Nieuwe bloembolienbeurs wordt op 20 December aanbesteed R 12 Woensdag 6 December 1950 3 H1LLEGOMS IDEAAL WORDT WERKELIJKHEID f7x, Reeds een kwart eeuw werken de Hille- gommers aan de verwezenlijking van een ideaal: een bloembolienbeurs in Hillegom. Dat ideaal zal thans, in eerste fase. tot wer kelijkheid worden wanneer op 20 Decem ber de bouw van de Hillegomse Bloem bolienbeurs zal worden aanbesteed. De plannen zijn van het Architecten bureau ing. A. Vogel te Amsterdam. Het beursgebouw zal verrijzen op het terrein waar eens het (onlangs gesloopte) herenhuis „Treslong" stond en heeft als voorterrein de fraaie demonstratietuin van het bloembollenvak. De voorgevel is ge richt naar de Weeresteinstraat de hoofd verkeersweg HaarlemLeiden en wordt gevormd door de (grotendeels glazen) faga- de van het restaurant, dat de naam „Tres long" zal blijven voeren en dat aan 200 gasten ruimte biedt. De beursingang is gelegen aan de Vosse- laan. Via een cirkelvormige vestibule be treedt men de grote hal (die tijdens uit voeringen als foyer dienst zal doen) waar in de garderobe gevestigd is en waar de standhouders een plaats krijgen. In deze hal kunnen eventueel machines en derge lijke worden gedemonstreerd. Zij is daar toe groot genoeg: de oppervlakte bedraagt 320 m2. Via de hal bereikt men de grote beurs- zaal met een oppervlakte van 800 m2. De verwarming van deze zaal geschiedt met hete lucht, die van boven wordt ingebla zen en via de plinten weggezogen. De ver lichting geschiedt door vier grote lichtkro nen en door indirecte lichtbronnen onder de grote ramen. De zaal kan, wanneer z< als toneel-, concert- of vergaderzaal in ge bruik is, aan 800 personen plaats verschaf fen. Er is bovendien een groot toneel met bergruimte voor coulissen, kleedkamers en dergelijke. Bijzondere aandacht is besteed aan de ventilatie en rookafvoer. In de voorgevel van het gebouw bevindt zich de „ceremoniële" ingang (die men door de demonstratietuin via het terras bereikt) waardoor men langs een brede corridor de grote zaal betreedt. Deze ingang zal echter alleen bij plechtige ge legenheden worden gebruikt. Aan de beurszaal grenst de keurings zaal die, met name wat de verlichting be treft, aan de hoogste eisen zal moeten voldoen. Voorts zijn enkele kleinere zalen" voor vergaderingen en recepties ter be schikking. Zalenprobleem opgelost Niet alleen voor het bloembollenvak en voor de Hillegomse beoefenaars daarvan js deze beurs een aanwinst, maar voor de Hillegommers betekent ze tevens een op lossing van het zalenprobleem. Er was in Hillegom dringend behoefte zowel aan een groot, modern restaurant als aan een voor alle doeleinden geschikte grote zaal. Men hoopt dan ook vooral in het bloembollen seizoen meer dan voorheen de vreemdelin gen te trekken, die voorheen wegens ge brek aan accomodatie zo snel mogelijk door deze grootste gemeente van de Bol lenstreek heen toerden. Op een achter de beurs gelegen par keerterrein kunnen honderden auto's ge stald worden. Aan deze zijde komt ook het nieuwe kantoor van de Plantenziektenkundige Dienst, die zich tot nog toe moet behel pen met een schuurtje, gelegen achter de woning van de technisch ambtenaar aan de Leidsestraat te Hillegom. Deze dienst krijgt de beschikking over een ruim kan toor met wacht- en spreekkamers. Het beheer van de nieuwe beurs is in handen van de Stichting Hillegomse Bloembolienbeurs, waarin ook een verte genwoordiger van het hoofdbestuur dei- Algemene Vereniging zitting heeft. Dit hoofdbestuur heeft eveneens een repre sentant in de raad van toezicht, die voorts bestaat uit een gemachtigde van het ge meentebestuur van Hillegom en een van de trustee voor obligatiehouders, de Zo zal Hillegoms nieuwe Bloembollen- beurs er uit zien. Coöperatieve Raiffeisenbank te Hillegom. Tot nu toe is alleen des Donderdags morgens beurs gehouden. Het ligt echter in het