RADIO Ook met SOEPEN is Vermïcellisoep pak20c EMSER KAASENBROOD De Zevenster IVlaandag 27 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4, Tuinders L.T.B.: Minimumprijzen moeten omhoog Vanmorgen is de vakgroep tuinders van de L.T.B. in hotel de Leeuwerik in Haar lem aan een overladen agenda van haar algemene vergadering begonnen. Uit de openingsrede van de voorzitter, de heer Jac. Groen Azn. bleek overduidelijk dat men in tuinderskringen met tal van problemen te kampen heeft. De vele voorstellen wezen daar- trouwens ook op. De heer Jac. Groen Azn. te Alkmaar, die volgens rooster aftredend was, werd als voorzitter herkozen; de heer Schippers maakt opnieuw deel uit van het hoofdbe stuur. Ook de heren P. P. Schipper te Zwaag, J. Th. Volgering te Langeraar en M. Mijs ten te 's Heerenbroek werden als bestuurs lid herkozen. De vergadering verdiepte zich vervol gens in een levendige discussie over de minimumprijzen. Over het algemeen wilde men de minimumprijzen zodanig verhogen dat zij in overeenstemming komen met de productieprijzen. Met welk percentage de huidige minimumprijzen verhoogd dienden te worden kon het bestuur niet meedelen. Voor ieder product ligt deze verhoging an ders. Het bestuur was van mening dat een geringe verhoging geen nadelige invloed op de export zou hebben. Over de voorde len van regerings-participatie in de nood lijdende productenfondsen waren de me ningen zeer verdeeld. Na enige discussie werd besloten het Centraal Bureau voor te stellen de minimumprijzen te verhogen en de suppletie te verlenen uit het afzet- fonds. 'n Nuttig cadeau ECHT LEDER BRILETUI diverse kleuren vanaf 2, WEBER Gr. Houtstraat 166, b/d Houtbrug Mishandeling onder invloed van sierke drank Voor de Haarlemse politie-rechter stond vanochtend een vertegenwoordiger terecht wegens mishandeling. Hij was lichtelijk onder de invloed van sterke drank thuis gekomen en had toen zijn vrouw, zijn schoonzuster en een politie-man, die te hulp was geroepen, geslagen. Verdachte zei dat de vrouwen hem aangevallen hadden en dat hij de politie-man eerst gesommeerd had zijn huis te verlaten, maar dat deze daaraan niet snel genoeg gehoor had ge geven. De echtgenote van de verdachte gaf ech ter een andere lezing. Volgens haar was de man wel degelijk begonnen. Zij vertelde dat hij aan de drank was geweest, maar dat het inmiddels al wat beter ging. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op dat de man al eerder met de rechtbank in aanraking was geweest, toen hij onder de invloed van sterke drank wederspannigheid had gepleegd. Hij eiste drie weken gevangenisstraf. De politie rechter veroordeelde hem tot dertig gulden boete en drie weken voorwaardelijk met de bepaling dat hij zich onder de hoede moest stellen van een consultatiebureau voor al coholisme. Watervrienden namen deel aan schippersmaalfijd De kring Haarlem van de Unie van Watertoeristen hield Zaterdagavond in Lion d'Or zijn jaarlijkse schippersmaaltijd, waaraan een aantal watervrienden uit Amsterdam en de algemene voorzitter van de Unie, ir. N. E. Servatius deelnamen. De talrijke watertoeristen en hun dames en vooral de organisatoren hadden de gezellige sfeer van de zomerse pleziertoch ten aan 'wal weten te krijgen en zo was er voor de maaltijd al een uitgelaten stemming, die er de hele avond heeft ge heerst. Dat ondervond de telepaath Rachvi- li, die slechts met de grootste moeite de sfeer voor zijn experimenten kon schep pen, Toch had hij succes bij rijn publiek. Tijdens de maaltijd ontvouwde ir. Serva tius een programma van wensen en voor stellen uit een vergadering van buiten leden. Een loterij met talrijke voor water toeristen begerenswaardige prijzen: vlag gen, waterlaarzen, motorolie, een fruit mand in de vorm van een schip en vele andere verrassingen verlichtte de kosten van deze