Haarlems Dagblad ATTLEE VANDAAG IN WASHINGTON MET ADVIES: „KALME POLITIEK" Pjongjang is prijsgegeven Chinezen willen - onde rvéél meer - een staken van het vuren aan de 38ste graad „Geschillen kunnen worden opgelost zonder oorlog, in de UNO" Bertha Hertogh zou zich al met haar moeder verzoend hebben 65e Jaargang No. 19722 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <@pccrt?fe tjaarlemsctje Courant (Srrno 165-6) Maandag 4 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Terwijl de toestand in Korea snel verslechtert en de militaire situatie in het Noorden reeds officieus als „onhoudbaar voor de UNO-troepen" wordt betiteld, is de Engelse premier Attlee naar Amerika gevlogen waar hij vandaag arriveert en twee. dagen zal spreken met Truman over de toestand en over de maatregelen die de Westelijke mogendheden in dit dreigend gevaar kunnen en moeten nemen. Hij heeft voor zijn vertrek een volledige overeenstemming met de Franse ministers Pleven en Scliuman berr kt ten aanzien van de houding, die hij tegenover Truman zal aannemen. Volgens mededelingen van Pleven, die met Schuman reeds weer in Parijs is teruggekeerd, zal Attlee namens de beide landen Washington adviseren een „kalme politiek" te voeren, waarin ligt opgesloten een wenk om de mogelijkheden tot onderhandelingen niet te veronachtzamen en om geen overijlde daden te stellen, die een wereldoorlog lot gevolg zouden kunnen hebben. Intussen zijn er tekenen dat de Chuezen bereid zijn over een regeling van de Koreaanse kwestie te praten, doch de daarbij genoemde voor waarden lijken voor Amerika vrijwel onaannemelijk. De bemiddeling van India en ile houding van de Fransen en Britten zouden echter een directe en definitieve schip breuk der te verwachten onderhandelingen kunnen voorkomen. MacArthur ging te ver volgens Britse mening De Franse premier. Pleven, heeft na zijn bezoek aan Attlee verklaard: „Ik heb uit Londen de zekerheid medegebracht, dat wij niet alleen staan in de verdediging van de vrede. Niets moet gedaan worden, dat de vrede zou compromitteren. Engeland en Frankrijk zijn het op de essentiële punten eens geworden. Men dient zich niet in een ogenblik van paniek mee te laten slepen doch een politiek op lange termijn te voe ren met de mogelijkheid tot onmiddellijk optreden. Zonder Frankrijk zal men niets bereiken". De minister deed een beroep op de geest van verzoening en internationale samenwerking. Engeland .en Frankrijk zijn het eens inzake een advies aan Amerika om een „kalme politiek" te voeren, aldus besloot hij. Shinwell, de Britse minister van Defen sie, heeft Zondag verklaard, dat generaal MacArthur verder is gegaan dan de doel einden, die naar Engelands mening voor de Koreaanse campagne waren gesteld. „En geland", zo zeide hij, „heeft getracht de Verenigde Staten te bewegen tot beperking van het doel der campagne. Het was van mening geweest, dat de campagne der Ü.N.O. aan de 38ste breedtegraad had moe ten eindigen. Verder verklaarde Shinwell, dat een compromis-plan voor West- Europa's defehsie „in de eerstkomende dagen" het licht zal zien. Er zou dan een opperbevel voor het Westen worden samen gesteld. Zelfs als de Koreaanse kwestie zou zijn geregeld", zeide Shinwell, „heb ik weinig hoop op een permanente vrede, zolang de Sovjet-Unie in een kwaadwillige bui blijft". Shinwell verklaarde, dat de Koreaanse oorlog de opbouw van de West-Europese Verdediging heeft vertraagd. Ook waar- tchuwde hij ervoor, dat de schaarste aan grondstoffen, die door de Amerikaanse Voorraadvorming is ontstaan, een ongun stige uitwerking zou kunnen hebben op de opbouw van de West-Europese verdediging en werkloosheid in Engeland zou kunnen veroorzaken. Plan van India, voorwaarden van Peking Volgens „Reynold News" heeft Nehroe op