Haarlems Dagblad KRACHTIGE TEGENAANVALLEN VAN CHINEZEN EN NOORD - K0REANEN Niet gelukt Rechterflank van linie der verbonden troepen opengescheurd „In plaats van de nationale souvereiniteit moet een Benelux-souvereiniteit komen De winter kwam dit week-einde met onaangename verrassingen ge Jaargang No. 19716 jjjofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Eedactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 27 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post f 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©prefttc Tjaaricmscpe €otmurt (tram t6?6) TVrottfJe: P. W. Peerehoom en Robert Peereboon* DE FEDERALE Europese beweging heeft het afgelegd te Straatsburg. Volgens je: Engelse weekblad The Observer heeft ■ei Europese federalisme zijn „coup de race" ontvangen. Dit is ongetwijfeld tachtig uitgedrukt, maar daarom nog niet «ar. Stromingen, wier tijd gekomen is, jjn niet zo gemakkelijk te bedwingen. De garing leert dat zij niet tot stilstand juinen en een nieuwe weg zoeken. Die -,ordt dan een omweg en dus wat langer, rJ2r dat is het enige verschil. Jammer van :f; tijdverlies, zal men zeggen. Er is •vjea om dat te zeggen, want veel tijd is s niet. Hetgeen de Observer verder over de zaak lai beste geeft is treffend als uiting van genoegzaamheid: „Het is nu de taak der set-federalisten vooral die van de iagelsen om de Assemblée een hart ieder de riem te steken. Zolang er ook laar enige kans op bestond, dat deze ver- aderiiig een federaal parlement zou wor tel. hielden de geestdrift en de harde ar- ted van de federalisten het leven erin en bleef het publiek erdoor geboeid. Nu deze ccop dood is doet zich het gevaar gelden jat Straatsburg zijn pit verliezen zal. De beren Dalton en Callaghan hebben ver leden week een goed nieuw begin gemaakt, •etr een vriendelijker toon te doen horen sa met betrekking tot het plan-Schuman anmoedigende woorden tot de Europese •ökundigen te spreken. Het zou verkeerd sjn als Britse ministers verder weg bleven lit Straatsburg, zoals hun bedoeling is. Welke moeilijkheden er ook mogen zijn. bun afwezigheid zou alleen uitgelegd kun- ien worden als verveelde onverschil- iSheia. Er is veel dat de 'Assemblée nu rcor practische West-Europese samen- r:srking wil doen. en met Britse deel- :eming kan doen. En zulke samenwerking i noodzakelijk voor onze defensie-plan- :«n". Met meer zelfingenomenheid kon dit dies moeilijk gezegd zijn. Het is de toon ran iemand, die onmiskenbaar in de over- tuiging verkeert: zonder ons, Britten, zijn ie vastelanders tot niets in staat. Onder lag kunnen zij geen eenheid, geen aaneen- iluiting bereiken. Zij hangen van onze relwillendheicl en sublieme wijsheid af. Aardig van Dalton en Callaghan, dat zij op dit moment een vriendelijker toon jegens ben hebben aangeslagen. Goed gezien. Maar nu moeten wij niet weglopen, want dan zijn ze beledigd. Wij moeten het zaakje een schijn van leven doen behouden. Tot dusver vond het publiek het interessant omdat, die federalisten zich zo warm maak ten. Dat is nu uit; laat ons zien of er in de practijk nog iets voor ons uit te halen is. Of diegenen onder de politici van het vasteland, die niets durvenzonder Enge land, zich erg zeker van hun eigen beleid lullen, voelen als zij een zo geringschat tende Engelse commentaar als die van de Observer lezen, valt te betwijfelen. Zij zul len moeilijk kunnen ontkennen dat zij hooghartig en als kleine jongens bejegend worden in een land, dat zelf geenszins meer behoort lot de machtigen der Aarde en dar evenals het vasteland alleen met Amerikaanse hulp onder het Plan- Marshall zijn economie in een moeizaam evenwicht heeft kunnen houden. Niettemin kan een der leidende Engelse bladen zich, door de verdeeldheid en het