Haarlems Dagblad en «öpmbte Daariemscijc «üoucant (Knno i6?6) MACARTHUR MELDT EEN „NIEUWE OORLOG" IN KOREA Tweehonderdduizend Chinezen in de strijd geworpen tegen UNO-leger Tsjechische katholieke geestelijken staan te Praag terecht Afgevaardigden van Peking-China in Veiligheidsraad en politieke commissie Kerstinzameling voor de Stille Armen 65e Jaargang No 19717 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Télefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 28 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal f 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TOKIO.. 28 November (Reuter) Generaal MacArthur meldt in een door hem mdertekend communiqué, dat thans meer dan 200.000 Chinese communistische man- K:-,appen in Noord-Korea tegen de verbonden strijdkrachten in het veld zijn gebracht. .Dit heelt onze sterke verwachting, dat de inmenging der Chinezen slechts van sym- viische aard zou zijn en dat daarom de oorlog in Korea door de opmars van onze •-epen naar de internationale grens tot een spoedig einde kan worden gebracht, de idem ingeslagen. Ook zijn zware versterkingen van Chinese communistische soldaten s Mandsjoerije geconcentreerd ten Noorden van de internationale grens, die steeds rcorv aarts trekken. Dientengevolge hebben wij een geheel nieuwe oorlog in het voor slacht", aldus het communiqué. "jia de bekendmaking van het communiqué verklaarde MacArthur, dat de oplos- rag gevonden moet worden in de schoot der U.N.O. Gat in de UNO-linie wordt steeds wijder In sneeuw en snerpende vrieskou leveren ie Amerikanen en Zuid-Koreanen zware ^vechten tegen de voorwaarts stormende Chinese eenheden, die aanvallen met zware «penen en hun charges aankondigen met serverende trompetmuziek. Op alle zwak- ïe punten van het front worden hevige soten uitgevoerd, waarbij de verbonden roepen grote moeite hebben hun aaneen sloten linie intact te houden. Het grote at, dat Zondag door het bezwijken van de Oostelijke vleugel van het front ontstond, jon niet meer gedicht worden en grote jcepeneenheden van Chinezen en Noord- ;reanen stromen hierdoor Zuidwaarts. Inkele pas door de troepen van MacArthur reroverde plaatsen moesten in allerijl wor den ontruimd om de algemene terugtocht 'oij te houden. Deze terugtocht is op som mige punten een zeer haastige, vooral in «sector, waar de Zuid-Koreanen Zondag dertig kilometer werden teruggeslagen. worden zware gevechten geleverd, die :ok in de nacht niet onderbroken werden. Een heldere maan verlichtte de met sneeuw «dekte slagvelden, waar tanks en artille- rie van de Noordelijke aanvallers grote verliepen veroorzaakten in de gelederen der UNO-eenheden. Chinese en Noord-Koreaanse strijdkrach ten zijn Dinsdag, bij het aanbreken van de sg, een derde hevige aanval over de ehele lengte van de Noord-Oostelijke linie er UNO begonnen. De aanval is vooral op et gebied van Toktsjon gericht, waar Zon- ag het front der UNO instortte. Speerpun- >n werden ongeveer 20 km ten Zuid-Oos- ten van de stad gesignaleerd. Andere communistische eenheden heb ben de gehele dag gepoogd een wig te drij ven tussen de Amerikaanse 25ste en tweede divisie ter linkerzijde. Vooruitgeschoven eenheden van deze divisies werden in 't gebied van Koedjang- 2b km ten Zuid-Oosten van Oensan, onder de voet gelopen. Een bataljon werd omsingeld. Een voorgenomen ravitaillering van uit de lucht moest worden afgelast, omdat de communisten het gebied waar d;t zou geschieden, hadden bezet. Frans Britse aandrang op de Verenigde Staten voor gedemilitariseerde zone Frankrijk en Engeland zijn na een be zoek van cle Britse ambassadeur aan de Franse premier, René Pleven, Zaterdag opnieuw overeengekomen de Amerikaanse regering met klem te wijzen op