het congres van de Indische Congres partij een uit twee delen bestaand plan uit eengezet, waardoor een regeling voor het Koreaanse geschil zou kunnen worden ge- vGnden. Hét eerste gedeelte voorziet in het houden van een conferentie van vertegen woordigers der „grote vier" te New Delhi, die ook door vertegenwoordigers van het communistische China zou moeten worden bijgewoond. In het tweede gedeelte van het plan wordt aangedrongen op een dïrect- ingaand staken van het vuren in Korea en Oost-Duitse premier tot Adenauer: „Eenheid van Duitsland naar Praags recept" BERLIJN, 3 December. (Reuter). Otto Grotewohl, de Oost-Duitse minister president, heeft heden een direct beroep gedaan op de West-Duitse kanselier, Ade nauer, om te onderhandelen over eenma king van Duitsland op basis van de voor stellen van Praag, zo meldt het officiële Oost-Duitse persbureau. In een brief aan Adenauer stelt Grote wohl voor, dat beide regeringen ieder zes vertegenwoordigers zullen zenden, die een conferentie over eenwording van geheel Duitsland zullen moeten voorbereiden. ..De onderhandelingen zullen moeten leiden naar de vorming van een raad voor geheel Duitsland, zoals was voorgesteld Qoor de Praagse conferentie van de acht (cominform) ministers van Buitenlandse Zaken in October. Deze voorstellen behelsden: Een verklaring van de Sovjet-Unie, En geland. Frankrijk en de Verenigde Staten, waarbij hermilitarisatie van Duitsland wordt afgekeurd. Verwijdering van alle hinderpalen voor de ontwikkeling van een Duitse vredes- iüdustrie en een verbod van een nieuw Duits oorlogspotentieel. Onmiddellijke ondertekening van een vredesverdrag, vorming van een verenigd Duitsland en terugtrekking van alle bezet tingstroepen een jaar na hei vredesverdrag. Vorming van een constitutionele raad voor geheel Duitsland, waarin Oost- en West-Duitsland paritair vertegenwoordigd zijn. Adenauer zwijgt De West-Duitse bondskanselier. Ade nauer, heeft geweigerd stelling te nemen 'en aanzien van de brief van Grotewohl over de voorstellen van Praag. In politieke kringen te Bonn bestempelt men het pu bliceren van de brléf als propaganda. het instellen van een neutrale zóne, onder toezicht van een commissie der U.N.O., waarin ook India vertegenwoordigd zou zijn. Reuter seint dat volgens kringen, die in nauw contact staan met de delegatie der Chinese communisten te Lake Success, de Chinese communisten bereid zouden zijn tot een regeling van het Koreaanse conflict, indien men zou instemmen met een staak- het-vuren-lijn langs de 38ste breedtegraad. Vei-dere voorwaarden zouden zijn: Het wederinstellen van het Noord- Koreaanse regiem en het spoedig daarna houden van verkiezingen in geheel Korea, het terugtrekken der Amerikaanse zevende vloot uit de wateren van Formosa en het afbreken van verdere steun aan generaal Tsjang Kai Tsjek, de onmiddellijke toe lating van de Chinese volksrepubliek tot de U.N.O. en het erkennen van haar afge vaardigden als de wettige Chinese verte genwoordigers. Deze voorwaarden, zo verluidt verder, zouden via de Indische gedelegeerde aan de Westelijke mogendheden bekend worden ;emaakt. Sir Behegal Rau had Zondag een tweede onderhoud met het hoofd van de Chinese delegatie, Woe Hsioe Tsjoean. Het is niet te voorspellen wat de Ameri kaanse reacties op dergelijke voorstellen zouden zijn, aldus Reuter. Tot nu toe heb ben Amerikaanse functionarissen steeds verklaard, dat onderhandelingen „met het pistool op de borst" - namelijk zolang Chi nese troepen in Korea zijn niet moge lijk zijn. Thans echter, na het keren der militaire kansen, hoopt men in veel -kringen, dat-de bemiddelingspogingen van India en de Franse en Britse houding een matigende invloed op het Amerikaanse standpunt zullen hebben. Inmiddels zal de Amerikaanse