AMüsïroOP r L Baby% Kou Het oog op Washington Radio geeft Donderdag PUROL GENEEST Volkscredietbank voor Haarlem en Omstreken „Slechts de UNO kan een einde maken aan de kringloop van geweld, vergelding en oorlog PANDA EN DE MEESTER^BEDIENDE r Wereldnieuws ii en we Uit gaveo Woensdag 6 December 1950 IN DE WERELDPOLITIEK President Truman heeft gisteren, tussen zijn drukke besprekingen met Attlee en alle belangrijke figuren die op het ogenblik in Washington zijn, door, tijd gevonden om een vermanend en waarschuwend woord te spreken tot degenen die een groot deel van Amerika's jeugd leiding geven in de ver schillende jeugdorganisaties der Verenigde Staten. De president heeft de jeugdleiders op het hart gedrukt, toch vooral de jonge mensen voor ogen te stellen dat de moei lijkheden en opofferingen die de huidige toestand van jonge mensen eist, de betaling zijn van hoge waarden, voor het behoud waarvan uiterste krachtsinspanningen ver antwoord zijn. Hij zeide ook: „Wanneer de eindeloze kringloop van geweld, vergelding en oorlog niet verbroken wordt, zal de mensheid weer worden teruggestort in de barbaarsheid van vroeger tijden." Inderdaad is de wereld, na een periode van hoopvolle verwachtingen ten aanzien van de resultaten der internationale samen werking in de UNO, nog steeds niet in staat geweest die fatale kringloop te beëindigen. Het is een kringloop die de gehele wereld geschiedenis karakteriseert, van de vroeg ste tijden der geordende samenleving af tot op de huidige dag. Wanneer president Tru man zinspeelt op deze noodlottige gang van zaken in deze dagen van dreigende cata strofen, dan is dat allerminst omdat juist in deze dagen pas die kringloop weer dui delijk zichtbaar in de situatie en de ont wikkelingen te constateren valt. Het feit immers dat de Chinezen Korea zijn binnen gevallen en dat de Sovjet-Unie met zicht baar genoegen de verwarring en de ont moediging in het Westelijke kamp waar neemt, is niets anders dan een nieuw thans sprekend en indrukwekkend symptoom in de lange reeks, die sinds de eerste dagen van de splitsing tussen Oost en West heeft gewezen op een gevaarlijke gang naar omlaag. Het is niet zo, dat de wereldvrede sta biel en heoht was, voordat de Chinese of de Koreaanse kwestie aan de orde kwam. Wanneer deze aangelegenheid niet een derde wereldoorlog tengevolge heeft, en het gezonde verstand dwingt om die moge lijkheid als onwaarschijnlijk aan te mer ken dan kan men zelfs zeggen dat de Koreaanse crisis een soort opheldering verschaft heeft in de toestand, waarin de internationale verhoudingen tot nu toe wa ren komen te verkeren. Een opheldering in de wirwar van ont wikkelingen. die alle voortkwamen uit de zelfde tegenstelling, doch alle verschillend van gedaante waren. De wereld weet nu tenminste waaraan zij zich te houden heeft. Zij weet dat het gevaarlijk en onverant woord zou zijn, te menen dat het enorme bloc der met „communistisch" aangeduide mogendheden nog langer in bedwang kan worden gehouden door in de Veiligheids raad of in de UNO-vergadering voor een meerderheid van anii-communistische stem men te zorgen. De tijd dat men de landen met een communistische regering be schouwde als tijdelijke dictaturen die alleen maar geïsoleerd en bestreden behoefden te worden, is waarschijnlijk evenzeer voorbij. Deze methode zou misschien heden ten dage nog opgaan, wanneer de Westelijke beschaving uit haar eigen christelijke be ginselen het juiste bestrijdingsprocédé zou ADVERTENTIE ,..zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akker s abdijsiroop- dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting, 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio, 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor ziken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen, 12,30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest, 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 15,45 Bij bellezing. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 De stem van de Christelijke Vakbewe ging. 18.45 Orkest van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van aller lei aard. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd Noorwegen-Nederland. 20.06 Gevarieerd programma. 22,00 Piano. 22.15 Buitenlands ovsrzcht. 22.45 Kerkkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 We- reldschaaktournooi. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Amusementsmuziek. 10.30 De antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Zang en piano, 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Reportage. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Dansorkest. 16.30 Sluiting. 13.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Con cert. 19.00 Voor burger en militair. 19.10 Conecrt. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd NoorwegenNeder land. 20.06 "Actualiteiten. 20.20 Philharmo- nisch orkest. 21,25 Hoorspel. 22.35 Accordeon. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23,30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor de landbouwers. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Dansmuziek 15.40 Franse les 16.00 en 16.25 Platen. 16.30 Causerie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Syndicale kroniek. 18.25 Schotse dorps- dansen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.30 Politieke Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Piano. 21.45 Actualiteiten, 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 Piano. 23.00 Nieutvs. 23.05—24.00 Platen. hebben gevonden en toegepast. Voor China bijvoorbeeld zou dat procédé heilzaam heb ben kunnen werken en Moskou zou dan tevergeefs hebben moeten bedelen om de versterking van zijn invloed met het enor me Chinese potentieel, dat thans ogen schijnlijk hecht-verbonden de doeleinden nastreeft die Moskou zich gesteld heeft. De Westelijke landen staan thans tegen over een werkelijke macht, die een plaats eist op de wereld. Die macht heeft aanvan kelijk deze plaats geëist op het podium der UNO, doch thans is het een betreurens waardig feit dat zij middelen te baat neemt die doen denken aan de vroegste tijden der internationale samenleving, toen roofrid ders elkander de buit op de ruggen der zwakken betwistten. Wanneer de UNO haar taak in deze om standigheden wil vervullen en de stabiele vredestoestand wil scheppen die haar voor ogen staat, zal zij zich zonder vrees moeten laten confronteren met de werkelijke toe- stand en moeten onderzoeken, hoe die orde- ning op de wereld kan worden bereikt, waarin de volken niets meer van elkander begeren. Zij zal moeten overwegen of er middelen gevonden kunnen worden om de machtsverhoudingen op de wereld zodanig te stabiliseren dat geen enkel land met enige sehijn van goed recht eisen aan een 1 ander stellen kan. Pas dan zal zij duidelijk en onomstotelijk aggressie kunnen vaststel- j len en aan de kaak stellen. Intussen wordt van de mogendheden die tegenover elkander staan een maximum aan zelfbeheersing geëist bij hun pogingen om datgene, wat zij zich als doel gesteld hebben, te bereiken zonder dat monster van de oorlog te bevrijden uit zijn kluisters en alle eventuele winst die zij voor ogen heb- ADVERTENTIE HUNTER! de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit. ben te laten verdwijnen in de verzengende wolken van de atoomoorlog. President Truman en minister Attlee, die door een grillig lot thans beladen zijn met het groot ste en zwaarste deel van de verantwoorde lijkheid, zullen deze zelfbeheersing moeten opbrengen zonder de schijn te wekken dat zij voor geweld capituleren. Dat is een taak die men niet gaarne zou overnemen. Wanneer zij hun beslissingen echter nemen in de overtuiging dat de kringloop van de dingen die tot oorlog leiden niet kan wor den verbroken door de oorlog zelf, en dat zij tenminste aan de volken der wereld ver plicht zijn om te onderzoeken hoe de oor zaken en aanleidingen van oorlog uit de wereld kunnen worden weggenomen, dan kan het oog hoopvol op Washington gericht worden in deze situatie. En dan heeft deze crisis inderdaad voor een opheldering gezorgd, namelijk door de afschrikwekkende grootte van het gevaar zo duidelijk en dreigend voor ogen te stel len, dat men de ontoereikendheid van kleine, door eigenbelang ingegeven maat regelen helder ziet en de wortel van het kwaad ontdekt, die sledhts door grote, wijze beslissingen kan worden uitgeroeid. J. L. De onlangs aangestelde UNO-commissie voor herstel van de eenheid in Korea even voor haar vertrek naar Korea op het vliegveld Haneda bij Tokio. P.T.T.