PELSKAN Toch een bijzondere lagere school benoorden de jan Gijzenvaart BOTERLETTERS FRANKEN 'fladicoal Reinigend Verhuizingen - Verpakkingen - Meubelopslag - Pianotransport Q Kort en Bondigj ponderdag 30 November 1950 Haarlems Dagblad ea Oprechte Haarlemsche Courant Gemeenteraad van Haarlem Meerderheid van hei college keerde ten halve Zelden zullen voor- en tegenstanders voor een "bepaald voorstel zo dicht bi.i elkaar hebben gestaan als gisteren in de Haarlemse gemeenteraad het geval was hij de he- hjndeling van de aanvraag van de vereniging „Groen van Prinsterer" om medewerking 3sn de oprichting van een bijzondere lagere school aan het. Jephta-plein in Haarlcm- Xoord. En zo kon men ook de merkwaardige situatie beleven, dat een aanvankelijke jniiiderheid in raad en college de meerderheid van haar inzicht zo wist te overtuigen, d?t zelfs de wethouder die het tegenovergestelde standpunt moest verdedigen, voor je kracht der argumenten zwichtte. Dit geschiedde na een langdurig en in prettige toon gevoerd debat, dat geopend werd door de heer Voogd (Arb.), die vaststelde dat op dat ogenblik de meerder heid van zijn fractie nog niet overtuigd was (iat de in de Lager Onderwijswet vereiste „bijzondere omstandigheden" om een te- hort aan handtekeningen van ouders van toekomstige leerlingen te compenseren aanwezig waren, doch dat deze meerder heid objectief de door de tegenpartij in het'geding te brengen argumenten zou afwegen. Nu, de heer Spek (A.R.) draalde niet „ii deze in stelling te brengen: hij meende, dat zowel om redenen van billijkheid was de (openbare) Anslijnse'nool niet tot vier keer in stand gehouden, hoewel zij voor opheffing in aanmerking kwam, zon- dat er ook maar iemand kikte? maar evenzeer op grond van de jurisprudentie de medewerking moest worden verleend: uit soortgelijke gevalen in andere plaatsen was duidelijk gebleken, dat men, zowel naar de geest ais naar de letter van de wet, aan de afsfandsgrens van vier kilometer vande woonplaats der leerlingen tot hun school niet behoefde vast te houden, omdat in de sleden dan nooit een nieuwe bijzondere school gesticht kon worden. Maar daarom wordt daar juist rekening gehou den met de sterke bevolkingstoeneming in bepaalde stadsdelen. Zijn standpunt werd gedeeld door mejuf frouw B o 1 s i u s (K.V.P.), door de heer Van Iiouwelïngen Kijkhoek (C.H.U.) en door de heer Van der Gies- sen, die namens de (aanvankelijke) min derheid in de fractie van de Partij van de Arbeid erop wees, dat in de gehele stad 6,7 der kinderen bij dé vereniging „Groen van Prinsterer" ter schole gaan, hetgeen in Haarlem-Noord boven de Jan Gijzenvaart met zijn 15.000 inwoners, on geveer 141 kinderen, dus voor de wet een voldoende aantal, betekent. Mevrouw Scheltem aC onradi daarentegen was bevreesd precedenten te scheppen, zodat dan straks in andere stads delen op dezelfde gronden bijzondere scho len moesten worden toegestaan. Eigen wijkkarakter Wethouder Bakker, sprekende namens dé minderheid in het 'college, vestigde de aandacht erop, dat de wet alleen van bij zonder en openbaar onderwijs spreekt en niet van richtingen, zodat' buiten beschou wing moet worden gelaten of het nu een Hervormde, Gereformeerde of een Rooms-. Katholieke school betreft. Hij wees voorts op liet eigen karakter van deze snel 'ge groeide. wijk eh ontstreed' de bewering van de heer Proper (C.P.N.) dat er onder de handarbeiders minder confessionelen zou den worden gevonden met een verwijzing naar de ledentallen der confessionele vak- ADVERTENTIE Een surprise voor fijnproevers met zuiver amandelspijs Haarlem, Heemstede, Bloemendaal Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 November 1950 29 Nov., G. C. van der Voorn en T. J. C. de Lange: H. Daalman en M. E. van Excel; A. N. Akkerman en E. van Groningen; C. Klaver en A. Dijkstra: J. L. Schneider en C. J, Eerhart; J. W. H. Souwer en G. van der Groen; C. Sietses en K. N. Brüring; L. J. Schoorl en