Haarlems Dagblad Rijdende Mens BESLUIT TOT ONVERWIJLDE VORMING VAN ATLANTISCH LEGER VOOR EUROPA VERWACHT Attlee Zondag naar Washington, misschien samen met Pleven „De beperkingen, die ons zijn opgelegd, vormen grote handicap Omsingelingspogingen der Chinezen lijken voorlopig verijdeld te zijn President Truman vraagt bijna achttien milliard dollar méér voor defensie Tegen Februari worden 50.000 man opgeroepen 63e Jaargang No. 19721 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 2 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie er» <0ptethte xgaarlemstfic Courant (JÜntto 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom OFSCHOON wij niet gauw meer ver baasd zijn over grote getallen kan de Amerikaanse statistiek, die het totale jantal geregistreerde auto's in de gehele wereld op 63.6 millioen stelt, ons toch moeilijk geheel onberoerd laten. Het is schrikbarend. Niet zozeer bij de gedachte jan het aantal ongeregistreerde auto's, dat bovendien aanwezig moet zijn. Wij kennen •at aantal gelukkig niet. Maar de gedachte aan de straten en pleinen, die wij en al iiegenen, die ons dierbaar zijn, nog in dit even ongedeerd hopen over te steken, beklemt als wij ons bewust worden van dergelijke legioenen van ..knorrende bees ten'. Dat is de naam, die de romanschrijver gordewijk indertijd met zijn geest verwijlend op een parkeerplaats aan de rate heeft toegedacht (of liever gezegd: [oegrdicht). Het onrustbarendste is dat die f3.6 millioen geenszins als een slotsom kur."3n worden beschouwd. Er is geen rede.', waarom het totaal niet verder stijgen jou. Een of andere crisis kan de stijging tijdelijk wat remmen, de grafische lijn even in horizontale richting brengen. Dat nj zou kunnen dalen is nauwelijks meer ran te nemen. Als de grote automobiel- fabrikanten samen een etentje hebben, hetgeen ter gelegenheid van Motor Shows, Salons de l'Automobile en dergelijke onge twijfeld vooi'komt. zullen zij wel lustig toasten instellen onder het motto „op naar de honderd millioen", zonder zich te be kommeren om de talloze lieden, die op dat eigenste ogenblik op trottoir-banden staan te twijfelen of zij zullen durven oversteken of niet. Het aantal vrachtauto's in de gehele v.ereld was eind 1949 al 81 hoger dan tien jaar eerder, dus op het ogenblik dat de tweede wereldoorlog in haar aanvangs fase verkeerde. Het totale aantal auto's steeg van eind '48 tot eind '49. dus in een enkel jaar tijds, met tien procent. Er valt bij te noteren dat de personen-auto's nog sneller stegen dan de vrachtwagens. De tweede soort wordt overigens ook in hoofd zaak voor zakelijke doeleinden gebruikt. Ritjes voor plezier vormen maar een klein percentage van het gebruik; de auto is al lang dezelfde levensloop gaan volgen als de fiets, die ook als sport- en ontspannings- middél begon. Al wil minister Lieftinck die hoofdzakelijke taak van de personen-auto nog steeds niet erkennen, omdat hij belast bare weelde-objecten nodig heeft en al houdt hij dientengevolge nog koppig aan de ouderwetse benaming' „luxe-auto" vast. Het zou aardig zijn als er eens een Neder landse statistiek verschijnen kon waarin het aantal auto's, dat alleen of tenminste in hoofdzaak voor genoegen en ontspanning wordt gehouden, zou worden onthuld. Het zou een erg mager aantalletje vezen. Dat in cle Verenigde Statezi veel meer dan de helft van het totale aantal motori sche beesten vijf-en-dertig millioen over de wegen knort, sluit niet uit dat de wegen in ons kleine land, en in andere kleine Europese landen, overvol zijn. Maar wij verkeren nog lang niet in de situatie der V. S., waar maar één kwart- van de auto's toebehoort aan „personen, die een leidende of zelfstandige functie uitoefenen" (ik citeer Economisch-Statistisehe Berich ten), 42 in eigendom is van geschoolde, half-geschoolde en ongeschoolde; arbeiders, 12% toebehoort aan de landbouw en aan kantoorbedienden en 9 op rekening komt van een gemengde groep bestaande uit „studerenden, huisvrouwen, gepension eerden enz." Er wordt bij de aankopen door mensen met lage inkomens geweldig met afbetalingscredieten