gebrek aan durf en inzicht op het vasteland, een der gelijke toon veroorloven. Het heeft geen zin daar boos om te worden. Het heeft even min zin zich erover te verbazen. Natuur lijk moet het voor een blad als cle Observer een hele genoegdoening zijn, de taal die men voeren kon in de gloriedagen der macht nog eens te doen horen. Maar al is dit verklaarbaar, daarom is het nog niet verstandig. Het continent zou er een lering uitkunnen trekken, al is het meestal hard leers. Erg belangrijk schijnt de taak van Straatsburg inderdaad niet meer. Wat het ten beste geeft over Europese defensie kan het comité van ministers van Buitenlandse Zaken altijd terzijde leggen, want volgens rijn statuut mag Straatsburg daar niet eens over praten. Het Plan-Schuman kan ook zonder zijn adviezen wel verder bepraat worden. Straatsburg is tenslotte nooit meer- dan een adviserend lichaam geweest en dus volstrekt niet het enige en uitslui tende middel om Europese vereniging te bereiken. Wij hebben het steeds zonderling gevonden dat sommigen er een doel in- olaats van een vrij zwak en slechts voor lopig middel in gingen zien en meenden dat het een federaal parlement moest wor sen. Dat kan het nooit worden, omdat het niet door de volken gekozen is en slechts raadgevende bevoegdheid bezit. Daar is ren anders samengesteld en anders geko zen lichaam met totaal verschillende be voegdheden voor nodig. De tijd zal leren dat de stroming voor Europese vereniging verder doorzet, omdat zij de enige goede weg aangeeft en dat zij zich om de medelijdende vriendelijkheid «fl de verveelde onverschilligheid van de heren Dalton c.s. niet zal bekommeren. R. P. OVERVAL OP PHILIPPIJNS DORP Ongeveer 200 Philippijnse opstandelin gen hebben Zaterdag een aanval gedaan op het dorp Aglao op Luzon. Acht en twintig personen werden gedood en vier gewond, lijf en veertig huizen werden in brand ge stoken. Acht personen worden vermist. JEHOVA'S GETUIGEN VEROORDEELD In Dresden zijn 21 leden van de religieu ss groep van „Jehova's Getuigen" tot dwangarbeid variërend van drie jaar tot levenslang veroordeeld „wegens spionnage ^oor de Amerikaanse imperialisten". Een werd er naar een krankzinnigengesticht ge zonden. Er komt goedkope koelhuisboter in de handel Binnenkort zal het In- en Verkoopbu reau voor Zuiver koelhuisboter in de han del brengen tegen 75 cent per pakje van jen kwart kilogram. Op de pakjes, welke «nbaar zijn aan het opschrift „koelhuis- hoter", zal deze prijs zijn aangegeven. Over rageveer 14 dagen zal de boter in de win- seis verkrijgbaar zijn. Jan Museh wordt gehuldigd 0p 22 December wordt de toneelspeler «n Musch 75 jaar. In Laren-Blaricum is <en comité gevormd dat hem bij het be- feiken van dit kroonjaar wil huldigen. Dit geschieden in hotel Hamdorff, waar ook Ce Jubilaris aan een uit te voeren pro- Paama zal meewerken. TOKIO. 27 November, (Reuter en United Press) Een verrassend tegenoffensief der Noord-Koreanen en in Noord-Korea aanwezige Chinese strijdkrachten heeft Zondag de oprukkende verbonden troepen tot stilstand gebracht en de linies der UNO-troepen op enkele plaatsen ver ingedeukt. De zwaarste stoot kwam in het centrale gedeelte van het front, waar de Zuid-Koreanen gedwongen werden ruim 25 kilometer terug te trekken, met achterlating van veel uitrusting. Door deze terugtocht kwam de Westelijke sector in groot gevaar en de Amerikanen, die hier vochten en zich van hun flank- dekking beroofd zagen, moesten eveneens terug. Zij lieten een compagnie achter die reeds omsingeld was. Twee Amerikaanse divisies, waarvan de rechterflank ongedekt is tengevolge van een grote Zuid-Koreaanse terugtocht, ver zetten zich heden tegen Noord-Koreaanse aanvallen om te trachten te voorkomen dat de gehele verdedigingslinie