-ambtenaar stond terecht wegens verduistering van ƒ18.000,- Tegen een P.T.T.-ambtenaar met een zeer goede en lange staat van dienst is gistermorgen voor de Amsterdamse recht bank wegens fraude een gevangenisstraf geëist van 214 jaar. De 55-jarige verdachte erkende, als P.T.T.-ambtenaar in het -Cen traal Station te Amsterdam in de afgelo pen drie jaar ruim 18.000 aan frankeer- gelden, die door particulieren voor fran kering bij abonnement aan zijn loket wer den voldaan, in eigen zak te hebben ge stoken en voorts voor 1500 aan giften te hebben aangenomen van een Amster damse uitgever, voor wie hij valse kwi tanties uitschreef. De bedoeling van dit laatste was, dat de uitgever aan de fabrie ken, waarvoor hij brochures moest ver zenden, het schriftelijk bewijs van de P.T.T. kon overleggen, dat het gevraagde aantal exemplaren was verzonden. In werkelijkheid verzond hij een veel gerin ger aantal. Aan deze uitgever was oplich ting ten laste gelegd. Volgens verklaringen van de P.T.T. kon niet worden nagegaan hoeveel geld de ambtenaar had verduisterd. Er werd in zijn woning een geldkistje met 18.000 in beslag genomen. In zijn requisitoir tegen de P.T.T.-amb tenaar zei de officier van justitie, „dat het verdachte wel erg gemakkelijk was ge maakt, daar er vrijwel geen controle op zijn werk was". De officier wilde dit ech ter niet als excuus laten gelden, aangezien verdachte's positie als een vertrouwens- post werd beschouwd, waarvan hij een zeer laakbaar misbruik heeft gemaakt. Wel wilde de officier rekening houden met het feit, dat de verdachte na 28 dienstjaren thans maatschappelijk is ge broken en bovendien geen pensioen zal ontvangen. Hij eiste twee-en-een half jaar met aftrek van het voorarrest van een halfjaar. De verdediger, mr. J. K. M. Mathuisen, zei in zijn pleidooi, dat de verdachte geen cent van het verduisterde geld had uit gegeven. Een panische angst voor finan ciële moeilijkheden heeft hem tot het ple gen der verduistering gedreven. Hij noemde deze overigens altijd zo trouwe P.T.T.-ambtenaar een psychisch raadsel. Tegen de 52-jarige uitgever eiste de offi cier anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest. De derde verdachte in deze zaak was een 31-jarige houder van een reclame bureau, die wegens valsheid in geschrifte terecht stond. Deze man had op aanwijzing van de P.T.T.-ambtenaar formulieren vals ingevuld, zodat hij minder portokosten betaalde voor de verzending van formu lieren, dan vereist is. Tegen hem luidde de eis 1 jaar. In alle zaken zal de rechtbank op 19 December uitspraak doen. Het slipgevaar bij Halfweg De A.N.W.B. heeft zich tot Rijkswater staat gewend met het verzoek om maat regelen te nemen inzake het slipgevaar op het met keien bestrate gedeelte bij Half weg van de Rijksweg Amsterdam-Haar lem. Liefhebber van een kippenboutje Door de politie te Heemstede is gear resteerd J. v. d. P., die zich gedurende de laatste maanden schuldig heeft gemaakt aan diefstal van niet minder dan 50 kip pen, ten nadele van een landbouwer in deze gemeente. ADVERTENTIE iruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: A. C. Loogman, grossier in aardappelen, wonende te Badhoevedorp. gemeente Haar lemmermeer, Roerdompstraat 23. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mej. mr. L. A. Cleveringa, advocaat en procurreur te Haarlem. J. Jongkind, verwarmingsinstallateur, wo nende te Aalsmeer, Aalsmeerderweg 489. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr, J. Roggeveen, advocaat "u procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: Adr. Bos. slager, wonende te Haarlem, Ripperdastraat 30 rood. Karei van der Does, slager, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 102. A. Knol, lampekappenfabrikant, wonende te Haarlem, Cornelisssteeg 5. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: P. A. van der Beek, wonende te Haarlem, dr. Schaepmanstraat 41, aldaar handelende onder de benaming P. A. v. d. Beek Co. Bouw- en Aannemersbedrijf. Surséance van betaling Bij beschikking der Haarlemse rechtbank is aan Jozephus Hendericus Alexander Lam- pe. wonende te Zaandam, aldaar aan de Gedempte Gracht no. 56, handelende onder de naam „Zaanlandse Radio", voorlopig sur séance van betaling verleend, met benoe ming van mr. A. W. Hellema Jr., advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder, Het verhoor van de schuldeisers is bepaald op Maandag 5 Februari 1951 des namiddags om 2 uur. De oude, thans gerestaureerde wallen van Retranchement in West-Zeeuwsch Vlaanderen zullen opnieuw worden beplant. Voor deze herbeplanting zijn 1900 populieren aangekocht. Mij. „Nederland" laat twee vrachtschepen bouwen De maatschappij „Nederland" heeft aan de Rotterdamse Droogdokmaatschappij en aan de machinefabriek en scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam opdrachten gege ven voor de bouw van twee vrachtschepen van 12.500 ton. Zij zullen worden uitge rust met motoren van maximum 10.200 pk. De schepen zullen een snelheid kunnen ontwikkelen van 16 'A mijl per uur en een aceomodatie hebben voor twaalf passa giers. Trein verplettert trailer Dinsdagmiddag werd op een onbewaak te overweg in Barneveld-dorp een trailer door een goederentrein verpletterd. De trailer was kort tevoren op de overweg geslipt en kon niet meer voor- of achter uit. Dè chauffeur was bezig met het los werken van de auto, toen uit de richting Amersfoort cle goederentrein naar Ede na derde. De trailer werd tussen een paal van hét electrische net en de wagons in elkaar gedrukt en vloog in brand. De chauffeur wist zich op het laatste ogenblik nog in veiligheid te stellen. Trein en wagons kregen slechts weinig schade. Het verkeer, dat op deze lijn zeèr gering is, was geruime tijd gestremd. Het aantal credieten wordt groter Voor ons liggen de cijfers van de Volks credietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten op 1 October van dit jaar. Het blijkt dat steeds meer een beroep op deze instelling wordt gedaan. Aant. leningen tot. bedrag 1 April 1948 976 99.268 1 October 1948 1083 114.752 1 April 1949 1291 175.838 1 October 1949 1767 222.085 1 April 1950 2390 245.306 1 October 1950 3036 364.551 Een regelmatige stijging' dus. Dit is een duidelijke illustratie van de achteruit gaande economische toestand. Steeds meer komen er mensen in financiële moeilijk heden. Nu moet men wel beseffen, dat de Volkscredietbank alleen credieten geeft indien er een redelijke verwachting be staat, dat de betrokkene in staat is de verplichtingen, die hij op zich nam, ook na te komen. In elk geval dat de borg daartoe in staat is. Er worden clan ook vrij veel aanvragen afgewezen. In het le. 2e en 3e kwartaal van dit jaar werden 2778 aanvragen inge diend, terwijl er niet meer dan 2169 wer den toegewezen, 609 mensen konden dus niet geholpen worden of kwamen daar voor niet in aanmerking. "Wij herinneren er aan dat de Volks credietbank een semi-offïciële instelling is. Haarlem en de gemeenten uit de omtrek verstrekken het kapitaal en delen in het risico. De Volkscredietbank verstrekt ook cle voorschotten voor het Kennemer Finan cieringsinstituut, een instelling voor het kopen van goederen op afbetaling. Ook cle bedragen die bij dil? instituut uitstaan tonen neiging tot oplopen. Thans lopen er 1919 credieten, waarop nog 1 278.690 betaald moet worden. Met ingang van 16 December is be noemd tot burgemeester, van Terschelling de heer H. Wielinga, laatstelijk assistent resident in Indonesië. TRUMAN TOT DE JEUGDLEIDERS: Wij staan voor de grootste uitdaging die ons volk en onze beschaving