organisaties ''oor te dringen. Ver scheidene Nederland rs verloren door dit verraad hun leven. Van der B. verklaarde dat hij vele Ne derlanders had geholpen. De president, jhr. mr. van Meeuwen, vond dit ongeloof waardig. Tegen B. eiste de officier levenslange gevangenisstraf en 20 jaar gevangenisstraf tegen Van der B. De raadsman van beide verdachten, mr. dr. Klaassen, meende dat de dagvaardingen in deze zaken te vaag zijn. Hij vroeg ont slag van rechtsvervolging. Verder was hij van oordeel dat het tenlastegelegde niet overtuigend ,is bewezen. Een veel lichtere straf achtte hij wenselijk. Uitspraak over 14 dagen. Directeur Javase Bank in vrijheid gesteld Naar Aneta verneemt, is de heer G. Spies een van de directeuren der Javase Bank, die Zondag te Djakarta gearresteerd werd, gistermiddag in vrijheid gesteld. Wielrijdster viel in de Bakenessergracht Donderdagmiddag om vier uur wilde een dertigjarige Haarlemse dame. die op de Bakenessergracht fietste een stilstaande auto passeren. Op dat ogenblik deed de autobestuurder het portier open. Hierdoor schrok de wielrijdster, verloor de macht over het stuur en reed de gracht in. De autobestuurder, de zeven-en-dertigjarige A. van Hellemond begaf zich te water en bracht de wielrijdster op liet droge. Voor observatie is deze naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Begin Januari gaat de eigen controle der fondsen op de Ziekenhuisverpleging werken ADVERTENTIE Het aantal aangeslotenen bij de Zieken fondsen (verplicht- en vrijwillig verzeker den) neemt 111 ons land gestadig toe. Ook in Haarlem. Er zijn geen afzonderlijke cij fers voor onze omgeving bekend, alleen voor Haarlem en Heemstede tezamen. Bij de vijf hier werkende ziekenfondsen zijn in Haarlem en Heemstede 135.000 per sonen (kinderen inbegrepen) aangesloten. Dit komt neer op 72%, want de twee ge meenten hebben samen 188.000 zielen. Het percentage voor heel ons land. is 70, zodat wij er hier iets boven uit gaan. Daar aan te nemen is, dat er gemiddeld meer Haarlemmers dan Heemstedenaars bij de fondsen zijn aangesloten, kan het percen tage voor Haarlem alleen zelfs boven de 72 getaxeerd worden. 28 procent der inwoners van Haarlem en Heemstede valt dus buiten de verzekering der ziekenfondsen. Dit zijn de mensen die geen lid van een fonds kunnen zijn, omdat zij meer inkomsten genieten dan voor aan geslotenen is toegestaan en verder een be trekkelijk klein getal a-socialen, die zich om andere redenen aan de verzekering onttrekken. Deze laatste groep bevat slechts enkele procenten der bevolking. Veel on- en minvermogenden zijn toch bij de fond sen aangesloten, want voor hen betaalt de gemeente de premie geheel of gedeeltelijk. Verplicht-verzekerden mogen een inko men hebben van hoogstens f 4725; vrijwil lig verzekerden f 3750, plus f 150 voor elk kind. Een deel der ingezetenen die niet bij de ziekenfondsen zijn betrokken, is aange sloten bij de ziekenhuisverzekering, die de gemeente Haarlem voor middenstanders heeft ingesteld. Daarbij zijn op dit moment 10.800 personen (4000 gezinnen) uit Haar lem en omgeving aangesloten. Een afzon derlijke telling voor Haarlem is niet ge maakt. Tot heden wordt de controle op de zie kenhuisverpleging van de verzekerden bij de ziekenfondsen door de Geneeskundige Dienst uitgeoefend. Daaronder valt ook de regeling van de opneming. Dit eist van de ambtenaren van cleze dienst zeer veel werk; het gemeentebestuur was van oordeel, dat dit gedaan behoorde te worden door cle ziekenfondsen zelf, ook al gaven die daar voor aan de gemeente een financiële ver goeding. Dit heeft er toe geleid dat besloten werd VIJF DECEMBER GEEN ONGELUKKEN UW SINTERKLAASAVOND IS ZÓ C' Wanneer de grote verkeersactie van l K.N.A.C. succes heelt, clan gebeuréh er op 5 December geen verkeersongelukken. Ge zien echter de onrustbarende