De groep Stille Armen wordt steeds groter HAR0HOKEND WEBER Sinterklaas en Zwarte Piet zijn op het dak van een perceel aan de Nieuwe Gracht gezien Wij helpen Sint Nicolaas Betere taakverdeling bepleit tussen twee provinciale diensten Kort en Bondig Maandag 4 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Daarom moeten wij ook de mogelijkheid tot hulpverlening versterken, zo verklaarde de voorzitter van de Sociale Raad In uw blad is zo vertelde mr. R. C. Bak huizen v. d. Brink, voorzitter van Haarlemse Sociale Raad (Armenraad) ons meermalen de aandacht gevestigd op het feit, dat de levensduur der mensen belang rijk verlengd is. Er komen steeds meer oude mensen die veelal niet meer werken. Dat is een der redenen waarom de groep Stille Armen steeds groter wordt, want velen konden slechts in beperkte mate zorgen voor de oude dag. Er zijn trouwens meer redenen. Alle mensen die van particuliere pensioenen moeten leven, hebben het moeilijk, omdat de levensstandaard sterk gestegen Slechts weinige werkgevers waren in staat om op die pensioenen een behoorlijke toe slag te geven. Gepensionneerd overheids personeel kreeg wel eens toeslag, maar die is toch niet zó groot dat daarmee de waar devermindering van het geld wordt ge compenseerd. Velen die op de levensavond hoopten te kunnen bestaan van de rente van een kapitaaltje (al of niet belegd in een enkel huisje) zien die hoop in rook vergaan. De Fiscus stelt in deze tijd zulke zware eisen en de kosten van het levensonderhoud zijn zó sterk gestegen, dat zeer velen gedwongen zijn het bezit geregeld aan te spreken. En wel zó sterk, dat van jaar tot jaar de finan ciële zorgen toenemen en er op het laatst niet voldoende overblijft om er van te kunnen rondkomen. Waar moeten die mensen aankloppen. In de regel is het inkomen nog wel iets boven de steunnorm van Sociale Zaken, of het minimum dat vastgelegd is in de Nood- ouderdomsverzorging, maar daarbij moet bedacht worden, dat zeer velen van die „nieuwe armen" komen uit een kring van mensen, die nooit gedacht hebben, dat zij nog eens afhankelijk zouden worden. Niet zelden zijn de inkomsten zo laag, dat er wel grond is om op steun van de overheid aanspraak te kunnen maken, maar het water moet deze slachtoffers wel tot de lippen gekomen zijn, willen zij die stap nemen. Wij komen met vele van deze nieuwe armen in aanraking, als zij, door de nood gedwongen, op een spreekuur van de Sociale Raad komen. Veelal moeten bui tenstaanders ons het eerst onze aandacht op die gevallen vestigen, want schroom houdt velen terug uit eigen beweging tot ons te komen. Uit mijn rechtspractijk weet ik zo vervolgde mr. Bakhuizen v. d. Brink dat ook vele gescheiden vrouwen met fi nanciële moeilijkheden te kampen hebben. In veel gevallen werd het bedrag, dat de man aan zijn gescheiden vrouw moet uit keren, jaren geleden vastgesteld. Natuurlijk kan zo'n vrouw, vooral indien er ook kinderen door haar verzorgd moeten wor den, in deze dure tijd daarvan niet rond komen. Het is evenwel moeilijk een be slissing van de rechtbank te verkrijgen waarbij het alimentatiebedrag verhoogd wordt, want dan ïiroet aangetoond worden, dat liet inkomen van de man belangrijk groter is, In veel gevallen blijkt dan dat dit inkomen in vroeger tijd wel groot ge noeg was om twee huishoudens te onder houden, maar dat dit nu niet meer moge lijk is. Het aantal echtscheidingen is in de laatste jaren sterk toegenomen. In de regel is bij zo'n ingrijpen een der partijen het ADVERTENTIE Hoorapparaten vanaf 175. THEO v. AtVSEKONGEN RADIO- EN TELEVISIESPECIALIST Raadhuisstraat 35 - Heemstede - Tel. 29449 Sint Nicolaas bezocht K.N.I.L.-families Aan het zeer te prijzen initiatief van de dames T. ScholtenVan Meeuwen te Aerden- hout en HeslenfeldVan Meeuwen, propa gandiste van het Emma-ziekenhuis te Am sterdam, is het te danken dat een aantal in hotels in Haarlem en Bloemendaal onder gebrachte gerepatrieerden voornamelijk K.N.I.L.