voornemen van het bestuur om zodra het nieuwe beursgebouw gereed is (naar men rekent in October 1951) de ge hele Donderdag de beurs open te stellen. Voor het tot aanbesteding kon komen, heeft men met vele tegenslagen te kam pen gehad. De prijsstijging der materialen eiste bijzondere maatregelen. Voorts bleek dat de zandplaat waarop het oude huis Treslong was gebouwd, weer rustte op een veenlaag, zodat de fundering diende te worden verzwaard. Men heeft daarvoor ruim 200 betonpalen nodig, waarbij vele van zestien meter lengte. Het gebouw wordt uitgevoerd in beton- skeletbouw, de gevels worden opgetrokken in bronskleurige steen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Anti-rheumaticum zonder onaangena me of schadelijke nevenverschijnselen. Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrhcumatiek, spit, ischias, lumbago, verkoudheden en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid, oorsuizen, duizeligheid. Kuucverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20 Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. ADVERTENTIE Sint-Nicolaasvreugde in drie plaatsen door brand verstoord Dinsdagavond om half acht brak brand uit in een opslagplaats van tabakswaren in Baarn. Het magazijn brandde geheel uit. Naar schatting ging voor 35 tot 40.000 gulden tabakswaren verloren. Om ongeveer dezelfde tijd ontstond brand in de lakspuiterij van een meubel fabriek in Culemborg. De lakspuiterij en de bovenverdieping der fabriek brandden geheel uit. Omliggende woningen kregen waterschade. In de afgelopen nacht is om half twee brand uitgebroken in een koffiebranderij in het centrum van Hilversum. De brand ontstond op de verdieping van het fabriekspand in de Kerkstraat. De brandweer bestreed hei; vuur met vrij groot materiaal. De door het dak slaande vlammen en vonken vormden een groot gevaar voor de dicht bebouwde omgeving. Men slaagde er in de brand tot de boven verdieping, die geheel uitbrandde, te be perken. Prix Goncourt. Tijdens het gebruike lijke jaarlijkse diner van de „Academie Goncourt" in het Parijse restaurant Drouant is de Prix Goncourt voor dit jaar toegekend aan de jonge schrijver Paul Colin voor zijn boek „Jeux sauvages". Veldmaarschalk Montgomery sprak met dr. Drees Veldmaarschalk Montgomery, bevelheb ber van dé landstrijdkrachten der landen, aangesloten bij het West-Europees Pact, vertoefde Dinsdag in Nederland. Hij had des namiddags een onderhoud met mi nister-president dr. Drees. Vader mishandelde zijn driejarige zoon Lagere straf geëist in hoger beroep Enige weken geleden is de opperman- stucadoor W. van D. uit Haarlem door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens mishandeling van zijn drie en halfjarig zoontje door het op de grond te gooien, waardoor het een beenfractuur opliep. De vader was van dit vonnis in hoger beroep gegaan en Dinsdagmiddag had hij zich voor het Gerechtshof te Amsterdam te verant woorden. De president jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willeboïs informeerde: „Waarom is u in beroep gegaan?" Verdachte: ..Omdat ik de straf te hoog vind." President: ..Wat u gedaan hebt met uw kind is wel erg „laag". Verdachte: „Zelfs de beste kan struike len, kan ik geen voorwaardelijke straf krijgen"? President: „Iemand, die een kind zodanig mishandelt, waardoor het scheenbeen ge spleten wordt, kan toch niet tot de besten gerekend worden". Tijdens de verdere behandeling van de zaak gaf verdachte toe, het kind mishan deld te hebben. Toen zijn vrouw in de tuin was hoorde hij een van zijn drie kinderen op de slaapkamer schreeuwen. Hij is naar boven gegaan, heeft het kind uit bed ge haald, geschopt en op de grond gegooid. Daarna is de vader naar beneden gegaan. De moeder keerde terug en hoorde haar zoon gillen. Zij ging naar boven en zag de jongen op de grond liggen. Hij klaagde over pijn in een van zijn