Personeel van de N.Z.H. kreeg geen kans om strooi-avond te aderen ORGANON-OSS Kort en Bondig De Zevenster oensdag 6 December 1950 4 C C5 Tal van vrijwilligers loodsten duizenden passagiers over onbegaanbare wegen naar liun bestemming Het personeel van de N.Z.H. heeft gisteren schier bovenmenselijke arbeid verricht om de grote stromen reizigers, die veroorzaakt werden door het samenvallen van de Sint Nicolaasdrukte met het slechte weer en de gladheid der wegen, binnen een redelijke termijn te vervoeren. Omstreeks vier uur 's middags dreigde de toestand bij sommige haltes bijna catastrofaal te worden. Op dat tijdstip kwamen de eerste treinen in Haar lem aan met mensen die bij familie of vrienden strooi-avond gingen houden, sloten vrijwel alle kantoren en moesten bovendien honderden schoolkinderen, die in het Concertgebouw het Sint-Nicolaasfeest van de Nederlandse Onderwijzersvereniging hadden bijgewoond naar Haarlem-Noord worden vervoerd. Op dat ogeftblik begonnen ook de ge volgen van de grondvorst op de wegen merkbaar te .worden, zodat grote vertra gingen onvermijdelijk werden. Met dat al hebben honderden reizigers op het Plein, voor Haarlems Dagblad en Grote Markt geruime tijd moeten wachten voor zij met een bus meekonden, doch ge zien de bijzonder zware omstandigheden waaronder gewerkt moest worden, geloven wij niet dat er reden is iot critiek op de vervoermaatschappij. Temeer niet, omdat wij van de Rijksver keersinspectie, waarvan enkele ambtenaren juist gisteren de gang van de dienst contro leerden, vernamen dat de N.Z.H. „ervan heeft gemaakt wat er van te maken was". De deskundigen waren juist van mening, dat, wanneer er vertragingen ontstonden, het publiek in het bijzonder de winke lende dames daartoe zelf voor een niet gering deel toe bijdragen door bij bussen met eenmansbedïening niet met gepast geld te betalen of hun kaarten of abonnementen gereed te houden. Tegen zes uur was de grootste drukte weggewerkt. In de late avond echter namen de moei lijkheden zodanig toe, dat de directie een ogenblik overwoog om de gehele dienst stil te leggen, daar de wegen vrijwel onbegaan baar waren geworden. De bussen van de buitenlijnen kwamen soms met meer dan een uur vertraging binnen. Desondanks meldden zich talrijke vrijwilligers onder het personeel om extra ritten te rijden. Voor de Stille Armen Een gemeenschappelijke actie Wij hebben er dezer dagen reeds de aan dacht op gevestigd dat de groep Stille Armen in de laatste jaren belangrijk groter is geworden. De consequentie die daaraan vast zit is, dat er nu bij het Comité voor de Kerst inzameling voor de Stille Armen ook meer geld moet inkomen, om in dezelfde mate als voorheen hulp te kunnen bieden. Dit klemt nog te meer nu de koopkracht van de gulden verminderd is. Het Comité, of juister gezegd, de burgerij van Haarlem en Omgeving, staat dus voor een zware taak. Alle zeilen moeten worden bijgezet om aan de meer dan duizend Stille Armen een gave te doen toekomen, die de komende feestdagen voor hen wat minder somber zal doen zijn. Nog altijd ligt er waarheid in het spreek woord „vele handen maken licht werk", ook al betreft het in dit geval geen licht, maar zelfs een zwaar werk. Vele krachten die op zich zelf te be scheiden zijn om veel gewicht in de schaal te kunnen leggen, moeten worden samen gebundeld. Ook in de actie voor deze Kerstinzame ling. Wie neemt op een kantoor, winkel of werkplaats het initiatief voor een collecte of het rondgaan van een lijst? Er zijn er al die in deze zijn voorgegaan en daarbij een aardig resultaat hebben gehad. Maar dit goede voorbeeld moet door velen ge volgd worden. Ook is er veel voor te zeggen dat bij uit voeringen of vergaderingen van vereni gingen een inzameling wordt gehouden. Misschien zijn er dan wel penningmeesters die uit de kas nog enkele guldens of tien tjes kunnen beschikbaar stellen om het vergaarde bedrag aan te vullen. Er kan in deze weken op bridge- en kaartclubs het goede besluit genomen worden alleen te spelen ten bate van de Kerstinzameling. Dan wordt het eerst recht een gemeen schappelijke actie. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 December 1950 ONDERTROUWD: 5 Dec., A. J. Schut en J. C. van Raalte; T. H. Kraag en G. Soomers; J. P. de Klerk en M. Jurg. BEVALLEN van een zoon: 4 Dec., G. M. HeijeLukas; 5 Dec., C. J. HakStokman; H, Post UiterweerDolfing. BEVALLEN van een dochter: 4 Dec., M. van WirdumBoekei; H. A. KuijperMer kuur; F. W. M. T. ReintjensReuten; 5 Dec., E. M. Froom—van der Meij. OVERLEDEN: 3 Dec., J. W. Verdonk, 58 j„ van Nesstraat; C. A. den Burgervan dei- Kwast, 53 j„ Kamperlaan; M. Verweij de WinterBoekestein, 84 j., Reigerstraat; A. C. Romp—Pettersson, 60 j., Sophiastraat; J. Drijver. 77 j., Thomsonlaan; 4 Dec., G. T. S. Mulder, 1 m., Kamperlaan; M. Douwma, 75 j„ Generaal Cronjéstraat; T. A. Lamboo, 66 j., Kruistochtstraat. Ook het garagepersoneel werd inge schakeld en er bleef geen wagen die dienst kon doen binnen. De N.Z.H. heeft gisteravond zelf het sta tionsplein berijdbaar moeten maken, even als verscheidene opritten van bruggen. Nadat de laatste bussen binnen waren, heeft een deel van het personeel tot diep in de nacht doorgewerkt om het wagen park voor vanmorgen weer startklaar te krijgen. Een woord van lof voor het personeel van de N.Z.H. is dan ook op zijn plaats. Geen dubbel rijwielpad tussen Bennebroek en Sassenheim Verbetering van de toestand wordt niet urgent geacht In ons blad van Maandag deelden wij mee met welke moeilijkheden wielrijders te kampen hebben die op de rijksweg tus sen Bennebroek en Sassenheim fietsen. Er is aan een zijde van de weg een rijwielpad en de fietsers moeten de weg enige malen oversteken, om van het ene naar het an dere rij wiepad te komen. De Rijkswaterstaat van Zuidholland had plannen gemaakt de toestand te verbeteren en een rijwielpad aan beide zijden van de weg aan te leggen. Begin November was de aanleg van de rijwielpaden aanbesteed en de laagste inschrijver was de heer C. Lampert te Haarlem. Wij vernemen, dat het departement van Financiën aan de Rijkswaterstaat van Zuidholland bericht heeft, dat de aanleg van rijwielpaden aan twee zijden van de weg niet urgent is. Er loopt een fietspad langs de weg. Daarom mag het werk niet worden uitgevoerd. Ds. M. Holtrop te Haarlem heeft be dankt voor het beroep naar de Chr. Geref. Gemeente te 's Gravendeel. Bij Tiel is de rivier de Waal buiten haar oevers getreden, waardoor de gierpont uit de vaart moest worden genomen. Ook het verkeer op de weg ondervindt tengevolge van de overstroming veel moeilijkheden. De veerdienst TielWamel wordt met een stoomboot en een motorboot, ieder met aangekoppelde pont, onderhouden. De weg die naar de pont TielWamel loopt staat geheel onder water. Belangrijke schenking aan Frans Halsmuseum 49 werken van moderne beeldende kunstenaars Aan de namen van hen die door legaten of schenkingen de verzamelingen van het Frans Halsmuseum hebben uitgebreid, kan thans met dankbaarheid die van mevrouw G. "WallbrinkOud te Haarlem worden toegevoegd. Naar wij vernemen van de heer H. P. Baard, directeur van het museum, heeft deze stadgenote het bezit van de gemeente aan moderne kunst ver rijkt met niet minder