avond, de beurs van de gasten en de taak van de musici om te tijd te korten. Erg veel moeite om de tijd door te brengen had men trouwens niet. Het einde van de avond was voor velen te spoedig aangebroken. Het betekende te vens hei officiële einde van het zomer seizoen. Maar dat de zomer voorbij is, wis ten wij toch al. Men kan er echter het beste met een feestelijk gezicht afscheid van nemen. Dat bewees de Unie van Wa tertoeristen ons. ADVERTENTIE FOE© ALBUMS POSTPAPIER M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5—7 Nol van Fenema, de oudste zoon van Zandvooris burgemeester, legde Zaterdag middag met een met orchideeën versierde troffel, de eerste steen voor het eerste der drie flatgebouwen, die aan de Midden- Boulevard in de badplaats zullen verrijzen. Amateurtoneel De Kennemer Toneelkring boekt een succes De Kennemer Toneelkring stelt zich, blijkens een circulaire aan leden en be- belangstellenden, ten doel alleen die stuk ken op het répertoire te plaatsen die van artistieke betekenis zijn. Verleden jaar heeft men de eerste schreden op dit pad in de goede richting gezet om tenslotte als hoogtepunt „De gevaarlijke bocht" van Priestley te nemen. Zaterdagavond is men m het gebouw Domi te Overveen, in de zelfde koers voortgaande, het nieuwe sei zoen begonnen met de opvoering van de comedie-met-een-ernstige-ondergrond „De jonge mevrouw Barrington" van de Engel se schrijver Warren Chetham Strode, die merkwaardig genoeg in ons land veel te weinig bekendheid geniet. Deze keuze kan niet anders dan bewonderend toegejuicht worden. Het bevreemdt mij dat geen van onze beroepsgezelschappen dit (onder de titel „De terugkeer" in vertaling gepubli ceerde) stuk tot vertoning heeft gebracht, want het levert aantrekkelijke speelkan- sen, is rijk aan vriendelijke humor en be helst een interessante behandeling van een actueel onderwerp, te weten de wederop bouw van het huwelijk van jonge mensen na een door de oorlogsomstandigheden gedwongen scheiding van enige jaren. Het van verschillende kanten tamelijk scherp belichte probleem geeft op een even boeiende als amusante manier ruimschoots stof tot overdenken. De „hij" in dit blijspel is een door zijn familieleden verafgode vlieger-officier en de „zij" een verdien stelijke secretaresse van een kolonel van de geheime dienst. Het valt hen, na hun demoblisatie, moeilijk de weg tot elkan ders harten terug te vinden. Onder de gevoelig genuanceerde regie van de heer N. Y. Tol (die hier en daar wel wat forser had kunnen uitpakken) werd op overtui gende wijze te zien gegeven hoe tenslotte de verstoorde verhouding terecht komt. Over het algemeen stond de vertoning op een uitzonderlijk goed peil, al waren er enkele inzinkingen die een vertraging van het tempo en een verstoring van het rhyth- me meebrachten en die veroorzaakt werden door de overigens wel begrijpelijke be hoefte om zo gewoon mogelijk te doen. On der anderen Frans Boone leed sterk aan dit verschijnsel, dat men toch een euvel moet noemen. Men iriag de natuurlijke toon op het toneel nu eenmaal niet ver warren met die van de alledaagse werke lijkheid. Precies de juiste maat van over drijving gaf Greet van Opiinen als de door lopend door allerlei futiliteiten in beslag genomen moeder, bij wie de grenzen tussen moederliefde en bemoeizucht waren uitge wist. Onmiddellijk na deze zeldzaam goede rol altijd in aanmerking genomen dat men met amateurs te doen had moeten Ton Jongens en Feike Velsen (als haar beide zoons) genoemd worden, die voor hun emoties steeds de gewenste sympathiek aandoende uitingen vonden en zich inder daad met de uit te beelden karakters ver eenzelvigd hadden. Hier zag men de ware eenvoud, getransponeerd naar de sfeer van het theater. An Dreyer was zeker niet onbevredigend als de naar begrip hunkerende echtgenote, zonder er echter