benen. Een dokter werd gewaarschuwd, die meende, dat het been verzwikt was. De volgende morgen bleek echter, dat het scheenbeen gespleten was. Op hel ogenblik is het kind weer ge nezen. De president vond het mishandelen schandelijk en beestachtig. Hij vermoedde, dat de ouders niet in staat waren hun drie kinderen op te voeden. Bovendien is ge bleken, dat de man zijn vrouw ook wel eens sloeg. Verdachte: „Ik heb haar niet willen mis handelen, maar haar met slaan en harde woorden willen leren hoe zij haar plichten tegenover het huishouden moest waar nemen." Een der raadsheren was van mening, dat verdachte een smerige streek heeft uitge haald. De mishandeling typeert het gehele karakter van de man, voegde hij er aan toe. De president merkte op, dat verdachte, tijdens de behandeling van de zaak voor de Haarlemse rechtbank gezegd heeft, dat de straf hem niets kon schelen. Hij zou het niet erg gevonden hebben, als hem een straf van een jaar was opgelegd. Verdachte verweerde zich door te zeg gen, dat zijn vrouw in die tijd plannen had, echtscheiding aan te vragen. Het kon hem toen niets schelen, wat er met hem gebeu ren zou. Nu ligt de zaak geheel anders. De verhouding in zijn gezin is goed te noemen. Indien hij een straf moet ondergaan, dan wordt hij uit het gezin genomen en zijn vrouw en kinderen moeten van steun leven. Dat zou verdachte gaarne willen voor komen. De procureur-generaal mr. J. F. Hoeffel- man zeide, dat verdachte een bruut in huis is. Het kan waar zijn, dat zijn vrouw geen flinke steun voor het huishouden is, maar daarom mag de vader zijn kind niet mis handelen. Spreker achtte de straf wat hoog en eiste bevestiging van het vonnis, echter niet ten aanzien van de straf, welke hij be paald wilde hebben op drie maanden. Het hof zal op Dinsdag 19 December uit spraak doen. Padvindersraad heeft de Goudsberg verkocht De Nationale Padvindersraad heeft het kampeercentrum op de Goudsberg bij" Lunteren, waar na de bevrijding koem- poelans van de Nederlandse Padvinders en van de Katholieke Verkenners gehouden werden, verkocht. Het terrein is ongeveer 20 ha. groot. Een grote instelling uit het Westen des lands heeft terrein en gebouwen gekocht met de bedoeling er een vacantiecentrum voor haar personeel te vestigen. Typhus op Noorse schip „Bessa" Zestien opvarenden lijden aan de ziekte Het aantal typnusgevallen onder de be manning van het Noorse s.s. „Bessa", dat voor Vlissingen in quarantaine ligt, heeft zich uitgebreid. Zestien van de zes-en- twintig opvarenden zijn in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen opgenomen. ADVERTENTIE Weekstaat Nederlandse Bank Gestegen geldbehoefte bij de maandwisseling Op de verkorte balans van de Nederland se Bank, opgemaakt per 4 December, komt de gebruikelijke behoefte aan geld middelen bij de maandwisseling duidelijk tot uiting in de stijging van de voorschotten in rekening-courant met ruim 16 millioen gulden tot 79.127.355 en in de verminde ring van de saldo's van banken in Neder land met ruim 13 millioen gulden tot 30.579.810. Het gewone tegoed van de schatkist is met ruim 37 millioen gedaald tot 279.144.990. Het totaal der vorderin gen op het buitenland is toegenomen met bijna 15 millioen gulden tot 1.288.837.480. Daartegenover zijn de vorderingen in gul dens op vreemde circulatiebanken met 16 millioen gulden geslonken tot 412.195.552. De vrije saldo's van vreemde circulatie banken zijn met 21 millioen gestegen tot 468.556.972. De 'bijzondere rekening van de schatkist is met ruim 1 millioen gulden aangegroeid tot 1.318.128.754. De geblok keerde saldo's, die verleden week nog slechts 29.037 bedroegen, zijn thans uit de boeken verdwenen. De geldbehoefte bij de maandwisseling komt tot uitdrukking in de stijging van de bankbiljettencirculatie met 48 millioen gul den tot 2.843.566.720. De circulatie van muntbiljetten geeft een