dan 49 schilderijen, tekeningen en aquarellen, hoofdzakelijk van Haarlemse kunstenaars. Dit gemeente lijk bezit heeft hierdoor een dusdanige be langrijkheid gekregen dat- het beschouwd kan worden als de kern van een waardige, representatieve collectie, die naast de ver zameling oude kunst haar eigen bestaans recht zal krijgen, met alle consequenties van dien. In dit wel bijzonder te waarderen ge schenk zijn de volgende kunstenaars (we noemen hen in alfabetische volgorde) ver tegenwoordigd: mevrouw F. P. J. Bakema, H. F. Boot, Chris 'Beekman, J. Bendien, Paul Citroen, A. Colnot, P. van Egmond, Anneke van der Feer, Gerrits, A. Grootens, A. Henriët, Oito B. de Kat, Kirschenbaum, P. C. Kloes, Al. Loots, Charles Roelofs, Sieger, W. Sleyn, W. Verboog, Kees Verwey en J. Wagemaker. Hieraan heeft de schenk ster nog toegevoegd beeldhouwwerken en grafiek van Gerrits, Aart van Dobben- burgh, Bendien, Dehé en Wagemaker. Naar aanleiding van dit bericht gaf de lieer Baard ons als zijn mening te kennen dat de beeldende kunstenaars, van wie wer ken in deze thans aan hetFrans Halsmuseum overgedragen collectie voorkomen, allen met zeer gelukkig gekozen en karakteris tieke bewijzen van hun talent vertegen woordigd zijn, zodat het gehalte van deze schenking op een hoog niveau staat. De be scheidenheid van deze verzamelaarster respecterende moet toch gezegd worden dat zij zich steeds heeft laten leiden door een voortreffelijk aesthetïsch inzicht. Overheid en burgerij kunnen hun dankbaarheid voor deze daad van onbaatzuchtige burgerzin op de beste wijze tonen door het aan de dag leggen van een warme belangstelling voor het wel en wee der eigentijdse kun stenaars, waarvan mevrouw Wallbrink Oud een schitterend voorbeeld heeft ge geven. In Eygelshoven heeft een 55-jarige Joe goslavische mijnwerker een revolverschot gelost op zijn hospita, die hem had gezegd dat hij een ander kosthuis moest zoeken. De vrouw werd niet levensgevaarlijk gewond. De dader sloeg daarna de hand aan zichzelf. Resultaat K.N.A.C.-actie moeilijk te berekenen In Haarlem vier ongevallen (drie door gladheid) Wanneer gisteravond een van de leden van de Haarlemse Verkeerspolitie een van zijn bekenden sprak, dan werd hem al spoedig de vraag gesteld: „En hoe is het vandaag met het verkeer gegaan?", het geen in ieder geval bewijst, dat de actie van de K.N.A.C. voor een veilige vijfde December behalve veel onredelijke critiek ook in brede kringen belangstelling voor het streven naar een vermindering van het aantal verkeersongelukken heeft teweeg gebracht. Er zijn in Haarlem gisteren vier ver keersongelukken gebeurd, alle van lichte aard. Daarvan waren er drie aan de glad heid te wijten, Deze zou men dus voor een vergelijking met andere dagen moeten af trekken, maar dan moet men ook in reke ning brengen, dat er gisteren heel wat minder fietsers op de weg waren dan anders en dat de overige weggebruikers met het oog op het slipgevaar zeer voor zichtig reden, hetgeen de kans op ongeval len natuurlijk ook verminderde. Men heeft eens nagegaan, wat de cijfers waren voor de vier voorafgaande Dins dagen en daarbij kwam men tot het ver rassende resultaat, dat deze respectievelijk vier, vier, twee en weer vier bedroegen. Desondanks heeft men de indruk ge kregen, dat er gisteren in het algemeen ook beter werd opgelet dan anders het geval is en men hoopt nu maar, dat deze (eerste) actie de waakzaamheid, de hoffelijkheid en het verantwoordelijkheidsgevoel van de deelnemers aan het verkeer ook op andere dagen zal stimuleren. Helemaal ongelukkenvrij bleef in deze omgeving Bloemendaal, dat zich dus met de titel K.N.A.C.