Haarlems Dagblad cn <Dpretftfc 'Lfaacfcmsdje «Courant (AtmoiG^é) DE FRONTSITUATIE VERANDERT RADICAAL TERWIJL MEN IN WASHINGTON BERAADSLAAGT Nederlands plan voor oplossing van de meningsverschillen ter sprake Feest Een millioen Chinezen rukken op, tienduizend man van MacArthur zijn van hoofdmacht afgesneden „Pogingen om een wig tussen ons te drijven zijn nutteloos" 65e Jaargang No. 19723 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem- Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. f5295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Diiisdag 5 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VANAVOND vieren wij weer het feest van de bisschop van Myra, die als St. jficolaas onsterfelijkheid heeft verworven en wij zouden willen dat de hele wereld het vierde, met inbegrip van alle mannen die arote mannen willen zijn en haar redden. Die menen, het „isme" en het systeem en oovendien de wijsheid in pacht te hebben, dat haar heil verzekeren moet. Zij allen :ouden dichter bij de ware wijsheid komen sis zij hun gedachten wijdden aan de kin- lieren en aan de mildheid, zoals de Heilige Nicolaas dat heeft gedaan en is blijven doen. Want onsterfelijk is zijn geest geble- sen. Lange jaren geleden was er eens een maandblad, Astra of Nova, dat een enquête onder bekende Nederlanders hield. Het vroeg hun, hoe oud zij waren toen zij niet langer aan het bestaan van St. Nicolaas wilden geloven. Velen gaven dorre, zelf bewuste antwoorden: ook toen waren niet alle Nederlanders, die belangrijk werden geacht, met gevoel voor humor gezegend. Ofschoon dat toch wel een voorwaarde is om een werkelijk belangrijk mens te kun nen zijn. Het beste antwoord, naar mijn mening, was afkomstig van de dichter Hen- rik Seholte, die schreef: „Ik begrijp uw vraag niet. Hij bestaat toch?" Natuurlijk bestaat hij. Zijn geest rijdt voort over de daken, getooid met tabberd, mijter en staf, witgebaard, gevolgd door Zwarte Piet. En is dit niet veel belangrijker dan dat hij lichamelijk zou zijn blijven voortbestaan en ongetwijfeld allang in zijn streven gefnuikt door „andersdenkenden", die hem niet al leen om zijn geloof in menig land en in vele volksgroepen niet zouden hebben aan vaard. maar bovendien zijn distributie stelsel van geschenken zouden hebben be streden en zijn bevordering van de rijme larij veroordeeld als een aantasting der dichtkunst? isr zouden ook mensen zijn die hem verweten dat hij bleef wonen in een land, geregeerd door iemand als Franco. De Russen zouden zeggen dat zij hem hadden uitgevonden, dat hij nooit bisschop van Myra maar bisschop van Nisjni-Nov- goroci (of Smolensk of Kiev) was geweest en van oorsprong communist. Men zou hem bij zijn komst met een dreigend salvo van zwaar geschuL inplaats van met een salvo van pepernoten willen begroeten en hem op een slagkruiser inplaats van op zijn goeiige stoomboot willen laten varen. Er zouden hem aanbiedingen worden gedaan om in films op te treden, zijn mémoires te schrijven, radio-redevoeringen te houden en op het televisie-scherm te verschijnen. Dat zou hij allemaal niet willen. Hij zou ook geen tijd hebben om de talloze bedel brieven te beantwoorden en evenmin be reid zijn te onthullen, hoe zijn paard zich feilloos over besneeuwde daken kan voort bewegen terwijl de fietsers en de auto's ox de gladde wegen slippen. Men zou dat be paald willen weten om een anti-slipmiddel Ie kunnen vervaardigen en daarmee geld te verdienen. Zijn verzekering, dat hem en zijn paard bijzondere gaven geschonken waren, zou men niet willen, aanvaarden en er niet in geloven, ofschoon meer men sen met zeer bijzondere gaven begiftigd zijn. Hij zou overal waar hij kwam door mensenmassaas omringd worden die hem het voortgaan beletten. Talloze firma's zouden verklaringen van hem willen heb ben dat hun marsepein de beste was, dat