gewerkt In één jaar tijds beliep die meer dan zes millioen dollars, hetgeen overeenkomt met drie-en- twintig millioen gulden. Er wordt in Ame rika blijkbaar percentsgewijs minder voor zakelijke doeleinden gereden dan bij ons, want die 52 van de Amerikanen overschrijden wij zeker verre. Daarom ge loof ik niet dat wij ooit (naar verhouding) meer zulk een auto-gebruik zullen berei ken als zij. Trouwens: hoe zouden onze wegen het moeten verwerken? Niettemin stijgen ook wij nog steeds. Misschien zal minister Lieftinck's steeds klimmende ben- zinebelasting ons spoedig in de horizontale grafische lijn breneen. R. P. In totaal 17 Nederlanders in Bandoeng gearresteerd DJAKARTA, 2 December (Aneta). In het kader van de Veiligheidsactie te Ban doeng zijn 126 personen geari'esteerd, na melijk acht Nederlanders, enige Chinezen on verder Indoxxesiërs. Onder de gearres- teerde Nederlanders bevindt zich de hoofd redacteur vaxx de Preangerbode, mr. J. L. A. Visser. Bij eeix gewapexxde botsing te Tjiteux-eup berden nog 37 bendeleden gevaxxgen geno men en 15 stenguns en 10 revolvex'S in be slaggenomen. Reeds eerder werden 9 Nederlanders in Bandoeng en omstx-eken aangehoxxden, zo- oat thans 17 Nederlanders zich in arrest bevinden. Overleg over atoombom aannemelijk Onze Haagse redacteur vernam vaix be legde Amerikaanse zijde in Den Haag op «n desbetreffende vraag dat aan te nemen Talt, dat de president van de Verenigde Staten omtrent eventuele aanwexxding van ie atoombom in het geval-Korea geen be slissing zal nemen zonder eerst overleg te hebben gepleegd met de deelnemers aan de «tie van de UNO. Grondwet-les per auto aan de Goudkust Aan de Goudkust, de Blitse kolonie in "«st-Afrika, zal een honderdtal personen s." met film- en luidsprekerauto's en ander materiaal op uit trekken, om in een vier honderdtal plaatsen de inheemsen op de hoogte te brengen van de betekenis der nieuwe grondwet, die xxa de algemene ver kiezingen in Januari 1951 van kracht zal gorden, aldus meldt de UNESCO-nieuws- «enst. (ANP), Franse premier met minister Schuman naar Londen WASHINGTON, (Reuter). Er is een vergadering van de Noord-Atlantische mili taire leiders gearrangeerd om te komen tot een onmiddellijke overeenstemming over de vorming van een gecombineerde verdedigingsmacht in West-Europa, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde te Washington verklaard. PARIJS, 2 December (Reuter). Dc Franse premier René Pleven en minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman zijn Zaterdagochtend in een militair vlieg tuig uit Parijs naar Londen vertrokken. Pleven en Schuman zullen een bezoek brengen aan de Britse premier, Attlee, voordat deze te Washington een bespreking met Truman zal voeren. Zij hebben deze reis ondernomen om het Franse standpunt uiteen te zetten en een volkomen verstand houding tussen Engeland en Frankrijk te verzekeren. Het wordt mogelijk geacht dat zij met Attlee naar Washington zullen gaan. Minister-president Attlee zal Zondag avond met een Britse stratocruiser naar de Verenigde Staten vertrekken, waar hij een onderhoud met president Truman zal heb ben. Volgens welingelichte kringen zal hij worden vergezeld door Six William Slim, de chef van dc imperiale staf. Hij zal waar schijnlijk ook naar Canada gaan. Men is te Washington voorbereid op be sprekingen tussen president Truman, mi- nister-president Attlee en diens Franse collega Pleven indien laatstgenoemde tenminste naar Washington komt op Dinsdag. Men verwacht dat dan besloten zal worden tot vorming van een Atlantisch leger voor Eux-opa onder bevel van Eisen hower. Wanneer de besprekingen te Washing ton vlot verlopen, zal Eisenhower mogelijk in staat zijn in de eerste week van het nieuwe jaar te beginnen met de organi satie vaix het opperbevel van het Atlantische leger. Hieruit volgt dat de Verenigde Staten bereid zijn voort te gaan met hun bijdrage aaxx het Atlantische leger, zonder eerst te wachten tot de Europese afdeling van dit leger, die ook Duitse eenheden zal om vatten, tot in hijzonderhedeix is georgani seerd. Men verwacht te