toeneming te zien van ruim 2.500.000 gulden tot 135.234.734. Vergoeding van kosten voor Joodse scholen in bezettingstijd In September 1941 werden op aanwijzing van de toenmalige secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming in verschil lende gemeenten een of meer scholen voor Joodse kinderen opgericht. In strijd met de daaromtrent door de secretaris-generaal gedane toezegging werden de kosten van deze scholen welke op 1 September 1942 aan de Joodse Raad werden overgedragen niet ten laste van de begroting van zijn departement vergoed. Het komt de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen alleszins redelijk voor tot de terugbetaling van die kosten, met uitzon dering van de kapitaalsuitgaven, die immers beschouwd kunnen worden als een 'oezitsvermeerdering van deze gemeenten, over te gaan. Ook in de gevallen, waarin na 1 September 1942 door de gemeenten kosten zijn gemaakt, die niet door de Joodse Raad werden vergoed, zal het rijk alsnog tot terugbetaling aan de gemeenten overgaan. Voor het lager onderwijs is hier mede in totaal een bedrag van 534.131 gemoeid. In een suppletoire begroting heeft de minister dit bedrag aangevraagd. Vorming voor leidinggevende functies in het bedrijfsleven De minister van Economische Zaken heeft bij de Hoofdcommissie voor de In dustrialisatie ingesteld een commissie ad hoe voor de vorming van personen, be stemd voor leidinggevende functies in het bedrijfsleven. De commissie heeft tot taak de hoofdcommissie van advies te dienen omtrent de wijze, waarop en de middelen waardoor de vorming kan worden bevor derd van personen, bestemd voor leiding gevende functies in het bedrijfsleven, in het bijzonder wat de vergroting van hun kennis en bekwaamheid op technische en commercieel gebied betreft. Voorzitter van de commissie is prof. dr. H. R. Kruvt te 's Gravenhage, voorzitter van de Nederlandse Centrale Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek. Leden zijn dr. C. H. van der Leeuw te Amsterdam, directeur van de Erven de Wed. J. van Nelle N.V.: D W Ormel te Amsterdam, secretaris van de Stichting van de Arbeid, en Ch. Stulemever te Breda, gedelegeerde van de raad van be stuur der Hollandse Kunstzijde Industrie N.V. MOZART EN FRANCK OP HET VIJFDE D-CONCERT VAN DE H.O.V. Het vijfde ledenconcert van de H.O.V in de Dinsdagavondserie heeft plaats op 12 December. Uitgevoerd worden onder leiding van Toon Verhev de ouverture ..De Tover fluit" en het Pianoconcert in d kleine terts van Mozart en de Symphonic (eveneens in d kleine terts) van César Franck. Soliste is de Roemeense pianiste Clara Haskil. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Gisteravond heeft Sinterklaas in Eindhoven zijn televisie-debuut gemaakt, waarbij hij een levendige belangstelling aan de dag legde voor de opneem-camera en verdere studio-apparatuur. Het programma, dat een uur duurde, was er in hoofdzaak op gericht, de toeschouwers een inzicht te geven in de techniek van de televisie-uitzendingen. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 6 DECEMBER Luxor: „Opmars zonder genade", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bel Ami", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Montana", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zweep van Zorro", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Liebe '47", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zuidzee-zondares", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 7 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen» Poppetje gezien Amsterdam heeft er op het Museum plein een museum bij gekregen, zodat de Amstei-damse makker, die ter wille van een Franse bezoeker deze statige vlakte als „Plein des Musées" betitelde, de spij ker ongewild op de kop sloeg. Het is een bijzonder fraai herenhuis, dat zich be vindt op de hoek van de Johannes Ver