EAU DE COLOGNE PELIKAN Radio geeft Woensdag Wat KAN kan kan KAN alleen JEUK DÉBRALINE C Wereldnieuws 1 I>insdag 28 November 1950 2 feLLrcoioflNL De Zweedse architect Carl Kreüger heeft een landhuis gebouwd dat is samengesteld uit dikke platen geperst papier. De platen zijn geïmpregneerd om bederf tegen te gaan. Dit bouwmateriaal heeft verschillende voordelen: de kamers blijven warmer dan bij het tot nu toe gebruikte materiaal; het is 15 procent goedkoper dan de traditionele bouwmaterialen en er zijn slechts twee personen nodig om een geheel lichtgewichthuis binnen een week in elkaar te zetten. Spijkers of schroeven zijn hierbij niet nodig. Buitenaanzicht van een papieren-huis Tekenwerk van kinderen uit 21 landen geëxposeerd Maandag werd te New York een tentoon stelling geopend van originele tekeningen en schilderstukjes van schoolkinderen uit 21 verschillende landen. Deze tentoonstelling is georganiseerd door de „Art for World Friendship Com mittee" (vereniging ter bevordering van de internationale vriendschap door kunst). Het doel van deze tentoonstelling is te komen tot een uitwisseling van dergelijke tekeningen en schilderstukjes tussen alle kinderen in de wereld. Kinderen uit de volgende landen zonden hun werk in voor deze tentoonstelling: Verenigde Staten, Engeland, Nederland, Zweden, Oostenrijk, Frankrijk, Zwitser land, Finland, Portugal, Tsjechoslowakije, Duitsland, Polen, Denemarken, Noorwe gen, Joegoslavië, Griekenland, Israel, India, Australië, China en Japan. De tekeningen en schilderstukjes, die gemaakt zijn door kinderen in de leeftijd tussen de 6 en 14 jaar, zijn uit alle wind streken binnengekomen op het hoofd kwartier van de commissie te Media in Pennsylvania, alwaar zij later verdeeld zullen worden onder de diverse groepen, die aan de tentoonstelling deelnemen. In het eerste jaar werden ongeveer 1000 tekeningen en schilderstukjes ontvangen van 60 scholen uit 14 andere landen ter verdeling onder de kinderen van Ameri kaanse scholen. Herdenking der gevallenen van de 7 December-divisie Op 7 December zal de oudste in Indonesië aanwezige officier van de 7 December- divisie een krans leggen op het ereveld Menteng Poelo. Het voornemen bestaat, de gevallen militairen van deze divisie in Ne derland te gedenken door een kranslegging bij de Indonesische urn in het monument op het Damplantsoen te Amsterdam. Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, oud-commandant van de 7 December- divisie, zal bij de kranslegging het woord voeren. Overleg tussen ziekenfondsorganisaties Van gezaghebbende zijde heeft men aan het A.N.P. medegedeeld, dat. de berichten als zou een'fusie tussen belangrijke groe pen van ziekenfondsen aanstaande zijn, uiterst voorbarig moeten worden genoemd. Wel heeft een bespreking plaats gehad tussen drie landelijke ziekenfondsorganisa ties. Op deze bijeenkomst is besproken op welke wijze een nauwere saftienwerking en het volgen van een gemeenschappelijke gedragslijn mogelijk zouden zijn. Overleg met organisaties van ziekenfondsmedewer- kers (artsen, apothekers en tandartsen) is hieraan voorafgegaan en zal ook worden voortgezet. ADVERTENTIE M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5—7 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoorspel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Strijkkwartet. 13.00 Nieuws, 13.15 Militaire reportage. 13.20 Amusementsmuziek. 13.55 Platen. 13.50 Rege ringsuitzending. 14.00 Tenor en gitaar. 14.15 MarinierskapeL 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Radio-volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Discussieclub. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwed strijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Alt en orgel. 20.45 Causerie. 21.05 Amusements muziek. 21.35 In de schaduw van Moskou. 21.45 Radio-phiiharmonisch orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huis vrouw. 11.00 Radio Volksuniversiteit. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.Id Accordeonorkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.20 Toespraak. 18.25 Sport 18.35 Lichte muziek. 19.00 Causerie. 10.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Noor wegenNederlknd. 20.06 Politiek commen taar. 20.15 Concertgebouworkest. 21.10 Hoor spel. 21.55 Platen. 22.20 Strijksextet. 22.45 Populair-wetenschappelijke causerie. 23.00 Nic'iws. 23.15 Wereldschaaktournooi. 23,20 Dansmuziek. DL. 324 M. i0 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Moderne muziek. 15.45 Ballet muziek. 16.00 Kamerorkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Klankbeeld. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19,30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. Crediteuren van „Damstad" vergaderden Men wil de winkeliers persoonlijk voor het tekort aansprakelijk stellen Maandag is een vergadering van „Dam- stad"-crediteuren gehouden ter bespreking van het jongste voorstel van de stichting „Vijf Eeuwen Kalverstraat" de vordering der preferente crediteuren voor 50 procent te honoreren. Na Uitvoerige discussies werd met algemene stemmen besloten dit voor stel af te wijzen. Daar de surséance in Februari 1951 af loopt, zal een faillissement moeten volgen. Men heeft voorts besloten om enige win keliers, die een vooraanstaande rol in de stichting „Vijf Eeuwen Kalverstraat" heb ben gespeeld, persoonlijk verantwoordelijk te stellen en een proefproces uit te lokken teneinde na te gaan in hoeverre de winke liers, die gezamenlijk de profijten van de winkelweek hebben genoten, ook thans de lasten moeten dragen. Nieuwe salarisregeling voor de Raad van State Verschenen is een wetsontwerp tot vast stelling van een nieuwe regeling voor de salariëring van de vice-president en de leden van de Raad van State. Naar het oordeel van de regering bestaat er aanleiding het salaris van de vice-presi dent van de Raad van State, te rekenen van 1 Januari 1948 af te verhogen van 15.000 tot 15.900 per jaar of 1.325 per maand en van de leden van 10.000 tot 11.040 per jaar of 920 per maand. De salarisver hoging, geldende voor de leden van de af deling geschillen van bestuur, ware te handhaven op 1.800 per jaar of 150 per maand. De met ingang van 1 Januari 1950 voor gestelde wijziging van het bezoldigingsbe sluit leidt er toe dat deze bedi-agen verder worden verhoogd en wel het salaris voor de vice-president op 1.650 per maand en dat voor de leden op 1.200 per maand. Bij het doen van deze voorstellen heeft de regering zich laten leiden door de ge dachte. dat. ondanks de vaak grote ver schillen in de aard van de werkzaamheden, niettemin het gewicht en aanzien ook van de hogere ambten een gelijkstelling van de bezoldiging voor verschillende dezer ambten onderling rechtvaardigen. Haarlemmer veroordeeld wegens roekeloos rijden Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Haarlemse rechtbank be vestigd iegen de negen en dertigjarige B. den H., die in hoger beroep terecht heeft gestaan terzake het feit, dat hij op 17 Maart 1950 hoogst roekeloos heeft gereden met een auto op de Jansweg te Haarlem, waardoor een drie-en-zestigjarige wiel rijder aangereden werd en lichamelijk letsel op liep. De verdachte verkeerde on der invloed van drank. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van vier maanden en ontzegging gedurende een jaar motorrij tuigen te besturen. VERHOGING VAN HET SUBSIDIE AAN HET RESIDENTIE-ORKEST Op voorstel van B. en W. heeft de Haagse gemeentei'aad besloten aan de vereniging „Het Residentie-Orkest" een subsidie van 7750.te verlenen als bijdrage in de kos ten, verbonden aan de verhoging van de salarissen der orkesileden per 1 Januari 1950 met 5%. ADVERTENTIE GOUDEN HEREN MONOGRAM-RINGEN vanal ƒ50.— zonder inlevering van goud. I. KAN, juwelier-horloger „Ultimatum-reeksom jonge auteurs een kans te geven De Amsterdamse uitgeverij „De Bezige Bij" zal binnenkort beginnen met het publiceren van een boekenreeks, waarvan de aanmaakkosten de prijs zullen bepalen, dat wil zeggen .met het laten vervallen van de winstmarge. De aanleiding daartoe is gelegen in het feit, dat het de laatste jaren voor jonge schrijvers vrijwel onmo gelijk mag worden genoemd hun manu scripten gedrukt en' in de handel gebracht te krijgen of het nu romans, essays, novellen of gedichten zijn. Worden zij wel gepubliceerd, dan is trouwens de kans groot dat hun producten in de enorme boekenproductie van tegenwoordig onop gemerkt teloor gaan. Hetgeen ten gevolge heeft dat het voor een uitgever thans on doenlijk is geworden zijn onkosten aan dergelijke uitgaven binhen zakelijk ver antwoorde grenzen te houden. De Neder landse cultuur is er echter allerminst bij gebaat als dergelijke manuscripten, waar van men de overtuiging heeft dat zij als kunstwerk of denkproauct aan het lezers publiek moeten worden voorgelegd, op deze overigens begrijpelijke gronden niet in circulatie komen. Aldus ongeveer hebben de letterkundi gen Victor E. van Vriesland en Yge Fop- pema, als vertegenwoordigers van de coöperatieve schrijversvereniging „De Be zige Bij", het plan tot het uitgeven van de boekenserie „De Ultimatum-reeks" op een persconferentie gemotiveerd. Deze zal bestaan uit romans, novellen, verhalen, gedichten en essays over letterkundige onderwerpen, beeldende kunsten, muziek, toneel en ballet. De kwaliteit van de in gezonden manuscripten, die de publicatie moet rechtvaardigen, wordt beoordeeld door een redactie, bestaande uit mevrouw Henriëtte van Eyk en de heren Jacques den Haan, A. M. Hammacher, Koos Schuur, Fokke Sierksma, S. Vestdijk en Victor E. van Vriesland. Het aantal boeken dat jaarlijks in deze reeks zal verschijnen is niet van te voren vast te stellen, daar dit van de aanmaak kosten afhankelijk blijft. De intekenaren betalen een vast bedrag, waarvoor zij ver moedelijk vier tot zes boeken zullen ont vangen. Deze worden ter verhoging van het bibliofiele karakter genummerd van 1 tot 500. De publicaties krijgen uiteraard geen eenheidsformaat, want de omvang kan sterk wisselen en zullen gebrocheerd en niet gebonden worden. Bestaat er voor een bepaalde uitgave in deze reeks meer dan gewone belangstel ling, dan zal de uitgeverij een normale herdruk doen verschijnen. Men hoopt op deze wijze voor jonge, veelbelovende schrijvers een belangrijk werkterrein te openen. De redactie kan ook stimulerend optreden. VAN BEIXUM MOET NOG RUST BLIJVEN HOUDEN Daar de dirigent Eduard van Beinum op medisch advies nog enige lijd rust zal moe ten houden, is de leiding van de abonne mentsconcerten door het Concertgebouw- Orkest te Amsterdam op Zondag 10, Woensdag 13 en Donderdag 14 December opgedragen aan Otto Klemperer. Een Brahms-concert door