verkeerssta- tistieken zullen cle weggebruikers het een en ander in ernstige overweging moeten nemen, wil er op Sint-Nicolaas-dag wer kelijk geen enkel verkeersdelict voorval len. Niet alleen automobilisten, motorrij ders en fietsers zullen op hun quivive moeten zijn, ook de voetgangers dienen op hun tellen te passen. Een voetganger die wil oversteken dient eerst naar links en dan naar rechts te kijken; hij moet gebruik maken van de oversteekplaatsen en de rijweg haaks oversteken. Een. voetganger behoort op de stoep te lopen en daar zoveel mogelijk rechts te houden. Tegenover alle andere weggebruikers moet hij uit hoofde van de beleefdheid de nodige égards in acht ne men en een voorbeeld voor anderen zijn. Kortom: wij moeten ons houden aan alle verlteersvoorschriftcn. Ere-tentoonstelling Kees Verwey De te Haarlem ingerichte, tot 17 December durende ere-tentoonstelling in het Frans Halsmuseum van schilderijen en tekeningen door Kees Verwey, ter ge legenheid van diens vijftigste verjaardag, werkt in aalereeil opzichten verhel derend. Ten eerste geeft zij door een suggeestieve groepering, een overzicht van Verwey's artistieke ontwikkeling. Deze groei wordt hier misschien wat een zijdig belicht, omdat de groep der aquarel len vrijwel geheel ontbreekt. Er zijn plan nen voor een aparte tentoonstelling daarvan in voorbereiding. Toch is het merkbaar dat de opgewekte aquarel op de nieuwe richting die Verwey thans ingaat, invloed heeft uitgeoefend. Maar óók in een andere zin werkt deze expositie „verhelde rend". Men ziet hier hoe Verwey, uitgaand van een goudbruin coloriet (1923) eerst terechtkomt in een groen-grijs en vooral blauw kleurenmengsel en ten slótte bij de open kleuren belandt. Dit laatste leidde hem tot een vrolijker inhoud, ja zelfs tot de ironie van zijn laatste zelfportret, dat in zijn uitbundigheid aan Kokoschka doet denken. We kunnen het ons voorstellen dat er velen zijn die de twee jeugdige zelfportret jes (1923) en de copie naar Heemskerk verkiezen boven de als met blauwgrijs poe der bestrooide wereld van de midden periode. Sommigen zullen bij het zien van werken uit deze periode aan een kunst matige belichting hebben gedacht, waar bij het blauw op onnatuurlijke wijze naar voren treedt. Toch is dit géén manierisme: Verwey worstelt met de problemen van ruimte en licht. En de namen Seurat, Sig- nac, Cézanne, Rysselberghc en (bij som mige vrouwenportretten) Ingrès schieten de beschouwer te binnen. Het bewijst hoe degelijk en hoe langzaam deze leerling van Henri Boot zich aan de grote schilderpro blemen omhoog werkt, zich assimileert. Een der beste portretten vinden we dat van Maria Petrelli, waarin Verwey het palet en de penselen van Manet schijnt te heb ben gebruikt. De wijze waarop deze kop van een danseres in de lijst zit is karak teristiek. Een der psychologische effecten die Ver wey in zijn eerste perioden bereikt is de stilte, de weldadige sfeer: „Voorlezing", een interieur waarin H. Boot een blinde voorleest, die bezield luistert. De milde kleur van het meloen-stilleven ligt sappig tegen een grijsgroene omgeving. Het portret van Cornells Veth lijdt onder een mistekening van de kin. Ook missen we de levendige oogopslag van deze kunst criticus. Het portret van mejuffrouw T. (een in blauwe lijst gevat, zeer rank schil derij) beviel ons het minst. Het gelaat is wat klein en gedrukt, de stofuitdrukking van de huid wat krachteloos. Het sombere coloriet komt aan de ruimtewerking' niet ten goede, ondanks Verwey's pogingen om die ruimte met kleuren te verlevendigen. Dit stuk zou wel eens het definitieve af scheid van Verwey's middenperiode kun nen zijn. Hel portret van Lodewijk van Deyssel is wel een van zijn gelukkigste creaties. Een evenzeer goed-gelukt staal van de beheerste tonaliteit der middenperiode is „Bezoek