Zo zien de voorgestelde middenstands woningen in Heémstede er op papier uit Twee belangrijke partijen eindigden remise in Dinsdag 28 November 1950 3 li a 1 ADVERTENTIE Bevrijdt U van rheumatlek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal. het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist J 0.83, J 2.08, ,1 7.94 Post voor de „Dorsetshire" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen, aan boord van het troepenschip „Dorsetshire", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 29 November in Neder land ter post bezorgd worden. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: ..Aan boord van het troepenschip „Dorsetshire", op thuis reis naar Nederland." Half December begint de rattenbestrijding De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen zal in de komende maanden weel een verdelgingscampagne legen de bruine rat voeren. Van 15 December tol 18 December is Noordholland ten Noorden van het Noord- zeekanaal aan de beurt en van 5 Januari tol 8 Januari Noordholland ten Zuiden van het Noordzeekanaal. Donderdagmiddag zal de Heemsteedse raad beslissen over het voorstel van B. en IV. om over, te gaan tot de bouw van 98 middenstandswoningen met vijftien ga rages aan een terrein ten Noorden van de Johan Verhulstlaan. De details van deze woningbouw, die voor ongeveer de helft voor risico van de gemeente geschiedt, heb ben wij in ons blad van Vrijdag reeds ver meld. Wij kunnen daar nog aan toevoegen, dat het complex komt op het terrein dat begrensd wordt tussen Johan Verhulstlaan, Wagenaarlaan en Mozartkade. Het is niet de bedoeling alle woningen tegelijk te bouwen: begonnen wordt met de vijftig woningen en negen garages die de ge meente voor eigen rekening laat zetten. Wij publiceren hierbij twee tekeningen usn de door de Haarlemse architect B. J. J. M. Stevens ontworpen huizen: de voor gevel van twee aangrenzende percelen de woningen worden in blokken van vier gegroepeerd en de plattegronden van de beneden- en bovenverdieping. Beneden heeft men een grote woonka mer van 3,5 bij 7 meter, een hal van drie bij drie meter en een keuken, boven is er slaapgelegenheid voor zeven personen, verdeeld over drie vertrekken. Bovendien is er nog bergruimte op een kleine vliering en in een schuur achter het huis. ADVERTENTIE (l (p oM^sV't*4 ?ENMODE BARTELJOIUSSTR. 24 - TEL. 20420 Nederland krijgt Belgische stroom tydens piek-uren (Van onze correspondent in Brussel) Binnenkort zal België aan Nederland da gelijks 50.000 kilowatt stroom leveren tijdens de piekuren. België werd in. 1945 tot 1947 geholpen met Nederlandse stroom- leveranties. De onderlinge verbinding tus sen de Nederlandse en Belgische stroom netten is sedert vele jaren een feit. De mo derne techniek is thans zover gevorderd, dat België bijvoorbeeld electrische stroom levert aan Zwitserland in plaats van steen kool. Electriciteit belooft dus een nieuw exportartikel te worden. Hoe de Belgische stroom in Nederland komt? Langs dezelfde weg waarlangs enige jaren geleden Nedex-landse stroom België binnenkwam. Einde 1944 kwam de verbin ding MerxemRoosendaal tot stand. Deze geeft te Geertruidenberg aansluiting op de hoogspanningslijn RoermondRotterdam Den HaagLeidenVelsen, welke op haar beurt verbonden is met de hoogspannings lijn VelsenUtrechtNijmegen. Van deze laatste stad loopt een hoogspanningslijn over Apeldooi'n naar HexxgeloZwolle Groningen. Sedert de bevx-ijding van België werden tussen ons land en België 170 millioen kilo watt geruild. In de Benelux heeft het groothertogdom Luxembux-g de gx-ootste eleetriciteitsproductie per hoofd van de be volking, namelijk twee maal zoveel als Bel gië en dx-ie maal zoveel als ons land. Nederlandse vrijwilligers zijn in Korea aangekomen Naar de Legervoox-lichtingsdienst giste ren meedeelde is hel Nederlandse detache ment vrijwilligers op 23 November te Poesan aangekomen. De