H. J. Koridon; F. H. Schelling en M. E. W. Keukelaar; H. J. Stiekel en T. I. Teenstra: L. Molenaar en G. W. Wesseling; P. H. Verbeek en S.' Spruit: J. A. van Leeu wen en G. de Jong; F. J. Stellers en J. W. Vellinga: J. Teske en B. Hakkenhaar; P. Pope en T. H. L. van den Bosch; G. H. J. Schellekens en A. M. Visser: F. C. P. W. Meijlink en A. A. A. Broeker; C. A. Haröe- bin en F. van Honschoten; J. Belle en M. Olfers; P. van Kessel en A. A. van Kilsdonk; J. L. H. Stavenuiter en N. Klijn. GEHUWD: 29 Nov., M. T. Ilankel en M. L. Puts: P de Munk en C. Koedijker: G. J. van der Meij en M. E. Borst: E. W. F. Sandig en J. M. van den Broek: C. W. J. Oudolf en J. 3ols; L. de Graaff en J. Granaitsch; W. E. Sluiter en J. T. Horst; T. J. M. Bakker en S. H, L. C. de Groot; H. A. van Breda en IV. M, van der Kamp; G. M. J. Verbeek en J. C. Heesterbeek; J. Ineke en H. van dei- Wateren; W. Bruijns en J. de Lang: A. Greenberg en E. W. Spoor: P. G. -J. Tillemans en P. Schmitz; J. Dekekrs en M. C. Soellaart; W. C. L. M. de Munnik en I. M. Kamphuijs; H. van Wooning en C. Joppe; A. T. Potjer en T. M. Vet; B. A. van Veen en C. Vrolijk; W. J. Ran en G. E. van IJzendoorn; W. Bloe- mer en G. A. de Jager; J. van Strijen.en P. Peule. BEVALLEN van een zoon: 28 Nov.. A. M. C. SchoonebeekVisser; L. J. Zuijderduin de Winter: J. M; JansenSlijkerman. BEVALLEN van een dochter: 29 Nov., R. van EsMandernach: M. C. Rootliebvan Rumpt; W. J. van Zeistvan der Stelt; E. de JongHaan. ADVERTENTIE VULPENHOUDERS AÜTOM. POTLODEN M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5—7 - HAARLEM vereniging, waarop de heer Alb recht (Arb.) er per interruptie voor zorgde, dat de confessionele aangeslotenen bij het N.V.V. niet vergeten werden. Wethouder Bakker gaf toe. dal de Bavinckschool vijftig leerlingen door de te stichten school zou kwijtraken, doch. deze is toch overbevolkt- Bovendien begint in 1952 de grote toeloop der na de oorlog ge boren kinderen, terwijl 1960 voor de schoolruimte een waar noodjaar belooft te worden. Wethouder Geluk zette uiteen, dat de korte tijd van voorbereiding de oorzaak ervan was geweest, dat men vrijwel geen gegevens had kunnen verzamelen, die de „bijzondere omstandigheden" zouden kun nen staven. In de laatste dagen evenwel had de afdeling bevolking in een uitvoerig rapport aan de hand van de uitgebrachte stemmen bij de na de oorlog gehouden ver kiezingen getracht uit te maken hoe groot het aandeel van de groep die bij de te stichten school belang heeft op de bevol king van het onderhavige stadsdeel is. Ge bleken is, dat het aantal Protestants-Chris telijke stemmen daar minder gestegen is dan in de gehele stad en dat het aantal lidmaten van de Gereformeerde Kerk ten opzichte var. 1947 met 2',';. dat van de be volking met 4 is gestegen. Uit een staatje van leerlingencijfers blijkt ook, dat de toeneming vooral zit bij de openbare en de Rooms-Katholieke scholen. Desondanks meende de heer Geluk, dat men zeker op 130 tot 180 toekomstige leer lingen voor de gevraagde school kan reke nen en hij deelde voorts mede, dat de bur gemeester en wethouder H a p p de argu menten van de heer Spek reeds deelden. De heer Proper kreeg nog de verzeke ring, dat op de begroting voor het volgende jaar enkele nieuw te bouwen scholen staan, in de eerste plaats een in Haarlem-Oost. Bij de daarop volgende stemming bleek, dat ook wethouder Geluk zich door zijn ambtgenoot Bakker had laten „bekeren". Het voorstel van B. en W. om de gevraag de medewerking te weigeren wercl ver- worpejr-met 9 tegen 28 stemmen. De voor stemmers, behoorden tot de V.V.D., de C.P.N. enrde P. v. rl. A. (enkele leden). Vervólgens wercl" fluks een voorstel aan genomen om cle medewerking te verlenen. Kinderhuis of koorschool Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de aankoop van het perceel Sprui- tenbosstraat 17 om daar het Kinderhuis Zuid in onder te brengen nu de eigenaresse van het huis Wilhelminapark 