-kampioen voor Kenne- merland mag sieren. GEORGETTE HAGEDOORN WEDEROM VOOR DE H.K.G. Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck pas terug uit Kopenhagen treden deze maand twee keer op voor de Haarlemse Kunstgemeenschap met een geheel nieuw programma van internationale chansons en, wel op Vrijdag 15 December in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw en op Zaterdag 16 December in de aula van het Kennemer Lyceum. „DE ROVERSSYMPHONIE" Op Dinsdagavond 12 Decembet wordt in het Frans Halstheater onder auspiciën van de filmkring van de Haarlemse Kunst gemeenschap een reprise gegeven van het muzikale meesterwerk der cinegrafie „De Roverssymphonie" van Friedrich Feher, voorafgegaan door Engelse pasteltekenfilms uit de serie „Musical Painting Box". Voor het kind, door het kind Uitslag postzegelactie en luisterwedstrïjd Sint Nicolaas heeft Dinsdagavond door de radio de uitslag bekend gemaakt van de actie: „Door het kind voor het kind" en van de luïsterwedstrijd ten bate van de Kinderpostzegelactie. De eerste prijs voor de verkoopactie der Kinderzegels, een vacantie van veertien da gen in Nederland, is gewonnen door klasse Ia van de Chr. Hermineschool in Zetten, de tweede prijs, zeven dagen vacantie in Ne derland, door de vijfde klasse van de Bij zondere Neutrale School in Enspijk, en de derde prijs, een tweedaags schoolreisje per autobus, cloor de zesde klasse van de Her vormde School in Uithuizen. Bij de radio-luisterwedstrijd „Voor het Kincl" werd de eerste prijs, veertien dagen vacantie in Nederland, gewonnen door de vijfde klas van de Mariaschool te Delft, de tweede prijs, een vacantie van zeven dagen in Nederland, door de zevende klas van de Openbare Lagere School in Wom- mels (Fr.), en de derde prijs, een school reisje van één dag, door de tweede klasse van de middelbare meisjesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal. De hoofdprijs voor de individuele deel nemers aan de luisterwedstrijd, een tele visie-ontvangtoestel, is gewonnen door mej. B. J. Nanninga, Tweede Kostverloren- kade 13 l-III in Amsterdam-West. Schaken Meningsverschil tussen Szabados en Reshevsky De voortzetting van de partij uit de zeven tiende ronde_ van het schaaktournooi te Amsterdam tussen Szabados en Reshevsky is vanochtend circa een half uur onderbro ken moeten worden wegens een menings verschil tussen beide spelers over het analyseren met derden van de stellingen der hangpartijen. Deze oude kwestie, die op tour- nooien telkens weerkeert, liep nogal hoog. Reshevsky was daardoor niet in staat zijn partij normaal voort te zetten. Szabados wilde ook liever niet spelen en onder deze omstandigheden mogelijk een winstpunt boeken. De afgebroken partij tussen Golombek en Trifunovic is zonder verder te spelen door Golombek opgegeven, Op voorstel van Van Scheltinga is de partij Gligoric—Van Schel- tinga remise geworden. Voetbal Haarlem speelt thuis tegen K.F.C. De voor Zondag vastgestelde wedstrijd KFCHaarlem is uitgesteld en in de plaats daarvan is vastgesteld HaarlemKFC om twaalf uur op het terrein aan de Jan Gijzenvaart. Voorbereiding jeugdtournooi FIFA Omstreeks de Paasdagen zal in Zuid Frankrijk een jeugdtournooi worden gehou den, uitgaande van de FIFA. Nederland zal ook aan het tournooi deelnemen. Ter voor bereiding hiervan wordt Zaterdagmiddag op het terrein van „Haarlem" een proefwedstrijd tussen twee jeugdploegen gespeeld. Sport in 't kort KARL HANSEN GEWOND. De Deen Karl Hansen, die voor de club Juventus te Turijn speelt, moest gisteravond na een auto ongeluk in een ziekenhuis worden opgeno