regering heden (Maandag) een spoedzitting van de Algemene Vergadering der U.N.O. over de Chinese interventie in Korea verzoeken. Mogelijk zal de agendacommissie spoedig bijeengeroepen worden om de kwestie op de agenda te plaatsen. Besprekingen in Washington President Truman heeft Zaterdagavond en Zondag besprekingen gevoerd met voor aanstaande militaire en diplomatieke func tionarissen over de ontwikkelingen in Korea. Met de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, Acheson en Marshall, en de voorzitter der gezamenlijke stafchefs, generaal Omar Bradley, sprak hij Zondag 2'/j uur over Korea. Trumans adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, Averell Harriman, was hierbij aanwezig. Perschef Ross wilde over deze besprekingen geen nadere inlichtingen geven. Truman zal voor Dinsdag een "officiële bijeenkomst met Attlee hebben. De Amerikaanse legerstafchef, generaal Lawton Collins, die Zondag te Tokio is aangekomen, heeft onmiddellijk een be spreking gevoerd met generaal MacArthur en hoge officieren. Officieel is verklaard, dat Collins naar Tokio is gekomen om een persoonlijke indruk van de toestand te krijgen, met MacArthur besprekingen te voeren en te beslissen, op welke wijze het ministerie van het leger het best MacArthur kan bijstaan. De leiders van het Amerikaanse Congres zijn Zondagavond naar het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden voor een be spreking van de toestand na het slechter worden van de situatie in Korea. Na een bespreking van meer dan 1uur verlieten de leiders met een ernstig gezicht de bijeenkomst. Zij verklaarden zich tot geheimhouding te hebben verplicht. Amerikaanse persstemmen De „New York Times" schrijft, dat de atoombom slechts moet worden gebruikt als hel lot van de Westelijke wereld op het spel staat. „Dan zullen alle vrije volken achter ons staan", aldus het blad. De „Herald Tribune" acht het verheu gend, dat het initiatief tot besprekingen uit Engeland is gekomen. De „New York Daily News" schrijft over de Europese reactie op Trumans opmerkin gen met betrekking tot de atoombom: „Het lijkt alsof Canada de enige bondgenoot -is, waarop wij kunnen vertrouwen. Truman behoefde maar voorzichtig iets te fluisteren over een mogelijk gebruik van de atoom bom in de Koreaanse oorlog en in Londen, Parijs en diverse andere hoofdsteden brak een soort hysterie uit". Kolenfekorf in West-Duitsland De op twee na grootste fabriek van kran tenpapier in West-Duitsland, de Holzmann A.G. te Weisenbach, is gesloten wegens ge brek aan kolen, aldus wordt medegedeeld door de vereniging van West-Duitse uit gevers van dagbladen. Dit betreft het tweede geval, dat een krantenpapierfabriek in West-Duitsland wegens ltolengebrek moet worden gesloten. De genoemde ver eniging deelt mede, dat alle pogingen om meer kolen te bemachtigen zijn mislukt. Voor zijn vertrek naar Washington, waar hij met president Truman de internationale situatie gaat bespreken, heeft de Britse premier Attlee tezamen met zijn minister van Buitenlandse Zaken in Londen nog een onderhoud gehad met de Franse minis ters René Pleven en Robert Schuman. Van links naar rechts de Franse minister»van Buitenlandse Zaken Schuman, Ernst Bevin, Clement Attlee en de Franse premier Pleven tijdens een gemoedelijk gesprek in Downingstreet 10. Verlies voor de socialisten bij Berlijnse gemeenteraads verkiezing Zondag zijn in de drie Westelijke sectoren van Berlijn gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Ongeveer 90 procent van de West-Berlijners bleken hun stem te hebben uitgebracht, toen de stembussen om zes uur 's avonds werden gesloten. Blijkbaar wegens de aanhoudende regen was het stemmen in de ochtend en vroege middaguren vrij slap. Pas toen de regen ophield, kregen de stembureaux het druk met de talrijke kiezers, die zich op vele plaatsen in rijen voor de stemlokalen moesten opstellen. Hier volgen de volledige officiële uitsla gen, medegedeeld door het bureau voor de statistiek: Ingeschreven kiezers: 1.664.091. Uitgebrachte stemmen: 1.504.414 procent) Ongeldige stemmen: 40.674. Soc.