der U.N.O. wordt opgerold. Vooruitgeschoven een heden van de tweede en 25ste divisie in hel gebied van Koejangdong, ongeveer 25 kilometer ten Zuid-Oosten van Oensan, zijn onder de voet gelopen door de krach tige aanvallen van Chinese en Noord- Koreaanse strijdkrachten.Volgens een Ame rikaanse woordvoerder behouden beide divisies echter hun terrein. Volgens berichten van het front leggen de Zuid-Koreanen 11 kilometer ten Zuiden van Toktsjon een nieuwe verdedigingslinie aan na Zondag ongeveer 25 kilometer te zijn teruggedreven. Op de linkerflank van het front heeft de Amerikaanse 24ste divisie tegenaanvallen in het gebied van Tsjongdjoe afgeslagen. De Zuid-Koreaanse eerste divisie moest ten Zuid-Oosten van Taetsjon ruim 3 kilo meter tefugtrekkén. De tegenstander schijnt hier een sterke strijdmacht te heb ben geconcentreerd. Generaal Walton Walker, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft de Zuid-Koreaanse troepen opdracht gegeven op de opengetrokken rechterflank van de linie der U.N.O. tot het laatst toe stand te houden. „De lijn, waar achter niet mag worden teruggetrokken' UB Ondanks de winterstormen in Noord-Korea gaan de operaties van de Amerikaanse marinevliegers onverminderd voort. Goed beschermd tegen de koude ei?, de hevige sneeuwstorm trekt een lid der bemanning van een Amerikaans vliegdekschip aan de schroef van een jager om de motor gang te brengen. loopt ongeveer ten Westen van het gebied van Toktsjon. Het achtste leger meldde Zondagavond dat de situatie in het gebied van het tweede Zuid-Koreaanse corps aan het centrale front „duister" was. Niet bevestigde berichten die het hoofd kwartier van het achtste leger bereikten, zeiden dat 2000 man vijandelijke troepen tegenover de Zuid-Koreanen staan bij Toktsjon. Oostelijke flank bezweken De Oostelijke flank van generaal Mac- Arthurs offensief „ter beëindiging van de oorlog" in Noord-West Korea is onder een grote tegenaanval bezweken. De belangrijke stad Toktsjon werd door de Noordelijken heroverd. Gemeld wordt, dat het Zuid-Koreaanse tweede corps in volle terugtocht is. Amerikaanse reserves worden aangerukt om de doorbraak tegen te houden. Een woordvoerder van het Amerikaanse eerste corps te Tokio noemde de toestand ernstig. Toktsjong ligt ongeveer zes km. achter het oorspronkelijke uitgangspunt van de Zuid- Koreanen in het jongste offensief. Een kwart der troepen op terugtocht Het aantal Zuid-Koreaanse soldaten dat op de terugtocht is bedraagt ongeveer 25.000, een kwart van het totale aantal troepen aan het front. Sommige „speerpunten" van de Noorde lijken rukken, naar gemeld, op naar Soentsjon, dat halverwege Toktsjon en Pjongjang ligt. Reuters correspondent meldt, dat de te genaanvallen gericht waren op de zwakste plekken in de verdediging van de verbon den troepen. Prins Bernhard in Frankrijk Prins Bernhard is Zaterdagmiddag in cognito uit Amsterdam op het vliegveld Le Bourgei bij Parijs aangekomen. De Franse president Vincent Auriol heeft Zondagochtend in de omgeving van Ram- bouillet een jachtpartij gegeven, waaraan de Prins deelnam. „Les Lettres Francoises" opnieuw gedagvaard De president van een Parijs gerechtshof, Louis Colomines, heeft besloten, dat het hof bevoegd is om de aanklacht van David Rousset tegen het communistische week blad „Les Lettres Fran^aises" te behande len. De schrijver Rousset, voormalig ver zetsleider, heeft tegen het blad een vervol ging ingesteld, daar het hem heeft beschul- Het woord is aan. Petit-Senn: In tijden van politieke crisis heeft men slechts overtuigingen; de deugden tellen niet. digd van laster in een oproep tot het in stellen van een onderzoek naar concen tratiekampen in de Sovjet-Unie en andere landen. De aangeklaagden zijn Clauae Morgan, directeur