Washington verder dat president Truman premier Attlee zal ver zekeren dat hij in feite geen toestemming zal geven voor het gebruik van de atoom bom in de Koreaanse oorlog zonder de regeringen van de leden-staten der UNO, die strijdkrachten in Korea hebben, te raadplegen. Het wordt verder te Washington Waar- Pleven krijgt votum van vertrouwen De Franse premier, René Pleven, heeft Vx-ijdagavond een votum van vertrouwen in de Nationale Vergadering gekregen. De motie van vertrouwen werd aange nomen met 347 tegen 184 stemmen. De regeringspartijen, behalve enige radicalen en radicaalgezixiden, stemden voor de re gering, de communisten en enige andere afgevaardigden tegexi en ongeveer zeventig onthielden zich van stemming. De Nationale Vergadering debatteerde opnieuw over een motie betreffende de houding van de xxxinister van Defensie, Jules Moch, die cle communisten voor het hoge gerechtshof hadden willen dagen wegens „onregelmatigheden" in verband met de „zaak der genex-aals". In de motie, die door Plevens partij, de radicaalgezin- den, was ingediend, wordt hulde bewezexx aan de „moed en onkreukbaax-heid" van Moch en vertrouwen in de regering uit gesproken, wat betreft het volgen van een politiek vaix waakzaamheid in binnen- en buitenland. Premier Pleven heeft in de vergadering verklaard, dat de regering de door de UNO ten aanzien van Korea genomen be sluiten blijft steunen. „Er zou geen actie kunnen worden begonnen buiten het man daat van de Veiligheidsraad, zonder een nieuw besluit van de i-aad", verklaai'de hij. schijnlijk geacht dat opnieuw zal worden gesproken over het voorstel een buffer- zóne tussen Mandsjoerije en Korea te scheppen. De Amerikaanse i-egering ge voelt nog steeds niet veel voor dit denk beeld. Attlee had Vrijdag een lang telefoonge sprek met de leider van de oppositie, Winston Churchill, en pex'soonlijke gesprek ken met de vertegenwoordigers te Londen van alle landen van hel gemenebest. Zijn reis heeft aanleiding gegeven tot speculaties of zijn besprekingen met presi dent Truman misschien tot gevolg hebben dat er voorstellen zullen worden gedaan voor een bijeenkomst van de Westelijke „grote drie" met Stalin Formosa de sleutel Volgens berichten uit Lake Success hebben Sovjet-Russische vertegenwoor- digers bij de UNO de eisen van China ten aanzien van beëindiging van hun tussenkomst in de Koreaanse oorlog officieus bekend gemaakt. Deze eisen houden de toelating van Peking-China tot de UNO in, verder het stellen van Formosa onder bestuur van communis- j tiscn China en een „redelijke" politieke regeling van Korea. Sir Benegal Rau, de Indiase vex-te- genwoordiger bij de UNO, heeft gespro- ken met de Chinese afgevaardigde Woe en later met Trygve Lie, de secretaris- generaal der UNO. Over enig resultaat i daarvan is nog niets bekend. Men ver- onderstelt echter dat de militaire krachtsinspanning der Chinezen in Korea mede ten doel heeft Woe een stevige positie als onderhandelaar te verschaffen. Men acht Formosa de sleu- C tel van de gehele kwestie tussen de UNO en China. Bertha Hertogh aan ouders toegewezen SINGAPORE (Reuter). Het Hoogge rechtshof te Singapore heeft Zaterdag be paald dat Bertha Hertogh onder de hoede van haar ouders komt. Het Hof bepaalde, dat het huwelijk on geldig is. Meer dan honderd man politie was op het moment van de uitspraak binnen en buiten het gerechtshof aanwezig. Twee overvalwagens stonden buiten geparkeerd. De publieke tribune was geheel bezet. De rechter weigerde te voldoen aan een verzoek om zijn beslissing op te schorten. Hij beval wel, dat het kind binnen de jurisdictie van het Hof blijft tot een beroep tegen deze weigering door het Hof van appèl kan worden gehoord. Hel woord is aan. J. H u i z i n g a Een litteratuurdie zich al te zeer au sérieux neemt en geheel het gebied van het spel verlaat, ver zaakt haar heil. (Historische Verkenningen) De Nederlandse vrijwilligers De Nederlandse vrijwilligers die op 23 November met de „Zuiderkruis" in de haven van Poesan in Korea aankwamen, zijn daar verwelkomd door vertegenwoor digers van het achtste Amerikaanse