de wense lijkheid, hun gezamenlijk voorstel voor hel vormen van een gedemilitariseerde zóne de grens tussen Mandsjoerije en Korea trnstig in overweging te nemen, aldus •ordt in Franse diplomatieke kringen medegedeeld. Engeland en Frankrijk staan niet gunstig tegenover de idee van een „bufferstaat", 'elke, aldus wordt vernomen, haar oor sprong vond in Chinese kringen te Peking. In regeringskringen te Parijs is men van mening, clat generaal MacArthurs jongste oifensief van diplomatiek standpunt bezien zeer ongelegen komt. De Amerikaanse regering heeft, in tegen- dolling tot hetgeen in sommige berichten 'erd gemeld, het Frans-Engelse voorstel '.oor een gedemilitariseerde zóne in Korea niet verworpen. Een hoge ambtenaar van het Amerikaan ss ministerie van Buitenlandse Zaken deel de de Franse en Britse diplomatieke ver tegenwoordigers de vorige week mee, dat ■MacArthurs offensief de overweging van een gedemilitariseerde zóne, voor zover het m Amerikaanse regering betreft, niet uit- iluit". Zilveren medaille voor luchtvaartpionier De Nederlandse luchtvaartpionier Mari ans van Meel heeft vandaag, op zijn 70ste verjaardag, de zilveren medaille der Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart ontvangen. De heer Van Meel behaalde op 6 Juni !5ll bij Henri Farman te Etampes als "egende Nederlander zijn vliegbrevet. In '•Pdracht van de militaire luchtvaart-afde ling te Soesterberg bouwde hij twee les- tuigen, waaronder de „Brik", in welk '•oestel vele Nederlandse vliegers les kre sen. De heer Van Meel was ook de bouwer van het eerste Nederlandse watervliegtuig. Proef met symphonie-concerten in de Noord-Oostpolder Het Nederlands Kamer-orkest onder lei- •■ng van Sam Swaap, zal op 28 en 29 No vember symphonie-concerten geven voor de arbeiders in de Noord-Oostpolder. Het geldt fller een proefneming op initiatief van de renirale commissie voor cultureel werk in arbeidskampen. Men wil nagaan, hoe de •rampbewoners zullen reageren op de uitvoe- 5!nS van muziek van een beter gehalte, dan :'J in de regel gewend zijn te genieten. In 'anuari zal een dergelijk concert worden Rgeven te Vlissingen voor de arbeiders uit w kampen op Walcheren. Een stafofficier te Tokio verklaarde, dat er enige onzekerheid bestaat over het lot van Toktsjon, bijna 100 km ten Noord-Wes ten van Pongjang. Hij meende, dat dé plaats nog in handen der UNO was. De Jaloe is op sommige plaatsen reeds dichtgevroren, zodat troepen en voertuigen er over kunnen. De Amerikanen hebben gedurende 24 uur verwoed gestreden om zich te handhaven en te beletten dat andere eenheden verder naar het Westen terug zouden moeten gaan. Maandagavond echter is hun poging ge strand. De communisten vielen de uiterste rechtervleugel van de diyisie aan en „takel den naar een officiële woordvoerder verklaarde een regiment hevig toe". Een woordvoerder van het achtste leger heeft geruchten tegengesproken over Rus sische troepenbewegingen naar de Rus- sisch-Koreaanse grens. Westelijk van Wla- dïwostok. De Zuid-Koreaanse kapitool- dïvïsie, die daar nog steeds langs de kust optrekt, zou nog slechts ongeveer 70 km verwijderd zijn van de Russisch-Koreaanse grens. In het gebied van Toktsjon en Taetsjon worden zware gevechten geleverd. Ameri kaanse jagers hebben de Noordelijke troe pen hier in het open veld aangevallen. De Amerikanen hebben de plaats Tsjong- djoe aan de Westkust moeten ontruimen. Hun 25ste divisie is zes kilometer terug getrokken. Indonesische Dakota verongelukt; 12 doden DJAKARTA, 28 November (Aneta) Op de hellingen van de Galunggan ten Zui den van Bandoeng is Zondag een Dakota van de Indonesische luchtmacht veronge lukt, waardoor twaalf militairen om het leven kwamen, onder wie de bemanning van drie