in het atelier", dat de harde kleur accenten (rechts: groen èn rood) uitstekend doorstaat. Het gehele stuk ademt het stille genieten, hel innerlijk gehoor, iets dat Verwey op onnaspeurlijke wijze weet te benaderen. Wat betreft de nieuwste periode wijzen we op de poppen-schilderijen. Het is jam mer. dat het grote stilleven „De blonde dag" ontbreekt, dat wel deel uitmaakte van de kort geleden bij Huinck en Scherjon in Amsterdam gehouden expositie. Het is een staalkaart van picturale in vloeden. vol stoffige, ietwat groezelig weergegeven voorwerpen: een tanagra- beeldje, een Renaissancekop, een schemer lamp, verdorde bloemen, vazen, schotels, een enorme tafel met een te kleurig ge pointilleerd tafellaken. Juist als zoeker interesseert Kees Verwey ons. „Le flaneur" (de noctambule, nachte lijke wandelaar, ware een juister benaming) is een heerlijke portretstudie. Links boven suggereert Verwey een maan boven een blauwe vijver in een park: rode vlekjes doen denken aan een menigte die met lam pions :s nachts naar huis gaal. Rechtsboven de goud-geel verlichte ramen van een don ker herenhuis. In het midden de eenzame noctambule: psychologisch een meesterstuk, al overheerst nog het blauw iets te veel. Het stuk is over een oud bloemstuk ge schilderd, waarvan de rode bloem die thans in het knoopsgat steekt, deel uitmaakte. Er is ook een flinke collectie tekeningen bijeen gebracht, die echter niet die scherpe ontwikkeling vertoont van het picturale werk. H. SCHMIDT DEGENER. dat de Geneeskundige Dienst zich op dit terrein zal terugtrekken. De vijf ziekenfondsen hebben toen be sloten een stichting in het leven te roepen om voor de medische controle le zorgen. Die dienst zal niet alleen de opneming en de controle op de verpleegduur in de zie kenhuizen op zich nemen, maar ook op alle verstrekkingen (breukbanden, brillen, enz.). Als medisch controleur bij deze stichting is benoemd D. Heijmans, arts. die thans bij de Geneeskundige Dienst de ziekenhuis- opneming verzorgt. Alleen reeds die omstandigheid zal ma ken zo werd ons door een bestuurder van een ziekenfonds verzekerd dat er voor de verzekerden weinig zal verande ren. Alleen zal er voor hen wat minder ge loop zijn, want nu wordt alles in één ge bouw geregeld en afgehandeld. Dit is het bureau van deze stichting, dat 111 een per ceel aan het Frans Halsplein komt. Voor heen was daar de Wederopbouw in geves tigd. Het huis wordt nu verbouwd en voor zijn nieuwe bestemming geschikt gemaakt. De dokter zal bij zijn werk terzijde ge staan worden door een zuster. Verder komt er een administratie, waardoor het moge lijk wordt alle aanvragen af te handelen zonder eerst de verschillende bureaux dei- fondsen om advies te vragen. Begin Januari zal het bureau van deze stichting met zijn werk aanvangen. Hoewel geen moeilijkheden gevreesd worden waardoor geschillen komen over de opneming en verpleging van patiënten, is het toch te verwachten dat er een be roepsinstantie in hel leven geroepen zal worden voor aangeslotenen die zich niet kunnen verenigen mei de beslissing van de medische controleur. Zij legde de grondslag voor de school- en werktuinen Als blijk van waardering voor het vele baanbrekende werk dat mejuffrouw C. Westendorp gedurende vele jaren in het belang van de Haarlemse school- en werk- tuinen heeft verricht, besloot het bestuur van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor School- en Werktuiuen onlangs om de tuin aan de Marnixstraat de Cornelia Wes- tendorptuin te noemen. Gistermiddag heeft mejuffrouw Westendorp het bord aan dc ingang van de tuin, die nu haar naam draagt, onthuld. Tevoren waren tal van autoriteiten, hoof den van scholen en onderwijzers in de loods van deze tuin bijeengekomen, om mejuf frouw Westendorp een hartelijke hulde te bereiden. Onder meer waren aanwezig: de