Voor St. Nicolaas SÏOUTENBEEK De Japanse capitulatie gaf de Vietminh zijn grote kans en De radio geeft Vrijdag 150Jc Wmsm* Drie jaar geëist tegen ex-directeur van de Oudewaierse Bank Q Wereldnieuws fieewe Ui tgaven foo\dytjot PANDA DE MEESTER* BEDIEN DE Donderdag 30 November 1950 Indochina, een der Aziatische brandhaarden De gevechten in Indochina zijn reeds gaande sinds 1945. toen de Japanners ca pituleerden en de Fransen het bewind weer overnamen. Thans is er een stadium bereikt, waarin de Fransen 50.000 man versterkingen zenden, voorzien van tanks, kanonnen en schepen, teneinde zich te weer te stellen tegen de opstandelingen, die hun tot nu toe hevigste aanval zijn begonnen. Frankrijk ontvangt militaire hulp van Amerika waarvan de eerste zending in Augustus arriveerde. Indochina, dat een deel is van de Franse Unie, omvat Tonkin, Annam, Laos, Cam bodja en Cochin-China, alle afzonderlijke staten. Cambodja en Laos zijn niet in de hui dige strijd betrokken, wel echter de andere drie staten, die tezamen de staat Vietnam uitmaken Bij de capitulatie in 1945 droegen de Japanners Indochina niet aan de Fransen over doch aan de revolutionnaire organisa tie, békend onder de naam van liga voor onafhankelijkheid oi Vietminh. Deze orga nisatie bestrijdt thans de Franse strijd krachten en die van Bao Dai. In.- 1945 poogde de Vietminh zijn gezag aan Annam op te leggen en zijn invloed tot Cochin-China uit te breiden. In het volgende jaar organiseerde de Vietminh een opstand in Tonkin en er werd een voorlopige regering gevormd onder de lei ding van Ho Tsji Minh, leider van de Vietminh-.- Van toen af aan is de toestand steeds verwarder geworden. De meeste in woners van Cochin-China wensen onaf hankelijkheid van Annani, Tonkin en de republiek Vietnam, aldus meent men te kunnen -vaststellen, doch in Cambodja en Laos werden de Fransen goed ontvangen. Voorzover Tonkin er. Annam betreft werd in Maart 1946 een voorlopige overeen komst gesloten met Ho Tsji Mirth's rege ring, waarbij de autonomie van deze lan den binnen de mdochinese federatie en de Franse Unie gehandhaafd werd. Een jaar later echter streden de Fran sen tegen de troepen van Vietnam, die wel geen bezwaar hadden tegen lidmaatschap van de Franse Unie doch een autonomie wensten zoals leden van het Britse Ge- ménebest die genieten. Th arts werken die troepen van Vietnam met de Fransen sa men tegen de Vietminh. De grootste strijd begon in Augustus, toen het commando van de Vietminh order gaf tot voorbereiding op „een strijd op grote schaal teneinde geheel Vietnam te bevrijden". Sedert dien heeft een op grote schaal opgezet offensief de Fransen ge dwongen de meeste van hun bolwerken in het gebied ten Noord-Oosten van Ton kin te verlaten. De intensieve actie van de Vietminh heeft ook geleid tot gevechten in de delta van de Rode Rivier in het kustgebied van Tonkin en in Cochin- China, Annam, Cambodja en Laos. Thans beheerst de Vietminh vrijwel het gehele berggebied tussen de Chinese grens en de benedenstroom van de Rode Rivier. De tegenslag in Indochina wekte in Frankrijk grote bezorgdheid en dit leidde er toe, dat het Franse kabinet op tien Oc tober besloot generaal -Juin, als deskundige op het gebied van oorlogvoering in berg achtig land, en Letourneau, de minister van de verbonden staten, een spoedbezoek aan Indochina te laten brengen om rap port uit te brengen. Op 18 October werd in geheel Tonkin door de Franse autori teiten de noodtoestand afgekondigd. Het staatshoofd. Bao Dai, keerde ook uit Frankrijk naar zijn land terug om te spre ken over de instelling van een federaal bestuur. Hij onderhoudt thans nauw con tact met de Franse commandanten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE PYAMA's IF SÖKKEN SENMODE BARTEL JORISSTR. 24 - TEL. 20420 HILVERSUM I, 402 M. '7.00,- Nieuws. 