van het blad, en Pierre Daix, de schrijver van het artikel. Voormalige be woners van Sovjet-Russische, Duitse en andere concentratiekampen zullen waar schijnlijk als getuigen optreden in dit proces dat vermoedelijk zes weken zal duren. Tot de 55 op te roepen getuigen behoren Euro peanen, Aziaten en Mexicanen. Belgisch Benelux-comité vijf jaar oud 1 99 Mist en sneeuw in West-Europa, storm en watersnood in de Verenigde Staten De Fransen vallen aan in Indochina Keizer Bao Dai in zijn residentie Volgens een Frans legercommuniqué zijn de Franse troepen in Vietnam een van de grootste aanvallen sinds weken tegen de opstandelingen begonnen. Verschillende bataljons, gesteund door gevechtsvliegtui gen, parachutisten en amphibie-voertuigen trokken door een gebied van 100 km2. op in de Zuidelijke zóne van het bruggenhoofd in de Tonkin-delta. De Franse aanval in dit gebied van Thai Binh, dat tossen de rivieren de Traly en de Tienhoeng ligt, begon Donderdag. Bij de eerste hevige strijd in het dorp Timson, 20 kilometer ten Noord-Westen van Thai Binh, werden 20 manschappen van de Vietminh gedood. Volgens de laatste be richten verloopt de operatie bevredigend. In de Zuid-Westelijke sector van de delta staken Franse commando's de rivier de Dai over en vielen het dorp Congkke aan, dat ongeveer 40 kilometer ten Zuid- Westen van Hanoi ligt, 25 man van de Vietminh werden gedood. Bij een andere operatie 13 kilometer ten Noord-Westen van de haven Haiphong werden 25 opstan delingen gedood en 19 gevangen genomen. Een aanval van de tegenstanders bij Bacninh werd afgeslagen. Franse troepen hebben Tanmai, ongeveer 80 km. ten Zuid-Oosten van Hanoi in de delta van de Irrawaddy, heroverd. Franse valschermtroepen en honderden Vietnamese politiemannen omzoomden Zondag de straten in Hanoi toen ex-keizer Bao Dai, die per vliegtuig was gearriveerd, zich naar zijn ambtswoning begaf. Overal waren de geel-rode vlaggen van Vietnam uitgehangen. Bao Dai zal een inspectie tocht maken van vijf dagen door de delta van Tonkin. Volgens een bericht van het Franse persbureau AFP hebben vluchtelingen uit het zich in handen van de Vietminh bevin dende Hatinh in Noord-Annam na aan komst te Dong Hoi in midden-Annam ver klaard, dat onder de bevolking Van de I Noordelijke provincies Vinh en Thanh Hoa hongersnood heerst. De jongste overstro mingen hadden de rijstvoorraden vernield. In Amerika 168 doden 168 doden waren het gevolg van een hevige orkaan, gepaard gaande met overstromingen en zware sneeuwval, die Zaterdag en Zondag de Ameri kaanse staten New York en New Jersey heeft geteisterd. De doden vie len bij verkeersongelukken, overstro mingen en instortingen. Er gebeurden verschillende vliegtuigongevallen en er ontstonden branden. Vele gezinnen raakten dakloos en een groot gebied kwam zonder stroom door de verwoes ting van electrische installaties. De schade loopt in de millioenen. De or kaan bestreek liet gehele Oosten van de Verenigde Staten, doch bereikte in genoemde staten zijn grootste kracht. Er werden windsnelheden van 152 kilo meter gemeten. Na de orkaan begon het te sneeuwen en wel op zulk een hevige wijze dat de verkeerswegen ge blokkeerd werden en treinverbin dingen uitvielen. In de buurt van New York is het zee water ruim VA kilometer het land in ge komen. Huizen aan de kust werden mee gesleurd. Op het vliegveld van New York, La Guardia, staat het water drie a vier meter hoog, waardoor grote vliegtuigen, die op het vliegveld stonden, gingen drij ven. Het grondpersoneel kreeg opdracht de controletorens te verlaten, daar men vreesde dat deze zouden omwaaien. Ongeveer 250 gezinnen uit de buurt van Morgan Beach bij Perth Amboy (New Jersey) zijn met vrachtauto's en boten ge- evacueerd. Het waterpeil