-democratische partij 653.974 Chr. democratische partij 360.829 Liberaal 337.477 Conservatieve partij 11.951 Duitse partij 53.741 Vluchtelingen 31.876 Andere partijen13.892 (90.2 44.7 24.6 23 0.8 To 3.7 2.2 De sociaal-democratische burgemeester van West-Berlijn, professor Ernst Reuter, heeft de verkiezingen „een groot succes niet alleen van Berlijn, maar ook van de Westelijke wereld" genoemd. „De grote op komst der kiezers heeft bewezen, dat de communisten him invloed op de West-Ber- b'jners hebben verloren", aldus burge meester Reuter, die er de nadruk oplegde, dat geen van de kortgeleden goedgekeurde splinterpartijen 5 der stemmen had be haald, hetgeen noodzakelijk is voor het verkrijgen van een zetel in het nieuwe West-Berlijnse parlement. De sociaal-democratische partij is wel de sterkste partij in West-Berlijn gebleven, doch heeft de absolute meerderheid in de gemeenteraad verloren. Volgens de voor zitter van de partij der vrije democraten, Schwennicke, hebben de uitslagen waar schijnlijk de ontevredenheid van de West- Berlijners over de houding der West-Duitse sociaal-democraten inzake een Duitse bij drage aan een Europese verdedigingsmacht tegen het communisme aangetoond. Voor de Stille Armen 3de verantwoording N. N. 100.— D. H. 25.—G. K. 10,—; L H. v. 't S. 10—N. B. 10,—: A. d. G. f5,—; Ir. S. ƒ5,—; A. C. E. H. ƒ5—; D. J. W. ƒ5.—; M. C. T. ƒ2,50: N. J. K t 2.50; A. A. v. B. B.- K. ƒ2,—; N. N. ƒ2.50; Henny 1.Coll. Vrijm. Loge Kennemerland ƒ25.N. N. ƒ10,— N. N. ƒ5.—: Leo f2.50: H. I. M. 25.—; Fam. v. M. ƒ5,—; J v T. ƒ2,50; J. W. v. T. ƒ1,—: A. D. v. S. 2,50: Jhr. F. T. v. B. ƒ50—: IC. M. f25,—: T. D. ƒ2,50; Mevr. I. M. C. B.—G 25.—; Dr. M. J. F. S. ƒ5.—: R. v. B. V. 10.—: Bros ƒ2,50; J. W. R. ƒ2.50; Anneke ƒ2.50: J. C. K. ƒ1.—: M. H. G. ƒ2,50; O. ƒ2,—; v. d. L ƒ5.—: H v. d. S. ƒ1,—; N. N. ƒ2,50; B. C. N. ƒ10,—; A. P. ƒ1,50: N. N. ƒ1.—: N. N. ƒ4.—. Dagtotaal 419.50. In het geheel is thans bij ons blad binnen- Het woord is aan. Carmen Sylva: Eeti onbegrepen vrouw is een vrouw, die anderen niet begrijpt. gekomen een bedrag van ƒ3428. In onze vorige verantwoording stond ver meld: G. J. M. Sr. ƒ5,— Dit moet zijn G. J. W. Sr. ƒ5.—. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging ..Voor de Stille Armen". Resolutie der Belgische socialisten Belgische arbeiders zijn diep gegriefd door herstel van diplomatiek verkeer met Spanje BRUSSEL (A.N.P.) Na afloop van het Zaterdag en Zondag gehouden congres dei- Belgische socialistische partij werd een resolutie goedgekeurd, waarin wordt ver klaard, dat „de oorlog niet onvermijdelijk is en de thans bestaande geschillen opge lost kunnen worden in het kader der U.N.O." Verder zegt deze resolutie, dat de Belgische socialisten iedere aanvals- en iedere preventieve oorlog veroordelen. Een toevlucht nemen tot de wapenen zou slechts gewettigd zijn in geval van een gewapende inval. Ten aanzien van de thans heersende spanning herinnert de B.S.P. er aan, dat de houding der Sovjet-Russische leiders een ernstig gevaar voor de handhaving van de vrede betekent". Anderzijds hekelt de B.S.P. scherp de „kapitalistische en reactionnaire krach ten" die de politiek der democratie trach ten te beïnvloeden en die in het bijzonder Militaire situatie in Noord-Korea wordt snel onhoudbaar KOREA, 3 December (Reuter en United Press) De verbonden troepen zijn Zon dag begonnen met de ontruiming van Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad. De stad