-mensen Zondag Sint Nicolaas op bezoek hebben gehad, een bezoek dat natuur lijk speciaal voor de kinderen van de gere patrieerden was bestemd. Vergezeld van drie stoere pietermannen arriveerde Sint Nicolaas om twee uur in hótel Iepenhove te Bloemendaal, waar de heer F. Franken namens de directie en ma joor M. F. J. Kohlschein namens de gerepa trieerden, de hoge gast verwelkomden. De ruim dertig kinderen zaten reeds in de kleine zaal, hun hand stevig in die van moe der of vader geklemd en hun hart vol ver wachting kloppend. Voor alle kinderen van twee maanden tot ongeveer twaalf jaar had de goede Sint een geschenk meegebracht en bovendien kregen zowel kinderen als ouders een choco ladeletter ten geschenke. Bij het verlaten van deze grote familie strooiden de pieten met gulle hand pepernoten, nadat Sint Nico laas de KNIL-militairen had bedankt voor alles wat zij voor het vaderland hadden over gehad. Een zelfde beeld speelde zich vervolgens af in hotel Oud St. Jan aan de Jansweg en Pension Van Looy aan de "Wagenweg te Haarlem. Toen hierna bleek, dat de met peperpoten gevulde zakken der pieten nog het een en ander bevatten, begaven de auto's de reeds vallende sneeuw liet niet toe dat de Sint van zijn schimmel gebruik maak te zich in snelle vaart nogmaals naar Bloemendaal, waar de heer Ende de ont vangst in hotel Duin en Daal reeds had voorbereid. Ingestudeerde Sinterklaasliedjes werden uit volle borst gezongen en het strooigoed werd dankbaar opgeraapt. Het is vooral aan de spontane medewer king van vele Haarlemse en Amsterdamse fabrikanten en tal van particulieren te dan ken, dat het Sint Nicolaasfeest voor deze ge- repatrieerden die veel hebben mee- en doorgemaakt nog lang in hun gedachten zal blijven. Burgeriij'ke stand van Haarlem 2 Dec. 1950 GEHUWD: 2 Dec.: II. B. P. A. Letschert en W. A. Maschhaupt. D. M. van der Vliet en E. ter Haak. BEVALLEN van een zoon: 1 Dec.: Q. H- Hubert—Wittericlc. E. Visser—Klaassen. E. A. NuisKeesman. M. T. J. LammersScholte. 2 Dec.: H. F. Eggerding—Van Kampen. BEVALLEN van een dochter: 29 Nov.: A. A, van ZanenVerhoog. 30 Nov.: J. J. van der EngDe Kaan. 1 Dcc.: A. H. Nijssen Essers 2 Dec.: B. M. HaijeVan der Putten OVERLEDEN: 1 Dec.: J. A. Plomp, 71 j., Garenkokerskade. J. HaïtsmaWiarda, 92 j., SVagenweg. slachtoffer. Zo dit een vrouw met kinde ren is, komen er zeer dikwijls ook finan ciële zorgen. Zo komen er aldus besloot mr. Bak huizen v. d. Brink steeds meer Stille Armen. Daarom is het nodig dat ook de bronnen, waaruit geput wordt om in de nijpendste gevallen hulp te bieden, ook rijker moeten vloeien. Daarom hoop ik, dat de Kerstinzameling dit jaar minstens evenveel en als het enigszins kan belang rijk meer zal opbrengen dan het vorige jaar. De nood onder de Stille Armen is groot en wij zullen voor al het geld dat binnenkomt een uitstekende bestemming vinden. ADVERTENTIE Nuttige cadeaux in scharen, zakmessen, tafelmessen, Gero-artikelen, scheerartikelen, electrische scheerapparaten vindt U in grote keuze bij het OUDE en VERTROUWDE adres: Gr. Houtstraat 166 bü de Houtbnxg. In rechtszaak tegen politieman wordt leugendetector gebruikt In een rechtszaak tegen een politieman uit Groesbeek, die ervan verdacht wordt betrokken te zijn bij een smokkelzaak, zal voor de eerste keer bij de Nederlandse rechtspraak een zogenaamde leugendetec tor worden gebruikt, zulks op verzoek van de verdediger en met toestemming van de verdachte. Dr. J. H. van der Zee, psycholoog bij de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Eindhoven, zal het onderzoek uitvoeren. Dr. van der Zee deelde mede, clat de leugendetector de reacties registreert van het zenuwstelsel dat niet onder invloed van de wil staat. Bij angst of een andere plot selinge gevoelsschok wordt een reactie in het zenuwstelsel opgewekt, welke het toe stel op een papierstrook registreert. Aan de verdachte wordt een reeks neutrale vra gen gesteld, waarop hij alleen met ja of neen behoeft te antwoorden. Plotseling komt er dan een vraag die met het feit, waarvan hij verdacht