leger. Nadat aan het detachement zijn bewa pening en transport materiaal was over gedragen. vertrok het op 24 November naar Taegoe. In Taegoe heeft het detachement zijn verdere uitrusting ontvangen. MacArthur acht situatie niet hopeloos Het Griekse schip Metamorphosis is vanochtend voor IJmuiden vergaan. Moe en doorweekt is de bemanning van de „Metamorphosis" in IJmuiden neerge streken, dankbaar voor haar behoud. De matrozen zeggen dat de heilige Nicolaas er de hand in gehad moet hebben, wiens beeld zij aan de woede der elementen ontrukten. (Een verslag van de scheepsramp vindt men elders in dit blad Tweede divisie der Amerikanen redde zich uit de Chinese tang TOKIO, 2 December. (Reuter). De twee de Amerikaanse divisie, die Donderdag ten Noorden van Oentsjon door de Chinezen was omsingeld, is volgens frontberichten Vrijdag er in geslaagd zich weer bij de hoofdmacht van het achtste Amerikaanse leger te voegen. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde, dat de tweede divisie thans weer posities lxeeft ingenomen in de verdedigingslinie ten Noorden van Pjong jang en dat al haar eenheden nog intact zijn. Terwijl de grootste druk van het Chi nese offensief nog in het Westen ligt, ruk ken de Chinezen snel op naar de Oostkust om te pogen de verspreide verbonden strijdkrachten in het Noord-Oosten af te snijden. De Chinezen waren Vrijdagavond nog 50 km. van de tweelingsteden Hamhoeng en Hoengnam. WASHINGTON, LONDEN (United Press en Reuter). President Truman heeft, zo als hij Donderdag reeds aankondigde, het Congres om een vergroting van het bedrag voor defensie-doeleinden gevraagd. Bijna 18 milliard dollar voor uitbreiding van dc Amerikaanse militaire macht, verdeeld in bijna 17 milliard om dc strijd in Korea voort te zetten en de Amerikaanse macht te vergroten en ruim 1 milliard voor de productiecapaciteit der atoomfabriekeu op te voeren. Berichten in Amerikaanse bladen schatten de voorraad atoombommen van dc Verenigde Staten op 700. De voorzitter van de atoomcommissie van de Senaat, Senator Brian MacMahon. heeft verklaard dat dc commissies van het Congres reeds lang we ten, dat Rusland atoomwapens fabriceert. President Truman deelde bij de indiening van zijn verzoek om meer geld nog mede. dat het huidige belastingjaar een totaal bedrag van bijna 42 milliard dollar voor defensie vereist, een bedrag dat zal zijn bereikt wanneer de gevraagde gelden wor den toegestaan. „Met het oog op de huidige situatie hebben de vrije landen geen andere keus dan hun militaire macht snel te ver groten," aldus de president. Truman heeft zijn verzoek gedaan tot de republikeinse en democratische leiders van het Congres tijdens een bespreking op het Witte Huis. Alles wijst er op, dat het Congres deze aangelegenheid met voorrang zal behande len en het vérzoek zal inwilligen De conferentie werd behalve door de Congresleiders bijgewoond door de minis ter van Buitenlandse Zaken Acheson, de minister van Defensie Marshall, de voor zitter van de commissie van stafchefs gene raal Omar Bradley en andere hoge rege ringspersonen. De republikein Short zei na de conferen tie, dat door de nieuwe gelden de strijd krachten in ongeveer een jaar tijds op een sterkte van weinig minder dan drie mil lioen man zullen komen. De republikeinse senator Kenneth Wher ry, een der scherpste critici van de regering in het Congres, zei: ,,De president heeft op een snelle behandeling van zijn verzoek aangedrongen en hij zal deze krijgen ook.' Hij heeft de president de verzekering ge geven, dat de republikeinen het verzoek zullen steunen. Senator Tom Connally, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, antwoordde op de vraag of over een eventueel gebruik van de atoom bom gesproken was, eerst, „geen commen taar", maar zei later, dat deze kwestie niet besproken was. Later werd bekend dat de Amerikaanse legerleiding voor Februari 50.000 man on der de wapenen heeft geroepen. Het achtste leger, dat zich ten Zuiden van de Tsjongtsjon heeft teruggetrokken, heeft tijdelijk het contact verloren met de Chinezen. De poging van de tegenstander