volgende dag werd het detachement ontscheept. ADVERTENTIE Gnfiiieeiia Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert con gestie, vergemakkelijkt ademhaling en geeft spoedige verlichting. Agenda voor Haarlem DINSDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Zo gaat "t soms" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Palace: „Tarzan en de Meerminnen", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Opmars zonder genade", 14 j., 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. City: „Dokter Elisabeth", 18 j-, 2-15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het recht van de sterkste", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Salto Mortale", 18 j„ 2.30, 7 en 9!5 uur. Rembrandt: „Onverbreekbare ban den", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 29 NOVEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Prof. dr. F. C. Gerretson wordt gehuldigd Op 30 November zal het 25 jaar geleden zijn dat aan de rijksuniversiteit te Utrecht cle vereixigde faculteiten der rechten en der lettex-en en wijsbegeerte werden opgericht. Op deze dag zal px-of. dr. F C. Gerretson, buitengewoon hoogleraar in cle constitutio nele geschiedenis van het Koninkrijk in Europa en overzee, gehuldigd worden Ier gelegenheid van zijn 25-jax-ig hoogleraar schap in een bijeenkomst in het gx-oot-audi- tórium der universiteit. Gebrek aan koper De voorraden koper bij de Nederlandse fabrieken, die draad en kabel vervaardigen, zijn zeer 'krélp. Deze situatie is ontstaan, doordat men thans op de wereldmai'kt voor koper 40 tot 45 dollarcents per pound rixoet betalen. De officiële „Marshall-prijs" bedraagt 24,5 dol- lax-cents per pound. Aangezien Nederland oil het ogenblik niet over vx-ije dollax-s voor de aankoop van koper beschikt, kan onze industrie voor de thans geldende prij zen geen koper bemachtigen. Engeland heeft een uitvoervex-bod op koper gelegd en België wil dit product ook niet meer verkopen. Prins Bernhard op Malta Prins Bernhard is op Malta aangekomen. Hij yerd op het vliegveld begroet door de gouverneur van het eiland, Sir Gerald Creasy. De Prins blijft tot Donderdag'. Woensdag is hij de gast van de Hertog van Edinburgh en Prinses Elizabeth. Brand bij kunstmesthandel te Groningen ln de nacht van Maandag op Dinsdag heeft brand gewoed in loodsen van cle Veenkoloniale Kunstmesthandel aan het Eemskanaal te Gx-oningen. De brand werd ontdekt door huiswaarts kerende bruilofts- gangers, die de brandweer waarschuwden. De brand, waarvan de oorzaak nog on bekend is, ontstond in de kantoorrruimte. Achter dit kantoor ligt een magazijn voor papieren zakken. De brandweer wist de brand te beperken tot cle kantoorruimte eri het magazijn. Het leven werd weer iets duurder Het Centiaal Bureau voor cle Statistiek heeft voorlopige prijsindexcijfers van het gezinsverbruik samengesteld per 15 Octo ber 1950. Hel indexcijfer steeg van 15 September lot 15 October met 3 punten. De stijging is beïnvloed door de sterk gestegen koffie prijs. Behalve de koffieprijs stegen bij cle voe dingsmiddelen nog de prijzen van witbrood van patentbloem, peulvruchten, fruit, paarclevlees en eieren. Prijsdalingen kwa men voor bij rund- en varkensvlees en, in geringe mate, bij groenten,.. De prijsstijging voor kleding en schoeisel zette zich, zij het in geringere mate clan de vorige maand, voort. De stijging van het indexcijfer werd ook teweeggebracht door een verhoging der zeepprijzen. Ook trad een prijsstijging op voor dekens en matras sen. Sollicitanten" kwamen Schaaktournooi te Amsterdam later inbreken De recherche te Amstei-dam heeft twee textielclieven en een vrouw die als heelster optrad, aangehouden. De dieven, een 23- jarige artist en een 21-jarige leerling-auto monteur, hebben in de afgelopen maand voor meer dan 10.000 aan textielgoede- ren gestolen. De beide jongemannen hadden de ge woonte