ooit gekend hebben Doch wij willen niet slechts de Ameri kaanse weermacht opbouwen. Het is meer. ons doel te helpen een gezamenlijke strijd macht der vrije landen tot stand te brengen. De gezamenlijke vastbeslotenheid en de gecombineerde hulpbronnen van de vrije wereld zijn nodig om het hoofd te kunnen bieden aan de militaire bedreiging van het communisme. De Verenigde Staten moeten de U.N.O. krachtig blijven steunen. Slechts op deze wijze kunnen wij een einde maken aan cle eindeloze kringloop yan geweld, vergelding 'en oorlog, die, indien niet be ëindigd, de mensheid zal terugstorten tot de tijden van barbaarsheid. Dit is een punt, dat •wij. aan onze .jonge mensen en kinderen goed. duidelijk; nióeteri maken". „Hét communisme", besloot de .president, „kent andere aspecten clan d'e militaire. Soms vormen cle eruit voortvloeiende mo rele en geestelijke gevaren een ernstiger bedreiging van de vrijheid, dan zijn mili taire macht. Ik doe een beroep op allen, die met de jeugd te maken hebben, de jongeren de betekenis en waarde van onze vrije democratische instellingen te doen begrij pen, opdat zij zich beter voor ögen kunnen stellen waarom de vrije landen, zo nodig, ten strijde moeten trekken om ze te ver dedigen". WASHINGTON, 5 December (Reuter) Op een bijeenkomst van jeugdleiders op het Witte Huis heeft president Truman een toe spraak gehouden, waaraan het volgende is ontleend: „De Chinese communistische leiders", al dus de president, „hebben, door hun troepen Korea te doen binnenvallen, opzettelijk ernstig gevaar doen ontstaan voor het uit breken van een algemene oorlog. Doch wij moeten, hoe ook de huidige militaire situatie zich moge ontwikkelen, immer voor ogen houden dat de strijd in Korea slechts een onderdeel vormt van de reusachtige worsteling van onze tijd: De botsing tussen de vrije wereld ,en het communistische im perialisme. ck- V - De gedachten en gebeden van het Ame rikaanse volk zijn bij zijn jonge zonen, die in Korea tegen een overweldigende over macht strijden. Alle.Amerikanen staan ver enigd achter hen. Het ingrijpen der Chinese communisten in Korea heeft weliswaar de militaire toe stand aldaar veranderd, doch het heeft geen wijziging gebracht in het fundamen tele doel der Amerikaanse politiek, namelijk het bewerken van de zegepraal van 'recht en vrede in deze wereld". Truman zei verder nog dat het interna tionale communisme een duidelijke mili taire bedreiging vormt, zodat, om hieraan het hoofd te kunnen bieden, de Verenigde Staten en de vrije landen hun weermachten moeten versterken. „Wij staan", aldus de president, „als gevolg van de ontwikkeling der kwade machten van het communisme, die erop zijn gericht de wereld te beheer sen, tegenover de grootste uitdaging die ons volk en onze beschaving ooit hebben gekend. De door de communisten overheerste landen houden grote legers op de been. Hun strijdkrachten zijn veel groter dan in over eenstemming is te brengen met het na streven van vreedzame doeleinden. Door hun optreden in Korea hebben de commu nisten getoond niet te aarzelen deze strijd krachten te gebruiken, indien hun dat, voor de bereiking van hun kwade doeleinden, nuttig voorkomt". „De Verenigde Staten", zo vervolgde Tru man, „voeren thans een groots opgezet pro gramma van herbewapening uit. Dit zal mede het leven van onze jonge mannen ver anderen. Velen van hen zullen een gedeelte van hun leven in dienst van onze strijd krachten of in een andere, met de lands verdediging verband houdende functie, moeten doorbrengen. Er bestaat geen an dere manier om ons overleven als natie te verzekeren. Samenwerking tussen burgemeesters en rijkspolitie De minister van Justitie heeft bepaald dat in gemeenten met rijkspolitie van alle door de rijkspolitie opgemaakte processen- verbaal onverwijld een afschrift aan de burgemeester moet worden toegezonden om te bereiken, dat deze ook op justitieel ge bied op de hoogte blijft van hetgeen in zijn gemeente voorvalt. Voorts is aan de districtscommandanten der rijkspolitie opgedragen ten minste een maal per kwartaal met de burgemeesters in hun ambtsgebied overleg te plegen over de uitvoering van de politiedienst in de desbetreffende gemeenten. ADVERTENTIE Veel innemen maakt de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst en- rug. De pappleisterwerking en de dampen hel- pen meestal in één nacht. 