Haarlems Dagblad Schaakkamp Socialisten kraken harde noten over houding Duitse collega's De Koningin en de Prins zijn weer thuis „Het offensief der verbonden troepen verloopt volgens plan" 55e Jaargang No. 19715 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tèlef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peerefcoom Zaterdag 25 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent. per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <®pcetfste tfaarlemadje <£outattt (tnrto té?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TWINTIG MEESTERS en grootmeesters voeren hun stugge strijd in internatio nal tournooi te Amsterdam. Er zijn nu tien ronden van de negentien gespeeld. Honderd partijen heeft men achter de rug. gr komen er nog negentig. Dit is slechts statistiek. Tot onze verbeelding spreekt de vervaarlijke gedachten-concentratie, die ych ontwikkeld heeft en nog ontwikkelen gl, sterker. Wij kunnen ook moeilijk de «edachte van ons afzetten, dat met zulke breinen meer te bereiken zou zijn in de gereld. Als men ze in dienst van politiek en diplomatie zou stellen, zou dat dan geen vooruitgang op die gebieden teweeg moe ten brengen? Het is een oude veronder stelling, .maar zij is nimmer bewaarheid. Schaakmeesters schijnen lieden te zijn die alleen boven een schaakbord tien zetten vooruit kunnen denken. Een hunner heeft aij eens tot mijn verbazing verteld, dat hij ondanks jarenlang pogen er nimmer ja geslaagd was een goed dammer te wor den en de bijzondere soort verbeeldings- Icracht miste, die ook dat spel vereist. Kwam het doordat alleen paarden, kaste- ;en en pionnen zijn fantaisie voldoende wikkelden, terwijl schijven haar onberoerd lieten? Hjj haalde de schouders op. In hoeverre de vorm der stukken invloed had Ion hij niet zeggen. Wel deed hij mijn ver wondering stijgen door een Duitse groot meester te noemen, die van beroep een goot wiskundige was en er nimmer in had kunnen slagen een Oostenrijkse meester,- die het eenvoudige beroep van kleermaker uitoefende, te verslaan. Integendeel: de kleermaker klopte de geleerde doctor op net schaakbord telkens, ofschoon hij van wiskunde niet. het flauwste begrip had en met eens in staat geweest zou zijn, de stel ling van Pythagoras te bewijzen. Het is jammer dat men de schaakmees- Iers niet naar politiek en diplomatie kan overhevelen. Zonder nu onaardig te willen zijn kunnen wij wel zeggen, dat wij niet de indruk hebben dat politici en diplomaten ooit tien zetten vooruit kunnen denken. Soms lijkt het alsof zij een of twee zetten al teveel vinden, ofschoon het vermaarde woord „Regeren is vooruitzien" toch immer erkenning heeft gevonden. Maar het drukt zich wat te positief uit. Men overpeinst wel eens dat liet beter gewijzigd kon worden m de vorm: ..Regeren hoorde vooruitzien te zijn". Hetgeen ons, gewone mensen, in de schaakmeesters altijd een beetje teleurstelt is dal zij zoveel remise spelen. Van de hondcrcl to Amsterdam gespeelde partijen zijn er vier-tm-vijffcig remise geworden. Dit is voor de leek met de algemene sportieve belangstelling niet. opwindend genoeg. In de negende ronde eindigden acht van de tien partijen in 'VzVz- De leek tracht zich voor te stellen dat acht van de tien voet- oai-, korfbal-, handbal-, volley-bal- of enig ander soort bal-uitslagen in gelijk spet eindigden, en kan dat niet. Het verwondert hem ook clat de vijf grootmeesters in de huidige ..kopgroep" van het .tournooi: Naj- florfReshevsky, Stahïberg, Gligoric en Euwe, allen tot dusver ongeslagen, in alle partijen waarin zij .tot 'dusver elkaar ont moet hebben, het nooit verder dan remise hebben 'gebracht. Het stemt hem niet tot geestdrift dat Euwe na de eerste helft van het, tournooi cle titel van remise-koning" wordt toegedicht, omdat hij de meeste on besliste ontmoetingen, acht van de tien,, op zijn naam 'heeft. De leek is natuurlijk „voor Euwe", omdat, hij landgenoot is, maar zijn optreden zou hen meer bekoren als hij in- plaals van de cijfers 2 gewonnen, 8 gelijk, 0 verloren, de cijfers 6 gewonnen. 