wordt, te maken heeft. De reactie daarop is op het toestel waarneembaar. Er is veel practische er varing voor nodig om geen verkeerde gevolgtrekkingen te maken, aldus dr. Van der Zee, die gedurende een jaar leerling is geweest van prof. J. Kubis, een Ameri kaanse specialist op dit gebied. In enkele landen wordt de leugendetector gebruikt bij gerechtelijk onderzoek, maar alleen ten gunste van de verdachte en met zijn toe stemming. In Den Hzzg zijn besprekingen gevoerd tussen delegaties van de Nederlandse en de West-Duitse regering over het sluiten van een verdrag in zake de sociale verzekering. Animexmaakt een film voor Amerika Honderden Haarlemmers hebben Zater dagavond op de Nieuwe Gracht een waar lijk sprookjesachtig schouwspel beleefd. Zij hebben Sinterklaas zich in zijn vurig verlichte bisschopmantel over een schoor steen op het dak zien buigen om te luiste ren naar de staat van gehoorzaamheid der zich in het benedenhuis bevindende kin deren. Het onderzoek scheen bevredigend te zijn uitgevallen, want even later wierp Zwarte Piet, na het befaamde dikke boek te hebben geraadpleegd, handen vol snoep goed naar omlaag. Het tafereel werd de nodige luister bijgezet door kunstmatig met behulp van poetskatoen en poeder rook kolommen op te wekken. Het was inderdaad een sprookje, want het betrof hier een opname voor een film over het jaarlijks bezoek van St. Nicolaas aan Nederland, die het volgend jaar in tal rijke Amerikaanse scholen zal worden ver toond. De vervaardiging en verspreiding hiervan geschiedt door de firma Animex te Haarlem en New York. De film is ge heel in kleuren opgenomen en wordt in Amerika ontwikkeld en voorzien van com mentaar en achtergrondmuziek. Voor dit laatste zal men bekende Sinterklaasliedjes gebruiken. De vertoningsduur bedraagt on geveer twaalf minuten. Het is de bedoeling ook een Nederlandse versie te laten maken, waarvan de première over een maand of vier kan plaats hebben. Het senario voor deze film is geschreven door de heer A. M. A. van Tetering, die ook de regie voerde. Hoofdpersoon van het verhaal is het kleine meisje Ann, die in de eerste scène door haar vader uit een boek met Sinterklaas-vertellingen wordt voor gelezen. Als zij hoort dat deze kindervriend een paar dagen later te Amsterdam zal ar riveren, vraagt zij de intocht te mogen bij wonen. De dan volgende opnamen zijn jongstleden Woensdag in de hoofdstad ge maakt, met volledige medewerking van het Initiatief-comité Amsterdam, dat Sinter klaas ook naar Haarlem afvaardigde ter- wille van de gelijkenis bij de close-ups om zijn medewerking aan de binnenhuis scènes te verlenen en aan de wandeling (zonder paard!) over het dak, waarover wij in de aanhef reeds berichtten. Men hoort dan eerst het luiden van de klokken van de St. Nicolaaslcerk en ziet vervolgens de aankomst van de stoomboot uit Spanje. De kleine Ann (gespeeld door de bijna drie-jarige Ineke Woortmeijer uit Haarlem) biedt het paard een bos wortelen aan. Het dier bijt hier gretig in. Bij deze scène kwam men voor onverwachte moei lijkheden te staan omdat men nergens wor telen met lof kon krijgen, alleen maar losse penen. Deze werden toen met ijzerdraad aan elkaar gebonden, waarop men er met behulp van pek wat peterselie aan vast lijmde om het toch echt te doen lijken. De verfonderstelling dat een paard geen pe terselie zou lusten, zoals wel eens wordt beweerd, ging in dit geval niet op, want in minder dan geen tijd was al het groen ver dwenen. De toeschouwer maakt vervolgens de in tocht van Sinterklaas door de drukke hoofdstraten van Amsterdam mee, inclu sief de ontvangst door burgemeester d'Ailly en het drinken van champagne op het Rembrandtplein. Hiertoe reed een camera man per speciale auto in de stoet mee. Een andere équipe heeft de aankomst bij het A.M.V.J.