de H.O.V. Op Vrijdag 1 December geeft de H. O. V. onder leiding van Toon Verhey een Brahms- concert. Op dit vierde concert in de V-serie worden van Brahms uitgevoerd de Eerste' Symphonie, het Dubbelconcert voor cello en viool, benevens de Altrhapsodie. Als solisten werken hieraan mede de zangeres Annie Hermes, de eerste concertmeester Jan Hes- merg en de cellist Eduard Biele. Aan de uit voering van de Altrhapsodie wordt ook deelgenomen door het Koninklijk mannen koor Caecilia, ADVERTENTIE DOOR GALBULTEN 'EN INSECTENBETEN is een kwellende ergernis die U het leven ondragelijk maakt. Bestrijdt jeuk en zwellingen grondig door onmiddellijk betten (deppen) met HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS f GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Verkeersongelukken door onoplettendheid Herhaaldelijk wordt gewaagd van ge compliceerde verkeersongevallen, welke 'dikwijls „goed aflopen", maar ook vaak niet. b.v. een fietser op de uiterste zijde van de rijbaan rijdend, slipt, valt tegen een links naast hem rijdende fietser, deze kan ook zijn evenwicht niet bewaren en valt, juist terwijl een auto passeert. Of een voet ganger stapt plotseling van het trottoir, zonder daarbij uit te kijken, een naderend voertuig wijkt uit en veroorzaakt een bot sing met een ander voertuig of motorvoer tuig. Houdt daarom rekening met plotse linge veranderingen in de verkeerssituatie. De K.N.A.C. raadt bestuurders van moto rische vervoermiddelen dringend aan bij het inhalen een tussenruimte te houden van zo mogelijk een meter van langzaam rijverkeer en fietsers en voorts met andere motorische vervoermiddelen een tussen ruimte van ten minste een halve meter aan te houden. Fietsers kunnen bij harde wind, slag regen en sneeuw niet altijd rechte koers houden, daarmee zal het overige verkeer rekening moeten houden. Indien alle weg gebruikers zich op 5 December deze raad indachtig zijn dan zal kunnen worden aan getoond dat de K.N.A.C.-leuze goed is. Het moet mogelijk zijn één dag de verkeers ongevallen tot een aanvaardbaar minimum terug te brengen. ADVERTENTIE "4711" EINDELIJK TERUG De wereldbekende "4711" Eau de Cologne is weer overal in den lande verkrijgbaar; natuurlijk in de oude, vertrouwde kwaliteit. Doe nu Uw verwanten en vrienden weer een plezier met een fles echte "4711" - een altijd welkom Sint Nicolaas-geschenk. Beeldende kunst Najaarstentoonstelling van „Arti et Amicitiae" De Naj aars tentoonstelling van Arti et Amicitiae te Amsterdam bevat aquarellen, pastels, tekeningen, grafiek en enige beeld houwwerken. Slechts van twee leden wer den olieverfschilderijen opgehangen: Van de heengegane kunstenaars C. J. Mension en mej. Fanny Psicha. Van de begaafde Delftse schilder Mension hangen er het be kende, levendige portret van prof. T. ;K. L. Sluyterman en verder twee kleine dïer- scudies: de wat hertjes-achtige „Manescha pen" en de speelse „Maleise beertjes." Enige vrienden van mej. Fanny Psicha stonden drie haren stillevens af, intieme festijnen van zachte kleur en vervloeiend licht. Bij een rondgang over de eigenlijke ten toonstelling merkt men dat het ontbreken van olieverfschilderijèn 'éèri handicap be tekent. Dat wil niet zeggen dat er geen bijzonder knappe aquarellen en pastels hangen maar men voelt niet steeds de noodzaak van de keuze van deze bepaalde technieken. Er zijn echter artisten die hun keuze be grijpelijk maken. 