Sleutelen.... r Q Kort en Bondig -Clowntje Rick Predikbeurten .'Radio Moors De Zevenster Zaterdag 25 November 1950 „Daphne Laureola'' Nederlandse première van een Schots toneelstuk Daphne, de dochter van een Arkadische riviergod, werd volgens de Griekse mytho logie op haar smekend verzoek door de aarde opgenomen en in een laurierboom v.eranderd. toen haar verrukte achtervol ger Apollo zijn verlangende armen om haar heen dacht te slaan. Op dit legenda rische motief heeft de productieve auteur James Bridie (pseudoniem voor de Schotse hoogleraar in de geneeskunde dr. Osborne Henry Mavor) zijn toneelstuk „Daphne Laureola" geparafraseerd, waarvan het Amsterdams Toneelgezelschap gisteravond onder regie van Cruys Voorbergh in de Haarlemse Schouwburg de première voor ons land gaf. Daphne is hier de rijke, enigs zins uit haar geestelijk evenwicht geslagen Lady Pitts, een vrouw van bijna vijftig jaar, die zoals in het programma wordt gezegd in kalme vertwijfeling de be proevingen van haar gecompliceerde wezen draagt en met een elegant cynisme iedere illusie omtrent zichzelf prijs geeft. Een dichterlijk jongmens met een onvolwassen gevoelsleven „u bent de stralende vrouw van mijn dromen", zegt hij Dante na fungeert als de door zijn fantasie in ver voering gebrachte en deerlijk teleurgestel de minnaar. Cruys Voorbergh spreekt in zijn eerder geciteerde toelichting met fraai gekozen woorden van „het argeloze symbool van het nooit aflatende heimwee naar geluk" en daar is ook wel enige reden toe, maar per slot van overweging moet men consta teren dat de bedoelingen van Bridie beter waren dan de in vier langdradige bedrij ven vastgelegde resultaten. De Schotse voorliefde tot argumenteren heeft de schrij ver dit keer bijna hinderlijk parten ge speeld. Ieder gevoel wordt in den brede uitgelegd, iedere bekentenis groeit tot een complete redevoering. Ergens vraagt de titelheldin plotseling": ..Waar hadden we het nu toch weer over?" En dat was pre cies wat men op dat moment in de zaal ook wel eens zou willen weten. Daar kwam nog bij, dat er door gedeeltelijke en soms volkomen onverstaanbaarheid veel van de tekst verloren ging met name in het openingstafereel en in de tevens door ij delheid ontsierde sterfscène. Doch het voornaamste bezwaar tegen het stuk vloeit voort uit een eigenaardig gebrek aan dramatische ontwikkeling. In plaats daarvan ziet men een serie min of meer samenhangende gebeurtenissen, inci denten of toevallige situaties. De karakter tekening is daardoor, ondanks de betoonde zorgvuldigheid, niet erg overtuigend en nauwelijks interessant. Alles moet hier komen van de dialogen, die in de beste gedeelten een merkwaardig mengsel be vatten van poëtische aandoening en gezond verstand, beurtelings scherp en sentimen teel. Maar in „Daphne Laureola" houden de telkens terugkerende romantische stem mingen niet lang stand, mede door het al te bewust werken met allerhande symbo liek. Niettemin geloof ik dat de opvoering het werk van Bridie te kort heeft gedaan, want deze was koud en mistroostig, bij het harteloze af. De onmiskenbare humor, het verzoenende element, miste ieder aan knopingspunt. Het is mïi een raadsel waar om men dit vaak aan Shaw herinnerende redeneer-stuk heeft "laten regisseren door Cruys Voorbergh, geenszins de aangewezen persoon om emotionele spanningen aan een psychologisch woordenspel te ontlenen. Er is helaas geen gelegenheid om dieper op de gevolgen van deze verkeerde keuze in te gaan. Ik moet volstaan met op te merken, dat deze zich ook aan de indivi duele prestaties meedeelden. Loudi Nijhoff verdient ondanks een aantal irriterende aanwendsels waardering voor haar zowel scherpzinnige als bewogen vertolking van de titelrol. Bob Goedhart, een acteur met mogelijkheden, kon als haar tegenspeler niet veel uitrichten. Verder moeten de vulgaire parvenu van Rob de Vries en de strakke „cipier" (later echtgenoot) van Kees van Iersel genoemd worden. DAVID KONING. Deze middag geen voetbal in de afdeling Haarlem Hel bestuur van de afdeling Haarlem van de KNVB heeft besloten de voor he denmiddag vastgestelde wedstrijden van de KNVB door de slechte terreinomstan digheden uit te stellen. De wedstrijden voor de KNVB, zoals Kennemerland CSV/Dindua op het terrein te Bloemen daal gaan wel door. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL LSFFELAAIL LES MA1TRES DE LA PEINTURE Reproducties naar oude en moderne meesters ADVERTENTIE kan iedere monteur! Maar een werkelijk goede reparatie vergt vakmanschap en modern ge reedschap, zoals U dat vindt bij Aufogarages Olieslagerslaan 36 Koninginneweg 112 Tel. 10570, b.g.g. 12403 - 13441. Wij vernieuwen Uw oude banden met „TYRESOLE" loopvlak onder garantie De Reina Prinsen Geerligsprijs toegekend aan j. A. Blokker In de aula van de Universiteit der ge meente Amsterdam is Vrijdagmiddag de Reina Prinsen Geerligsprijs 1950 toegekend aan J. A. Blokker Jr. voor zijn verhaal „Séjour". De heer R. J. Prinsen Geerligs deelde in zijn inleiding mede, dat er dit jaar 34 wer ken waren ingezonden, waarbij vijf uit België. Hij noemde dit een verheugend verschijnsel en sprak de hoop uit. dat het volgend jaar ook jonge Zuid-Afrikaanse litteratoren tot de inzenders zullen behoren. Het rapport van de jury noemt de be kroonde novelle een gaaf en rijp kunst werk, dat een creatief vermogen toont dat hoop geeft voor de toekomst. Een eervolle vermelding verwierf Jan Vrijman, voor zijn roman „Baleinen". Genoemd werden ook de novelle „Pensioen" van Johan de Vries, de roman „De Hongerigen" van J. Voer man en de inzendingen van Cole Grashoff en Suzy Reywegh, benevens van de Vlaam se inzendingen de novelle „Het geval dr. Jaminus Verhevelingen" van Henri Schol lier. Over de poëzie was ook dit jaar weinig bijzonders te berichten. ADVERTENTIE ysi KALENDER? van Cittert SPEKSTRAAT 14 - TEL. 10839 Bloemendaal ARTSEN'DIENST De arisendïenst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen 3 uur waargenomen dooi de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalse- weg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 26 November waargenomen door dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76. tel. 15538 en dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818, Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98. tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 154, tel. 26772. ADVERTENTIE een versianidsg vrouw keept uitsluitend gemitiniseerde vtoS en wolgoed De Amsterdamse rechtbank heeft iemand wegens het niet voldoen aan de wet telijke verplichting tot het plakken van zegels op zijn radio-luistervergunning ver oordeeld tot f 10 boete. Te Leeuwarden is aanbesteed de aanleg van de aarden baan van een gedeelte van rijksweg no. 43 in de gemeenten Haskerland en Heerenveen. Er waren 17 inschrijvingen. Hoogste inschrjjfster was Dijkstra's Aan nemingsmaatschappij te Breda met 11.087.000, laagste J. Visser Bzn. te Sliedrecht met f 733.000. Een galaconcert met medewerking van solisten, groot omroepkoor en het Concert gebouworkest onder leiding van de Franse dirigent Jean Fournet, die Eduard van Bei- num verving, vormde Vrijdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw het sluitstuk van het zilveren jubileum van, de Katholieke Radio Omroep. Een der vooraanstaande figuren uit de strijd om het vrouwenkiesrecht in ons land, mevrouw A. B. BoissevainPijnappel, is Vrijdag op 80-jarige leeftijd te Blarïcum overleden. Lange tijd had zij voor de Libe rale Staatspartij zitting in de Provinciale Staten. De crematie zal Dinsdag 28 Novem ber geschieden, na aankomst van de trein van 12.31 uur te Driehuis-Westerveld. De officier van justitie te Den Bosch eiste Vrijdag tegen de landbouwer J. T. uit Veldhoven een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest, wegens het aanleggen van veertien brandhaarden in de bossen onder de gemeente Veldhoven. De branden ontstonden in Juni van dit jaar en veroorzaakten voor de gemeente Veldhov een schade van ongeveer f20.000. ADVERTENTIE 3(£aBHSgg2[3Ha!BBS£nBBHBHI MAISGN TR1ENY maakt momenteel dc allernieuwste -= p permanent zonder toestel en zonder kroes voor 8.compl. Met crcme- behandeling f 10.Gem. in 2 uur 8 gereed. Mislukking uitgesloten, geen S warmte of electriciteit op het hoofd. Specialiteit in haarverven en blonderen gj GROTE HOUTSTRAAT 26 rood gg Ingang portiek boven Vogelzang t.o. ga Anegang - Telef. 