0 gelijk, 4 verloren had, ofschoon hij dan ook maar zes punten zou hebben. „Wat een vechtjas!" zou hij evenwel kunnen zeggen. ,.D'r op of d'r onder." Het is natuurlijk onredelijk, want clat schaken zit nu eenmaal anders in elkaar' dan het voetbalspel en men kan het ook moeilijk vergelijken met de galops van Fanny Blankers-Koen, die maar altijd wint en zich nooit met een remise tevreden stelt. Toch is het moeilijk te aanvaarden, in des leeks Hup Holland-sfeer, dat die grootmeesters van het schaakbord de spel techniek zo goed kennen dat zij zelden of nooit mistrappen. Zelfs Abe doet dat meer malen, denkt de leek, en nemen wij het hem kwalijk? Nee. Het is menselijk. Die schakers-beheersing van de theorie, die ertoe leidt dat zij elkaar na vijf-en-twin- tig of dertig zetten maai' de hand reiken en van verdere strijd afzien, lijkt nauwe lijks meer menselijk. Als wij van de schaakmeesters geen po litici en diplomaten kunnen maken, zou het anderszins verheugend zijn, als van alle generaals ter wereld schaakmeesters kon den worden gemaakt. Zij zouden naar har telust op de borden kunnen manoeuvreren zonder schade en sterfgevallen. Generaal Kruis, die Nederland te klein vindt om er een leger goed in op te leiden, zou ruimte genoeg hebben op dat kleine bord en de grasjes, sprietjes en vogeltjes van de na tuurbeschermers zouden hem niet meer in zijn bewegingen belemmeren. Ook geloof ik dat de generaals allemaal op winst zouden spelen en nooit op remise. U zou wat an ders zien gebeuren in Amsterdam, als daar achter die borden twintig generaals zaten! Keiaas schijnt dat ook al niet uitvoerbaar te zijn in een wereld, waarin de knapste vooruit-denkers en manoeüvr eerders hun krachten slechts kunnen toespitsen op het behalen van een hele of een halve punt. Srg jammer. Wit heeft nu 24 maal gewonnen en zwart maar 22 maai. Dat is tenminste nog een geluk. "Waar moet het anders heen? Hud Wit! R. P. Amerikaanse verzekering aan Rusland De New York Times zegt van gezagheb bende zijde vernomen te hebbendat de Verenigde Staten aan de Sovjet-Unie on officieel de verzekering hebben gegeven, dat de strijdkrachten van de UNO, die in Korea Noordwaarts oprukken, zowel het Siberische als het Manösjoerijse grensge bied ten volle zullen eerbiedigen. De communistische Chinese regering beeft volgens een telegram uit Washington in verklaringen te Washington en Lake Succes de verzekering gekregen, dat de strijdkrachten van de UNO geen plannen hebben ten aanzien van de Noordkoreaans- Mandsjoerijse grens. Gelijke verzekeringen waren gedaan bij onofficiële gesprekken met Sovjet-Russische functionarissen. STRAATSBURG Duitse regering verklaart zich weer bereid tot militaire bijdrage STRAATSBURG (ANP). Het Huis van Europa te Straatsburg was omringd door een cordon van politieagenten, toen de Assemblée gisteravond sprak over de aanbeveling aan de ministers om zo spoedig mogelijk de politieke cn militaire proble men uit de weg te ruimen, „zodat zonder vertraging het Europese leger syn bijdrage zal kunnen geven aan de Atlantische strijd macht". Zij heeft een motie aanvaard, waarin zij zich uitspreekt voor de vorming van een gemeenschappelijk Europees leger met deelneming van Duitsland. In het laatste debat van de Assemblée