1 De harde en scherpe tanagra-kleurige „Vrouwenkop" van me vrouw BauerStumpff, de wonderbaarlijk- suggestieve stof-uitdrukikng van de „Champignons" van Jan Strube, de Por tretstudie van Jacoba Surie, het in licht badende „Model" van mevrouw Westen dorpOsieck, dat zijn alle overtuigende toepassingen van de pasteltechniek. Zo zijn er ook aquarellen en gouaches die geboren schijnen te zijn uit het speciale karakter der doorzichtige of ondoorzichtige water verf: het geestige „Glijbaantje" van Jan F. van Deene, de met droge sneeuw bedekte „Muzenbrug" van G. van Duffelen, het wonderlijkrijke grijs van Bart Peizels „Woudrichem", het „Strand te Rossatz" van L. H. H. Schutte, de „Wereld van Jantje" van Jan Sluyters en de knappe blauw-grijze aquarel van Anton Smeerdijk „Ventimiglia", een werk van buitengewone afmeting en dat toch zijn kleurspanning behoudt. Van de tekeningen bleef ons een hoog hartig en laatdunkende vrouwekop door mej. A. J. C. Wulfse bij, evenals een zorg vuldige portretstudie door prof. Willem van den Berg. Van W. A. Knip is de tekening „Seinie" blijkbaar een voorstudie voor zijn reeds bekende schilderijen naar hetzelfde gegeven. Onder de puur artistieke scheppingen rekenen we ongetwijfeld ook het met tegenlicht gemaakte „Middaguur", met zijn voorover buigende wilgen en de zich in de schaduw bevindende personen. Als algemeen bezwaar treft het ons altijd dat een tekening doorgaans niet geschikt is om gelijst en achter glas tegen de muur te hangen. Het ware genot van 'n tekening is haar vóór zich op tafel óf in dé hand te hebben, de gunstigste afstand van het oog te bepalen öf de loupe erbij te gebrui ken, het papier te onderzoeken of eens te zien of er iets op de achterkant staat: kortom het genot van de collectionneur. Een suggestieve verfijning van het pastel bereikte Sierk Schroder in zijn, in de breedte geveegde, meisjesportretten. Van de beeldhouwwerken trof „De scheve glimlach" van Jaap Kaas, dank zij de zorgvuldige observatie. De tentoonstelling duurt tot 17 December. H. SCHMIDT DEGENER ADVERTENTIE Lauwe Permanent wave Glanzend, soepel en houdbaar SALON HOFFMANN -Middenweg 126, Haarlem-N., Tel, 22202 De R.K. kinderuitzending gaat een kleuterhuis bouwen 240.000 loten en koninklijke prijzen De Rooms Katholieke kinderuitzending in het bisdom Haarlem koestert sinds enige tijd het plan om in Bakkum een kleuter tehuis te bouwen, dat niet alleen kleuters uit het bisdom Haarlem, maar uit het ge hele land kan opnemen. Voor de bouw van dit tehuis, dat de naam van Prinses Marijke zal dragen, is vijf ton nodig. Een landelijke propaganda-a«tie waaraan een grote loterij verbonden is, zal de benodigde gelden bijeen moeten brengen. In Haarlem trekt van vandaag af een propaganda-wagen door de stad, bemand met pietermannen die de koop van de 240.000 loten zullen stimuleren. De prijzen die beschikbaar zijn gesteld mogen er zijn: de hoofdprijs is een houten landhuisje dat tegen de Kerstdagen op het Houtplein zal verrijzen. Voorts zal om het huisje een proeftuin worden aangelegd en zullen de prijswinnende be woner ervan een jaar gratis leven plus twee solex-rijwielen ten deel vallen. In het huisje zal een tentoonstelling „Behagelijk wonen" worden georgansieerd. Koningin Juliana en mevrouw Roose velt hebben ere-prijzen beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE 8. Zoals ivij hebben gezien verliep de eerste kennismaking tussen Panda en Jeremias Jolliepop niet bijzonder gunstig. De meester-bediende wilde zich alweer verwijderenmaar de heer Bonkeldrup, de directeur van het Bureau, besloot dit ten koste van alles te vermijden. Anders ver diende de noeste man immers ook niets. „Kom, lcom.een grapje!" riep hij uit. „Wij