meerstraat en dat de collectie Di-ees- mann bevat, die tot titel draagt „Am sterdam. en Omgeving". De heer W. J. R. Dreesmann heeft er, gedreven door zijn grote liefde voor 's Rijks hoofdstad en geholpen door een ruime beurs, een ver zameling schilderijen, tekeningen, gra vures, zilverwerk en andere snuisterijen bijeengebracht, die er wezen mag. Dit laatste kan men trouwens wel afleiden uit het feit, dat de collectie tot 31 Maart tentoongesteld blijft. Men treedt dit museum binnen door de voordeur en geeft in de hal tassen, koffers, verhuiswagens of ander ver- voergerei af. Hiermee houdt de gelijke nis met axxdere kunst-tempels echter op, want instede van grimmige suppoosten die het expositie-materiaal bewaken, vindt men een hoffelijke jongedame, die u rondleidt door de vele kamers van het perceel en u honderd-uit vertelt over hetgeen er te zien is. Bovendien gaat men niet door zalen waar de ge ringste kuch langs de muren davert als een uitbarsting van de Etna, maar door gerieflijke vertrekken, waar ge u zó thuisvoelt, dat ge goesting krijgt een tukje te doen in een comfortabele club fauteuil. Reeds de hal bevat een aantal waar devolle ornamenten. Zo ziet ge er een Amsterdams profiel van de stad wel te verstaan en twee kwartetten uit de zeventiende en de achttiende eeuw. Dit zijn niet zozeer kaartspelen als wel de instrumenten waarmede muziek werd voortgebracht. Gaat men rechtsaf, dan ontwaart men een tekening door Rem brandt van het Pesthuys, dat tegen woordig als Wilhelmina Gasthuis te boek staat. Ook vindt men er de voor loper van het Herenboekje, die tijdens ons bezoek echter net aan zijn middag slaapje op een groen fluwelen kussen bezig was. Deze zestiende eeuwse kamer bevat voorts in China vervaardigde bor den met Amsterdamse wapens en stads gezichten. Men zond in die tijd namelijk de tekeningen naar het Hemelse Rijk en liet daar de borden maken. In later eeuwen kwamen de tekeningen uit China en werden de borden in Holland gemaakt. In de zeventiende eeuwse kamer werd ons oog getroffen door een globe uit de zeventiende eeuw, die zo groot is als een ei. Men beseft dan weer met verba zing de juistheid van het gezegde: „We leven in een kleine wereld". Ook is er een schilderij van Pieter de Hoogh, dat merkwaardig genoeg een Hollands bin nenhuisje voorstelt en waarop men ziet hoe de schilder van mening veranderd is. De in het gezelschap aanwezige hond heeft hij namelijk een decimeter of daaromtrent naar rechts verplaatst, zonder zich er overigens om te bekom meren, dat de eerste afbeelding als een morsige schaduw op de zwarte en witte tegels achterbleef. Er is voorts een uit nodiging om aanwezig te zijn bij de ,.be- graefenis met Joost van den Vondel". Wij zouden nu zeggen „van". Een van de leukste dingen, die wij zagen was een tafelklok waarboven gou den poppetjes de wacht hielden en die van alle gemakken was voorzien. Niet alleen deelde dit instrument nauwkeurig mede hoe de stand van de maan was, welke dag het was, of er een kabinets crisis kon worden verwacht en of het een strenge winter zou worden, maar het bleek bovendien in staat allerlei wij zen te spelen, die naar verkiezing „Hoe zee, goereis Bataafse jeugd" of de „Overtoomseweg" konden wezen. Ten slotte zat er een handle aan, dat naar verkiezing op „Slaan" of „Niet slaan" kon worden gesteld, waarschijnlijk ten behoeve van de kattekwaad uithalende kinders. Hekje dicht Gefascineerd hebben wij voorts ge keken naar de zilverwerk-miniaturen, die ganse troepen-contingenten com pleet met kanonnen, paarden, vlaggen en ander oorlogs-materiaal. uitvoerig gedekte diner-tafels, molenaars, wippen, schommels, koorddansers en andere ge bruiksvoorwerpen omvatte. En hoe ver der men in het huis ging, hoe verder men medeleefde met de geschiedenis van Amsterdam. Zo zag men in een vi trine op de trap een aantal gelakte siga rettendozen