alleen hun letterbanket door hem cadeau werd gegeven, dat hun dakbedekking door zijn paarcl boven alle andere werd uitver koren en dat de door hen, geveegde schoor stenen cïe schoonste waren. Gelukkig maar. voor hem en voor ons, dat alleen zijn geest over de daken rijdt, ongestoord heil kan brengen en niet worden begroet met de saluutschoten, die deze Man des Vredes ten diepste zouden grieven. Een Amsterdams journalist schrijft in zijn weekblad af en toe vekslagcn van een niet bestaande gemeenteraad. Daar heeft hij onlangs een der leclen in laten voorstel len, dat drie gemeentelijke Sinterklazen zouden mogen optreden: een Katholieke, een Protestantse en een humanistische. Zo ver dat zoiets gebeurt zijn wij in dit land gelukkig nog niet. Dat durven wij, tegen over de geest die over de daken rijdt, voor alle kleine en grote kinderen zonder uit zonder ing, toch niet aan. Hij vertegenwoor digt nog immer de goedheid en de mildheid zonder grenzen. Hij leeft in de harten der mensen en vanavond zal misschien de auteur van het nieuwste zwartgallige to neelstuk of van het somberste aller nood- lots-boeken in zijn naargeestige arbeid gestoord worden door „Zie de maan schijnt door de bomen" en door een pakje met een speculaaspop erin en een kreupelrijm van zijn hospita, die medelijden met hem heeft omdat hij zo bleek is en nooit lacht» Misschien zal dan twijfel bij hem opkomen aan zijn stelling, dat de mensen allemaal slecht of gek of allebei zijn. Dat wens ik hem toe. Maar ik wou dat de staatslieden en opperbevelhebbers vanavond ook eens aan hun komende bronzen ruiterstand beelden gingen twijfelen en de geest van St. Nicolaas verstonden. R. P. Veroordeeld wegens hulpverlening aan desertie De Maastricht-se rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen vijf perso nen (onder wie het (Tweede Kamerlid J. Hermans (C.P.N) aan wie hulpverlening aan desertie ten laste was gelegd. De recht bank veroordeelde de 43-jarige schilder P. L. H. van B. L. uit Vaals tot 4 maanden gevangenisstraf (eis 9 maanden): het 52- jarige Tweede Kamerlid J. H„ eveneens uit Vaals, tot 3 maanden (eis 6 maanden) en de 60-jarige mijnwerker H. L. uit Vaals tot 2 maanden (eis 3 maanden). De 48-jarige magazijnmeester P. J. B„ tegen wie 1 maand was geëist, kreeg 10 dagen en de 46-jarige mijnwerker N. F. B. drie weken gevangenisstraf. Senatoren willen Chinezen tegen Chinezen laten vechten Senator William Knowland (republikein) heeft Maandag in een interview te Washington verklaard, dat generaal Mac- Arthur bevoegdheid moet worden gegeven militaire bases in Mandsjoerije aan te val len. Hij zei verder, dat Chinese nationalisti sche troepen in de strijd tegen de Chinese communisten moesten worden geworpen, indien generaal MacArthur deze nodig had. De senator heeft enige tijd geleden een be zoek aan generaal Tsjang Kai-Tsjek op Formosa gebracht WASHINGTON (Reuter). Dinsdag werd te Washington gesproken over de vraag of de troepen der UNO, die zich thans zien gesteld tegenover een millioen man opruk kende Chinese communistische troepen, in staat zullen zijn een linie in Korea in stand te houden en zo niet, hoe zij dan zullen worden gercd.Het is de moeilijke taak van president Truman en premier Attlee hun politieke cn diplomatieke richtlijnen, van welker verwezenlijking werd gehoopt dat zij de vrede in Korea zou herstellen en die waren gebaseerd op een bepaalde militaire toestand, te moeten aanpassen aan een frontsïtuatie, welke radicaal verandert terwijl zij beraadslagen. Het grote vraagstuk waarvoor Truman en Attlee zich thans zien gesteld is hoe de Westelijke macht te redden, nu de verbonden troepen in Korea, door de overweldigende numerieke overmacht der Chinese communistische legers, de kans lopen een zeer grote nederlaag te lijden. Wanhopige strijd In Noord-Oost-Korea zijn ruim