zien graag het zonnetje in het water schijnen, nietwaar? Kijk eens hier, mijnheet Jolliepop, dit is nu de heer Panda, de be kende millionnair, ik mag wel zeggen de beroemde multimillionnair! De milliarden- Panda, noemen wij hem schertsend, wan neer wij gezellig onder elkaar zijn. En mijnheer Panda moet een bediende heb ben, en nu zou hij bijzonder blij zijn wan neer u zo goed zou willen zijn„Zo, zo," antwoordde Jeremias Jolliepop. „U zou heel blij zijn, nietwaar mijnheer Pan da?" vroeg Bonkeldrup druk. „Ja natuurlijk, stotterde Panda, die erg ver legen werd van de deftige Jeremias, en die eigenlijk helemaal niet blij zou zijn met zoiets ijzigs als bediende, maar dat kon hij uit beleefdheid natuurlijk niet zeg gen. „En u zou een heel hoog salaris be talen, nietwaar, mijnheer Panda?" riep Bonkeldrup opgetogen. „Jaja, na tuurlijk!" antwoordde Panda. „Zo, zo," sprak Jeremias Jolliepop, en toen dacht hij even na en zei: „Welnu in deze moeilijke tijden wij mogen welhaast zeggen, critieke tijden in deze dus be treurenswaardige tijden zijn wij genood zaakt onze vaste beginselen ietwat losser te maken! Ik ben dus bereid de sollicita tie van deze heer in overweging te nemen, althans wanneer mijnheeréh Panda over goede getuigschriften be schikt.,..". Rogge. John Rogge, de Amerikaanse op posant op het wereldvredescongres, dat te Warschau werd gehouden, is van plan maarschalk Tito van Joegoslavië {e vragen de leiding te nemen van een nieuwe „onafhankelijke vredesbewe ging". De beweging moet vrije discussie tussen vertegenwoordigers van Oost en West toestaan, aldus verklaarde Rogge tegenover een correspondent van Reuter te Praag. Rogge, die officieel raadsman bij de Joegoslavische delegatie voor de UNO is, heeft alle relaties met de wereld- vredesbeweging, zoals deze zich op het congres te Warschau manifesteerde verbroken. Water. De 65.000 inwoners van het Oost- Franse stadje Besancon waren Maandag van de buitenwereld afgesneden door de overstroming van de rivier de Doubs waarvan het peil in de laatste drie da gen van 14 tot 28 voet is gestegen. De stijging, die is veroorzaakt door hevige regen- en sneeuwval in de Jura, be dreigt thans ook Besangon, waar de benedenverdiepingen van de laagstlig- gende huizen reeds zijn ontruimd. Goede vaart. De Nederlandse ballonvaar der J, Boesman heeft voor het eerst in de geschiedenis een vaart met een bal lon gemaakt boven Afrika. Boesman steeg te Algiers op in tegenwoordigheid van naar schatting twintigduizend per sonen. De ballon ging goed omhoog en werd door de wind naar de Middel landse Zee gedreven. Gedurende een half uur voer Boesman over de zee, daarbij steeds hoogte winnend. Door een op grotere hoogte heersende land waarts gerichte wind werd de ballon vervolgens naar het land gedreven. Na een voorspoedige vaart van in totaal twee en een half uur landde Boesman tussen palmen en metershoge cactussen in een citroenentuin aan de voet van het Bouzega-gebergte. Baan. De rechtsgeleerde German Suarez Flamerich werd Maandag door de leden der militaire junta, die Venezuela be stuurt, tot president gekozen. Flame rich volgt als zodanig' de twee weken geleden vermoordde kolonel Delgado Chalbaud op. De weg. De Nederlandse ambassadeur bij de Canadese regering, A, H. J. Lovink, heeft Maandag te Toronto verklaard dat de Sovjet-Unie door zich teveel inlaten met de zaken van het communistische China mogelijk de ondergang van het huidige bewind te Peking zou veroor zaken. „Doch de Chinezen, die altijd realisten waren, zullen het communisme niet eerder prijs