Haarlems Dagblad Wandelaar DERTIEN UNO-LANDEN VAN DE „MIDDENGROEP" .DOEN BEROEP OP CHINEZEN EN NOORD-KOREANEN Verklaring verzocht dat zij bij de 38ste breedtegraad zullen halthouden Het achtste Amerikaanse leger trekt op nieuwe stelling terug Met evacuatie der verbonden troepen in Korea wordt rekening gehouden 65e Jaargang No. 19724 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93," Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen'). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Telef. 15295. Woensdag 6 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. France per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <Dprctbtc tjaaricmsttje «Courant CKnno té?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom GROTE MANNEN der historie worden herdacht als liet een eeuw of meer eeuwen geleden is dat zij geboren of ge storven zijn. Zeer grote mannen (en zeer grote gebeurtenissen) valt dezelfde erken ning zelfs iedere vijftig jaar ten deel. Ik wijk van de voorwaarde „zeer groot" en zelfs van „groot" af door de Chevalier de la Tocnaye en zijn daden te herdenken. Het is anderhalve eeuw geleden dat deze jonge Franse edelman terugkeerde van een voet reis, die acht jaar had geduurd. Bijzonder kan men hem en zijn daden, al waren zij niet groot, dus wèl noemen. De Franse historicus G. Lenótre heeft indertijd een pittig stuk over hem geschreven en hem ~De uitvinder van de voetreis" genoemd, ik weet niet of die titel historisch verant woord is; hij lijkt aanvechtbaar. Maar de voetreis wordt daar niet minder merk waardig door. Een in die tijd ongebruike lijke onderneming was zij zeker: in de achttiende eeuw reisden veel mensen, som migen per rijtuig en het merendeel te paard, maar niemand maakte werkelijke tochten te voet, behalve bedelaars en vage bonden. Wie dat deed. zegt Lenótre, zou de indruk van een dakloze zwerver hebben gemaakt en er zijn goede naam mee heb ben geschaad. De burgerij had een voor oordeel tegen voetreizigers; ae tijden der romantiek moesten dagen eer men aldus voorttrekkende dichters en schilders op de wegen ontmoette. Monsieur le cheyalier de la Tocnaye, vïer-en-twintïg jaar oud, officier bij een koninklijk garde-regiment, vertrok in het revolutiejaar 1791 uit Frankrijk toen hij inzag dat zijn hoofd, evenals dat van vele andere edellieden, anders onder de guil lotine zou vallen. Hij nam een credïet- brief mee en voegde zich eerst bij het leger der uitgewekenen, dat in Coblenz werd ge vormd en zich aanvankelijk verbeeldde, dat het de macht in Frankrijk zou herove ren. Hij diende er zelfs, omdat het meer officieren dan soldaten telde, als gewoon cavalerist in. Maar het miste bezieling, om dat al die leden der verdreven adel toch vervuld waren van afkeer van de gedachte, dat zij tegen landgenoten vochten. Na een korte veldtocht zaten zij weer in Coblenz. Toen kreeg La Tocnaye er genoeg van. Hij werd dolende ridder. Hij ging eerst naar Rotterdam, nam er een kolenboot naar Londen, dat vol Franse uitgewekenen was, ergerde zich bovenmate aan hun politiek gefantaseer en hun heroverings- en wraak plannen en wandelde weg. Dat was in 1792. Hij wandelde acht jaar lang. Eerst trok hij door Engeland. Daarna naar Schotland, dat hem zeer aantrok, maar waar zijn geld op raakte. Hij schreef een boek onder de titel Wandelingen door Groot-Brittannië", dat hem veel geld opbracht in die tijd, zegt Lenótre, schijnt het beroep van schrijver voordelig geweest te zijn, hetgeen opnieuw bewijst hoe treurig de eerbiedwaardigste gebruiken zich later gewijzigd hebben en wandelde opnieuw. Bagage had hij nau welijks. Bewapend was hij alleen met een degenstok en een ongeladen, kapot pistool. In zes wijde zakken van zijn jas had hij een aantal kledingstukken van zo dun mogelijke stof bij zich, en toiletartikelen. Die uitrusting was met zoveel overleg en verfijning samengesteld, dat hij in het voortreffelijkst gezelschap verschijnen kon in de volle distinctie; van een Frans edel man: gepoederd en wel, met zijden kousen, op dansschoenen. De reiziger die door "weer en wind trok, steeds te voet, over de slecht ste wegen, kon zich binnen een uur in een verfijnde salonheld veranderen. Hij werd vermaard en men pntving hem gaarne. Het wandelen en de velerlei reiservaringen be vielen de dolende ridder intussen steeds beter. 