leden. Twaalf 'andere militairen konden met verwondingen uit het vlieg tuig komen. Volgens Reuter werd van de zijde van de luchtmacht medegedeeld, dat het toestel op weg was naar Tasikmalaja in West- Java, doch dat het slechte weer de terug keer naar Bandoeng noodzakelijk maakte. West-Duitse maatregelen bemoeilijken invoer De West-Duitse minister van Economi sche Zaken, Erhard, heeft vandaag een aantal beperkende maatregelen voor de invoer, alsmede talrijke maatregelen ter bevordering van de uitvoer bekend ge maakt, die door de bondsregering zullen worden genomen in het kader van een pro gramma ter verbetering van de betalings balans. De vraag naar importartikelen, in het bijzonder luxe goederen, zal vermin derd worden door de heffing van een spe ciale omzetbelasting op niet-noodzakelijke verbruiksgoederen. Verder zal de vrije invoerlijst in zoverre worden herzien, dat luxe goederen voortaan niet meer onder de geliberaliseerde invoer zullen- vallen. De omvang van de liberalisatie zal echter ten volle gehandhaafd worden op 60 van de totale invoer. Tevens zullen de maatstaven voor de verstrekking van invoervergunnin gen worden verzwaard en zal voor de invoer in sterkere mate de roterende rem- bcurscredietfmanciering worden toegepast. Ontploffing in gloeilampen fabriek te Rotterdam Te Rotterdam heeft zich Maandagavond om half negen een hevige ontploffing voor gedaan in de afdeling gloeilampenfabri- cage van de „Verenïgede Industrie Rot terdam" aan de Oude Dijk. Direct na de ontploffing brak brand uit. De ontploffing was tot ver in de omtrek te horen. In de desbetreffende afdeling van de fabriek worden de wolframdraden voor gloeilampen gegloeid. Hierbij wordt licht gas gebruikt, dat tot een hoge druk wordt samengeperst. Waarschijnlijk is een der reservoirs ontploft. Door de ontploffing werd een muur weg geslagen. Van verschillende huizen in de nabijheid sprongen de ruiten. In allerijl begonnen de bewoners hun inboedel, naar buiten te dragen, maar de brand sloeg ge lukkig niet op de aangrenzende huizen over. Na drie kwartier had de brandweer het vuur geblust. Duizend plasmagevers voor Haarlems Rode Kruis Naar wij vernemen zijn de vijf „plasma- avonden" van het Rode Kruis in Haarlem een groot succes geworden. Niet minder dan 1052 personen hebben ieder een halve liter van hun bloed afge staan voor hun lijdende medemensen. Activiteit van het Vaticaan en mgr. Beran opnieuw in het geding gebracht PRAAG, 27 November (Reuter). Te Praag is een proces begonnen tegen Sta- nislav Zela, bisschop en vicaris-generaal van Olomouc, Jan Opasek, abt van het Benedictijner klooster .van Brevnov (bij Praag), Stanislav Jarolimek, abt van een ander Praags klooster, Josef Cihak, aarts deken van het kapittel van de St. Vitus- kathedraal, Otokar Svec en Jaroslav Ku- lac, beiden kanunniken, Antonin Mandl, theoloog, Jan Boukal, eersie-secretaris van het aartsbisdom en Vaclav Mrtvy van de orde der Selestianen. Westelijke journalisten zijn tot het pro ces uitgenodigd, dat het grootste tegen rooms-katholieke geestelijken is sinds het proces tegen negen kloosterbroeders in April van dit jaar. In de acte van beschuldiging wordt een felle aanval op de rooms katholieke gees telijkheid gedaan. „Zij hebben altijd aan de zijde der verdrukkers en uitbuiters ge staan. Het Vaticaan en de geestelijkheid scharen zich aan ae zijde van de meest Hel woord is aan. Proudhon Revoluties kunnen haar doel al leen bereiken door het voorbij te streven. Beierse socialisten kregen de meeste stemmen Er ivordl nog steeds gezocht naar mogelijkheden om de. vroegere Zuiderzeevissers, die door de inpoldering van het IJselmeer gedupeerd zijn, aan een nieuwe brood winning te helpen. Voor visser Symen Mol in