tiendui zend man Amerikaanse mariniers en infan teristen, tezamen met enkele eenheden Britse commando-troepen, volledig afge sneden van de hoofdmacht der verbonden strijdkrachten. De Amerikanen voeren een wanhopige strijd om te pogen een krachtige ring van Chinese communistische militairen die zich bevindt rondom hun basis in het Zuiden van het bekken van Tsjosin, te doorbreken. Volgens radio Pakistan hebben de Chi nese communisten Pjongjang bezet. Dinsdagmorgen vroeg heeft het Ameri kaanse achtste leger zijn terugtocht over de Taedong voltooid. De Engelse 29ste brigade dekte de achterhoede bij de overtocht. De pontonbruggen werden vervolgens opge blazen. Delen van Pjongjang staan in brand. De troepen van MacArthur hebben opslag plaatsen aangestoken, waardoor een dichte rook over de stad hangt. Talloze vluchte lingen banen zich een weg naar het Zuiden. Amerikaanse krijgsgevangenen vrijgelaten De Chinese troepen lieten Maandag 29 gewonde Amerikaanse militairen van de zevende divisie vrij bij de Amerikaanse linies ten Zuiden van het Tsjosin-bekken. Zij zonden hen terug met de boodschap „dat de Chinese troepen terugtrekken naar Mandsjoerije." In de boodschap werd voorts gezegd, dat gewonde Amerikaanse officieren gevangen gehouden zouden'wor den, doch dat zij teruggestuurd zouden worden naar San Francisco van Sjanghai uit. Een der waarnemingsposten buiten Ko- tori, 14 kilometer ten Zuiden van het Tsjo- sirl-bekken, zag Zondagnacht de lichten van vrachtwagens, die naar het Zuiden Geheime voorbereidingen tof viermogendheden-conferentie NEW YORK, 4 December (Reuter) Volgens het onafhankelijke tijdschrift „United Nations World" zouden de Franse en Britse kabinetten in het geheim een agenda aan het voorbereiden zijn voor een viermogendheden-conferentie in twee fasen. De eerste fase zou zijn na overeen stemming tussen de grote vier over de agenda, de tweede een half jaar of een jaar later. Hoge politieke autoriteiten in Europa zouden volgens het tijdschrift te verstaan hebben gegeven, dat de besluiten van een dergelijke conferentie „grote sensatie" zou den verwekken. De algemene plannen voor de eerste fase van de conferentie zouden omvatten het sluiten van vredesverdragen met Oosten rijk, Duitsland en Japan, aanvaarding van de beslissingen van de UNO ten aanzien van Korea, een zes-mogendhedenverklaring tegen hulp aan opstandelingen in Indo china en erkenning van en samenwerking met communistisch China. In een tweede fase van de conferentie zouden behandeld worden ontwapening, controle op de atoomenergie en internatio nale economische samenwerking. Volgens het tijdschrift zou het Westen door het aanbieden van een dergelijk al gemeen plan willen proberen het initiatief van de Sovjet-Unie over te nemen. Frans vissersschip vergaan Een Frans vissersvaartuig met 16 man aan boord is bij Boulogne op de rotsen ge lopen en gezonken, nadat de stuurinrich ting onklaar was geraakt. Zeven mensen hebben bij de ramp het leven verloren. Vijf zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Vier opvarenden worden nog vermist. Zij zijn vermoedelijk verdronken. kwamen in de richting van de defensie- lijnen. De vrachtauto's stopten drie kilo meter van de stad en doofden hun lichten. Maandagmorgen liepen twee Amerikaan se soldaten de stad binnen en vertelden dat zich in de vrachtauto's 27 gewonde Ame rikanen bevonden die waren vrijgelaten door de Chinezen. Vreemde zaak Tot grote verrassing van de Amerikaanse legerleiding zijn op de Chinezen halfauto- matische machinegeweren van Amerikaans fabrikaat buitgemaakt, die nimmer bij de Amerikaanse strijdkrachten in gebruik zijn geweest, maar bestemd waren voor het Nederlandse leger. Hoe deze wapens in Chinese handen zijn gekomen, is een raadsel. (United Press). Politieke UNO-commissie wacht af Uit Lake Success wordt gemeld