1-Iij voer naar Ierland, maar verliet dat vrij haastig weer, want men was daar ook juist aan een revolutie begonnen, met oproeren, brandstichtingen en moordpar tijen en al wat erbij hoorde. Dus keerde hij naar Schotland terug. Maar daar benaderde hem weer de gehate politiek, in de persoon van een van de broeders van zijn ter dood gebrachte koning Lodewijk XVI. Hij ves tigde zich in Holyroad, omgeven door uit gewekenen. La Tocnaye ging aan boord van een schip en vertrok naar Zweden. Jaren lang bleef hij in dat land en in Noorwegen, steeds voetreizend. Hij werd ook daar een merkwaardigheid, in zekere zin een be roemde persoonlijkheid. Hij schreef ook daar over zijn ervaringen. Hij volbracht maandenlange tochten door een deels nog onbegaanbaar, schaars bevolkt, primitief land. die niemand ooit had aangedurfd. Zijn blijde opgewektheid en vriendelijke aard bezorgden hem overal een goede ontvangst. De koning van Zweden, Gustaaf IV (voor ganger van de maarschalk Bernadotte) ont ving hem. Hij bleef wegwandelen van revo luties en uitgewekenen. Het nieuws was in die tijd zo schaars, dat mén hem in de Zweedse binnenlanden niet vertellen kon wat er in Frankrijk gebeurde. Men trok er zich trouwens ook niets van aan. Tenslotte, in den jare 1800, ging hij nog maar eens naar Stockholm om te informeren. Toen werd hem verteld dat een zekere generaal Bonaparte in Frankrijk de orde hersteld had en de regering in handen genomen, en dat hij de uitgewekenen weer toeliet. Waarop la Tocnaye de Sont overstak en naar Frankrijk terugwandelde, na een pauze van vier maanden te Kopenhagen, waar hij nog een boek schreef en het voor delig verkocht, omdat hij niet berooid bij zijn familie wou terugkomen. Toen hij thuiskwam in Bretagne bleek dat zijn moe der, zijn jongste broer en zijn zuster nog leefden, zijn vader en twee andere broers waren gesneefd. Hij vestigde zich weer bij Nantes en bleef verder in Frankrijk; pas na het herstel van het koningschap aan vaardde hij een bescheiden openbare func tie. Geen helden-historie, maar wel een merkwaardig verhaal. De man die weg wandelt en blijft wandelen, jarenlang Menige eenzame in menig land moet die gedachte ook in deze tijd aantrekken. Maar het is nu alles anders dan toen. Toch vraagt men zich af: dolen er misschien ook nu eenzame ridders door Afrika of in de diep ste verborgenheden van Zuid-Amerika? R.P. Ingrijpen der Chinezen in Korea op UNO-agenda De commissie van orde van de Alge mene Vergadering der UNO heeft Dinsdag met twee tegen twee stemmen bij een onthouding besloten de kwestie van het Chinese ingrijpen in Korea op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Dit geschiedde op verzoek van de Ver enigde Staten. Ook MacArthur zou de breedte graad moeten eerbiedigen NEW YORK, 6 December (Reuter). Na twee samenkomsten te New York heb ben afgevaardigden van India en 12 andere leden-staten der U.N.O. in Azië en bet Midden-Oosten een beroep gedaan op com munistisch China en de Noord-Koreaanse autoriteiten, onmiddellijk te verklaren, dat zij niet voornemens zijn de 38ste breedte graad over te trekken en door deze ver klaring tjjd te geven voor overweging, welke verdere stappen noodzakelijk zijn voor de oplossing van het