6 dit panel dringend riö'dig heeft voor haar R.K. koor school oogstte alleen de instemming van de K.V.P. De heer Janssen (Arb.) betwijfelde of het aan te kopen huis wel geschikt is voor het doel, vond zowel de verbouwings- kosten (waarop dan nog drastisch bezui nigd is) als de aankoopsom veel te hoog en achtte voorts de capaciteit van het gebouw te gering. Mevrouw Scheltema vond dat hier afgewogen moest worden aanwelke be hoefte voorrang behoorde te worden ge geven en meende, dat het College beter had kunnen voorstellen één groot kinder huis, dat efficiënter te exploiteren is, te bouwen, bijvoorbeeld door het maken van een vleugel aan het gebouw aan de Scho- tër singel. Aankoop van het huis in de Spruitenbosstraat zou het continueren van een verkeerde toestand betekenen. Ook de heren De Landmeter (C.H.U) en Silvis (A.R.) bepleitten sa menvoeging der kinderhuizen in Zuid en Noord en de heer Proper was van oor deel, dat het sociale belang van het kinder huis dat van de koorschool verre te boven gaat. Dat laatste vond de heer H o o ij (K.V.P.) niet erg vriendelijk. Hij was van oordeel, dat het nu toch wel tijd wordt, dat de rechten van de eigenaresse van het ge bouw aan het'Wilhelminapark worden ge respecteerd en dat pand ontruimd wordt. Het huis in de Spruitenbosstraat vond hij een redelijke compensatie. Dat laatste was wethouder H a p p die rechtzette dat de gemeente in de afgelopen jaren meer dan eens had gepoogd cle Stich ting koorschool tegemoet te komen, met de heer Hooij eens. Spreker zou het betreuren indien de gemeente in een gerechtelijke ontruimingsprocedure zou worden be trokken. Met alleen de stemmen van de K.V.P. en de wethouders voor, werd het voorstel ver worpen. Industriebevordering Had het voorstel tot oprichting van een Stichting tot bevordering van de industrie vestiging in Haarlem in het algemeen wel de instemming van de raad. de vorm waar in dit gegoten was ontmoette toch wel be denkingen. In de eerste plaats bij de heer Voogd, die het onjuist vond dat deze aangelegenheid geheel binnen de sfeer van de deskundigen werd getrokken en ont trokken werd aan het gezag van de geko zen vertegenwoordiging der burgerij. Om daarin te voorzien stelde hij in de statuten enige wijzigingen voor die de invloed van de raad verzekerden. Ook wenste hij dat een lid van het College voorzitter van de Stichting zou zijn en dat er een jaarverslag zou worden uitgebracht. De heer Van Veis en (K.V.P.) meen de, dat de Stichting een wijder strekkin; had dan de industrievestiging alleen, hij wilde, dat zij ook aandacht zou tonen voor de ontwikkeling van de bestaande industrie. De heren Stoffels (V.V.D.) en Spek sloten zich in het algemeen bii de vooraf gaande sprekers aan, cloeh de heer H o o ij zei geen behoefte aan meer invloed van de raad te hebben. In een actieve sfeer Wethouder Hapné betoogde, dat het er vooral om gaat om de industrialisatie Haarlem door middel van deze Stichting uit de passieve in een actieve sfeer te bren gen. Daartoe dient de stichting echter los te zijn van de ambtelijke sfeer: zij moet be wegingsvrijheid hebben en de raad moet zich zeker niet met détails gaan bemoeien. De gedachte dat een lid van B. en W. voorzitter van de stichting zou zijn lokte hem overigens wel aan. Wat de invloed van de raad betreft, deze heeft alle gelegenheid om zijn wensen en verlangens kenbaar te maken, omdat hij het algemene beleid aangeeft. Door middel van B. en W. is er trouwens voldoende controle op de faits et gestes van de Stichting. Vier punten van de agenda werden wegens het gevorderde uur uitgesteld tot de volgende vergadering. Personalia Aan de heer G. van Bruggen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan cle Floraschool. Tot rector aan het Gymnasium werd be noemd dr. K. Huibregtse, tot leraar aan hel Coornhertlyceum de heer G. N. Rinkel, tot tijdelijke leerkrachten aan dezelfde school de heer D. van Veen en mevrouw M. Lose- caat