is prijs gegeven onder druk van de aanvallers en de troepen van MacArthur trekken terug op de volgende verdedig bare gordel beneden Pjongjang in het ge bied van Sariwon, ongeveer 50 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Reuters correspondent Alex Valentine schrijft, dat de militaire commandanten van de verbonden troepen zich thans geplaatst zien voor het zeer werkelijke gevaar, dat de militaire toestand in Noord-Korea snel onhoudbaar werdt. Onafhankelijke militaire waarnemers te Tokio verklaarden Zondagavond, dat de terugtrekkende verbonden troepen voor de keuze staan van een „Duinkerken" of een „Tobroek". Sommige officieren spraken voorzichtig van de mogelijkheid, dat de verhonden troepen het gehele schiereiland zouden ont ruimen. Zij redeneerden, dat het innemen van een laatste verdedigingsstelling weinig nut zou hebben, omdat de Chinezen tegen over de grootste Amerikaanse versterkingen steeds een veelvoud van eigen troepen kun nen stellen. Zij achten het daarom het ver standigste om het gehele leger een be langrijk deel van Amerika's militaire macht onder de veilige bescherming van vloot en luchtmacht te evacueren. Vele waarnemers zien daarentegen heil in het handhaven van een verdedigings macht in een havenstad. Het Amerikaanse achtste leger, dat Pjongjang thans verlaten heeft, wordt met een nieuwe omsingeling uit het Zuid- Oosten bedreigd. Volgens frontberichten strijden haastig gereorganiseerde Zuid- Koreanen te Satsjangni, 55 kilometer ten Zuid-Oosten van Pjongjang, tegen troepen van de tegenstander. Satsjangni ligt op de weg van Pjongjang naar Seoel. Een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger heeft Zaterdagavond ver klaard, dat door verkenningsvliegtuigen gemeld is, dat de tegenstander zich opnieuw in beweging heeft gezet. Elk ogenblik kan een hervatting van het Chinese offensief worden verwacht. De aanvallen die tot dusver werden gedaan, worden slechts als een inleiding be schouwd. (Reuter). Eenheden van de verbonden strijdkrachten in het Noord-Oosten, die ge scheiden zijn door uitgestrekte gebieden in handen van de vijand, bevonden zich Za terdagavond in een voortdurend hachelij ker wordende positie, naarmate de com munisten bleven doorstoten naar de haven Wonsan. Tenzij de communistische opmars naar de Oostkust ernstig wordt vertraagd, zullen naar het zich laat aanzien, de man schappen van het tiende korps zich niet op tijd kunnen terugtrekken om een om singeling te voorkomen. De zwaarste strijd werd gemeld uit het gebied van het Tsjosin-reservoir in het Noord-Oosten, waar de eerste Amerikaanse mariniers-divisie in verwoede gevechten is gewikkeld met naar schatting twaalf communistische regimenten. De numerieke verhouding was vier communisten tegen een Amerikaan. Australisch standpunt De Australische minister van Buiten landse Zaken, Percy Spender, heeft Zater dag te Canberra verklaard, dat elk besluit om de atoombom in Korea te gebruiken moet worden genomen „slechts na het vol ledigste overleg". Hij zei dit in een verklaring over Austra- lië's politiek ten aanzien van Korea. Mansoer Adabi: „Als het moet komt de zaak in Londen voor" De dertien-jarige Bertha Hertogh, wier huwelijk Zaterdag door het Hoge Ge rechtshof in Singapore ongeldig werd ver klaard en die aan haar ouders werd toe gewezen, bevindt zich op het ogenblik in het klooster van de Goede Herder in Sin gapore. Zij heeft haar Maleise dracht ver wisseld voor een eenvoudige witte jurk, heeft haar trouwring afgelegd en draagt het haar in vlechten. Volgens de klooster zusters is zij „goede maatjes" met haar moeder geworden, die op Bertha's verzoek de nacht in het klooster doorbracht. Zij speelt met de andere meisjes in het kloos ter en schijnt zich bij de beslissing neer te