dat na Zondag met de voornaamste delegaties bij de U.N.O. gehouden besprekingen de tegen Maandag aangekondigde bijeenkomst van de politieke commissie is afgelast. Men zou besloten hebben, gezien het veto van de Sovjet-Unie tegen de Donderdag door de Veiligheidsraad behandelde resolutie, niet opnieuw een beroep op communistisch China te doen tot terugtrekking van zijn troepen uit Korea. De Amerikaanse delegatie is met de se cretaris-generaal van de U.N.O. en de voor zitter van de Assemblée in contact getre den over inschrijving van de kwestie der „communistisch-Chinese interventie in Korea" op de agenda van de Algemene Vergadering. Deze stap zou echter niet door concrete voorstellen gevolgd worden voor dat de uitslag van de besprekingen tussen Truman en Attlee bekend zijn geworden. Atoombommen in Italië opgeslagen Volgens een bericht van het linkse Ita liaanse blad „II Paese" zouden Amerikaan se atoombommen in Italië zijn opgeslagen. Het blad dringt aan op een verklaring van de regering hieromtrent. Voor de Stille Armen 4de verantwoording S. D. ƒ50—: IT. J. D. S. 25.—: Mevr. G. P. ƒ25.—: J. M. Z. ƒ20—: P- A. B. S. 20,—; A. d. M. ƒ10.—: Mr. P. O. F. M. C. ƒ10,—; N. J. II. ƒ10.—: E. W. ƒ10.—: N.V. Eerste Ned Rolvegerfabriek 10,K. J. 10—: J B. Cz. 10.—: E. P. G. 10,—: Mej. M. M. 10.—: A. II. K. W. 10.-: Y. Z. ƒ10,—; p. R. ƒ10—: Mevr. B. E. K. d. B. ƒ7,50: Mevr. J. H. d. P.—R. ƒ5,—: Mej. H. F. G. P. ƒ5.—: Drs. B. R. ƒ5,—: J- G. T. ƒ5,—; O. V. ƒ5.—; A. en A. J. C. ƒ5,—: M. T. ƒ5,—: P. d. R. ƒ5.—: Mej. J. L. S. ƒ5.—: N. N. f5.—: Dames D. cn B. ƒ3.50: S. E. f2.50; 'J. R. d. C. ƒ2,50; Mevr. A. II. L.—W. ƒ2.50; A. H. ƒ2,50; A. W.-V. ƒ2,50; A. K. T. ƒ2,50: J. v. G. ƒ2,50; Mevr. G. v. B—H. ƒ2,50; L. Z. B. 1,50: E. B. 1.—: Mevr. J. G. E B 1 B. M. 1.—: Mevr. D. A. C. L.—v. E' ƒ2.50: S. J. v. d. M. ƒ5,—: Oxan ƒ10.—: K. J. K. ƒ5.-; C. J. M. ƒ2.50; C. O. H ƒ5,—: J C. T 10.—: Mevr. K. 2.50: Mej. A. C. K. f io.Pi ƒ2,50; L. D. ƒ10.—: Handwerk fonds Heemstede 15,D. 1,Z. 3- Attlee en Truman confereerden Maandag reeds Generaal Bradley gaf een uiteenzetting WASHINGTON, (Reuter) Minister president Attlee is Maandag met zijn ad viseurs in een speciale stratocruiser op een militair vliegveld te Washington aange komen. Hij werd verwelkomd door president Truman en minister Acheson, terwijl ook andere leden van liet Amerikaanse kabinet cn de Britse ambassadeur te Washington ter begroeting aanwezig waren. Attlee verklaarde dat de communisten zich de moeite kunnen bespaven te trach ten een wig tussen het Britse en het Ame rikaanse volk te drijven. „Dit geldt in het bijzonder nu wij in het kader van de UNO samen in Korea vechten". Na zijn aankomst te Washington begaf Attlee zich naar de Britse ambassade voor een lunch met de Britse ambassadeur, sir Oliver Franks. Om 10 uur 's avonds had een eerste be spreking tussen Attlee en Truman plaats. De president en zijn adviseurs ontmoetten in de kabinetskamer Attlee en een groep van diens raadslieden. De Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, finan ciën en Defensie, Acheson, Snyder en Marshall, de adviseur voor Buitenlandse Zaken, Harriman, de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Bradley, de voorzitter van de raad van hulpbron nen voor de nationale veiligheid. Syming ton, de reizende ambassadeur Jessup en andere autoriteiten woonden de bespre kingen bij. Attlee werd vergezeld door de Britse ambassadeur in Washington, de chef van de generale staf van het Britse imperium, veldmaarschalk Slim, Attlee's particuliere secretaris en enige functionarissen van het Foreign Office. Communiqué Aan het einde van de bespreking, die bijna twee uur duurde, is een gemeen schappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat generaal Brad ley op verzoek van Truman „teneinde minister Attlee op de hoogte te stellen van de laatste inlichtingen over de ernstige militaire situatie der troepen van de UNO in Korea" een overzicht van de situatie gegeven heeft. „De heer Attlee en presi dent Truman namen daarna de wereldtoe- stand in ogenschouw in het licht van de ontwikkeling in het Verre Oosten. Men legde de nadruk op het verband tussen deze ontwikkeling en de verantwoordelijk heid der twee landen ten aanzien van Europa en de rest van de wereld." Hel woord is aan. Multatuli: De hevigste uitdrukking smart is sarcasme. BI.'daal 5.