conflict in het Verre Oosten ten einde daarmee een nieuwe wereldoorlog te helpen afwenden. Het beroep werd ondertekend door Af ghanistan, Birma. Egypte, India, Indonesië, Irak. Libanon, Pakistan, Perzië, de Philip- pijnen, Saoedi-Arabië, Syrië en Yemen. Het beroep is onmiddellijk toegezonden aan de zich thans te New York bevindende vertegenwoordiger van communistisch China, Woe Hsioe Tsjoean, met het verzoek dit aan de regering te Peking door te zenden. De bijeenkomst, waarop dit beroep aan communistisch China werd opgesteld, werd gehouden in de woning, waar de afgevaar digde van India bij de U.N.O. Sir Benegal Rau, te New York verblijf houdt. Later deelde een woordvoerder van India mee, dat dit beroep, hoewel speciaal tot communistisch China en Noord-Korea ge richt, tevens inhield, dat de strijdkrachten der U.N.O., indien zij tot beneden de 38ste breedtegraad terug werden gedreven, niet zouden pogen deze weer te overschrijden. Volgens deze woordvoerder hadden de on dertekenaren goede hoop, dat de vredelie vende onderhandelingen vruchten zouden afwerpen, indien degenen, tot wie dit be roep was gericht, er goede nota van zouden nemen. Inmiddels gelooft men algemeen, dat geen verdere onderhandelingen tussen af gevaardigden van India of andere Aziati sche landen en de Chinese communisten zullen worden gevoerd, totdat enig ant- Zuid-Korea vraagt wapens SEOEL, ,5 December (Reuter) De Zuid- Koreaanse Nationale Vergadering heeft be sloten generaal MacArthur wapens te ver zoeken voor een millioen Zuid-Koreanen, die onmiddellijk gemobiliseerd zouden worden, zo verklaart men in Seoel. De Koreaanse regering heeft besloten Engeland, Frankrijk en Amerika te verzoe ken onmiddellijk wapens te verzenden. Een bemiddelaar aan het woord „Oorlog biedt dezelfde uitweg als zelfmoord" PARIJS, 5 December (Reuter) Op doorreis naar Oslo om de Nobelprijs in ontvangst te nemen, heeft dr. Bunche, de voormalige bemiddelaar van de UNO in Palestina verklaard, dat niets kan worden geregeld door het gebruik van atoombom men of andere moderne wapens. „Ongetwijfeld bevindt de wereld zich in een allergevaarlijkste toestand", zo zeide dr. Bunche. „Het is ongëveer een dubbeltje op zijn kant, of wij de vrede kunnen be houden of verliezen. Dit is te meer para doxaal, omdat er in werkelijkheid geen problemen zijn, die onoplosbaar lijken of slechts met wapengeweld tot oplossing zijn te brengen. Dit geldt des te meer omdat, met atoombommen en andere moderne wapens, met een oorlog niets, hoe dan ook, is te regelen". „Oorlog is zelfs geen goede uitweg, be halve in de zin, waarin zelfmoord een uit weg biedt. Er valt voor niemand een over winning te behalen". Op de vraag, hoe men ervoor zou staan als de Chinezen troepen naar Korea blijven zenden en niet naar onderhandelingen wil len luisteren, antwoordde Bunche: „Dan zou het de eerste maal zijn, dat de UNO er niet in zou geslaagd zijn de vrede te her stellen. Het zou dan een aanmoediging zijn voor dergelijke ondernemingen in andere delen van de wereld. Het zou zeker het voorspel zijn van de derde wereldoorlog, zo niet de derde wereldoorlog zelf". woord of enige reactie op het beroep is ontvangen. De secretaris-generaal der U.N.O., Trygve Lie, heeft op een te zijner ere door de voor aanstaande Amerikaanse industrieel Tho mas J. Watson gegeven diner verklaard: „Ik heb nog hoop, dat de U.N.O. in staat zal zijn een vreedzame regeling van het con flict in Korea te bewerkstelligen". Sir Gladwyn Jebb, hoofd van de Britse delegatie bij de U.N.O., heeft het hoofd van de Chinese communistische delegatie, Woe Hsioe Tsjoean, een lunch aangeboden. Onder de gasten waren twee Britse experts voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten en andere leden van de Chi nese delegatie. Aminah