men. Hij had een. hersenschudding gekregen en de dokters noemden na een eerste onder zoek ziin toestand ernstig. DEBUUT VAN RIJVERS IN FRANKRIJK. Rijvers heeft voor het eerst als beroeps speler in zijn nieuwe club St. Etienne ge speeld in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Monceau-les-Mines. Zijn club won met 8—1 en Rijvers maakte twee doelpunten, Volgens het blad „1'Equipe" heeft Rijvers bij de ondertekening van zijn contract een som van 3.200.000 francs ontvangen. Hij is van plan zich te St. Etienne te vestigen, waar hij een betrekking hoopt te vinden. Reiniging hield strooi-avond Uiteraard hebben de reinigingsdiensten gisteravond en vannacht weer druk werk gehad met zandstrooien en pekelen. In Haarlem kwam om half tien een nood kreet van de politie, die in het Kleverpark levensgevaarlijke gladheid had geconsta teerd. Van dat ogenblik af hebben steeds meer leden van de sneeuwploegen hun „heerlijk avondje" onderbroken gezien door de dringende oproep om te komen helpen bij het kille karwei. Ook in Heemstede, zo verzekerde ons de directeur van Publieke Wei-ken, wordt „dag en nacht" gestrooid. Natuurlijk komen de hoofdwegen het eerst aan de beurt, zo dat het kon gebeuren, dat uit de schilders- buurt en letterkundigenwijk protesten wer den vernomen dat men daar nog niet ge weest was. Bovendien is het weer nogal vervaderlijk, zodat plekken die al eens onderhanden zijn genomen, na korte tijd weer als spiegels zijn. Gevaar voor vertraging der Benelux-Unie De ondertekening van de overeenkomst betreffende de Benelux-Unie, die naar verwacht werd half December in Den Haag zou geschieden tijdens de bijeen komst der Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers, welke volgens de plannen dan gehouden zou worden, dreigt op het allerlaatste ogenblik door een moei lijkheid te worden vertraagd. Deze moei lijkheid ontstond door het aandringen van Nederland, dat de credieten, die elk van de drie landen zal ontvangen in het kader van de Europese betalingsunie, in een „Beneluxpool" gebracht zouden worden en naar gelang van de behoeften voor elk der landen beschikbaar zouden zijn. Naar vernomen wordt dringen de Nederlanders ook aan op de vorming van een pool voor alle goud- en dollarreserves, welke elk der drie landen thans individueel heeft, België en Luxemburg wijzen de Neder landse voorstellen van de hand op grond van het feit, dat de economie hunner landen niet in staat is de huidige grote Nederlandse schuld mede te dragen en op grond van de onzekerheid ten aanzien van de economische toekomst van Nederland na het einde van de Marshall-hulp. De voorzitters van de werkcommissies van de Benelux trachten nog steeds een uitweg uit de impasse te vinden. Van een zijde, die in nauwe relatie staat met de Belgische regering, werd Dinsdag te Brussel vernomen, dat men „het uiter ste zal doen, om een breuk te vermijden, doch dat men hoopt, dat de Nederlanders ook hun eisen zullen verzachten, opdat het Benelux-plan niet in gevaar gebracht wordt". Ministers-conferentie uitgesteld Door de besprekingen van de ministers van Buitenlandse Zaken, welke binnenkort te voorzien zijn en door de mogelijke deel neming van de minister van Buitenlandse Zaken van Nederland voorzitter van de raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking aan de missie, welke door deze organisatie naar Washington wordt gezonden, kan de eerder aangekondigde Benelux-ministersconfe- rentie niet worden gehouden op 14 Decem ber in Den Haag, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, aldus deelt men van offici ële zijde mede. Deze conferentie