de bedrijven, waarop hun oog was gevallen, eerst als „sollicitanten" te bezoe ken. Korte tijd daarna kwamen zij weer maar met andere bedoelingen. Alle inbra ken werden op klaarlichte dag gepleegd. Aanvankelijk vervoerden zij de gestolen goederen per bakfiets, maar de „zaken" gingen zo goed, dat zij al spoedig over een auto konden beschikken. Op een Zaterdag middag braken zij in bij een firma aan het Rokin. Zij werden gestoord, doordat de vrouw van de concierge, thuis kwam. Brutaalweg verklaarden zij vex-onder- steld te hebben, dat de zaak nog open was. Zij hielpen de vrouw, die inkopen had ge daan. met het naar boven brengen van haar pakjes en cle vuilnisemmer, waai-na zij ver- trokken. Wat de heren in hun schild had den gevoerd, wei*d de vrouw duidelijk toen zij een breekijzer vond. Een half uur later sloegen de beide man nen hun slag bij een firma aan de Keizers gracht. Zij drukten een ruitje in en stalen 12 balen katoenen goederen. De gestolen goederen werden naar cle ovei'kant van het IJ gebracht waar de tante van een der jongemannen zorgde voor de verkoop. Het dx'ietal heeft bekeixd. Een gedeelte van het gestolen goed is achtex-haald. Jongeman stal bij inbraak ƒ13.000.— Een week geleden werd in het dorpje Hem ingebroken bij de fruitkweker Boots en een bedrag van 13.000 ontvreemd. De politie heeft nu de 21-jarige J. M. uit Venhuizen geaxresteex'd, die bekende dat hij de inbraak gepleegd had. Het geld had hij in een polder diep in de grond in twee jampotten begraven. Op dertig gulden na werd het bedrag teruggevonden. Verduistering van staat De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in een proces tegen twee verdachten, die veertien dagen geleden terecht stond wegens verduistering van staat. De echtgenote van de eerste verdachte verwachtte in Maart 1947 een baby. Het echtpaar wenste afstand te cloen van het kind en had vóór de geboorte een adver tentie geplaatst, waarin ouders voor het kind werden gezocht. De tweede verdachte, een expediteur te Amsterdam, antwooi-dde op de advertentie. Tussen die beide verdachten werd de af spraak gemaakt, dat het kind onmiddellijk na de geboox-te over zou gaan naar de fa milie B. B. gaf het zoontje na de geboorte aan bij de Bui'gei-lijke Stand als een uit zijn huwelijk "geboren kind. Wegens verduistei-ing van staat eiste cle officier van Justitie 14 dagen geleden te gen cle beide verdachten zes maanden ge vangenisstraf. De rechtbank veroordeelde beiden tot twee maanden gevangenisstraf. KOSTEN VAN HET BELGISCHE BEZETTINGSLEGER Naar uit het vex-slag van de Belgische Kamercommissie voor landsverdediging blijkt, kosten de Belgische bezettingstroe pen de West-Duitse regering maandelijks 7.500.000 Rijksmarken of 100 millioen francs. België zelf legt op de kosten maan delijks nog een bedrag van 90 millioen francs toe. Oud-minister rar. dr. L. N. Deckers, lid van dc Raad van State, is door de Paus be noemd tol commandeur in de orde van de Heilige Gregorius de Gx-ote. De uitslagen van cle Maandagavond in de twaalfde ronde gespeelde wedstx-ijden luiden: O' KellyKotlnauer 10 na 28 zetten; EuwcVan der Berg 10 na 23 zetten; Fol- tysDonner afgebroken na 40 zetten: Rosso limoNajdorf hna 24 zetten; Kramer— Golombek h—na 29 zetten; Tartakower— Gligoxic hM na 34 zetten: PilnikSzabados afgebroken na 41 zetten: PircGudmundsson afgebroken na 41 zetten; Stahlberg Reshevsky 'sna 41 zetten. Trifunovic Van Scheltinga 10 na 41 zetten. De afgebroken partij uit de elfde ronde tussen Golombek en Rossolimo is na 56 zet ten door Golombek opgegeven en dc partij KramerGligoric heeft laatstgenoemde ge wonnen gegeven. De afgebroken partijen uit dc elfde ron de lussen Reshevsky en Pirc en die tussen Gudmundsson en Pilnik zijn na 66 zetten opnieuw afgebroken. De stand luidt thans: 1. Najdorf 9'j pnt.; 2. Stalhberg 8!t pnt.; 3. Reshevsky 8 pnt en 1 afgebroken partij; 4. Gligoric 