uit de negentiende eeuw, die allerlei oude stadsgezichten vertoonden. Er was er echter één bij van het ultra moderne gebouw van Vroom en Drees mann in Amsterdam, hetgeen bij latere geslachten mogelijk enige verwarring zal verwekken. Op de bovenverdieping tenslotte von den wij de meest recente historie in beeld. Er was een doek van Maris, dat wel met griesmeel beschilderd scheen en voorts schilderijen van Israels, waar wij het altijd lichamelijk koud van krijgen. Maar ons hart stond stil. toen wij de Breitner-kamer binnenkwamen. Want daar, vrienden, hangt zo ongeveer de mooiste collectie Breitners die wij ooit bijeenzagen. Zelfs de ons rondleidende dame had moeite om ons uit onze ver lorenheid los te rukken. Ons bescheiden schrijfmachientje zou bezwijken onder de vracht van onze indrukken, wanneer wij deze eraan zouden toevertrouwen. Maar op deze doeken is het schone Am sterdam schoner dan ooit en wij zouden u desnoods per deurwaarder wil len aanmanen om een uurtje in die kamer te vertoeven, waaruit ge ver troost met het leven zult heengaan. We hebben eigenlijk nog maar heel weinig aandacht besteed aan al die an dere schilderijen die er hingen. Aan alle mooie en alle foeilelijke (want die zijn er natuurlijk ook) herinneringen aan Amsterdam. Maar de mooie dingen zijn zoals dat Amsterdam past verre in de meerderheid. En daarom sluiten wü, Het Amsterdams Toneelgezelschap vertoont hedenavond in de Stads schouwburg „De dood van een han delsreiziger" van Arthur Miller (met Louis Saalborn) en Vrijdag „De ge temde feeks" van Shakespeare onder regie van Albert van Dalsum. In de Doelenzaal aan de Kloveniers burgwal geeft het Nederlands Volks toneel Vrijdagavond een reprise van „Asfaltjeugd" door de Franse auteur Robert Hossein onder regie van Hans Tieméyer. Ook overigens is er in de schouw burgen niets nieuws te beleven: in het Leidseplein Theater treedt het cabaret van Wim Sonneveld op. in het Centraal Theater speelt Cor Ruys dagelijks zijn jubileumstuk, in de In de hoofdstad uit Kleine Komedie verkoopt Toon Her mans gekheid op een stokkie en in Carré voert de Hoofdstad Operette .Zwei Herzen in Drievierteltakt" van Robert Stolz in de Nederlandse taal uit. In de kleine zaal van het Concert gebouw speelt Woensdagavond de pianist Walter Hautzig werken van Beethoven, Chopin en Schuman. Donderdag geeft Alfred Cortot een recital en Vrijdagavond zingt Kath leen Ferrier voor de kunstkring lie deren van onder anderen Handel, Bruch, Schubert en Brahms. De enige nieuwe tentoonstelling is die van werken van Marie van Reg- teren Altena in kunsthandel Santee Landweer aan de Keizersgracht. Van Meurs (eveneens aan de Keizers gracht) exposeert edelsmeedwerk kunstnaaldwerk, ceramiek en oud- \^Japanse tekeningen. na een gepast huldebetoon aan de ver zamelaar, die iedere minnaar van Am sterdam mee laat profiteren van zijn schoon bezit, met een bescheideix gebaar ons hekje achter ons. BOEDA. Onze Olympische zwemkampioene Nel Kouaijs-van Vliet is ijverig in training om, indien zij zich sterk genoeg acht, weer aan wedstrijden te gaan deelnemen. Ook Nels acht maanden oude dochtertje Margadie hier onder de bekwame lei ding van haar moeder de eerste „hengel- beurl" krijgt, zal wel spoedig „haar slag slaan". De „Evertsen" patrouilleert weer langs de kust van Korea De Nederlandse torpedobootjager „Evert sen" patrouilleert thans weer langs de kus ten van Korea. Het schip is in September tijdens een actie voor de kitst van Korea op een rif gelopen. De daardoor opgelopen averij dacht men aanvankelijk in de Japanse havenstad Saseho te kunnen her tellen. Dit bleek echter niet mogelijk. Medio September voer de „Evertsen" op eigen kracht naar Hongkong, waar onder houd en reparatie zijn verricht. Hoewel deze Britse Kroonkolonie gedeel telijk een vrijhaven is, zijn de prijzen er bijzonder hoog. Daarom was het voor