zal dientengevolge wor den uitgesteld tot begin 1951. Inmiddels zullen de voorbereidende werkzaamheden tot de conferentie onver minderd worden voortgezet. De raad van presidenten zal op 15 December opnieuw bijeenkomen in Den Haag. De uit Indonesië thuisvarende „Garoet" en „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamse Lloyd worden respectievelijk op 7 en 10 December in Rotterdam verwacht. Beiden keken ze naar de plank, die daar tamelijk snel kwam aangedreven. „Stil eens", zei Rick opeens. „Ik heb 'n idee, Bunkie! Het is misschien nog 'n heel eind lopen naar het dorp.Als we eens probeerden, op die plank te komen? Die houdt ons welen dan drijven we op ons gemak verder naar huis, zonder dat we ons moe hoeven te maken!" Ja, daar voelde Bunkie ook wel wat voor, want met al dat geloop waren ze nogal moe geworden. „Nou, pas op!" waarschuwde Rick. „Daar komt ieGoed springen, hoor, anders kom je in 't water terecht! Eentweehup!" Met een flinke sprong kwam hij netjes op de plank terecht. „Nou jij, Bunkie! Ik zit al!" Bunkie keek naar beneden. Toen de plank vlak onder hem dreef, nam hij z'n sprong. En hij kwam ook mooi terecht. „Ziezo, daar zitten we!" zei Rick tevreden. „Nou hebben we niets te doen dan maar stil te blijven zitten, en dan komen we op onze zeven gemakken vanzelf thuis!" ADVERTENTIE w-Lii BINNENLAND Het echtpaar Beasly uit Canada, dat in de eerste wereldoorlog een zoon in België en in de tweede wereldoorlog een zoon bij de strijd om Arnhem heeft verloren, vertoeft thans op uitnodiging van de K.L.M. en het Oorlogsgraven-comité in ons land. Het echt paar bezocht het Airborne-kerkhof te Ooster beek en de Canadese begraafplaats in Holten. De Rijkswaterstaat, directie Utrecht, heeft aanbesteed het uitvoeren van bagger en grondwerken voor het kanaalvak in de Betuwe tussen de sluis bij Ravenswaay en de sluis te Tiel ten behoeve van de scheep vaartverbinding AmsterdamBoven-Rijn. De laagste inschrijving was van de N.V. Aan nemersbedrijf v.h. fa. Den B:-eejen van den Bout te Aerdenhout en de N.V. Baggermij Bos en Calis te Sliedrecht voor f2.185.000. Het Genootschap voor Document-repro ductie houdt van 13 tot en met 16 December in „Pulchri Studio" te Den Haag een ten toonstelling van inzendingen van overheids instellingen als T.N.O., P.T.T., Technische Hogeschool, Rijkskadaster, Economische Voorlichtingsdienst en de-Nederlandse Spoor wegen op het gebied der document-repro ductie. Het genootschap houdt gelijktijdig zijn jaarlijkse studiedagen over de repro grafie. Het hoofdbestuur van de stichting „Door de Euwen Trouw" heeft de minister raad telegrafisch verzocht „de 4000Abonese K.N.I.L.-militairen met 8000 gezinsleden van Java te doen overbrengen naar het vrije ge bied van de republiek Zuid-Molukken, aan gezien overbrenging naar de bezette gebie den gelijk zou staan met uitlevering aan de bezetter". In Bremen heeft een Nederlandse firma een verffabriek opgericht, welke Dinsdag in tegenwoordigheid van vele Nederlandse en Duitse belangstellenden in bedrijf is gesteld, HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede zal a.s. Donderdagmorgen van 1012 uur spreek uur houden in plaats van op Vrijdag 8 December 1950. Als advocate en procureur is bij de rechtbank te Haarlem beëdigd mej. mr. M. Gooszen, kantoorhoudende te Haarlem. Nieuwe Gracht 51. De heer J. Irib, cand. en hulpprediker te Nieuw-VennepAbbenes, stelt zich be roepbaar in de Ned. Herv. Kerk. De burgemeester van Bloemendaal. jhr. mr. C. J. A_ den Tex, zal op Vrijdag 8 De cember geen spreekuur houden. De wethou der van Publieke Werken van Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal met ingang van 9 December weer spreekuur houden in het gebouw van Publieke Werken en wel van 8.309.30 uur. Waardering Het zijn blijkbaar niet alleen de ouders die waardering hebben voor de agenten van het bureau Noord, die de schooljeugd dagelijks over de Rijks- straatweg bij de Zaanenstraat loodsen, ook de kinderen schatten de hulp van de wetsdienaren naar waarde. De elf- jarige Wim van der Mey heeft dat wil- len bewijzen: Gistermiddag stapte hij het bureau Noord binnen met een voet- bailer van triplex die hij zelf had uit- gezaagd en beschilderd. Als Sinterklaas- cadeautje voor de agenten die bij het oversteken een handje helpen. De voet- balier prijkt in het agentenlokaaL jj FEUILLETON door mevrouw Bi|leveld-Gelinck 33) Hoe oud is die voorzoon van u nu, mevrouw? Acht en twintig jaar. Hebt u aan hem de geschiedenis van de Zevenster verteld? Ja, daar hebben wij het de laatste maal nog over gehad. Hm. En het is dus een Indo. Ook wat uiterlijk betrgfi. Natuurlijk, inspecteur. Maar knap. Een.... verleidelijk gezicht. Een verleidelijk gezicht. Verder nog een bijzonder kenteken? Een kenteken? Nee, inspecteur. Heeft hij een gouden dasspeld in de vorm van een klaverblaadje van vier? Ze keek verrast op. Ja, inspecteur! En een zegelring met een rode steen en het monogram H. P. aan zijn linker wijsvinger? Ja, inspecteur! Kent u hem dan? Hij stond haastig op. Ja, ik ken hem, mevrouw. Ik moet dadelijk weg! Blijft u hier ter beschikking, ik zal u nog telefo nisch berichten! Hij snelde de kamer uit. Maar in de hall kwam hem juist de portier tegemoet: Inspecteur Renkevoort? Telefoon voor u! Telefoon? Ik heb geen tijd! Maar het is dringend! Hij ging met. tegenzin de telefooncel in en nam de hoorn op: Hallo? Met Benck, klonk het gejaagd door het toestel. Bent u het zelf, inspecteur? Ja. Hebt u aan Aagje van Esbeeck een bericht gezonden, dat ze bij u komen moest? Néé!! Grote hemel, inspecteur! Er is hier iemand gekomen om haaf te spreken. Een rechercheur mét een boodschap van in specteur Renkevoort. Of ze dadelijk mee ging. En ze is gegaan! Lang geleden? Snel, meneer Benck! Nog geen tien minuten geleden. Riekje heeft hem opengedaan. Vraagt u haar wat voor een man. Maar vlug! Een donkerblauwe regenjas, een soort donkerblauwe uniformpet, een bril met donkere randen, een klein snorretje. Niet Indisch? Neen. In een auto? Op een motor met open zijspan. "Weet ze het nummer? Neen. Dank U. Verder niets. Ik zal doen wat ik kan. En hij kwakte de hoorn op de haak. HOOFDSTUK IX. Aagje was na de bijeenkomst op de kamer van meneer Benck naar het balcon van tante Truus gegaan en had zich daar lui uitgestrekt in een gemakkelijke stoel. Ze had behoefte om alleen te zijn en uit te rusten na alles wat er gebeurd was en zo had ze verschillende aanbiedingen om haar gezelschap te houden afgeslagen. Meneer Benck en Frida begrepen dat goed en hadden niet verder aangedrongen, maar Arnold van Blitterswijck was èrg teleur gesteld geweest dat ze niet met hem in het Park wilde gaan wandelen. Ze had hem bijna onvriendelijk de deur moeten wijzen en hij was heengegaan met de opmerking dat de nachtegalen deze avond tevergeefs zouden zingen. Het njeisje begreep niet waarom. En nu zat ze hier alleen en genoot van de rust en het alleen-zijn en van de koelte van de avond. De zon was in een glorie van licht achter de boomtoppen gezakt en over de paden viel reeds de eerste schemering. Maar de weiden waren nog goud-groen en in de vijvers vlamde hel rood van de Westerkim; de hemel werd al donkerblauw en ineens pinkelde er een lichtje: de avondster. In het Park schui felden nog vele voetstappen en de stemmen klonken gedempt; een enkel koeltje brak ineens dóór en deed de bladeren even bewegen. Toen werd alles weer stil. Hoelang ze zo gezeten had, wist ze zelf niet, maar ineens was daar Riekje, die vertelde dat er iemand voor haar aan de voordeur was met een boodschap van inspecteur Renkevoort. Ze stond lang zaam op, nog dromerig van de stille avond, en ging de trap af naar beneden. Daar stond inderdaad een vreemde man met een uniformpet op, een donkere jas aan en een snorretje. Juffrouw van Esbeeck? Ja, zei ze. Ik ben rechercheur Vink. Ik heb een boodschap voor u van inspecteur Renke voort. Hij heeft een arrestatie verricht en nu vraagt hij of u even komt, voor het her kennen. Ik ben met de motor. Goed, zei ze. Ze greep nog haar fluwelen jasje van de kapstok en nam plaats in het zijspan. De man stapte op de motor. Klaar juf frouw? En hij reed meteen weg, Riekje stond hen op de stoep na te kijken. Ze waren in een oogwenk op de Stadhouders kade. Waar is het, rechercheur? Bij de Meer, juffrouw. Aan de Ring dijk. Dicht bij de overweg. Dus nog vèr. Het was vervelend, ze was nu graag rustig op haar balcon gebleven Maar de inspecteur had haar nodig. Een, arrestatie. Wie zou het zijn? Gerrit Haag jes of de man in de gele regenjas? Wat rijdt u hard! Ja, juffrouw. Het heb haast! Ze vlogen inderdaad over de straat, de Stadhouderskade af, de Amstel langs. Bij de rivier drentelden talrijke wandelaars om te genieten van de mooie avond. De terrassen van de roeiverenigingen waren druk bezet, de gieken en wherries door kliefden het paarlmoer-kleurige water. Het was bijna jammer om er zo snel langs te rijden! Ze passeerden de Berlage-brug en kwa men nu bij de overweg, dezelfde overweg waar zij gisteravond ontsnapt was. Het werd koeler, er was een lichte Oosten wind tégen en ze reden snel. Ze zette de kraag van haar manteltje op. Is het hier, rechercheur? Nog iets verder, juffie. Juffie! Wie zei er nu Juffie! Ze keek eens opzij naar haar begeleider: een rare vent met dat snorretje! Een raar snorretje ook! Het leek wel opgeplakt. En dan die bril! Is het hier dan? Nee, juffie, nóg verder. Maar we zijn de Ringdijk al haast af! 't Is toch verder! Hij gaf nog steeds vol gas en minderde geen vaart. Ze schokte ook erg op die manier, hij reed wild. En waarom stopte hy nu niet? Maar nu zijn we op de weg naar Diemerbrug! Hij gaf nu geen antwoord meer. En ineen? kwam een hevige angst in haar op. Het washet was niet in orde! Het was niet in orde! Een boodschap van inspecteur Renkevoort, Wat voor bewijs was er dat dat waar was? Zult u op uw kamer blijven? Zult u voorzichtig zijn? had hij gezegd. En zij, zij was met de eerste de beste meegegaan! Wat zou ze doen? Gillen? Met haar zak doek zwaaien? Het was toch immers on mogelijk om iemand tegen zijn zin mee te voeren in een open zijspan op een druk ke verkeersweg! Ze moest er toch uit kunnen als ze wou! Daar kwamen ze aan een dorp, Diemerbrug. En nu moest hij toch wel vaart minderen. Dat gebeurde inderdaad. Hij moest veel vaart minderen in de nauwe straat, waar ook nog de rails lagen van de Gooise Tram. Nu moest ze handelen! En op hetzelfde ogenblik zag ze Hans Preller, die in een kleine open wagen een tankstation uitkwam! Hans! gilde ze. Hans! Ze zwaaide met beide armen, maar hij had haar gezien! Zij wenkte heftig: help me! help me! en hij wenkte terug, dat hij het begrepen had. En hij gaf meteen vol gas achter hen aan. Hou je stil! riep de pseudo-recher- cheur. (Wordt vervolgd)?

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6