8 pnt.: 5. Euwc 7L pnt.; 6. Rosso limo 7 pnt.; 7. O'Kelly 611 pnt.: 8. en 9. Trifunovic en Tartakower ieder 6 pnt.; 10, 11. en 12. Pilnik. Pirc en Gudmundsson allen 5 pnt. en 2 afgebroken partijen; 13. Donner 5 pnt en 1 afgebroken partij; 14. Van Schel tinga 4'j pnt.: 15. Szabados 4 pnt. en 1 af gebroken partij; 16, 17, 13 cn 19. Kramer. Golembek. Van der Berg en Kottnauer allen ADVERTENTIE Voetbal Frans elftal samengesteld Het Franse voetbalelftal, dat Zondag 10 December in het Colombes-sladion te Parijs tegen het Nederlands elftal speelt, is ais volgt samengesteld: Doel: Vignal (Racing Parijs). Achter: Htfguet -St. Eticnne) cn Marché (Reims). Midden: Arnaudeau (Stade Frangaise), Cuissard (St. Etienne) en Ranzoni (Le Havre). Voor: Strappe (Rijssel), Kargu (Bor deaux), Baratte (Rijssel), Flamion (Mar seille en Doye (Bordeaux). Reserves zijn: Germain (Nice), Alpsteg (St. Etienne) en Garriga (Bordeaux). Van het elftal, dat op 23 April 1949 in het stadion Feijenoord te Rotterdam met 41 klop kreeg van de oranjeploeg, zijn nog over: Vignal, Marché, Cuissard, Baratte cn Fla mion Cuissard speelde toen rechtshalf en Flamion linksbuiten. De mogelijkheid bestaat, dat Flamion, die een blessure heeft opgelopen, niet tijdig ge noeg hersteld is. Mocht dit het geval zijn, dan zal Alpsteg de rechtsbuitenplaats in nemen. Strappé zal dan rechtsbinnen gaan spelen en in dat geval verhuist Kargu naai de linksbinnenplaats. Vei-geleken bij het Franse elftal, dat op 1 November tegen België 33 speelde, is de ploeg, die thans voor de ontmoeting met Nedeiiand. op 10 December is samengesteld, nog al ingrijpend gewijzigd Dc voorhoede is geheel onveranderd gelaten, maar over middenlinie en achterhoede was de Franse keuze-commissie kennelijk minder tevreden met het gevolg dat slechts twee spelers zijn gehandhaafd. In het doel is Ibrir vervangen door Vignal Huguet neemt de rechtsachterplaats over van Gai-riga, die naar de reserves is verhuisd. Arnaudeau, dc rechtshalf van Stade Frangais, behoudt zijn plaats, doch Lamy cn Scotty, respectievelijk spil cn linkshalf zijn verdwenen en vervangen door Cuissard cn Ranzoni. ADVERTENTIE voor hand verzorging bij guur weer en huishoudelijke arbeid Nu ik u eindelijk kan over Ierland en de Ieren, voel ik mij alsof ik mij door de i-Ijstebrijbei'g heb heenge land dat daar ligt als een zachtgroene smax'agd in de blauwe golven van de Oceaan, op zijn steden donkex- maar nooit gnmmig, op zijn volk gevoelig als geen ander en daarom hardnekkig weigerend zich te laten gebruiken als tandwieltjes weemoed oei herinnering ™cMnlonvei'b,ddeI1Jke maatschappehJke Ti II -I Ga naar het land, maar laat uw botani- V0.J2 Jtieit OJliiCik-CJlO© seertrommel, uw geologenhamer en uw geox-ga:iiseerde reisgezelschap thuis. Vraag niet om verse kadetjes, Karei I sigaren en laan vertellen digen, die van het oponthoud gebruik ma- biefstuk met doppertjes. Zoek niet naar ,i ,i, Ai.-n( ken om bij een glaasje bier te bedenken, dure amusementsgelegenheden of nacht- dal een gemiddeld mensenleven 65 jaar clubs want die zijn er niet. Schroom niet geten en ten langen leste in Luilekkerland duurt, die al die begroeide muren een aan- bjnne'n te «aan in het eenvoudige kroegje ben gearriveerd. De histox-ie, de economie, winst voor het landschap vinden en die 43 - - -* zijn geknipt en geschox-en. De wenkbx-au- maken om ook naar de race te gaan, wei wen zijn gefronst geweest en het gezicht aan vrienden dan raden wij ook u aan: „Ga - langs de weg en drink er uw Stout of uw de handelsbetrekkingen en de politiek, zij zélf verheugd van de gelegenheid gebruik Irish wbjskey met uw buurman, of hij nu toevallig een passerende bankdirecteur of een bus-chauffeur is. Sla de uitnodiging van de wildvreemde landarbeider, om in zijn schamele stulp „a spot of poteen" (een Ach, er zijn duizend redenen om op slag a]aasje clandestien gestookte