7.10 Platen, 7.15 Een woord voor de d'ag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen; 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. U.00 Alt en piano. 11.20 Pla ten. 12.00 Metropol,e-orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Septet. 13.40 Orgel. 14,30 Platen. 14.40 Voor dracht. 15.0 Volksmelodieën. 15.30 Platen. 1-5.40 Voordracht. 16.00 Citaar-trio. 16.30 Slui ting. 18.00 Regeringsuitzending. 18.10 Platen. 18.20 Pi3noduo. 18.30 Causerie. 13.45 Kerkkoor. 19.00 Nieuws. 19,15 Regeringsuitzending, 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaak wedstrijd Noorwegen-Nederland. 20.05 Popu laire muziek. 20.35 Causerie. 20.55 Omroep orkest. 21.40 Lichte muziek. 22.00 De levende kerk. 22.15 Omroeporkest. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25 Wereidschaaktournooi. 23.3024.00 Platen. HILVF.RSOI 17. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.05 Moi-genwijding. 10.20 Platen. 1Ö.30 Voor. zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Cello en ipano. 11.40 Radiofeuilleton. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws.. 13.20 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamer orkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 15.35 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen. 19.30 Wat met de kerk? 39.50 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Concertgebouw trio. 20.35 Causerie, 21.00 Theaterkoor en -orkest. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22,15 Trio. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. .23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Omroeporkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht, 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel ch zang. 14.0 Opera. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platc-n! 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 19.00 Nieuws. 19.30 Film. 19,45 Platen. 20.00 Sym- phonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen, Import Zo juist ontvangen een zeer mooie collectie Pullovers Vesten Ta>ine£e£s in de nieuwste modellen en mode-tinten tegen speciale prijzen. Ten gerieve onzer Clientèle zuilen wij VRIJDAG, ZATERDAG EN MAANDAG A.S. tot 9.011 uur GEOPEND zijn. HOUTPLEIN 10 HAARLEM ADVERTENTIE •aafi Tpïiïmm. -20 rast: »scrs HSse Koch voor een Duitse rechter Use Koch, de „meesteresse" van het con centratiekamp Buchenwald, die reeds eer der door een Amerikaans hof tot levens lang later verminderd tot vier jaar ge- vangenisstriaf veroordeeld werd en thans voor een' Duits hof terecht staat, hoorde heden getuigenis uitbrengen door de voorzitter van het Beiers journalistenvev- bond, Josei' Ackermann, over de kwestie van de „schemerlamp' van mensenhuid". Ackermann, die gedurende vijf jaren dok ters-assistent in het kamp was, verklaarde zich heel goed te kunnen herinneren," dat ter gelegenheid van de verjaardag van kampcommandant Koch een staande sche merlamp uit mensenbeenderen en getatou- eerde mensenhuid vervaardigd was en naar de villa van Koch gebracht. Toen de supe rieuren van Koch hiervan vernomen hadden was de lamp naar het kamphospitaal terug gebracht. De lamp, die bij het proces te Neurenberg was getoond, was volgens Ackermann niet de voor de villa van Koch vervaardigde. Ook waren schedels en men senhoofden geprepareerd om „de talrijke vriendinnen van de kampdokter. Hoven, die ook een verhouding met Ilse Koch gehad zou hebben, te kunnen laten griezelen". Ilse Koch gaf rtiet nauw hoorbare stem een afwijzend antwoord toen haar gevraagd werd ol' zij de getuige vragen had ie stellen. Ackermann zeide geen bewijzen te kun nen aanvoeren, dat kampbewoners om hun tatoueringen waren gedood. Er was echter wel bevel gegeven eventuele getatoueerde huiden van doden af te nemen en te looien. Ackermann had aan vele officiële