hebben de Duitse socialisten hun afwijzing van een Duitse bijdrage tot een Europees leger herhaald. De Duitse sociaal-democra ten zijn daarmee gestuit op de afwijzing van vrijwel alle andere sprekers in dit debat. Opmerkelijk was. dat de Neder landse socialist Van der Goes van Naters de eerste was om demonstratief de hand te reiken aan Von Brentano, woordvoerder van Adenauers partij, die verklaarde, dat de instemming van deze partij met een Duitse deelneming niet gewijzigd was. Sprekers van de Duitse regeringscoalitie meenden, dat vorming van een Europees leger de enige mogelijkheid is om een Duitse bijdrage te verwezenlijken. Ditzelfde standpunt werd verdedigd door een lange reeks' van sprekers, die onvoorwaardelijk achter het in de aanbeveling neergelegde concept van Europese militaire samenwer king stonden. De Britse Lsbour-afgevaardigde cn de Zweden namen geen deel aan het debat, doch de Labour-afgevaardigde Hugh Dalton hacl voordien door een tactische verwijzing naar Duinkerken ev aan her innerd, dat Engeland zich militair met het continent verbonden heeft. De Duitse socialisten kregen harde verwijten te horen van verschillende zijden en niet het minst van cle socialisten van andere nationaliteit. Van der Goes van Naters zei: „Vergeet niet, dat Duitsland ons onze neutraliteit heeft doen verliezen. Thans wilt gij zelf neutraal blijven, maar gij moet beseffen, dat het .daartoe te laat is." Wat het plan-Pleven betreft, zeide hij: „Minister Schuman heeft gesproken over j een hoge commissie voor de Europese defensie". Hij juichte deze gedachte zeer toe, ook al had zij in Nederland critiek ondervonden. Hij wilde echter bepaalde moeilijkheden niet voorbij zien, die zouden worden geaccentueerd,-wanneer Engeland niet aan het plan-P'leven wilcle meewerken. Er zouden dan namelijk, vier soorten van strijdkrachten kunnen ontstaan: nationale, 'gecombineerde, Engelse en Amerikaanse. Teneinde deze bezwaren te overwinnen, was op initiatief van Van der Goes van Naters uitdrukkelijk deelneming van bet Europese leger 'aan de Atlantische strijd macht in dé aanbeveling geplaatst. Op zijn voorstel werd ook de term „gecombineerde strijdmacht" gewijzigd in de verder strek kende term „gemeenschappelijke strijd macht". Frankrijk, zo zeide Van der Goes van Naters, had met zijn plan voor het Europese leger eens te meer zijn geestelijk leiderschap in Europa bewezen. Bereid tot bijdrage West-Duitsland is bereid een bijdrage tot een internationale defensie van Europa te leveren in de vorm van een troepencontin gent. aldus een heden gepubliceerd memo randum aan de geallieerde autoriteiten. Het memorandum, dat door Konrad Adenauer persoonlijk is ontworpen, zegt, dat Duitsland bereid tot deze bijdrage is, als een internationaal West-Europees leger opgericht wordt. Leger van wijlen generaal Patton naar Duitsland Generaal Thomas T. Handy, opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft van zijn hoofdkwartier te Heidelberg uit bekend gemaakt, dat het Amerikaanse zevende leger weer in Europa zal worden gestationueerd. Het zevende leger zal onder bevel staan van luitenant-generaal Manton S. Eddy, bevelvoerder van het Amerikaanse leger in Europa en tijdens de oorlog bevelhebber van de negende Amerikaanse infanterie divisie en naderhand bevelhebber van het Amerikaanse 12de korps. Het hoofdkwartier van het zevende leger ral in Stuttgart (Amerikaanse zóne) komen. De bekendmaking van generaal Handy wordt beschouwd als de aankondiging van de eerste belangrijke maatregel om de doeltreffendheid van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, met name in Duitsland, te verhogen. Wijlen generaal Patton werd in 1943 bevelhebber van het zevende leger. Het ze vende leger heeft deelgenomen aan de ope raties op Sicilië en in Normandië. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Vrijdagmiddag van hun officieel bezoek aan de Engelse hoofdstad in ons land te ruggekeerd. De terugreis geschiedde in een door Prins Bernhard bestuurde Dakota. gevoelde en warme dank te betuigen voor de onvergetelijke dagen, die wij doorge bracht hebben in uw gastvrij land. De ma nifestatie van vriendschap, die ons ten deel viel, heeft de banden tussen onze beide volken nog meer versterkt. Wij zullen steeds de beste wensen voor U en de Uwen blijven koesteren. (Juliana, Bernhard)". Koning George van Engeland en Ko ningin Elisabeth hebben geantwoord in een telegram, waarin zij de versteviging van de vriendschap tussen vorstenhuizen en volken der beide landen nogmaals be klemtonen. Joliot Curie teruggestuurd aan de Duitse grens Professor Joliot Curie, dc Franse atoom geleerde en voorzitter van de communisti sche werelövredesraad, is Vrijdag door de Duitse grenspolitie naar Praag terugge stuurd, aldus meldt het Franse communis tische blad „l'Humanité". Joliot Curie was op de terugweg van het vredescongres te Warschau naar Parijs. „Na de grens tussen Tsjechoslowakije en Duitsland te zijn overgegaan, aldus „l'Hu manité", werd hij vijf uur lang op order van de Amerikaanse autoriteiten onder politiebewaking in een wachtkamer vast gehouden en daarna teruggestuurd of schoon zijn papieren in orde waven." Hij zou nu op een andere wijze Parijs zien te bereiken. De Duitse politie, aldus het Tsjechische persbureau Ceteka, zeide Joliot Curie, dat de order om hem vast te houden Donder dagmorgen gegeven was door de Ameri kaanse autoriteiten, toen zij zijn naam op de passagierslijst zagen staan. De profes sor kon geen marken krijgen voor een telefoongesprek, omdat hij geen dollars had voor omwisseling, aldus het pers bureau, dat er aan toevoegt, dat rie pro fessor eenzelfde afwijzend antwoord kreeg toen hij iets wilde kopen om te eten. Toen Joliot Curie tijdens de ondervraging ten slotte om een glas water vroeg, vroeg de Duitse politieman lachend: „Hebt u mar ken?" aldus Ceteka. Na de ondervraging belden de Duitse po litiemannen hun chef op en kregen tot be scheid dat de professor ofwel persoonlijk zou moeten telefoneren met de Ameri kaanse functionaris die tot zijn aanhouding order had gegeven of opnieuw schriftelijk om doorreisvergunning zou moeten ver zoeken. „Om verder vernederingen en repre sailles te vermijden, besloot Joliot Curie toen naar Praag terug te keren", aldus Ceteka. „Zijn secretaris, die precies de zelfde papieren had, mocht in de trein blijven". Adenauer doet voorstellen Vervanging bezetfsngssïatuuf door een veiligheidsverdrag Dr. Adenauer, de West-Duitse bondskan selier, heeft Vrijdag tegenover een kleine groep buitenlandse journalisten verklaard, dat hij de geallieerden heeft verzocht het bezettingsstatuut te vervangen door een veiligheidsovereenkomst. Tevens heeft Adenauer hun verzocht in te stemmen met de vorming van een neutrale commissie, om een onderzoek in te stellen naar Duits- lands vermogen om zijn bijdrage tot de defensie te bekostigen zonder gelden te moeten onttrekken aan noodzakelijke so ciale voorzieningen. Indien de geallieerden hierin zouden toestemmen, aldus Adenauer, zou hij het Duitse volk kunnen meedelen dat het thans vrij is en het zou bereid gevonden worden zijn vrijheid te verdedigen en daartoe tot de defensie van West-Europa bij te dragen. De kanselier verklaarde, dat hij zijn voorstellen aan de geallieerde Hoge Com missie had voorgelegd, die