Volendam is het probleem al opgelost: hij vervaardigt scheepsmodellen die tegen een billijke prijs aan de man en vooral aan de toerist gebracht worden. Hier voltooit Mol een van zijn huisvlijt-producten een prachtige botter. De kwesties Formosa en Korea zullen gezamenlijk worden behandeld LAKE SUCCESS, 27 November (Reuter) Dc Chinese communistische afgevaar digden zijn Maandag uitgenodigd deel te nemen aan het debat van de politieke com missie der UNO over de klacht betreffen de „Amerikaanse aggressie" tegen Formosa. De vertegenwoordigers van China werd telefonisch verzocht naar het gebo.uw van de UNO te komen. Wysinsjki, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde tijdens de vergadering dat de Verenigde Staten vloot en luchtmacht naar Formosa hebben gezonden en het eiland op onwettige wijze hebben bezet. „Formosa", aldus Wysjinski, is een inte- Evenals vorige jaren komen wij een beroep op U doen voor de vele gezinnen, die vroeger betere omstandigheden hebben gekend, maar die het in deze lijd zo moeilijk hebben. Laten wij een ogenblik stilstaan bij het leven, dat de stille armen leiden. Deze mensen lopen niet te koop met hun leed, zij willen en kunnen dit niet, zij wenden zich niet tot de vele instanties, die zich op hulpvei lening toeleggen. Nee, deze mensen bewonen veelal een huis en bezitten een meubilair, die van vroegere welstand getuigen. Alles wordt gedaan om de schijn te redden. Zij moeten zuinig zijn en nog zuiniger en kunnen zich de allernoodzakelijkste artikelen niet meer aanschaffen. Wat wil dat zeggen? Dat er bezuinigd wordt op het eten, op de aan schaf van boven- en onderkleren, dat de betaling van een schoenreparatie een ramp betekent, dat de strijd om het dagelijks bestaan hard is en rauw, en dat zij er voortdurend voor waken, dat een ander hun armoede niet bemerkt. Alles wat het leven aangenaam kan maken, missen deze mensen, terwijl nagenoeg altijd omstandigheden geheel buiten eigen toedoen vroegtijdig overlijden van een gezinshoofd, ziekte of invaliditeit, ontoereikend worden van niet of weinig gestegen inkomsten uit pensioen of bezit de oorzaak zijn van hun achteruitgang. U, die dit leest bent misschien in de gelegenheid Uw Kerstdagen feestelijk door te brengen. Dus bent U ook in de gelegenheid wat vreugde te brengen in het grauwe bestaan van een stille arme.Bedenk dat wat voor U een kleinigheid betekent, of een kleine versobering van Uw Kerstfeest, een zonnestraal kan zijn voor Uw medemens. Het Comité voor de Stille Armen: Beschermvrouwe J. W. Baronesse de Vos van Steenwijkvan Royen. Eere-presidente Mevrouw C. G. E. M. Cremersde Bruyn. Voorzitter Mr R. C. Bakhuizen van den Brink. Secretaris Mr P. E Barbas. Leden: Ds H. E. Beker. Ds C. H. Brandt, Ds M. G. Blaauw. D. Boer, A. G. Boes. Ds A. M. Boeyinga, J. C. Dirks, Mevrouw Is. DroogDeckers, P. A. Dykema, D. van Egmond. Mr F. van der Goot. W. F. Happé, D. G. Hazekamp, N. J. Hoeflake, P. J. Kapteyn, E. F. J. Kerstholt, Pastoor Mr J. W. Key, Deken J. J. A. Kuilman, Mevrouw M. E. Landde Vries. B. W. Lasschuit Mevrouw T. van Löben SeisLucardic. Mevrouw M. C. Lucas- senvan Idsinga, Mevrouw J. van Nis- penvan Wely. G. M. Nieuwenhuis. A. J. M, van Os. R. W. P. Peereboom. Me vrouw N. H. M. Pliesterde Vries. Mevrouw B. C. Roeters van Lennepvan Bassen Jongbloet. A. Ph. Romeijn. Me vrouw Mr E. A. J. ScheltemaConradi, Dr C. Spoelder, J. W. A. Stalpers. Mevrouw C. A. SteenhuisPolman, D. H. Suerink. J. C. Tadema. Jhr. F. Teding van Berkhout. J. J. Thöne, E. van der Wall, Mr. Tn. A Wesstra, Ds. G. J. Waarden- burg, W. van Willige. Evenals vorige jaren zullen wij gaarne giften in ontvangst nemen aan onze bureaux Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Giften kunnen