in te slagen de kansen van deze hoofdrol volledig uit te buiten. Maar weinigen zouden haar prestatie verbeterd hebben. Voor de komische noot zorgde George Presburg met een kostelijke, op slag veroverende typering. Hoewel haar opvat ting goed was, schoot het talent van Truus Oosterhof in het eerste bedrijf tekort voor de vertolking van de bakvis met aan bro chures ontleende wijsheid, doch zij werkte zich later op tot een alleszins aanvaardbare figuur. Het was een geslaagde voorstelling, die een duidelijke belofte inhield. DAVID KONING ADVERTENTIE voordeliger! Bejaarde dame aangereden Een 76-jarige dame werd Zaterdagmor gen om ongeveer 11 uur op de Kleverpark weg in Haarlem door een personenauto aangereden. Zij kreeg een zware hersen schudding en werd naar de Maria-stichting overgebracht. De voetgangster kwam haar huis uit en stak. zonder op het verkeer te letten, de straat over. De bestuurder van een perso nenauto die op dat moment naderde, rem de zo krachtig dat zijn wagen een halve slag naar links maakte en dwars op de weg kwam te staan. Met de rechterzijde van de auto werd de vrouw echter ge raakt, waardoor zij viel en een hersen schudding kreeg. Haarlems politie-inspecteur stelt beroep in cassatie in De Haarlemse politie-inspecteur de heer G. van S. heeft bij de Hoge Raad beroep in cassatie ingesteld tegen het vonnis van het Gerechtshof te Amsterdam, dat hem tot een maand gevangenisstraf veroor deelde, omdat hij zijn ambtsgeheim ge schonden zou hebben. Symphonie-orkest „Haerlem" geefi een jubileumconcert Het symphonie-orkest „Haerlem" geeft op Donderdag 14 December in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw een jubileumconcert ter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan. Onder leiding van de dirigent Piet Halsema worden uitgevoerd de suite in b kleine terts van Joh. Seb. Bach (met fluit-solo door J. J. Poolman),, het Cello-concert van Boccherini (solist: dr. J. Veenenbos), de Vierde of Italiaanse Symphonie van Felix Mendelssohn-Bar- tlioidy, het Vijfde Concert voor piano en orkest (opus 73) en de Egmont-ouverture van Ludwig van Beethoven. De piano solist is George van Renesse. Eerste prijs voor „Con Amore" Op het jubileumconcours, uitgeschreven door het mannenkoor „Ons Genoegen" en de gemengde zangvereniging „Caecilia" te Overschie, werd Zaterdag- door het man- nenkwartet „Con Amore" te Haarlem on der directie van Nico de Zwager met 308 punten in de afdeling „bekroonde kwartet ten" de eerste prijs behaald. De tweede prijs in dezelfde afdeling ging naar ..Kunstmin" onder leiding van dezelfde dirigent, dat 276 punten oogstte. Huldiging E. Zwaanswijk De heer E. Zwaanswijk, chef der druk kerij bij C. de Koning Tilly, fabrikant van de Oprechte Haarlemmerolie, is vandaag vijftig jaar bij dit bedrijf werkzaam. Tijdens een huldiging hebben de directeur, de heer E. van Dobben en de bedrijfsleider, de heer H. Lier, de jubilaris toegesproken. Hem werden een geschenk onder enve loppe, een oorkonde met legpenning van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bloemen en fruitmanden aangeboden. ADVERTENTIE Openbaar huisconcert Drie sonates van Bach voor fluit en piano Het openbaar huisconcert, dat in de na middag van Zaterdag in het „Huis met de Sleutels" te Heemstede gegeven werd, was een experiment. De concertgevers de pianiste Miep van Luin en de fluitist Frans Vester moesten afwachten of er voor deze muziekuitvoering op een onge woon tijdstip (en dan nog gewijd aan slechts in beperkte kring bekende en ge waardeerde composities) voldoende spon tane belangstelling zou bestaan. De ge waagde onderneming is echter in alle op zichten geslaagd. Een uitgebreid 'audito rium was aanwezig om te luisteren naar de Sonates voor fluit en klavier in E, g en in b van Joh. Seb. Bach. Overbekend is de Matthaus Passion, ta