-gebouw gefilmd, waarbij de Sint Wethouder Geluk opende schilderijen-tentoonstelling De Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, heeft Zaterdagmiddag in het Huis Van Looy de tentoonstelling geopend van wer ken die door Rijk en gemeente zijn aange kocht op advies van de commissie voor sociale kunstopdrachten. In zijn rede zei de wethouder dat kunstenaars zich tegen woordig vaak in een moeilijke materiële positie bevinden en dat zulks in het bij zonder geldt voor de beeldende kunste naars. De groep, die het zich permitteren kan om hun werken te kopen, is immers te klein geworden. Het is daarom dat de overheid, die na de oorlog begonnen is om de kunst in het algemeen te subsidiëren, ook gezonnen heeft op een middel om de beeldende kunst te steunen. Zonder te wil len zeggen dat de thans gevolgde methode de ideale is, was de wethouder toch van mening, dat het aankopen van werken, die door veel mensen bezochte gemeente lijke gebouwen en in scholen zullen komen te hangen, een eerste stap is tot een daad werkelijke hulp aan de kunstenaars, die verder gaat dan het louter verlenen van geldelijke steun. Hij hoopte dat deze expo sitie, die toont hetgeen in anderhalf jaar is bijeengebracht, zal bijdragen tot het besef dat de kunst een onmisbare taak in de maatschappij heeft. geschenken uitdeelde aan een paar honderd speciaal hiertoe bijeengekomen weeskinde ren. De rest van de film laat eerst de ver kenning op het dak en daarna het heerlijk avondje zien, zoals dat wordt gevierd door Ann met haar vader en moeder, een paar nichtjes en een neefje. Zwarte Piet strooit pepernoten en Sinterklaas geeft Ann een mooie pop, omdat zij zo zoet is geweest. Tenslotte aanschouwt men de Goedheilig man op zijn verdere tocht door de be sneeuwde straten, hier en daar kloppend aan een deur. Op deze wijze heeft men een aardig geheel tot stand gebracht tussen het documentaire gedeelte en het de beteke nis van dit feest illustrerend verhaaltje. De firma Animex heeft veel medewer king ondervonden van het G.E.B. te Haar lem. Voor de binnen-opnamen had men namelijk een spanning van precies 220 Volt nodig om de temperatuur van het licht op 3200 graden Keivin te brengen, die ideaal is om de kleuren onveranderd weer te geven. Bij hogere of lagere spanning had men namelijk filters moeten gebruiken hetgeen de werkzaamheden aanmerkelijk bemoeilijkt zou hebben. Klacht over beplanting langs de provinciale wegen Over het vraagstuk van de volkshuis vesting in Noordholland maken enkele leden van de Staten in het afdelingsverslag over de provinciale begroting de opmer king, dat er in het algemeen te weinig wordt gebouwd en het aandeel van de pro vincie te gering is, terwijl er in de vrije sector naar hun mening teveel wordt ge bouwd. Zij zouden een overzicht willen ont vangen van de verhouding lussen woning nood en woningbehoefte in het gewest. Vele leden constateerden dat de beplan ting van de provinciale wegen bij dwars wegen dikwijls het uitzicht belemmert en daardoor gevaar oplevert voor het snel verkeer. Ook werd geklaagd over het slechte onderhoud van de bermen langs de provinciale wegen. DE „ORANJE" 7 DECEMBER NAAR DJAKARTA Het m.s. „Oranje" zal Donderdag naar Djakarta vertrekken. Voor de passagiers rijdt een speciale boottrein van Den Haag via Amsterdam-Centraal Station naar de inschepingsloods van de maatschappij „Ne derland" aan de Javakade. Deze trein ver trekt om 1 uur uit Den Haag en stopt te Leiden, Heemstede, Haarlem en Amster dam C.S. De „Oranje" wordt op 28 Decem ber in Djakarta verwacht. ADVERTENTIE U kunt ons opdragen pakketten bij uw familie en vrienden te bezorgen. - Speciaal tarief BESTELDIENST A.B.C, Barrevoetestraat 2 Haarlem - Telefoon 18428, na 6 uur 14810 14155 Planologische dienst zou te langzaam werken Volgens verscheidene leden van de Pro vinciale Staten van Noordholland moet men komen tot een geheel nieuwe opzet van planologische commissies. Daarin moet volgens hen een belangrijke plaats worden ingeruimd aan vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, zowel uit de industrie, als uit de nijverheid. Dit geldt ook voor de streek plancommissies. Andere leden menen dat uit de Provin ciale