in appèl De raadsman van Bertha Hertogh's pleegmoeder, Aminah, heeft gisteren offi cieel beroep aangetekend tegen de uit spraak van het Hooggerechtshof te Singa pore, dat Bertha onder de hoede van haar ouders stelde. Naar men verwacht zal in de komende dagen tevens beroep worden aangetekend tegen de weigering van de rechter om de uitvoering van zijn vonnis uit te stellen. Men verwacht, dat het Hof van Beroep Maandag een beslissing zal nemen over dit laatste beroep. Van de uitspraak van dit hof hangt af of mevrouw Hertogh haar dochter naar Nederland zal kunnen mede- nemen. Indien het Hof beslist, dat de uitvoering van het vonnis uitgesteld zal worden, zal het beroep tegen het thans uitgesproken vonnis bij de volgende zitting van het Hof in Maart voorkomen. Amerikaanse luchtmacht maaide duizenden Chinezen weg TOKIO, 5 December (Reuter). De woordvoerder van MacArthurs hoofd kwartier deelde Dinsdag mede dat het achtste Amerikaanse leger, dat zich los heeft gemaakt van de overweldigende massa der oprukkende Chinese com munistische troepen, ten Zuiden van Pjongjang een nieuwe verdedigings stelling zal innemen. De woordvoerder weigerde ook maar de geringste bij zonderheid los te laten over de loop van deze nieuwe stelling, doch hij gaf wel te kennen dat ten Zuiden van Pjongjang verscheidene goede verde digbare stellingen kunnen worden in gericht. De oprukkende Chinezen naderen thans Hwangjoe, Zuidelijk van Pjongjang en hun linie loopt vandaar naar Koksan. Van Koksan gaat het front volgens de laatste berichten in Noord-Oostelijke rich ting naar Wonsan aan de kust, waar de Chinezen nog vijftien kilometer van daan zijn. Westelijk van Pjongjang stromen de Chinezen in een boog in de richting Kjomipo. Zij hebben daar een nieuwe om singelingspoging op het oog van de troepen die zich ten Zuiden van Pjongjang bevin den. Luchtmacht actief Vliegtuigen van de Amerikaanse vloot en luchtmacht hebben Dinsdag hun trefver mogen geconcentreerd op grote troepen Chinese manschappen in het gebied van het Tsjosin-bekken in het middelste gedeelte van 'Noord-Korea, aldus een communiqué van generaal MacArthur. Alleen al de Amerikaanse vijfde luchtvaartgroep be weert meer dan 2600 soldaten van het Chi nese communistische leger te hebben ge dood of gewond Ondanks voortdurende luchtaanvallen stromen duizenden Chinezen over de wegen die naar Pjongjang leiden. Zij schijnen alles in het werk te stellen om het Amerikaanse achtste leger een zware slag toe te brengen alvorens het een nieuwe verdedigingslinie kan vormen. Amerikaanse straalvliegtuigen vonden Perschef van president Truman overleden WASHINGTON, 5 December (Reuter) Onmiddellijk nadat hij het communiqué over de tweede bijeenkomst van president Truman en Attlee van vandaag had ver strekt, is de perschef van de president van Amerika, Charles Ross, in zijn kantoor op het Witte Huis plotseling overleden. Eben Ayres, de assistent van Ross, die mededeling deed van het overlijden van Ross, verklaarde, dat hij gestorven was aan een verstopping van de kransslagader. Twee minuten na het eind van de pers conferentie werd een arts naar zijn kan toor ontboden. Charles Griffith Ross is'65 jaar oud ge worden. In Mei 1945 werd hij aangesteld als perssecretaris van Truman. Iedere mor gen behalve des Zondags hield hij een persconferentie. een gemakkelijk doel in de grote massa's Chinezen, die de Taedongrivier overtrek ken. De vliegeniers verklaarden naar schat ting tweeduizend man te hebben gedood. De Chinezen haastten zich de hoofdstad van Noord-Korea weer te bezetten-. Zij zwermden over de half bevroren rivier, terwijl de straalvliegtuigen gierend neer doken om hen met raketten, machinege weervuur en napalmbommen te bestoken. De Chinezen waren weerloos bij het overwaden