melijk bekend zijn de orgelwerken, viool concerten en enkele cantates, maar van het bestaan van de muzikale juwelen, die Bach met de genoemde Sonates aan de mensheid schonk, zijn weinigen op de hoogte. Welk een rijkdom aan muzikale schoonheid hierin verborgen ligt, werd duidelijk op dit huisconcert. Schoonheid, die nimmer zich zelve gelijk blijft als een starre onbewegelijkheid, maar die zich ontplooit in velerlei gestalten en die de luisterende mens de gelukkigmakende ont roering kunnen geven. Daartoe is echter de overwinning van de materie nodig, die de geest moet open baren en deze overwinning hebben Frans Vester en Miep van Luin bevoch ten, ongetwijfeld na harde strijd. Frans Vester kon hiermede zijn voortreffelijke hoedanigheden als fluitist en fijnzinnig artist aantonen en Miep van Luin haar kunnen als technisch uitstekend gevormde pianiste met stijlbegrip en een vermogen tot het peilen van Bach's muziek in het diepst van haar wezen. De eenheid van interpretatie van beiden was treffend in de gerichtheid op klankverfijning en klare tekening van het melodieuze lijnenspel. Voor het accompagnement van de Sonate in speelde Miep van Luin de door Ves ter uitgewerkte becijferde bas. Voor de beide andere Sonates schreef Bach zelf de obligate, enorme eisen stellende kla vierpartij. Hoewel de uitvoeringen op een zelfde hoog niveau bleven, kwam er toch een hoogtepunt met het stil-makende Largo uit de Sonate in D. Dit was een ervaring, die wij niet licht zullen vergeten. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE PASTILLES HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST EN VERKOUDHEID PHILIPS H00GTEZ0N Verkoop en verhuur THEO VAN AMERONGEN RADIO- EN TELEVISIESPECIALIST Raadhuisstraat 35 - Heemstede - Tel. 29449 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 25 November 1950 GEHUWD: 25 Nov., A. A. Pit en E. S. Halbertsma; L. Leeuwenstein en M. H. van der Ouw; W. Nolet en C. T. Bronkhorst. BEVALLEN van een zoon: 22 Nov., A. H. Kauffeldvan Meurs; 23 Nov., V.. van Veen Mokievsky—Zubok; 24 Nov., M. E. Witten berg— Hettelingh; C. A. Vogel—Visser; 25 Nov., A. C. JansenBoelhouwer. BEVALLEN van een dochter: 24 Nov., J. G. GroeneveldJansen; D. J. Nieuwdorp van de Panne; 25 Nov., P. D. Jansen—Hee- rens; G. M. Luiting—van Roon. OVERLEDEN: 23 Nov., G. Leijendekkers van Rooij, 78 j., Gen. Joubertstraat; J. H. Beukers, 78 j., Baljuwslaan; 24 Nov., H. W. BuurmanVeldkamp, 85 j., Schoterweg; M. Gehrels, 75 j., Hazepaterslaan. Daar ging de jongen. Hij had arme Bunkie in zijn hand en staptevrolijk fluitend het bos door; xuant hij was blij, dat hij straks dat leuke beertje aan zijn zusje kon geven. Maar Bunkie was helemaal niet blij, en Rick ook niet. Die holde achter de jongen aaji, want hij wou zien, waar die bleef. Wel zorgde hij er voor, dat hij achter de struiken en heuveltjes verscholen bleef, want als de jongen Rick zag, zou hij hem ook oppakken, en dan kon hij z'n vriendje niet helpen! Ach, dat was 'n akelig geval.Rick had moeite, de jongen bij te houden, want die had veel langere benen dan hij, dus. hij moe'st erg hard hollen, om niet achter te1 raken en zijn vriendje uit 't oog te verliezen. Een hele tijd al ging hij achter de jongen aan. En die liep maar door en floot het hoogste lied, alsof hij geen schuld had aan de angst en het verdriet van twee kleine wezens. Waar zou dit op uitlopen? Belgisch-Nederlandé accoord over mijnwerkerspensioenen Zaterdagmorgen is op het Belgische mi nisterie van arbeid een accoord onderte kend inzake het pensioenstelsel der mijn werkers, tot standgekomen ter uitvoering van de tussen België en Nederland gesloten overeenkomst inzake de toepassing van de sociale wetgeving der beide landen wat betreft sociale verzekering. Deze overeen komst is 29 Augustus 1949 in Den Haag ondertekend. Voor