om de verbonden troepen in het Westen te omsingelen lijkt verijdeld. De Chinese troepen, die snel optrekken naar de kust van cle Japanse Zee om de verbonden troepen in Noord-Oost-Korea af te snijden, hebben, naar gemeld wordt, punten 25 km. ten Noorden en 32 km. ten Noord-Westen van Hamhoeng aan de Oostkust bereikt. Als zij deze stad bereiken, worden niet alleen de verbindingen met de Amerika nen te Hjesandjin (aan de Mandsjoerijse grens) en met de Zuid-Koreaanse kapi- tooldivisie afgesneden, maar ook de voor- naamste aanvoerweg naar de Amerikaanse troepen die in het gebied van het Tsjosin- reservoir vechten. Gemeld wordt, dat laatstgenoemde Amerikanen (mariniers) de stad Hoedamni hebben verlaten. MacArthurs troepen in het Noord-Wes ten groeperen zich in een nieuwe verde digingslinie, die zich uitstrekt tussen Soektsjon en Soentsjon, ongeveer 50 km. ten Noorden van Pjongjang. Nog geen nieuwe aanvallen Zatei'dagochtend waren bij het aanbre ken van de dag nog geen tekenen van nieuwe aanvallen der Chinese communis ten aan het Noord-Westelijke fi-ont in Korea waar te nemen. Amerikaanse jacht bommenwerpers hebben Vrijdag in ruim 500 aanvallen ongeveer 2000 man com munistische troepen gedood. Kort na middernacht werden Zaterdag hevige ontploffingen te Pjongjang gehoord, die waarschijnlijk zijn veroorzaakt door bommen uit communistische vliegtuigen. Van de verbonden luchtmacht in Korea komen meldingen binnen, dat in Korea groepen in het wit geklede „vluchtelin gen" van de rivier de Tsjongtsjon naar het Zuiden trekken en dat zich slechts weinig vrouwen en kinderen onder hen bevinden. Volgens een piloot kon men zien, dat de „vluchtelingen" in de pas liepen. Andere piloten rapporteerden, dat de „vluchtelingen" met kleine wapens vuurden. Nieuwe omsingeling dreigt Ruim 40.000 man Chinese troepen trek ken thans op naar de rechterflank van de verbonden troepen in Noord-West Korea. Zij dreigen de nieuwe geallieerde verde digingslinie onder de voet te lopen nog voordat deze stevig gevestigd is. Het op perbevel van de verbonden troepen staat thans voor het probleem of het omsinge ling moet riskeren door stand te houden op de Soektsjon-Soentsjon linie, dan wel nog verder naar Pjongjang moet terug trekken. Hij deed niets zonder Washingtons fiat WASHINGTON, 1 December (Reuter). Generaal MacArthur heeft Vrijdag ver klaard, dat de militaire toestand in Korea ernstig en crïtiek is, doch niet hopeloos. „Een reusachtige handicap zonder prece dent in militaire operaties" noemde Mac Arthur de beperkingen die aan dc ver bonden troepen zijn opgelegd wat betreft een volledige achtervolging van de Chine zen en luchtaanvallen op hun bases in Mandsjoerije. De redactie van een Amerikaans blad had MacArthur telegx-afisch gevraagd, of hij de huidige situatie „critiek en ernstig, doch niet hopeloos" zou noemen. Mac Arthur antwoordde: „Ja, zeer zeker, tenzij men in het geheel geen rekening houdt met de gezamenlijke hulpbronnen van de vrije landen, die bij het Koreaanse conflict zijn betrokken." Generaal MacArthur zeide dat er geen tekenen waren, dat Russische divisies aan de Siberische grens worden samenge trokken. De generaal verklaarde dat zijn offensief „het enige was wat hij had kunnen doen in die situatie". Als hij tot de lente had ge wacht, zouden de Chinezen op het eerste geschikte ogenblik een vernietigende aan val hebben gelanceerd. MacArthur verklaarde, dat al zijn ope raties te voren aan Washington werden ge rapporteerd en door Washington werden goedgekeurd. Hij zeide verder, dat luchtverkenning over de Mandsjoerijse grens niet was toege staan volgens de instructies van de U.N.O. Men meent uit deze opmerking te kunnen opmaken, dat generaal MacArthur niet vol ledig op de hoogte was van de sterkte der Chinese communisten voordat hij zijn of fensief begon. MacArthur zeide, dat het aan de beperkingen van zijn vrijheid van handelen te wijten was, dat de communis ten ondanks het gemis van een behoorlijke luchtmacht toch goede resultaten konden behalen. Volgens hoge Amerikaanse regerings functionarissen, die verzochten