Vermeer-Veegens, tot tijdelijke lera- en aan het Gymnasium mr. W. F. Gong grijp en de heer A. I. Lucieer. tot onder wijzer aan de Eerste Centrale school de heer J. H. Kruclde en tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefening de heer J. M. W. Hos. ADVERTENTIE werken IAXE ER-AKKERTJES legen verst, opoinq ADVERTENTIE Biljartende Ouden van Dagen staken jongeren de loef af ..De Verenigde Biljarters" hebben onder leiding van cle heer G. Broertjes de strijd op het groene laken aangebonden met acht bewoners van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan cle Schotersingel. Drie avonden hebben zij alles op alles gezet om die strijd te winnen, maar zij hebben gefaald: De ouden van dagen kwamen als overwin naars uit cle bus. En dat moest natuurlijk gevierd worden. Dat is het ook. Woens dagavond werd him een feestavond aange boden die klonk als een klok. Daar waren de Muco's clie met opgewekte klanken vro lijkheid brachten in het intieme zaaltje aan de Schotersingel. De heer Schrama cleed met enige kostelijke liedjes ook een duit in het zakje en Wim Kouwenberg ontlokte zoete melodieën aan zijn viool. Herman Theunisse gaf enige accordepnsoli, kortom er heerste een gezellige sfeer in het feestlokaal. De prijsuitreiking vormde het hoogte punt van de avond. Tal van winkeliers en velen die cle ouden van dagen een warm hart toedragen hadden voor de nodige ver rassingen gezorgd. Zo kon de directeur van het huis, dr. W. B. Smit, dè heef Steegstra een fraaie keu overhandigen voor zijn uitzonderlijke prestaties tijdens dit tournooi. Hij maakte namelijk de grootste serie: 26 caramboles met een moyenne van 4. Deze prijs was beschikbaar gesteld door Burgemeester en Wethouders van Haarlem. De heer Straat man, die het heeft gepresteerd boven zijn moyenne uit te komen zijn moyenne was 1.30 en hij speelde met 1.40 kreeg eveneens een keu en ook de heer Tessela, die een vrijwel verloren partij in winst had weten om te zetten ,werd met een keu verrijkt. De heer Ligtvoet heeft kans gezien de serieprijs in de wacht te slepen met een serie van acht caramboles met het moyen ne van 1.30. Een shawl en een sigarenaan steker werden zijn deel. Dat kreeg ook de heer Koelmëyer, voor zijn serie van acht caramboles met een moyenne van 1.70, de heer Van Gulik, die kans zag de beide par tijen te winnen en de heer Westen, die de onbekende serieprijs won met een serie van vijf caramboles. De heer Wanjon heeft een knap staaltje van uithoudings vermogen ten beste gegeven. Hij speelde de langste partij: een van 81 beurten, waarin hij 51 caramboles maakte en 49 maal poedelde. Hij werd eveneens met een shawl en een aansteker verrast. De extraprijs voor de grootste slotserie, een portemonnaie, ging naar de heer Tessela die in zijn laatste beurt zes caramboles maakte. -Een pakje tabak, als waardering voor de minste verliespunten in een partij ging naar de heer Wanjon. De heer Wes ten die de meeste verliespunten in een partij had gemaakt, maar liefst 61 caram boles, kreeg een blikje met inhoud. De heer Steegstra, die het grootste aantal ca ramboles had gemaakt 51 werd een worst toebedacht. Tenslotte reikte de heer J. Broertjes aan alle deelnemers een ballponl-pen en een stukje zeep uit. Namens B. en W. van Haarlem dankte dr. Smit. allen, die aan het welslagen van het tournooi en de feestavond hadden meegewerkt. Bedrijfsleider verdacht van oplichting In Badhoevedorp werkte de Amsterdam mer A. F. H. als bedrijfsleider-touwbewer- ker, hoewel hij geen vakman was. Hij ge noot het vertrouwen van zijn patroon, die evenmin op de hoogte was van het maken van touw. De bedrijfsleider kreeg opdrach ten touw te kopen en ontving grote bedra gen aan geld. Touw werd er niet bezorgd. Wel werd de patroon af en toe door een zakenrelatie opgebeld met de mededeling, dat het bestelde touw onder weg was. Achteraf is echter gebleken, dat de be drijfsleider het geld voor zich zelf ge bruikte en zijn patroon wel eens opbelde, waarbij hij dan de naam van een zaken relatie opgaf. Wegens oplichting werd de Amsterdammer aangehouden en heden had hij zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. De officier van justitie herinnerde er aan, dat A. F. H. reeds meer malen veroordeeld is en dat een voorwaar delijke straf in een onvoorwaardelijke is omgezet. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger mr. A. D. P. V. van Löben Seis merkte op, dat het niet moeilijk is ge weest de bewoner van Badhoevedorp op te lichten. Spreker verzocht voorts een psy chiatrisch onderzoek te laten instellen. De rechtbank zal op 12 December uit spraak doen. A. van de Weg overleden In de ouderdom van 72 jaar is in Olde- broek overleden de heer A. van de "Weg, die van 19321942 leraar in natuur- en wis kunde is geweest aan de Rijkskweekschool te Haarlem. Bij zijn afscheid bleek destijds, welk een diepe indruk deze begaafde leraar heeft ge maakt op zijn leerlingen, aan wie hij niet alleen exacte kennis overdroeg, maar die hij ook door zijn woord en allereerst door zijn persoonlijkheid bracht tot een dieper innerlijk leven. OECUMENISCH JEUGDAPPèL NIET IN SANTPOORT, MAAR IN VELSEN. Aanstaande Zondag wordt des middags in de oude Hervormde Kerk van Velsen een oecumenisch jeugdappèl gehouden waarin voorgaan ds. F. Keja uit Stompe- toren en kapelaan P. Thieme uit IJmuiden. Dit appèl wordt dus niet in de Sant- poortse kerk gehouden, zoals eerder abusie velijk werd vermeld. Heemstede Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige verantwoording de volgende bijdragen ontvangen: W. ƒ2.50: Mevr. B. A.—R. ƒ25,—; J. D. ƒ3,—: F. C. de H. ƒ5—; J. H. L. ƒ1,50: H. D. K. ƒ2,50; Mej O. E. M. ƒ5,—: J. M. S. ƒ10,—: A. V. ƒ5.—; Mevr. E. B. v. B.—S. v. C. ƒ2,50; Mevr. E. B. v. B. ƒ2,50; Mevr. W. A. M. G.—H. F. 2.50; Mevr. E. R. W. 5,—; J. v. H. ƒ25,—: Mevr. E. C. J. D. f5,—; B. O. ƒ5.—; L. B Z. ƒ2.50; A. A. L. ƒ2,50; S. A. 300,—; W. B R. ƒ5,—; J. D. B. ƒ5,—: Mevr. H. L. J. B.—S. ƒ2,50; J. C. V. r"2.—Mevr. v. d. W v. A. ƒ10.—; A. C. H. ƒ2,—; G. C. K. ƒ2,50; N N. ƒ10,—; Mej. H. C. ƒ2,—; Mevr. A. C. v. L. 10,—: C. A. v. M. 10.—: Ir. C. B. ƒ30.—; A. d. W. ƒ2,50; Mevr. P. W. A. H. ƒ100,—: Mr. J. A. d. 1. H. ƒ50.—; T. d. L. ƒ50.—: N. N. ƒ5.—: Mr. >v. R. 10,—N. S. G. ƒ2,50: P. M. v. d. G. f 10.—K. H. f2.50; Mr. M. R. 10,—; Mej. H. E. v. T. 2.50 en A. S. V. 5.te zamen ƒ553,zodat nu in totaal is ontvangen ƒ855,—. De penningmeester van het Comité, de heer A. van Wingerde zal gaarne bijdragen in ontvangst nemen, zowel thuis Antonis Duycklaan 12, als ten raadhuize. Zijn post- gironummer is 153308. Onderlinge tuinliedenvereniging Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" een vergadering. Het grootste deel van de avond werd gevuld met een lezing van ir. J. M. Rie- rnens, Rijkstuinbouwconsulent te Naald wijk, die een uitstapje naar IJsland in wpord en beeld behandelde. Het is zo vertelde hij een merkwaardig land. De levensomstandigheden zijn lang niet ge makkelijk. Toch staat, dank zij de lange winter, de ontwikkeling van de bevolking op een zeer hoog peil. Het land is vijf maal zo groot als Nederland, maar slechts 1/5 is bewoonbaar, het overige gedèelté bestaat uit bergen van basalt waarop let terlijk niets groeit. Rond IJsland wordt veel vis gevangen en de visvangst vormt ook een voornaam middel van bestaan door de grote uitvoer. Tarijke meetwaterbronneh zorgen voor de verwarming, want hout groeit er prac- tisch niet door de sterke winden en het land is te arm om kolen te importeren. De spreker lichtte zijn uiteenzetting toe met een aardig kleuren filmpje dat éen dui delijk beeld gaf van dè wijzè waarop de IJslanders zich door het leven slaan. De uitvaart van Otto de Nobel De uitvaart van de Dinsdag overleden componist en dirigent Otto de Nobel is be paald op Zaterdagmiddag 2 December. Te voren zal een rouwdienst worden gehou den in gebouw Diligentia te Den Haag, waar het stoffelijk overschot zal zijn opge baard. Hier zal de Voorburgse „Stem des Volks" zingen en onder meer gesproken worden door de heren Antoon Krelage, Jan van Zutfen en Coen van der Lende. Op de begraafplaats in de Scheveningse Bosjes zingt de Haagse „Stem des Volks". Als slippendragers fungeren bestuursleden van de arbeiderszangverenigingen ui*. Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Delft. G. Reijnders overleden Redacteur van „De vrije socialist" De heer Gerhard Reijnders, die indertijd Domela Nieuwenhuis opvolgde als redac teur van „De vrije socialist" is gisteren plotseling in zijn woning aan de Narcissen- laan in Heemstede overleden. De heer Reijnders, die zich vooral deed kennen als een vurig ar.ti-militairist, be reikte de leeftijd van 74 jaar. Maandag 4 December heeft op Wester- veld de crematie plaats. Jeugdige Italiaanse dirigent krijgt geen werkvergunning De mede door zijn film „Roberto" bekend geworden Italiaanse dirigent Roberto Benzi zou binnenkort in Nederland een aantal concerten komen leiden, doch heeft geen werkvergunning kunnen krijgen daar hjj pas dertien jaar oud is. Dc laatste jaren heeft Roberto Benzi met succes gedirigeerd in Parijs, Londen en andere hoofdsteden van Europa, alsmede in Amerika, in de zelfde reeksen abonnementsconcerten waar in vermaardheden als Furtwangler, Munch en Krips optraden. In ons land zal men pas aan het eind van het volgend jaar met hem kennis kunnen maken. ADVERTENTIE Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: W. C. v. d. Bos—Vlasman, z.; A. D. J. ZwitserSluiter, a.; M. Henkes Schoute, d.; V. H. v. Polanen Petel Schram, d. ONDERTROUWD: A. M. L. Winnubst en W. M. Giebels; C. van Ginkel en A. E. Rechtsteiner. GEHUWD: L. A. Jacobs en H. C. van Zon; C. Kwint en P. E. E. Daamen; H. F. A. Mar- gadant en P, W. Kloppenburg; W. Lanting en C. M. v. Duin. OVERLEDEN: C. E. van Berloo. 89 j.; D. A. v. LoonLempers, 46 j.; J. W. F. Rosier, 58 jaar. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3A Ned. 1947 971/u, g b 91U,0 A. K. U 17% 171M Lever Brothers 214 gb 211 Philips Gloeil. 223 gb 223 Kon. Petroleum 238% 288 A'dam Rubber 124kl 126 Holl. Amer. Lijn 170 170 Ned. Seheepv.Unie 151 gb 149A H. V. A 113 gb 112 Deli Mij 103 103 Amsterd. Bank 165% 165 Rotterd. Bank 176K- 176 Twentse Bank 173'j 173% Anaconda Copper 37J<; gb 37% Bethlehem Steel 45 A 46 Republic Steel 44-16 44 A Shell Union 51V: ol Tidewater 35 35 U. S. Steel 122 123 ADVERTENTIE Vraag ons geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS en Zn. Zijlvest 41 Haarlem Tel. 12456 - 14155 11141 In het Staatsblad is vandaag afgekon digd de wet tot wijziging van de omzetbelas ting op sigaren en sigaretten. Deze wet treedt 1 December in werking. Tot burgemeester van Culemborg is benoemd de heer H. A. J. M. van Konings- bruggen, thans burgemeester van de gemeen ten Harmeien en Veldhuizen. Acht jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank tegen dc 25-jarige kellner A. M. D. te Leeuwarden, die in de nacht van 3 op 4 Juli dc oberkellncr J. F. zodanig mishandelde, dat F. korte tijd later overleed. Dc Nederlandse cierhandel verwacht dat dc prijs van eieren gaat zakken met drie tot vier cent per stuk, aangezien de onder handelingen met de Duitse autoriteiten over een nieuw handelsverdrag voor uitvoer van eieren niet vlotten en de kippen langzamer hand weer beter leggen. HAARLEM EN OMGEVING In de wijkgebouwen van de Immanuël- kerk aan de Van Egmondstraat zal Vrijdag en Zaterdag een Sint Nicolaasbazar worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het te stichten jeugdhuis. Voor enige attracties o.a. een poppenkast en een film voorstelling, is gezorgd. Bij in het Diaconesscnhuis te Haarlem gehouden examens voor het diploma A Zie kenverpleging slaagden de zusters: L. v. d. Bent, J. T. dc Boer Sap. J. van Haeringen, M. van Heusden. A. B. Heijc. W de Hoop. M. •Klaver. C. Tj. Krösschell, M. W. J. Sever.