is sinds 22 jaar niet zo hoog geweest. Op enkele trajecten van de ondergrondse te New York is de dienst gestaakt, daar het water er binnen drong. De bevolking van het stateneiland in New York moest geëvacueerd worden. De golven hebben zich als een springvloed meester gemaakt van het eiland. Een paar huizen zijn door de vloed medegesleurd. I11 de loop van de avond nam de sterkte van de wind af en hield het op met regenen. Het hoofdkwartier van de UNO is bijna niet te bereiken wegens de omgewaaide bomen en overstroomde wegen. Alle afge vaardigden en het personeel van het secre tariaat zijn gewaarschuwd zo spoedig mo gelijk naar huis terug te keren, daar nog Ruim zeventig ruiters, onder wie verschil lende Fransen en Belgen, namen deel aan een jachtrit die Zaterdag in de Udenhoutse duinen gehouden is. Op de foto: vooraf gegaan door de jagermeester met de meute- verlaat de jachtstoet het dorp. hevige stormen, gevolgd door 2 sneeuwval, verwacht worden. Op ongeveer 50 km ten Zuidwesten van Pittsburgh viel in een paar uren 96 cm sneeuw, een record dat sinds 1799 niet meer werd bereikt. In de ondergesneeuwde steden Pittsburgh en Cleveland ligt het verkeer vrijwel geheel stil. Mist stremde het verkeer Een dichte mist heeft Zondag in een groot deel van West-Europa het verkeer ontwricht. Na 1 uur des middags is Zondag geen enkel toestel meer op Schiphol geland. De toestellen uit Scandinavië streken neer op de vlieghaven Twente. Het toestel uit Pa rijs bleef in Brussel staan, dat uit Djakarta in Rome. Op de Westerschelde waren Zondagmid dag ongeveer vijftig schepen voor anker gegaan. Het veer VlissingenBreskens moest worden gestaakt, evenals het veer Kruinin- genPerkpolder. Het Amerikaanse stoomschip „American Counselor" kwam Zondagmiddag op de Schelde in aanvaring met een Panamees stoomschip, waarvan men als gevolg van de zeer dichte mist de naam nog niet heeft kunnen vaststellen. Van de „American Counselor" sloegen drie man over boord. Zij zijn door de Belgische sleepboot „Go liath" opgepikt. De „American Counselor" was op weg van Amsterdam naar Antwer pen. Het 7254 ton metende Nederlandse s.s. „Amstelpark", eigendom van de rederij „Amsterdam" te Amsterdam, is in de nacht van Zondag op Maandag in de mist ter hoogte van Bath aan de grond gelopen. Het schip is na enkele uren zonder assistentie vlotgekomen. Het had geen schade opge lopen en heeft zijn reis van Antwerpen naar zee voortgezet. Voetganger overreden Zondagavond omstreeks 7 uur werd on der Breda op de Rijsbergseweg, de grote verkeersweg naar Antwerpen, het stoffelijk overschot aangetroffen van de bejaarde heer Van der Ven uit Breda. Hij is waar schijnlijk tijdens de dichte mist door een auto aangereden. In het buitenland heeft men ook zeer veel hinder van de mist ondervonden. In Engeland lag vrijwel alle verkeer stil. In delen van West-Duitsland en Noord- Italië viel sneeuw. In Zwitserland zijn ten gevolge van hevige regens de rivieren ge zwollen. Ook in Ierland is de eerste sneeuw van deze winter gevallen. De temperatuur daalde tot enkele graden onder het vries punt. Eritrea niet onafhankelijk De politieke commissie der UNO heeft een voorstel van Pakistan om de vroegere kolonie Eritrea zo spoedig mogelijk tot een onafhankelijke en souvereïne staat te ma ken, met 25 tegen 16 stemmen bij 14 ont houdingen verworpen. Ook een voorstel van Irak om de Natio nale Vergadering van Eritrea te laten be slissen of het gebied met Ethiopië verenigd moet worden, of dat het een onafhankelijke souvereine staat moet worden, werd met 28 tegen 21 stemmen bij acht onthoudingen afgewezen. Griekse kinderen uit Joegoslavië naar huis Het Joegoslavische Rode Kruis heeft Zaterdag een groep van 21 kinderen aan de hoede van het Griekse Rode