hem had mede gedeeld, dat de beslissing bij de ministers van Buitenlandse Zaken ligt. Ook had Adenauer de geallieerden om een aantal andere concessies gevraagd, waaronder de kwesties van de „verboden en aan beperkingen onderhevige indus trieën" en van de oorlogsmisdadigers, die in geallieerde landen gevangen zitten, be grepen waren. Adenauer zeide vertraging van het be sluit der Atlantische ministers over hun voorstellen inzake de Duitse bijdrage te betreuren. Hij verklaarde, dat het plan-Pleven voor een Europees leger te lange tijd nodig heeft om te worden verwezenlijkt, doch achtte het de beste grondslag voor een le deraal Europa. Tenslotté stelde Adenauer voor, dat een Zwitserse officier zou helpen om de geest van het Zwitserse leger in ae voorgestelde Duitse strijdkrachten te doen ontwikkelen. Amerikaanse hulp voor Indochina WASHINGTON, 25 November. De Verenigde Staten hebben een bedrag van 300 a 400 millioen dollar beschikbaar ge steld voor een tweejarig plan tot hulp aan de Franse en geallieerde strijdkrachten, die tegen de communistische opstandelingen in Indochina vechten, zo is van diploma tieke zijde te Washington verklaard. Donderdag gaf de Franse Nationale Vergadering haar goedkeuring aan de vor ming van nationale legers door de drie verbonden staten in Indochina: Laos, Cambodja en Vietnam. Voor hel luatst wuifclo Koningin Juliana naar de Engelsen in wier midden zij onvergetelijke dagen doorbracht. Toen klapte het deurtje van de Dakota op het Condense vliegveld Northolt dicht en- taxi-de het toestel met Prins Bernhard aan de stuurknuppel over het vliegveld om de thuisreis te beginnen. Om één uur arriveerden op het vliegveld Soesterberg drie hofauto's, maar liet duur de nog tot even over half twee, voordat de Dakota en een begeleidende Lancastrian van de R.A.F. uit het grijze wolkendek boven het vliegveld te voorschijn kwamen. De beide vliegtuigen beschreven een grote boog in de lucht en daarna streek eerst de Dakota neer. Achtereenvolgens stapten uit mej. M. A. Teilegen, directeur van het ka binet der Koningin, kapitein-luitenant ter zee C. W. Th. baron van Boetzelaer, adju dant van cle Koningin, Prins Bernhard, kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hofmaarschalk en adjudant van Hare Ma jesteit, minister Stikker en tenslotte Ko ningin Juliana. Inmiddels was ook de Lancastrian van de R.A.F. die de Dakota begeleid had, ge land. Het Koninklijk Paar begaf zich daar na nog even naar dit toestel om afscheid te nemen van de bemanning. Zowel de Ko ningin als de Prins toonden veel belang stelling voor deze viermotorige bommen werper. Er was geen officiële begroeting en spoe dig stapten de Koningin en de Pruis in de auto, die daarop naar paleis Soestdijk ver trok. Telegrammen De Koningin en de Prins der Neder landen hebben van het vliegtuig uit, waarin zij naar Nederland terugkeerden, het vol gende telegram aan de Koning en Koningin van Engeland verzonden: „Bij het passeren, van de Britse kust stellen wij er prijs op U nogmaals onze diep Veiligheidsraad vandaag bijeen Het U.N.O.-secretariaat heeft onverwacht meegedeeld, dat de Veiligheidsraad van daag zal vergaderen om de kwesties For mosa en Korea te bespreken. De Raad zou aanvankelijk niet vóór de volgende week vergaderen. De vervroegde bijeenroeping wordt in verband gebracht met de komst van de Chinese delegatie. Dc politieke commissie heeft Vrijdag mei 30 tegen 8 stemmen'en 22 onthoudingen be sloten, dat de Chinese communistische de legatie deel zal nemen aan het debat over de Chinese klacht betreffende „dc Ameri kaanse aggressie tegen China". Guerilla-strijders in Celebes worden opgenomen in de Apri DJAKARTA. 