van de river en op het lage oeverland. De piloten rapporteerden, dat zij bij honderden vielen. Volgens frontbe- riehten verklaarden de piloten, dat de Chi nese troepenmassa's het aanzien hadden van „een menigte, die na een grote voetbal wedstrijd het stadion verlaat." Amerikaanse marine-vliegtuigen hebben Maandag weer krachtige steun verleend aan de afgesneden verbonden troepen in het bekken van Tsjosin. Sinds Vrijdag zijn uit dit gebied ruim 2700 gewonden per vliegtuig weggevoerd. Steeds meer Chinezen In de laatste berichten wordt gemeld dat, terwijl de verbonden troepen Woensdag hun terugtocht in Zuidelijke richting voort zetten om een omsingeling door de Chinese communistische militairen te ontgaan, Chi nese versterkingen over de Mandsjoerijse grens Korea blijven binnen stromen. Gemeld wor.dt dat de Chinezen reeds bezig zijn met het herstel van het vliegveld van Pjongjang. Op de bevroren grond van Noord-Oost- Korea zetten de afgesneden Amerikaanse mariniers en Britse commandotroepen hun pogingen voort om een doorbraak naar de kust te forceren. Chinese communistische troepen poogden Woensdag de weg, waar langs de verbonden troepen zouden kunnen ontkomen, in handen te krijgen, waarop zij werden aangevallen door Amerikaanse marine-vliegtuigen. Amerikaanse vliegers meldden de slechts ongeveer vijftien kilometer van de haven Wonsan gelegen stad Anbjon, die Dinsdag door de Chinese communisten werd bezet, „grotendeels te hebben verwoest". Noord-Koreanen in Mandsjoerije Een Woensdag door MacArthur's hoofd kwartier te Tokio uitgegeven communiqué deelt mede dat de eenheden van het Noord- Koreaanse leger, waarmede de verbonden troepen in Korea sinds 20 November slechts sporadisch contact hebben gehad, vermoe delijk in „het onschendbare heiligdom van Mandsjoerije" worden geoefend en opnieuw geformeerd. Generaal Collins: Het nieuwe administratieve hoofdkwartier van de UNO in New York hij avond. In de voorgevel vormen verlichte vensters de letters U. N. (voor United Nations). "Geen reden voor atoombombardement" SEOEL, 6 December. (Reuter) De Ame rikaanse legerstafchef, generaal Collins, heeft te Seoel verklaard, dat er zijns in ziens geen tactisch-militaire reden is voor gebruik van de atoombom in Korea. Generaal Collins, die Dinsdag met de bevelhebber van het achtste leger, luite nant-generaal Walton Walker, het Noord- Westelijk front bezocht, verklaarde zich eens met de vroegere mededeling van MacArthur, dat de inmenging van China in de Koreaanse oorlog „een geheel nieu we situatie een nieuwe oorlog" met zich heeft gebracht. Generaal Collins verklaarde verder, dat het terugtrekken van de verbonden legers uit Pjongjang ordelijk was geschied en dat het moreel van de troepen goed is. Hij prees „de uitstekende prestatie" van de manschappen van het Britse Gemenebest en Turkije. Volgens Collins belemmerde de nieuwe situatie in Korea de defensie plannen in West-Europa niet. Frankrijk en Engeland zijn het volkomen eens/ zegt Pleven René Pleven, de Franse premier, heeft Dinsdag aan een lunch van de Latijns- Amerikaanse club te Parijs verklaard, dat Frankrijk en Engeland „een volkomen ge lijk standpunt innemen" ten opzichte van de huidige internationale toestand. De Franse regering is van mening, dat de besprekingen over de problemen van het ogenblik slechts het begin zijn van een reeks besprekingen tussen de regeringen „der vrije landen" om te overwegen welke stappen dienen te worden genomen tegen aggressïe. „Oorlog is niet onvermijdelijk", zo zeide de Franse minister-president. Pleven ont kende dat hij en Schuman tijdens hun be zoek aan Londen Attlee volmacht hadden gegeven om in Washington namens Frank rijk te spreken. Drie Nederlanders op Sumatra vermoord MED AN, 6 December. (Aneta) Drie Nederlandse