Staten een commissie voor de streek plannen en een voor de recreatie en na tuurbescherming dienen te worden ge vormd. Sommige leden achten een planmatige bodemkartering nodig teneinde deskundige voorlichting te geven aan land- en tuin bouwbedrijven, indien deze zich moeten verplaatsen, doordat steeds meer cultuur grond in beslag wordt genomen voor stads uitbreiding en woningbouw. Ernstige klachten worden in het afde lingsverslag voor de Provinciale begroting geuit over de langzame werkwijze van de Planologische Dienst. Zo wordt gewezen op het uitbreidingsplan voor het Gooi, dat reeds van 1943 af in voorbereiding is. Evenzo wil men weten hoe het staat met de streekplannen IJmond-Noord en Zuid- Kennemerland. Taak van de Economisch- technologische dienst Ook zijn er leden, die menen dat de Pla nologische en de Economisch-technologi- sche dienst teveel door en naast elkaar werken. Een nauwkeurige taakomschrij ving en werkverdeling schijnen dringend nodig. In Zuïdholland zou dat vraagstuk met succes zijn opgelost. Over de taak van de Economisch-tech- nologische dienst lopen de meningen der Statenleden echter ver uiteen. Terwijl door een deel wordt gedacht aan een beperkte taak, het zoeken van werkgelegenheid en het bieden van hulp aan industrieën die crediet nodig hebben, en niet allerlei werk, dat door Sociaal-geografische en demogra fische bureaux wordt verricht, zien andere leden de taak veel breder. Zij wijzen op de noodzakelijkheid, de industrialisatie in plat. telandsgemeenten als Edam en Volendam e.a. met kracht te bevorderen, opdat de be volking niet genoodzaakt wordt zich te verplaatsen. Nog andere leden vragen, of het niet meer gewenst is een geheel nieuw terrein voor industrie-vestiging te zoeken en daar omheen woongemeenten te stichten. Hier Avond voor ouden van dagen in Haarlem-Noord De dames- en herenclub van Ouden van Dagen, R.V.D.W. in Haarlem-Noord, ge noten van een gezellige avond in het gast vrije K.A.J.-gebouw aan de Lingestraat, aangeboden door de R.K. amu'sementsver- eniging „Animato". Medewerking verleende het orkest van „Animato" o.l.v. de heer Ed. Zuiderwijk. „Dip en Dop", de zingende dwazen, brach ten vrolijke liedjes. Mr. Jack, de gooche laar, had veel succes en de voordrachten van Harry Moors vonden evenzeer een aandachtig gehoor. De geluidsinstallatie van Radio-Moors was belangeloos beschikbaar gesteld. Onoplettendheid in hef verkeer is morgen taboe Een 86-jarige dame stak Zaterdagavond, bij het uitgaan van de schouwburg, het Wilsonsplein over en lette daarbij niet op het verkeer met als gevolg dat zij tegen een voorbijrijdende fietser aanliep. Per ziekenauto werd zij, met enige kwetsuren aan het hoofd, naar het Gasthuis gebracht. Een paar uur daarvoor had zich een soort gelijk ongeval op het Frans Halsplein afge speeld, waarbij een 8-jarig meisje een schaafwond aan haar rechter been kreeg. Beide ongelukken waren gelukkig niet van ernstige aard. Wat echter wèl ernstig is: Zij werden veroorzaakt door onoplet tendheid en dat terwijl de laatste tijd her haaldelijk is gewaarschuwd tegen dit euvel. Het is morgen Sint-Nicolaasdag, maar ook K.N.A.C-dag. De dag waarop geen ver keersongelukken mogen gebeuren. Oplet tendheid is een van de factoren die zeker aanwezig moeten zijn, om de actie van de K.N.A.C. te doen slagen: Eén dag geen ongelukken het moet mogelijk zijn. BINNENLAND Op 14 December, des avonds om 10.15 uur Nederlandse tijd zal de „Midland Re gion" van de B.B.C. uit Wolverhampton een „Toivn Forum" uitzenden. Vier Nederlanders zullen onvoorbereid vragen over Nederland beantwoorden. Het programma wordt uit gezonden op de golflengten 276. 