de opvarenden een uitkomst, dat de Nedei-- landse kolonie in Hongkong voor een gast- vrije ontvangst had gezorgd. Nederlandse families lieten de bemanning de beziens waardigheden en het natuurschoon van het eiland zien. Bijzonder op prijs gesteld wer den de gezellige familieavondjes, waarop de mannen van de „Evertsen" werden uit genodigd. De voetballers onder de beman ning hebben van hun verblijf op het eiland nog gebruik gemaakt om het eerste elftal van de Hongkong Football Club met 2-1 te slaan. Half November was de reparatie zo ver gevorderd dat de „Evertsen" zou proef varen. De proefvaart slaagde volkomen. Het schip kan weer 30 mijl lopen. Eind November is de torpedobootjager toen weer in dienst gesteld. Er is nog niets bekend over een even tuele aflossing van de „Evertsen", die nu sinds Januari 1949 van huis is. Expositie „De Acht" Ongeveer elf jaar geleden werd de kunstkring „De Acht" opgericht. De leden waren voornamelijk amateurs, die een maal per week tekenles van Kees Verwey kregen. Tekenen en schilderen naar het levende model is nog steeds het doel. De onderlinge verhouding bleef prettig en zo traden er steeds meer nieuwe amateurs èn bèroepsschilders top Thans bedraagt het aantal leden ruim dertig, waai-van er thans 26 in „Het Luifeltje" te Haarlem evnoseren. Als figuurschilder treft ons steeds Cor Mandersloot: zijn vastheid, zijn zuiver heid zijn bewonderenswaai'dig. In het landschap („bijvporb. „Zomer in Mheer") is hij nog niet zó overtuigend. Van de overigen leek het romantische „Maanlicht" van J. C. Mets een geslaagd, want op een wèlbewuste techniek berustend, werk. Het zelfde zou men van Reidings zon-overgoten portret van een „Oude man" kunnen zeg gen. Van de landschappen verdient „Duin landschap bij Overveen" door Simon Wal- bi-echt een vermelding: knap van opzet, sappig van kleur. Ook Kretzschmar maakt fraaie landschappen, zij hel slechts in conté. Deze kleine, intieme tentoonstelling be velen we gaarne voor een bezoek aan: zij is zonder pretentie en toont veel dat een be lofte inhoudt. H. SCHMIDT DEGENER Viool en Mozart-vleugel Kamermuziek-middag door Nap de Klijn en Alice Heksch Op Dinsdagmiddag 26 December speelt het duo Nap de Klijn en Alice Heksch kamermuziek in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Het programma is geheel samengesteld uit composities van Wolfgang Amadeus Mozart. Bij deze ge legenheid wordt door Alice Heksch voor de tweede keer in het openbaar de zogenaam de Mozart-vleugel bespeeld. Dit instrument is een copie naar een bewaard gebleven model uit de tweede helft van de achttiende eenw, een Heilmann met mechaniek van Stein. Het verschilt in zoverre van de mo derne vleugel dat de hamerknoppen veel kleiner ziin en bekleed met hertenleer (de viltbekleding wordt pas- aan het einde van de achttiende eeuw voor het eerst toege past). Hierdoor heeft de klank het heldere en gevoelige karakter, waarop de muziek uit de tijd van Haydn en Mozart berekend was. De omvang bedraagt vijf octaven en voor iedere toon zijn er twee in plaats van drie snaren. De toetsen zijn zwart-wït in plaats van wit-zwart en de vleugel heeft geen pedalen doch een zogenaamde „Knie- hebei". De violist Nan de Kliïn bespeelt een Maggini uit 1609 met een striikstok uit de tijd van Mozart. Dit concert wordt gegeven voor de Haarlemse Kunstgemeen schap. „MARIA GORETTI" TEN TONELE Het Nationaal Nederlands Toneel geeft Zondagavond in de grote zaal van het ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem een opvoering van het spel „Maria Goretti" naar een novelle over het leven van deze jongste heilige door frater Mari-André. De medewerkenden zijn Greetje van Schaick, Miep Brugmann. Jan van Axel. Peter Aryans, Johan Overbeeke en Willem van der Veer. die tevens de regie voert. De décors zijn van Jan Kraakman.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5