—: A. S. ƒ20.-: N. N. ƒ2.50; J. O. ƒ2,50; G. L S. ƒ5.—: H. S. ƒ2,—. Dagtotaal 463.50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ3891,50. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging ..Voor de Stille Armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: Mej. C. C. ƒ20.—; Mej. P. B. ƒ25.—: Loge „V. V. V." ƒ40.—. Voorts is bij de Twentse Bank ingekomen: Mevr. J. A. L.—K. S. 10.—. Atlantisch leger voor Europa Compromis tussen Franse en Anglo- Amerikaanse opvattingen nagestreefd Aan de vooravond van het Sinterklaasfeest kreeg Haarlem zijn eerste sneeuwkleed. De Grote Markt in wintertooi. „Bij de openhartige discussie, die daar op volgde bleek dat Truman en Attlee overeenstemming willen bereiken ten aan zien van de ernstige problemen, waarvoor het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten, zowel als de andere leden der UNO zoch geplaatst zien. De gemeenschappelijke gronden waar op beide landen hun buitenlandse politiek voeren werden volledig onthuld. De premier en de president zullen morgen gezamenlijk de lunch gebruiken en later hun besprekingen voortzetten". Naar men verwacht zal Attlee Donder dag een onderhoud hebben met Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie. Premier Attlee zou daarna vertegen woordigers van het Gemenebest ontmoe ten en Vrijdag op zijn weg naar huis Ottawa aandoen. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat niet Attlee aangedrongen heeft op een vervroeging der bespreking met een dag doch dat minister Acheson het initiatief tot deze verandering der plannen heeft genomen. Positie van Hanoi wordt hachelijk De Franse autoriteiten hebben Maandag avond medegedeeld, dat zij in verband met de internationale toestand alle gezinnen van Franse soldaten en burgers uit de Tonkin-delta zullen evacueren. In Franse kringen wordt gezegd, dat al leen al in de hoofdstad van Tonkin, Hanoi, 4000 personen onder deze maatregel vallen. Het Franse ministerie voor de verbonden staten in Indochina heeft vanavond ie Parijs medegedeeld, dat het overweegt alle Europeanen, die men daar niet nodig heeft, uit de delta te evacueren. De Tonkin-delta is een rijk rijstgebied en telt bijna tien millioen bewoners. De berichten over een bedreiging van Hanoi, een stad van 150.000 inwoners, ne men hand over hand toe. De Fransen heb ben thans een verdedigingslinie ter lengte van 50 km om de stad gelegd. Nederlanders naar het Koreaanse front Het Nederlandse detachement van de strijdkrachten der U.N.O. in Korea is in een infanterie-eenheid opgenomen en be vindt zich ten Noorden van Taegoe om aan de strijd deel te nemen, aldus heeft een Nederlandse officiële woordvoerder te Tokio verklaard. Ambonese militairen dagvaarden de Staat der Nederlanden Mr. K. van Rijckevorsel, juridisch advi seur van het bureau Zuid-Molukken, deelt mede. dat de heer F. A. Aponno, hoofd der door alle Ambonese oud-K.N.I.L.