whiskey, die .v hart aan Ierland te verliezen. Op het daarom véél lekkerder smaakt) le drinken, niet heeft lang genoeg ernstig gestaan. De za ken zijn gedaan en ik heb vrij-af van jaar tallen, statistieken, verdragen en parle- mentaii-e debatten. Ik geef het u nederig toe: het zijn belangrijke zaken. er niet heen". Want ge zoudt er nooit meer vandaan willen. Maar in de ogeii van mijn Ierse vrien den, die over mijn schouder hebben mee gelezen, zal zo langzamerhand wel een tikkeltje spot gekropen zijn. Spot over de bezoeker, die er weer niets van begi-epen zou hebben, wanneer hij dacht, dat de kous daarmee af was. En van die onbegrijpende bezoekers hebben de Ieren er scheepsla dingen gehad. Amerikanen wier oordeel over een land in belangrijke mate bepaald schijnt te worden door de glaasjes ijswater, de centrale verwarming en de privé-bad- kamers, die zij er aantreffen. Europeanen, die vergramd worden door het gebrek aan chronische ernst en feilloze organisatie. C Gezegend eiland En inderdaad vrienden, wanneer gij be hoort tot degenen, die zich ergeren aan een land, waar het vertrek der treinen soms nog wel eens in zekere mate door Gods voorzienigheid wordt bestierd, wanneer ge u stoot aan de landverspilling teweegge bracht door de stenen muren, die ieder perceel omgrenzen, wanneer ge u als za kenman laat irriteren door het feit dat uw afspraak met een Ierse relatie niet door gaat, omdat deze vergeten was, dat er een belangrijke race op het programma stond, kortom wanneer ge geprikkeld raakt dooi de duizend en één dingen, die toch eigen lijk niet vóór mochten komen, welaan vrienden, dan raad ik u met nadruk aan: „Ga er niet heen". Want ge zoudt of boos worden of bekeerd raken en dat laatste zou natuurlijk een hele slag zijn. Behoort ge daarentegen tot de verstan- Schemer in Ierland: de zon is weggezakt achter de hergen van Conuemara, die het meer omringen dat zich spiegelt in de eenzaamheid van dit wilde land. af. Er gloeit een turf vuurtje om u van buiten te verwarmen cn de poteen zorgt voor de binnenkant. En al is het er niet zo schoon als bij u in de salon, ik vond het er veel gezelliger. En dwaal vooral door het schone Iex-se land. Door het onhei'bergzame en ai-me Westen, Con- naught. Gi-immig staan er de hoge stenen mu ren in het wilde land, een wildheid die slechts getemperd wordt door het zachte, gesluierde licht, dat overal aan de Atlantische kust de con touren verzacht tot een sprookjesachtige onwe zenlijkheid. En vindt mij schoner woorden dan de vreemde Kelti sche namen als Conne- mara en Ballina. Ge ziet er de eindeloze meren, die zich spiegelen in de eenzaamheid en de men sen, vaak nog onberoerd door de invloeden uit het Oosten, trots en oud. Hier is de Keltische geest (en de Keltische taal) het stex-kst be waard gebleven. Ge daalt af naar het bergachtige Zuiden, naar Kei-ry. Ge ziet de meren van Killarney, de baai van Bantry, de hele gi'illige Zuidkust, waar de schuimende gol ven van de Oceaan, die uitlopen tussen de bergkanten, 'n bruisende kroon zetten op de kleurovergang van diep blauw naar het groen van het land, dat zich schijnt te weerspiegelen in het water. En het is daar in het Zuiden, wanneer de schemering valt cn de nevelflarden omhoog kruipen langs de heggen, de muren en de enkele bomen, die er eenzaam in de velden staan, dat ook uw nuchtexheid bezwijkt en onder de beto vering komt van de oude legenden. Dat ook uw adem stokt, wanneer een nevelsliert over de weg verwaait en ge de Banshee meent te horen, de geest van een vrouw, die met wapperende haren weeklagend over de wegen snelt en aankondigt dat één van uw diex-baren zal sterven. En dat, als er iets in de struiken ritselt, ook gij twin tigste eeuwer tuurt naar „the little people", het kleine volkje dat zijn raadselachtig be drijf volvoert. Wat zou het, een half uurtje later leunt ge over de tapkast van een „pub" en zijt