17856. QEEaaEiEasszssanccarasjfsiHBfflS1 De veiligheid van Nederlandse ambtenaren in Indonesië De Raad van Samenwerkende Vakorga nisaties van Nederlands personeel in Over heidsdienst in Indonesië heeft een brief gezonden aan de Indonesische minister zonder portefeuille, Hamangkoe Boewono, waarin gezegd wordt dat er in de kringen van de ambtenaren van Nederlandse land aard in Indonesië in ernstige mate ge voelens van onrust en vrees heersen, ver oorzaakt door de steeds duidelijker aan de dag tredende politieke spanningen in de Indonesische maatschappij. Voor zeer vele Nederlandse ambtenaren is dit een reden, om hun ambtelijke' loop baan af te breken. De S.V.O.-raad vraagt, of de Indonesi sche regering bereid is, maatregelen te nemen teneinde de gevoelens van onrust en vrees der Nederlandse ambtenaren weg te nemen en te bewerkstelligen, dat aan agitatie en bedreiging jegens hen een einde wordt gemaakt. Het Nederlandse landschap'7 in Parijs In tegenwoordigheid van de Franse en de Nederlandse ministers van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft baron Van Boetzelaer van Oosterhout, de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, Vrijdagmiddag te Parijs een tentoonstelling van oude Ne derlandse meester geopen'd. De tentoonstelling, die in „l'Orangerie" gehouden wordt, omvat een aantal doeken van Nederlandse meesters uit de 17e eeuw,, die uit Nederlandse musea en particulier bezit zijn samengebracht onder de naam „Het Nederlandse landschap". n "oor de kinderen Zo was Rick weggelopenom zich tussen de struiken te verstoppen. En Bunkie lag daar in het zand, lekker duttend. Het zonnetje viel op z'n kopje. Maar toen.o jee. toen gebeurde er iels, dat ze geen van beiden hadden voorzien. Door het bos kwam, een jongen gelopen. Hij kwam bij de plek, waar Rick en Bunkie zich bevonden. En toen ontdekte hij Bunkie „Wat is dat?" vroeg de jongen zichzelf verbaasd af. „Daar ligt een beertje.... Een leuk beertje!" „Dat heeft zeker 'n kind hier laten liggen! Ik zal 't meenemen voor mijn kleine zusje!" De jongen pakte Bunkie op en droeg hem met zich mee. Bunkie schrok wakker. En toen liij begreep, wat er met hem gebeurde, was hij radeloos van schrik! Maar ook Rick schrok geweldig.... Die stond tussen de struiken verscholen, en hij hoorde de jongen aankomen. Maar voordat hij Bunkie kon waarschuwenwas die al opgepakt! Voorbereidingen voor Flora 1953 De Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur bereidt een grote tentoonstelling van bloemen en planten voor, die in de lente van 1953 zal worden gehouden in „Groenendaal" te Heemstede. De serie tentoonstellingen zal worden gehouden van 14 Maart tot 14 Mei. Gedu rende deze tien weken zal men dus, be halve de vollegrondstentoonstêlling, steeds een, en gedurende de weekeinden twee hallen met inzendingen uit binnen- en bui tenland kunnen bezichtigen. De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft een uitvoerend comité benoemd, dat onder leiding zal staan van haar voorzitter, 'jhr. dr. O. F. A. H, van Nispen tot Pannerden en waarin het hoofd bestuur der vereniging verder is vertegen woordigd door vier zijner leden. Verder hebben in dit uitvoerend comité zitting dr. Verhage als voorzitter van de groep bloe misterij uit de Nederlandse tuinbouwraad, een vertegenwoordiger van de commissie voor onpersoonlijke reclame van het cen traal bloembollencomité, de voorzitters dei- afdeling Haarlem van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van de afde ling Heemstede der Algemene Vereniging, de heer A. P. van Nes namens de boom kwekersorganisaties en de heer C. J. van der Ploeg, namens de gezamenlijke landar beidersbonden in Nederland, de redacteur van het orgaan der vereniging en de alge meen secretaris van „Bloembollencultuur" de heer H. J. Voors, die in 1925 en 1935 nauw bij de toen gehouden „Flora's" was beti-okken. De dagelijkse leiding zal bij een directie berusten, waarin behalve de heren Van