-militai- ren op Java naar Nederland afgevaardigde delegatie, de Staat der Nederlanden in kort geding voor de president der Haagse recht bank heeft gedagvaard om de terugvoering dezer ongewapende militairen en hun ge zinnen naar Ambon en hun uitlevering aan de Apri-bezettingstroepen te voorkomen. De Ambonese militairen, aldus de dag vaarding, wensen naar Ceram of een ander vrij gebied der Zuid-Molukken of naar Nieuw-Guinea te gaan. De rechtsvordering tegen de staat is ge grond op een overeenkomst van 14 Juli 1950 tussen de R.I.S. en Nederland, waarbij aan deze militairen het recht wordt toege kend om de dienst te verlaten buiten hun plaats van herkomst, dus buiten Ambon. Amnestie in Frankrijk De Franse Nationale Vergadering heeft met 336 tegen 263 stemmen een wetsont werp aangenomen, waarbij een 40.000 col laborateurs uit de laatste oorlog weer in het genot van hun volledige burgerrechten worden gesteld. Het betreft lichtere geval len, waarin geen gevangenisstraf werd op gelegd. Hét ontwerp gaat nu naar de senaat De permanent in Londen vergaderende plaatsvervangers van de ministers van het Atlantisch pact hebben Maandag een Ne derlands voorstel om de strijdkrachten van het Atlantisch pact onder een zekere, op Atlantische basis georganiseerde, politiek gezag te stellen, besproken. Hervé Alphand, de Franse afgevaardig de, vertrok Zondag naar Parijs om aan zijn regering verslag uit te brengen. Men ver wacht, dat hij een weloverwogen Frans oordeel over het Nederlandse voorstel op de volgende bijeenkomst van de plaatsver vangers, die Woensdag te Londen wordt gehouden, zal uiteenzetten. De Nederlandse gedeputeerde in het per manent orgaan van de Atlantische raad in Londen, jhr. Tjarda v. Starkenborgh Sta- chouwer, heeft het reeds enige tijd geleden ontworpen Nederlands plan ter tafel ge bracht. Het bedoelt een compromis te zijn tussen het Amerikaans-Engelse plan enerzijds en het Franse anderzijds, waartussen vooral ten aanzien van de Duitse deelneming een onoverbrugbare kloof bestaat. De grootste moeilijkheid is steeds geble ken de wenselijkheid om een onmiddellijke opbouw van een Atlantische strijdmacht, met deelneming van Duitse eenheden, te verenigen met het plan voor een Europees leger, Waarmede veel tijd en overleg ge moeid zal zijn. Nederland heeft zich als één der eerste leden uitgesproken ten gunste van een deel neming van Duitsland op behoorlijke voor waarden aan de gezamenlijke defensie inspanning. Het Nederlandse plan gaat uit van de feitelijke toestand, waarin Duits land thans verkeert, waarvoor speciale voorzieningen moeten worden getroffen. Daartoe zou een burgerlijke hoge commis saris moeten worden benoemd, verant woordelijk aan een raad van ministers, die tot taak heeft om een aantal nader te om schrijven bevoegdheden uit te oefenen, be trekking hebbende op de troepen die in Duitsland zijn gelegerd, onverschillig of dit geallieerde dan wel Duitse troepen zijn. Zijn taak zou gaandeweg aangepast moe ten worden aan de vooruitgang, welke de Europese defensie-combinatie maakt en een einde nemen, wanneer Duitsland op volkomen gelijke voet als de andere Atlan tische mogendheden aan de defensie van West-Europa deelneemt. Het Nederlandse plan bedoelt niet in de plaats te treden van het Franse project voor een Europees leger, maar slechts om een practische regeling te treffen, die kan werken totdat de Europese samenwerking op defensiegebied meer concrete vormen heeft aangenomen. Uit Parijs wordt vernomen, dat Pleven Woensdag aan de ministerraad zal verzoe ken het Franse standpunt inzake het vraag stuk van de Duitse herbewapening te her zien in het licht van de door de plaatsver vangers te Londen aangegeven weg. Daar deze van het door de Nationale Vergadering goedgekeurde Franse plan afwijkt, acht men het niet uitgesloten, dat de minister raad de kwestie opnieuw voor de Nationale Vergadering zal brengen. Volgens deze bron zou aan de ministerraad worden ver zocht zich uit te spreken over het compro mis-plan, dat door de Nederlandse dele gatie is ingediend. In Washington wordt intussen koortsach tig de laatste hand gelegd aan de voorbe reiding van een West-Europees leger waarin Duitse soldaten opgenomen zullen zijn en dat onder bevel van generaal