ook gestort worden op onze Postgiro 273.107, onder bijvoeging: Voor de Stille Armen. graal deel van China en ik zal het daarom niet langer bij de Japanse naam Formosa noemen, doch met de Chinese naam Tai wan". Wysjinski stelde een resolutie voor.waar- in de Algemene Vergadering en de Veilig heidsraad verzocht wordt de noodzakelijke stappen te nemen om onmiddellijk een eind te maken aan „deze Amerikaanse aggressie". Een uur na het begin van de vergade ring namen de Chinese afgevaardigde Woe en drie adviseurs hun plaats aan de com missietafel in, waarop Wysjinski zijn rede onderbrak om „de vertegenwoordigers van de wettige Chinese regering" welkom te heten. Hij wenste Woe succes toe bij zijn activiteit, „die vandaag in de UNO begint" John Foster Dulles, de Amerikaanse af gevaardigde, verklaarde dat het gehele Amerikaanse militaire personeel op For mosa 44 man telt. onder wie 19 officieren en militaire attachés bij de Amerikaanse diplomatieke missie op Formosa. „Dit is ongeveer evenveel als het aantal Sovjet- Russische militaire attachés te Washing ton". Dat de Amerikaanse strijdkrachten een blokkade van Formosa hadden ingesteld, zoals Wysjinski had verklaard, noemde Dulles „volkomen onwaar". „De tragedie is", zo verklaarde hij, „dat een derde mogendheid poogt de goede be trekkingen tussen het volk van China en de Verenigde Staten te vernietigen. De regering van Rusland is historisch vijandig tegenover China en tracht thans ten koste van China profijt te behalen," aldus Dulles, die voorspelde, dat „de vriendschap tussen de Verenigde Staten en China zou blijven bestaan". Toen de commissie tot Dinsdag werd ver daagd, gingen Wysjinski en Malik naar Woe toe. Zij wisselden handdrukken en glimlachten. Ook in de Veiligheidsraad Vertegenwoordigers van de Chinese volks republiek woonden Maandagavond voor de eerste maal een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad der UNO bij. Ales Bebler', de Joegoslavische afgevaar digde, opende de bijeenkomst en verklaar de, dat hij zowel de kwestie-Korea als „de klacht betreffende gewapende invasie op Formosa" op de agenda had geplaatst Na een debat van twee-en-een-half uur over de procedure verwierp de raad met zeven stemmen tegen een, bij drie onthou dingen het Russische voorstel om de kwestie-Korea niet op de agenda te plaat sen. De agenda werd daarop voor aangeno- men verklaard, waarbij Korea en Formosa gezamenlijk zullen worden behandeld. extreme elementen onder de bourgeoisie en landeigenaren en tonen zich vijandig jegens de werkende klasse", aldus de be schuldigingen. „De Slowaakse R.K. geestelijkheid vorm de indertijd de ruggegraat van de „fascis tische Slowaakse staat, die in 1939 gevormd werd". Kulac en Boukal waren vertrouwe lingen van de gestapo geweest en hadden patriottische geestelijken aan de nazi's ver raden," zo gaat de acte van beschuldiging verder. „De geestelijkheid volgt de „poli tiek van het Vaticaan, dat zich in dienst van het Amerikaanse imperialisme heeft gesteld." Als eersten werden gehoord dr. Stanislav Zela en dr. Joseph Cihak. Laatstgenoemde, een 70-jarige, kleine, magere man, ver klaarde nog in Juli 1950 als koerier te zijn opgetreden voor wat hij noemde „spion- nageberichfbn" van de aartsbisschop van Praag (mgr. Beran) aan de pauselijke in- ternuntiatuur en voor „spionnageberichten" van geestelijken aan de aartsbisschop in zijn paleis te Praag. Tevoren had dr. Cihak volledig schuld bekend. Aan het slot van zijn getuigenis verklaarde dr. Cihak thans al de zondigheid van zijn feilen in te zien en verzocht hij in de gelegenheid te worden egsteld om „God en mijn land te dienen". Dr. Zela weigerde een volledige schuld bekentenis. Tijdens een verhoor van twee uur gaf hij toe „staatsvijandige avticiteit" te hebben gevoerd. Hij verklaarde ook, dat de houding van de hoge rooms-katholieke hiërarchie tegenover het volksdemocrati- sche Tsjechoslowakije vijandig is en was. Dr. Zela weigerde volslagen collaboratie met de Duitsers toe te geven. Wel bekende hij de Gestapo namen van en bijzonder heden over zekere orthodoxe priesters ge geven te hebben. Hij zeide echter, dit ge daan te hebben zonder te beseffen dat de inlichtingen belangrijk waren en de pries ters in kwestie nadeel zouden berokkenen. Dr. Zela gaf toe dat dr. Matocha, aarts bisschop van Olomouc, instructies van het Vaticaan had gekregen met betrekking tot stappen, die gedaan zouden moeten wor den ingeval hij, Matocha, zou worden ge arresteerd. Deze stappen zouden inhouden, dat dr. Matocha zijn volledige bevoegd heden zou overdragen aan dr. Zela en aan twee andere geestelijken ingeval dr. Zela zelf zou worden gearresteerd. Dr. Zela verklaarde tenslotte zijn activi teit pas „in haar volle en ware licht" te hebben gezien toen hij door de autoriteiten werd verhoord. Hij betuigde zijn „innige spijt over al wat ik eventueel tegen de volksdemocratische republiek heb bedre ven." Jaroslav Kulac, de 63-jarige kanunnik van de St. Vitus-kathedraal te Praag, heeft bekend schuldig te zijn aan de punten van aaklacht. Hij was beschuldigd van hoog- erraad en spionnage. Kulac bekende stel selmatig spionnagediensten te hebben ver richt voor het nationaal-socialistische re giem. Chinese nationalistische aanval op het eiland Joehwan Volgens mededeling van Chinese natio nalistische zijde hebben nationalistische guerillastrijders 22 November een aanval gedaan op het zich in communstische han den bevindende eiland Joehwan, dat 350 kilometer ten Zuiden van Sjanghai ligt. Volgens een nationalistische woordvoer der bevinden de guerillastrijders zich reeds op het vasteland en is de aanval verricht op eigen initiatief, waarna zij het nationa listische ministerie van Defensie ervan op de hoogte stelden. Hij ontleende, dat dit in strijd zou zijn met het verbod van Truman tot aanvallen op het vasteland. Het eiland Joehwan ligt even buiten de baai van Wentsjou op 6 kilometer afstand van het vasteland. Fonds voor gevluchte auteurs De schrijver Arthur Koestier heeft de vorming voorgesteld van een solidariteits fonds tot ondersteuning van uit hun vader land gevluchte ïntellectuëlen. De Engelse romanschrijver Graham Greene heeft toe gezegd 10% van zijn auteursrechten in Europa ter beschikking hiervan te zullen stellen. John Dos Passos, James T. Farrell Aldous Huxley hebben reeds besloten dit voorbeeld te volgen en Koestier zelf zal de opbrengst van zijn laatste toneelstuk aan het fonds schenken. Klein verlies voor de katholieken Bij de verkiezingen voor het parlement van de staat Beieren hebben de socialisten de meeste stemmen behaald. In percentages uitgerekend geeft de uit slag het volgende beeld: (tussen haakjes de percentages van de federale algemene verkiezingen van Augustus 1949) Sociaal-democraten 28 (22,8). Christen-democraten 27,4 (29,2). Beierse partij 17,8 (20,9). Viuchtelingenbloc 12,3 Vrije democraten (liberalen) 7.1 (8,5). Partij voor economische wederopbouw 2,8 (14,4). Communisten 1,9 (4,1). Andere partijen 2,7. De zetelverdeling in het nieuwe Beierse parlement van 204 leden is volgens officiële cijfers als volgt: Christen-democraten 64 zetels: Sociaal democraten 63 zetels: Beierse partij 39 zetels; Vluchtelingenblok 26 zetels; Vrije democraten (liberalen) 12 zetels. Tengevolge van het systeem van gecom bineerde directe en evenredige vertegen woordiging hebben de sociaal-democraten, hoewel zij de meeste stemmen behaalden, niet het grootste aantal zetels. De zetelverdeling in