bezoekers van het kamp kleine stukjes getatoueerde huid meegegeven om zodoende openbaar heid te geven aan wat in het kamp ge schiedde. Grote stukken getatoueerde huid, die de aanklager toonde, herkende Acker mann als echt, De S.S. zou even bang voor Ilse Koch geweest zijn als de kampbe woners. Een andere getuige, Alfred Kieper, thans regeringsambtenaar, verklaarde dat gevan genen, die Ilse Koch niet gegroet hadden, tot 25 slagen met de „kat-met-negèn-staar- ten" veroordeeld werden en daarna naar een bunkei' werden gebracht, waaruit ze niet meer levend te voorschijn kwamen. Verder zeide Kieper nog, dat Ilse Koch bij het inspecteren van werkploegen aanteke ning maakte in haar zakboekje van per sonen met bijzondere tatoueringen en dat dergelijke personen enkele dagen later plachten te verdwijnen. Ilse Koch ver klaarde het getuigenis van Kieper geheel van de hand te wijzen. Acht gewonden hij autobofsing Bij een autobotsing op de Kuinderweg te Vollenhove zijn gisteren drie personen ern stig en vijf licht gewond. Een aannemer reed met een bestelwagen, waarin zich veertien personen bevonden, in de richting Emmeloord om deze personen naar hun werk te brengen. Een tractor met aan hangwagen die van een erf kwam, vcecl dwars over de weg. De bestelauto reed in volle vaart tegen de tractor. Drie personen werden ernstig gewond. Vijf andere per sonen konden, na te zijn verbonden, naar huis terugkeren. De bestelauto was aan de voorzijde totaal vernield. ADVERTENTIE Een fabrikant in Zaandam bouwt bunga lows voor hen, nie naar Australië emigreren. Elk huis bestaat uit een woonkamer, twee slaapkamers, een keuken en een badkamer. Nétjes verpakt in kisten kan het meegeno men worden. Hel huis (zonder het dak, dat goedkoper is in Australië) kost f 4800. ADVERTENTIE Verlmyr zonder chauffeur HEM GEVELD Mamixplein 21 - Haariem-Noord telefoon 25 0 79 Eerste klas. materiaal, betrouwbaar, elegant Officier van Justitie: „Er is gemarchandeerd met het vertrouwen" Bij de Woensdag door de Rotterdamse rechtbank voortgezette behandeling van de zaak der Oudewaterse Bank kwam de of ficier van justitie, mr. R. H. F. M. H. Grasso aan het woord voor het houden van zijn requisitoir-. Hij ging uitvoerig op alle punten van de dagvaarding in en merkte op ook een dagvaarding van veertig punten te hebben kunnen maken. Niet ten laste gelegd bijvoorbeeld is hét geval van een man, die met een ton zwart geld bij ver dachte kwam. Deze cliënt kreeg, aldus mr. Grasso, 17.000 gezuiverd geld. Aan de rest, zo had de verdachte gezegd, heeft de cliënt niets, want hij is het toch kwijt aan de belasting. Een der commissarissen van de bank stond onder vier ver-schillende namen in de boeken. Toen een vervalsing werd ge pleegd om deze commissaris te helpen, werd een naam veranderd. Deze naam was echter ook één van zijn schuilnamen, maar de bank wist het niet meer. Zowel voor de accountant als voor de Nederlandse Bank werd een rekening-courantvel bijgehou den, echter met verschillende bedragen. De balans van de bank noemde de offi cier misleidend. „Reeds jai'en geleden had deze voze, uitgeholde bank failliet moeten gaan. De verdachte behield echter vele jaren zijn salaris en hij betaalde „zwarte" salarissen. Als bankier was hij een sociaal gevaar-. Hij heeft zijn intellect gebruikt om kronkelpaden te bewandelen om de bank in leven te houden. Voor harde bankzaken is hij een weinig geschikt man. Hij zelf is failliet, evenals de bank, die het prototype voor een knoeibank is geworden. Een strenge correctie is hier op zijn plaats, want er is gemarchandeerd met het ver trouwen", aldus mr. Grasso, die tegen de verdachte een gevangenisstraf van drie jaar eiste met aftrek van elf maanden pre ventieve hechtenis. Als eerste verdediger kwam hierna prof. mr. H. A. Idema uit Gouda aan het woord. Op juridische