15. Zo werd Panda dan een echt rijk heer in een duur huisen hoe minder hij zich met alles bemoeide, hoe beter het ging. Jolliepop zorgde voor alles, en Panda had helemaal niets meer te doen. Hier zit hij nu bijvoorbeeld in zijn gemakkelijke stoel bij het vuur, en hij heeft een kostbare kamerjas aan en een keurig strikje voor, en hij heeft alles wat zijn hart maar zou kunnen begeren, en tochHier is onze ochtend-versnapering, mijnheer.... eb... Panda!" sprak Jolliepop, die eerbiedig nader trad. „Het is tijd voor het nuttigen van een verversing wanneer ik zo vrij mag zijn het op te merken!" „Goed, Jollie pop, zet daar maar neer," zei Panda sla perig. „Maar.... ehJolliepop.... wat voeren millionnairs eigenlijk uit?" „Dat is geheel verschillend," meende Jol liepop. „Mijn vroegere meester, wijlen de Baron Knoopsvel van Kamharen hield zich bijvoorbeeld onledig met tuinieren. Hij kweekte, een zeer bijzondere roos, die onder de naam „Barones Knoopsvel van Kamharen" bijzonder veel opzien baarde op verschillende tentoonstellingen „Ja, maar dat zou ik nooit kunnen!" zei Panda, diep onder de indruk. „Ik zou nooit een Barones Knoopsvel van Kamharen kunnen kweken!" „Ik vrees dat dit maar al te waar is, mynheer!" gaf Jolliepop toe. „Een dergelijk soort tuinieren vraagt om een soort.... eh.... voornaamheid, die wij naar ik vrees nog niet bezitten, mijn heer! Wat ivij ons allereerst eigen dienen te maken, is tenminste een ridderorde of een andere hoge onderscheiding, mijn heer.... eh.... Panda!" „Hoe doe je dat nu weer...." zuchtte Panda. Benoeming. Te Parijs is vernomen, dat de benoeming van generaal Jean de Lattre de Tassigny tot Franse Hoge Commissa ris en opperbevelhebber in Indo-China heden officieel zal worden bekend ge maakt. Door de twee functies van Hoge Commissaris en opperbevelhebber te verenigen in de persoon van een mili tair leider, wil de Franse regering het feit onderstrepen, dat Frankrijks taak in Indo-China hoofdzakelijk op strate gische en niet op politieke grond berust. Generaal De Lattre is nu bevelhebber van de landstrijdkrachten van de vijf landen van het pact van Brussel. Traan. De heer Kircheiss, een Duits des kundige op het gebied van de walvis vaart, heeft een beroep gedaan op de geallieerden om West-Duitsland toe te staan weer aan de walvisvaart deel te nemen. In een openbare lezing deelde hij mede, dat een West-Duitse vloot van walvisvaarders traan zou kunnen pro duceren tegen een derde van de prijs, waartegen West-Duitsland thans dit product moet invoeren. Hij voegde hier aan toe, dat Duitsland thans meer dan 60 pet. van zijn vetbehoeften door in voer moet dekken. Neergestort. Een „Wellington" van de R. A. F., die in het weekeinde voor een oefenvlucht uit Shawbury in Engeland vertrok, is in Spanje neergestort, aldus maakt het Engelse ministerie van Luchtvaart bekend. De „Wellington" met een bemanning van vier of vijf man behoorde tot een groep vliegtuigen, die eveneens een oefenvlucht hield. Het is nog niet bekend, of er overlevenden zijn. Het toestel zou te Marseille of Gi braltar hebben moeten landen. Hitte. Terwijl Europa de eerste koude te verduren krijgt, heerst er in Zuid- Australië een hittegolf. Te Melbourne zijn vijf personen tengevolge daarvan overleden. Talrijke arbeiders zijn be wusteloos geraakt en 40 personen moes ten naar het ziekenhuis worden over gebracht. De voorraad bier in de cafés en höfcels is uitgeput. Overdracht. Naar Aneta verneemt wordt de torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die zich thans in Nederland bevindt, in Februari in de Indonesische wateren verwacht. Mogelijk zullen enkele offi cieren van de A.L.R.I. (de Indonesische zeemacht) de reis van