341, 285 ep 330 meter en zal op 19 December van 23.15 tot 24 uur worden herhaald op de 276 meter. In ons land is een gezelschap van onge veer veertig Zuid-Afrikaanse huisartsen, spe cialisten en medische studenten aangekomen. De bedoeling is met medewerking van de Nederlandse universiteiten ruim een maand in ziekenhuizen en klinieken te werken. Zaterdagavond js brand uitgebroken in de coöperatieve cichoreidrogerij De Een dracht te Ouddorp. De brandweren uit Oud dorp, Goederee en Stellendam waren snel ter plaatse, doch konden niet verhoeden dat de fabriek geheel uitbrandde. De magazijnen bleven gespaard. Tijdens graafwerkzaamheden in Arnhem's binnenstad zijn Germaanse urnscherven en West-Duitse munten met de beeltenis van aartsbisschop Philips van Keulen (11671191) en van keizer Frederik Barbaiossa gevonden. Gedurende de eerste helft van Novem ber hield de douane tussen Kerkrade en Aken 825 smokkelaars aan. op wie onder meer 3000 kilo koffie en ruim 11.000 sigaretten ge vonden werden. Voorts werden zes auto's en zeven fietsen, waarmee smokkelwaar was vervoerd, in beslag genomen. Zaterdagmiddag brachten de oudste drie prinsesjes een bezoek aan de poppententoon- stelling. die in hotel „De Witte Brug" te 's-Gravennage wordt gehouden. Vele leden van het Corps Diplomatique hebben voor deze tentoonstelling een groot aantal poppen bijeen gebracht. De opbrengst van de ver koop komt ten goede aan het Needrlandse Rode Kruis. Zij kochten onder meer Noorse, Canadese en Zwitserse poppen. De West-Duitse regering heeft het in voerverbod voor appelen opgeheven. Hoewel het kwantum van 10.000 ton appelen reeds binnen 14 dagen zal zijn uitgevoerd, is deze uitvoer toch van belang voor de Nederlandse fruittelers. HAARLEM EN OMSTR. Door de Stads-biliolheek en leeszaal van Haarlem werden in November aan de Prin senhofbibliotheek uitgeleend 12.992 werken, aan het filiaaal 4566 werken, totaal 17.558 werken (v. j. 17.233), waarvan 913 van de muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4851 en 635 bezoekers, tezamen 548C (v. j. 5615). In samenwerking met de vereniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden op het gemeentelijk museum te Haarlem heeft de gemeente thans een op de tentoonstelling van de schilder Kees Verwey in het Frans Halsmuseum aanwezig doek aangekocht. Het is nummer 15 uit de catalogus: Voorlezing in het atelier", dat de schilder Henri Boot voorstelt tijdens het voorlezen z&n een blinde. De expositie, die reeds door zevenhonderd personen werd bezocht, duurt tot 18 December. moet de Economisch-Technologische Dienst in staat zijn, het juiste antwoord te geven. Voorts wordt de vraag gesteld hoe Ge deputeerde Staten zich voorstellen, de in dustrieterreinen te IJmuiden te ontsluiten en welke consequenties dit zal meebrengen. Gevraagd wordt, of de post van 100.000 voor flatgebouw Velsen, blijvend is of is dit plan op dood spoor? De credietverschaffing schijnt ook nog al eens riskant. Is het juist, vraagt een lid, dat credieten worden gegeven in ge vallen, waar de ondernemer van geen enkele Bank crediet krijgen kan? Er is bij de credietverlening verlies ge leden. Welk bedrijf was het, dat failleerde en hoe groot was het verlies? Verschillende leden stellen hiertegen over, dat het Fonds voor credietverlening allerminst als een stroppenbank mag wor den gezien. Slechts 60.000 moest worden afgeschreven. Ds. J. J. van Hille bevestigd De morgen van de eerste Adventszon dag heeft voor de Remonstrants Gerefor meerde Gemeente te Haarlem een bijzon der accent gehad door de bevestiging en intrede van de predikant as. J. J. van Hille. Het stemmige kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Aanwezig waren de Commissaris der Koningin der provin cie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, ds. Brink, die de commis sie van Protestantse kerken in Indonesië vertegenwoordigde, afgevaardigden van verschillende kerken en geloofgemeen schappen uit Haarlem en omliggende ge meenten en vele vrienden uit 's-Graven- hage en Indonesië. De bevestiger ds. F. Kleijn, predikant in algemene dienst van de Remonstrantse Broederschap, sprak over een gedeelte uit Ezechiël 3: „Ik heb U gesteld tot een wachter". De echte nood van het leven is, zo zei spreker, dat de mens niet is zoals hij moet zijn. Als hij luisterde naar wat tot echte vrede