24 November (Aneta) Vrijdagavond heeft de regering bekend ge maakt, dat zij inzake de kwestie van de guerilla-strijders in Zuid-Celebes het vol gende heeft besloten: Op grond van rapporten van een interdepar tementale commissie, wie opdracht luidde, een onderzoek in te stellen naar de kwestie der guerilla-strijders in Zuid-Celebes, heeft de regering besloten dat de nationa listische guerillastrijders zullen worden opgenomen in de APRI (het leger der repu bliek Indonesia). Er zal tegen hen geen vervolging worden ingesteld. Instructies dienaangaande zijn reeds aan de leiding van het leger in het rayon Makassar ver strekt. Deze guerillastrijders zullen worden opgenomen in oefenbataljons, die allengs tot infanterie-bataljons van het geregelde leger zulen worden gevormd. MACARTHUR Honderdduizend man dringen op naar de Noordelijke grens van Korea Reuter. In een persoonlijke mede deling heeft generaal MacArthur 12 uren na het begin van het offensief in de richting van de Mandsjoerijse grens door het .00.000 man sterke- leger der U.N.O. ver klaard dat „de actie vólgens dé plannen verloopt". De geallieerde troepen, gesteund door een. zeer sterke luchtmacht, zijn ongeveer 16 km opgerukt door het niemandsland in het Noordwesten van Korea. De verliezen zijn „buitengewoon licht". Toen generaal MacArthur na zijn ver kenningstocht landde zeide hij tot generaal- majoor John Coulter: „Ik wens mijn ver klaring, dat ze allemaal hun Kerstdiner thuis zullen eten, waar te maken". De verbonden troepen zetten vanochtend vroeg het offensief op een front van 130 km breed voort. Bij Tsjongdjoe hebben troepen van de 24ste divisie voor de eerste keer een 50- tons tank van het type „Stalin drie" ont moet en buiten gevecht gesteld. De tank van het type „Stalin drie" heeft een kanon van 122 mm en om de koepel een bepantsering van 20 cm dikte. Volgens berichten van het front heeft ten Zuidoosten van Taetsjon een Noord- Koreaanse troepenmacht ter sterkte van een regiment tweemaal een tegenaanval on dernomen op afdelingen van de eerste Zuid- Koreaanse divisie en deze een paar kilo meter teruggedreven. Later gingen de Zuid-Koreanen tot de aanval over en gemeld wordt, dat zij de situatie beheersen. Eenheden van het eerste legercorps mel den, dat zij tijdens de opmars van gisteren verlaten loopgraven en versperringen zijn gepasseerd. Wederom zijn 30 Amerikaanse krijgsge vangenenen door de Chinese communisten vrijgelaten. De mannen waren allen gewond, doch het zag er naar uit, dat zij een goede behandeling hadden ondervonden. Zij had den te lijden gehad van de vorst. Eerder in de week werden 27 Amerika nen en 70 Zuid-Koreanen uit een kamp aan de Jaloe vrijgelaten. De bladen van Manilla brengen berich- Zweedse strijdgroep voor de UNO De Zweedse regering heeft besloten de militaire autoriteiten op te dragen een groep van 1000 man te vormen, die aan de UNO ter beschikking za! worden gesteld voor het veiligheidsleger. Deze groep zal echter pas tegen een eventuele aanvaller ingezet kunnen worden met speciale goed keuring van de Zweedse regering. Dit regeringsbesluit moet nog door het parlement in zijn zitting in het voorjaar van 1951 worden goedgekeurd. Dit besluit betekent geen afwijking van Zwedens traditionele buitenlandse politiek, die de ministers altijd „vrij van bondge nootschappen", doch niet „neutraal" noe men, aldus meent men in politieke kringen te Stockholm. Juridische deskundigen zijn van mening, dat de grondwet in haar huidige vorm Zweedse soldaten niet toestaat voor bui tenlandse mogendheden of organisaties te strijden. Het enig thans denkbare geval, waarin de regering