Kruis toe vertrouwd ter terugzending naar hun ouders in Griekenland. Deze kinderen zijn de eerste, die krachtens de resolutie der UNO van 18 November 1949 worden gere patrieerd. Het totaal aantal Griekse kinderen in Joegoslavië bedraagt thans 9468. Hiervan, zo is van Joegoslavische zijde verklaard, wonen er 8267 bij'hun ouders, die zijn uit geweken. Tijdens een Zaterdag in de zaal van het Ravenstein te Brussel gehouden academi sche zitting heeft het Belgisch Benelux- comité zijn 5-jarig bestaan herdacht. Na een openingswoord van de voorzitter van het comité, oud-minister Julius Hoste, hield prof. R. M. van de Putte, voorzitter van de Belgische Nationale Maatschappij van Crediet aan de Industrie, een beschou wing over de economische unie tussen Ne derland, België en Luxemburg. Spreker verklaarde, dat het optimistisch is, te beweren dat de Benelux-overeen- komst, die binnenkort zal worden gesloten, ook in feite een volledige economische unie tussen de drie landen betekent. Volgens spreker is het dringend nood zakelijk, dat Benelux-organen worden ge schapen, niet alleen op poplitiek en admi nistratief, doch zelfs op rechtskundig ge bied. Wat de uitvoerende macht betreft, zouden gemeenschappelijke vergaderingen van de drie regeringen talrijker moeten zijn dan nu het geval is. Op het ogenblik behandelen de onderscheidene regeringen de economische problemen geheel zelfstan dig, zonder dat hierbij voldoende rekening wordt gehouden met de algemene uitwer king ervan op de Benelux. Sprekend over de nationale souve reiniteit-zeide prof. Van de Putte van oordeel te zijn, dat deze een te grote rol speelt bij de onderhandelingen. „Het woord souvereiniteit is bijna hei lig en men wordt in 't algemeen als een slecht vaderlander beschouwd, indien men voorstelt de bevoegdheden van de organen van de nationale souvereini teit te beperken". De economische unie lussen Neder land, België en Luxemburg is echter niet mogelijk zonder dat iets van deze souvereiniteit wordt prijsgegeven. In plaats van deze nationale souvereiniteit zal een Benelux-souverciniteit moeten Nieuw Guinea en boycott In de kampongs van Djakarta gaan ket tingbrieven rond waarin de Indonesiërs worden aangespoord de Nederlandse be langen te boycotten, indien Nieuw-Guinea niet aan Indonesië wordt overgedragen. Het Indonesische ministerie van Voor lichting is voorts in het bezit van dreigbrie ven, waarin de Nederlanders gewaar schuwd worden zich te onthouden van enige politieke activiteit. De secretaris-generaal, Ruslan Abdul- gani, deelde desgevraagd aan Aneta mede, dat voor alles de handhaving van orde en veiligheid door eventuele boycottacties niet in gevaar mag worden gebracht. De rege ring zal zeker optreden tegen excessen bij eventuele acties. Aneta vernam in verschillende Neder landse kringen, dat men intussen door het inslaan van kleine voorraden rekening houdt met mogelijke moeilijkheden bij de voedselaankoop aan het eind van het jaar, indien de conferentie met betrekking tot Nieuw Guinea niet tot een voor de Indo nesiërs gewenst resultaat zou leiden. De heer Yamin verklaarde, dat het hand vest van de U.N.O. de uitvoering van boy- cott-acties kent op grond van besluiten van de Veiligheidsraad. Deze zijn dan gericht tegen een staat, die geacht wordt de veilig heid of de algemene vrede in gevaar te brengen. treden, die ten doel zal hebben wel vaart te brengen, niet in ieder land afzonderlijk, doch in het gebied van de Benelux als geheel. De secretaris-generaal van de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse douane-overeen komst, mr. dr. Jaspar, zeide: „Het ogenblik is gekomen", om onze volken reeds voor een voldongen feit te stellen door de Be- nelux-unie werkelijkheid te laten worden. Indien