dient, zou het leven helderder en minder vermoeiend zijn. Als godsdienstige gemeenschap en kerk moeten wij trouw zijn aan het grote geestelijke geschenk in Bijbel en Evangelie. In zijn persoonlijk woord herinnerde de bevestiger eraan, dat ds. Van Hille een man van grote energie en bescheidenheid als predikant in Indonesië gearbeid heeft. Het was niet de gemakkelijkste weg, die deze jonge predikant ging. Voorts memo reerde ds. Kleijn, dat de nieuwe voorgan ger op één dag een beroep van Haarlem en Djakarta ontving. Na diep overleg heeft hij gekozen. Hij is gegaan in grote ver antwoordelijkheid. Hij staat als wachter in naam van Hem, die hem in Haarlem ge steld heeft. „Wij leven in een onverzoenlijke wereld. Er is ovei-al vijandschap. De mensen staan vijandig tegen het leven; de jongeren te gen de toekomst. Heel weinigen buiten het geloof zijn verzoend met het leven. En toch verlangt de wereld naar verzoe ning!" Met deze inleiding begon de pas bevestigde herder en leraar zijn predi cate, die handelde over: „God heeft de prediking der verzoening ingesteld" (2 Corinthen 5 vers 19). Verzoening is nodig, waar schuld is. Er is veel schuld in deze wereld. In de hoogmoed der volken en de machten tegen elkander, in de rassenhaat en in de omgang der mensen, vol nihilis me en materialisme. Doch er is verzoening te vinden als in Christus God en de men sen elkaar verzoenend ontmoeten. De adventsweken spreken van de verzoenen de komst, van Licht in duisternis. Zo is de kerk een wachter voor het Koninkrijk Gods. Zij heeft de opdracht de verzoening te brengen tussen de wereld en het Ko ninkrijk Gods. Na de predicatie zeide ds. Van Hillen in zijn dankwoord tot de vertegenwoordigers van de verschillende kerkgenootschappen: „In deze weergaloze eeuw van oorlog en oorlogsgeruchten beleeft de kerkgeschie denis haar oecumenische tijd. Wij hebben samen een wachter te zijn van de vrede in deze wereld". Zich richtend tot de Commissaris der Koningin en het gemeentebestuur van Haarlem, dat door wethouder W. C. Bak ker zou vertegenwoordigd worden, die echter door ongesteldheid verhinderd was, memoreerde spreker de uitnemende ver standhouding tussen de overheid en kerk. De Sint bij oud-onderofficieren Sint Nicolaas draagt de oud-onderofficie ren blijkbaar een goed hart toe. Zaterdag avond verraste de goed-heiligman de leden van de Koninklijke Nederlandse Bond van oud-onderofficieren die in restaurant Brink- mann in grote getale verenigd waren. De Sint onderhield zich enige tijd op vriende lijke wijze met de oudgedienden en bedacht hen allen met een klein geschenk. Het werd een gezellige avond met aardige attracties. Onderzoek naar resultaat van onderwijs in Noord-Brabant Teneinde een onderzoek te kunnen in- gekreten „Sole mio". Daar hebben wij stellen naar de resultaten van het iager luide te§en geprotesteerd en geëist dat onderwijs in de provincie Noord-Brabant het als laatste programmanummer aange- heeft het college van Gedeputeerde Staten kondigde kwartet uit Rigoletto inderdaad aan de Provinciale Staten verzocht een gezongen zou worden. Wat dan ook gebeur- crediet van f 25.000,beschikbaar te i de- En 031 was waarlijk nog niet het minste stellen. deel van de avond. Gedeputeerde Staten gaan bij de moli- JOS. DE KLERK, vering van hun verzoek uit van de stelling. 1 dat bij de verwezenlijking van het provin- Haarlemmer verduisterde brom- ciale welvaartsplan bepaalde eisen aan de r. r t bevolking worden gesteld. Het kunnen vol- gramOTOOn met platen doen aan die eisen is voor een groot ge deelte afhankelijk van het onderwijs. Ge-; .Haarlemse politie heeft Vrijdag de deputeerden achten het daarom noodzake- i fia,r'£ NY' Yt' 3an" liik dat het nrnvinriial w,,„, u,-,- ja ,,Q_ i gehouaen, die er van werd verdacht een S£k%iii£hïJ1 I" I bromfiets te hebben verduisterd. De man werkelijkmg van het welvaartsplan de bekende. In Amsterdam kon de fiets, die daar nodige aanoacht aan het onderwijs in de j inmiddels was verkocht, in beslag genomen