gronden bestreed hij ver schillende punten van de dagvaarding. Mag men bij de bepaling van de strafmaat, zo vroeg de raadsman zich vervolgens af, rekening houden met feiten, die buiten de dagvaarding vallen, maar wel door de offi cier van justitie zijn genoemd? Sprekend over de persoon van de ver dachte, haalde raadsman enige uitspraken aan uit het uitgebracht psychiatrisch rap port, onder andere dat de verdachte weinig geld voor zichzelf gebruikte en moeilijk neen kon zeggen. In de conclusie van het rapport staat dat de verdachte de voor zijn beroep benodigde karaktereigenschappen miste. De tweede verdediger, mr. H. S. Smit uit Gouda, betoogde dat de verdachte bij zijn beslissingen altijd het belang van zijn cliënten voor ogen hield. Pleiter meende dat de valsheid in geschrifte niet was aan getoond. Mr. Smils was van oordeel, dat de verdachte niet geschikt was voor het bankvak. Zijn streven is er echter steeds Op gericht geweest de bank vooruit te bren gen. Pleiter vond de straf uitermate hoog en vroeg de onmiddellijke invrijheidstel ling van zijn cliënt. In zijn repliek zei de officier van Justi tie, dat de tenlastegelegde feiten juridisch volkomen verantwoord zijn. Hij verzette zich tegen een onmiddellijke invrijheid stelling. De rechtbank wees, na raadkamer, het verzoek van mr, Smit af. De uitspraak werd bepaald op 12 De cember. De niet-ingeleverde briefjes van 1000,— en ƒ500.— Proces tegen de staat aanhangig gemaakt Bij de rechtbank in Den Iiaag is een civiele procedure aanhangig gemaakt door de stichting „5001000" tegen de staat in zake de behandeling van aanvragen tot vergoeding van tijdens:deioorlog niet inge leverde, bankbiljetten: van 500 en 1000- gulden. Deze biljetten moesten in het voorjaar van 1942 op bevel van de bezetter worden ingeleverd. Vele landgenoten hebben dat niet gedaan. Na de bevrijding werd bij wetsbesluit F 121 onder andere bepaald dat bij na- inlevering de eigenaar moest bewijzen, dat hij de biljetten sedert 13 Maart 1942 onaf gebroken in zijn bezit heeft gehad of wel nadien door vererving gekregen heeft. Aan de minister van financiën werden de be oordeling van het bewijs en de beslissing over een eventuele vergoeding overgelaten. Vele betrokkenen vinden de door' het ministerie gevolgde procedure niet bevx'e- digend. Een der klachten is dat het door hen aangebrachte bewijs, eventueel ge staafd met getuigenverklaringen, naar hun mening niet voldoende wordt onderzocht of dat hierop in het geheel geen acht wordt geslagen. Ook tegen het voorschrift, dat, ongeacht het besluit van de minister, de aanvrage tot vergoeding het afstand doen van de bankbiljetten inhoudt hebben de betrokkenen bezwaar. Namens een der leden van de stichting is bij de rechtbank een conclusie ingediend, waarin gevraagd wordt te beslissen dat de staat in deze in zijn verplichtingen tekort schiet. De speelgoederen, bijeengebracht door de kinderen van 134 scholen en 85 jeugd groepen in Den Haag ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek in November, zijn overgedragen aan de stichting „Opbouw Drente", Niet minder dan 56 kistèn met speelgoed zullen met St. Nicolaas onder Drentse kinderen worden uitgedeeld. Veerdienst Breskens-Terneuzen tijdelijk gestaakt De veerdienst Breskens-Terneuzen werd Woensdagavond 8 uur tijdelijk gestaakt. Tengevolge van de wind raakte namelijk de veerboot enigszins los van do wal waar door twee auto's, dis reeds op de klep stonden, in het water gleden. De auto's zijn later door een lichter op het droge gebracht. Statistiek over de omvang der vakbeweging Uit een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over de omvang van de vakbeweging in Nederland op 1 Januari 1950 blijkt dat op die datum 1.160.300 per sonen waren aangesloten bij vakorganisa ties. De meesten hiervan (740.200) zijn ar beiders