Dwight Eisenhower zal staan. De Amerikaanse autoriteiten verklaren te hopen dat de landen van het Atlantisch pact volgende maand een defensie-orga nisatie op gang zullen brengen. Men re kent er op dat de militaire chefs van de landen van het pact het op hun komende conferentie eens kunnen worden. Ver wacht wordt dat spoedig plaats en tijd stip van deze conferentie bekend zullen worden gemaakt. De juiste plaats van Eisenhowers hoofdkwartier is nog niet beslist, doch stellig wordt een plaats op het continent gekozen en de meest waarschijnlijke is Fontainebleau, waar de vijf naties van het pact van Brussel het hoofdkwartier van hun militaire unie hebben gevestigd. De voorlopige plannen voorzien in de vorming van 40 divisies. De Verenigde Staten zullen ongeveer 5 a 8 divisies voor hun rekening nemen, Engeland ongeveer 5 en Frankrijk ongeveer 20. Duitsland zou ten hoogste 10 divisies leveren en de andere landen van het verdrag zouden voor de rest zorgen. Elk land zou verantwoordelijk zijn voor eigen, luchtverdediging. Engeland, Frank rijk en Amerika zouden de verantwoorde lijkheid over de zee-routes delen, doch het grootste deel van de zeevloot zou Amerikaans zijn. (United Press) West-Europese solidariteitsverklaringen De regeringen van België. Nederland en Luxemburg 'hebben Frankrijk doen weten, dat haar opvattingen over de toestand in Korea en de wereld „zeer dicht staan bij de Frans-Engelse houding, aldus word* uit Belgische regeringskringen vernomen. Dit zou aan minister-president Pleven zijn meegedeeld voor zijn vertrek naar Lon den. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, heeft on middellijk na zijn terugkeer van de be sprekingen over de Marshall-hulp de le den van het Belgische kabinet voor een officieuze bijeenkomst bijeengeroepen. Hij bracht verslag uit over zijn besprekingen met Pleven en Schuman en gaf een over zicht van de internationale situatie. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Kraft, heeft ten aanzien van de internationale toestand verklaard, dat zijn opvattingen volkomen overeenstemmen met die van Pleven en Attlee. HET WEER AFGEBEELD 7n de algemene lucht circulatie boven West-Europa komt maar weinig verandering Tussen het hoge drukgebied op de Oceaan en de in betekenis afnemende depressie bij de Noorse kust blijft koude lucht uit de Poolstreken naar de Britse eilanden en onze omgeving afstromen. In deze stroming komen grotere en kleine randsto- ringen voor. Gisteren bracht een portie luchtdie vooral in de hogere luchtlagen extra koud was, in grote delen van ons land een flink sneeuwdek. De wind krachten nemen langzaam verder af, waarbij 's nachts lichte vorst blijft op treden, maar de temperatuur in de middag weer boven nul komt. .O ONBEWOLKT 0 LICHT BEW. 0 HALE BEW 9 ZWAftS BEW GEHEEL BEW MIS T SNEEUW V i RjE 3EN ■f MQTPEGEN- A HAGEL V 8UIEN T* ONWEER /^TEMPERATUUR .IÖOS.1SC3AAP B*esSsLA«* CEBIID CENTftA H HOGE DRUK ,SCW£!DINGSLiJN-ÏPC-4T.To5seN LUCHT VAN V£SSCM|LL£NOf HEOKOMST STAMP,VAN D'X TctfEN'seÊk1- ós v/'NOmCHTlNG.- AAN- iEO£0E'«ECE-D*AB§STRE£J?«lS'E£>. WlNCt 1 SNELHcjR.VA'fi'VUFVETER-P&P 'SECÜOVÖt Weerbericht OVERDAG DOOI Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot V/oensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met plaatse lijk nog enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, voornamelijk in de kustprovincies. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, in de middag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 6 December Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur Maan op 4.34 uur, onder 14 17 uur Hoog en laag water te IJmniden Dinsdag 5 December Hoog water: 11.56 uur. Laag water: 7.20 en 19.53 uur. Woensdag 6 December Hoog water: 0.27 en 12.52 uur Laag water: 8.26 en 20.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1