wethouder van Onderwijs, cle heer D. J. A. Geluk; de directeur van Hout en Plantsoe nen, de heer J. A. Dorresteyn en de inspec teur van het Lager Onderwijs, de heer W. Schoenmakers. De voorzitter, de heer A. Meilink, bracht in herinnering met welk enthousiasme me juffrouw Westendorp jaren geleden de jrondslag voor het werk in de school- en werktuinen legde en uitte zijn warme be wondering voor hetgeen in de loop der jaren onder haar kundige leiding is verzet. Vervolgens gaf mejuffrouw Westendorp een overzicht van het ontstaan en de groei van dit werk. Het moet lang geleden zijn, nog vóór de eerste wereldoorlog, dat de leidsters van de Nederlandse Kinderbond kennis maak ten met de tuintjes van de Engendaalschool in Soest en de Humanitaire school in La- Toen rijpte bij mejuffrouw Westen dorp en haar collega's het plan om in het vaam van de Nederlandse Kinderbond een „proefclubje" van tien kinderen op te rich ten, waarmee naar buiten werd getrokken om te zaaien en te planten. Er werd een gedeelte van 'een weiland in Schoten ge huurd en de grondslag voor een werk dat tot iets groots zou uitgroeien, was gelegd. Al spoedig bleek het experiment van cle Nederlandse Kinderbond een succes le zijn en het duurde dan ook niet' lang of me juffrouw Westendorp kreeg de beschikking over een stukjegrond achter cle Stads- kweektuin, waar de jeugd enthousiast en met veel toewijding aan de slag ging. In 1918 namen reeds vijf-en-twintig kinderen aan de werkmiddagen deel en enige jaren later was dit aantal reeds uitgegroeid lol zestig. Tal van mensen die belang stelden in dit werk bleven met hun financiële'steun niet achter. Georganiseerd In 1924 werd cle afdeling Haarlem van de Vereniging voor School- en Werktuinen opgericht natuurlijk maakte juffrouw Westendorp deel uit van het bestuur die de tuin aan de Marnixstraat in gebruik nam. Het duurde niet lang of er moest een tweede tuin worden ingericht: aan de Van Oosten de Bruijnstraat. Wedstrijden in bloemkwekën, tentoonstellingen, optochten, bazars en feesten op de tuin.werden georga niseerd om het werk meer en meer in de belangstelling te plaatsen en de financiën uit te breiden. Wethouder Geluk Westendorp oude1 en mejuffrouw Cornelia het onthulde naambord. Bezoek in het atelierdoor Kees Verwey. Huldiging van „Alberdingk Thijm" door de kunstlievende leden Na de première op Maandagavond heeft de jubilerende rederijkerskamer „Alber dingk Thijm" nog twee voorstellingen in de Haarlemse Schouwburg gegeven van de door Eduard Verkade vertaalde Ameri kaanse bewerking van „Liefdelessen" van Molière, waarin thans de rol van Isabelle door mevrouw Jeanne Kruijver-Rubeling werd vertolkt. Na afloop sprak de heer P C. Kamoen als voorzitter van het uit de kunstlievende leden gevormde comité het bestuur van de zestigjarige vereniging en de beide persoonlijke jubilarissen, de heren Jan Icas van Dijk en Jan Leeflang. h; lijk toe. Hierop volgde ter bekroning van zijn woorden de overhandiging van de ge bruikelijke enveloppe, waarvan de inhoud besteed zal worden om enige verbeteringen der inrichting van de studio te financieren. Ook dc moderator, kapelaan Van Ingen, uitte bij deze gelegenheid zijn geluk wensen. Lezing over Zwitserland Voor de afdeling Haarlem van de Stich ting Nederland-Zwitserland heeft de heer A. L. C. A. van Nijnanten gisteravond een lezing over Zwitserland gehouden in het gebouw van de Kamer van Koophandel. Hij gaf een uitgebreid overzicht van de geologische ontwikkeling van het land en nam zijn toehoorders daarna mee op een imaginaire treinreis naar allerlei Zwitserse steden en dorpen. Tenslotte vertelde hij nog wat over de levenswijze en de folklore van de Zwitsers. Zijn lezing werd geïllus treerd met de projectie van een serie voor treffelijke kleurenfoto's. Voetbal Zaterdagmiddagcompetitie Voor de