in het vrije bedrijf: 99.100 behoren tot het administratief en technisch perso neel in het vrije bsdrijf en 321.000 tot het personeel in openbare dienst. Het percentage der confessioneel geor- ganiseerden is sinds 1946 steeds stijgende en bedroeg 44 op 1 Januari 1950. Van het totaal aantal georganiseerden was 87 per cent bij een vakcentrale aangesloten. De drie samenwerkende vakcentralen (N.V.V., C.N.V. en K.A.B.) omvatten tezamen 72 percent der georganiseerden. Het aantal georganiseerden bij de E.V.C. bedroeg 14 percent van het totaal. Beziet men de positie van de vakcentra len in de steden met meer dan 100.000 in woners, dan blijkt dat van het ledental van de E.V.C. 59 percent in deze steden woont. Bij het N.V.V. bedraagt dit percentage 41, bij het C.N.V. 26 en bij de K.A.B. .27. Duits historicus getuigde in het proces tegen Von Faikenhausen Professor Ritler, een Duitse geschiedkun dige, die thans in dienst staat van de re gering van Bonn, is Woensdag gehoord in hst proces tegen Von Faikenhausen te Brussel. De getuige, die verklaarde een slachtoffer van het nazi-régime te zijn geweest als lid van een katholieke verzetsbeweging, is be last met een geschiedkundige studie van het nationaal-socialisme, aan de hand van de archieven, die werden teruggevonden en van verklaringen der overlevenden van de nazi-vervolging. Hij sprak over de verzetsbewegingen, die ontstonden onder de officieren en noemde Von Faikenhausen als lid van een samen zwering tegen Hitler. Van 1940 af, aldus Ritter, was Von Faikenhausen een anti nazi. Reeds vóór de oorlog, zo ging Ritter ver- dei', bestond er in sommige Duitse arbei derskringen ^verzet tegen de Jodenvervol ging. Tijdens de oorlog zouden er in Duits land sabotagedaden gepleegd zijn door so cialisten en door communisten, bij het uit breken van de oorlog tegen Rusland. Een groot deel van de Duitse bevolking zou niet geweten hebben dat er te Dachau en Ora- niënburg concentratiekampen bestonden. Ook van wat er in deze kampen gebeurde wist de Duitse bevolking niets af, zo zeide de getuige, daar de vrijgelaten gevangenen niet durfden te spreken. Prof. Ritter heeft echter gedurende de oorlog kennis gekregen van de gruwel daden die in deze kampen werden bedre ven door een boek, geschreven door een Britse oud-gevangene, dat uit Zwitserland naar. Duitsland .was gesmokkeld. Tot slot, deelde professor Ritter mee, -dat bij zijn wetengeen enkele commandant zich rechtstreeks tegen 'een bevel van het' Duitse oppercommando heeft verzet. Schuld. Rechter Maginöt onderbrak teren in Augsburg de getuigenverhey in het proces tegen Ilse Koch om verklaren, dat dit proces meer is b een poging orn' de beklaagde schulp' bevinden. „De mensen vragen zieh:' aldus Maginot, „waarom wij kosten en moeite aan dit proces btö! den. Dit is voor eens en altijd eenp' ging om voor een Duits hof vast stellen of de wreedheden in de kamtfe werkelijk plaats hadden. Wij zyn a verschuldigd aan de slachtoffers deze kampen". En boete. Ludwig Doerr, aanvankelijk w levenslange gevangenisstraf veroj;. deeld, wegens wreedheden .in het gr«; bedreven in het concentratieka-i Mauthausen, is door de Amerika^ autoriteiten uit de Landsberg-gevan'» nis ontslagen. In April van dit jt[. werd zijn straf tot zeven jaar terug!t, bracht. Daarna kreeg hij opnieuw vt, mindering van straf wegens „goed a drag". Record. Het Amerikaanse bureau voor a statistiek - zegt dat de index voor kosten van levensonderhoud in de Vfc enigde Staten tussen 15 September e 15 October met 0.6 procent is gesler- Dit is een record en maakt loonsip hoging voor ongeveer 900.000 arbeid noodzakelijk. Duister aspect. Verklaringen in het Ai» rikaanse weekblad ..Life" die work toegeschreven aan Koningin Frederj van Griekenland, hebben geleid to! diplomatieke crisis tussen Egypte, Griekenland, aldus