leggen. Haar pleegmoeder, Tsjeh Aminah, heeft haar een bidkleedje en een Koran gestuurd. De rechter zei Zaterdag dat Bertha niet als Mohammedaanse beschouwd kan wor den, omdat haar vader er niet in had toe gestemd, dat zij die religie aannam. De priester, die het huwelijk voltrok, had eerder toegegeven, dat hij de Mohamme daanse wet had overtreden, door niet de hand te houden aan die bepaling. De rech ter noemde het huwelijk een „schande lijke manoeuvre", maar sprak met lof over de zorg en de liefde waarmee Aminah Bertha had opgevoed. Hij zei dat vooral de wensen van Bertha's vader doorslagge vend voor hem waren, omdat aan hem de beslissing was. wat het beste voor het wel zijn van zijn kind was. Toen hij van zijn kind was gescheiden, was dat in ieder ge val buiten zijn toedoen. Beroering Tsjeh Aminah viel flauw in de raads kamer, toen zij de uitspraak hoorde. De uitspraak werd in de raadskamer gedaan om beroering onder het talrijke publiek te voorkomen. Bertha gilde en klemde zich vast aan haar echtgenoot Mansoer Adabi, die wezenloos voor zich uit staarde en een volkomen geslagen indruk maakte. Bertha werd door vrouwelijke politie vast gehouden naar beneden gebracht, waar een auto gereed stond. Geëscorteerd door polïtie-auto's met loeiende sirenes reed de wagen met mevrouw Hertogh en haar dochter naar het klooster. De bewusteloze Aminah werd door Bertha's echtgenoot en enige politiemannen in een taxi gedragen. Mansoer Adabi zei later: „Uiteindelijk zal ik Bertha terug krijgen. De uitspraak van het Hof van deze „kolonie" zal niet de laatste zijn. Nadra (de Mohammedaanse naam van Bertha) is mij trouw en zal dat blijven. Als het moet wacht ik op haar, tot zij meerderjarig wordt. Dit duurt slechts zeven jaar". Op de vraag of Bertha in verwachting was, zei Adabi: „Ik weet het niet". Bertha moet nu in het klooster blijven, tot het appèl van haar echtgenoot zal zijn behandeld. Dit zal waarschijnlijk spoedig gebeuren. Adabi deelde echter aan Reuter mee, dat hij de zaak zo nodig voor de Privy Council (De Britse Kroonraad) in Londen zal brengen. M. A. Majïd, in wiens huis Bertha, Amanih en Adabi tijdens het proces ver bleven. zei: „Dit is niet alleen een kwestie tussen Nederlanders en Malakka, dit gaat een strijd tussen blanke en Aziaat wor den". Manid is voorzitter van de Indo- Malakkaanse-Pakïstaanse bond van zee lieden. Bergen op Zoom De uitspraak is in Bergen op Zoom met enthousiasme vernomen. Vader Hertogh hoopte, dat zijn vrouw en Bertha nog voor Sinterklaas in Bergen op Zoom zouden zijn. Uit Bertha's woorden, die zij sprak na de uitspraak: „Wat moet ik nu doen?", leidde hij af dat het kind tot nu toe onder dwang heeft gehandeld. Mr. Berrevoets, de voorzitter van het comité Bertha Hertogh", dat mevrouw Hertogh in staat stelde naar Singapore te gaan, verwachtte nog een felle strijd met de tegenpartij. Ook hij achtte een behan deling van de zaak in Londen niet onmo gelijk. in een gedeelte der Amerikaanse opinie een oorlogspsychose trachten te scheppen". De B.S.P. verklaart zich accoord met de Korea door de U.N.O. ondernomen actie. De leiding der militaire operaties, evenals de diplomatieke onderhandelingen om tot een oplossing van het conflict te komen, moeten evenwel onder gemeen schappelijke verantwoordelijkheid van de U.N.O. worden gevoerd". In de resolutie wordt verder aangedrongen op onderhande lingen tussen vertegenwoordigers van het Russische blok en leden van de U.N.O. over de problemen, die de vrede beheersen. De categorie der bewapening moet op korte termijn het onderwerp uitmaken van nieuwe besprekingen, teneinde tot een be perking en uiteindelijk afschaffing te kun nen komen. Dit geldt ook voor de atoom bom. Het recht van veto zal, aldus de resolutie, moeten worden herzien en