- huysen en J. M. Teeuwen. Ds. J. J. Hille. die het beroep naar de Rem. Geref. Gem. te Haarlem aannam, zal a.s. Zondagmorgen door ds. F. Klijn, predi kant in algemene dienst te 's Gravenhage, te Haarlem in zijn ambt worden bevestigd. Aan de heer H. Niesten, gepensionneerd voorman-magazijnbediende bij het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort is de ere medaille. verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver, verleend. Het treinverkeer op het traject Haar lem—Den Haag is Woensdagavond enige tijd gestagneerd geweest ten gevolge van een storing in een toevoerleiding die van het onderstation in Leiden naar de electrische centrale in Leiden loopt. Het verkeer tussen Leiden en Noordwijkerhout werd met auto bussen onderhouden. ADVERTENTIE <zfü>nacJ f^aJc STATIONSPLEN 6 TELEFOON 21750 heeft voor U BANKETLETTERS gevuld met SPIJS BANKETLETTERS gevuld met GEHAKT Onderscheidingen voor Haarlemmers De waarnemend garnizoenscommandant van Haarlem, luitenant-kolonel J. Scheffer, zal Zaterdagmorgen om kwart over negen aan een vijftigtal Haarlemmers in de Rip- perda-kazerne het oorlogsherinnerings- kruis met de gespen uitreiken. De drum band van het regiment Betuwe, dat gele gerd is in de Koudehorn-kazerne, zal deze plechtigheid met marsmuziek opluisteren. ST. NICOLAAS STUURT SINAAS APPELEN Te Rotterdam zijn voor het eerst in dit seizoen 100.000 kisten Spaanse sinaas appelen geveild. Zaterdag zullen de sinaas appelen in de winkels verkrijgbaar zijn. SCHEEPVAART Aalsum, 29 verw. Teneriffe. Alwaki. 28 te Montevideo. Amstelkerk, pass. 28 Finisterre. Alblasserdijk, 29 in Str. Florida. Aldabi, pass. 29 St. Faulsrocks. Amsteldijk, 28 te Galveston v. Houston. Arendsdijk, 28 te New York v. Buenos Aires. Atlas. 28 v. Gibraltar n. Napels. Averdijk, 29 te Antwerpen v. New York. Amstelstad, 28 Zuid v. Socotra. Aalsdijk, 28 800 m. ZW. Azoren. Akkrumdijk. 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Alkaid, 29 dwars Dover. Aalsiim, 29 v. Teneriffe n. Kaapstad Altair. pass. 29 Fernando Noronha. Andijk. pass, 29 Beachy Head. Alamak, 30 v. Damman. Abbekerk, pass. 29 Dahlac eil. Alpha cca. 27 te Santos. Arundo. 26 v. Buenos Aires te Montevideo. Beverwijk, 28 bij Ouessant. Britsum, pass. 28 Kp. Tenez. Boskoop. 29 v. Plymouth n. Antwerpen. Barum, 28 rede Pankal Pinang. Bloemfontein, 28 250 m. W.ZW. Walvisbaai. Blommersdijk, 30 verw. Gravensend. Caltex Delft. 28 v. Port Said. Caltex Leiden, pass. 28 Gibraltar. Caltex The Hague, pass. 28 Finisterre. Celebes. 30 verw. Makassar. Chama, 28 v. Southampton n. Keywest. Corilla, pass. 28 Ouessant. Cyrenia. 29 verw. Colombo. Caltex Nederland (t), pass. 28 Kp. Carbon. Coryda (t), 29 v. R'aam n. Lissabon. Cottica, 28 275 m. NW. Finisterre. Castor. 28 v. Ciudad Bolivar n. Trinidad. Clavella (t). 30 verw. Abadan v. Colombo. Caltex Pernis, pass. 25 Gibraltar. Congostroom. 30 v. Douala te Lagos. Cameronia (rep.). 29 400 m. W. Djakarta. Ceram. pass. 29 Messina. Coryda. pass. 29 Dover. Dorsetshire, pass. 28 Aden. Delft, 20 v. Curacao n. Aruba. DeLfshaven, 28 110 m. W. Kp. Race. Diemerdijk, 28 te Bremen v. Hamburg. Domburgh. 27 te Bordeaux. Duivendijk. 26 v. Los Angeles. Delfland." pass. 28 Ouessant. Duivendrccht, 29 v. Montevideo n. Dakar. Ook in de Elzas winnen de r.ieu\bë gedachten in de bouwkunst veld. De oude huizen mei hi ui strodaken, waar de ooievaars zich nestelden, hebben afgedaan. Zo verrijst in de Stationswijk van Mulhouse dit machtige ringvormige bouwwerk. Hel ivorcii drie tor zes verdiepingen hoog en omsluit een naar het Zuiden openliggend park. Op de begane grond bevinden zich winkels; daarboven komen 56 woningen van drie tot vijf vertrekken. Elmina. 28 v. Dakar n. Freetown. Esso Amsterdam it), 28 1125 m. NO. Sombrero. Esso Rotterdam, 28 260 m. W.t.N. Finisterre, Elscnburgh. 27 v. Bordeaux. Empire Brcnt, 3 2 u. verw. Hoek v. Holland. Friesland, 28 te Singapore, Gooiland, 30 tc Buenos Aires v. - Aden. Hector, 20 v. Algiers n. Patras. Helena, 29 te R'dam. Hersilin. 