Nederland tekenden minister Joelces van Sociale Zaken en jhr. Beelaerts van Blokland, zaakgelastigde van Neder land te Brussel, als vertegenwoordiger van de Nederlandse minister van Economische Zaken. Minister Van den Daele, minister van Aa-beid, tekende voor België. Deze minister sprak de overtuiging uit, dat de tussen beide landen gesloten alge mene overeenkomst een belangrijke stap verder zal zijn in de richting van de gelijk schakeling van de sociale voordelen van Nederlandse en Belgische arbeiders, die in België en Nederland werken. De minister verklaarde, dat het Zaterdag ondertekende accoord inzake de pensioenen der mijn werkers tot gevolg heeft, dat geen enkel verschil meer wordt gemaakt in de be handeling tussen Nederlanders en Belgen en tevens tussen de arbeid verricht op het grondgebied van het ene of het andere land, met dien verstande dat de mijnwer ker, die in beide landen zijn vak heeft uit geoefend, de voordelen, voortvloeiend uit rijn volledige loopbaan, zal kunnen ge nieten. Leidersconvent N.P.V. besprak grieven tegen hoofdkwartier Op een Zaterdag in Utrecht gehouden besloten vergadering van het leiderscon vent van de vereniging „De Nederlandse Padvinders", gepresideerd door de hoofd commissaris van de vereniging, de heer W. C. Roest van Limburg, is door de in het afgelopen voorjaar samengestelde commis sie van vijf leden van het convent een ver slag uitgebracht, betrekking hebbende op de destijds door een aantal leden van de vereniging geuite grieven tegen het hoofd kwartier. De vergadering nam het besluit, dat het .bestuur in het komende half jaar in directe samenwerking met de commissie van vijf zal moeten zoeken naar een vorm, die de mogelijkheid schept voor het uit de weg ruimen van de grieven. Zwemmen Standen Zwemcompetitie De stand van de puntentelling van de zwemcompetitie in de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond is: dames: DWR 718.7 pnt.; DWT 749,5 pnt.; HVGB 764.9 pnt.; Haarlem 782,8 pnt.; HPC 834 pnt.; VZV 875,8 pnt. Heren nieuwelingen: HVGB 747,6 pnt.; Haarlem 787.1 pnt.; DWT 828.4 pnt.: DWR "17.9 pnt.: HPC 902,4 pnt.: VZV 940 pnt. Meisjes: Haarlem 125.3 ont.: HVGB 127 pnt.: DWT 132.5 pnt.: DWR 143,4 pnt.; HPC 149,6 pnt.; VZV 157,5 pnt. Jongens: HVGB 247,1 pnt.; Haarlem 2o3.1 pnt.; DWT 269,9 pnt.; DWR 292,9 pnt.; VZV 295,3 pnt.; HPC 303,9 pnt. Qkort en Bondig^) BINNENLAND Het typische karakter van Sloten, de kleinste van de Friese elf steden, wordt be dreigd. Er wordt een weg van Spannenburg naar Staveren gemaakt en deze zal of over het bolwerk en een van de waterpoorten van Sloten moeten lopen of om Sloten heen moe ten gaan. Als de weg over het bolwerk komt te lopen, za.t het karakter van het oude vestingstadje (het enige in ons land, waar nog niet buiten de bolwerken is gebouwd) ernstig worden geschonden. In Amersfoort is men bezig met de uit werking van een plan voor een voetgangers- en rijwieltunnel naar het Soesterkwartier, die f 200.000 a f 250.000 zal kosten. De spoorwegen zullen het plan uitvoeren. Voorts zal aan de raad een crediet gevraagd worden voor de uitwerking van plannen voor de bouw van een nieuw raadhuis, Dc Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de direc teuren van N.V. Wilton Fijenoord, aan wie hulpverlening aan de vijand tijdens de be- zetting ten laste was gelegd. F. M. werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en 10.000.boete; C. H. T. tot 9 maanden met aftrek en W. W. tot een voor- waardelijke gevangenisstraf van één jaar. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 31-jarige ijzerwerker P. J. van hen B. te Amsterdam tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens het van het leven be roven van zijn voormalige echtgenote, de 26-jarige Francisca A. Sinds enkele dagen kan wederom lucht postcorrespondentie naar Zuid-Korea worden verzonden. Voorlopig kunnen uitsluitend niet-aangetekende brieven, briefkaarten en luchtbrieven worden verzonden. De verzen ding van luchtpostcorrespondentie naar Noord-Korea, alsmede van zeepoststukken naar Noord- en Zuid-Korea blijft nog ge staakt, behalve voor militairen behorende tot het detachement Nederlandse vrij willigers. Het bestuur van het Generaal Snijders Fonds heeft de gouden C. J. Snijders medaille toegekend aan Prins Bernhard voor zijn veelzijdige medewerking aan de ont wikkeling der Nederlandse luchtvaart. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van heden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan het land bewezen, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de staatssecretaris van oorlog mr. W. H, Fockema Andreae. Zaterdag is het 2338 ton metende Ne derlandse schip „Johan Willem Friso" met de eerste van drie Canadese wapenzendingen uit Montreal naar Nederland vertrokken. HAARLEM EN OMGEVING De Nederlands Hervormde Gemeente van Spaarndam heeft voor haar bouwfonds ten behoeve van een kerk aan de Eksterstraat bij de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een gift ontvangen van tienduizend gulden, geschon ken door iemand van buiten de gemeente, die veel belangstelling heeft voor deze „Stadswijk zonder Kerk". ADVERTENTIE Bloemendaal Feestavond Bloemendaalse Gymnastiekvereniging De jaarlijkse feestavond van de Bloemen daalse Gynmastiekverniging werd Zaterdag géhouden in liótel „Vredenburg" te Bloemen daal. In het eerste deel van het programma brachten de leden 'n sportcocktail met gym nastiek, athletiek en handbal. Een aantal leerlingen van hét Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders verleende daarbij medewerking. De sportnummers werden af gewisseld met een aantal korte een-acters, die opgevoerd werden door een uit de leden van B. G. V. samengestelde toneelgroep. De regie was in handen van de heer J. P. Arnold Jr. De voorzitter van de Bloemendaalse Gym nastiek Vereniging, de heer W. Pronk, spralc het openingswoord en later op de avond dankte hij de heer J. A. de Klerk, bij wie de leiding berustte en die zich veel moeite had gegeven. Een bal onder leiding van Bas Meegdes duurde tot 3 uur. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-314 Ned. 1947 973/16 97)4 A. K. U 174 b 174 Lever Brothel's 219 218)5 Philips Gloeil. 229 228 Kon. Petroleum 297 29715 A'dam Rubber 131 126% HoU. Amer. Lijn 169)5 170 Ned. Scheepv.Unie 153J4 153% H. V. A 117 J5 115% 109 107% Amsterd. Bank 167 167 Rotterd. Bank 17615 176% Twentse Bank 17215 172% Anaconda Copper 391D/ie 39% Bethlehem Steel 49 g b 48% Republic Steel 4714 47 557/18 55 35% 36 U. S. Steel 129 g b 128 Technisch groot!! PHILIPS ERRES WALDORP ELECTRISCHE APPARATEN 'n Blijvend cadeau voor St. Nicolaas I Grote Houtstraat 131 - Smedestraat 7 Telefoon 10271 - 11287 Winkelsluiting B. en W. van Bloemendaal hebben, krach tens machtiging van de Minister van Econo mische Zaken, ontheffing verleend van de verplichting tot winkelsluiting in de ge meente op 1, 2 en 4 December en op 21, 22 en 30 December 1950 tot 21 uur. Heemstede AVOND VAN P. T. T.-PERSONEEL Het personeelfonds van P. T. T. te Heem stede hield Zaterdag in het Sportparkrestau rant een feestavond teneinde de nodige gel den bij elkaar te krijgen om de kinderen van de leden het gebruikelijke St. Nicolaas- feest aan te bieden. De toneelafdeling voerde bij deze gelegenheid „De Huistyran" van Godfried Bomans op. De actieve voorzitter van deze vereniging, de heer J. van Geelen, zorgde voor een ver rassing door dit keer niet een gewoon, maar een berijmd welkomstwoord uit te spreken. ADVERTENTIE GOEDE BOEKEN voor lage prijzen Ie kust en te keur bij Boekhandel „EUREKA" Kruisweg 13 bij het station FEUILLETON door mevrouw Bijieveld-Gelinck 25) Ik heb uw