Nederland naar Indonesië meemaken, teneinde het schip dat zal worden overgedragen aan de Indonesische marine, te leren kennen. Ervaring. Tot chef van het West-Duitse bureau ter bescherming van de grond wet is di\ Otto John benoemd, die deel nam aan de mislukte bomaanslag op Hitler in Juli 1944. Het bureau heeft tot doel het verzamelen van inlichtingen over alle acties, die de staat en zijn grondwet in gevaar brengen. Sluiting. De president van de federatie der West-Duitse industrie heeft in een on derhoud met de pers aangedrongen op een algemene sluiting van bedrijven tussen 23 December en 1 Januari, ten einde op deze wijze kolen te sparen. Onder deze sluiting zouden échter niet vallen de voedingsmiddelenindustrie, de spoorwegen, de openbare diensten en de kolenmijnen. Spionnage. De toenemende internationale spanning heeft het aantal communisti sche spionnen in Zweden doen stijgen, zo heeft de Zweedse vreemdelingen commissie meegedeeld. Rosqvist, de chef van de commissie, deed een beroep op de Zweedse bevolking om onmiddellijk iedere vreemdeling aan te geven, van wie vermoed wordt, dat hij een spion is. De veiligheidspolitie heeft iedere be schikbare man ingezet tegen de spion nage, zo zeide hij. Duivels plan. Het onafhankelijke Brazi liaanse blad „Globo" berichtte Dinsdag, dat een bijeenkomst van politiechefs uit alle Zuid-Amerikaanse republieken wordt overwogen voor het opstellen van plannen voor een gecoördineerde actie tegen een beweerd communistisch com plot ter „liquidering" van verschillende Amerikaanse staatshoofden. Het blad meldde op 25 November, dat de Brazi liaanse politie in het bezit was van plannen, die „een reusachtig program van duivelse omverwerping in Zuid- Amerika" bevatten. ENKELE AANWINSTEN DER LITTERATUUR OVER KUNST De uitgevers der grote serie-publicaties gaan voort met het toevoegen van nieuwe boeken aan hun collecties. Zo ontvingen we „Guslave Courbet" door Marcel Zahar in de reeks „De grote schilders" (Van Ditmar, Amsterdam-Antwerpen)Acht kleuren repro ducties en dertig zwart-witte afbeeldingen worden tot een levendige eenheid gebracht door een uitnemend essay dat zowel het aesthetische grondig behandelt. Al zien we in Courbet niet zo'n revolutionnaire figuur op kunstgebied als Willink in zijn „De Schilderkunst in een kritiek stadium" be weert, na het lezen van Zahars studie wordt het karakter van Courbet veel duidelijker en concreter. Aan de reeks „Meesterwerken der Schil derkunst" werden toegevoegd: „De Vlaamse Schilders" door dr. John Knipping en „Vin cent van Gogh" door dr. J. B. de la Faille. In beide uitgaven treft men prachtige kleu renreproducties aan. De taak van dr. Knip ping was betrekkelijk eenvoudig: er is een rijke litteratuur van analyses aanwezig. Dr. J. B. de la Faille had een neteliger onder werp: de openlijke strijd omtrent de echt heid van bepaalde op naam van Van Gogh staande werken is nog lang niet ten einde. De methode om meningen van kunstkenners en kunsthandelaars numeriek tegenover elkaar'te stellen, het zich beroepen op auto riteiten (die zich kunnen vergissen, men denke aan de Frans Hals en Vermeer-verval singen) is eigenlijk onbevredigend. De schrijver, brengt dan ook in zijn boekje over Van Gogh éérst een overzichtelijke biogra fie, waarin de aesthetische beïnvloedingen goed verwerkt zijn. Dan volgt er een aantal gekleurde reproducties waarbij citaten uit de diverse briefwisselingen van Van Gogh, met zijn broer en met schilders, worden ver meld, De waarde van dit boek komt ons inziens hieruit voort dat de illustraties zeer goed zijn en. dat de behandeling door dr. De la Faille toch den lezer de vrijheid laat zijn eigen oordeel omtrent de echtheid of on echtheid voor te behouden. Trouwens als die vrijheid de lezer of beschouwer zou worden ontnomen, dan bleef er van zelf standig kunstgenot niet veel over, Ook deze twee prachtige boekwerken zijn van de uit gever v/h. Van Ditmar N.V., Amsterdam- Antwerpen. H. SCHMIDT DEGENER

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2