ge het weer vergeten. Gij gelooft er niet meer in, evenmin als de leren er in gelo ven. Maar ge kunt toch niet nalaten, nóg eens te kijken wanneer ge met een verse pijp het donker weer instapt. Want gij kunt u niet aan de fascinerende invloed van het landschap onttrekken. En het doet er niet toe of ge in het ruige Wes ten, het grillige Zuiden of het vriendelijke Oosten zijt. Of ge tussen de goud-bruin beboste heuvels aan een rivier staat, waar van het zachte ruisen onderbi-oken wordt door de schuimende sprong van een zware zalm, of over een paadje gaat door de sombei-e moerassen waar de snelle snip als een veeg over de struiken scheert. Het eindeloos-bewogen, grillige spel van wind, zon en wolken, de mist en de regen jaagt de zelfde schaduwen en zonneplekken die over de heuvels zeilen ook over uw stem ming. Het land verandert altijd. Behalve in de schemering. Die heeft zich al vroeg in de middag laten aankondigen door een eerst nauwe lijks merkbare vex-donkex-ing in het licht, die over alles een zacht waas van onbe- stembare treurigheid legt. Langzaam ver vagen de contouren. De begroeide muren in de velden woi-den donkere lijnen. De grijze ruïne op de heuvel steekt zijn ge broken kantelen dreigend omhoog als vroegen zij om vergelding van kwaad uit vroeger eeuwen. De mistige schemering zakt geluidloos over het land en brengt de weemoed om herinneringen aan het onge kende mee. Ondoorgrondelijk, betoverend Ierland. W. L. B. 4 pnt.; 20. Follys 3't pnt, en 1 afgebr. partij. Het programma voor Maandagavond be vatte twee belangwekkende partijen, n.I. Stahlberg—Reshevsky en Rossolimo—Naj dorf Reshevsky trof het niet. Des ochtends had hij drie uur hardnekkig gestreden om zijn ongunstig slaande partij tegen Pirc nog te kunnen houden. Bij de tweede onderbre king zijn zijn vooruitzichten niet merkbaar verbeterd en des avonds speelde hij met zwart tegen een van zijn grote concurrenten. Deze partij nam dadelijk een zeer interes sante loop. In een Nimzo-Indische opening bleek de Zweed een nieuwtje in petto te hebben Hij begon een stormloop op de vijandelijke koningsstelling, maar de Ameri kaan vond vooralsnog voldoende verde diging. De partij was de boeiendste van deze avond wegens het fraaie verdcdigingsspel van de Amerikaan, zij werd eveneens afgebroken, maar dadelijk na sluiting remise gegeven. De partij RossolimoNajdorf. een Siciliaan was niet minder interessant. De Fransman, wie het veel waard zou zijn als hij de leider een beentje kon lichten, bouwde een fiaaie stelling op cn een ogenblik leek het. of hij een gevaax-liike aanval zou kunnen ontke tenen. De grootmeester wist met een fijne parade de aanval le niet te doen. Stukken gingen van het bord. Rossolimo stelde na de 23e zet van zwart i-emise voor, waarop Najdorf antwoordde: „Doe eerst uw zet, dan zal ik het voorstel overwegen". Aldus ge schiedde en na overweging stemde Najdorf in met remise. In de overige partijen geschiedden in het algemeen geen zenuwschokkende dingen. Een uitzondering kan hierhij worden ge maakt voor de partij O" KellyKottnauex-, een'half-Slavische opening, waarin aanvan kelijk een zuiver positiespel werd vertoond. Plotseling bracht de Belg een verrassend, goed berekend offer op f7. dat hem weinig zetten later (na 28 zetten) de winst op leverde. Ook in de partij TartakowerGligoric, een een Siciliaan. waarvan Tartakower de opening zoals gebruikelijk volgens eigen systeem behandelde, ging het tamelijk wild toe. Uit de schermutselingen resulteerde ech ter een gelijk staand eindspel, dat na de 34e zet remise werd gegeven. EuweVan der Berg, een Nimzo-Indische opening met 4. Dc2. De leermeester tegen over dc leerling. Laatstgenoemde weerde zich dapper, maar geraakte in een netelige positie er. bij de 24ste zet streek hij de vlag. Kramer en Golombek speelden eexx Caro- Kann, waarin beiden naar de lange zijde rocheerden. De stelling