Nispen en Voors zullen zitting nemen enige deskundigen op het gebied van organisatie van tentoonstellingen. De aanleg van terrein en gebouwen is toevertrouwd aan de heer Voors, en bloem bollenkweker Frans Roozen heeft de leiding bij de uitvoering. Aquarel van Otto B. de Kat aan president Soekarno geschonken Te Djakarta wordt, een tentoonstelling gehouden van Nederlandse aquarellen en gouaches, bijeengebracht door de Stich ting voor Culturele Samenwerking" in overleg met de Nederlandse Aquarellisten kring. Deze expositie is ook bezocht door president Soekarno, die in het bijzonder bewondering toonde voor de aquarel „Tul pen en narcissen" van de Haarlemse schil der Otto B de Kat, hetgeen voor de ver tegenwoordiger te Djakarta van de boven genoemde stichting aanleiding was dit werk aan de president ten geschenke te geven. ADVERTENTIE RITSA ZEGT, GELOOF HET HEUS BIJ ONS HEEFT U DE GROOTSTE KEUS! De speciaalzaak voor alle merken STOFZUIGERS, ONDERDELEN Betaling ook in overleg vanaf 7.6 :n REPARATIES per maand. STOFZUIGERHUIS R I T S A Grote Houtstraat 132 Haarlem - t.o. Luxor Telefoon 16603 ADVERTENTIE Doodt de houtworm LINCOL LINOLEUM- EN MEUBELWAS met zuivere terpentijn bereid. Vraagt Uw leverancier. H. STAM HAARLEM TELEF. 14214 Twee bestuursleden van „Nederland helpt Indië" onderscheiden In een Vrijdag gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de stichting Nederland Helpt Indië heeft de voorzitter, de heer Ch. J. I. M. Weiter een schrijven van minister Götzen voorgelezen, waarin wordt meegedeeld, dat de Koningin twee leden van het bestuur, mevrouw P. J. Crommelin-Waller te Rotterdam en de heer G. M. Thoolen te Amsterdam, heeft benoemd tot respectievelijk ridder en offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Boer die eieren verkocht met eigen geld betaald Een inwoner uit Venlo kwam geregeld eieren kopen bij een boer in Sevenum. Ondertussen miste men op de boerderij de laatste tijd geregeld geld uit een huishoud- potje en er rezen verdenkingen tegen de Venlonaar. De boer merkte een aantal brief jes van een gulden en een rijksdaalder en toen de man weer eens eieren kwam halen werd het geld waarmee hij betaalde grondig geïnspecteerd. Het bleek inderdaad uit het huïshoudpotje afkomstig ie zijn. De boer had dus iedere keer zijn eieren met zijn eigen huishoudgeld betaald gekregen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Basketballcompetitie De uitslagen in de basketballcomnetitie luiden: Dames, eerste klasse: HHCPSVH 24—16 onder protest van PSVI-I; HOCSportbond 21—6. Heren, eerste klasse: SC „Haarlem" II— HHC I 14—15; SC „Haarlem" I—HHC n 39—15: HOC I—PSVH I 22—8; HOC II— Sportbond I 25—32. Dames, tweede klasse: HHC IIISportbond II 10—28; SC „Haarlem" II—HHC II 22—4. Heren, tweede klasse: KCH IHOC IEI 1624; PSVH IISportbond II 2718; Sport bond III—HHC III 20—7, 1 Voor de komende week zijn er geen wed strijden vastgesteld. Zoals wij uit de uit slagen kunnen vaststellen zijn in de eerste klasse heren zowel HHC als Sportbond on geslagen gebleven. De dames van HOC en HHC boekten een overwinning. Voor Vrijdag 8 December is de heren- I wedstrijd SportbondHHC vastgesteld in het Zander-Instituut. J ZONDAG 26 NOVEMBER 1950 HAARLEM. Necl. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7,30; Ds. B. van Gelder, Jeugd- appèl, 7.30: Mej, A. G. P. Schreuder, Avond gebed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. J. Bronsgeest. 7: Ds. G. J. Waardenburg. Nieuwe Kerk. 10: Ds. H. H. Tulp, van Lijn den, Noordcrkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. J. A. van Selms, van Nijmegen, 7: Ds. J. Heidinga. 6.45: Zangdienst. Oosterkerk. 10: Ds. J. van den Berg. van IJmuiden. Kapel Sarepta. 9.30: Br. W. Th. Verbeek, Kinderkerk. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk. 9.30: Dhr. - C. D. Kousemaker, Kinderkerk. 10.30: Ds B. van Gelder, Jeugdkerk. Diaconessenhuis. 4 30: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis Jansstr. 10.30: Br. Oosterhof, Jeugdkapel Noord. 10.30: Dhr. D. Boer. Oost. 10: J. P. v. Eijs- den Sr. Centrum 10: Dhr. N. Desjardijn. West. 10: Mej. N. de Groot Ver. van Vrijz. Herv., Jacobstr. 