competitie van de KNVB worden Zaterdagmiddag gespeeld: SSVUIJmuiden: KennemerlandCSV/Dinduna; SIZO- ZandvoortmeeuwcnDe Geuzen. I11 1948 nam cle gemeente het toezicht op het werk in de tuinen over, al bleef cle ver eniging bestaan. Alle leerlingen uit de hoogste klassen der lagere school kunnen nu het onderwijs op cle tuinen onder leiding van hun eigen onderwijzers volgen. Op het ogenblik nemen reeds 24 scholen met. 1221 leerlingen deel aan het schooltuinwerk. En er zijn maar liefst acht tuinen In gebruik. Mejuffrouw Westendorp besloot haar uiteenzetting' niet een woord van dank aan allen die hel schooltuinwerk steunen en sprak de wens uit dat de belangstelling die cle vereniging geniet, nog moge toenemen, opdat het bestuur in staat zal zijn aan de te verwachten meerdere aanvragen te kun nen voldoen. Haarlemse Drentenaren op de planken De Drentse vereniging „De Brink" heeft in de grote zaal van „De Leeuwerik" het winterseizoen geopend met cle opvoering van „Zunder kruus gien kroon", een Drents karakterstuk van een onbekende auteur over het leed dat de dorpsgemeen schap een boerenarbeidersgezin aandoet, welks hool'd ten onrechte verdacht wordt van diefstal. Nieuwe gezichtspunten vermocht de conventionele uitwerking van deze afge zaagde intrige niet te bieden, maar het sappige streekidioom waarmee de schrij ver de tekst kruidde, vergoedde veel en bezorgde het dankbare publiek heel wat plezier. De spelers gaven over het alge meen aanvaardbare vertolkingen van hun cliché-typeringen, al lieten tempo en rol- lcennis nog wel wat te wensen over. Een dansje besloot deze gezellige Drentse feestavond. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 November 1950 ONDERTROUWD: 22 Nov.. W. H. van den Brink en J. C. Fluitsma. GEHUWD: 23 Nov., R. Dodeman en G. M. Reus: J. A. Willemse en M. Vermeer; P. T. Lourenburg en E. A. H. Booiman; A. Bouma en C. Jansen; W. Stecher en M. van der Poel; C. Vermeulen en M. C. Koning; J. Altena en N. A. Dirkmaat. BEVALLEN van een zoon: 22 Nov.. A. RooseSchevel; J. C. van der Vlugtde Vaal: W. F. VeenstraIneke; 23-Nov., A. G. Nijenkamp—Jonkman: A. de Redelijkheid- van Asselt; M. M. Liestingvan Dijk; J. Krijncn—van Looij. BEVALLEN van een dochter: 21 Nov.. J. M. C. ElshofRcnsman; 22 Nov.. W. Ouden dagButz; C E. J. M. van Sambeek. J. F. van dc Riet—Mouw; 23 Nov.. J. M. Over steegenRuijgrok. OVERLEDEN: 20 Nov F BakkerBlaauw, 38 j„ le Emmastraal; 21 Nov.. A. van Es. 61 j.. Schalkwijkerstraat; T. W. Poelgeest. 82 j.. Westerhoulpark; W. M. de Waal. 81 j., rordensstraat; G. van HuijssteedenBosscha, 86 .i., Leeuwerikstrnat: 22 Nov.. E. Ponfoort. 69 j.. Slangenkruidlaan; J. Lammers. 69 j.. Kweektuinstraat; L. Pleging, 52 j„ Maerten van Heemskerkstraat: A. C. Ruigrok—Kaa senbrood, 73 j.. Kamperlaan. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 24 NOVEMBER Stadsschouwburg: ..Daphne Laureola (Amsterdams Toneelgezelschap). 8 uur. Lange Vcerstraat 16: Studiekring ..Geeste lijk leven". 0 uur. Palace: „Tarzan en de Meerminnen". 14 J.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Opmars zonder genade". 14 j.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Dokter Elisabeth". 18 2.i5. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Het recht van de sterkste". 14 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Salto Mortale", 18 j.. 2.30. 7 en 9.15 uui'. Rembrandt: „Onverbreekbare banden". 2, 4.15, 7 en 9.15 uur ZATERDAG 25 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Anna Lucasta" (Co- media), 8 uur. Begijnhofkapel: Nederlandse muziekavond (Didi Sanders. Hans Schouw man, Willem Noske), 3 uur. Brinkmann: amusementsvereniging ..The Mixer". 3 uur. „Huis met de sleutels". Heemstede: openbaar ■VEW; huisconcert, 4,30 uur. Bioscopen: Middag- cu avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9