bleef enige tijd in evenwicht maar gaandeweg reeg de Fries gunstig spel, dat hem uitzicht op winst bood. Hij maakte echter een fout. welke zijn voor deel te niet deed en na 29 zetten 'werd tot remise besloten. Trifunovic en Van Scheltinga speelden een vierpaardenspel. waarin de Amsterdammer het hard te verduren kreeg. In het midden spel boette hij een pion in bij ongunstige stelling en bij de 40ste zet moest hij een stuk verliezen, zodat hij zich gewonnen gaf. De partijen PilnikSzabados. een Siei- liaanse opening, waarin Pilnik stellings voordeel heeft. FoltysDonner. een half- Slavische opening en Pirc-Gudmundsson, een orthodox damegambiet waarover niets met zekerheid valt te zeggen, werden afgebroken. Sport In 't kort AUSUM LEIDT VOORLOPIG NED. ELF TAL—HAELSINGBORG. Dc oefenwed strijd tussen het Voorlopig Nederlands elftal en de Zweedse hoofdklasser Haelsingboi-g, die Woensdagmiddag om half drie in het Stadion Feijenoord te Rotterdam wordt ge speeld, zal onder leiding staan van de scheidsrechter J. B. Ausum. ADVERTENTIE aven „Landen der Toekomst" door Anton Zisclxka (Ned. Boekhuis. Tilburg). Zischka heeft een naam op het gebied van ethnologische werken en zijn fi-isse, simpele manier van analyseren geeft hein de mogelijkheid om over de landen, die hij beschrijft, dingen te zeggen die iedereen aan de hand van de feiten kan controleren. Zijn verzameling van beknopte opstellen over Angola, Argentinië. Australië, Brazilië, Canada. Chili, Columbia, Ecuador-, Israel, Kenya. Nieuw Guinea, Panama. Peru, Rho desia, Sahel. Zuid-Afrika, Oeganda en Vene zuela. geeft heldere inzichten in de mogelijk heden en problemen dezer landen en is een bezit, dat men nu cn dan ter hand kan ne men om op de hoogte te komen van de détals die deze landen van belang doen zijn in de wereld. Speurtocht door Zuid-Afrika door H. V Morton (Leopold, Den Haag). Een intei-essant en onderhoudend geschre ven reisverhaal van het werelddeel dat nog talrijke geheimen bewaart geheimen waarvan er in dit boek een aantal worden opgelost en in ieder geval beschreven. Het geeft een uitgebreid overzicht van de geo grafische, economische en andere details van hel zwarte werelddeel, met een keur van deels zeldzame foto's. „Naar dc voorhof van Tibet" door Nicol Smith (Het wereldvenster, Amsterdam). Een zeldzaam actueel boek. dat verhelde rende beschrijvingen geeft van het eeuwen lang geïsoleerd land, waar thans een nieuwe, moderne en radicale politieke wind zal gaan waaien. De inval der Chinezen in dit land zal grote gevolgen hebben, en dit boek geeft er een duidelijke indruk van. „De rode taifoen" door Jack Belden (Born N.V.. Assen). De geschiedenis van China's wereld schokkende revolutie, beschreven door een man die sinds 1933 voortdurend op de Chi nese slagvelden vertoefde en begrepen heeft wat de revolutie in China betekent, moet voor sommigen een openbaring zijn. Het is een openbaring van het grote gevaar dat het rode succes in China voor de wereld bete kent en tegelijk van de logica, waarmede China zich in de armen van het communisme wierp. Het is een waarschuwing tegen de mislukkingen van de Europese en Ameri kaanse politiek ten opzichte van Azië, aan gevuld met een vertrouwenwekkende analyse van de toekomst. „Trygvc Lie" door Hans Amundsen (uitggeven bij Born N.V., Assen). De geschiedenis van een eenvoudige Noorse jongen, die door onvermoeide ijver en doorzettingskracht op een hoge post in de UNO kwam, na in zijn eigen land minister van Buitenlandse Zaken te zijn geweest, is boeiend en interessant. Zij stelt deze UNO- functionaris, die pas geleden weer voor drie jaren herkozen werd, in het licht van zijn verdiensten en kwaliteiten op een wijze, die het lezen veraangenaamt. Dit boek kan wedijveren met vele romans, waarvan het gegeven ontsproot aan een verbeeldings- krachtig brein.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5