employés van de H.V.A. zijn Zaterdagmiddag op de theeonderneming Sidamanik, ten Zuiden van Pematang nabij Sianter door een bende overvallen en gedood. De planters H. Middelkamp en W. Westendorp werden ter plaatse dood geschoten. De opzichter van de autowerk plaats, H. F. G. Ostwald, is Zaterdagavond in het hospitaal te Sianter aan zijn won den overleden. De bende wachtte de slachtoffers, die met ongeveer 43.000 rupiahs aan loongel den met een jeep onderweg waren, in een hinderlaag op. Britse oppositie steunt de Labourregering Winston Churchill heeft Dinsdagavond korte metten gemaakt met een woorden wisseling in het Britse Lagerhuis over de vraag, of hij Attlee naai' Washington had moeten vergezellen. Een onafhankelijk lid, Raymond Black burn. verklaarde, dat het in Amerika en Europa een betere indruk zou hebben ge maakt, als Engeland bij de besprekingen te Washington ook door de leider van de oppositie zou zijn vertegenwoordigd ge weest. Churchill stond op en verklaarde onder toejuichingen'. „Wij keuren de houding van de regering goed". De waarnemende premier, Morrison, verklaarde, dat de regering dankbaar is voor de steun, die zij over het algemeen in het debat over de buitenlandse politiek heeft ontvangen. Hij achtte het echter niet juist, dat de oppositie mede verantwoor delijkheid zou dragen voor de beslissingen, die te Washington zouden kunnen wor den genomen. Hel woord is aan. M a r r y a t Zeevaarders gaan om de wereld heen zonder erin te gaan. Voor de Stille Armen Jhr. A. E. H. 25.—; Uit de Spaarpot van de kinderen ƒ4,Jhr. I. H. A. B. ƒ25,N. A. ƒ20,-; Th. A. T. ƒ15,-: C S.-'t H. 10,—: J. G. 10,—; M. J. K. 10.—: M. M. ■f 10.—; H. B. 10,—; G. D. H. 10,—; Mevr. E. A. G. d. M.—d. K. 5 Mevr. A. E. F.— S. ƒ5.—; Erven J. H. N. ƒ5—: G. W. K. ƒ5,—: fam. J. ƒ3.50; F. E. J. E. ƒ2.50; S. E. L. 2,50; N. W. T. 2.50; Mevr. M. M. L.—P. ƒ2,50; J. M. E. v. S. T. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; H. B ƒ2.—; H G. R. 5,—: Dames B. L. en K. fö—N. N. ƒ2.— C. B. ƒ5.— A. H. ƒ5»—; J- G. E. ƒ1,50: M. H. ƒ2,50: Mevr. v. N.—G. ƒ2,50; I. S. ƒ2.-: H. B. ƒ1.—; T. v. E. ƒ2,50: Jes H. A. ƒ100,—: Mevr. F. te B. ƒ10,—; M. W. P. ƒ1.—: G. W. M. ƒ10.—: A. M. de L. ƒ10—: P. W. V. ƒ10,- D. B. ƒ2,50. Dagtotaal ƒ367.—. In het geheel is thans bij ons blad ont vangen ƒ4258,50. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". Overleg ten aanzien van Russisch conferentie-voorstel Donderdag zullen de Westelijke grote drie te Parijs besprekingen beginnen over het antwoord op het Sovjet-Russische voorstel voor een conferentie der grote vier over Duitsland. De Verenigde Staten zullen worden ver tegenwoordigd door hun ambassadeur te Parijs en minister Bohlen, Engeland door zijn ambassadeur en Frankrijk door zijn minister van Buitenlandse Zaken en diens secretaris-generaal. Truman en Attlee zijn het eens Bufferzone is door de feiten achterhaald De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen, Tom Connally» heeft verklaard, dat president Truman en premier Attlee over eenstemming hebben bereikt over de be langrijke aspecten der te voeren politiek. Deze mededeling, zo zeide de senator, was gegeven aan degenen die aanzaten aan de lunch op Truman's jacht de „Williams burg". De overeenstemming gold ook de militaire situatie in Korea. Connally's ver klaring is niet officieel bevestigd. Voor de lunch liceft Attlee een bespre king op dc Britse ambassade met zijn raadslieden gehouden. Naar verluidt werd men het er over eens, dat het voorstel om in Korea een bufferzone te handhaven, door de feiten achterhaald is. Men besloot reke ning te houden met een mogelijke evacua tie. Kennelijk, aldus Reuter, zijn Attlee en Truman het er over eens, dat de voor naamste communistische dreiging Europa en niet