het vorige parle ment van 180 leden was: Christen-demo craten 100 zetels, Sociaal-democraten 54, Vrije democraten 10, economische-weder- opbouwpartïj 12, Onafhankelijken en splin tergroepen 4. Beieren is overwegend katholiek. De christen-democraten waren voorheen de sterkste partij. De socialistische leider, dr. Kurt Schu macher, verklaarde clat hij nieuwe verkie zingen voor het West-Duitse parlement zou blijven eisen. Hij zei, dat hij niet in het al gemeen gekant was tegen een gemeen schappelijke Europese defensie, maar met dr. Adenauer van mening verschilde over de wijze, waarop West-Duitsland zijn aan deel zou moeten bijdragen. Dr. Adenauer verklaarde te Bonn, dat de winst der socialisten voornamelijk toe te schrijven was aan de verliezen der com munisten. De persdienst van de christelijk-demo- cratische partij heeft verklaard, dat de uit slagen „geen aanleiding geven tot wijziging van de politiek van de bondsregering". De sociaal-democratische leider prof. Carlo Schmid, zei, dat het gehele aanzicht van de Duitse politiek snel verandert. De vorige week hadden dc verkiezingen in WürUemberg-Baden en Hessen, evenals Beieren in de Amerikaanse zóne, tot gevolg, dat cle sociaal-clemocratische partij de grootste partij werd in cle ene en een abso lute meerderheid verkreeg in de andere staat. Geallieerde waarnemers waren Maan dagavond van mening, dat de sociaal- democratische overwinningen in de drie staten een ernstige terugslag betekenen voor een bespoediging van een West-Duitse bijdrage tot cle Westelijke defensie. Sergeant veroordeeld die Indonesië»* liet doodschieten Soldaat die bevel uitvoerde vrijgesproken Drie weken geleden stonden voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht cle ser geant S. M. terzake het gelasten dan wel het toelaten van moord en cle soldaat L. terzake het doodschieten van de Indonesiër Saldi in Juli 1947 te Tjimalaki op Java. De Krijgsraad te velde in Indonesië had beiden vrijgesproken. Nadat de comman derende generaal het fiat executie had ge weigerd, kwam cle zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft thans sergeant S. M. tot een gevangenis straf van zes maanden voorwaardelijk ver oordeeld met een proeftijd van 3 jaar. De vrijspraak van soldaat L. werd bevestigd. De advocaat-fiscaal had drie weken ge leden tegen de sergeant twee maanden ge vangenisstraf en tegen de soldaat bevesti ging van het vrijsprekend vonnis van de krijgsraad in Indonesië gerequireerd. De advocaat-fiscaal requireerde deze vrijspraak, omdat hij van mening was dat het opvolgen van het gegeven bevel door de soldaat als rechtmatig kon worden aan gemerkt. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die enige dagen geleden bij de Azoren gelegen toas, trok naar het zeegebied ten Westen van Ierland en werd daarbij nog dieper. Gelijktijdig nam het gebied van hoge druk boven Midden-Europa nog in omvang toe. Daardoor werden de winden boven Frankrijk en onze omgeving krachtiger. De zachtere lucht uit de Golf van Bis- caye wordt daardoor in versneld tempo naar ons land gevoerd. De fronten die de zachte lucht begrenzen passeerden vanmorgen ons land en gaven overal aanleiding tot regen. Weerbericht OPKLARINGEN Verwachting, meegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en een krachtige tot harde Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag wisselende bewolking me' enkele verspreid voorkomend buien. Krachtige tot matige Weste lijke wind en iets minder zacht 29 November Zon op 3.22 uur, onder 16.34 uur Maan op 20.25 uur, onder 12.41 uur Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 29 November Hoog water: 6.20 en 18.34 uur Laag water: 1.56 en 14.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1