genoodzaakt zou kun nen worden troepen naar het buitenland te zenden, zou zich voordoen, indien de Sovjet-Unie Finland annexeerde en dit tot een algemeen conflict leidde. Zweden heeft belang bij de blijvende onafhanke lijkheid van Finland, omdat Finland zijn bufferstaat tegen het Oosten is. Zolang strijdkrachten uit het Oosten nog Finland door moeten om de grenzen van Zweden te bereiken heeft Zweden de tijd zijn leger van 600.000 man te mobiliseren. ten over ongehoorzaamheid van Philip- pijnse eenheden in Korea. De manschappen zouden ongehoorzaam zijn geweest omdat zij de indruk hadden, dat zij bij een aanval op Singje voor het Amerikaanse opper commando „de kastanjes uit het vuur moesten halen". In de berichten wordt ver der gezegd, dat genoemde troepen niet voor de strijd bij vorst waren uitgerust. De Phi- lippijnse commandant is inmiddels ver vangen. De Amerikanen hebben in een week tijds 1.115 man aan doden en gewonden verlo ren. Het totale aantal bedraagt thans 29.996. Brandbommen Te Washington is bekend gemaakt, dat Amerikaanse vliegende reuzenvestingen bij het intensieve voorbereidende bombar dement voor het huidige offensief 314 mil lioen brandbommen hebben uitgeworpen. Franse bladen reageren De eerste reactie van de Franse pers op MacArthurs offensief in Korea op het ogenblik, dat de Chinese delegatie te Lake Success arriveerde, is duidelijk ongunstig. LAube (MRP) noemt de stap van Mac Arthur verbazingwekkend en zegt, dat MacArthur de UNO blijkbaar voor een voldongen feit wil stellen. Het socialistische blad „Le Populaire" schrijft: „Het wórdt tijd. dat de diploma tieke en militaire actie ten nauwste ge coördineerd wordt. De laatste weken krijgt men maar al te vaak de indruk, dat die coördinatie niet beslaat". Het linkse blad „Franc Tireur" meldt pijnlijke verlegenheid te Londen, Parijs en Washington over het offensief. De partijloze „Combat" schrijft: „Het offensief van MacArthur maakt de taak van de Westelijke diplomaten niet een voudiger". Het woord is aan. Beaumarchais: Dc grootste bekommernissen heb ben nog haar zoetheid, ais zij gedeeld worden. Beslissing over Formosa? WASHINGTON. (Reuter). De Verenigde Staten hebben in een plan voor een Ja pans vredesverdrag voorgesteld, dat de Sovjet-Unie, Chir.a. Engeland en de Ver enigde Staten zullen beslissen over de toekomst van Formosa. Een geheim memorandum, dat aan een twaalftal landen is toegezonden, bevat te vens een voorstel, dat Amerikaanse en „misschien strijdkrachten van andere lan den" na het verdrag de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van Japan op zich nemen, zo maakte het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken Vrijdag bekend. In het memorandum wordt verklaard, dat, in geval de Sovjet-Unie. Engeland, China en de Verenigde Staten niet binnen een jaar na het sluiten van het vredes verdrag tot overeenstemming over For mosa komen, de beslissing aan de Alge mene Vergadering van de UNO zal wor den overgelaten. Hatta acht kwestie-Nieuw Guinea dit jaar niet meer te regelen DJAKARTA, 25 November (Aneta) In een verslag van een rede, die door Hatta te Sibolga is gehouden, zegt het republi keinse persbureau Antara, dat naar de mening van Hatta de kwestie Nieuw- Guinea dit jaar niet geregeld zal kunnen worden. Hatta voegde hieraan toe, dat de Nederlanders Nieuw-Guinea niet zonder meer zullen overdragen en dat Indonesia zich niet zonder meer gewonnen zal geven. Mogelijk zal de U.N.O. interventie ver lenen, doch ook dat zal geen oplossing brengen, volgens Hatta. Bureau voor hef economische '■r, militaire hulpprogramma Dr. H. M. Hirschfeld is na zijn aftreden als Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië verzocht om naast zijn functie van regeringscommissa-x ris voor het Europese Herstel Programma zich tevens te belasten met de functie van regeringscommissaris voor het militaire hulpprogramma. Wegens de ziekte van dr. Hirschfeld is de heer D. P. Spierenburg belast met de waarneming van het regeringscommisSa- riaat voor het Militaire Hulpprogramma. De heer Spierenburg trad reeds op als waarnemend regeringscommissaris voor het Europese Herstel Programma. Het reeds bestaande bureau voor het Europese Herstel Programma is gecombi neerd met een bui eau voor militaire za ken tot het bureau voor het economische en militaire hulpprogramma, Tot president-directeur is benoemd drs. E. H. van der Beugel, tot. dusverre direc teur van het bureau van de regerings commissaris voor het Europese Herstel Programma. Als directeur van de afdeling voor het Europese Herstel Programma zal optreden de heer P. A. Zoetmulder. Tot directeur van de afdeling miltaire zaken is mr. J. J. Everts benoemd. Prof. Posthuma bij auto-ongeluk gewond Prof. S. Posthuma uit Overveen, direc teur van de Nederlandsche Bank, is Don derdagavond om negen uur met zijn auto op de Rijksstraatweg in Sassenheim tenge volge van de gladheid geslipt en tegen een vrachtwagen gereden, die met een lekke band aan de linkerkant van de weg stond. Prof. Posthuma kreeg een zware hersen schudding, inwendige kneuzingen en enige snijwonden aan het gezicht. Hij is overgebracht naar het Diaconessen- huis te Haarlem. Zijn toestand is redelijk. Gistermiddag heeft de Haarlemse recher che de werkster A. F. J. v. R. in haar woning aangehouden onder verdenking van diefstal van textielgoederen ter waarde van driehonderd gulden ten nadele van de mensen bij wie zij werkte. Een gedeelte van de goederen werd achterhaald. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die enige dagen invloed op het weer bij ons heeft uitgeoefend, trok verder naar het Noorden weg. Aangezien boven Centraal Europa de luchtdruk enigszins daalde, namen de luchldrukv er schillen over onze omgeving verder af. Het rustige weer wordt vandaag en waarschijnlijk een groot deel van de Zondag nog niet bedreigd, aangezieti de depressies op enige afstand voorbij trekken. Het hoge drukgebied ten Zuiden van Groenland verandert, maar weinig van plaats. Ook boven Oost-Canada is de luchtdruk nu hoog geworden. De depressies boven het Amerikaanse continent moeten daarom - \/ioóo/"\$ n0g steeds over het Noordelijk deel van het Groenlandse plateau trekken. =r MiST SNEEUW- REGEN 9 'MOTREGEN A HAGEL 7 8UIEM O GEHEELBEW R ONWEER I^TêMPSSAT.UL'q :005 IS08AAC CENTRA: H KOGE DRUK L LAGE OR'JK - SCHE'DiNGSl.' STANO -FRONT-TUSSEN LUCHT VAS' VERSCHILLENB6 HERKOMST OIT T£/!EH GEEFT 3= WINDRICHTING AAN- IEDERE "EVE DWtasSTflEE*» |S EEN WIND SNELHEID VAN VIL= NETEg PEg SECONDE Weerbericht PLAATSELIJK IV11ST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Plaatselijk mist, vooral in de na nacht en ochtend, overigens zwaar bewolkt met hier en daar opkla ringen en in de kustprovincies nog enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk uit Westelijke rich tingen- Weinig verandering in tem- oeratuur 27 November Zon op 8.37 uur. onder 16.37 uur Maan op 17.08 uur. onder 10.42 uru 27 November Zon op 8.19 uur, onder 16.36 uur Maan .op 18.03 uur, onder 11.34 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 25 November Hoog water: 3.59 en 16.13 uur Laag water: 11.58 uur Zondag 26 November Hoog water: 4.35 en 1646 uur. Laag water: 0.16 en 12.34 uur. Maandag 27 November Hoog water: 5.09 en 17.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1