ongenoemd te blijven, had de Amerikaanse regering MacArthur geïnstrueerd elke aanval over de Koreaanse grens in de ï'ichting van Mandsjoerije of Sibexië te vermijden. Hier onder werd tevens verstaan het bombar deren van strategische centra in Mandsjoe- uit de lucht. Bovendien zou er een al gemene overeenkomst zijn geweest tussen Washington en het hoofdkwartier te Tokio, volgens welke de allerlaatste fase van de opmars naar de grens door de Zuid-Korea- nen alleen zou wox'den uitgevoerd. De be doeling hiervan was, elk risico, dat Ameri- kaanse troepen in een grensincident be trokken zouden raken, uit te sluiten. „Geen wanhoopsdaad nodig" Het hoofd van de geheime dienst van MacArthur, generaal-majoor Charles Wil- loughby, heeft op een persconferentie met 120 oorlogscorrespondenten verklaard, dat de toestand in Korea „niet zo wanhopig is dat een wanhoopsdaad nodig is". De Chinese verliezen in de afgelopen dagen zijn zwaar. Er zijn thans al 200.000 Chinezen in Korea en in Mandsjoerije staan er nog ongeveer 650.000 klaar. Generaal MacArthur kan hiertegen onge veer 200.000 manschappen stellen, waarbij inbegrepen de Zuid-Koreanen en grote groepen, die in het Zuiden worden vast gehouden door de toenemende activiteit van guerillastrijders. „De Amerikanen en Britten zullen echter niet zo maar uit Korea worden gedreven", aldus de woordvoerder. Willoughby zei dat zijn dienst wist, dat er 30 divisies Chinese communisten ten Zuiden of ten Nooi'den van de Jaloe ston den toen generaal MacArthur een week geleden zijn mislukte offensief inzette. Het hoofd van de geheime dienst gelooft dat de Chinezen naar Pjongjang en dan verder naar het Zuiden willen doorstoten, maar mogelijk niet verder dan de 38ste breedtegx'aad, de oude demarcatielijn tus sen Noox'd en Zuid. Te Kalmandoe, de hoofdstad van Nepal, is dc driejarige vorst van Nepal, Gyanendra Bir Bikram Sjah, tot koning gekroond. De grootvader van de jeugdige koning, ex- koning Triboewan, had na de jmleïsrevolu- tie met zijn gezin de vlucht genomen. De jeugdige Koningzittend op de troon na zijn kroning. HET WEER AFGEBEELD Tussen het gebied met hoge barometerstanden, gelegen boven Groenland, en de diepe stormde pressie bij de kust van Noorwegen wordt koude Poollucht langs IJsland naar de Britse eilanden en West-Europa geblazen. Deze koude lucht wordt weliswaar op de tocht naar het Zuiden over het relatief warme zeewater geleidelijk verwarmd, maar de lucht krijgt daardoor een sterk onstabiele opbouwzodat er op vele plaatsen buien tot ontwikkeling komen. Deze koude lucht bereikte gisteren, voorafgegaan door veel regen, ojis land. In de hierboven geschetste drukverdeling komt slechts weinig verandering, zodat komende dagen gerekend moet worden op nu en dan buien, waarvan sommige met hagel of sneeuw gepaard gaan. Tijdens opkla ringen kan in de nacht lichte vorst op treden. O ONBEWOLK T 0 LICHT BEW (S HALF 3EW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK GEBIEO CENTRA H HOGE DRUK L LAGE PRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST VRSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEOERE'HELÊ DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHElD VAN VIJF METER P£P SECONDE Weerbericht MINDER WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met flinke op klaringen en plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de kust provincies. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overi gens matige tot zwakke wind. hoofdzakelijk uit Westelijke rich tingen. In de nacht op vele plaat sen lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 December Zon op 8.28 uur, onder 16.31 uur Maan op 0.21 uur, onder 13.40 uur 4 December Zon op 8.29 uur. onder 16.31 uux Maan op 1.41 uur, onder 31.51 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 2 December Hoog water: 8.33 en 21.06 uur Laag water: 3.55 en 16.23 uur. Zondag 3 December Hoog water: 9.36 en 22.10 uur. Laag water: 4.51 en 17.21 u.ur. Maandag 4 December Hoog water: 10.47 en 23.24 uur. Laag water: 6.03 en 18.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1