provincie besteedt. Hiervoor dient het pro- worden. Uit het onderzoek bleek voorts dat vinciaal bestuur zich op de eerste plaats j v- m Haarlem een gramofoon met tien pla- een beeld te vormen van de stand van *en' ter waarde van f 880, heeft verduisterd, ontwikkeling der leerlingen en van de eisen, a -i xir n die de huidige maatschappij daaraan stelt. rAgeHHÜSl VOOT lhl2lelirii®I!Il Dit geldt in het bijzonder voor het lager onderwijs, omdat dit onderwijs het fun- MAANDAG 4 DECEMBER dament legt voor alle verdere ontwikkeling Luxor. „opmars zonder genade", 14. j 2. en omdat een groot gedeelte van de be- 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Bel Ami" volking vrijwel geen ander onderwijs ont- 18 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. City: ..Montana" 14 vangt. j„ 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur Spaarne: „De I zweep van Zorro", 14 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. De Antwerpse politie heeft dc 31-jarige- Rembrandt: ..Liebe '47 IC j.. 2. 4.15, 7 en Nederlander J. C. uit Amsterdam aangehou- 9.15 uur. Palace: „Zuidzee-zondares", 18 j., den. C. werd gearresteerd wegens land- 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. loperij. Hij wordt er van verdacht uit het i DINSDAG 5 DECEMBER Nederlandse leger gedeserteerd te zijn. Bioscopen: Voorstellingen De Italiaanse zangers iwamen terug Vreemde gang van zaken De Italiaanse operazangers die vier weken geleden in de Haarlemse Concertzaal een tournée door ons land begonnen, welke nog al wat stof heeft doen opwaaien door het verbod van overheidswege om zich in de vier grootste steden te doen horen, kwa men er Zaterdagavond terug met een ander programma. Maar het (niet talrijke) publiek ontdekte al gauw dat het vrij dure papiertje een bijna waardeloos vodje was, want de executanten hielden zich niet aan de rangorde en voerden bovendien een heleboel andere nummers uit. De enige compensatie was, dat de vocalisten him aria's zelf aankondigden, zonder excuses de aanbieding hiervan had trouwens van de Hollandse impressario's behoren uit te gaan vooral die wijzigingen, die het ge drukte programma ongeldig maakten. Een dergelijke .radicale omgooierij is niet te ver ontschuldigen met het onderschrift „Pro grammawijzigingen voorbehouden". Bovendien trad er een andere lyrische tenor op dan degene die op het papiertje vermeld stond, hetgeen ook maar blauw- blauw gelaten werd. Hoffelijkheid tegen over het publiek en zelfs tegenover een op tredend artist, was dus ver te zoeken. Dit is, op z'n zachtst gezegd, niet de manier om de Italiaanse operacultuur er in Hol land weer bovenop te helpen. Het spijt mij voor de beste krachten van het gezelschap, voor de waarlijk fraaie mezzo Colasanti, de bariton Salsedo. de lyrische tenor Caser- telli, de lichte sopraan Bertolli en zelfs voor de in de hoogte wat schrille dramatische sopraan Surani, dat de wijze waarop zij hier voor de tweede keer gepresenteerd werden, geen verlangens deed opkomen om ze een gul „tot weerziens" toe te roepen. En het spijt ons nog meer voor maestro Nino Gajonï, die zich de vorige keer een rasdirigent getoond had voor het orkest en zich nu als begeleider aan de vleugel liet gelden als een fijnzinnige en vaardige pia nist, die zijn taak artistiek verantwoordt. Er werd niettemin voor een brallend succes gezorgd, in opvallende mate zelfs voor de zanger waarop de critiek het meest aan te merken had. De gangmakerij ge beurde echter te demonstratief om haar op zettelijkheid niet te verraden. Gelukkig voor het deel van het publiek, dat enig on derscheidingsvermogen inzake stemmen en zangkunst bezit en zich niet van de kook laat brengen door de mateloze krachtsont lading van een geforceerde keel. was er ook nog de lyrische tenor Casertelli, wiens zangkunst en voordracht een beschaafde indruk wekten. Men meende aan het slot het publiek te kunnen afschepen met een ultra-banaal uit-

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3