handschoenen er bij aan getrokken!, bekende zij. Hij lachte niet zoals hij vanmorgen zeker gedaan zou hebben. Hij keek haar nog steeds niet aan en zijn toon was zakelijker dan ooit. Nu haalde hij weer zijn notitieboek te voorschijn. Ik wil nu eens even resumeren juf frouw Van Esbeeck wat wij dan tot nog toe over uw verschillende huisgenoten hebben gevonden. Maar ik wil eerst nog eens constateren dat wij vele gegevens aan uw scherpzinnigheid te danken hebben. Zij glimlachte even. Wat zou ze een uur geleden nog trots geweest zijn op zijn lofspraak! Nu kon het haar niets meer schelen. Hef hele detectieveschap leek haar nu ineens ontzettend kinderachtig! Zo begreep nu zelf niet meer hoe ze daarin had kunnen opgaaji! Wij hebben vele gegevens vervolgde hij maar die zijn ongeveer over alle personen verspreid. Ik wilde alle namen nu één voor één met u nagaan. Ten eerste Arnold van Blitterswijck. Tegen hem rijn er zeer bezwarende ver moedens. Zijn financiële toestand is der mate kritiek, dat hij in staat geacht kan worden om ieder middel aan te grijpen om die toestand te verbeteren. Hij heeft u, na lange jaren aarzelen, plotseling, op een zeer ongeschikt ogenblik, ten huwelijk gevraagd en nu vanmorgen weer. Waar schijnlijk in het idee, dat u een rijke erf gename bent. Hij is vannacht bij het schrijfbureau van uw tante geweest, dat is bewezen door zijn manchetknoop, al houdt hij vol dat die daar al langer gelegen moet hebben. Verder blijkt uit zijn woor denwisseling met Hans Preller, dat deze laatste hem daar gezien heeft en dat zij daar zelfs gevochten hebben. Mevrouw Beerman heeft mij nu ook verteld dat zij vannacht om ongeveer kwart voor twaalf een rumoer op die kamer gehoord heeft, zij dacht dat u daar aan het stommelen was. Ten slotte is er nog zijn ontmoeting met Gerrit Haagjes, die palfrenier geweest is op Huize Blitterswijck. Hij heeft hem zijn polshorloge gegeven, omdat de ander „al zoveel voor hem gedaan had" en geld van hem moest hebben. Het is nu ook zeer waarschijnlijk dat Van Blitterswijck uw derde briefje uit mijn handschoenen heeft weggehaald, dat was natuurlijk te gevaarlijk voor hem. Hij vermoedt, dat die briefjes van Pxeller af komstig zijn. En daaruit volgt weer, dat ook hij degeen geweest is, die u met een vals bericht naar het torentje gelokt heeft en u daar opgesloten. Zo zie ik een ver band. Dit alles bij elkaar vormt zo'n duidelijke aanwijzing, dat ik er ernstig over denk om hem ook te arresteren, ten minste in zijn kamer te houden. Alleen ontkent hij alles en zijn er geen vingerafdrukken van hem gevonden. De tweede is de douairière Van Blitters wijck. Zij is een beklagenswaardige vrouw, maar toch wel degelijk de achtergrond van Arnolds doen en laten. Zij weet veel meer dan zij zegt. Ik zal nog eens naar haar toe gaan en haar wijzen op de gevaar lijke positie van haar zoon. Misschien dat ik dan nog iets te weten kom. Dan dalen we af naar de tweede ver dieping. En hier hebben we Hans Preller. Ik heb van hem, na zeer veel moeite, slechts zeer ontoereikende informaties kunnen krijgen. Hij is één van die vlotte jongelui, die van de hand in de tand leven en geen vaste levensbasis hebben. Ik beoordeel dat ongunstig. Hij heeft geen vaste werkkring, slechts enige losse handelsrelaties die hem een „geschikte vent" vinden. Niemand weet iets naders van hem, maar er is ook geen geval bekend van oplichterij of iets der gelijks. Hij is vannacht in de kamer van tante Truus geweest; waarom is hij daar geweest? Waarom sauveert hij Arnold van Blitterswijck en treitert hem daarna in gezelschap van u allen? Misschien jalouzie; hij heeft u immers óók ten huwelijk ge vraagd en sprak vanmiddag in het atelier ook nog over u, zoals u mij vertelde. Ver der kan die valse sleutel een lelijke aan wijzing zijn. Ik zal er hem over spreken, maar die