geven voordat de democratieën hebben bewezen dat zij de weg volgen, welks naar de vrede leidt," voegde hij hieraan toe. Bü Sinterklaas thuis. De lonen der haven arbeiders van de grote Spaanse havens zullen, volgens een in "het staatsblad verschenen decreet, van 1 December 1950 af met 50 worden verhoogd. In de minder belangrijke havens zal deze loonsverhoging, die zal worden uitge keerd in de vorm van een duurtetoe- slag, schommelen tussen 20 en 40 procent. Franco de Stoute. „De noodzakelijkheid de sociale revolutie in Spanje te voltooien en de massa op te voeden," vormde het onderwerp van een. rede, die te Sevilla door de Phalanx-minister van Arbeid, Girón, voor vertegenwoordigers van de arbeiders werd. gehouden. De minister kondigde de oprichting aan van „arbeids hogescholen". „Generaal Franco", zo zei Giron bij het aankondigen van die maatregel, „gaat de stoutmoedigste taak ondernemen, die een staatshoofd ooit op zich heeft genomen." Geluk hij ongeluk. De stormen en sneeuw val, die aan ten minste 226 personen in de Verenigde Staten het leven hebben gekost en voor millioenen schade heb ben aangericht, waren Maandag in hevigheid afgenomen. De staten aan de Noord-Oostkust worden echter thans door overstromingen bedreigd, daar de hevige hegens de rivieren hebben doen wassen. De regen heeft New York een dienst bewezen, daar de reservoirs van deze walerarme stad 125 milliard liter water hebben ontvangen. Water en vuur. In drie staten van Austra lië, namelijk Zuid-Australië, Victoria en Tasmanië, zijn honderden hectaren ananasplantages en grasland door brand vernield. Bij Mount Gambier (Zuid- Australië) konden door snel optreden een millioen ananasplanten worden ge red. In het gebied van Adelaide woeden meer dan 30 kleine branden en in Vic toria en Tasmanië vele grasbranden. Queensland en Nïeuw-Zuid-Wales heb ben van overstromingen te lijden. Hon derden mensen hebben hun huizen moeten verlaten. Ongeregeld. Twee politie-agenten en ver scheidene naturellen zijn Maandag om het leven gekomen bij een botsing in het naturellendistrict van Witzieshoek Iiarrismith (Oranje Vrijstaat). Ver schillende politiemannen liepen wonden op. Het aantal om het leven gekomen naturellen is nog niet bekend. De politie in de omringende districten heeft op dracht gekregen zich naar het bewuste district te begeven. De meeste Europea nen hebben het gebied verlaten. Ook twee ambulances van het Rode Kruis zijn naar Witzieshoek gezonden. In het ziekenhuis te Harrismith zijn alle be schikbare bedden in gereedheid ge bracht. ADVERTENTIE Sint Nicolaas ideeën ECHTE TOOTAL DASSEN 2.25, 2.95 3 ZAKDOEKEN IN DOOS 2.50 BROEKENHANGER 2.75 OVERHEMD, alle kleuren 10.75 FLANEL PYAMA 14.— TRAININGSBROEK 5.— MORGEN NIEUWE IDEEëN M. DOUWIV3A ZOON j Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 j De intellectueel en de vrijheid Van 27 tot 29 November wordt te Brussel een vergadering gehouden door het bestuur van het Internationaal verbond voor cultu rele vrijheid, gevolgd door een algemene conferentie. In het verloop hiervan zullen professor dr. H. Brugmans, rector van het Europees College, de Spaanse wijsgeer Sal vador de Madariaga en de schrijvers Dems de Rougemont, Arthur Koestier en Ignazio Silone spreken over de verantwoordelijkhe den van de intellectueel bij de verdediging van de vrijheid. De heer H. S. Leverton, die sinds de opening van de luchtlijn Amsterdam— Londen in 1921 aan de K.L.M. was verbón- den, is in de leeftijd van 60 jaar te Londen overleden.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2