iedere staat moet beschikken over een stem die overeenkomt met zijn werkelijke belang rijkheid. De B.S.P. is van oordeel dat een Euro pese eenheid slechts mogelijk is door een aan bepaalde voorwaarde verbonden be perking der nationale souvereiniteit. De resolutie spreekt zich uit voor een snelle opbouw der Europese defensie. In de reso lutie der B.S.P. wordt geprotesteerd tegen de beslissing Spanje toe te laten tot som mige organen der U.N.O. en tegen het her stel der diplomatieke betrekkingen niet dat land. „Deze beslissing heeft de Belgische arbeider diep gegriefd, daar zij een ont kenning betekent van de zaak der vrijheid en der menselijke waardigheid, waarvoor millioenen het leven hebben gelaten". De B.S.P. brandmerkt in dit verband de hou ding der Belgische regering, die „mede plichtig is geweest aan deze hatelijke be slissing". De B.S.P. heeft haar gedele geerden naar de Europese Raad opdracht gegeven een nieuwe resolutie in te dienen waarin voor het Spaanse volk het recht wordt opgeëist „vrije verkiezingen te organiseren. Ten slotte wordt ver klaard, dat de bestaande interna tionale socialistische organisaties moeten worden uitgebreid tot een nieuwe socialis tische internationale waarvan het voor naamste doel zal zijn kracht bij te zetten aan de initiatieven tot behoud van de vrede. Deens schip vergaan Het Deense kolenschip „I. P. Suhr" is gisteren ten Oosten van de vuurtoren Sand- hammaren in de Oostzee gezonken. Eén lid van de bemanning kon worden gered, de overige twintig zijn vermoedelijk ver dronken. Twee lijken zijn aangespoeld aan de Zweedse kust. Statistiek van het aantal Nederlandse schepen Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede. dat per 1 Januari 1950 de koop vaardijvloot onder Nederlandse vlag groot was 1107 schepen metende 2.929.199 brt. Ver deeld in: 294 stoomschepen (1.487.791 brt.) en 755 motorschepen (1.433.425». Per 1 Januari 1940 bestónd deze vloot uit 1153 schepen metende 2.869.813 brt. HET WEER AFGEBEELD In de algemene drukvcrdeling komt weinig verandering: tussen Groenland en de Azoren ligt nog steeds een gebied met hoge barometerstanden en voor de Noorse kust een depressie. Beide drukcentra nemen wel iets in betekenis af, de aanvoer van koude lucht uit de Poolstreken tussen Noorwegen en IJsland naar het Noordzeegebied duurt echter voort. Een kleine randstoring, die van Schotland langs onze Waddenkust naar het Oosten trok, bracht in ons land sneeuwbuien. Des nachts daalden bij afne mende wind de temperaturen plaatse lijk tot een paar graden onder nul. Hoewel komende nachten op vele plaat sen, vooral tijdens opklaringen de tem peratuur tot enkele graden onder het vriespunt zal dalen, betekent dit toch nog geen begin van een werkelijke vorstperiode daar de luchtaanvoer over zee blijft plaats vinden, waardoor over dag de temperatuur weer tot enkele graden boven het vriespunt kan stijgen. MIST SNEEUW a REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLUN-FRONT-TUSSEN LUCHT V VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELMEID VAN VIJF M£T£P PER SECONDE Weerbericht NU EN DAN BUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond- Wisselende bewolking met nu en dan buien, velen met hagel of sneeuw. Matige, voornamelijk tij dens buien, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West In de nacht en ochtend op vele plaatsen lichte vorst. In de namid dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 5 December Zon op 8.30 uur, onder 16.31 uur Maan op 3.05 uur, onder 14 02 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 4 December Hoog water: 10.47 en 23.24 uur. Laag water: 6.03 en 18.34 uur. Dinsdag 5 December Hoog water: 11.56 uur. Laag water: 7.20 en 19.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1