28 350 m. N.NO. Paramaribo. Helder, 29 te Montevideo v. Buenos Aires. Hecuba, 26 tc Dëmerara. Haarlem, 29 te Ciudadtrujillo. Heclsuiu, 28 v. Savanna n. Le Havre. Heemskerk, 29 v, Aden n. Suez. Hestia. pass. 29 Azoren. Indrapoera, 30 te Aden. Japara (KRL), 2(1 bij Hallfax. Java, pass. 28 Minicoy. Jagersfontein, 27 te Mombassa. Jobshaven, 29 v. Dakar. Helbergen, 29 te R'dam v. Casablanca. Kota Baroe, 28 v, Djakarta n. Singapore. Kota Gedc, 28 v. Belawan n. Aden. Kicldrecht, 29 v. Sunderland te Hamburg. Kertosono, 29 v. Marseille. Kola Agocng. 29 bij Enggano eil. Loenerkerk, 28 te Basrah v. R'dam. Luna, 28 te R'dam v. Lissabon. Lissekcrk, 1 verw. Bombay. Leersum, 28 v. New Orleans n. Mobile. Laurenskerk, 30 verw. Port Said. Limburg, 28 300 m. Z. Baliia. Lueitia (t). 28 v. Hcysham te Adrossan. Lokkerkerk. 28 te Madras. Leopoldskerk, pass. 29 Finisterre. Leuvekerk, 29 te Basrali. Loppersum, 29 te Amsterdam. Luttcrlcerk, pass. 29 Ouessant. Lemslerkcrk. 29 v. Marseille. Lievevrouwekerk, 29 te Suez. Langkoeas, 29 bij Guardafui. Mi tra, pass. 28 Aden. Modjokerto, 29 te Belawan. Melampus. pass. 29 Gibraltar. Malvina (t). pass. 28 Rasalhadd. Mirza (tl, 27 te Fremantle v. Singapore. Mijdrecht (t), 28 150 m. N.NO. Finisterre. Maashaven. 28 300 m. N.NO. St. Paulsrocks. Merwede. 28 anker Kruisschans. Molenkerk. 28 rede Novoredondo. Maas. 28 v. Puerto Cabello n. Guanta. Madoera. 29 te Catania, Manoeran. 29 van Trinidad. Mariclcerk, pass. 29 Dondra Head. Marken, 29 te Antwerpen. Murena, 29 te Suez. Meerkerk. 30 v. Antwerpen. Mataram. 27 v. Singapore. Noord wijk, 28 v. Baltimore n. Havanna. Nestor. 30 te Tunis van Palermo. Odysseus, 28 v. Oran n. Gibraltar. Oranjestad, 28 1200 m. W.ZW. Madeira. Orestes. 28 175 m. Z. Mollendo. Overijsel. 28 v. Antwerpen n R'dam. Orlon, 29 v. Gibraltar te Antwerpen. Ondina. pass. 29 Perim. Papendrecht. pass. 29 Finisterre. Prins Fred. Hendrik. 28 n. Port Alfred. Pygmalion, 28 te A'dam v. Puerto Plata. Pnns Joh. W. Friso, 28 n. Nederland. Prins Willem II. 23 400 m. W.NW. Finisterre. Pnns Alexander. 29 v. R'dam n. Antwerpen. Poclaulaut, 30 te Penan g. Polyphemus. 29 te New York. Prins Maurits. 29 v. Antwerpen n. Le Havre £!l j,p Willem, 29 v. Tunis n. Alexandria. Pnns Willem IV. pass. 29 Wight. Parkhaven, 30 v. Buenos Aires te Bshia Blanca. Radja. 28 v Port of Soain. Raki. pass. 29 Pantellaria. Rijnkerk. 28 te Pórt Swettenham. Rotula (t), 1 verw. Le Havre v. Tripoli. Rufina, 29 v. Port of Spain te Curacao verw. Riouw. pass. 29 Gibraltar. Roepat, 29 Kaap St. Vincent. Ruys. 29 v. Durban n. Savona. Sanana, 28 dwars Port Soedan Slamat. 28 v. Madras n. Calcutta. Soestdijk, 28 anker rede Belawan. Saparoea. 27 v. Kaapstad te Port Elisabeth Salland. 28 220 m. Z. Bahia. Sarpedon, 28 200 m. N. TurkeiL Sabang. pass. 28 Algiers. Said ja. 28 te Mulberry Harbour Pierhead. Samarinda. 23 v. Masbate n. Legasoi. Sibigo, 28 v. Padang n Sibolga. Stanvac Talang Akar. 29 te Tj. Uban. Straat Soenda. 28 1200 m. O Rio Grande. Schcrpendrecht. pass. 30 Ras El Had. SIbajak. 29 v. Melbourne Stad Vlaardingen. 30 te Narvik v. Vlaardingen. Tabian. pass. 23 Sabang. Talisse. 29 tc Belawan. Tabinta, 29 te Suez. Theseus. 23 v. Rijeka n. Oran. Tawali. 29. verw te Soerabaja. Titus, pass. 28 Ouessant. Tjipanas. 28 675 m. O.NO. Tristan da Cunha. Titus, pass. 29 Wight. Tamo, 26 v. Rosario n. Rotterdam. Tarakan. 28 v. Port Swettenham. Trompenberg. 29 bij Bahamas. Utrecht, 26 te Los Angeles v. San Francisco. Volcndam, 29 te Sydney v. Melbourne. Vuleanus. 28 150 m. N. Finisterre. Venus, pass. 29 Gallipoli. Westlarid. 23 te A'dam v. Santos. Willemstad. 28 100 m. W. Bnrlihgs. Waal. 29 v. New Orleans te Curacao. Weltevreden, pass. .29 Pcrim. Winsum, 29 v. Rotterdam n. Huelva. Willem Ruys, 29 rede Belawan. Zeeland, pass. 29 Rasmadraka. Zonnewijk, 26 v. Trinidad n. Mobile.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9