6 10.30: Ds. J. Heiömga. Alle Dagkerk of Oecumene Kerk in de ver warmde kerk der Ev. Broedergemeente, Parklaan 34. Open kerk wordt niet meer ge houden, moor de ronde tafelbesprekingen gaan geregeld door. Ze zijn interkerkelijk van karakter en ieder, ongeacht zijn geloofs- standpunt is cr hartelijk welkom. Ze worden gehouden Maandagavond 8 uur en Dinsdag en Vrijdag des nam. van 34 uur. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: A. dc Weger, Rotterdam. Woensdag 8: P. Wester. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15. 10: Dhr. A. Vries, den Helder. 5: Dezelfde, Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdbijeenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. W. S, Hugo van Dalen, Ned. Herv. Fred, te Colijnsplaat. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Lekkerkerker, v. Amsterdam. Broeder gemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst, Zondag 7: Ds. Schutz. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. J. Ka- relse, van Goes Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Dr S. v. d. Woude. van Amsterdam. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10,30: Ds. Hoekema. Peuzelaarsteeg. 10.30: Ds. J. M. Leendertz', Jeugddienst. In de Mi- nahassastraat 17.45: Jeugddienst. Mej. B. Luikinga. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Klopper- singelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Da A. M. Boeijinga. WÏlhelminakerk. 10: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10,30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder het Kruis! Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Geó. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Hollrop Donderdag 8: Dezelfde. Bijbellezing. Bap- 'iste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Dhr. W. Veenstra. v. A'dam. Gebouw Salem, Bakenessergr. 65. Dinsdag 3: Ds. J. Weenink, Bijbellezing en Bidstond Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Dhr. M. v. cl. Sluis, Amsterdam. Da gelijks bidstond voor alle gelovigen van half tien tot 10 uur. Donderdag 8: Bijzondere samenkomst. Medewerking zangkoren Volle Evangelie Gemeenten Amsterdam-Haarlem. Spr. Dhr. P. Klaver. Amsterdam. Ned. Chr. Gemecnschansbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst..- Vergadering van Ge lovigen, Jansstr. 85. 10: Samenkomst (Brood- breken.) Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst Pink ster-Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7; Volle Evangeliepredi king, Gemeente Gods. Jansstraat 85, zaal 5. 10: Samenkomst. He Christengemeenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinde ren. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Gemeen te van Christus, Ged. Oude Gracht 47. (ach terzaal). 10.15: Avondmaal en predicatie. Kinderbijbelklas tegelijkertijd in aangren zende zaal. 7: Eredienst met preek. Donder dag 8: Bijbellezing. Vrijdag 4.30: Kinderbij belklas. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wy- dingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlos- singssamenkomst. Donderdag 8: Grote Ver lossingssamenkomst. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cor- nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelmïna straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Jansstr. S3 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. F. A, *Geyp, Schiedam. N. P. G.-N. P. V. Padvinderswijdingsdienst in de Bakenesserkerk. 4.305.30. Voorganger Oübaas Ds. Daalder. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Ds. E. Reeser, van Spaarndam. Immanuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Leger des Heils, Ce- ramstraat 4. 10: Heiligingssamenkomst. 12 en 5: Kindersamenkomsten.. 7: Openlucht samenkomst Soendaplein. 8: Verlossingssa- menkomst. Alle diensten staan onder leiding van de luitenants de Klark en v. d. Hoek. Maandag 8: Grote Jeugdrally o.l.v. majoor II. Lohuis. Geref, Kerk. Noord-Schoterkerlc. 9 en 10.30: Ds, A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A, van Arkel. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J, C. Maris. HEEMSTEDE. Necl. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhclminaplein. 10: Ds. Bartlema. 19: Ds. Henkels. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen. 19: Dezelfde. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Oskamp. Ned. Prot. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM ADVERTENTIE TEMPO Voor verhuizingen GROOT en KLEIN Transporten door geheel Nederland BERGPLAATS voor INBOEDELS TEL. 20020 - ROZENSTRAAT Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. G. J. Sirks, Rem.. Leiden. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. de Ruiter, Zanc- voort Koediefsiaan. 10: Ds. T. Spilker, Ben. nebroek. 5: Ds. S. J. Popma. Amsterdam, Camplaan. 10: Ds. S. J. Popma. 5: Dr. P. J Richel Geref. Kerk, Herenweg 111, 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 1030: Ds. J. E. Drost, Religieuze Kring. Eikenkan 5. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. Pred, te Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Salverda. H Doop. 7: Avondwijding door Candidaat Irik te Nieuw Vennep. Geref, Kerk. 10: Ds. A. Dondorp, te Heemstede, 5: Ds. T. Spilker. BLOEMEND AAL. Ned. Herv. Kerk, 9 en 10.30; Dr. J. K, Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j, e. o, Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zon- dagsschool, 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan, Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4, 10,30; Mej. Da, C, Soutendijk, Dg'., Haarlem. Gerei', Kerk 9, 1.0.30 en 3.30: Ds. J. Overduin, van Am sterdam. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch, de Beus. 10: Jeugdkapel, 1216 j. „Irene"', Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W, Fjjn v. Draat. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A, J. Kromhout. 11,45: Kinderkerk, 7: Ds. H, 0, Molenaar, Scheveningen. Jeugddienst. Geref, Kerk, lp en 4: Ds. J. v. d. Sijs, Amsterdam. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Rasker. van Haarlem. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10: Prof. Aalders, van Heem. stede, 3.30: Ds. J. Hoornstra. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. W. Veen, van IJmuiden NIEUW VEENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong. Abbcnes 9.30: Canti. J. Irik 6.30: Ds. M. C Don. Bethel Kapel (Benn.dijk) 10: Ds. M. M de Jong. Geref. Kerk. 9.30: Ds. J. Hoornstra van Hoofddorp. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10 en 5: Ds J. C. Meilink Ge loof- en liefdekerk. 10: Dr. J. G. Geelkerken von Amsterdam. 7: Ds. H. H. Tulp. Geref, Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A, C. Brörens. Nam. Ds. B-van Gelder, van Haarlem, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. P. Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. .T. Mackaay, Haarlem. „De Toorts". 10: Ds. J. ter Schegget, Amsterdam. „De Kapel" 5: Ds. P. A. Tichelaar. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds, J. Kroon. West. Kon, Em- maschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds, M, G, Blauw. 7: Ds, J. Kroon. Evangelisatie „Be thel", Oost Kolk, Spaarndam. 10: Dhr. H, dc Wachter, uit Beverwijk. H. Avondmaal. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein, 10; Ds. E. Saraber Jr. Medewerking kerkkoor. 7: Ds. C. de Ru. Jeugddienst, Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds, A. de Rui ter. 5: Ds. A. Dond-orp, van Heemstede.. Ncd, Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds, J. Eikc- ma, Ned. Herv. Pred. te Zaandam. Ncd. Chr, Gemeenschapsbond, geb. „Ons Huis". Dorps- plein. Dinsdag 8: J. W. van Beijl. Paroohic H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. om 7, 8.30 on 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H, om 7 en 7.45 n.m. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jon- geboer. 5: Ds. v. Leeuwen. Ncd. Prot. Bond. 10.15: Ds. A. E. K. Pols. Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th. Ruijs Jr. Geref. Kerk. (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Ge meente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Gercf. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk, 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Kamerbewoner bij brand om het leven gekomen Doordat een bed te dicht bij een bran dende kachel stond is in de afgelopen nacht een kamer van een huis in de Paul Ga- briëlstraat te Den Haag gedeeltelijk uitge brand. De kamerbewoner, een 60-jarige gepensionneerde leraar, is in de vlammen omgekomen. ADVERTENTIE SINT NICOLAAS ONS SOLIED GEREEDSCHAP VOOR VAKMAN EN AMATEUR. GEREEDSCHAPKISTEN Hoofdvertegenw. van AEG ELEC GEREEDSCHAP CJvd Broek FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 24) En toen gebeurde er iets verschrikke lijks. Toen gebeurde het voor de eerste en enige maal in zijp. leven, dat inspecteur Renkevoort zijn plicht verzaakte. Dat hij- zeif zondigde tegen de stelregel van vol komen correctheid en vlekkeloos fatsoen, die hy bij zichzelf en bij zijn minderen altijd met ijzeren wil gehandhaafd had. Hij hield het meisje in zijn armen vast. Het was of een geheimzinnige tovermacht, veel sterker dan hijzelf, zijn wil verlamde. Hij kón haar eenvoudig niet loslaten. En ook Aagje gedroeg zich niet zo als men dat van een vrouwelijke detective en een nichtje van tante Truus had kunnen verwachten. Zij maakte zich niet gereed om rustig met hem de verschillende aspec ten van de zaak te bespreken of om onder ling gegevens uit te wisselen, die tot de ontmaskering van de schurk moesten lei den. Ze bleef ook roerloos staan, onbeweeg lijk in zijn armen en ze hield haar adem in alsof ze op iets wachtte. En zo stonden zij en er bestond niets meer om hen heen, dan zij beiden alleen. Zij hie£ haar gezicht naar hem op en hij zag neer in haar ogen, waarin hij van het allereerste begin af altijd had kunnen lezen, wat er in haar omging. Er was nu een uitdrukking van vragen in, van zoeken, van doorvorsen. Het was of zij zeggen wilden: „waarom doe je dat? waarom laat je me niet los?" Maar langzamerhand groeide er iets andere; een warm en diep gc-voel, dat steeds intenser werd, tot het len slotte alles overheerste. Als sterren straalden haar ogen nu; de kleine, kinder lijke mond beefde. „Mijn kleine meiske!", zei hij zachtjes. En in eens was de betovering verbro ken. Ze lieten elkaar gelijktijdig los en stonden nu naast elkaar: twee mensen op een warme rommelige vliering. Twee mensen, afschuwelijk verlegen en die af schuwelijk het land hadden. En ze wisten geen van.beiden wat te zeggen. Pas na een poosje durfde hij naar haar te kijken, zoals ze daar met grote ogen voor zich uit stond te staren. Hij raakte even haar arm aan. Kom, zei hij, ik zal het luik sluiten. En dan is het beter als we naar beneden gaan. Hy sloot het luik en ze sleepten de kis ten op hun plaats. En toen gingen ze het kippentrapje naar de zolder af, eerst zij, dan hij. Hier aarzelden zij nog even. U zult het wel met me eens zijn juf frouw Van Esbeeck, dat wij die episode van daarnet maar spoedig moeten vergeten. Ja, zei ze zacht. Ik moet u noodzakelijk spreken. Ik had graag dat u nu naar uw kamer ging. Laat vooral niemand anders binnen. Dan kom ik over tien minuten bij u. -Ja, zei ze weer. Ze gingen de trappen af en zij verdween in haar kamer, waarvan ze de deur met de sleutel afsloot. Hij ging verder naar beneden, de zijdeur door en het tuintje uit, door het achterhek. In het zonnige park haalde hij diep adem. Over tien minuten moest hij weer terug zijn. Hij schonk ze dikwijls, die tien minu ten, aan verdachten of getuigen tijdens een verhoor, om weer wat op hun verhaal te komen. Nu had hij ze zich zelf geschonken, die tien minuten. En hij had ze hard nodig! Dat dit nu gebeurd was! Het was on mogelijk, het was beneden critiek, het was belachelijk ook! Een inspecteur van politie, die in zijn functie een vrouwelijke getuige in zijn armen sloot! Hij, Renkevoort, die gisteren nog door dat zelfde meisje voor een koude kikvors was uitgemaakt! Het was onzinnig, en het meest onzinnige van alles was nog, dat hij onzinnig gelukkig geweest was! Er welden gevoelens in hem op, die lang vergeten en met opzet onderdrukt waren. Er was in zijn HBS-tijd Annie ge weest, blond, overmoedig en verleidelijk: het mooiste meisje van de klas. Hij had haar vijf jaar lang in stilte aangebeden met de reinheid en onbaatzuchtigheid van een eerlijke jongensliefde. Toen hij al een jaar van school was, en trots op zijn eerste verdiende geld, had hij haar weer op een feestje ontmoet en haar 's avonds naar huis gebracht. Toen had hij haar ten hu welijk gevraagd en zij was midden op straat blijven stilstaan om hem uit te lachen. Stel je voor, die magere bonen staak van een Renkevoort' wou met haar trouwen! Om te gillen was het! Hij had haar in het donker op straat laten staan. In de jaren daarna was de herinnering aan Annie spoedig verflauwd, maar haar honend lachje was hem nog in de oren blijven naklinken en hy had naar geen ander meisje meer omgezien. En nu was dat kind in zijn leven geko men. Gisteravond, in die wonderstille schemer op het grachtje, was ze er op eens geweest. Dat kind met haar stralende ogen. Nee, mooi was ze niet, trachtte hij zich nuchter te realiseren, mooi was ze helemaal niet met haar wipneusje en die onmogelijke lange benen, die haar iets van een jong veulen gaven. Maar ze was zo vol van stra lend, warm leven, spontaan en lief. En hij hield van haar; het was verschrikkelijk het te moeten bekennen: hij had van het eerste ogenblik af van haar gehouden! Hij liep met lange passen door de laan tjes van het zonnige park, de vijvers langs en weer terug. De mensen keken hem na. En de tien minuten waren nu bijna om, nu moest hij weer aan het werk. Moest hij weer naar haar toe. En het enige, dat hij in die tien minuten had kunnen bedenken, was dat hij van haar hield! Zij had thee gezet. Zij nodigde hem beleefd uit, plaats te nemen op de enige kleine fauteuil die haar kamer rijk was. Zelf ging ze zitten op het uiterste puntje van het divan bed. zo ver mogelijk van hem af. Ze gaf hem thee en een zand koekje uit het trommeltje en daarna be gon ze te vertellen. Ze had gelukkig veel te vertellen. En hij. stelde af en toe een vraag; hij deed erg zijn best. Zij deden allebei erg hun best en het ging ook wer kelijk goed; alleen keken ze elkaar niet aan. Langzamerhand vlotte het gesprek beter en deed zij uitvoerig verslag van alles, wat zij die dag ondernomen had. Ze ver telde van de manchetknoop van Arnold en ze haalde het bewijsstuk uit haar beursje te voorschijn. Dan kwam de ex peditie naar 't Leidse Plein en het gesprek tussen Arnold en zijn palfrenier, dat zij afgeluisterd had. Nu moest de inspecteur precies weten wat ze allemaal over dat geld gezegd had den en hij maakte weer notities. En ten slotte kwam de vechtpartij na de lunch In het atelier; hierdoor was nu wel ge bleken dat ook Hans Preller iets van de zaak moest afweten, terwijl hij tevens een sleutelbos met een valse sleutel er aan verloren had. De politieman luisterde met intense belangstelling. Weet u zeker dat het uit zijn zak gevallen is en niet uit die van Van Blit- terswijck? Ja, dat weet ik zeker, inspecteur. Dan ga ik die sleutelbos nu even halen. Toen hy weg was, stond zij op en haalde het witte Beertje van haar boekenrekje. Die had hun hele gesprek kunnen volgen, maar hij was natuurlijk een zeer beschei den toehoorders geweest. Nooit zou hij iets oververtellen. En nu had Aagje hem nog iets toe te vertrouwen, een groot ge heim dat niemand weten mocht. Beertje, fluisterde ze, ik hou van hem. Vind je dat gek? Nee, het beest vond het klaarblijkelijk niet gek. Hij keek met een trouwhartige uitdrukking in zijn bruine kraalogen haar aan, zijn scheve snuitje lachte niet. HU begreep het allemaal heel goed: dat je eerst een heleboel huwelijksaanzoeken kreeg die je geen zier konden schelen en dat er dan in eens iemand kwam waarvan je hield. Zo maar. Ineens. Zonder reden. En van wie je natuurlijk géén huwelijks aanzoek kreeg! De inspecteur kwam weer terug. Het is inderdaad een valse sleutel!, zei hij. Ik maak u werkelijk mijn com pliment, u hebt kranig werk geleverd. Het briefje lag er bij: ik zal het houden om het op vingerafdrukken te laten onderzoe ken. Op uw briefje waren geen vinger afdrukken te vinden. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6