Azië geldt en dat effectieve maat regelen genomen dienen te worden om de verdediging van het Atlantisch pact in Europa op te bouwen. Het hoofd van de Britse delegatie naai de UNO, Kenneth Younger, woont de be sprekingen bij. Hij is op verzoek van Att lee uit Lake Success gekomen. Onmiddellijk na de conferentie heeft Truman een kabinetsvergadering bijeen geroepen. Truman en Attlee zullen heden in het Witte Huis bijeenkomen en wel te half zes in de middag (Nederlandse tijd). In een communiqué van het Witte Huis wordt slechts gezegd, dat Truman en Attlee de bespreking over de toestand in Korea hebben voortgezet. Het korte communiqué werd door presi dent Truman's perssecretaris, Charles Ross, voorgelezen. Hij zeide geen commentaar te kunnen geven over de vraag of de troepen der UNO de bedoeling hadden in Korea stand te houden. Ross sprak categorisch de „ongegronde berichten" tegen, dat Truman en Attlee het er over eens waren geworden, een invasie op Korea te doen houden voor het geval de troepen der UNO van het schiereiland ver dreven zouden worden. Deze persconfe rentie was de laatste die Charles Ross hou den zou, want hij overleed enkele minuten later in zijn werkkamer. Attlee zal Donderdag of Vrijdag te New York een onderhoud hebben met Trygve Lie en andere functionarissen van de UNO. Bradley gaf toelichting Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft Dinsdag een verklaring afgelegd over de militaire situatie op een besloten ver gadering van de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Senaat. Volgens enkele aanwezigen zou hij de senatoren een optimistischer beeld van de situatie in Korea geschilderd hebben dan bij vorige gelegenheden. Een senator, die verzocht niet met name genoemd te worden, verklaarde, dat gene raal Bradley hadgezegd, dat het terug trekken van de troepen der UNO hen in een positie had geplaatst, dat over zee zou kunnen worden geëvacueerd indien zou blyken, dat de Chinese communisten hun aanvallen verder dan Pjongjang en de 38ste breedtegraad wilden voortzetten. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie zeide. dat de terugtocht der troepen in Noord-West-Korea ordelijk ge schiedde en met „betrekkelijk geringe" verliezen gepaard was gegaan. Alle berich ten van het achtste leger wezen er op, dat de Amerikanen en hun bondgenoten zich „zonder paniek" terugtrekken met mede neming van het merendeel van de uitrus ting en met behoud van de voornaamste eenheden. De woordvoerder voegde er aan toe, dat enkele dekkingseenheden een deel van hun zware bewapening hadden ach tergelaten. HET WEER AFGEBEELD Het gebied van hoge druk op de Oceaan heeft zich in Zuidelijke richting verplaatst. Op Groenland zijn de barometers snel gedaald, een actieve depressie trekt daar over het plateau in de richting van IJs land. Door deze ontwikkeling worden grote hoeveelheden warmere lucht in beweging gebracht, die zich tussen de Azoren en IJsland door naar de Britse Eilanden bewegen. Deze lucht zal ook tot ons land doordringen, zodat het winterse weer hier nu ten einde loopt. Gisteren kwamen nog verschillende sneeuwbuien voor. In de komende dagen kunnen we wel weer regen verwachten. Weerbericht GELEIDELIJK MINDER KOUD Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond nog enkele opklaringen in het Zuid-Oosten van het land, overigens overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen West en Zuid-West. Geleidelijk minder koud. 7 December Zon op 8.33 uur, onder 1630 uur Maan op 6.08 uur, onder 14.3.7 uur Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 6 December Hoog water: 0.27 en 12.52 uur Laag water: 8.26 en 20.43 uur Donderdag 7 December Hoog water: 1.20 en 13.43 uur. Laag water: 9.43 en 21.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1