verklaarden weliinü lichte bronnen vandaag. Adly Bey. j Egyptische ambassadeur in Athene,, naar Cairo teruggeroepen om vollef verslag uit te brengen. Het geschil gj over een artikel, waarin de Koning zou gezegd hebben dat Koning Faro' de lichten had uitgedraaid toen zj] 1940 alleen in een kamer waren, Bende. Na drie jaar nasporingen te hebbs verricht naar een goed georganiseer' dievenbende heeft Scotland Yard e«. gisteren onverhoeds een inval gedam in 50 huizen te Londen. Voor duizenfe guldens juwelen, kleren, geld, nylori, linnen en andere bezittingen werdeni beslag genomen evenals een aantal ij. breker s werktuigen Kermis. Het Engelse Lagerhuis heeft m« 389 tegen 134 stemmen besloten, data kermis, die een onderdeel zal vormt: van het Festival of Britain, het volge:: jaar niet op Zondag geopend zal zijn, Eerste tulpen en narcissen ui! Santpoort Woensdagmiddag werden aan de geve. wijkse bloemenveiling ae eerste tulpen narcissen aangeboden. De firma P. Nijssen en Zn. uit Santtx nam deze primeur voor haar rekening. De tulpen werden voor 3p cent per stii en de narcissen voor 16 cent per stuk vk- kocht ADVERTENTIE RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen.de weldadige, warmte van dé^ijhstinen'déThermogèn.e; T. Vijlbrief, Van anti-aristocratie tot democratie Querido, Am sterdam. Dit boek is geschreven als „Een bijdrage tot de politieke en sociale geschiedenis der stad Utreoht". De politieke geschiedenis levert er de meeste stof voor; het sociale element wordt hier en daar ter onmisbare verklaring gebruikt, en overheerst alleen in het hoofdstuk „Sociaal-economische achtergrond der anti-aristocratische bewe- gingerr'. Dat is een van de beste stukken in het boek; het verval van Utrecht als handelsstad wordt er in beschreven, dat de bijna onaantastbare positie van de vermo- 'enae hogere standen tot gevolg heeft ge- tad, waardoor het karakter van de stad lang bepaald is gebleven. Van de aristocra tie was de burgerij, anti-aristocratisch als zij mocht zijn, afhankelijk voor haar in komsten: bij verschillende gelegenheden kon de aristocratie dan ook haar wil door- ADVERTENTIE 10. Toen Panda nu samen met Jeremias Jolliepop de straat weer betradwas hij err een beetje onzeker over wat hij nu eigenlijk moest doen met die mijnheer, die naast hem liep. Dat is mijn bediende," dacht hij, „die mag ik commanderen'." Maar hij vond hel erg moeilijk om aan dat commanderen te beginnen, want tenslotte was deze Heer niet zo-maar eens een knechtje. „Ah-ahum," zei Panda dus voor zichtig. ,Nu wil ik., nu zou ik willen..". Maar zijn eerste commando werd al in de kiem gesmoord, doordat Jolliepop recht op een kapperswinkel toe schreed en on bewogen tot hem zei: „Het allereerste wat ons te doen staat, mijnheereli. Panda, het allereerstehet hoogstriood- zakelijkste, indien ik zo vrij mag zijn me op deze wijze uit te drukken, dat is wel, dat wij ons een weinig op laten knappen!" „Opknappen? Moeten wij ons op laten knappen?" vroeg Panda verbaasd. „Maar waarom? IK vind dat je er keurig uit ziet, Jolliepop!" „Ik sprak dan ook in het geheel niet over mijzelve, mijnheereh. Panda!" antwoordde de meester-bediende. „Ik sprak over óns! Ik heb er wèl op toe gezien, dat ik generlei opknap van node heb, maar wij dienen ons waarlijk eens fris onderhanden te doen nemen....". Panda begon te begrijpen, dat zijn bedien de hém bedoelde wanneer hij van óns sprak; maar dat begreep hij pas toen hij al door vier vastberaden kappers in een stoel was geduwd, waar de friseuren op hem aanvielen met alle materiaal dat zij ter beschikking hadden. Hij werd niet al leen zo-maar even geknipt.neenhij kreeg shampo en frietion en al die andere dingen die kappers zo graag toedienen, en bovendien werden intussen zijn vinger en teen-nagels gevijld en gepolijst en met een dun lakje