wij de volmaaktheid wensen, dan zullen wij nooit tot iets komen, zo betoog de hij. „Zodra de Benelux-overeenkomst is getekend, zullen de drie landen nog meer op elkaar zijn aangewezen en zullen zij nog meer gedwongen zijn gezamenlijk de resterende vraagstukken tot een oplossing te brengen. In dit verband mag ook niet vergeten worden, zo merkte tenslotte de secretaris-generaal op, dat de gehele we reld uitziet naar de verwezenlijking van de Benelux op 1 Januari, daar een Ver enigd Europa slechts naar analogie van deze economische unie kan worden gescha pen". Criiiek van Spaak op Europese socialisten STRAATSBURG, 25 November. (Reu ter). „De Europese socialisten hebben na hun optreden in de Raad van Europa in de afgelopen zitting werkelijk reden om zich bezorgd te maken", aldus ver klaarde de voorzitter van de Assemblée, Paul Henri Spaak. De Belgische socialistische leider noem de tegenoyer verslaggevers geen enkele socialistische partij van welk land ook -niet name. „Toen ik nog jong was", aldus Spaak, „placht ik de internationale te zingen misschien een beetje vals. Ik herinner me, dat er een couplet in voorkomt over de Internationale, die het mensdom verenigt. Wanneer men nu de resultaten beschouwt, die in de raad van Europa zijn bereikt, moet men wel constateren „dat er van socialistische zijde zeer ernstige bezwaren hiertegen bestaan". Spaak zeide in een overzicht van de af gelopen zitting, dat de Raad van Europa zich tot een „uniek Europees forum" had ontwikkeld tot de enige plaats waar politici van het grootste internationale for maat internationale aangelegenheden van de eerste orde, als bijvoorbeeld het plan- Schuman en het Europese leger, vrijuit en openlijk konden bespreken. „De Raad heeft nieuwe gedachtenstro- mingen geopenbaard. Korte tijd geleden bijvoorbeeld leek het alsof Frankrijk ten aanzien van het Europees leger volkomen alleen stond. Het debat van Vrijdag en de stemming toonden echter aan, dat bijna iedereen er voor is", aldus Spaak. Hij verklaarde voorts, dat de afgevaar digden op de volgende zitting van de As semblée, die in het voorjaar van 1951 zou worden gehouden, een zware taak te wachten zou staan als de voorstellen voor een Europese transport-„pool" en een enkele Europese landbouwmarkt aan de orde zouden komen. Tenslotte zeide Spaair, dat het jn de be doeling lag het geslaagde experiment van twee halve zittingen per jaar'in 1951 te herhalen. Persoonlijk was hij evenwel van mening, dat de Raad meer dan twee keer per jaar bijeen moest komen. HET WEER AFGEBEELD Een zich afgesplitst hebbende uitloper van het hoge drukgebied boven Oost- Canada ligt nu boven onze omgeving en Duitsland. Hierin kon zich op vele plaatsen mist vormen. Door deze ontwikkeling wijkt de depressie, die nu al geruime tijd bij de Azorcn ligt, in Noordelijke richting. Hedenmorgen deed de storing de baro meterstanden boven Ierland geleidelijk lager worden. Boven Noord-Amerika is de depressie-activiteit momenteel vrij gering. De stormdepressie bij de Cana dese meren vult zich snel op. Weerbericht MEER WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk matig, later vrij krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. In de nacht nog hier en daar mist, morgen overdag over wegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Vannacht ongeveer de zelfde temperatuur als de afgelo pen nacht. Morgen overdag gelei delijk iets zachter. 28 November Zon op 8.20 uur, onder 16.35 uur Maan op 19.11 uur, onder 12.13 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 27 November Hoog water: 5-09 en 17.18 uur. Laag water: 0.49 en 13.03 uur. Dinsdag 28 Novemebr Hoog water: 5.43 en 17.55 uur. Laag water: 1.22 en 13.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1