Oosterlingen zijn ontzettend ge sloten. Ik zal van hem wel niets te weten komen. Nummer vier is het grootste mysterie van allen: freule Frida. Ik sprak u daar vanmorgen al over. Haar informaties rijn uiterst duidelijk en over de gehele linie uitstekend. De enige dochter van een zeer gefortuneerd man; eerste klas familie, ook hier in Amsterdam. Voortreffelijk in haar werk; is een beetje bazig maar doet ont zaglijk veel goed. En van haar zijn de vingerafdrukken gevonden! Zij weigert nog steeds iedere verklaring en ik heb de in druk dat zij iemand wil sauveren. Maar wie? Arnold van Blitterswijck? Uu hebt toch nooit iets gemerkt tussen die twee? Tussen Arnold en Frida? O nee, in specteur! Zij stelt mij voor een afschuwelijk probleem, want ik moét haar arresteren en ik weet, dat het fout is. Ik heb nog steeds getracht het uit te stellen, maar ik moet voor vanavond iets naders te we ten komen. Ik doe wat ik kan. Dat weet ik, zei het meisje ernstig. Dan komt als nummer vijf uw vriend meneer Benck. Ook hier zijn de informaties onverdeeld gunstig: eervol ontslag na een uitstekende staat van dienst. Een „heer" in alle oprichten, zit in vele besturen op het gebied van kunst. Hij is gescheiden, misschien wist u dat nog niet. Zijn vrouw heeft hem zowat geruïneerd, zodat hij van rijn pensioen "moet leven. Hij heeft één zoon gehad, die niet deugde en die een paar jaar geleden gestorven is. O! zei ze verschrikt. Ze zagen elkaar nu voor het eerst weer aan; hij zag de ontsteltenis en het mede lijden in haar gezichtje. Maar hij sloeg dadelijk een nieuw blaadje om in rijn notitieboek en vervolgde op zijn nuchtere toon: De geschiedenis van die sleutel is lelijk. Hij heeft de sleutel, die u hem in het ziekenhuis hebt gegeven, niet meer. Hij heeft vannacht, toen ik bij hem kwam, in zenuwachtige haast in een kast gezocht en daar na enige tijd uit een doosje een tweede sleutel opgediept, die óók op het bureau van tante Truus past. Waarschijn lijk heeft ze hem die vroeger eens gegeven en herinnerde hij zich dat op het laatste ogenblik. Hij is op de een of andere manier bij de inbraak betrokken, daar ben ik van overtuigd. Het spijt mij het te moeten zeggen, maar uw vriend gaat in dezen niet vrij uit. Het meisje zat roerloos, maar ze pro testeerde niet meer. En de zakelijke stem ging voort: Nu komen' we aan de laatste van onze lijst, nummer zes, meneer Valentijn. De informaties, die ik van hem ontving op de West-Brabantse Bank rijn niet ongunstig. Een zeer middelmatige capaciteit en niet in staat tot enig verantwoordelijk werk. Zenuwachtig en ongeschikt om met pu bliek om te gaan, maar een dragelijke routine-man op een ondergeschikte plaats. En geen sprake van fraude, onregelmatig heden met de kas of iets dergelijks. Een diensttijd van ruim twintig jaar aan de Bank. En toch, juffrouw Van Esbeeck, hier keek hij haar plotseling weer aan, toch vrees ik dat er in dit geval wèl fraude heeft plaats gehad. Hoezo? Ik vrees voor de vijfduizend gulden, het laatste restje van de erfenis van tante Truus! Zij heeft dat geld, zoals ik in haar boekhouding heb gevonden aan de heer Valentijn toevertrouwd om het op de Bank te zetten. Haar boekhouding maakt abso luut de indruk betrouwbaar te zijn en wat betreft de lijfrente, waar ik u al over sprak, heb ik ook reeds een bevestiging van de Verzekeringsmaatschappij ontvangen. Maar nu ontkent hij ooit de vijfduizend gulden van uw tante ontvangen te hebben. Maar er moet toch een regu zijn? Dat is er ook. Het is dus een vrij hopeloze ontkenning. En nu heeft hij ten overvloede vanmiddag na de lunch, toen ik met hem afgesproken had dat ik bij hem zou komen, allerlei papieren in een potkacheltje op zijn kamer verbrand. De walm hing er nog toen ik binneiikwaflii (Wordt vervolgd). ,0

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6