besmeerd! Hij kon van de benauwdheid, bijna geen woord meer uit brengen. „Blubblubblobber. hijgde hij door de zeepbellen heen. „Het is een schande! Doen ze dat omdat ik mil- liohnair ben? Blub.... dat kan ik toph óók niet helpenblobbelblub. Maar de coiffeurs hadden geen medelijden en werkten alle vier haastig, doch verfijnd voort..,. zetten, dat wil zeggen;' haar regerende i sitie handhaven, -wanneer zij maar aaiisl ten maakte .de stad.'te- vërlateii. Van de Middeleeuwen tot. 1787, (oen dos de Pruisische interventie Utrecht's not geen jaar oudédemocratische best» vorm werd afgeschaft, volgt'de heer Vijl- •brief de geschiedenis, van de sledelijït politiek. Dgarna, ijr dë Franse tijd en late. is de mooie .tijd! van de zelfstandige stafr] geschiedénis natuurlijk voorbij. De hoofd-j stukken, die de 16e. 17 en 18e eeuw is- handelen, zijn zonder twijfel de beste, dos hun bereik en-hun helderheid, en öoordt ze zo voortreffelijk geschreven zijn. I* behandeling van de Middeleeuwen hei iets moeizaams, en gaat dan ook belace: met feiten, dié nogal.dun.in de beteken staan; de patriottentijd krijgt een gedra gen bespreking, die zij om haar beteken in déze geschiedenis in zekere zin wel ver dient, maar die tóch ha het voorafgasca enigszins remt. Inmiddels is deze studie de a3nÓ2& zeer wel waard, speciaal om het ent- aristocratische; de democratie, die de lis. voorstelt als daaruit ontwikkeld, is eigen lijk een aanbieding van buiten, w de anti-aristocratische groepen na e. de kracht ontlenen, om door te zetten K de overwinning. Dat ziet de schrijver zit trouwens niet anders; zijn studie heeft hes geen hoge dunk gegeven van de onder- nemende vrijheidslust van de Utrechtse bevolking. S. Amerika, aspecten van leven ei cultuur W. de Haan N.V, Utrecht. Voor dit speciale nummer over Ameriït heeft de redactie van de Gids een dertien tal medewerkers gevonden, die in hun ar tikelen, ieder naar zijn deskundigheid, htt karakter van het volk, zijn politiek a economie en zijn kunsten beschouwen; verder zijn er vertalingen van een verliaei van Truman Capote (de schrijver vat Other Voices, Other Rooms) en van eet aantal gedichten (Carl Sandburg, Ean Pound, Kenneth Patchen e.a.). Zoals o-' redacteuren vooraf opmerken: de behande ling is natuurlijk verre van volledig, Dj1 geldt evenzeér voor het bereik van o: artikelen tezamen, als voor ieder afzonder lijk: geen telt er ook meer dan tien pagi na's. Ais gevolg daarvan is de indruk va: het geheel nogal verwarrend. Verschei dene stukken zouden beter af zijn op e- achtergrond van ander materiaal: all® degene, 'die heèl scherp een eigen vraej stellen en beantwoorden, komen hier go?: tot hun recht. Overigens zal dè voorkeur van de 'ra- grotendeels afhangen van de vragen jsieM zelf al heeft, en zal hij daarom anae« stukken misschien px-efereren boven twee. die hier speciaal genoemd moera worden. Het ene is van A. M. Hammach® „Kunstwerk, Publiek en Kunstenaar n Amerika"; het gaat over de energieke 'Sr spanningen van Amerikaanse musea o» het publiek de schilderijen te leren „zi®; De heer Hanmacher heeft alle respect vod de intelligente techniek, waar mee. men c? kijker voor het schilderwerk begrip geef', maar hij betwijfelt- of begrip van 1$ kunstwerk daarmee ook zal ontstaan: vrees, als men kunstwerken werkelijk gow begreep, dat er middelen zouden worden uitgevonden om ook de mens van binnes te beschermen tegen de al te felle, schien beschadigende emoties". Het aiwerjj is „Tien jaar schilderkunst in AmeriKa van Frederick Franck, een al jaren w Amerika wonende schildex'-tandarts: een onderhoudend, onomwonden stuk, dat ntf. zwier, in naam van een wave liefde vofc de schildei'kunst, de kort-levende ma?- ijzersterke modes, afrost, die ieder op nlia beurt voor stijlen willen doorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2